abc de fan ijk l rn nova ifrjstuswxijz.,;;,, ABCDITC/HJJKLM 'N OPQRSTUVWX IjZ x'i3 b'PM 'wv 1230567890 Commissie maakte studie van problemen rond ,op-haal-neer' MEERP0EL Café aan Nieuwe Beestenmarkt te Leiden uitgebrand Nederland gaat schrijven leren 50 Methodes duiden op chaos in handschrift Leidse inspecteur l.o. J. Machielsen, voorzitter VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zo vaak we ons eigen handschrift zien, of dat van een ander, vragen we ons af, of de moeite die de juffrouw van de eerste klas zich heeft gegeven, om ons de kunst van het schoonschrijven bij te brengen, niet grotendeels voor niets is geweest. Dagen achtereen hebben we geoefend, de tong tussen de tanden en diep gebogen over het papier. We moesten de pen op de juiste wijze leren vast houden en uiteindelijk kwam we zover, dat we met echte inkt mochten schrijven. Dan gaf de juffrouw voor de klas haast zingend haar aan wijzingen: „Op en stok en lus: haal en haak en stok, op!" Het resultaat was het simpele woordje „ja", dat we later zeker nog ontelbare malen hebben gebruikt, maar dat dan al onleesbaar geworden was. Wij troffen de kinderen van de eerste klas van de St. Barbaraschool aan de Lorentzkade te Leiden midden in het schrijfprobleem, en maakten een foto van dit aardige meisje, dat zo goed haar best doet niet in de lussen en halen verstrikt te raken. (Foto: „De Leidse Courant") Het handschrift mag dan veel van het karakter van de mens verraden, het vertelt zeker ook veel over het onderwijs, dat hij genoten heeft. Bij velen wordt 'het tijdperk, waarin hij met een kroontjespen in een cahier leerde beitelen, gescheiden van de huidige onleesbaarheid door de over plaatsing naar een andere school, waar zij een heel nieuw handschrift moesten leren, omdat het schoolhoofd bevriend was met een „methodema ker". Voor velen volgde daarop de tijd, dat zij zich 's avonds haastten om het huiswerk af te krijgen om nog even buiten te kunnen spelen. Weer ande ren kregen te vroeg een vulpen of lieten hun schoonschrift in de steek om tenminste het college bij te kun nen houden. Vast staat, dat het handschrift in .Nederland een chaos is. Berg afwaarts. Dat was reeds langer opgevallen. Sinds het begin van de zeventiende eeuw bevindt het handschrift zich in een anti-climax. Degene, die de oude archief stukken uit deze tijd moet ontcijferen, moet zich daarbij veel hoofdbrekens getroosten. Tot diep in de negentiende eeuw placht men veel sierlijke, dikwijls ook lelijke krullen te gebruiken: soms beeldde men vo gels af of zeilschepen of portretten. Rond 1840 werd het krulwerk bij een hervorming van het schoolschrift drastisch gesnoëid. Men maakte hier bij tevens de ernstige psychologische vergissing om het aaneenschrijven van de letters van een woord vóór te schrijven. De periode na 1900 ten slotte kenmerkt zich door een weelde rige overdaad aan schrijfmethodes. Het teveel aan methodes en het winstbejag van de auteurs hebben het schrijfonderwijs in Nederland doen vergroeien. Bij een telling, die het vorig jaar werd gehouden, bleek dat bij het Nederlands onderwijs thans schrijfles gegeven wordt vol gens ten minste vijftig methodes.... Normaliseren. Het vorig jaar kwam men, bij het zoeken naar een eenheidsschoolcahier ten gebruike van het onderwijs in ons land tot de ontdekking dat de vele verschillende handschriften zelfs de invoering van een eenheids cahier bemoeilijkten. Men vatte daar op, mede na een aanmoediging van het Nederlandse Bedrijfsleven het plan op te geraken eoe een genormali seerd schrift. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen be tuigde zijn instemming met het voornemen en als voorzitter van de „Hoofdcommissie voor de Nor malisatie in Nederland" werd be noemd de heer J. Machielsen, In specteur van het Lager Onderwijs te Leiden. De commissie belastte zich met het ontwerpen van een vlot en duidelijk verkeersschrift. Bij het maken van haai- ontwerp liet zij zich leiden door de grondge dachte, dat in de basis van het hand schrift het praktische en het doel matige verenigd zouden zijn en alle mogelijkheden tot de ontwikkeling van een^ eigen karakter aan de leer ling opengelaten zouden worden. Be halve estetisch moeten de letters ook opvoedkundig en zielkundig verant woord zijn, terwijl ook op de psycho- motoriek gelet dient te worden. Dat wil zeggen, dat ze niet remmend mo gen werken op het schrijftempo van de individuele leerling. Schuin of recht. Van de strijdpunten in de commis sie was het vraagstuk van het schuin- of rechtschrijven een van de groot sten. Het resultaat van ampele be sprekingen is, dat de ontworpen let ters en cijfers enigermate rechtshel- lend zijn. Het opleggen van een uniforme schrijfwijze zou in strijd zijn met de lager onderwijs-wet, die het onder wijs de grootste vrijheid garandeert. Bovendien is de commissie er ook op psychologische gronden sterk op tegen, om, wanneer Nederland even tueel de nieuwe schrijfmethode aan vaardt, het ontwerp bindend vast te stellen. Er wordt slechts één richtlijn ge geven, die wanneer ze algemeen ge volgd wordt, tot gevolg zal hebBen, dat Nederland over een jaar of der tig, duidelijker en netter handschrift zal hebben. Critiek gevraagd. De plannen zijn thans zover ge vorderd, dat de commissie ze dezer dagen ter critiek heeft gepubliceerd. Er blijkt grote belangstelling voor te bestaan, niet alleen uit onderwijs kringen, doch met name ook uit han del en industrie. Tot 1 juli is er voor iedereen gelegenheid om op- of aan merkingen in te zenden aan hoofd commissie Normalisatie in Nederland, posbus 70 te Den Haag. In het ontwerp liggen de kansen, om het gebruiksschrift van de Neder- j lander aan te passen aan de eisen van een bruikbaar schrift: duidelijk heid, schoonheid en karakter. Wanneer de hoofdcommissie er door haar basis-arbeid men rekent er op, dat de reacties op het ontwerp eerst in het voorjaar van 1958 zijn doorgewerkt in mocht slagen Ne derland dit bruikbare handschrift te geven, dan zal dit zeker van grote niet slechts culturele betekenis bin ken te zijn. J J. t I -■ IslS-lef 'lm/.--M„W-lrfS, d -tl 11 5- fc/rwt ijcJBlBftfe 'B.Luj Cj E Subsidie voor spreekmachine De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft dr. J. W. van den Berg, docent in de medische fysica aan de rijks universiteit te Groningen en ver bonden aan het laboratorium voor fysiologie aldaar, een subsidie ver- ieend voor een inmiddels naar Stock holm gemaakte reis om enige proe ven te nemen met Fa-nts spreekma chine. Dit apparaat maakt het de onderzoekers mogelijk om zonder proefpersonen het mechanisme van de transmissie der menselijke stem te bestuderen. Met deze machine zijn medische problemen van verschillende kanten aan te vatten. Zo heeft men vraag stukken waarby de scheikunde sterk op de voorgrond treedt en andere, waarin de natuurkunde een grote rol speelt, hetgeen hen bijzonder inte ressant maakt voor iemand, die van huis uit fysicus is. Spreken met de slokdarm De reis, die ar. Van den Birg nu met Z.W.O.-subsidie naar Zweden heeft gemaakt, volgde op ean vrij uitgebreid onderzoek dat men in Groningen naar de zogenaamde slok- darmspraak heeft gedaan. Dit onder zoek werd financieel gesteund door de organisatie voor toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek. Wanneer bij een patiënt het strot tenhoofd wordt weggenomen wegens kanker, dan kan zo iemand blijven spreken door middel van de slok darm. De directe aanleiding om Fants spreekmachine te bestuderen en daarmee te experimenteren, vormden de proeven, die Ur. Van den Berg nam over de efficiency van de ge luidsproductie, die afhankelijk is vhïï het lucihtverbruik en de druk in de longen. Ontploffende granaat verwondt arbeider Toestand zorgwekkend Nog steeds blijken in de vaderland se bodem onvermoede, kwaadaardige krachten te schuilen, die herinneren aan de sombere oorlogsjaren van wel eer. Twaalf jaar erna duikt het mon ster nog eens op en een 43-jarige arbeider, vader van vijf kinderen, werd er gistermiddag het slachtoffer van. Zwaar gewond is hij in het zie kenhuis van Venray opgenomen. Het ongeluk gebeurde in het kerkdorp Airle, dat in de gemeente van Ven ray ligt. Een aantal arbeiders verrichtten gis termiddag graafwerkzaamheden. Eén van de arbeiders trof in de grond een stuk ijzer aan, dat hij, met het oog op de waarde, die oud ijzer nog steeds heeft, naar een collega toegooide, die echter miste. Voor dc vpeten van de ze collega viel het ijzeren voorwerp op de grond, en bracht een reusach tige ontploffing teweeg, want 't stuk ijzer was een nog niet ontplofte gra naat. De heer H. Vermeulen, die het slachtoffer van de explosie was, werd zeer ernstig in het onderlijf getrof fen. Nog steeds verkeert hij in zorg wekkende omstandigheden. Snelle oriëntatie door verlichte wegwijzers Om er voor te zorgen, dat het verkeer zich bij de avond snel kan oriënteren, heeft de A.N.W.B. een nieuwe veriichtingsarniatuur ontwikkeld, waarvan er in Amsterdam binnenkort 55 boven aan licht, en trammasten bevestigde wegwijzers-armen zullen worden gemonteerd. De nieuwe schaalverlich- ting" is talleen bedoeld voor dit soort wegwijzers; de verlichtingskap op alleenstaande wegwijzers blijft ongewijzigd. Men zal door deze verlichting ook de verkeersveiligheid dienen, daar de lamp de weggebruikers er reeds van verre op zal attenderen, dat hij een kruispunt nadert. De foto laat zien hoe deze verlichting is aangebracht. Twentse Bank in 1956 Ook over 1956 zijn de resultaten van de Twentsche Bank N.V. gun stig geweest, aldus het jaarverslag, hetwelk constateert, dat de krediet behoefte der relaties vam de bank opnieuw is gestegen. Sedert 1S'52 be droeg de gemiddelde toeneming der debiteuren achtereenvolgens van jaar tot jaar circa 25, 36, 55 en 35 miljoen gulden. De risico's uit dien hoofde acht de directie ook thans van beperkte aard. In 1956 was !het verlies op debiteuren gering. De omzetten in het effectenbedrijf liepen aanzienlijk achteruit, hetgeen in het winstcijfer tot uitdrukking komt De winst effectenbedrijf is ge daald van f8.563.355 tot f6.0O6.667. De winst uit hoofde van rente en wissels ligt iets hoger op f24.381.759, tegen vorig jaar f23.931.966. Provi sie bracht op f 9.352.956 (vorig jaar f9.236.270). De deelnemingen droe gen evenveel als vorig jaar tot de winst bij, namelijk f 1.016.405. De totale brutowinst is gezakt van f42.968.911 tot f 40.757.796. De verlies- en winstrekening wijst een saldowinst aan van f6.348.674 (v. j. f6.991.470), nadat f4.500.000 voor belastingen en f2.500.000 voor afschrijving en reservering is be stemd. Ter verdeling komt f 6.543.750. Voorgesteld wordt f 164.000 extra aan het statutaire reservefonds toe te voegen en f 219.750 op nieuwe re kening over te brengen. Ter beschik king van aandeelhouders komt dan f 4.900.000, waaruit, zoals gemeld, 10 procent dividend (v. j. 11 procent) kan worden uitgekeerd. Aan het sta tutaire reservefonds komt 1336X00. Het reservefonds zal door toevoe ging van f 500.000 uit de winstver deling gebracht worden op f21 mil joen. Het balanstotaal liep beneden f 1 miljard achteruit tot f970.949.533 (v. j. f 1.000.394.086). Aan de algemene financieel-econo- misühe beschouwingen ven de direc tie is het volgende ontleend: De er varing in Nederland van 1956 doet vermoeden, dat de bestrijding van een overmatige drang naar goederen zeer krachtdadige middelen vereist. Deze kunnen de kwaal van twee kamten aangrijpen: door afremmen van de neiging tot besteding, en door beperking van de daartoe beschik bare middelen. Het eerste geschiedt voornamelijk door een verdere stij ging van het rentepeil. Ter aanmoe diging van het sparen zal eik in flatie-sentiment vastberaden moeten worden bestreden. Hotelgasten in benarde positie Zes minuten vóór vier vannacht ontdekte de 24-jarige brugwach ter uit Leiden, J. de Romijn, die schotten op de veemarkt plaatste, brand bij het botel-café „De Morschpoort", Nieuwe Beesten markt 8, eigenaar S. Platteel. Hij maakte alarm en spoedig was de Enige voorbeelden van het nieuw- ontworpen schrift dat aan de beoor deling van ons lezerspubliek wordt voorgelegd. U ziet de hoofdletters, kleine letters» cijfers en de schrijf- wijze. brandweer ter plaatse om aan een zich snel uitbreidende brand het hoofd te bieden. Groot gevaar be stond er voor de Iogé's die zich in het hotel op de eerste verdie ping ophielden. De familie kon zich via het café redden. De hotelgasten moesten ech ter uit een benarde positie worden bevrijd aan de achterzijde van het huis. Gelukkig heeft het vuur zich niet al te snel kunnen verspreiden, omdat de ruiten aan de voorzijde niet gesprongen zijn. Indien de grote café-ruit was stukgegaan, had het vuur direct de bovenverdiepingen bereikt De brugwachter De Romijn heeft de brandweer ook bij de reddings pogingen goede diensten verleend. De brand is vermoedelijk ontstaan door het in brand raken van de gummislang van het gasfornuis. Er stonden nl. twee ketels water op het gas voor de koffie, die in de vroege morgen aan de bezoekers van de vee markt geschonken zou worden. Het café is met de inventaris, o.m. jukebox en radiotoestel, geheel uit gebrand. De bovenwoning en het ho tel bleven onbeschadigd. De schade beloopt enige duizen den guldens. Er is een verzekering. Twee logeergasten, die het door de rook te kwaad hadden gekregen, werden door de E.H.O. geholpen Om zes uur v.m. kon de brand weer het terrein van de brand ver laten. De foto toont de vernieling in de caféruimte. Dc toog is omlaag ge stort.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7