Arie van Kesieren S3 jaar koster Veertig jaar bakker-bezorger bij Broodfabriek v. cL Mey te Leiden Leidse Rembrandt-tentoonstelling herleefde in lichtbeelden In memoriam pastoor AJ.A.Schulte Barbaren, kannibalen, kaaskoppen Wekelijks schouwspel in Leiden jr -r.- m DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Dc heer Koo!e kreeg kon. ouderscheiding Had de morgenstond het was nog maar nauwelijks negen uur voor de heer I. Koole dan geen goud in de mond, in ieder geval was het toch brons en zilver. De heer Koole, die deze dag het feit herdacht, dat hij voor veertig jaar als bakker/be zorger in dienst trad bij de N.V. Broodfabriek v/h Z. van der Meij, ontving uit handen van de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de bronzen ere-medaille, verbonden ian de Orde van Oranje Nassau, waaraan zijn directie de zilveren me daille van de Werkgevers in het Ne- derindse Bakkersbedrijf toevoegde. Met het oog op de werkzaamheden in het bedrijf, die him normale ver loop moesten hebben, moest de huldi ging wel in alle vroegte plaats heb ben. Temidden van directie en perso neel, waarbij zich ook de depothou ders en enkele genodigden hadden gevoegd, heeft het de jubilaris deze ochtend niet aan lof en waardering ontbroken. De heer W. Latooy, die als eerste spreker namens dé directie het woord voerde, herinnerde er aan, dat de heer Koole vrijwel steeds m de twee-ledige functie van bakker/ bezorger werkzaam is geweest. Snel rekenen en noteren en daarbij het onder alle weersomstandigheden be waren van een goed humeur zijn eigenschappen waaraan een goede be zorger moet voldoen, omdat hij naar het oordeel van de spreker de ver tegenwoordiger is van het bedrijf. Vakmanschap. Bovendien zal hij eerlijk en cor rect moeten zijn. Al deze eigenschap pen, aldus de heer Latooy, waren in de persoon van de heer Koole ver enigd. Daarnaast is hij een kundig vakman, die in staat voor de kwali teit van het produkt. De heer Latooy, die ook de echt genote van de jubilaris in de hulde betrok, bood namens de directie een enveloppe met inhoud aan. Burgemeeste Van Kinschot, die eveneens veel waardering had voor de capaciteiten van de heer Kools, die in de loop der jaren een band had weten te leggen tussen het bedrijf en zijn afnemers, stelde de jubilaris er van in kennis, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd hem de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. Grote waardering Namens het personeel en de weder verkopers sprak de heer A. Strijk woorden van gelukwens en waarde ring waarbij hij enkele herinnerin gen ophaalde en wees op de prettige collegiale omgang met de jubilaris. Ook hij bood een bedrag onder cou vert aan. De heer J. G. v. d. Zeeuw, voorzitter van de afdeling Leiden van de Alg. Bedrijfsbond van werk- nëmers in de Voedings- en Genotmid- delenbedrijven, zette uiteen, dat de jubilaris niet alleen een uitstekend vakman is, doch tevens één der voor trekkers van de vakbeweging. Bin nenkort is hij ook veertig jaar lid van de Leidse afdeling. Een kistje si garen vormde de tastbare dank voor zoveel trouw en plichtsbetrachting. In gelijke geest voerden hierna het woord de heer Van Berge Henegou wen, een der oudste depothouders, en de heer J. C. iVIattaar namens de directie van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" vh. De Koster Co. Ook dit bedrijf liet het niet alleen bij woorden, doch bood de heer Koole een kist sigaren aan. Na een dankwoord van de jubilaris ging reeds in dit vroege ochtenduur de ere-wijn rond. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Post-war International Civil Aviation Policy and the law of the Air, de heer H. A. Wassenberg, ge boren te Hattem en thans wonende te Scheveningen. VOORRANGSWEG DOOR LEIDEN VERDWIJNT 1 MAART. De voorrangsweg in Leiden over het tracé Hoge Rijndijk, Levendaal, Korevaarstraat, Breestraat, Noord einde en een gedeelte van de Ilaag- weg, zal met ingang van vrijdag 1 maart opgeheven worden. E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN Op zaterdag 23 februari organiseert de E.H.B.O.-Raad, waarbij aangeslo ten alle E.H.B.O.-verenigingen uit Leiden en Oegstgeest, E.H.B.O.-t>e- dryfswedstrijden voor ploegen uit Leiden en omgeving. Waar deze wedstrijden reeds voor de vierde maal in succesie worden gehouden en het 'bestuur ook nu reeds vele inschrijvingen ontving, zal de rivaliteit ook nu weer zeer groot zijn. De wedstrijden worden gehouden in de Don Bosco-school aan de Boer- haavelaan, te 8.30 uur nam. Met de vertoning van dia's, door de heer H. Renia gemaakt op de ten toonstelling „Rembrandt als leer meester", werden de werkzaamheden van de Commissie Herdenking Ge boortedag Rembrandt gisteravond in de Lakenhal besloten. De heer J. N. van Wessem, directeur van de La kenhal, besprak de lichtbeelden van de collectie, die hem veel uren van voorbereiding gekost moet hebben. Commissie herdenking geboortejaar. Hoewel sommige beelden lang niet zo goed van kleur waren als de schil derijen, heeft men toch opnieuw ge noten van het werk van de grote Europese schilder en zijn leerlingen, van wie de bekendste wel Carel Fa- britius, Govaert Flink, Jan Lie- vensz, Nicolaas Maes en Gerard Dou waren. Al is in hun werk duidelijk de invloed van Rembrandt, de meester, te bespeuren, de verschillen zijn ook merkbaar. Dit toonde de heer Van Wessem aan. Het interessante van deze lichtbeelden is, dat men de de tails kan vergroten, waardoor de ver deling van licht en donker eerder opvalt, en men meer aandacht kan besteden aan de expressie van elk detail afzonderlijk. Eerst ging de heer Van Wessem de ontwikkeling in Rembrandt's schil derijen na, om vervolgens op d« werkwijze van zijn leerlingen over te gaan. Dou wijkt in zijn manier van schildéren in zoverre van Rembrandt af, dat hij niet laat zien hoe de pen seelstreek is gegeven. Dit verhoogt het raffinement; de visuele kracht is echter groter dan de beeldende. Een halve eeuw in dienst van de St. Agatha-kerk te Lisse rHET VROEGE VOORJAAR van ren zijn eerste moeilijkheden, het zijn 1907, dus nu vijftig jaar geieden, stuurde de toenmalige pastoor van de St. Agathakerk een boodschap naar de familie Van Kesteren: „Laat Arie eens bij mij komen". En Arie ging naar pastoor Kleekamp die hem a bout portant zeide< „Jij wordt mijn koster." De toen 23-jarige van Kesteren pro testeerde, hij had niets geen in het kostersambt, maar het gevolg v.an pa.stoor Kleekamps min of meer dic tatoriale woorden is dan toch maar geweest, dat dezelfde heer v. Keste ren op het punt staat zijn gouden ju bileum als koster van de Lisser St. Agathakerk te vieren. Bij vier pastoors. De heer A. van Kesteren (73. blo zend, zier er uit als een zestiger) ving op 3 Maart 1907 zijn werk in de kerk aan, die toen vijf jaar oud was. We weten niet waarom pastoor Klee kamp juist zo op de heer van Keste ren gesteld was, de jubilerende kos ter weet het trouwens zelf ook niet, maar dat de pastoor een goede neus bleek te hebben, kan men aan iedere Agatha-parochiaan vragen, waaron der er nog velen zijn die 's kosters eerste schuchtere pogingen om toch vooral niemand, die plaatsengeld moest betalen over te slaan, hebben gezien. Dat met het plaatsengeld wa-, eigenlijk ook zijn enigste geweest. Mocht hij in het begin nog denken dat de plaatsengeldschuldigen, die hij nog niet kende, hem een knip oogje zouden geven, dan kwam hij toch bedrogen uit, zegt hij zelf. Die politiek mocht deze kerkgangers niet baten, want het duurde niet lang of Arie van Kesteren kende zijn klan tjes. Vier pastoors heeft hij gediend. Pastoor Kleekamp ruim zeven jaar, diens opvolger, pastoor Toman, 22 en pastoor Van Zuylen nog eens 20 er achteraan. Van de tegenwoordige her der, pastoor G. J. Schneiders, is hij sinds enkele maanden de toegewijde hulp. Tal van kapelaans heeft de koster in die vijftig jaren zien komen en gaan. Velen zijn reeds gaan hemelen, anderen zijn pastoor. Van de meeste herinnert hij zich de namen niet meer, zo veel waren het er wel. Behalve koster en klokluider is de heer v. Kesteren ook doodgraver en stoker geweest en natuurlijk waren er dan de boodschappen voor de pas toor of diens gedienstigen. Met de dames van de pastorie heeft hij het altijd best kunnen vinden, zegt hij, en dat is misschien óók nog een klei ne oorzaak van het jubileum. Hoe het zij, pastoors, kapelaans en huidshoud sters kwamen en gingen, de koster bleef. Twee nieuwe kerken heeft hij er in Lisse bij zien komen doch daar mee verminderde het aantal van „zijn parochianen" niet. Thans is het zie lental nog even groot als toen hij als koster begon. Vroeger cn nu. Het was niet altijd een dikbelegde boterham die de koster vroeger met zijn werk op tafel bracht, dikwijls was het „Geef ons heden". Sociale voorzieningen waren onbekend en er is een tijd geweest, dat er op andere wijze „bijgewerkt" moest worden om het loon van een bloemistwerkman te halen. En dat was in die tijd ook niet zo bijzonder hoog. Langzamerhand is dat echter allemaal veel verbeterd, er is een pensioenfonds, ook een koster heeft een veertiendaafe vacantie, al heeft Arie van Kesteren nooit veel vacantie genomen, ze hebben een eigen vakbond, en zo al meer. In vijf tig jaren is er veel veranderd. De heer Van Kesteren denkt er nu echter over om zijn plaats aan een jongere over te geven. Het liefst had hij de vijftig volgemaakt en dan meteen op non-actief gegaan maar de pastoor vindt dat hy zijn oude koster met de goede week en Pasen nog niet missen kan en dus blijft hij zijn ambt nog waarnemen tot half april. Maar dan is het definitief uit en neemt hy rust, een rust overigens die, evenals bij alle mensen van zijn slag, wel be trekkelijk zal zijn. Zondag 3 maart wordt het gouden feest gevierd. Hóé dat weet de heer Kesteren nog niet, maar dat het hem die dagen niet aan belangstelling ontbreken zal, daarvan kunt u ?ich overtuigd houden. Van de minder bekende leerlingen werden o.a. tekeningen van Ph. Co ning en Bakker vertoond. De „Drie Nonnen" van de hand van de eerste wijzen' in hun ritmiek duidelijk op Rembrandts invloed. Belangwekkend. Belangwekkend was naar sprekers mening ook de afwijking van de tra ditie, met name in de schildering van bijbelse voorstellingen. Rembrandt had bijvoorbeeld oog voor het ele ment van „displaced persons" in de voorstelling van de heilige familie op de vlucht naar Egypte. Door middel van een detail als de boor van de timmerman plaatste hij het geheel in een voor de tijdgenoten aanne melijke sfeer. Behalve zijn techniek is ook de overdraging van het senti ment zijn grote kracht. Dankwoord. Wethouder Van Schailc, de voor zitter van de commissie, die ook de bijeenkomst had geopend, kwam nog even terug op het succes van de ten toonstelling, waarvoor men ook in het buitenland alle lof had. Iijj dankte alle medewerkers aan de Rembrandt- herdenking. Tot slot werden nog enkele dia's vertoond van de wedstrydexpoaitie ,De jeugd en Rembrandt". Hoewel de toestand van de zeereerw. heer A. J. A. ■—■Pil 1 i1.."" Schulte, pastoor te Meye- Zegveld de laatste dagen zeer ernstig was, kan men -L zich de droeve mare van zijn dood slecht6 moeilijk realiseren. Met pastoor Schulte is een van de meest populaire zieleherders ontslapen. Groot was altijd zijn be langstelling zowel voor de geestelijke als stoffelijke belangen van zijn parochia nen. Een optimistische geest kenmerkte zijn leven en zelfs zijn zware ziekten vermochten daar geen af breuk aan te doen. Ook in niet-katholieke la-ingen stond pastoor Schulte in hoog aanzien. Moge hy thans de rust ge nieten, welke hij zich tij dens zijn leven nooit ge gund heeft. Heden zal het stoffelijk overschot in de Meije aan komen en opgebaard wor den in de kerk voor de laatste eerbewijzen. Vrijdagavond worden de Metten gezongen. Zaterdag om half 10 de plechtige H. Mis van Re quiem, waarna de bijzet ting van het stoffelijk om hulsel in het priestergraf op het parochiekerkhof. Waarschijnlijk zal bij deze plechtigheid ook mgr. Jan- klasgenoot van de overledene, aan- sen, bisschop van Rotterdam en oud- wezig zijn. „Tuinbouw en Plantkunde" BESPRAK DE VILLATUINEN Gisteravond hield de afdeling Lei den en omstreken van de Konin'klij- ke Nederlandse Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde een verga dering in het Federatiehuis „Huys Over 't Hoff", Gerecht 10. Een ver gadering, die een zeer belangwek kende werd door een voordracht, verlucht met kleurendia's. Voorzitter J. Jonker riep om acht uur de aanwezigen een hartelijk wel kom toe, en na enige strikt zakelijke besprekingen kwam de rubriek: „Wie weet hoe ik heet?" aan bod, een ru briek, die beoogt, namen van bloe men en planten na te gaan. als de leden deze zelf niet weten. De hoofd- De vreemdeling en utij In de lezingen-reeks van het Rijks museum voor Volkenkunde hield gi$- teravond de heer H. H. Frese, van de educatieve afdeling, een inleiding over „Barbaren, kannibalen en kaas koppen". De heer Frese heeft maandagavond j.L voor de „Olub de Limetz" een le zing gehouden onder dezelfde titel. De causerie, die hij gisteravond in het museum voor Volkenkunde hield week echter toch weer af, van het geen hij maandag vertelde. Hij toonde aan, hoe ieder van deze begrippen is ontstaan in een paald tijdperk; zij weerspiegelen het denken van de Europeanen „de buitenwereld". Zo beschouwden de oude Grieken de vreemdelingen als „barbaroi" of stamelaars. In de 17e eeuw vonden Europes ontdekkingsreizigers mensen, die zij „wilden" noemden, want men meende dat deze men sen nog leefden als beesten en el kaar opaten. Het is intussen geble ken, dat dit sterk overdreven is; er bestaan geen „kannibalen", die men senvlees eten, omdat ze het lekker vinden. Zo passeerden nog vele andere soortnamen de revue, immers, ook over bepaalde rassen en volken hebben wy ons oordeel klaar, vaak ten onrech te: de nikker, de rare chinees, zij zijn ons bekend uit radio-programma's, tekengrapjes en boeken. Met deze verkeerde voorstellingen in het hoofd bezoekt men het museum. Van zyn Epuropese buren, dichter bij huis, heeft de Nederlander even eens een bepaalde voorstelling: als men spreekt over dé Fransman, dé Duitser, is het oordeel lang niet al tijd gunstig! Gelijkwaardigheid en gelijkheid. Al deze voorstellingen, die stereo tiepen worden genoemd, hebben dit gemeen, dat zij meestal bezijden de waarheid zijn. Dat blijkt duidelijk als wij horen wat men in het buitenland over ons denkt, waar men ons „kaaskoppen" noemt. Inleider betoogde, dat dergelijke stereotiepe voorstellingen een «mede verstandhouding tussen de volken in de weg kunnen staan. Zij vormen met name een struikel blok bij het tot stand komen van een verenigd Europa. Ideeën, die uit gaan van de minderwaardigheid van anderen, zijn bovendien niet te rij men met de erkenning van de ge lijkwaardigheid der rassen en volken binnen de Verenigde Naties. Door betere voorlichting over an dere volken, door reizen en inter nationale uitwisseling, door oovoe ding en onderwijs in een nieuwe geest hier ligt ook een taak voor de volkenkundige musea kunnen deze voorstellingen worden verruimd. Dit moet gebeuren willen wij met ons denken over anderen, bij de tijd zijn", zo besloot de heer Frese zijn lezing, die hij illustreerde met licht beelden en band-opnamen. schotel van de agenda was echter de causerie: „Villatuinen; hun kleur en karakter", door de heer W. Ma- schaupt te Wassenaar. Hij is een vakkundig fotograaf met een open oog voor de schoonheid van de na tuur; zijn knappe dia's getuigden van een ontwikkeld gevoel voor de kleur, en de kleurenpracht van plan ten en bloemen. Na gewezen te heb ben op de noodzakelijke eigenschap pen van villatuinen als: besloten heid, intimiteit, een achtergrond, die fraai tegen hetgeen in de tuin is ge plant afsteekt, en een effectvolle omheining, toonde hij aan. welke kleurschakeringen het geslaagdst zijn en welke niet. Niet geslaagd zijn die tuinen, waarin kennelijk de hal ve catalogus van een bollen kweker is verwerkt, zodat het geheel een „ram melend en rommelig geheel" vormt. Wèl mooi zijn die tuinen, waarin een bewuste, overdachte samenstelling van kleuren geleid heeft tot een tuin, die harmonisch bij het huis past. Na aangetoond te hebben, dat ook iedere plant of bloem afzonderlijk aan kleurwetten beantwoordt, ging de heer Maschaupt nader in op de functie van de kleur rood, en liet tot slot een aantal opmerkelijke foto's zien van een zonsondergang, om symbolisch het einde van zijn boeien de causerie aan te geven. De voorzitter, de heer Jonker, sloot daarop de vergadering. GESLAAGD. De heer A. Blans te Leiden is in Rotterdam geslaagd voor het examen semi-arts. Gisteren is te Amsterdam ge slaagd voor het diploma Vakbe kwaamheid Piano en Orgel, de heer C. M. Barning, pianohandelaar te Leiden. MR. DR. HUGENHOLTZ TREEDT AF ALS VOORZITTER DIEREN BESCHERMING. In verband met drukke werkzaam heden zal mr. dr. W. Hugenholtz in de op 7 maart te houden jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging tot bescherming van Die ren aftreden als voorzitter van deze afdeling. Mr. dr. Hugenholtz, die, zo als bekend, ook zal aftreden als voor zitter van de Wereldfederatie, blijft evenwel voorzitter van de landelijke vereniging voor Dierenbescherming, i Een uitgelaten fietsende dame op de Middelweg hoorden wij roepen: „SJaantje kom gauw mee, er ligt een auto in de Nieuwe Rijn!" In haar stem klonk de opwinding en het spatje leedvermaak, dat de burgers altijd be heerst in zulke momenten. Iedere keer ais er een auto In een van de vele wateren te Leiden is gere den, betekent dat voor de mensen die passeren een aangenaam schouwspel, dat waard is aandachtig bekeken to worden. En vanmorgen lieten wij ons bij zoveel brandende belangstelling van de burgerij weer verleiden een plaatje van deze „snoek" te maken, ook al gebeurt zoiets in het waterrijke Leiden bijna wekelijks. Het drama geschiedde bij de Nieuwe Rijn te Leiden, schuin tegenover het stadhuis; de juiste tfjd was hedenmorgen elf uur en de bestuurder heeft waarschijnlijk de handrem niet goed aangetrokken. L_.(Foto: „De Leidse Courant")

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7