Wat Nederland in de Europese markt steekt Nieuwe CAO-bouwbedrijf in ontwerp vastgesteld Grafische )eugdonderneming groot succes Burgemeester Kolfschoten over investeringsbeperking Londense modeontwerpers toonden lentemodellen DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 DE LEID SE COURANT PAGINA 4 Mededelingen van dr Drees Na afloop van de conferentie van gisteren te Parijs deelde de Neder landse minister-president, dr. W. Drees, mede, dat Nederland in het investeringsfonds voor de overz v;e gebiedselen de eerste vijf jaar ge middeld een bedrag van veertien mil joen dollar per jaar zal bijdragen, waarvan Nederland zelf dan zeven miljoen dollar gemiddeld per jaar zal terlgontvangen voor investering in zijn eigen overzeese gebiedsdelen. De Nederlandse bijdrage beloopt voor het eerste jaar 3.4 miljoen dollar en deze bijdrage loopt op tot zij in het laatste jaar 13.5 miljoen dollar be draagt. In totaal zal Nederland In de eerste vijf jaar een totaal bedrag van 70 miljoen dollar in dit investerings fonds storten. De Duitsers zullen in dit fonds ge durende vijf jaar per jaar een ge middeld bedrag storten van veertig miljoen dollar, de Belgen veertien miljoen dollar, Frankrijk veertig mil joen dollar, Italië acht miljoen en Luxemburg 0.25 miljoen dollar. Mi nister Drees verklaarde, dat dus ook de Nederlandse overzeese gebieds delen zullen profiteren van dit inves teringsfonds. Suriname en de Antillen zullen zelf moeten beslissen of zij er al dan niet in willen deelnemen. De Franse invoercontingenten voor produkten, welke uit de gemeen schappelijke markt in de Franse over zeese gebiedsdelen worden geïmpor teerd, zullen op grond van de zojuist tot stand gekomen conventie, wor den verdubbeld. Nederland verplicht zich hiertegenover de tropische pro dukten uit het Frans overzeese ge biedsdeel in Nede.rland in te voe ren. Deze Franse overzeese produk ten, die tot dusverer uit de tropische gebieden van andtre landen werden ingevoerd. Met name, zo vernamen wij, zou dit gelden voor koffie, die tot nu toe uit Brazilië werd inge voerd. Ook bananen, oliehoudende zaden en citrusvruchten zouden in de toekomst uit de Franse koloniën worden geïmporteerd. Dr. Drees verklaarde verder, dat nog allerlei vragen geregeld moeten worden met betrekking tot de prak tische uitvoering der conventie. Na afloop van "e overgansperiode van vijf jaar zullen nieuwe bespre kingen gevoerd worden over een voortzetting van de conventie en een eentuele wijziging der daarin ver vatte uitvoeringsbepalingen. Wat de buitenlandse tarieven be treft, die voor de invoer van goede ren in de gemeenschappelijke markt der zes tegenover de uit landen bui ten de gemeenschap zullen gelden, verklaarde dr. Drees nog, dat thans lijsten zijn opgesteld van produfleten, die voorlopig buiten de voorgestelde regeling zullen vallen. De onderhan delingen des deskundigen worden thans voortgezet, teneir.de het aan tal op deze uitzonderingslost voor komende produkten zo klein moge lijk te houden. Invoer groeide, export daalde De positie van de Nederlandse uit voer ten opzichte van de invoer blijft zich ongunstig ontwikkelen. In januari nam de invoer n.l. weer sterker toe dan de uitvoer waardoor het dek kingspercentage zich in dalende lijn blijft bewegen. In januari bedroeg de waarde van de irivoer 1.433 miljoen (v.m. 1.119 milj.), die van de uitvoer resp. 986 en 849 miljoen. In vergelijking met de overeenkomstige maand in 1956 steeg de invoer in januari van dit jaar met 280 miljoen, de uitvoer echter slechts met 49 miljoen. Hier door vermeerderde het invoersaldo met 231 miljoen, waardoor het ruim twee maal zo hoog was als in januari 1956. Het dekkingspercentage daalde in dezelfde periode van 81 tot 69. APPELS UIT DE GASCEIXEN. In het koelhuis van de veiling in Kapelle is een gróót kwantum appels van het ras „Golden delicious" op geslagen in zgn. gascellen, waarin dit ras bewaard kan worden tot diep in het najaar. Gp het ogenblik is er een grote be langstelling voor de appels van dit Het concept voor een nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf is thans in overleg tussen vertegenwoordigers van werknemers- en werkgeversor ganisaties vastgesteld, meldt het Al gemeen Dagblad. De arbeidsovereenkomst zal, indien zij aller goedkeuring verwerft, in de plaats treden van de bindend opge legde loonregeling voor het bouw bedrijf welke sinds de oorlog door rijksbemiddelaars is ontworpen. De nieuwe overeenkomst is op vele punten sterk afwijkend van de hui dige regeling. Voor volwassen arbei ders is de groepsindeling vam drie uitgebreid tot vijf, voor jeugdigen van drie tot vier, hetgeen een ver fijning van de werkclassifioatie be tekent. Bfj iedere groep is een taak omschrijving v3n de afzonderlijke functies, vallend onder deze groep, toegevoegd. De lonen liggen in het algemeen 15 procent hoger dan bij de thans geldende regeling. Het maximaal uurloon van een volwassen werkne mer (groep vijf in gemeenteklasse 1) is gestegen van 1.34 tot 1.63. Het minimum uurloon (groep 1 in ge meenteklasse 5) van ƒ0.99 tot ƒ1.10. Beiden strafbaar Tot sanering van de lonen ln het bouwbedrijf is een artikel opgeno men dat zowel werkgever als werk nemer strafbaar kan stellen bij over treding van deze C.A.O. Dit is mede van toepassing bij uitbetalen vam zgn. zwarte lonen. (In het verleden werd alleen de werkgever strafbaar gesteld, doch in de toekomst zou volgens deze rege- I Deze week heeft de rijkslandbouw- __o consulent voor griend, en rietcultuur ras, zowel voor export als voor bin- in Nederland, ir. W. D. J. Tuinzing, nenlandse handel. Om tegemoet te komen aan deze vraag naar „Golden delicious" heb ben de telers in Kapelle besloten deze week een begin te maken mét het ruimen van dit ras. Hiertoe zal de eerste gascel worden geopend, waar door een kwantum van plm. 85 ton vrij komt. Over veertien dagen zal men in Ka pelle weer een zelfde kwantum vrij geven voor verkoop. DE TON IN NEDERLAND. Een inwoner van het plaatje Echt in Limburg heeft de honderdduizend gewonnen op een heel lot. Hij zag zijn kapitaaltje uitgebreid met een slor dige 85.000 gulden. In Soest waren het de ambtenaren, die tezamen een heel lot wonnen en in Arnhem twintig werknemers van de Algemene Kunstzijde Unie. De ton viel in Rotterdam in stukjes uit een en in Purmerend zijn het vijf ge lukkigen, die de prijs delen. in n.w. Overijssel demonstraties ge geven met een aantal nieuwe werk tuigen, die gebruikt kunnen worden bij de ontbossing van rietvelden, voornamelijk met het oogmerk de aandacht te vestigen op de mogelijk heden en hulpmiddelen voor het weer in gebruik nemen van verwaar. loosde rietvelden. Onder meer toon de hij het gebruik van de Oosten rijkse „Jiri"-zaag-, verzorgingssikkels en zeisen. Voor de bestrijding van onkruid, in riet- en griendcultuur neemt ir. Tuinzing thans ook proeven met nieuwe middelen. In Zuid-Holland, Overijssel, Noord. Brabant, Friesland, Noord-Holland en Groningen liggen de belangrijkste rietteeltgebieden van Nederland, die in totaal naar ruwe schatting een op pervlakte van 8000 ha beslaan. Men is er op het ogenblik bezig met het snijden van het „dekriet", waarvan de oogst vc' riet, dat oj streek gebruikt wordt voor het af dekken der gewassen. ling de bedrijfsraad voor het bouw bedrijf ook de werknemer kunnen beboeten). De boete is gesteld op 25 voor elke dag waarop de over treding is begaan en voor elk af zonderlijk geval van overtreding. Indien op een werk niet in tarief wordt gewerkt, kan de werkgever een extra beloning vam ten hoogste 15 procent van het uurloon betalen aan diegene die naar het oordeel van de werkgever op gromd vam gelever de arbeidsprestatie daarvoor in aan merking komt. Iedere werknemer krijgt recht op veertien werkddagen vakantie per jaar en op vrij-af tijdens de alge- gemeen erkende christelijke feest dagen. Stijve nek Wrijven met de verwarmende, lenigmakende Klooster balsem heeft een weldadige werking. Kloosterbalsem wrijft de pijn weg J Prof. dr W. F. Dornath overleden Hedennacht is in rijn woning te Den Dolder (Utr.) overleden prof. dr. W. F. Dornath die sinds 1949 als bio chemicus verbonden was aan het Ne derlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden. dpsp&t&eveifïe(&e% AUwa-Ceyet ap pxuleis Saeótdijfï HJVL Koningin Juliana heeft woensdag op paleis Soest dijk de lunch gebruikt met haar gasten, generaal en me vrouw Norstad, in gezelschap van minister Staf, generaal Hasselman en hun echtgenoten, en mr. Van Klef- fens. Op de foto ziet men (v.l.n.r.): Ir. C. Staf, minister van oorlog en marine, mevrouw Norstad, generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf, mevrouw Hasselman, mr. E. N. van Kleffens, de permanente Ne derlandse vertegenwoordiger bij de N.A.V.O., mevrouw Staf, H.M. de Koningin en generaal L. Norstad. ,Zo de ouden zongen. Het denkbeeld om naar Ameri kaans vooiheeld een volledig bedrijf in miniatuur,door scholieren te laten opzetten en beheren, is een verras send suoces gebleken. Dit werd in vele toonaarden onderstreept op de „aandeelhoudersvergadering" van de eerste Nederlandse jeugdonderneming „Juventus Grafica" N.V., waarin een tiental scholieren van een H.B.S. en van de Amsterdamse Grafische School samenwerken om, precies als in het echte bedrijfsleven, een kleine drukkerij volgens alle regelen der kunst te laten draaien. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de heer H. Weidema, directeur van een papier groothandel, die deze jeugdbedrijven in Amerika, waar er reeds 3000 be staan, in werking heeft gezien. Sa men met de heer M. C. Trigt, direc teur van een drukkerij te Amster dam en voorzitter van de Commissie Jeugdscholing van de Federatie der Voor gemeenten noodlottig geacht De burgemeester van Den Haag, de zeer wenselijke uitvoering van mr. H. A. M. T. Kolfschoten, acht het noodlottig voor de gemeenten, dat juist op dit moment een inves teringsbeperking moest worden aan gekondigd. De heer Kolfschoten betoogde dit in de rede, waarmee hij vandaag te Utrecht de algemene vergadering en het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft ge opend. Spreker was tot deze con clusie gekomen, nadat hij had be licht hoe de taak van de gemeenten zich in de laatste jaren steeds meer heeft verdiept en verbreed. Er is nu bij de gemeenten, zo zei de heer Kolfschoten, een bewustwording, die heeft geleid tot het stimuleren van Al Is Parijs nog steeds het „Mekka" va n de mode, toch spreken ook de Londense ontwerpers meer en meer een woordje mee op mode-gebied. Deze foto-combinatie toont een greep uit de Londense ontwerpen voor de komende lente. Links: Versailles heet deze baljurk van Norman Hartnell, gemaakt van rose satijn en bezet met juwelen en lovertjes; een nieuwe vondst is de combinatie van de opgezette rozen met het borduurwerk. Midden: uit wit zijden Jersey maakte Hartnell voor het komende voorjaar deze flatteuze Ascot-jurk met ingewikkelde plooien - combinaties, die niettemin de vloeiende lijnen sterk doen uitkomen. Rechts: elegant zijn deze zwart-wit geruite mantel en jurk uit de collectie van Digby Morton, ge-maakt van Organza en betiteld: „Pitter Patter", opval lend zijn de brede band om de taille en het V.vormige lijfje. vele taken, en een uit noodzaak ge groeide behoefte tot optrekking van het verzorgingspeil van de kleinere gemeenten: dit alles heeft tot gevolg een noodzakelijkerwijs sterke toene ming van de investeringen der ge meenten. Schier noodlottig is het, dat juist op dit moment een inves teringsbeperking moet worden aan gekondigd en nog noodlottiger is de gedachte dat in de gemeentelijke sector bij uitstek geschikte objecten voor bestedingsbeperking te vinden zouden zijn immers de gemeen telijke uitgaven zijn niet het gevolg van een zucht tot groot doen, maar van een maatschappelijke ontwikke ling, die door ons allen en met name ook door de centrale regering is voorbereid en aangemoedigd. De burgemeester betoogde verder, dat de kapitaalvoorziening van de gemeenten grote zorgen baart. Hoe zeer de toezegging van een bedrag van minstens 400 miljoen gulden voor de financiering van de woning bouw door de gezamenlijke levens verzekeringsmaatschappijen tot ver heuging stemt een oplossing voor het probleem geeft dit nog bij lange na niet. Op de regering wordt een beroep gedaan de lagere organen steun te verlenen bij hun pogingen tot het verkrijgen van kapitaal, o.a. door het beschikbaar stellen van de reserve van het gemeentefonds als financieringsmiddel. Spreker bepleitte voorts een spoe dige totstandkoming en inwerking treding van de nieuwe woningwet en de ruimtewet. Hij vond het gewenst, dat de ge meenten met betrekking tot het vraagstuk „het Westen en overig Nederland" zo spoedig mogelijk met de richting van het regeringsbeleid worden bekend gemaakt, dat met de nauw bij deze zaak betrokken ge meenten overleg wordt gepleegd en dat eventuele maatregelen zoveel mogelijk zullen gaan in de richting van een harmonische ontwikkeling van het land door positieve maat regelen. Bij de woningbouw, aldus mr. Kolfschoten, dient te worden ge waakt dat zulks niet ten koste gaat van andere essentiële voorzieningen. Sprekende over het politievraag- stuk zei mr. Kolfschoten te ver trouwen dat bij de twee nieuwe be windslieden alsnog begrip zal wor den gevonden voor de twee belang rijkste desiderata der gemeenten: de erkenning van de burgemeester als plaatselijk hoofd van de politie en het mogelijk maken van gemeente lijke regionale samenwerking op dit gebied. onderneming, die een brug wil slaan tussen boekenwijsheid en praktische kennis en die de jeugd wil plaatsen voor dezelfde problemen als de ech te ondernemer kent De initiatief nemers willen het denkbeeld vol strekt niet beperken tot het grafi sche bedrijf, zij hopen dat eerlang over heel ons land jeugd onderne ming en in allerlei bedrijfstakken zul len ontstaan. De ervaring is immers, dat de jongelui een mihiatuurbedrijf geenszins als een „Spielerei" opvat ten, maar met groot enthousiasme er aan meewerken, hoewel het hun veel vrije tijd kost. De produktie van „Juventus Grafica" beperkt zich tot kwalitatief eenvoudig en merendeels intern drukwerk tegen reële prijzen, zonder dat hierin uiteraard enige concurrentie is gelegen met het vrije bedrijf. Inmiddels is, naar wij vernemen, een tweede jeugdonderneming hier te lande reeds in oprichting, die zich eveneens in de drukkerijbranche zal bewegen. Zij wordt gevestigd aan de Grafische School te Utrecht. Werkgeversorganisaties in het boek- drukkersbedrijf, heeft hij het denk beeld verwezenlijkt. Er werd een onderneming opgericht in N.V.-vorm met een geplaatst kapitaal van ƒ40 gewone aandelen in coupures van ƒ0.50, die bij kennissen en familie leden werden ondergebracht. Aan deze aandeelhouders heeft het jeug dige bestuur van de vennootschap re kening en verantwoording afgelegd over het eerste boekjaar, lopende van 3 oktober 1956 tot 15 januari 1957. Ter vergadering waren 48 aan delen vertegenwoordigd. Net eebt Precies als in echte jaarvergade ringen heette de voorzitter van de Raad van Commissarissen de aan deelhouders en ae p£fs welkom en gaf daarna het woord aan de jeug dige directeur, die de jaarstukken uitbracht, waarvan aan aandeelhou ders een keurig gedrukt exemplaar werd overhandigd. Uit de baians- cfjiers bleek dat het bedrijf reeds met profijt heeft gewerkt en een winstsaldo heeft opgeleverd van ƒ40,21. Dit werd met instemming door aandeelhouders vernomen, want het stelde het bestuur in staat het I en daarbij 36 personen doodde, is ongewoon hoge dividend uit te keren na zijn gevangenneming woensdag van 20 procent, overeenkomende met in een ziekenhuis te Dar-es Salaam In Dalby (Queensland) heeft een Auju-aliër een koffertje, inhou dende honderdtachtigduizend gulden in Australische en Amerikaanse va luta gevonden in de stoffering van een dertig jaar oude auto, die hij drie maanden geleden had gekocht. De Afrikaanse politieman, die in Tanganjika amok heeft gemaakt, een dubbeltje per aandeel van ƒ0,50 nominaal. Serieus werden alle pro blemen der bedrijfsleiding onder de loupe genomen, zoals orderporte feuille, lonen, salarissen, overwerk, kerstgratificatie, prijzen enz. Vele lastige vragen van aandeelhouders wist het bestuur naar tevredenheid te beantwoorden. De post dubieuze debiteuren ad 5,bijv. gaf aan leiding tot .scherpe opmerkingen". Tenslotte werden directie en com missarissen gedechargeerd voor hun beleid, temeer daar de vooruitzich ten goed zijn. Er bestaat onder de scholieren enorme belangstelling voor de jeugd- droeg. overleden. Hij was dinsdag bij zijn arrest gewond geraakt en daarna geopereerd. Toen koningin Elizabeth deze week bij aankomst in Lissabon door prins Philip 'begroet werd, droeg de prins, volgens de pers, een das met hartjes. Een Britse dassenfabrikant, die overstroomd werd met orders voor dassen met hartjesmotieven, zette onmiddellijk de produktie van Rock-en-tRoll-dassen stop om aan de vele nieuwe aanvragen te voldoen. Hij heeft echter de nieuwe produktie moeten staken. Uit latere berichten bleek nl., dat de prins geen das met hartjes, maar met rendierenkoppen Antillen herdenken de vader der verkenners De post-administratie van de Nederlandse Antillen zal t.g.v. het 50-jarig jarig bestaan van de padvi :vij en te rh :nking van het feit, dat de oprichter daarvan, Lord B:. n Powell of C well 100 jaar g icden werd geboren, een serie bijzondere postzegels met toeslag uitgesr' vcn. De foto toont een exemplaar uit deze serie, dat de beeltenis van Baden Powell draagt. UITNODIGING R.K. JEUGDBEWEGING DISTRICT LEIDEN. Morgenavond om kwart over acht zal in de St. Leonarduskerk aan de Haagweg een H. Mis worden opge dragen ter gelegenheid van de hon derdste geboortedag van Lord Baden- Powell. Uitgenodigd worden alle aal moezeniers, leiders, leidsters, voor trekkers, verkenners, oud-leden van de jeugdverenigingen en welpen uit het district Leiden om dan aanwezig te zijn. Bij afwezigheid van de dis- tricts-aalmoczenier, rector L. P. Af. Vester, zal de H. Mis worden opge dragen door pater Octavianus van de Barselaar, o.f.m., aalmoezenier van de zeeverkennersgroep St. Paulus, ver honden aan het r.-k. Lyceum aan de Mariënpoelstraat te Leider. Pater Octavianus zal in zijn predikatie de stichter van de Jeugdbeweging be trekken. Degenen, die onder H. Mis te com munie wensen te gaan, d 'enen vanaf kwart vóór zes nuchter te zijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6