Hoe voelt men zich na het winnen van de honderdduizend? Leids echtpaar in 'n half jaar naar Canada en weer terug Uitgelaten loterijclub bij „Begeer", Voorschoten WPENSQAG 20 FERRUARI 1957 DE LEID SE COURANT PAGINA 7 SltitiA damauat hieeg, (tiaemen op het toneel Vol trots bekijken de heer en me vrouw l'AmleVan Hoorn een af beelding van het schip, dat hen naar Canada sal brengen. Door Oberbürger- meister geopend Keulen, woensdagmorgen. Laat nu de bevolking van de Dom stad en desnoods het gehele Roer gebied maar naar de Messehallen aan de oevers van de Rijn komen! Want de show is klaar. Een fantas tische expositie, zoals men nog nooit heeft gehad. Men heeft nog wel eventjés in de zorgen gezeten, omdat de laatste vracht bloemen, die men in de nacht van maandag op dins dag had verwacht, niet verscheen. Maar gisteren dinsdagochtend om half tien reed Jan v. d. Kwaak uit Hillegom zijn zware diesel de hallen binnen en slaakte de vaderlandse kolonie een zucht van verlichting, die men bij wijze van spreken bij de Donk kon horen. Men heeft de laatste dagen nog meer dan daarvoor met man, macht en geestdrift moeten werken. liet aantal werkers was toen trouwens uitgebreid met vele vrijwilligers uit de streek. De heer C. de Vroomen van Bloemhist vertelde ons, dat 70 Hollanders en 15 Duitsers aan de opbouw bezig waren. Er nemen niet minder dan 53 Hollandse firma's aan deze show deel, een aantal dat men in het verleden voor een show te Lisse niet eens kon benaderen, laat staan overtreffen. Honderden en nog eens honder den potten en kisten met bloeiende tujpen, narcissen, hyacinten, crocus- sen en vele andere soorten „bijgoed" heeft men de laatste dagen op hun definitieve plaats moeten zetten. Van maandag op dinsdag was het al ver over middernacht, voor men zifcn wolletje kon gaan opzoeken. Vannacht is er van slapen bijna he lemaal niets gekomen en ge zult ons dan ook niet horen beweren, dat dè bouwers er vanmorgen allemaal naar uitzagen, dat ze het gevleugel de woord, volgens hetwelk de-> mor genstond goud in de mond heeft, bijzonder geestdriftig beaamden Maar ja, dat is nu eenmaal vrij wel onvermijdelijk bij de opbouw van ?p'n show. Dat was in Lisse meestal zo en by een expositie van deze omvang, ook al heeft men daarvoor meer mensen ter beschik king, komt nog veel meer nacht werk en overuren kijken. 's Middags om half één hoorden we de heer Buurman uit Oegstgeest tenminste zeggen, toen ze hem vroe- Hier en daar wordt de Keulse ten toonstelling opgesierd met prieeltjes. (Foto: Mieloo, Lisse.) gen of hij nu nóg niet kwam eten „Ik heb geen tijd", hij ging door met het bouwen van de stand van de f. J. Uitenbogaard Zn. uit Oegst geest. Eten en uitrusten deed men vanmiddag wel, toen de opening achter de rug was. Een briljante show. Zoals gezegd men heeft er een briljante show van gemaakt. Men heeft de mogelijkheden die deze hal len boden, volkomen weten uit te buiten. Het gebouw, dat de vorm van een smalle maansikkel heeft en als het ware in tweeën gespleten wordt door een rij dikke pilaren, waar het dak op rust en de wit ge pleisterde wanden vroegen om een strak, modern ontwerp. En dat heeft men er dan ook op de betonnen vloer gelegd. Geen kronkelpaden, geen tierlantijnen, maar recht en vlot en tóch „sprekend". Doordat het gebouw door die pilaren in tweeëen is, heeft men gelijk een uit stekende gelegenheid om een één richtingsverkeer in het tentoonstel lingsgebouw in te stellen. Men voor komt daarmee gedrang. Bij de hoofdingang stuit men direct op een fraaie gemengde inzending met enkele grote pergola's en enkele meters verder op zien de bezoekers op een prachtige stand dubbele tul pen, die gegroepeerd zijn rond een tuinhuis stijl 1957. Links en rechts is het één bloe menzee, waarbij de tulpen in alle kleuren) overheersen, de narcissen op de tweede plaats komen en de hyacinten op de derde. Honderden sparren en coniferen en forsythia's en andere heesters zorgen voor een welkome opvulling of achtergrond, terwijl er zo hier en daar ook knap gecomponeerde bloemstukken staan. Wat het sortiment betreft: naast oude vertrouwde Bartigon-sports, enz., ziet men bij de tulpen ook soorten, die hier in behoorlijke hoe veelheden gekweekt worden, maar het buitenland nog niet voldoen de bekend zijn. Zo zagen we er heel wat potten Dreaming Maid, Rose Korneforos, Atom, Bellona, Roland, Mirjoran enz. Bij de narcissen nam de bekende gele trompet Golden Harvest een voorname plaats in. Voor de persconferentie, die dins dagavond om zes uur plaats vond en waar de heer v. d. Kolk de penne- ridders het nodige over de bolbloe- men vertelde, hadden de bouwers ook al voor propaganda gezorgd. Versiering op carnaval. Zoals we u in ons vorig artikel al vertelden, bevindt zich boven de hallen, waar nu de bloemententoon stelling wordt gehouden, een schouwburg-concertzaal die plaats biedt aan 4000 personen. Zaterdag avond vond daar een soort voor- carnaval plaats en de vaderlandse Bloeiende bollenvelden midden in Keulen. kolonie had voor een fraaie versie ring van het toneel gezorgd op voor waarde, dat men dat 's avonds even aan het geachte publiek bekend zou maken, dat de Hollanders, die nu een bloemententoonstelling aan het opbouwen waren, voor deze geurige en kleurige versiering hadden ge zorgd. De man achter de microfoon kweet zich prima van zijn opdracht en zo wisten 4000 mensen weer wat er deze week in de hallen te doen is. Maandagavond kwam Prins Carna val himself op het podium in ge noemde zaal en van deze gelegen heid hebben de Hollanders opnieuw gebruikt: ze offerden Zijne Konink lijke Hoogheid een fraai boeket bolbloemen en ook toen werd weer eventjes bekend gemaakt, dat de Hollanders een grote bolbloemen- show aan het opbouwen waren. Vanmiddag om twaalf uur heeft Herr Oberbürgermeister van de stad Keulen de expositie geopend. Een expositie, waarvan de Duitsers zeg gen, dat men gemakkelijk honderd duizend bezoekers langs de tourni quetten zal krijgen. Het Bloemlust- bestuur durft nog niet zo optimis tisch te zijn om deze prognoses met een maar als vaststaand aan te ne men. Ze hebben al te veel bittere er varingen opgedaan in Lisse. Maar wellicht kan men zondagavond met een tevreden gezicht de balans af sluiten. Is dat niet zo, dan is de kans groot, dat het bij dit ene experiment blijft. MEIJE-ZEGVELDT Pastoor J. A. J. Schulte f Pastoor A. Schulte te Meye-Zeg- veld die sinds enige weken in het Luthers Ziekenhuis te Amsterdam was opgenomen, waar hij de vorige week een zware operatie aan de milt heeft ondergaan, moest gistermiddag van de H. Sacramenten der Sterven den worden voorzien, daar zich com plicaties in zijn toestand hadden voorgedaan. Hedennacht is de pastoor overle den. De thans ontslapen herder is ge boren te Rotterdam in 1901. Hij werd priester gewijd op 15 augustus 1929 en was achtereenvol gens kapelaan te Monster, Maassluis, Rotterdam (H. Laurentius), Amster dam (de Papegaai) en 's Gravenhage (H. Martha). Sinds 16 augustus 1052 was de zeereerw. heer Schulte pastoor te Meye-Zegveld. Op bezoek bij de kinderen Hoeveel van de ouders van jonge Nederlanders, die na de oorlog emi greerden, omdat hun land te klein bleek, zouden met zekerheid kunnen zeggen dat hun kinderen er in ge slaagd zijn in den vreemde een nieuw leven op te bouwen? Het aantal, dat zich door een be zoek aan het verre land van het suc ces van hun kinderen heeft kunnen overtuigen is zeker nog minder: de reis is zo duur en vermoeiend. Vorig jaar kregen de heer en me« vrouw P. l'Amiev. Hoorn, wonend aan de Mamixstraat 39 te Leiden een uitnodiging van hun kinderen in Ca nada om eens op vakantie te komen. Aanvankelijk leek het hen niets. De moeilijkheden wegen zwaar wanneer je, zoals de heer l'Amie de zeventig onlangs bent gepasseerd. En me vrouw l'Aonie, die wel erg verlangend was, haar kinderen weer te zien kon toch niet alleen naar „de drie Canadeesjes, die daar geboren zijn" gaan kijken. Toch is het echtpaar naderhand se rieuze reisplannen gaan maken, met het gevolg, dat ze passage lieten boeken op de „Maasdam", die van daag afvaart naar Amerika en Ca nada. De heer des huizes, die zijn leven lang tuindersknecht is geweest te Roelofarendsveen, kwam eerst ze ventien jaar geleden in Leiden wo nen. Hij heeft nog nooit gevaren en verheugt zich op de reis. Trots zegt hij: „Dat ik als oude man nu nog zo'n reis mag maken. Ik had er nooit aan kunnen denken". Hy kent het trotse zeekasteel door de folder al uit zijn hoofd en weet precies aan te wijzen welk dek en welke hut voor hem en zijn vrouw gereserveerd zijn. Bij zijn echtgenote, die in het vooruitzicht van de bootreis eveneens geniet, overweegt toch het gelukkige idee, dat ze naar haar kinderen gaat. De zoon Gerard is verpleger in een psychiatrische inrichting en de dochter is getrouwd met een em ployé van de General Motors-automo bielfabrieken. Ze wonen dicht bij el kaar te Oahawa, Ontario. De eerste heeft een eigen huis met een grote tuin. En ook op het werken in die tuin, verheugd zich de heer l'Amie, die nog steeds zijn oude vak niet verge ten kan. De heer en mevrouw l'Amie ma ken de reis met de familie Van Gils uit Alphen, met wie ze op 7 sep .em ber a s. ook weer terug hopen te ko men. Tot zolang blijft de woning aai) de Mamixstraat in veilige handen achter. Lot werd in Leiden gekocht Om half tien vanmorgen belde iemand op bij de zilverfabriek „Be geer" in Voorschoten: „of meneer Dubbeldeman aan de telefoon kon komen". De heer Dubbeldeman, die in de fabriek werkt, werd een halve mi nuut later op de hoogte gesteld van bet feit, dat op het lot 9429, dat door het loterijclubje was gekocht, de honderdduizend was gevallen. De heer Dubbeldeman dacht aan een grap. Hij vertelde: ze hebben ons clubje al eens vaker in de ma ling willen nemen. Maar de heer Ginjaar uit Leiden dat was de boodschapper aan de andere kant van de lijn bezwoer bij alles wat hem lief was, dat het ernst was en langzamerhand begon de ernst van de situatie ook tot de gelukkige door te dringen. Zijn loterij clubje, dat al elf jaar in de loterij speelt altijd met het zelfde ploegje meneer! zonder ooit maar eens door fortuna toege lachen te worden, had de hoofdprijs uit de Nederlandse Staatsloterij ge wonnen. De blijde mare verspreidde zich snel over het bedrijf. De boodschap ging boven de fonkelend zilveren messen lepels en bokalen van mond tot mond: de jongens hebben de hon derdduizend gewonnen. De penningmeester van het uit vijf tien man bestaande clubje dat lote rijclub „Zilfa" is gedoopt, de heer P. J. Lasschuit, maakte met een pot loodje snel een „delinkje" op de rand van een krant: zij hadden een half rlot, ze waren met zijn vijftiener, dat is dus 50.(KM)15% belasting. Eïk van de gelukkige winnaars zal een be drag van 2803 gulden en 34 cent ont vangen. We stellen ons voor, dat dat staartje van 33 gulden en 34 cent aan de di recte festiviteiten zal opgaan. Mor genavond komen de gelukkige win naars met hun dames in een zaaltje bij elkaar en daar zal dan het bijzon der gebeuren feestelijk gevierd wor den. Feest bij Begeer In de schafttijd of half één kwa men ons by de poort van de zilver- fabriek de dolgelukkige feestelingen tegemoet. Ze zongen een toepasselijk feestlied: „Als je de honderdduizend wint", een joelende schare dames en heren achtervolgde de gelukkigen. ..Wat gaat u met al dat geld doen?" vroegen wij plichtsgetrouw, want dat wil je dan als goede maar onge lukkige klant van de Staatsloterij wel eens weten. Maar op deze vraag hebben wij geen rechtstreeks antwoord gekre gen. Alleen de heer v. d. Maat, die binnenkort in dc huweiijksstaat zal treden heeft positieve plannen met zijn geld. De anderen zijn van mening, dat het in ieder geval goed van pas komt. Het is een dure tijd en in een gezin komen zo'n slordige twee en een halve mille altijd goed van pas. Op de jongeman met huwelijks plannen na zijn alle gelukkigen ge huwd. Zij komen uit Leèden, Voor schoten en Zoeterwoude. Zij voelen zich goed! Toon wy na enige plaatjes gescho ten te hebben dc fabriak verheten De bokalen van „Begeer" die het win nen van de honderduizend werden geheven, zijn nog leeg. Dat zal straks wel anders worden. Op de voor grond rechts Ie penningmeester en de koper van het lot. De penningmeester is een neef van de heer Ginjaar te Leiden. Maar dat heeft met het win nen van dit lot niets te maken. (Foto: „De Leidse Courant"). hoorden wij buiten op dc oprijlaan nog het geloei van dc uitgelaten schare. „Lang zullen zij leven" en „Zilfa" gaat nooit verloren" klonk het. Hiermedé hebben wij ook een af doende antwoord gekregen op een vraag en antwoord dat men niet kon formueren.; Hoe voelt u zich nu eigenlijk". „Goed, heel goed" zouden we kun nen zeggen. De andere series. Het winnende lot is in de serie b. door de collecteur, de heer M. van Esch, in Soestdijk verkocht in een tiende gedeelte aan de heer Kraay- kamp te Amersfoort en voorts klei ne coupures in Soest. Niet bekend zijn de namen van de winnaars in Purmerend, waar het lot in de serie f werd verkocht door de heer N. J. Schoute aan vijf personen, waar van er drie in Purmerend wonen, een in Watergang en een in Neck. Een groep van 20 werknemers van de AKU heeft de prys van het lot in de serie c, dat door mevrouw Dricssen ter Meulcn Van Cleef te Arnhem is verkocht, gewonnen. Het lot was in zijn geheel gekocht door de heer P. Smit van de afdeling co- nerij van de Algemene Kunstzijde Unie. Precies een jaar geleden ia het lot eveneens door mevrouw Drics sen ter Meulcn verkocht Het lot was toen verdeeld in een halfje, twee tientje® en twee twintigjes. In Rotterdam is het lot in de serie g verkocht door dc V -r A, dc Zwart In een kwart en verder kleine cou pures van twintig.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7