HiHEBimm Gemeenteraad herzag de van Nieuwkoop keurlonen beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! KNVB-toto buiten werking Bijverdiensten R.K. Dames en Heren Flink Zelfstandig MEISJE WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In zijn openingsrede op de eerste raadsvergadering van het jaar, welke dinsdagmiddag werd gehouden, be gon burgemeester Van der Weyden met de leden nog een zalig nieuwjaar toe te wensen. Hij hoopte, dat God allen de kracht en de gezondheid moge geven om het bestuurswerk van de gemeente zo goed mogelijk te kuinnen volbrengen. Plannen hebben we genoeg, aldus de burgemeester; of deze ten uitvoer kunnen worden gebracht, hangt voor een belangrijk deel af van onze akti- viteit, durf en daadkracht, waarmee we deze aanpakken. De bouw van 40 woningen is volop aan de gang. Eind me] hoopt men, dat de eerste 20 klaar zullen zijn. Ook de realisering van de plannen van de 30 bejaardenwo ningen van de H. Hartstichting schijnt in een nabij stadium. De aankoop van land voor het uitbreidingsplan van Van de Marei en van Boon te Noor den ligt op goedkeuring te wachten. Op dit laatste terrein hoopt men 26 woningen te kunnen bouwen. Ook nebben d. en w. pogingen aangewend om te komen tot particuliere woning bouw op grotere schaal. Maar geld is de ziel van iedere onderneming en hierop komt het in de komende periode zeer sterk op aan. Hoeveel kunnen en mogen wij aanwenden om niet in strijd te ko men met de gegeven voorschriften en richtlijnen van de centrale over heid in verband met de bestedings beperking, waaraan de gemeenten ook hun tol zullen moeten betalen. Toch is er geen reden om, gezien ook de waarschijnlijk groter be moeiingen van G.S. met kans op aller lei stagnatie, moedeloos te worden. Maar wel zal het zaak zijn in het vervolg degelijk te overwegen, wat nog met enige kans op succes onder nomen kan worden. De Verlichting In de Dorpsstraat Na deze inleiding van de burge meester begon men aan de zeer lange agenda. Allereerst wordt meegedeeld naar aanleiding van in vorige ver gadering geuite klachten, over de verlichting in de Dorpsstraat, dat b. en w. aan Lugdunuim om een opgave verzocht van de kosten, die een al gehele verbetering daarvan met zich zouden brengen. Deze zijn geraamd op ongeveer 12.000. De raad schrikt van deze prijs danig terug, temeer ook, omdat G.S. hierin toch het laat ste woord hebben. Nog wordt meegedeeld, dat zodra de weersomstandigheden het toela ten, de verbreding van het eerstè ge deelte van het Zuideinde zal worden afgewerkt. Tevens, dat hét bestuur van de H. Hartstichting bereid is gevonden vóór het bejaardentehuis een strook van 1 meter breedte af te staan ten behoeve van de weg- verbreding. De gemeente zal hier voor hebben te betalen 1.50 per ma van de grond en als bijdrage in de kosten van verplaatsing van de af scheiding 3 per m2, hetgeen men billijk vindt. De gemeente-architect heeft naai1 aanleiding van klachten van de heer H. Petersen een onderzoek ingesteld naar de verzakking van de Voorweg te Noorden. Het is echter ondoenlijk deze op het vereiste niveau te bren gen, daar dit veel zal kosten en bo vendien de verzakking .hoogstwaar schijnlijk niet tot staan zal worden gebracht. Het wegdek zal wat wor den opgeknapt in afwachting van een toekomstige grondige restauratie. De lantaarn aan de Achterweg, waarom de heer Van Zoest heeft ver-1 zocht, zal vermoedelijk voorlopig nog wel niet komen, gezien de kos ten van 300.en het feit, dat dit lichtpunt ina doortrekken van de Roerdomplaan naar de Dorpsstraat, toch weer zou moeten worden opge ruimd. Over dit geruchtmakende agenda punt van vorige vergaderingen, heb ben b. en w. een prae-advies opge steld naar aanleiding van een uitge bracht rapport van de heer- Mark man. In hun prae-advies zeggen b. en w., dat de suggesties tot vorming van een aparte vleeskeuringsdienst met enkele gemeenten moeilijk te verwezenlijken zullen zijn.. Tegen over de burgemeester van Alphen aan den Rijn is krachtig gepleit de verdeling van de uitkomsten van de Vleeskeuringsdienst op de in het rap port genoemde gronden voortaan te doen geschieden in verhouding tot de inwonertallen der samenwerken de gemeenten en niet meer zoals tot heden naar oppervlakte der gemeen ten. Voorts is gevraagd om een uit drukkelijke verzekering, dat mocht er in de toekomst een vakature van hulp-keurmeester ontstaan, deze niet zonder akkoordverklaring van de commissie van advies zal worden ver vuld. Aangezien in de gemeenschappe lijke regeling is vastgesteld, dat de samenwerkende gemeenten verplicht zijn aan de centrale gemeente te be talen de keur- en slachtlonen naai de tarieven, geldende in die centrale gemeente, stellen b. en w. voor de herziening van de keurlonen alsnog te aanvaarden. De heer Markman is het hier niet mee eens en komt met de heer Stop pelenburg, die ook door informaties zich in deze moeilijke kwestie heeft georiënteerd, in een heftige discussie. Nadat nog andere raadsleden zich over het geval hebben laten horen, wordt het voorstel van b. en w. aan genomen. De heren Markman, E. H. ■van Dam en Bloos stemden tegen. Voorlopig een belangwekkend dis cussiepunt in de raad minder. Onderhoud wegen in Achttien hoven Voor het onderhoud der wegen in Achttienhoven, het betreft hier het Nachtegaalspad, de Haakse Meent en de Voorhaakdijk, werd door de ge meente een bijdrage verleend, welke sinds 1952 800 per jaar bedraagt, in de kosten, die de bewoners daar voor hadden. Het blijkt nu, dat de onderhoudsplichtingen over de laat ste 3 jaren alleen de gemeentelijke bijdrage van ƒ2400 voor het onder houd hadden aangewend, met het ge volg van een zeer slechte toestand van de wegen aldaar. Na overleg met G.S. stellen b. en w. voor om de zorg voor die wegen op zich te nemen. Met die conditie echter, dat de te genwoordige onderhoudsplichtigen daarvoor een jaarlijkse bijdrage leve ren van ƒ400.per jaar. De heer Dom. Pieterse is het met dit voorstel helemaal niet eens en vindt het onredelijk, dat enige inge zetenen hebben te betalen aan on derhoud van wegen. Geruime tijd wordt hierover door vóór- en tegen standers gedelibereerd. Als' eindelijk gestemd wordt, blijkt het voorstel van b. en w. te zijn aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. De tegenstem mers waren de heren Dom. Pieterse, H. Pieterse, Markman, Van Zoest en Bloos. Aankoop land A. van de Marei Teneinde in de toekomst verzekerd te zijn van voldoende bouw-, indus trie en sportterreinen, hadden b. en w. het oog laten vallen op het ter rein aan de Nieuwveenseweg achter de boerderij van de heer Van de Marei. Deze had voordien reeds land verkocht aan de gemeente, maar is Tegtn pijnen «n griep. Gtldlikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het besUnddotl (holeroi. Advertentie. nu bereid praktisch al zijn grasland ter grootte ongeveer van 13)4 ha. aan de gemeente voor de prijs van 110.500 te verkopen. De belangrijk ste voorwaarde aan deze transactie verbonden is, dat de gemeente voor het land, dat zij gedurende het eer ste jaar na het transport nodig heeft, een extra tegemoetkoming zal dienen te betalen van ƒ3000.voor grond, die zij in het tweede jaar zou op eisen, bedraagt de vergoeding 2400 per ha. en zo door, telkens jn een volgende jaar 6C0 per ha. minder. De heer Van de Marei is bereid het bedrag van de koopsom in de vorm van een 4 y3 pet. kasgeldlening voor lopig ter beschikking van de gemeen te te laten, hetgeen b. en w. niet onwelkom vinden. Nadat de heer Markman liet blijken, dat hij het met een dergelijke transactie niet eens is en zijn twijfel had geuit of G.S. zich hiermee zullen kunnen verenigen, gaat de raad met het voorstel ac- coord. Op de rest van de agenda hopen we morgen terug te komen. BOSKOOP Vereniging Boom- en Plantenbeurs. Door de voorzitter van de Boskoop- se vereniging Boom- en Plantenb?u-s, de heer D. van Gelderen, werd in zijn openingswoord even stil gestaan bij de gevolgen van de strenge vorst in 1956. Enerzijds zeer veel schade doch anderzijds grotere vraag naar boom kwekerijproducten. Voor de vereni ging was het afgelopen jaar niet on gunstig. Het verslag van de secre taris maakte melding van de herzie ning van de handelsvoorwaarden en de bestrijding van de zo gevreesde virusziekte. De financiële toestand van de vereniging is gunstig te noe men. De door de Federatie georgani seerde cursussen boomteelt en stook - techniek mochten zich in een grote belangstelling verheugen. Voorts wer den de vele besprekingen genoemd in verband met de herziening van de handelsvoorwaarden en handhaving van de momenteel geldende stelsels van maximum- en minimum prijzen. De Boskoopse Beurs floreerde in het afgelopen jaar gunstig. Een flink ba tig saldo was het resultaat. De heurs werd bezocht door ongeveer 19.000 personen, waaruit blijkt dat de stich ting van een nieuw beursgebouw noodzakelijk is. De gehouden bespre kingen omtrent de prijsverhoging voor de boomkwekerijproducten had den een vlot verloop. Het resultaat, een verhoging van 15 a 20% had de voorzitter echter liever verdeeld ge zien over 2 jaar, in verband met de export. Tevens deelde de voorz. mede dat door de Federatie zal worden ge tracht het z.g. „fooienstelsel" af te schaffen, waarom hij de aanwezigen opwekte hieraan medewerking te ver lenen. De bestuursverkiezing bracht geen wijziging. De aftredende heren, D. van Gelderen, J. v. d. Bas en A. v. d. Wolf werden herkozen. Na dit huishoudelijke gedeelte vertelde ir. Dorsman, Rijkslandbouwconsulent, aan de hand van lantaarnplaatjes iets over zijn opgedane ervaringen bij zijn bezoek aan kwekerijen in Hol- stein en Oldenburg. Hierbij bleek dat de Duitse collega's niet geringe con currentie zijn, aangezien de produc tiekosten vrijwel even hoog zijn als in Nederland. Bij de rondvraag werd nog aangesneden het reserveren van boomkwekerijproducten en de drai nage van gepacht land. BODEGRAVEN Verslag Consultatiebureau. De commissie voor Consultatiebureaux voor Zuigelingen en Kleuters in de gemeenten Bodegraven en Zwam- merdam, uitgaande van de plaatse lijke Kruisverenigingen, heeft een uitgebreid verslag het licht doen zien omtrent de gang van zaken in 1953. Het Zuigelingenbureau, gevestigd in het Consultatiebureau aan de Wil lem de Zwijgerlaan, stond onder lei ding van de Nieuwkoopse arts dr. N. Bremer-Steinder, voor Zwammer- dam dr. K. Gill. De wijkzusters, tw. Zr. P. Conradi, Zr. Polet-Van Wijk en Zr. W. Faber, legden 1289 huis bezoeken af voor het zuigelingenbu reau en 537 voor het kleuterbureau. Ei- waren 134 zuigelingen ingeschre ven voor de eerste maal en 123 van 1955. Het aantal kleuters bedroeg 1 l'O. Het aantal zittingen was voor Bodegraven en Zwatmmerdam resp. 39 en 28, en 9 voor het kleuterbureau. Er werden in totaal 1569 consulten gegeven. Twee Moedercursussen wer den georganiseerd, waarvan één door het Wit-Gele Kruis. Iedere dinsdagmiddag was er zit ting voor de zuigelingen, behalve de laatste dinsdag, als de beurt aan de kleuters was. Met ingang van 1 febr. 1957 is tot leidster van het kleuterbureau aan gesteld mevr. dr. C. Moll-Zanen uit Gouda, zodat de zittingen voor het Zuigelingenbureau weer regelmatig elke dinsdag kunnen plaats hebben. Het nieuwe kleuterbureau zal zitting hooiden elke vrijdag van 2.30 tot 4.15 uur aan de Willem de Zwijgerstraat. Doordat de bijdragen van de Kruis verenigingen in 1956 belangrijk wer den verhoogd, kon de commissie een sluitende exploitatierekening ver krijgen, en zelfs het tekort over 1955 daaruit bestrijd°o. De totale ontvang sten beliepen 12253, de uitgaven f 2240, zodat het geringe batig saldo ad f 13 niet wijst op een sterke kas- positie. Het slot van het verslag is een dankwoord aan de Kruisverenigingen voor de tot dusverre betoonde mede werking. Personalia. Voor het tandarts examen is geslaagd de heer A. C. van Dam. HAZERSW0UDE Geboren: Jacob Adriaan, zn. v. J. van Dorp en A. Grandia. Overleden: Dorothea Theresia Bleijswijk, wed. van: H. P. van Am sterdam, 70 jr.; Antonius Johannes Mensch, echtgenoot van: J. H. Tim mermans, 42 jr. NIEUWVEEN KVP-vergadering. Gisteravond hield de afd. Nieuwveen van de KVP een ledenvergadering in de zaal van Bosman. Bij de opening door de voorzitter, de heer J. J.Jïoo- vers, werd mededeling gedaan, waarom het bestuur deze vergade ring had bijeen geroepen. Aangezien de afdracht per lid aan het partij-bestuur was verhoogd, had het bestuur gemeend om ook de afdelingscontributie te moeten ver hogen. In deze verhoging zat tevens dit voordeel, dat ieder lid dan gratis in het bezit kwam van het maand blad „De Opmars". Na zeer uitvoerige gedachtenwis- seling tussen bestuur en vergade ring, werd het voorstel van het be stuur aangenomen. Tevens werd be sloten om de contributie inplaats van in febr. in het vervolg in juli te doen innen. Ieder lid, die vóór 1 febr. niet heeft bedankt, wordt ge acht het gehele jaar lid te zijn. De heer H. C. de Groot stelde zich be schikbaar tot verspreiding van de Opmars, hetgeen 'n verlichting zou betekenen voor de afdelingskas. Een goed voorbeeld, dat navolging ver diend, aldus de voorzitter, die de heer De Groot dank bracht voor z'n bereidwilligheid. Tevens gingen er stemmeh op in de zaal, die hun mis noegen uitspraken tegenover de le den, die meenden thuis te moeten blijven. De voorzitter was het hier geheel mee eens, maar kon er ook weinig meer aan doen. Na nog uit voerig van gedachten gewisseld te hebben over de komende gemeente raadsverkiezingen sloot de voorzit ter deze geanimeerde vergadering. RIJPWETERING Geslaagd. Bij de door de BO- VAG op 18 en 19 febr. j.l. te Sche- veningen afgenomen examens slaag de onze plaatsgenoot N. J. Heems kerk Mzn. voor het „patroonsdiplo ma automobielen". R0EL0FARENDSVEEN 25 Jaar geleden werd in de toen malige St. Joseph's gezellen het ini tiatief genomen tot het houden van een bolbloemen en huisvlijttentoon- stelling. Reeds die eerste keer was het succes groot en in de loop der jaren heeft men met stijgende ani mo vele malen een dergelijke ten toonstelling gehouden. Zaterdag 23 en zondag 24 febr. zal de Pancratius- zaal in zijn geheel in beslag genomen zijn om plaats te bieden aan deze jubileum-tentoonstelling. Natuurlijk heeft men vanwege dit jubileum nog meer zorg aan deze expositie besteed dan in voorgaande jaren. Allereerst de prachtige show van verplichte en vrije inzendingen der bolbloemen, waarvan naast de gebruikelijke han delssoorten ook talrijke nieuwe soor ten tulpen en narcissen te bewonde ren zullen zijn. Voor de afdeling huis vlijt is een indeling van 3 groepen n.l. in groep 1 de voorwerpen die op de eerste tentoonstelling 25 jaar geleden aanwezig waren, in gn>ep 2 wordt deelgenomen door de oude ren en in groep 3 door de gezamen lijke jeugdorganisaties. Het behoeft geen betoog, dat gezien-de omvang van deze expositie, deze keer wel zeer mooie inzendingen te bewonderen zullen zijn. Voor de officiële opening op zaterdag 23 febr. 's namiddags te 4 uur in de Pancratiuszaal heeft men uitgenodigd pastoor Bijl te Groote broek, die tijdens de eerste tentoon stelling alhier kapelaan was. Na deze officiële opening zal de expositie tot I 's avonds 10 uur en zondag na de Hoogmis tot 's avonds 10 uur te be- 1 zichtigen zijn. Vermelden wij voorts, dat in de groep ouderen iedereen aan deze tentoonstelling kan deelne men en e.v. werkstukken dan vrij dagmiddag van 3-7 uur ingeleverd kunnen worden. Zondagavond na 10 uur kan men deze dan weer terug ha len. D.O.SJt. GAAT 30 JARIG BESTAAN VIEREN. De plaatselijke voetbalvereniging D.O.S.R. bestaat 20 jaar en dit is aan leiding geworden om dit jubileum zondag a.s. op feestelijke wijze te gaan vieren. Enkele jaren geleden reeds zijn wij uitvoerig ingegaan op de geschiedenis van deze bekende en plaatselijk veelal beminde voetbal vereniging, zodat wij thans kunnen volstaan met de vermelding van dit jubileum en het programma der feestviering. Zondag 24 febr. wordt in de parochiekerk „Maria Presen tatie" 'n H. Mis opgedragen van leden en overleden leden van D.O.S.R. Te 9.30 uur is er in het clubhuis een ge zamenlijk ontbijt 's Namiddags te 2.30 uur de jubileumwedstrijd tussen D.O.S.R. I en T.H.B. Van 4.30 tot 6 uur receptie in het clubhuis en 's avonds te 7.30 feest avond voor leden, bestuur en jeugd leiders in hotel- café „De Vier Heemskinderen". De gem. toneelver. „St. Pancratius" zal dan opvoeren de kluchtige fantasie „Het portret van Aloys", Na afloop bal o.l.v. „De Vrij buiters". Vrijdag-' en zaterdagavond wordt deze feestavond reeds gegeven voor de donateurs. Jaarvergadering „Ons Aller Be lang". In café Heemskerk kwam de kleinhandelarenvereniging in groenten en fruit „Ons Aller Belang" voor haar goed bezochte jaarverga dering bijeen. De voorzitter, de heer H. F. van Ruiten, opende met een kort welkomstwoord, inzonder tot de dames der leden, en constateerde, dat het afgelopen jaar in de vereniging geen schokkende gebeurtenissen heb ben plaats gehad. Hij besprak de ge houden propagamda-avond, welke door ruim 1100 personen was bijge woond. Onder dankzegging aan leden en bestuursleden voor de grote me dewerking hierbij gegeven, mag vast gesteld worden, dat dank zy een pri ma organisatie deze avond goed ge slaagd mag heten. Na lezing der notulen bracht de secretaris, de heer L. Hoogenboom, een keurig verzorgd jaarverslag uit, waarin het wel en wee der vereni ging in het afgelopen jaar de revue Be penningmeester, de heer P. van Zanten, braiciit. een gunstig jaarver slag uit. In deze 'oommissie werden benoemd de heren Th. 1'Ami en H. v. d. Meer. Vervolgens werd de ge houden propaganda-avond besproken waarbij het financiële resultaat na der werd belicht. Bij de bestuurs verkiezing zag voorzitter H. F. van Ruiten zich in het bestuur en tevens als voorzitter herkozen. Hierna volg de bespreking voorstellen bondscon- fres, dat dit jaar gehouden wordt in e Beatrixhal van het Groothandels- gebouw te Rotterdam. Tot afgevaar digden naar dit congres werden be noemd de heren H. F. van Ruiten, L. Hoogenboom en P. van Zanten. Volgend jaar wordt het 10-jarig bestaan gevierd, waarvoor een feest commissie werd samengesteld, be staande uit de heren J. v. d. Meer, H. v. d. Meer en L. Hoogenboom. Nadat in de rondvraag nog enkele zaken aan de orde werden gesteld, sloot voorzitter Van Ruiten met een dankwoord de vergadering, waarna men nog enige tijd bijeen bleef voor prijskaarten e.d. Z0ETERW0UDE Bouwvereniging. De Kath Bouwvereniging St. Willibrord hield de jaarvergadering in café „Den Hollander" onder leiding van de voorzitter, de heer v. d. Ploeg, die het prettig vond te vergaderen, nu met het bouwen van 35 woningen is begonnen en met het vooruitzicht, dat er nog 29 zullen volgen. Hij ver heugde zich over de grote belangstel ling, maar wanneer men gekomen was om iets te horen over de toewij zing der huizen, dan moest hij bij voorbaat reeds mededelen dat er niets van bekend was. Na het goed verzorgde jaarverslag van de secre taris, de heer Koek, waaruit o.m. bleek, dat het ledental was gestegen tot 238, meende de heer v. Mil hier in toch iets gemist te hebben en vroeg of er vorig jaar geen jaarver gadering of bestuursvergaderingen gehouden zijn, omdat er alleen ge sproken is van het dagelijks bestuur. SPORT Het bestuur van de KNVB heeft besloten de voor zijn leden inge stelde voetbaltoto met ingang van maandag 25 febr. a.s. buiten wer king te stellen. Deze beslissing is genomen op grond van bet feit, dat een belang rijk ifantal voetbalverenigingen zich niet houdt aan 't besluit der bonds vergadering van 26 jan. j.l. en de activiteit op het gebied der club- pools onverminderd heeft voortge zet, terwijl tevens andere instellin gen zich met het organiseren van voetbalpools bezig houden. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat de KNVB- toto op zondag 24 febr. a.s. voor de eerste en laatste maal wél doorgaat. De volgende dag, maandag 25 febr. wordt de toto buiten werking ge steld. De voetbalwedstrijd tussen de mi litaire ploegen van Nederland en België, welke hedenmiddag op het PSV-terrein te Eindhoven zou wor den gespeeld, is in verband yiet de gesteldheid van het terrein, dat we gens een zware sneeuwval onbe speelbaar is, afgelast. Hij wees op enkele artikelen van het reglement waaraan niet was voldaan. De voorzitter moest erkennen, dat er vorig jaar geen jaarvergadering gehouden was en maakte daarvoor zijn excuus. De heer v. Mil noemde dat nogal goedkoop en meende toch tc moeten stellen dat geen verslag over 1955 was gegeven en dat er meerdere besluiten door het dag. be stuur zijn genomen, waarvoor de goedkeuring van een ledenvergade ring nodig was geweest. De administrateur, de heer Vink, gaf een fin. verslag van de organisa tie over 1956, hetwelk sloot met een batig saldo van 142.01. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. P. de Boer herkozen en in plaats van de heren Berg en v. d. Hulst werden gekozen de heren J. van der Meer en J. Redegeld. Bij de bespreking van nieuwe plan nen deelde de voorzitter mede, dat binnen korte tijd de goedkeuring van 29 woningen is te verwachten, terwijl er plannen in overweging zijn voor enige bejaardenhuizen en een aantal woningen nabij de kerk in de Zuid- buurt. De heer v. Mil maakte hier tegen nogal bezwaar, omdat het vol gens de verhouding dan toch wel tijd wordt dat er aan de Hoge Rijn dijk eens gebouwd zal worden. De voorzitter zeide, dat dit niet te realiseren is, maar wanneer het mo gelijk zal zijn zal zeker aandacht aan de Hoge Rijndijk besteed worden. De heer v. Mil zeide met de moei lijkheden aan de Hoge Rijndijk be kend te zijn, doch hij meende te we ten, dat het uitbreidingsplan thans bij Ged. Staten in behandeling is. Wanneer er voldoende aan gewerkt wordt, zal men vermoedelijk op het eind van het jaar toch zover zijn. dat er een plan zou kunnen worden ingediend. Door de voorzitter werd toegezegd aandacht hieraan te schen ken. By de bespreking van het appara ten-fonds (geyser, wasmachine en centrifuge) was nogal enige ver deeldheid. Men noemde het te luxe en te kostbaar. De voorzitter meen de, dat men de klok niet achteruit moet zetten, maar dat men moet trachten alles te verbeteren. Hoewel de voorbereidingen reeds door het be stuur zijn getroffen, zal er toch een besluit van de vergadering moeten volgen of het al of niet zal doorgaan. De rondvraag bracht een verschei denheid van klachten. Betreffende de klacht over het pad tussen de wo ningen van de Willibrordusstraat en de 5 Meilaan zeide de voorzitter, dat dit weer eens was opgenomen met de gemeente; spr. hoopte dot hiervoor een oplossing gevonden zou worden. Marktberichten WOERDEN, 20 febr. Kaas Aanvoer 5 partijen. Notering 2.40 2.45: Handel matig, 's HERTOGENBOSCH, 20 febr. Vee. Op de markt van heden werden aangevoerd 6012 stuks vee; n.l.: 2245 runderen, 340 graskalveren, 682 vet te kalver, 812 nuchtere kalveren, 196 schapen, 14 geit, 69 fokzeugen, 319 slachtvarkens, 53 lopers, 1282 big gen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van bui tengewone kwaliteit als volgt: Melk- en kalfkoeien 7601130; guiste koeien 6354)90; kalfvaarzen NEDERLAND VRAAGT STEEDS MEER R'JBEWJZEN 1951 '52 '53 '54 '55 1956 li >00 Ons land zou liefst 27 miljoen in woners tellen als onze bevolking in gelijke mate was gestegen als het aantal Nederlanders, dat jaarlijks examen doet voor het behalen van een rijbewijs. Deze vergelijking geeft een idee van de belangstelling, die Nederland voor het bezit van oen rijbewijs heeft. Een belangstelling die steeds groeiende is en onze grafiek geeft een duidelijk beeld van de bijna verbijsterende ontwikkeling van het rijbewijs. Een ontwikkeling die zeer nauw betrokken is bij het probleem van onze verkeersveiligheid. Men verkrijgt dan ook niet zonder meer het begeerde rose papier, maar moet zich terdege voorbereiden. Dat het niet zulk een erg gemakkelijke zaak is om de trotse bezitter van een rij bewijs te worden, blijkt ook duide lijk uit onze tekening. Over het al gemeen is het aantal geslaagden ca. de helft van het totaal aantal afge legde examens voor het rijbewijs. Hieruit blijkt duidelijk dat lang niet allen het bewijs bij de eerste maal reeds ontvangen. Dat overigens elke nieuwe rijbe wijsbezitter nog geen nieuw auto bezitter wordt, blijkt uit de verge lijking dat als ons motorrijtuigen- park sinds 1951 in gelijke mate was gestegen als het aantal nieuwe rij bewijsbezitters, wij thans zo onge veer 170.000 motorrijtuigen méér op de weg zouden tellen dan thans het geval is. Dit brengt met zich dat er dus wel heel wat mensen moet zijn die hun pas behaalde rijbewijs met een vol daan gezicht in hun zak steken om het er weer uit te halen als zij eed dagje een auto huren of met vakan tie gaan. Voor de rest maken deze houders van een rijbewijs weinig gebruik van het eens zo fel begeer de papier. De lijn in onze grafiek blijft ech ter stijgen in een mate waarvan het einde nog lang niet in zicht Is, want Nederland vraagt steeds meer rijbe wijzen. 685975; klamvaarzen 625785; guiste vaarzen 590790; pinken 450 —585; graskalveren 300450; nuch tere kalveren voor fok- of mesterij 90190; weideschapen 75-95; drach tige zeugen 275—350; lopers 69—87; biggen 3660 gulden, alles per stuk. Slachtrundercn: aanvoer 696 stuks Extra kwal. 3.203.35; le kwal. 3 00—3.15; 2e kwal. 2.70—2.90; 3e kwal. 2.60—2.70; vette stieren 2.803.05; worstkoeien 2.50 2.60, alles per kg. geslacht gewicht, vette kalveren le kwal. 3.153.35; 2e kwal. 2.70—3.00; 3e kwal. 2.30 -2.50; nuchtere slachtkalveren 1.15 1.50; slachtvarkens 1.701.80; slachtzeugen 1.501.55; 2e kwal. f 1.421.48, alles per kg. levend ge wicht. Vette schapen van 95 tot f 125, vet te lammeren van 85 tot f 115, nuch tere slachtkalveren van 35 tot 6<5 alles per stuk. Overzicht; melk- en kalkkoeien: aanvoer groter, handel iets vlotter, prijzen vaste; guiste koeien: aanvoer ruimer, handel rustig, prijzen niet goedkoper, jongvee: aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen onveranderd, vette kalveren: aanvoer groter, han del willig, prijzen gehandhaafd, nuch tere slachtkalveren aanvoer ruinier, handel rustig, prijzen op gelijk ni veau. Schapen en lammeren; aanvoer normaal, handel, redelijk, prijzen prijshoudend, fokzeugen aanvoer gro ter, handel matig, prijzen weinig ver andering; lopers en biggen aanvoer groter, handel rustiger, prijzen ge handhaafd; slachtvee aanvoer no.v rnaal, handel gedrukt, prijzen prijs houdend; slachtvarkens aanvoer min der, handel vlugger, prijzen min der. Stichting „CathoÜca" vraagt actieve om in de avonduren r.k. gezinnen te bezoeken (geen colportage). Verdiensten f 30p. week. Br. onder no. 85510 Die Haghe N.V.. Plein 11 (post bus 354). Den Haag. WU financieren uw ra dio en televisie. Nu nog 10 voordeel. Brieven onder no. 3885 bureau van dit blad. 3T Te huur gevraagd een bedrijfsruimte. Brieven onder no. 566 bureau van dit blad. Voor direct gevraagd SLAGERIJ BONTJE Prins Hendrikstraat 49 Telefoon 2336 Alphen aan den Rijn. Tomatenplanten Unie in perspot. direct pootbaar, zware plant, en 1 x ver- speende Moneymaker, ste vige plant. J. P. Sogaar, Leidseweg 252. Voorscho ten. tel. 2646—K 1717. Bromfletaverhuur. De nieuwste Berini M 21 1956, per uur. dag of lan ger. J. de Jong. Varkevis- serstraat 66. Katwijk aan Zee. telefoon 2795. X Wist U dat? Voor koop of huur van alle sierteelt vergunningen. ook bedrij ven of land. is het adres J Elstgeest. Roelof aren- is- veen. UI. 291 K 1713. 2* Gevraagd r.k. juffrouw voor dag en nacht bij hulp behoevende dame. Bespre, ken Lorcntzkade 35. bij geen gehoor Hugo de Vriesstraat 40. 2 Timmerlieden gevr. voor direct (nieuwbouw). Haagen. Venestraat 29 te Leidacbendam, telefoon K 1761—1517. WU hebben weer enige hele beste 2e h. motoren. Komt U eens praten over de aanschaf er van bij: Valk, a.d. H.Schouw. Voor schoten. Te koop Accordeon. merk Scandala. 5 rijen, prachtig van toon, prijs 200 Tc zien na 6 uur Boisotkade 6 b. d. Doeza- straat. Leiden. 3T Houten schuur te koop. met kap en afgedekt met pannen, groot 5)4 x 10 me ter. Te bevragen bi.) M. r. Egmond, Brouweratraat 55. RUnsburg. 2T Meisje gevraagd voor enige dagen of ochtenden per week. Aanmelden me vrouw Diisselbloem, Hoge- woerd 128. Leiden. Koopt bij onze adverteerders

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3