^eftzidaecoti/tc^ Plannen tot regeling van het Suez-conflict Zes premiers bespraken de Europese markt Betaling tolgelden aan de Wereldbank Sancties tegen Israël overwogen? Engels vorstenpaar op staatsiebezoek in Portugal In twee jaar uit en thuis naar Mars B A WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 M_ M J Q H fdT^\ M Bi 48ste JAARGANG No. 14037 Directeur: CM.». HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN °P mar^t Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 35 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015. Adver tenties 20S26. Giro 103003 Abonuementsprija f 0.55 p. w. f 2J5 p. nuid. f 7.— p kwart Franco p. p. f 7.40 Advertenties: 17 et p. m m Telefoontjes t 1.50 Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben bij secretaris generaal Hammarskjoeld een voorstel ingediend voor een tussentijds akkoord met Egypte over het Suezkanaal. Het plan is besterad om te werken van het tijdstip dat het kanaal weer geheel bevaarbaar is tot het ogenblik dat er een volledig internationaal akkoord is bereikt. Het houdt onder meer in, dat de tolgelden betaald moeten worden aan de Wereldbank. Deze bank zou de helft van de tolgelden overmaken aan Egypte en de andere helft blokkeren totdat de uiteindelijke bestemming vermoedelijk de verbetering van het Kanaal -r definitief is vastgesteld. De Sowjet-regering staat niet achter het plan. President Eisenhower, minister Dul les en de leiders van het Amerikaan se Congres zullen vandaag in Was hington beraadslagen over de vraag, of Amerika zal instemmen met maat regelen tegen Israël als dat land blijft weigeren zijn troepen uit Gaza en Akaba terug te trekken. Dit heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, dinsdag op een pers conferentie meegedeeld. Op de vraag of er nog iets zou wor den gedaan om Israëls recht op vrije vaart door het Suezkanaal te verze keren, antwoordde Dulles dat Ame rika de zes beginselen, waarmee Egypte heeft ingestemd, uitlegt als in te sluiten, dat Israël ook toegang tot het kanaal heeft. HOE ISRAëL TE STEUNEN? Er was op de persconferentie grote belangstelling vöor de vraag, wat de Amerikaanse „steun" voor de vrije vaart der Israëlische schepen door de Golf van Akaba nu precies inhield. Dulles verklaarde, dat de Ver. Sta ten niet beweren, dat zij de vrije Israëlische vaart met geweld zouden beschermen, want geweld kan niet zonder stappen van het Congres "wor- Reizen in vetvrij papier Douanebeambten van Como, in Ncord-Italië, ontdekten onder zit plaatsen in een uit Zuid-Italië aan gekomen trein twee ongewoon grote en zware pakketten. Zij doorzochten vergeefs de gehele trein, om de eige naars hiervan op te sporen. Tenslotte werd besloten de in vetvrij papier gewikkelde pakketten te ontladen en voorlopig op te slaan. Aldus geschiedde, sterke armen vervoerden de pakketten naar het perron, waarna de touwen, waarmede zjj werden dichtgebonden, werden doorgesneden. Wie beschrijft echter de verbazing der brave douaniers, toen twee mannen, de 31-jarige Giu seppe Presti en de 54-jarige Panara Cafogero, uit het vetvrije papier te voorschijn rolden. De twee „pakketreizigers", Sicilia- nen, gaven de volgende verklaring voor hun merkwaardige reiswijze. Zij waren werkloos en wilden elders hun geluk beproeven. Daar hun daar toe het reisgeld ontbrak, werd tot de „pakketreis" besloten. Volijverige verwanten wikkelden de twee van top tot teen in papier, bonden hier tou- FRANS-DUITSE TEGEN STELLINGEN. De besprekingen van gisteren schij nen in hoofdzaak te zijn gegaan over opneming der Franse overzeese ge biedsdelen in de Europese markt. Hierbij stonden vooral de Franse en Duitse standpunten tegenover elkaar. Van Franse zijde wordt, zij het waarschijnlijk enigszins met tegen zin, erkend, dat alleen de Bondsrepu bliek over de technische middelen beschikt om de mogelijkheden in de Afrikaanse gebieden in het kader van een Europese samenwerking geheel - PB, te benutten. De Duitschers wensten wen omheen, en legden de „pakket- evenwel, alvorens zich te binden, be ten" vervolgens onder zitplaatsen in paalde garanties te ontvangen en de de trein. Zo werd Como bereikt, waar I Duitse minister van buitenlandse za- de douanebeambten de „pakketreis" ken heeft daarom een systeem voor- ontijdig deden eindigen. 1 gesteld, dat de associatie van de Eu- clen toegepast. Maar, zei Dulles, wat bedoeld werd, is dat Amerikaanse schepen door de zee-engte en de Golf van Akaba zullen varen en dat hij niet verwachtte, dat men ze zou te genhouden. De president, zo voegde Dulles hier aan veelbetekenend toe, heeft de be voegdheid, geweld te gebruiken ter bescherming van Amerikaanse sche pen. Door aldus het karakter van in ternationaal vaarwater aan de Gclf van Akaba te geven, zouden de Ver. Staten een atmosfeer scheppen, die alle landen, die die wateren willen bevaren, ten goede zou komen, zei Dulles. VÓÓR EN TEGEN. De politieke commissie van de de mocratische senatoren heeft een stemmig besloten de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties te ver zoeken, steun te onthouden aan alle pogingen tot het toepassen van sanc ties jegens Israël. i De ArabischAziatische groep in de V.N., zal donderdag sancties van de V.N. tegen Israël eisen als Israël niet besluit zijn troepen „volledig", onmiddellijk en onvoorwaardelijk uit Gaza en Sjarm el Sjeik aan de Golf van Akaba terug te trekken, aldus heeft Charles Malik, de Libanese mi nister van buitenlandse zaken ver klaard. President Nasser heeft tegenover het Britse parlementslid Cyril Banks, die onlangs een bezoek aan Egypte bracht, verklaard/dat als de Israëli sche troepen het Egyptische gebied niet ontruimen, Egypte de keus zal hebben uit twee mogelijkheden: ver bod van alle scheepvaart door het Suezkanaal of hervatting vari de vij andelijkheden met Israël. Ongewenste Peron De Argentijnse regering is volgens welingelichte kringen van plan de vroegere Argentijnse dictator Juau Peron het verblijf in gehéel Ameri ka onmogelijk te maken en hem te noodzaken naar Europa te gaan. De Argerttijnse regering zegt over bewijzen te beschikken, dat Peron,. die op het ogenblik in Venezuela ver blijft, de leiding heeft van sabotage en ondermijnende activiteit, welke in Argentinië wordt bedreven. Argentinië schijnt er bij de Zuid- amerikaanse regeringen op aan te dringen, dat deze geen verblijfsver gunningen meer aan Peron zullen verstrekken. Peron heeft ook al in Paraguay en Panama vertoefd, doch deze landen hebben hem na enige tijd verzocht een andere verblijfplaats te kiezen. Thans verdringt het recht de vrijheid in Hongarije Deze foto geeft een beeld van het eerste openbare massa- proces in Boedapest tegen elf mannen en een vrouw, die hebben deelgenomen aan de Hongaarse vrijheids strijd. Geheel links zit de 25-jarige Hongaarse studente in de medicijnen, die er van wordt beschuldigd een AHV-agent te hebben gedood. Het rechtscollege van het gemeentelijk hof van Boedapest bestaat uit een vrouwe lijke en twee mannelijke rechters. Acht employés van het Parijse arenhuis „Nouveauté's" hebben kans gezien goederen ter waarde van ~*K).000 gulden te verduisteren. De eerste ooievaar van dit jaar in Denemarken is dinsdag nabij Esb- jerg aan de westkust van Jutland ge zien. Gewoonlijk komen de ooievaars pas in het laatst van maart in Scan dinavië. Franse en Duitse standpunten tegenover elkayi De eerste ministers der zes landen van de Europese gemeenschappelijke markt zijn gisteren voor het eerst tezamen in conferentie te Parijs bijeen geweest om van gedachten te wisselen over de vraagstukken, die verband houden met de gemeenschappelijke markt. De conferentie duurde tot tien uur 's avonds. Premier Mollet van Frankrijk verklaarde toen, dat op geen enkel punt een definitief akkoord was bereikt, doch dat hij niettemin hoopte, dat de eerste ministers bij de voortzetting woensdagmorgen tot een algemene overeenstemming zouden kunnen komen. Hetgeen inderdaad gebeurd is. ropese landen beperkt tot een een voudige economische hulp aan de Franse overzeese gebieden, waarbij ieder politiek oogmerk achterwege wordt gelaten. De Duitse stelling is ook, dat de financiële hulp moet worden ver strekt gedurende een periode, die voldoende lang is om de Europese in dustrieën in staat te stellen zich voor te bereiden op een geleidelijke vesti ging in Afrika. Van Duitse zijde werd in dit verband een proeftijd van 12 jaar voorgesteld. De Fransen voeren hiertegen echter aan, dat het toestaan van een dusdanig lange periode bete kent, dat Frankrijk het risico zou moeten dragen van een ver doorge voerde penetratie van de zijde van zijn Europese partners zonder de waarborg te hebben dat de financiële bijdragen in de economische en socia le ontwikkeling van de overzeese ge biedsdelen hiertegenover zullen op wegen. Maandag is hef statie-bezoek van koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburg aan Portugal be gonnen. Op de foto ziet men de hertog van Edinbnrg glimlachend toekijken terwijl de koningin zich onder houdt met de Portugese president, generaal Francisco Lopes, nadat het koninklijke paar te Lissabon aan land was gegaan en plaats had genomen ander een baldakijn waar autoriteiten aan haar werden voorgesteld. Algehele overeenstemming bereikt Hedenmorgen werd gemeld, dat Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelnxlanden vanmorgen offi cieel besloten hebben tot de instel ling van een gemeenschappelijke markt en een atoomenergiegemeen schap. Voorts hebben zij besloten de gemeenschappelijke markt te verbin den met de Franse en Belgische ge bieden in Afrika onder een gemeen schappelijk investerings- en handels- programma. Een woordvoerder van de West- dnitse bondskanselier, dr. K. Aden auer, verklaarde vanmorgen te Pa rijs, dat er volledige overeenstem ming is bereikt. De Franse minister Pineau zeide, dat de verdragen inzake de gemeen schappelijke markt en Euratom in de loop van de volgende maand te Rome zouden worden getekend. In het slotcommuniqué wordt voorts medegedeeld, dat de ministers zijn overeengekomen in het verdrag inzake de gemeenschappelijke markt de beginselen op te ne- ïen, waarin de zes landen uitdrukking geven aan hun bereidheid hun overzeese ge biedsdelen te associëren met de ge meenschappelijke markt en bij te dragen tot de economische en sociale investeringen, die de ontwikkeling van deze gebieden vereist. In een eerste conventie, die voor de duur van vijf jaar zal worden gesloten, zullen de voorwaarden voor de toepassing van deze begin selen nader uiteen worden gezet. In deze conventie zal de bijdrage der deelnemende landen in de investe ringen in de overzeese gebiedsdelen worden vastgelegd. Na afloop van deze periode van 5 jaar zal een nieu we conventie worden gesloten. Eerste projectielen regiment Het eerste Engelse regiment dat zich zal bedienen van bestuurbare projectielen komt op 1 maart in dienst. Het krijgt Crookham, bij Al- dershot, als standplaats, zal bekend staan als het 47e regiment bestuur bare wapens en zal deel uitmaken van de Royal Artillery. De commandant van het nieuwe re giment is luitenant-kolonel John Ed ward Cordingly, die sedert 1 januari van dit jaar de oprichting ervan heeft voorbereid. Dit is dus het begin van de totale reorganisatie van de Britse strijd krachten, zoals de minister van de fensie, Duncan Sandys, zich die voor stelt. Door het op grote schaal invoe ren van soortgelijke wapens, ook bij marine en luchtmacht, hoopt men aanzienlijk te kunnen bezuinigen op mankracht en daardoor op geld. De politie van Tanganjika in Centraal-Afrika heeft dinsdag na een intensieve jacht de inheemse politie man gevangen genomen, die verdacht wordt de hand te hebben gehad in 34 moorden. Terug gaat sneller De uit Duitsland afkomstige dr. Ernst Stuhlinger heeft dinsdag te San Diego verklaard, dat men met de huidige kennis met behulp van een ionenraket in vierhonderd dagen Mars kan bereiken. De terugreis zou ongeveer 320 dagen duren. Di4. Stuhlinger, die sprak op een symposion over de ruimtevaart, dat georganiseerd is door de speurafde- Üng van de Amerikaanse luchtmacht Ook Frankrijk gaat bezuinigen De Franse minister van Financiën, Paul Ramadier, zal zijn regering, vra gen dit jaar 250 miljard franks op de uitgaven te bezuinigen. Dit bedrag heeft hij onderverdeeld in 100 miljard voor de militaire be groting (7%), 100 voor de gewone civiele begroting (10%) en 50 miljard op de civiele investeringen. Grote projecten als de aanleg van een tun nel door de Mont Blanc, de bouw van een groot passagiersschip „Fran ce" en van een nieuwe militaire school in St. Cyr wil hij opschorten. Ramadier zal het kabinet mede delen, dat de invasie in Egypte het land 20 miljard franks heeft gekost. Geen „Rock an' Roll" in Indonesië „Rock an' Roll" is in het overheer send Islamietische Indonesië veroor deeld als in strijd met de Islaraieti- sche zeden. Zonder een eventueel verbod af te wachten, hebben de bioscooptheaters in Djakarta besloten, de verdere ver. toning van „Rock an' Roll"-films te staken, in verband met de opschud ding, welke deze nieuwe dans tijdens een kortgeleden in Bandung gehou den filmbal heeft verwekt. Veertig vrouwen, en jeugdorganisaties schre ven een massale protestbijeenkomst uit, waarin werd aangedrongen op het nemen van drastische maatrege len tegen de Indonesische directeur van het Savoy Homann-hotel, waar het bal werd gehouden. Drogere en koudere lucht Het weer blijft in grote delen van West- en Noord-Europa onder invloed van verschillende storingen, welke vergezeld gaan van regen en sneeuw. Eén van deze storingen trok dinsdag over ons land, een volgende bevond zich woensdagmorgen in de buurt van Parijs. Deze veroorzaakte toen in een groot deel van ons land sneeuw val, waarbij grotere hoeveelheden vielen dan de laatste dagen het geval is geweest. Deze depressie zal over on;s land naar het noordoosten trek ken, waarna de wind naar westelijke richtingen draait en weer drogere, boven de Britse eilanden aanwezige, koude lucht wordt aangevoerd. In de ze lucht kwam tijdens windstilte en langdurige opklaringen, in Engeland en Schotland op vele plaatsen meer dan 5 graden vorst voor. In ons land zal er komende nacht nog vrij veel wind zjjn, zodat er niet meer dan lichte vorst voor zal komen. en de „Convair"-fabriek, deelde mee, dat men ook over een nog sneller ruimtevaartuig, een met behulp van het licht voortbewogen fotonraket, heeft gedacht, maar dat dit denkbeeld nog niet te verwezenlijken is. De geleerde was van oordeel, dat eén ionenraket van zeshonderd ton met een nuttige last van honderd vijf. tig ton een tocht naar Mars kan ma ken en terug. Het zou honderd da gen duren, voordat de raket genoeg snelheid heeft om in een ellipsvor mige buon van de aarde nöar Mars t$ vliegen- Bij de terugreis zou men dè energiebron moeten gebruiken om de snelheid te remmen. ,Jk geloof, dat wij in beginsel de techniek voor deze raket kennen", aldus dr. Stuh linger. Het symposion wordt door meer dan driehonderd militaire en burger lijke deskundigen op het gebied van raketten bijgewoond. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LATER OPKLARINGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen nog regen of sneeuw, later opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind draaiend naar westelijke richtingen. Vannacht temperatu ren om het vriespunt, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 21 Febr. zon op 7.46; onder 18.07; maan op 2.04; maan op 10.45. 13.18 L.K. Hoogwaterstanden 21 Febr. v.m. 8.n.m. 8.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM sneeuw —1 C. OSLO nevel KOPENHAGEN zw. bewolkt 1 ABERDEEN zw. bewolkt 1 DUBLIN niet ontvangen LONDEN half bewolkt 1 AMSTERDAM mist 2 BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NrCE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME regen regen regen zwaar bewolkt regen regen geh. bewolkt half bewolkt nevel half bewolkt geh. bewolkt halft bewolkt half bewolkt licht bewolkt MALLORCA zwaar bewolkt Korreltje Een welopgevoed mens zal u niet beledigen en een ander kan het niet.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1