Voor vier miljard levensverzekeringen in 1956 Nachtelijke wandelaar kreeg zoutzuur in gezicht Oude man dronk benzine in plaats van jenever Openslaand portier werd wielrijder noodlottig KORTE golf u;b 19 FEBRUARI 1957 DE I.ElDSfc, CUUKANU PAGINA 6 Bij 51 van de 59 binnenlandse maat schappijen van levensverzekering is in 1956 voor een totaalbedrag van 3563.1 miljoen aan nieuwe verze keringen tot stand gekomen, waarmee de produktie van deze maatschappij en in 1955, die 3181,6 miljoen be droeg, met 381 miljoen of 12% werd overtroffen. Waar de aanwas van nieuwe verzekeringen bij alle maatschappijen in 1955 3,7 miljard bedroeg, mag met inachtneming van genoemd percentage van 12 het „of ficiële produktiecijfer, geldende voor het gezamenlijke bedrijf, voor 1956 op ongeveer 1 4 miljard geschat wor den, hetgeen een nieuw record be tekent, aldus de Voorlichtingscommis sie uit het Levenverzekeringsbedrijf. In het totaalbedrag van de in 1956 afgesloten posten bedroeg het aan deel van de kapitaalverzekering 1631,5 miljoen of 45,8%, van de ren- teverzekering 1700,7 miljoen of 47,7% en van de volksverzekering 230,9 miljoen of 6,5%. Bij vergelij king met de in het jaar daarvoor be haalde resultaten van resp. 1387 miljoen (43,6%), 1565 miljoen (49,2%) en 229,6 miljoen (7,2%) blijkt, dat in 1956 een lichte ver schuiving ten gunste van de kapitaal verzekering heeft plaats gevonden. De voornaamste oorzaak voor dit verschijnsel moet gezocht worden in het feit, dat ter concretisering van de zorg voor de toekomst, aan de kapi taalconstructie met inschakeling van de fiscale lijfrenteclausule in toene mende mate de voorkeur wordt ge geven. Een andere oorzaak, die heeft ge leid tot een verhoogde produktie in de sector kapitaalverzekering, schuilt in de omstandigheid wat, als gevolg van de verbeterde welvaartssituatie, tegenwoordig eerder verzekeringen tot hogere bedragen worden gesloten dan in vroeger jaren het geval was. Dit heeft zijn invloed doen gelden op dc volksverzekering en verklaart waarom in deze branche de produktie relatief is teruggelopen, nl. van 7,2% in 1955 tot 6.5% in 1956. De gemiddelde maandproduktie steeg van 266,1 miljoen in 1955 tot 296,9 miljoen in 1966. December le verde met 431,4 miljoen (v.j. 414.3 miljoen) de grootste produktie op. Onderwijzers geven geen les in avond Moeilijke taak onderschat Vorige week heeft de wethouder van onderwijs te Rotterdam, de heer A. J. van der Vlerk, aan de hoofden van openbare scholen het voorstel gedaan de onderwijzers op te wekken ter vervanging van een zieke of afwezige leerkracht extra les te geven op de woensdagmid dagen of 's avonds tussen half vijf en half zeven. De afdeling Rot terdam van de Nederlandse Onder wijzersvereniging heeft dit voorstel besproken en afgewezen. Men stelde zidh op het standpunt, dat het onbegonnen werk is voor een onderwijzer aan kinderen les te geven, die 's middags zajn moege speeld en na een vrije middag te uitgelaten zijn om nog rustig de les sen te kunnen volgen. Als men denkt, dat de onderwijzer, die het met de minimale klassen- bezetting toch al zo moeilijk heeft, nog in staat is na de volbrach te dagtaak aan een andere klas nog een paar uur les te geven, dan on derschat men zijn moeilijkheden. De voorzitter van het onderwijzers- verbond, de heer Van Eldik, tekende hierbij aan, dat de gemeente zélf iets kan doen tegen de schaarste aan onderwijskrachten. Als men maar huizen beschikbaar stelt voor solli citanten naar de vacatures, is het te kort aan leerkrachten spoedig inge haald. Het verloop onder de onder wijskrachten is zeer groot. Van de 160 nieuwe leden in het verbond in geschreven zijn er al weer 144 ver trokken. Zij zoeken een baan in eed buitengemeente, waar zij als onder wijzer wel de beschikking over een huis krijgen. Daaruit valt af te leiden, dat de ver ontrustende omstandigheden, opge roepen door wat zich in de laatste fase van 1956 rondom 't Suezkanaal en in Hongarije afspeelde, geen merk bare terugslag op de produktieresul- taten hebben veroorzaakt. Ook in de kritieke novembermaand lag de pro duktie met 296,7 miljoen op een ho ger peil dan in november 1955 377,3 miljoen). Landbouwkundigen over bestedingsnota Een zekere voldoening zonder vol daanheid echter heerst in leidende landbouwkringen over de bestedings nota en de daarin vervatte financiële plannen voor de landbouw. Het voornemen echter een deel der thans toegerekende eigenaarslasten te blokkeren is in minder goede aarde gevallen. Een der tegen-argumenten is, dat tal van bestaande bedrijfsgebouwen reeds zozeer onder gebrek aan onder houd hebben geleden, dat iedere be schikbare cent er zo ^auw mogelijk aan moet worden besteed. Wel wordt erkend, dat de overheid het recht heeft aan subsidies en ga ranties voorwaarden te verbinden, doch men acht deze voorwaarde wel zeer rigoureus. Aangezien dit blokkeringsplan nog verder moet worden uitgewerkt, waarbij o.m. omvang en termijnen ter sprake moeten komen, wensen velen vooralsnog een afwachtende houding aan te nemen. In kringen van werkgevers en werknemers is men teleurgesteld over de verklaring van minister Suurhoff, dat de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst van mei a.s. niet op werkclassificatie zal berusten, omdat naar mening van deze minister de re sultaten van de aanvankelijke werk classificatie nog eens onder de loep moeten worden genomen. Honorarium specialisten hoger Tussen de ziekenfondsen en de spe cialisten is voor het jaar 1957 een in terimregeling getroffen over een stij ging met zes procent van het specia listenhonorarium. De Ziekenfonds raad moet deze overeenkomst nog goedkeuren. Voor het bereiken van een defini tieve regeling wordt al sinds geruime tijd door economische deskundigen een onderzoek ingesteld naar de grondslagen van de specialistenhono raria. Dit onderzoek is nog niet afge sloten. In afwachting van het uit te bren gen rapport hierover, is met de spe cialisten de interimregeling getroffen. Dit in verband met de stijgende kos ten voor levensonderhoud en'onkos- tenstijging van de specialistenprak tijk. NOG EEN INBRAAK TE WASSENAAR. Na de inbraak van de vorige week woensdag op de Wittenburgerweg en van zaterdagavond in de Doorman laan welke beide ingraken konden worden opgehelderd door de arres tatie van twee Hagenaars is zon dagavond opnieuw ingebroken, nu in de woning van de fam. B. aan de Wit tenburgerweg. Om half elf kwam de 20-jarige zoon van de familie thuis. Zijn ouders en de andere huisgeno ten waren al naar bed. Hij kwam achterom door de opengelaten keu kendeur. Nog voordat hij licht had kunnen maken kreeg hij een harde slag op zijn gezicht, waardoor hem twee tanden werden uitgeslagen. Door de keukendeur namen twee mannen de vlucht. De politie werd gewaarschuwd en zocht nog geruime tijd naar de twee hardhandige inbrekers, die vermoede lijk een bromfiets bij zich hadden, vooralsnog zonder succes. In de woning bleek alleen een klein bedrag aan geld verdwenen te zijn. KONINGIN BEZOEKT ZAANDAM. De koningin is voornemens op don derdag 25 april een bezoek te bren gen aan Zaandam. Zij zal onder an dere een vakschool voor meisjes Juliana van Stolbergschool openen. Op het ministerie van zaken Over zee heeft gistermiddag minister C. Staf, die geruime tijd de leiding van het departement heeft waargenomen, deze overgedragen aan minister G. Ph. Helders. Vervolgens heeft de se cretaris-generaal verscheidene hoofd ambtenaren van het departement aan de nieuwe minister voorgesteld. In een korte toespraak herinnerde deze aan de figuur van zijn voorgan ger, wijlen prof. mr. W. J. A. Kern kamp. Minister Helders sprak de hoop uit, dat hij op dezelfde aangena me wijze als zijn voorganger zal mo gen samenwerken met degenen, die hun kennis, ervaring en energie aan het departement ten goede doen ko men. Advertentie. Verhoging tarief draadomroep Minister Algera verwacht, dat bij de draadomroep op korte termijn een verhoging van het abonnemenstarief en van de huur van de luidspreker tot stand zal komen. Daarvan kan een belangrijke daling van het tekort worden verwacht. Volledige aanpas sing van de tarieven kan echter vol gens de minister nog niet op korte termijn worden verkregen. Het ligt in de bedoeling op ruime schaal tot afstoting van draadom roepnetten ten plattelande over te gaan. Dit zal minder noodzakelijk zijn na invoering der tariefsverho gingen. Het is ook niet de bedoeling de exploitatie in gehele netten te sta ken, daar dit in strijd zou zijn met een van de voornaamste argumenten, op grond waarvan de exploitatie van de draadomroep aan de PTT werd overgedragen. Meer dan 25% van de nieuwe abonné's heeft zelf een radio toestel, waarop de draadomroep dus wordt aangesloten. Omtrent de verzorging van het grammofoonplatenprogramma voor de draadomroep door de N.R.U. wordt overleg gepleegd met de mi nister van O., K. en W. Op korte ter mijn wil men tot een oplossing ko men. Dader onbekend Een onbekende fietser heeft eergis- ternacht een oplossing van zoutzuur gegooid in het gezicht van de 35-jari- ge musicus A. C. van der Meer, wo nend in de De la Reijstraat te Rotter dam. Hij wandelde op het trottoir, plotseling kwam een wielrijder op hem afgereden, gooide de bijtende vloeistof in zijn gelaat en verdween. De heer Van der Meer schonk niet te veel aandacht aan het voorval, maar ging de volgende morgen we gens pyn in de ogen naar het Oogzie kenhuis te Rotterdam, waar hij ver nam, dat de onbekende met zoutzuur gegooid had. Een redacteur van het Nieuwsblad van het Noorden, de 49-jarige heer J. Ehman, is op een onbewaakte over weg bij Groningen door een trein gegrepen en gedood. De eerste geneesheer van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Haag, dr. L. R. J. Stuyt, is be noemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. De pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, heeft hem gisteren op de intemun- tiatuur de versierselen uitgereikt. Statendam bewees zeewaardigheid, kapitein zijn zeemanschap l)e „statendam" eefotocrafeerd aan de pier van de Hol land Amerika Lijn In New York. Tengevolge van de daar heersende staking moest het sehlp self nasr de pier atanoeuvreren. ook de 10 uitbnndige begroeting, die een nieuw schip anders in de haven ontvangt, vond ditmaal geeft doorgang. Web van wegen (Vond Lelystad Lelystad wordt een van de belang-1 rijkste verkeersknooppunten van Ne derland. Het krijgt ln de toekomst wegverbindingen naar alle grotere plaatsen rond het IJselmeer. Een spinneweb van wegen, met Le lystad in het centrum, zal gaan leiden naar Emmeloord (en verder naar As sen, Leeuwarden, Groningen), Kam pen, Zwolle, Elburg, Harderwijk, Amersfoort, Utrecht (via Huizen), Muiderberg( aansluiting naar Am sterdam), Schellingwoude (aanslui ting op IJ-oeververbinding), Marken, Edam, Alkmaar, Hoorn en Enkhui zen. Het wegennet van Oostelijk Flevo land zal in hoofdzaak binnen de eerst komende vijf jaar gerealiseerd wor den. Over zeven jaar hoopt Rijkswa terstaat de dijk rond de toekomstige Markerwaard gereed te hebben. In de daarop volgende vijf jr.ar krijgt de Markerwaard dan zijn wegen. De weg over de ringdijk om Ooste lijk Flevoland zal waarschijnlijk in juli van dit jaar geheel aangelegd zijn. Het is niet zeker of het verkeer dan reeds de hele weg kan gebruiken, omdat een gedeelte wellicht nog be nut moet worden als startbaan voor vliegtuigen, die riet uit moeten zaaien boven de polder. Het contact tussen Lelystad en de Markerwaard zal waarschijnlijk tot stand worden gebracht met een tun nel onder water. Onder de titel: „Een merkwaardige week" brengt drs. J. H. Derksen, hoofdredacteur van de Katholieke Werkgever, het officieel orgaan van de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging en het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen, de ze week een, naar zijn zeggen, onaan genaam punt naar voren, dat hij on derscheidt in het Wetsontwerp met betrekking tot de huurverhoging. In dit Wetsontwerp ziet de heer Derksen het onaangename niet in de stap, welke de regering „na onnodig uitstel" zet op de weg naar de sane ring van het huurpeil, doch in de verplichting om de helft der bedra gen, die met de verhoging gemoeid zyn, te storten op een rekening, waar uit eventuele verbeteringen aan de woning kunnen worden betaald. nl weerwil van het feit, dat men ten tijde van de kabinetsformatie na lange strijd in de blokkeringsgedach te een oplossing vond, welke ieder der partijen terecht of ten onrechte juist niet geheel verwerpelijk achtte, „achtten wij toen en achten nu nog in tegenstelling met de destijds hierbij betrokken katholieke politici deze blokkering in strijd met de rechtvaardigheid en daarom onaan vaardbaar. Men heeft hier ons inziens te doen met een triest resultaat van een volkomen overtrokken neiging fot het sluiten van compromissen". Schrijver doet vervolgens weten, dat zolang hij er niet zeker van is, dat de „summiere" Memorie van Toelichting op het Wetsontwerp de Tweede Ka mer beoogt te overtuigen, hy niet9 voelt voor een analyse en een weer legging van de gronden, welke in de Memorie van Toelichting zijn gege ven. „De gehele zaak komt naar onze opvatting hier op neer, dat de huis eigenaren het slachtoffer worden van een socialistische houding, welke in de hoogste mate laakbaar is: de hou ding, welke neerkomt op een dreige ment niet te willen medewerken aan een door iedereen gewenste huurver hoging, als men niet op de een of an dere wijze de huiseigenaren treffen kan". Het nakomen van zijn vaste ge woonte, voor het eten een borreltje te drinken, is een 89 jaar oude heer te Baarle in Limburg gisteren niet wel bekomen. Toen hij gistermiddag door een van zyn kleinkinderen werd bediend, be merkte hij niet, dat het kind per on geluk de verkeerde fles nam en hem een glas vol wasbenzine schonk. Kort nadat de bejaarde man het glaasje benzine had leeggedronken, kreeg hij hevige krampen, waarop men geneeskundige hulp heeft inge roepen. De man werd naar het zie kenhuis te Venlo overgebracht. Gisteren hebben voor het gerechts, hof te Den Bosch twee artsen in ho ger beroep terecht gestaan, die door de economische politierechter aldaar wegens het overtreden van het zon dagsrijverbod tot zware straffen wa. ren veroordeeld. Zy waren beiden betrapt op de eerste zondag dat het rijverbod was ingegaan, nl. op 25 no- vember en reeds op 30 november daaropvolgend veroordeeld tot 500 en ƒ250 boete. De een was naar een voetbalmatch te Eindhoven gereden, de ander naar de kerk. De procureur-generaal, mr. De Vries, betoogde daarop dat hij het bijzonder betreurde, dat intellec tuelen. die in de maatschappij het voorbeeld dienen te geven, zich een pre op alle andere mensen verschaf fen door van een uitzonderingsposi tie misbruik te maken. Hij achtte een gevoelige straf op haar plaats en eiste bevestiging van het vonnis van de politierechter. De verdedigers noemden deze zaak twijfelachtig, gezien de omschrijving die door de minister voor de ont heffing van de artsen is gegeven. Zij beoleitten vrijspraak dan wel cle mentie. Uitspraak 27 februari. Statin fieiteeft in MatCpivaad In Hollywood is Jozef Stalin herleefd in de persoon van de acteur Maurice Manson, die de overleden Russische leider zal uitbeelden in de nieuwe film van Universal-International „Het geheime dagboek van Jozef Stalin". Lex Barker en Zsa Zsa Gabor spelen in deze film de hoofdrollen. Voor de Maastrichtse rechtbank heeft gisteren in hoger beroep te rechtgestaan de 44-jarige broo®- venter J. M. E„ die door de kan- tonrechter te Heerlen was veroor deeld tot een lichte geldboete ter zake van overtreding van art. 34 van het Wegenverkeersreglement. Op 13 juni van het vorig jaar opende de broodventer het portier van zijn bestelauto aan de linker zijde, dus aan de kant van de rij weg, waardoor de 44-jarige ge deeltelijk invalide mijnwerker J. Martens met zijn fiets kwam te vallen en zo ongelukkig terecht kwam, dat hij^ aan de gevolgen overleed. De kantonrechter te Heerlen had bij zijn veroordeling het noodlottig gevolg van het ten laste gelegde ver zuim (zich niet overtuigen van de afwezigheid van verkeer) niet in aanmerking genomen. De substituut-officier van justitie by de Maastrichtse rechtbank, mr. J. Corsten, was van oordeel, dat ver dachte toch niet voldoende acht had gegeven op het verkeer. Hij achtte het vonnis van de kantonrechter te licht en vroeg 75.boete of tien dagen hechtenis. De verdediger, mr. H. Houthof -uit Amsterdam, noemde het een niet voorzienbare toevalligheid, dat de wielrijder plotseling en rakelings l3(ngs de bestelwagen had gereden. Daarnaast was ook het noodlottig ongeval een toeval, omdat de fietser invalide was. Uitvoerig betoogde mr. Houthof, dat verdachte conform art. 34 van het Wegenverkeersreglement alle reële voorzorgen in acht had geno men. Met nadruk vroeg de verdedi ger dan ook vrijspraak voor zijn cliënt. Uitspraak 2 maart. Slachtoffer van speelwoede Mr. J. Corsten, substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Maas tricht, heeft gisteren acht maanden gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring geëist tegen de 43-jarige ver tegenwoordiger uit Hoensbroek, die terechtstond wegens verduistering van een geldbedrag van f<i20.dat hij voor zijn patroon voor de ver koop van een motor geïnd had. De vertegenwoordiger, een voor treffelijke verkoopkracht, had de verleiding, dit geld op de speelbank van Chaudfontaine in te zetten, niet kunnen weerstaan. In het verleden was hy al verscheidene malen we gens oneerlijkheid met gelden van vroegere patroons in ernstige moei lijkheden geraakt. Hij had nog een straf van 11 maanden te goed. De verdediger, mr. J. Spauwen uit Maastricht, bepleitte clementie voor wat de vrijheidsstraf betreft ter wille van het gezin van de verdachte. Zijn vrouw stelt alles in het werk om 'baar gezin van ondergang te redden en haar man op het rechte pad te houden. Nadat de verdachte zelf gezegd had te willen breken met het hazardspel, bepaalde de rechtbank de uitspraak op 2 maart. GEVANGENISSTRAF VOOR ARTS De rechtbank te Arnhem heeft he den de arts L. uit Nijmegen en zijn boekhouder R. wegens belastingfrau de veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf ieder. De officier van Justitie had een boete van 20.000 subsidiair drie weken hechtenis, te gen de arts geëist en tegen de boek houder 1.000 subsidiair een maand hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie weken. In een chocolade- en suikerwerkfa- briek aan de Willebrordusstraat te Rotterdam heeft zich gisteravond een ongeval voorgedaan dat het leven heeft gekost aan een 42-jarige expe diteur uit de Zweedse straat aldaar. Het slachtoffer en nog twee man nen waren bezig een koelinstallatie, die door het bedrijf was gekocht, te slopen. De installatie bevond zich op een hoogte van ongeveer 214 meter in de fabriek. Het slachtoffer bevond zich eveneens op deze hoogte en was bezig met het losmaken van buizen stellen, die voor de koeling dienen. Een van deze stellen was reeds los. De man heeft zich hieraan waar schijnlijk vastgegrepen in de veron derstelling een buizenstcl te pakken te hebben dat nog vast zat. Het bui- zenstel dat een gewicht van circa 500 kg. heeft, gaf mee, en viel met het slachtoffer naar beneden. De man werd aan het hoofd getroffen en was vrijwel op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is naar het Bergwegziekenhuis overgebracht. BINNENLAND. Het Wilhelminagasthuis verbou wen tot academisch ziekenhuis en de stichting van een nieuw algemeen ziekenhuis in de stadsuitbreiding Slotervaart, vormen de beste oplos sing voor het ziekenhuisprobleem van Amsterdam, aldus hebben b. en w. van deze stad in een nota aan de raad medegedeeld. Het plan zou bin nen 18 jaar gereed moeten zijn en 154 miljoen gulden kosten. Mr. dr. N. H. L. van den Heuvel, directeur va/n de r.k. diocesane mid denstandsbond in het bisdom Den Bosch, is door de paus benoemd tot ridder in de orde van de H. Grego rius de Grote. Hij ontving deze on derscheiding ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag, wegens zijn grote verdienste op katholiek sociaal ter rein. BUITENLAND. Noorwegen zal Nederland een voorstel doen tot uitwisseling van militairen uit de beide landen, ge durende hun zomer- of winterverlof. Wanneer het voorstel door Neder land wordt aanvaard, zullen in de komende winter de eerste twintig militairen elkanders landen bezoe ken. Het sprookje van de kip met de gouden eieren is gisteren be waarheid. Een huisvrouw in het West-Duitse stadje Hamm slachtte nl. een Hollandse kip en ontdekte in de ingewanden van het dier twee gouden tientjes, die het dier op een Nederlandse boerderij moet hebben opgepikt. De Mau-Mau-leider Dedan Ki- mathi is maandagochtend in de ge vangenis van Nairobi in Kenia te rechtgesteld. Hij was ter dood ver oordeeld, omdat hij illegaal in het bezit van een revolver was. Mahmoed Ibatof, die 149 jaar oud zou zijn, is kandidaat gesteld voor een plaatselijke raad in Azer- beidjan, aldus heeft radio-Moskou maandag gemeld. Er worden in maart verkiezingen voor plaatse lijke raden gehouden. In West-Duitsland wordt één van de vijf bedrijven door een vrouw geleid, aldus blijkt uit een mededeling van de vereniging van Westduitse vrouwelijke onderne mers. Bij toeval hebben duikers maandag bij Flensburg op dertig meter diepte een volkomen onbe schadigde Duitse duikboot gevon den, die in 1945 door zijn comman dant tot zinken was gebracht. Het was een vaartuig van een nieuw type, waarvan er pas één in de vaart was. Het zal in mei geborgen worden en ter beschikking van het Westduitse ministerie van defensie worden gesteld.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6