KIM. hielp wensdroom van 15-jarig meisje in vervi De prijsstijging hoger dan verwacht 't W,a& tach maai 'n Siffi-aefenittg. De Minister van Oorlog wil oude Gloster Meteors kwijt BB-Overheidsreddingsdienst met drie reddingsploegen in actie Kleine tuinbouw bedrijven Warenhuizen in 1956 SIGARETTEN DUURDER Verbindingsdienst schonk jarige prinses meubilair DINSDAG 19 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 REVISIE ECONOMISCH ONVERANTWOORD Israëlische emblemen weer overgespoten Net als enkele weken geleden zal de inspecteur der domeinen binnen kort weer een inschrijving openen, ditmaal niet van mijnenvegers, maar van straaljagers, van het type Gloster Meteor Mk 4. Toen de oorlog enige jaren voorbij was kwamen deze jachtvliegtuigen met straalaandrij ving de verouderde „Spitfires" ver vangen, maar nu worden ze op hun beurt verkocht. Het ministerie van Oorlog heeft er totnogtoe nog geen afnemers voor kunnen vinden, reden waarom een verkoop bij inschrijving zal worden gehouden voor het Ne derlandse publiek. Tenzij onderne mende lieden een mogelijkheid zien, een tweede zondagsrijverbod te ont- duiken met een aftandse straaljager, zullen de „Meteors" in slopershanden geraken. Het ministerie heeft zo lang moge lijk geprobeerd om ze aan het bui- Als u gisteravond, zoals wij, ge staan had tussen muurstukiken, puin en uitstekende binten, het geheel be licht door werkschijnwerpers en u had daar de BB-reddingsdienst in ac tie gezien om een aantal gewonden uit de bouwval omlaag te brengen, dan had u misschien uw ogen even uitgewreven en u afgevraagd of u op een of andere onverklaarbare wijze plotseling in een door oorlogsgeweld ontstané rampsituatie terecht geko men was. Gelukkig was het maar „spel", doch dit gespeeld met een ernst passend bij de werkelijkheid. Gisteren is nl. door de BB-Over- heidsreddingsdienst met drie red dingsploegen en een pioniersploeg èen z.g. werkelijkheidsoefening ge houden in het in afbraak zijnde ge bouwencomplex tussen Hooigracht en Middelstegracht, waar voormalig de fa. Tieleman en Dros gevestigd was. De gekozen oefenomgeving, een el dorado voor dit BB-onderdeel, bood de mogelijkheid om de ploegen voor gecompliceerde reddingsproblemen te Stellen en daar is dan ook voor ge zorgd. De slachtoffers lagen op een bo venverdieping en moesten achter eenvolgens, gelegen op een bran card, door een gat in de vloer neer gelaten worden naar een lagere ver-) dieping, daarna door een raam naar de begane grond en vervolgens nog middels een bepaalde bokconstruc- tie over een 3 meter hoge muur, ge bracht worden. Daar was op een vrije plaats, een z.g. „gewondennest" ge vormd, d.w.z. een plaats waar men de gewonden bijeenbrengt en van waar de afvoer plaats vindt. Als gewondennest gold bij deze oefening een eenvoudig onderkomen, dat door de pioniersploeg in elkaar gezet was; dit om de slachtoffers te gen regen en koude te beschermen en hun een gevoel van voorlopige veiligheid te geven. De oefening, die als bijzonder ge slaagd beschouwd mag worden, heeft er stellig weer veel toe bijgedragen om de vaardigheid van de ploegen te verhogen en het was voor de deelnemers een bevrediging óm de theoretische en bij kleinere oefenin gen verworven kennis eens toe te passen onder de werkelijkheid sterk benaderende omstandigheden. K.A.B. OVER BESTEDINGSBEPERKING Het verbondsbestpur van de Ka tholieke Arbeidersbeweging heeft zich met betrekking tot de 'rege ringsnota inzake de beperking van de bestedingen nog niet kunnen be raden- Wei, zo verneemt het A.N.P., heeft de economische dienst van de K.A.B. nagegaan in hoeverre het effect op de kosten van levensonderhoud van de voorgestelde maatregelen afwijkt van de percentages welke genoemd zijn in het schrijven van de drie vak- centralen d.d. 25 januari aan de mi nister-president. In genoemd schrijven hebben de drie vakcentralen zich bereid ver klaard als maximaal aanvaardbare 6tijging van de index van de vm levensonderhoud voor ultimo 1957 te aanvaarden een cij.er c. ligt boven het gemiddelde van 1956. Dat komt overeen met een indexcij fer van 114J4» In dit cijfer was reeds begrepen een oomponent van 0,4% ter verbetering van de beloning van de landarbeiders. In de regeringsnota wordt thans in plaats van 6,4% een cijfer van 6,8% genoemd, hetwelk overeenkomt met een indexcijfer van 115. Alhoewel de economische afdeling van de KA.B. bij haar berekeningen nog geen rekening kon houden met enkele factoren welke eveneens van invloed kunnen zijn. werd voorlopig berekend, dat de tengevolge van de voorgenomen maatregelen te ver wachten prijsstijgingen de genoemde 6,4% of 6,8% beduidend zulleu over schrijden. Daarbij is er voorlopig van uitgegaan, dat de persberichten juist zijn, waaruit bleek, dat de prijs van consumptiemelk met 10 cent per liter zal stijgen, de prijs van suiker met 3Vz cent per kg., en de prijs van het brood met 0,4 cent per brood. Geen rekening is gehouden met de invloed van de op 1 januari ingega ne verhogingen van het bijzonder in voerrecht op benzine en de verhoging van het accijns op gedistilleerd noch met de doorberekeningen van een deel van de A.O.W.-premies voor zelfstandigen van 0,2%, noch met de thans aangekondigde verhoging van de omzetbelasting voor een aantal artikelen en de automatische verho ging van de personele belasting op het moment van de huurverhoging. Uit een en ander valt, indien de in de pers geuite veronderstellingen met betrekking tot de te verwachten prijsverhogingen van melk, suiker, etc., juist zouden zijn, volgens de economische afdeling van de. KA.B., de voorlopige conclusie te trekken, dat het totaal van maatregelen in de regeringsnota genoemd het cijfer, ge steld in de brief van de vakcentralen (6,4% ultimo 1957), met enige pro centen zal overtreffen. Het verbondsbestuur van de K.A.B. zal zich over deze, wat hij noemt ern stige situatie nog nader beraden, ook met de andere vakcentralen, en ban derhalve op dit ogenblik verder nog geen standpunt bepalen. BROODOORLOG IN EDE VOORBIJ. De broodoorlog, die ruim een week in Ede woedde, behoort weer tot het verleden. De bakker, die gedwongen zeide te zyn door personeelsgebrek de bezor ging in te krimpen en om dat te be reiken de prijs van het aan zijn win kel afgehaalde brood met vijf cent per stuk verminderde, heeft deze af- haalprijs voorlopig weer afgeschaft. De andere bakkers ongeveer een dertig in getal brachten daarna de broodprijs ook weer o, het normale peiL Zij hadden als tegenmaatregel voor hetgeen zij als ontoelaatbare concurrentie beschouwden de prijs van het brood ook met een stuiver verlaagd, doch verlangden daarbij niet, dat het aan hun zaak werd af gehaald. Zij bleven het brood tegen de ver minderde prijs gewoon aan huis be zorgen. KREDIETREGELING VOOR I VERBETERINGEN De regering heeft op verzoek van het landbouwschap besloten even als in 1954 een bedrag van 2 mil joen gulden beschikbaar te stellen in de vorm van kredieten tegen een la ge rentevoet aan kleine tuinbouwers, teneinde deze in staat te stellen hun bedrijf zodanig te reorganiseren, dat zij zich een zelfstandig bestaan zullen kunnen verwerven. Met deze kredietverlening wordt een verdere sanering van de volle- grondstuinbouw op de kleine bedrij ven, waarmee in 1954 een begin werd gemaakt, beoogd. Vele tuinders heb ben door de sanering van hun bedrij ven beter weerstand kunnen bieden aan de wisselvallige omstandigheden, waaronder zij moeten werken. De slechte weersomstandigheden van het vorige jaar hebben echter opnieuw aangetoond, dat nog vele kleine tuin bouwbedrijven onvoldoende zijn toe gerust voor de uitvoering van een teeltplan dat een voldoende bestaans basis aan het bedrijf geeft. Voor de kredietverlening komen slechts In aanmerking de kleine zelf standige tuinbouwers, die niet meer dan het inkomen van een arbeider verdienen. Zij, die de tuinbouw als bron van neven-inkomsten beoefenen, vallen er dus buiten. Aan gemengde land- en tuinbouwbedrijven kan in het algemeen slechts dan krediet wor den verleend als tenminste 60 van het netto-bedrijfsinkomen uit de teelt van tuinbouwgewassen wordt verkre gen. De verbetering is gericht op het verbreden van de bestaansbasis van het bedrijf, waardoor het verkrijgen van een groter inkomen mogelijk wordt. Dit doel kan op verschillende manieren worden bereikt, bv. door gedeeltelijke overschakeling op in het bedrijf passende teelten onder staand of liggend glas. In dit geval is het te verlenen krediet een hulpmiddel bij het aanschaffen van het glas. De be oogde verbetering zal in andere ge vallen kunnen worden verkregen door de technische uitrusting van het bedrijf te moderniseren, bv. door een nieuwe bewaarschuur, grondverbete- ringswerken, mechanisatie aanschaf fing van een regeninstallatie of an dere technische hulpmiddelen en ge reedschappen enz., waarvoor even eens krediet kan worden verleend. Hieruit volgt, dat de grootte van het te verlenen krediet in de eerste plaats afhangt van de noodzakelijke verbeteringeh. Indien mogelijk be hoort de tuinbouwer uit eigen geld middelen aan de nieuwe investerin gen bij te dragen en de omvang van de kredietverlening per bedrijf is aan een limiet gebonden. Het van rijkswege te verstrekken krediet draagt een rente van 2 per jaar. Het geleende bedrag moet in jaarlijkse aflossingen worden terug betaald, doch in ongunstige tijden of bij onvermogen buiten de schuld van de tuinbouwer zal voor de aflossing met deze omstandigheden rekening worden gehouden. Hoger omzetten De totale geldomzetten van de Ne derlandse warenhuizen waren in de week van 28 jan.2 febr. j.l. belang rijk hoger dan in de week van 30 jan. —4 febr. van 1956. Het indexcijfer van de totale omzet (weekgemiddelde 1954 100) beliep nL 104, tegen 87 in de week van 30 jan.4 febr. van het vorige jaar. In de week van 2126 jan. be liep de index van de totale omzet in de warenhuizen 101, aldus het CJB.S. De geldomzetten van textielgoede- ren en huishoudelijke artikelen in de grootwinkelbedrijven waren in de week van 28 jan.2 febr. j.l. even eens hoger dan in de overeenkomsti ge week van 1956. Zo bedroeg het in dexcijfer van de geldomzet van -tax- tie Igoederen in de week van 28 jan— 2 febr. j.l. 72, tegen 63 in de week van 30 jan.4 febr. '56 en 78 in di week van 2126 jan. j.L i De index van de geldomzetten in huishoudelijke artikelen beliep in de week van 28 jan2 febr. 112, tegen 93 in de overeenkomstige week van 1956 en 115 in de week van 21T" jan. van dit jaar. tenland kwijt te raken. Kort geleden toonde Israël enige interesse, inder haast schilderde men de Israëlische kentekenen op de vleugels van de toestellen, maar toen de Joodse des kundigen op Schiphol een kijkje kwamen nemen leek het hun toch niet zo, want de fabrieksrechten ble ken de koop niet erg voordelig te maken. De emblemen werden spoe dig met een verf laagje aan de bui tenwereld onttrokken. De fabrikant der Gloster Meteors bedingt bij door verkoop namelijk een tamelijk groot bedrag in verband met zijn rechten. De kistjes bevinden zich op het ogenblik op de vliegbasis Woens- drecht. Ze zouden langer dienst heb ben kunnen doen, maar de minister van Oorlog, ir. C. Staf, oordeelde re visie economisch onverantwoord. De inspecteur der domeinen, gevestigd te Goes, zal binnen niet al te lange tijd „kijkdag" houden. Veilplicht Verschil van mening in groenten-handel De professoren dr. F. L. van Muis winkel, dr. J. H. van Stuijvenberg en dr. Th. L. M. Thurlings hebben, op verzoek van het produktschap voor groenten en fruit, een rapport uitge bracht over de economische gevolgen van de publiekrechtelijke veilplicht. Er was over deze veilplicht een verschil van mening ontstaan tussen de groothandel en de kleinhandel in groenten en fruit. De georganiseerde groothandel meende dat door de publiekrechte lijke veilplicht de concurrentieposi tie van de veiling bezoekende klein handelaar wordt versterkt en dit van de groothandel wordt verzwakt. Deze groep beval aan, de veilingen in te delen in groothandels- en klein handelsveilingen en tot eerstge noemde groep uitsluitend groothande laren toe te laten. De kleinhandel bestreed het stand punt van de groothandel en verzette zich tegen de voorgestelde indeling, omdat deze z.i. op ca. 60 van de 160 veilingen een monopoliepositie zou verschaffen aan de groothandel. De drie professoren komen in hun rapport tot de conclusie, dat het in voeren van de veilplicht weliswaar enigszins stimulerend heeft gewerkt op het reeds jarenlang en uit andere fundamentele oorzaken voortvloeien de, in gang zijnde proces van uit schakeling van de groothandel door de kleinhandel, doch al te groot ge wicht zouden zij ^an de zelfstandige Zij ontkennen de Juistheid van het argument der groothandelaren, dat het incidentele afromen van het aan bod door de kleinhandelaren onder het systeem van de veilplicht extra kostenverhogend zou werken. Dit in cidentele optreden der kleinhandela ren op de veilingen Is immers een volkomen op zichzelf staand ver schijnsel, dat noch door het ophef fen noch door het voortbestaan van de veilplicht wordt beïnvloed. De professoren achten de fundering van de door de groothandel voorge stelde indeling der veilingen zeer zwak, aangezien zij geen grote bete. kenis menen te moeten toekennen aan de stimulans tot uitschakeling van de groothandel, uitgaande van de publiekrechtelijke veilplicht. Ook al zou zulks niet het geval zijn, dan nog zouden zij het door de groothan del voorgestelde middel als onaan vaardbaar moeten bestempelen, o.a. omdat daardoor op een groot aantal en voor de prijsvorming juist de be langrijkste veilingen de concurrentie zou worden beperkt. Dit achten zij in strijd met het karakter van het veilingwezen en met het algemeen belang. ,Als stewardess te mogen vliegen Een wens bleef. Ieder kind heeft zijn dromen en vindt zijn grootste geluk in de ge dachte aan een vervulde wens. Waar mee kan een jeugdblad méér succes hebben, dan door te trachten, de ver langens van zijn jonge lezers te ver vullen. Dat is de menig van het Itali aanse jeugdblad „Topolino", dat elke maand aan zijn miljoen lezertjes de kans biedt om hun liefste wens in vervulling te zien gaan. Die lievelingsdromen lopen zeer uiteen. „Een dag miljonairsdochter zijn". „Baden op de luxueuze wijze van prinses Gracia" en „Een rit ma ken op het beroemdste paard van Ita lië", waren al in vervulling gegaan en deze maand oordeelde de redaktie. dat het aardigste verzoek was „Als stewardess te vliegen naar een hoofd stad buiten Italië". Bleek en met wankele pasjes, stap te gisteravond op Schiphol de vijf tienjarige Rosetta Tonicello uit de K.L.M.-machine, die uit Rome aan kwam. Van het goede hout. De K.L.M„ die nooit te voorzichtig is, als het op publiciteit aankomt, had haar diensten aangeboden, in ruil voor de bescheiden hulp van het jon- Dubbeltje per pakje Naar het ANP verneemt worden de sigaretten per 1 maart een dubbeltje per pakje van 20 stuks duurder. Oude voorraden mogen voor de oude prijs worden uitverkocht, zodat daarop de prijsverhoging niet zal vallen. Deze stijging van de verkoopprijs is na overleg tussen de minister van economische zaken, sigarettenfabri- kanten en sigarettenimporteurs tot stand gekomen. De verhoging geldt alle prijsklassen. De prijsverhoging bleek een nood zakelijk gevolg van het voortdurend oplopen van de prijzen van ruwe ta bak op de wereldmarkt, met name ook gedurende de laatste maanden. Opgemerkt zij, dat de prijzen van si garetten sedert 1951 gelijk zijn geble ven. ge stewardessje, dat in haar woon plaats Mestre bij Venetië een han delsschool bezoekt. Direct na de start deelde ze mot grote vrijmoedigheid kauwgom uit aan de passagiers, om vervolgens met de maaltijd-plateaus rond te gaan. Liz Urlus, de „echte" stewardess had geen kind aan haar. Maar na Frankfort begonnen de zenuwen vat op Rosetta te krijgen. Misschien kwam het door de ver moeidheid van de reis of door de op dringerigheid waarmee op 't vlieg veld van Frankfort Duitse journalis ten en persfotografen haar warme Frankfurter worstjes wilden aanbie den. Maar In Amsterdam was het leed geleden. Vandaag heeft ze een brief van Milaans burgemeester aan burge meester Van Hall van Amsterdam overhandigd en nu heeft Rosetta nog maar één wens: Stewardess te mogen worden, als ze straks van school is. Vier papegaaien in „Artis" teruggekeerd Vier van de zeven papegaaien, die enkele weken zo maar uit Artis ver dwenen, zijn in het dierenpark terug gekeerd. Ze zijn vandaag uit Mün- chen teruggevlogen naar de hoofdstad, maar in een vliegtuig. Deze snelle terugkeer is te danken aan de on vermoeibare speurzin van de Mün- chener „Kriminalpolizei", die dezer dagen bij twee Duitsers vier van de verdwenen dieren aantrof. De ene Duitser, een zekere S., kocht op 28 januari jl. drie van de vier „loeri's" aan van een man, die hij naderhand op een foto van Karl Hans Lück als de verkoper herken de. Een andere Duitser kon zich niet meer herinneren, wie hem de edel- papegaai had verkocht Hij is te goe der trouw. Op 18 januari jl. is ter griffie van de provincie Friesland neergelegd het besluit tot aanleg van een lucht vaartterrein op Ameland. Bezwaren tegen dit voorgenomen besluit kon den tot 18 februari worden inge bracht. Naar wij bij informatie verna men heeft zich niemand gemeld tot inzage der stukken of tot het inbren gen van bezwaren. Feu deputatie vin de verbindingsdienst vin het Nederlandse Infer, heeft maandag In het pileis te Snesldllk aan prinses Marijke t.gv. haar tiende verjaardag een houten tafeltje met bijpassende stoel aangeboden De foto laat aien hoe de prinses onder de ogen van haar moeder (llnka) en de leden van de deputatie het cadeau meteen in gebruik nam.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5