Moeilijkheden bij oprichting Europese markt Toscanini's uitvaart Minister Luns naar Bonn Onrust io O.Duitsland s» Druk overleg achter de schermen Bouwwoede te Lynn veroorzaakte huizenprocessie KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 DINSDAG 19 FEBRUARI 1967 18ste JAARGANG No. 14036 Directeur: C. M. v HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. 1 ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.55 p. w12.35 p. mnd„ f 7.p. kwart Franco p. p. f7.40 Advertenties: 17 et. p. m.m Telefoontjes I 1.00 GOEDE EUROPEANEN IWOG WAT DUIZELIG an de be- dingsbeperkingen, welke ons in het vooruitzicht worden gesteld, krij gen wij berichten te verwerken over de gezamenlijke Euopese markt. Ter wijl wij bezig zijn met het „sprei den van onze bezitloosheid", wordt van ons gevraagd, dat wij het geld, hetwelk wij niet blijken te bezitten, zullen gaan investeren in 0 Franse overzeese gebiedsde len en zullen gaan omzetten in dure importartikelen uit deze lan den. Het plan van een gezamenlijke Europese markt is indertijd door Ne derland levendig gepropageerd, om dat zo'n markt voordelig werd ge- acht, niet alleen voor Nederland, maar voor alle deelnemende landen. Een vrije uitwisseling van goederen onderling en een gezamenlijk optre den naar buiten kon niet anders dan goed zijn. Maar intussen is wel geble ken, dat tussen het maken van plan nen en de verwezenlijking in de praktijk een lange en slechte weg ligt. Op die weg kan er van alles ge beuren. In dit geval is de opzet van het plan zodanig door elkaar geschud, dat het totaal van karakter is veran derd. Het blijkt nu een plan te zijn geworden om de Franse economie op de been te houden. Zoals men weet zijn de besprekin gen, welke te Brussel zijn gehouden en thans te Parijs worden voortgezet, niet openbaar, zodat men niet precies weêt, waar men aan toe is. Maar in het algemeen is er toch wel zoveel van bekend geworden, dat er in Ne derland een groeiende ongerustheid is gerezen over het verloop van za ken. Het is bekend, dat minister Luns eisen heeft gesteld, welke bij niet-inwilliging een terugtrekking van Nederland tengevolge zouden kunnen hebben. Aan deze eisen schijnt voor een groot deel tegemoet te zijn gekomei). Nog niet aan alle, blijkbaar. Wij hopen, dat Nederland op z'n stukken blijft staan, want het zou het Nederlandse volk ongetwijfeld niet aanstaan, wanneer onze regering in deze tijd een al te royaal gebaar zou maken alleen omwille van onze re putatie van goede Europeanen. Al te goed is buurmans gek. BESTEDINGS BEPERKING r\e Nederlandse volkshuishouding heeft gedurende enkele jaren 'n krachtige expansie te zien gegeven. Kon deze ontwikkeling aanvankelijk slechts voldoening schenken, met na me met het oog op de noodzakelijk heid van het scheppen van werkgele genheid op langere termijn, in een later stadium hebben het optreden van spanningen en het ontstaan van onevenwichtigheden aanleiding gege ven tot bezorgdheid. Aldus begint de nota van de rege ring over de noodzaak van beste dingsbeperking oftewel eenvoudiger gezegd: bezuiniging. Daarmee staat men onmiddellijk voor de vraag wat er nu eigenlijk aan de hand is. Om het zo eenvoudig mogelijk te zeggen: wij moeten stop pen met meer te besteden dan onze nationale productie toelaat. De zaak is zo, dat die nationale productie niet alleen voor ons, het Nederlandse volk, geschiedt, maar voor een groot deel ook voor de export, waarmee wij de deviezen moeten verdienen, die ons in staat moeten stellen die din gen te kopen, die wij nodig hebben, en die wij nu eenmaal in het bui tenland moeten kopen. Besteden wij meer dan teren wij in en treden er ernstige spanningen op. Wij hebben dan plotseling geen deviezen genoeg meer voor het aan kopen van grondstoffen, wat een te rugslag zou kunnen hebben op de productie zelf en ook op de arbeids markt met name op de toename van de werkloosheid. Het is dus zaak, dat de binnenland se bestedingen met de nationale pro ductie in evenwicht blijven. De toe name van de productie vraagt dan te gelijkertijd groter investeringen en nu doet zich bovendien het euvel voor, dat de vraag naar investerin gen groter is dan de kapitaalmarkt versohaffen kan. Alweer een nieuwe spanning. Die spanningen nu op de arbeidsmarkt en op de kapitaal markt moeten nu worden afge remd en de invoer moet in overeen stemming worden gebracht met onze exportcapaciteit. Met andere woorden: wij hebben in de laatste jaren van hoogconjunc tuur een beetje boven onze stand ge leefd. nomen en de zaak weer in het reine kan worden gebracht. Om deze vraag te beantwoorden moet men even teruggrijpen op het advies van de S.E.R., dat door de re gering was gevraagd. De S.E.R. was daarbij uitgegaan van een geschat te kort op de betalingsbalans, dat later echter 500 miljoen hoger bleek te zijn. En daarnaast kwamen dan nog de verlangens van de landbouw ad 350 miljoen, die nu voor een bedrag van 200 miljoen in de plannen van de regering zijn verdisconteerd, nu die nog niet waren verdisconteerd het advies van de S.E.R. Zonder dat verschil van 500 mil joen en zonder aan de eisen van de landbouw tegemoet te komen 1 wachtte de Sociaal Economische Raad van zijn in dat advies neergelegde programma, dat voorzag in een be stedingsbeperking van 700 miljoen, dat daardoor de betalingsbalans met een bedrag van 350 miljoen zou .wor den verbeterd. Men zou dus verwachten, dat de regering met het oog op het grotere verschil van 500 miljoen en op de wensen van de landbouw verder zou zijn gegaan dan de door de S.E.R. ge adviseerde 700 miljoen. De verkla ring, welke de regering hiervan geeft is deze, dat het grote tekort op de be talingsbalans wellicht minder ongun stig is dan het lijkt, omdat het moge lijk veroorzaakt zou kunnen zijn door extra-bevoorrading in de laatste maanden van 1956. Dit is mogelijk. Men moet niet vergeten, dat minis ter Hofstra reeds bij zijn eerste op treden in de Tweede Kamer alarm heeft geblazen, al weigerde hij zelf dit een alarmkreet te noemen. Veel zegt het stuk hierovér verder ook niet. Het zegt alleen, dat de voor raadvorming in miljarden guldens volgens het S.E.R.-advies 0.66 be droeg en volgens de jongste raming van het Centraal Bureau 1.04. Dit maakt een verschil van 380 miljoen. Of dit voldoende zal zijn om met een beperking van 700 miljoen de zaak weer in het rechte spoor te krijgen zal ook de regering niet met zekerheid kunnen zeggen. Maar indien de regering alleen op deze grond zo slaafs het S.E.R.-ad vies heeft gevolgd, waarom heeft zij dan zo lang geaarzeld en eerst nog weer advies gevraagd aan de Stich ting van de Arbeid, wat zij overi gens niet kreeg? Men kan niet ontkennen, dat door dit lange talmen de inflatoire ten- denzen sterker zijn geworden en men moet nu maar afwachten of dit tamelijk beperkte ingrijpen in de bestedingen voldoende effect zal hebben. Minister Hofstra heeft het nogal optimistisch een „te levenslustige economie" genoemd- Maar juist om dat het conjuncturele maatregelen betreft, die een langere periode van doorwerking nodig hebben, moet men zich afvragen of krachtiger maatregelen te dien aanzien niet reëler waren geweest. lITij moeten dus wat soberder gaan leven ten eerste om de kapitaal markt te verruimen en ten tweede daardoor tegelijkertijd de import te beperken, zodat deze weer in balans kan komen met onze export. Dit beoogt de regering nu met de bestedingsnota, welke zij deze week heeft ingediend. Deze nota voorziet in een bezuini ging van rond 700 miljoen en het eer ste wat men zich heeft af te vragen is dit: of met deze bezuiniging van 700 miljoen een andere vraag is waar deze worden gevonden de spanningen kunnen worden wegge- Alpenjagers onder lawine Een compagnie Italiaanse Alpen jagers op manoeuvre is maandag bij Bolzano in de Noord-Italiaanse Al pen door een lawine overvallen. Het ongeluk geschiedde op de hel lingen van de Lavaredo, ongeveer twintig kilometer ten noordoosten van het Wintersport-centrum Corti na d'Ampezzo. Reddingsploegen heb- Franse overzeese gebiedsdelen het struikelblok AAN DE NEDERLANDSE BEZWAREN TEGEMOET GEKOMEN Tijdens de besprekingen, welke momenteel te Parijs worden gehouden over de gezamenlijke Europese markt is wel gebleken, dat het Franse ver langen om de Franse overzeese gebiedsdelen bij het plan te betrekken het grote struikelblok is. Na een vermoeiende conferentiedag kwamen de ministers van Buiten landse Zaken van de zes landen Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux gisteravond om tien uur in Parijs opnieuw bijeen om in een nachtzitting te trachten een oplossing te vinden. Vandaag vergaderen de premier in de hoop het werk te kunnen afmaken. West-Duitsland heeft een vijfjarig Europees „Marshall-plan" voor hulp aan de overzeese gebiedsdelen voorgesteld en een uitstel van hun opne ming in de voorgenomen gemeenschappelijke markt gedurende die periode. West-Duitsland en de andere partners verzetten zich tegen uitgebreide investeringen in de overzeese gebieden gedurende alleen maar een proef periode, zoals Frankrijk had voorgesteld. van dat zijn exportpositie niet wordt gestoord. Deze bepaling is niet aan een bepaalde tijdsduur gebonden en geldt ook na de overgangsperiode. NIEUWE MARSHALL-HULP. De nieuwe „Marshall-hulp" zou „a fonds perdu" (met volledig risico) worden gegeven. Dit komt tegemoet aan de Franse verwachtingen. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, beloofde, dat hij het voorstel met zorg zou bestu ren. Hij zei dat het zekere voorde len en een aantal nadelen bevatte. Een van de nadelen zou zijn, dat de door de Fransen verlangde onmid dellijke opneming van de overzeese gebieden in de Euromarkt vyf jaar zou worden uitgesteld. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft verklaard, dat de kwes tie van de buitentarieven voor de gemeenschappelijke markt nu gere geld is. Nederland, dat een laag bui tentarief wenst voor de invoer van zijn grondstoffen nit landen, die geen deel uitmaken van de gemeenschap, heeft ten slotte tegemoetkomingen kunnen krijgen, die bevredigend ge noemd mogen worden. Gedurende acht jaar zal in de raad van ministers eenstemmigheid ver eist zijn voor alle posten (de produ^ - ten van lijst c) die nog open staan» Na deze acht jaar is er een gekwali ficeerde meerderheid vereist Bii het begin van deze periode wordt echter een beschermende bepaling van kracht voor de lijst van produkten, v/aarvoor een bijzondere regeling geldt. Nederland is er dus zeker Arturo Toscanini de grote Italiaanse dirigent, is gisteren in Milaan ter aarde besteld na een uitvaartplech tigheid waarbij een kwart miljoen Milanezen met ontblote hoofden in de regen stonden. De plechtigheid is voorts gadegeslagen door naar schat ting vijftig miljoen Enropese televi siekijkers. Tijdens de uitvaart dirigeerde Vic tor de Sabata het orkest van de Scala Opera, dat gedeelten uit Beethoven's Eroïca, de Requiem Mis van Verdi en de Nabucco van Verdi ten gehore bracht. De laatste twee stukken speel de het Scala-orkest ook in 1901, toen Verdi overleden was Toscanini di rigeerde ze, terwijl hem de tranen ben tot nu toe drie lijken gevonden, langs de wangen stroomden. Het Ned. ministerie van buiten landse zaken deelt ons het volgende mede. „De Nederlandse regering besloot dezer dagen met het oog op de defi nitieve regeling van een aantal nog hangende bilaterale vraagstukken, in overleg te treden met de regering der Bondsrepubliek Duitsland. In samenhang hiermede heeft mi nister Luns een uitnodiging van mi nister von Brentario aanvaard om op 1 en 2 maart a.s. een bezoek te bren gen aan Bonn". Stewardessen schonken de prinses een pop De vereniging van K.L.M.-stewardessen heeft de jarige prinses Marijke maandagochtend op het paleis Socstdijk een aardige verrassing bezorgd door haar afgezante, mej. Ine 8. Hooftman een pop in Stewardess -uniform te laten aanbieden. De foto toont het prinsesje met haar nieuwe bezit. In alle organen van de Oostduit.se communistische partij wordt op het ogenblik toegegeven, dat er zowel in als buiten de partij veel verzet is te gen het communistische bewind in Oostduitsland en dat er sprake is van r\ t A t Er zijn aanwijzingen, dat de opposi- j .7„ ..„li..-t1 debat zou vandaag beginnen, maar is inmiddels in verbind met het ver trek van de Israëlische ambassadeur tót donderdag uitgesteld. tie sinds de volksopstand van zeven- rp tien juni 1953 nog nooit zo sterk is I USS6I1 lSraCl cn Amerika Van communistische zijde wordt gesproken van „revisionistische en contra-revolutionaide tendenties". Eenstemming zijn de communistische bladen van oordeel, dat een deel van de partijleden tegenover de kritiek en de scherpe aanvallen op de poli tiek ten aanzien van de industrie en de landbouw geen krachtig „klasse standpunt" innemen. In het district Chemnitz gelukt het, volgens het plaatselijke partijbestuur, nauwelijks meer, nieuwe partijleden te werven. De theoriën betreffende een natio naal communisme vinden in dit ge bied steeds meer aanhangers. Blijkens de „Magdeburger Volks- stirnme" hebben zowel industriear beiders in de steden als boeren open lijk te kennen gegeven, dat zij ge noeg hebben van het communistische stelsel. Op een bijeenkomst van land bouwers in het district Gardelegen werd geëist, dat de coöperatieve on dernemingen worden ontbonden en het land en het materiaal onder de boeren worden verdeeld. In Lynn, in de Amerikaanse staat Massa Chussets, zou een groot handels-gebouw worden opgetrokken op de plaats, waar vier ruime woningen stonden. Reden waar om men besloot de huizen niet af te breken, maar „dood gewoon" te verplaatsen. Het werd, zoals de foto toont, een wonderlijke proccessie naar de nieuwe standplaats drie kilometer verder, maar het liep allemaal goed af.De operatie nam zelfs maar zes uur in beslag. De Israëlische ambassadeur In Washington, Abba Eban, Is voor on middellijk overleg naar Israël ont boden. De premier van Israël, David Ben- Goerion, heeft besloten de toespraak, die hij gisteren in het parlement over de mislukking van de besprekingen met de Ver. Staten zou houden, uit te stellen. De besprekingen betroffen de Amerikaanse voorstellen voor te rugtrekking der Israëlische troepen uit Egypte. Ambassadeur Eban heeft de afgelopen week over dit onder werp gesproken met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. Het voorstel om Eban voor over leg naar Israël te roepen is gedaan door de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, mevrouw Golda Meiyer, die op het ogenblik in New York vertoeft. EISENHOWER ONDERBREEKT VAKANTIE President Eisenhower onderbreekt vand2ag zijn vakantie in Georgia en vliegt naar Washington terug in ver band met de toestand in het Midden- Oosten. Do perssecretaris van de president, Hagertv, heeft verklaard, dat het be sluit niet is ingegeven door onver wachte gebeurtenissen. President Elsenhower keert terug omdat hij Fn Washington wil zijn als de Verenigde Naties beraadslagen over stappen om Israël tot ontruiming van het gehele Egyptische gebied te bewegen. Dit Wisselvallig weer Koude luchtmassa's bedekken een groot deel van West-Europa. De koude lucht is, vooral boven het wa ter van de Noordzee, dat voor onze kust temperaturen heeft van zes tot acht graden, onstabiel. Er vormen zich daardoor gemakkelijk buien, die van hagel en natte sneeuw gepaard gaan. Deze buien komen vooral voor in kleine storingen, waarvan er dinsdagmorgen juist één voor onze kust was gelegen. Een ander sto- rinkje lag toen ten zuiden van Ier land. Het laat zich aanzien, dat dit laatste zich in ongeveer oostelijke richting zal verplaatsen en woensdag in de loop van de dag opnieuw het weer in ons land een buiig karakter zal geven. In de nacht van dinsdag op woensdag zullen opklaringen voor komen, tijdens welke de temperatu ren plaatselijk tot verschillende gra den onder het vriespunt kunnen da len. Dit nummer beiUat uit 8 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond). Opgemaakt tc 1 11.15 uur). TAMELIJK KOUD. Aanvankelijk opklaringen en hier en daar mist, licht toene mende bewolking. Plaatselijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 20 Febr. zon op 7.48; onder 18.05; maan op 0.56; onder 10.07. Hoogwaterstanden 20 Febr. v.m. 7.20; n.m. 7.45 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM nevei 1 C. OSLO geheel bew. 3 ABERDEEN licht bew. 1 DUBLIN licht bew. 1 KOPENHAGEN mist —0 LONDEN geheel bew. 1 AMSTERDAM sneeuw BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO ROME MALLORCA licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbew. nevel nevel onbew. zwaar bew. onbew. licht bew. licht bew Korreltje Redding is mogelijk, als anderen i verloren wanen, niet echter als i uzelf verloren waant.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1