Kindj RIVALEN De wereldkampioenschappen hardrijden te Oestersund Spanning in het biljarttoernooi te Eindhoven stijgt steeds De Ronde van Nederland met Luik als startplaats BLOEMETJES ZATF.RDAG 16 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Weinig kans voor de Nederlandse ploeg Na de officiële openingsceremonie van het wereldkampioenschap door de burge meester van Oestersund en de vice- president van de I.S.U. Sven Laftman, verricht op het met open vuren ver lichte bordes van het prachtige stadhuis, volgde de loting voor de 500 meter en de 5000 meter. In totaal hebben 15 lan den ingeschreven met 40 deelnemers. Voor beide afstanden werd Broekman in de eerste groep geplaatst, Pesman in de tweede en Van den Berg in de laatste. Broekman trof voor de 500 meter de Noor Jan Kristiansen als tegenstander, terwijl Pesman tegen de Tsjech Kolar uitkomt en tenslotte Jeen van den Berg in het een na het laatste paar tegen de onbekende Chinees Shih Chun Jen. De 500 meter opent met een interes sante rit tussen de Zweedse favoriet Sigge Ericsson en de Fin Toivo Salonen. Ook de 5000 meter begint met een strijd tussen twee sterke rijders. Olie Dahlberg zal dan uitkomen tegen Knut Johanne- sen. terwijl in de vijfde rit reeds Grishin en Ericsson aan de beurt zijn. Broekman en Pesman hebben geen sterke tegen standers geloot, Broekman rijdt tegen de Chinees Hsien Chi Sun en Pesman tegen de Deen Stille. Maar beiden hebben het voordeel, dat zij respectievelijk laat in de eerste groep en vroeg in de tweede groep starten. Sterke rijders als Dahl berg, Johannesen, Aas, Grishin, Ericsson, Jaervinen en Shilkov zijn dan reeds aan de beurt geweest. Van den Berg is de enige, die een sterke tegenstander treft en wel de Rus Merkulov. Beiden starten als 15e paar. Twee landen. Rusland en Noorwegen, mogen met zes rijders starten. Zweden met vier, China, Finland, Nederland, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland met drie, Australië en Groot-Brittannië met twee, en Denemarken, Frankrijk, Spanje, Hongarije en Oostenrijk met een. De Hongaar Merenyi is nog niet te Oester sund gearriveerd, maar volgens de laat ste berichten was hij onderweg en zal hij hedenmorgen present zijn. Japan, Polen en de Verenigde Staten, die oor spronkelijk hadden ingeschreven, zullen niet vertegenwoordigd zijn. Deskundigen verwachten een felle strijd tussen Gontsjarenko, de winnaar van het Europese kampioenschap të Oslo, Knut Johannesen. tweede te Oslo, en Sigge Ericsson, de wereldkampioen van 1955. De weersomstandigheden zijn nu niet zo gunstig voor hardrijden. Het sneeuwt en het vriest ongeveer tien graden Cel sius, wat zeggen wil, dat de tijden PLANNEN VOOR OVERDEKT REUZENSTADION TE NEW YORK In New York heeft een., groep zaken lieden plannen aangekondigd voor de bouw van het grootste overdekte stadion ter wereld, dat accomodatie zou krijgen voor 150.000 toeschouwers. De kosten van het project worden geschat op ca. 57 miljoen dollar, ongeveer 217 miljoen gulden. Het stadion, dat de naam krijgt van „Olympic City", zal worden gebruikt voor paardenraces, autowedstrijden en honkbalwedstrijden. Het krijgt een aluminiumdak. De lengte wordt 425 m, de breedte 330 m en de hoogte komt overeen met die van een gebouw van 25 étages. Met de bijgebouwen e.d. wordt de totale oppervlakte van het project 100 150 hectares. VOLLEYBAL LEIDEN |I WON VAN AMSTERDAM Onder auspiciën van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers werd gis teravond in de gymnastiekzaal van de Doelenkazerne een competitiewedstrijd zit-volleybal gehouden tussen de teams Leiden II en Amsterdam. De wedstrijd werd door Leiden met 2—1 gewonnen. De tussenstanden waren 9—15, 15—12 en 15—13. Aanvankelijk toonde Amsterdam sterker spel maar in de tweede game kreeg Leiden de over hand en zette hiermede de aanloop in naar een verdiende overwinning. CRICKET DE VIERDE TESTMATCH AFRIKA—ENGELAND Het Zuidafrikaanse cricketteam is de vierde testmatch tegen Engeland goed begonnen. Op de eerste dag van de ont moeting scoorden de gastheren 234 runs voor het verlies van slechts 4 wickets. Dank zij .prachtig werk van Trevor God- dard, die met 67 runs topscorer werd, en John Waite, ditmaal goed voor 61 pnt., bouwden de Springbokken een tweede wicketstand op van 112. Een mooie pres tatie leverde ook Roy McLean, die met 56 not out bleef. Opvallend waren de bowlingcijfers van de Engelse bowler Trevor Hailey, hij kwam tot 3 voor 38 en veroverde zijn 100e wicket in testcricket. waarschijnlijk niet van het allerbeste ge halte zullen zijn. Voor het overige is de gesteldheid van het ijs in het Fyrvalla stadion zeer goed en naar men weet hebben de Russen er reeds hun voldoe ning over uitgesproken. De belangstelling voor de wedstrijden is zeer groot en voor zondag zijn de 20.000 beschikbare toegangskaarten al lang geleden alle verkocht. Voor de wed strijden op zaterdag zijn nog enkele hon derden kaarten beschikbaar. De Fransman Alain Giletti, houder van de titel sinds 1955, heeft te Wenen het Europees kampioenschap kunstrijden heren gewonnen. Het eindklassement luidde: Alain Giletti (Frankrijk) 736.7 pnt.; 2. Karol Divin (Tj.-Sl.) 734.8 pnt.; 3. Michael Booker (G.B.) 730.2 pnt. Tot besluit van de cursus voor be- stuurs-, commissieleden en jeugdleiders, georganiseerd door de Ned. Kath. Sport bond, afd. voetbal district Leiden en de R.K. Sportcentrale, district Leiden, wordt op zondagochtend 24 februari de tradi tionele zondagochtendbijeenkomst ge houden. Te 9 uur wordt een H. Mis opgedragen in de kapel der Zusters Car- melitessen. In de Romanuszaal wordt vervolgens na het ontbijt een inleiding gehouden door dr. Ringelensteln over „Sport en Karakteropvoeding". Degenen, die de interessante inleidin gen van diverse sprekers op de cursus avonden hebben gevolgd, zullen op deze sluitingsochtend niet willen ontbreken. Maar deze bijeenkomst op zich is voor ieder bestuurs- of commissielid of jeugd leider van belang, zodat de besturen op een grote opkomst rekenen. Men doet evenwel goed zich tevoren aan te melden bij de heer J. Smeding voor de ver enigingen, ressorterende onder de R.K. Sportcentrale en bij de heer P. F. S. Biegstraaten, voor de voetbalverenigin gen. Adressen: resp. Oude Herengrt 12 en Leliestraat 8, Leiden. PRACTISCH ALLE SPELERS HADDEN NA DRIE RONDEN NOG EEN KANS Met elke stoot stijgt de spanning in het toernooi. Gistermiddag eindigden de partijen De KleineJacobs en Van OosterhoutMol in remise, Van de Pol verpletterde Kees de Ruyter (300107) en Henk Scholte had weinig moeite met zijn schoonvader Metz (300227). Het gevolg was, dat na drie ronden theore tisch nog alle deelnemers een kans op de titel hadden. Verreweg het beste spel vertoonde vrijdagmiddag Piet van de Pol in een meesterlijke reeks van 147 in zijn derde beurt en Jacobs in de series waarmee hij een remise tegen De Kleine uit het vuur sleepte. De laatste serie van Jacobs (37) was gedegen, overlegd en koel ge speeld, kortom kaderspel van groot for maat met nog een moeilijkheidsfaetor omdat elke misser het verliezen van de partij zou betekenen. Het was een waar dige beloning voor het volhouden van Jacobs, die aanvankelijk steeds een kleine voorsprong had (206187 in 19 beurten). Toen liep De Kleine met series van 31, 39, 21, 20 en 12 plotseling naar 300. Maar het antwoord van Jacobs was eveneens niet mis (51 en 37 in zijn laatste twee beurten). Even tevoren had Mol iets dergelijks gepresteerd tegen v. Oosterhout. Voort durend had Mol zijn gerenommeerde tegenstander op de voet gevolgd en dat hij erin de nastoot in slaagde met 14 punten Oosterhout tot het delen van de winst te dwingen, gunde men Mol van harte. Kees de Ruyter heeft zijn woord ge houden. Voor het begin van de vierde ronde vertelde hij, dat hij 's avonds Kees van Oosterhout zou verslaan. En de Waalwijker slaagde daar inderdaad in. De Ruyter ging met 47 van start, waarop Van Oosterhout weliswaar met 52 in de derde beurt repliceerde, maar toen De Ruyter in zijn zesde beurt een gave 73 op tafel legde, was hij een aardig eind in de goede richting gekomen (15679). Het was wel geen beslissende voor sprong, maar Van Oosterhouts tegen stand was gebroken. Hij kon de ballen niet meer in bedwang krijgen en met 74 in de 11e beurt kwam De Ruyter dicht bij het inlossen van zijn belofte (253—141). In de 13e beurt maakte hij de resterende 47 punten. Van Oosterhout kon nog slechts één carambole aan zijn totaal toevoegen en eindigde op 149. De Kleine werd het slachtoffer van de scoring6-drift van Henk Scholte, die een prachtige serie van 99 zag afbreken omdat hij in plaats van een gewone trekstoot een piqué probeerde. Daarna maakte hij series van 51 en 37 en be sloot in de 16e beurt de partij met een solide 37. De Kleine liet hij op 144 staan. De Ruyter en Scholte poetsten hun alge mene gemiddelden door deze goede partijen geducht op. De Ruyter steeg bijna 3 punten in vergelijking tot don derdagavond (van 10.81 tot 13.16), Schol te klom van 11.88 tot 13.29. Van de Pol grijpt elke gelegenheid aan om te bewijzen, dat zijn nederlaag tegen Jacobs in de eerste ronde een ver gissing is geweest. Na Scholte en De Ruyter werd nu Mol genadeloos in 13 beurten afgemaakt (126300). Van de Pol liet over zijn bedoelingen geen twijfel bestaan door grootmeesterlijke series van 105 in de derde, 37 in de zevende en 45 in de tiende beurt. Maar het fraaist was wel zijn serie van 91, waarmee hij de partij uitmaakte. Van de Pol. die steeds beter gaat spelen, heeft nu verreweg het hoogste algemeen gemiddelde, n.l. 17.93. Jacobs heeft zich evenmin door Metz laten verrassen (300—177) en hij gaat dus na twee dagen nog ongeslagen aan de leiding met één punt voorsprong op Van de Pol en Scholte. Deze drie zijn nu wel de voornaamste kandidaten voor de titel, waarbij het uiteindelijk waar schijnlijk tussen Van de Pol en Scholte zal gaan. Want Jacobs heeft nog een zwaar program voor de boeg. Hij moet nog aantreden tegen De Ruyter, Van Oosterhout en Scholte en het kan haast niet anders of hij zal van een van deze drie verliezen. Desalniettemin is de prestatie van de Amsterdammer bijzon der fraai, als men bedenkt, dat hij anderhalf jaar geleden eveneens te Eind hoven zonder een winstpunt als laatste eindigde met een algemeen gemiddelde van 8.64. De uitslagen luiden: Jacobs 300 23 48 13.04 Na de tweede dag is de stand; m.p. h.s. alg. gem. Jacobs 7 71 13.18 Van de Pol 6 147 17.93 Scholte 6 99 13.29 De Ruyter 4 82 13.16 Van Oosterhout 3 134 13.72 De Kleine 3 69 10.53 Metz 2 67 10.46 Mol 1 55 9.68 LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen van de gespeelde compe titiewedstrijden zijn: le klas: RijnegomTOG 42, De Drei Pott.De Carambole 60, UVSRijne gom 2 4—2, 't Centrum—De Spijkerbak 2 2—4, De Spijkerbak—DOS 6—0. 2e klas: DOS 2—De Heul 6—2, De Ca rambole 2De Vriendschap 44, TOP— De Morschpoort 16—2. 's Centrum 2— •t Zuid 6—0. 3e klas: DVH—De Morschpoort 2 2—6, De Morschpoort 3TOG 2 80. UVS 2 DV 2—6. De Drei Pott. 2—Rijnegom 3 44 (regl.). 4e klas: DVH 2—De Vriendschap 2 44, 't Vierkantje—De Spijkerbak 3 4—4 Rijnegom 4De Morschpoort 4 62, TÖG 3—DOS 3 4—4. 5e klas: De Carambole 3DVS 2 62, De Morschpoort 5Royal 26, 't Zuid 3 —De Heul 2 6—2. De Valk—MSO 2—6. 6e klas: De Heul 3DOS 4 62, De Morschpoort 6UVS 3 26. De Valk 2 De Carambole 4 44, MBO 2Royal 2 7e klas: De Carambole 5UVS 4 44. De Vriendschap 3—TOP 2 5—3, Royal 3 —DVS 3 62, 't Centrum 3—De Drei Pott. 3 8—0. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Gisteravond zijn te Utrecht reeds enkele partijen uit de 10de ronde van het per soonlijk damkampioenschap van Neder land 1957 gespeeld. De uitslagen waren: Roozenburg— Laros 1—1, De Jong—Terlouw 2—0, Van Dijk—Grooteman 2—0. Van der Sluis— Jurcka 2—0. De partij Huisman—Beeke, die ook voor deze avond op het pro gramma stond, kon niet worden gespeeld wegens ziekte van Beeke. DE START IN BELGIë n°triL,l De totale lengte van de 9e ronde van Nederland, die van 6 t.m. 13 mei a.s. wordt gehouden en in Luik begint, is volgens de voorlopige routeopgave 1572 km, die verdeeld zijn over acht étappes. De langste étappe is die op de laatste dag. Dan rijden de renners over een afstand van 133 km. Van Roosendaal naar Amsterdam. In de ronde zijn twee tijdritten opge nomen. Op woensdag 8 mei is er een ploegentijdrit over 10 km in de leger plaats Schaarsbergen en op zaterdag 10 mei een individuele tijdrit over 40 km op een parcours, dat nabij het Zuider park in Den Haag wordt uitgezet. De ronde-karavaan rijdt in het ooste lijke gedeelte van ons land in noordelijke richting, buigt dan af naar de Afsluitdijk en gaat vervolgens via de provincie Noord-Holland en Zuid-Holland naar Roosendaal. Vandaar vertrekken de ren- TAFELTENNIS CLUBKAMPIOENSCHAPPEN DOCOS Morgen worden wederom de jaarlijkse clubkampioenschappen van Docos ver speeld. Er wordt door 43 leden aan deel genomen. Als ernstigste kandidaten voor het kampioenschap kunnen beschouwd worden G. Bakker en W. Steenbergen en in mindere mate A. Grimbergen en Th. v. d. Berg. Het belooft een spannende strijd te worden, vooral bij het dubbel. Niet minder dan 20 dubbels hebben in geschreven. Bij het dubbel kunnen als kanshebbers worden beschouwd Steen bergen-De Raadt en Kreffer-Ham. Aan vang van de wedstrijden 12 uur. Finales omstreeks 19.30 uur. Zaal Potgieterlaan. „Avantl" (Haserswoude). De dames van het le team behaalden een 100 zege op het zwakke Rustenburg 2. De dames A. Brugman, J. de Groot en R. Heyker wonnen elk 3 maal, het dubbel was ook voor Avanti. Het 2e team wilde voor het lste niet onderdoen en won met 64 van Spark ler. Mej D. Rietveld en mej. A. Riet veld wonnen elk 2 maal. Mej. L. Straat hof 1 maal en het dubbel was na een spannende wedstrijd eveneens voor Avanti. Programma voor de week van 18 tot 23 februari. Dames: Treffers 3Avanti 2 te Roelofarendsveen. Heren: Avanti— ATTC 3 thuis. ZWEMMEN ROBBEN-PLOEG VERBETERDE OPNIEUW RECORDS Gisteravond is de Robben-ploeg uitge komen op wedstrijden in Pietermarltz- burg. Atie Voorbij verbeterde het Zuid afrikaanse record 100 yards vlinderslag. Zij won het nummer in 1 min. 13.4 sec. en bleef 1.9 sec. beneden het record. Lenie de Nijs werd tweede en Pixie Hall uit Natal derde. Rita Kroon bracht de ».j0 yards school slag op haar naam, zij noteerde 3 min. 5 sec. en verbeterde hierdoor het record van Natal met liefst 12.8 sec. De 100 yards rugslag was voor Lenie de Nijs. Zij bleef 3.4 sec. onder het record van Natal en had 1 min. 9.5 sec. nodig. Greetje Kraan werd winnares van de 100 yards vrije slag, ze liet 1 min. 1.2 sec. afdrukken en dat betekende een ver betering van het record van Natal met 0.7 sec. Mary Kok tenslotte nam het alleen op tegen vier prominente zwemsters uit Natal. Mary zwom de 200 yards vrije slag de vier tegenstandsters de 4 x 50 yards vrije slag estafette. Mary verloor, maar kwam tot de goede tijd van 2 min. 13.8 sec. ners op de laatste dag naar het Olym pisch stadion in Amsterdam, waar de finish is. De totale lengte van de ronde van vorig jaar was 1597 km. Verder nog het volgende over de 5c étappe (eerste gedeelte): AlkmaarDen Haag (138 km). Op de zesde dag blijven de renners aanvankelijk langs de Noord zeekust rijden (via Egmond). Dan buigt de route bij Uitgeest af naar het zuid oosten, via Halfweg gaat het parcours verder door de Haarlemmermeerpolder (Badhoevedorp) en langs Alphen en Boskoop naar Delft. Vanaf deze plaats is het nog slechts 12 km naar de finish in het Haagse Zuiderpark. 5e étappe (tweede gedeelte): indivi duele tijdrit (40 km), 's Zaterdagsmid dags wordt een individuele tijdrit over 40 km gehouden. Het parcours (4 km) is: Moerweg, Melis Stokelaan, Loeve- steinlaan. Vreeswijkstraat, SoestdUkse- kade en Moerweg. Zoals ook in de vorige ronde worden in talrijke legerplaatsen sprints gehouden voor de z.g. „militaire trui". VOORLOPIGE ROUTE 1957 In deze belde kaarten geven wij overzicht van het parcours van de Ronde van Nederland. Zoals bekend start de Ronde in Luik om vandaar In noordelUke richting te koersen tot Groningen Leeuwarden om daarna vla de Afsluit dijk in zuidelijke richting tc trekken. Een bijzonderheid van de Ronde Is, dat Den Haag naar alle waarschijnlijkheid étappe-plaats wordt met een tijdrit in het Zuiderpark. De finish komt v zoals gewoonlijk, In Amsterdam. De route van de llonde door België staat nu wel voorlopig vast. In bijgaande kaart geven wij een gedetailleerd overzicht van de Belgische aanloop. Swlft-Comblnatie. Morgen wordt in Made (N.Br.) een cycle cross gereden, welke georganiseerd wordt door de Pe daalridders aldaar. Van de Swift-Com- binatie nemen de volgende leden deel: Amateurs 30 km: C. Plasmeyer, J. van Wetten, A. v. Houwelingen, L. Sikking, Th. de Vroomen, J. v. d. Berg. P. Turk en P. Otto. Nieuwelingen 20 km: C. Vertegaal, A. Hillcbrand, J, Herieër en A. Brussee. Adspiranten 10 km: N, Koo ien en B. Zoet. Vertrek 9.30 uur vanaf het Stadhuisplein. Boekbespreking Doorbraak der religieuzen, door Christiane Fournier. Uitg. Foreholte, Voorhout. Dit book van een Franse journa liste, bespreekt «niet de al of niet wenselijkheid van een vernieuwing der oude kloosterorden, maar richt de aandacht speciaal op de werk zaamheid van de moderne religieu zen. Vooral in Frankrijk zijn allerlei activiteiten ontstaan, welke geboren zijn wegens de noodtoestand, waarin de Franse arbeidersbevolking is ge raakt. In Parijs heeft een groot deel der bevolking elk contact met de Kerk verloren. Christiane Fournier beschrijft het-opofferende en ondank bare werk van deze nieuwe reli gieuzen op een tamelijk suggestieve, misschien wat al te journalistieke wijze, echt met de Franse slag. Maar 't pakt de lezer en dat is toch het voornaamste. Het doel is tooh: be kendheid geven. En dat werd in elk geval bereikt, want als men eraan begonnen is, legt men het niet weer neer. Uit onze taaltuin QXiyd gaaf huidje eBABYDE RM Po.d.r Z.ll -OII.-Z..R Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR I. F. J. GROOTHEDDE. 44). Deze staarde hem niet begrijpend aan en mompelde: „Morgen? Wat morgen?" „Morgen is het Kerstmis", verklaar de Baby plechtig, „geen van jullie schaapskoppen heeft er aan gedacht natuurlijk, rk ben Baby, ik kan niks, ik weet niks, maar. Hij was klaarblijkelijk pas aan het begin van zijn rede, doch een woeste windstoot deed de shack op zijn grondvesten trillen. Toen was het, of buiten alle duivels der hel los braken. In een minimum van tijd was de lucht vervuld van een donde rend geraas, een snerpend gieren, een joelend gehuil, vermengd in een ra zende, overweldigende cacaphonie. De hut kraakte en kreunde in haar voe gen, schudde en trilde en scheen ieder ogenblik te zullen bezwijken onder de slagen van het aanstor mend geweld der vlagen. Vernietiging dreigde alom, scheen als een dreigend monster rond de shack te varen, zoe kend naar een opening, een spleet, waarin het zijn grijpklauwen kon slaan, om dan alles aan splinters te scheuren. Hall stond onbeweeglijk in het mid den van de hut, zjjn rechterhand op de tafel gesteund en luisterde met half open mond naar dit ontzettend concert, dat hem met ontzag vervul de. ,,'t Is nog maar het begin, steeds maar een begin!", schreeuwde Pat, hem lachend aanstotend. Hij had wer kelijk gelijk, want de storm nam met de minuut in hevigheid toe, groeide aan tot een orkaan zo gruwelijk, dat Hall, die toch heus voor geen kleintje vervaard was, de handen op zijn borst drukte en ieder ogenblik ver wachtte, met shack en al opgenomen te worden om kilometers verder to taal verpletterd neer te komen. In het korte ogenblik, sinds het be gin van de storm, had een diepe duis ternis zich in de hut genesteld en te gelijk werd hij zich bewust van een doordringende koude, die hem deed huiveren. Tom ontstak /de olielamp, die ver vaarlijk slingerde en fantastische flik keringen verspreidde. „Maak je maar geen zorgen", brom de hij, „ze zijn er op gemaakt". Baby wierp de kachel open en liet er een paar houtblokken in verdwij nen. In een ogenblik snorde het ding lustig en werd roodgloeiend. „Je kan er nu wel bij blijven staan", lachte hij tegen Hall, „die stormwind vreet het hout op. Lekker warm, niet?" Hall knikte. De onbezorgdheid der mannen kalmeerde hem en even la ter lachte hij om zijn vrees. Wat kon er nu gebeuren in een stevig gebouw de shack? Hy begreep, wat er ge beurd zou zijn, als hy de ervaren Ieren niet ontmoet had. „We hebben voorlopig een paar da gen de tijd!", riep Pat, „wat denken de heren van een spelletje kaart?" Hij duikelde een spel kaarten uit een kist op en zette zich aan tafel. Het idee vond bijval en spoedig waren 70 zo zeer in het spel verdiept, dat ze storm en gevaren vergaten. Hall hief eensklaps zijn hoofd op en liet de kaarten in zijn handen rusten. „Allo, Hall, niet dromen. Jij bent aan de slag", stootte Tom hem aan. „Ik hoorde wat", merkte Hall op. „Hé?", kwamen ze alle drie spot tend. „Ik bedoel, ik hoorde wat bijzon ders, een kreet van een mens of zo iets!" Ze luisterden nu allemaal scherp toe, maar behalve het razen van de storm was er niets hoorbaar. „Jé zult de honden gehoord heb ben", zei Tom, „vooruit, je bent aan de slag". „Hall, nog niet geheel overtuigd, kaartte door en er werd verder geen aandacht aan het voorval geschonken. Baby was de volgende ochtend vroeg op. De storm raasde nog met onverminderde kracht voort en zo kon hij vrij rondstommelen, zonder vrees de anderen te wekken. Uit zijn kist haalde hij 'n kleurige doos. Grin nikend van genoegen zette hij zich aan de arbeid, af en toe een liedje neuriënd en schuwe blikken werpend op de bedsteden. Daarbinnen bleef alles rustig. Hij werkte onverpoosd door met vlugge, vaardige vingers, monsterde tenslotte het voltooide wertc en ging dan aan het lawaai schoppen, pookte de ka chel op, rammelde met de waterketel, schopte tegen de bedsteden en wacht te nieuwsgierig het resultaat af. Dit liet niet lang op zich wachten. Het roerde in de bedden, grommende ge luiden lieten zich horen en een ogen blik later staken 3 slaperige gezich ten zich door de gordijnen. Het vol gende ogenblik stonden ze alle drie om de tafel en bekeken met bewon derende uitroepen het kerstboompje. De brandende kaarsjes wierpen won derlijke kleuren en glanzen in de ballen, pieken, sterren en slingers, weerkaatsten in de ogen der mannen, maakten hun harde trekken zachter en weker, bij de herinnering aan voorbije, langvervlogen tijden, aan stil geluk, ver achtergelaten. Geen spottende lach verscheen op de ontroerde gezichten, die vol toe wijding naar het kleine kleurrijke ding. gebogen waren. „Merry Christmas", mompelde Tom. „Merry Christmas", kwam plechtig an de lippen der anderen. „Merry Christmas", zei Hall, zacht •n hees. In zijn starende ogen ver eheen een vreemde glans, een glans /an heimwee en intens verlangen. Baby begon zacht te zingen: „Een vind is ons geboren". De ogen naar l6t licht het gelaat iets opgeheven, zongen de anderen mee, ruwe stem men in een ruwe omgeving, maar met al de toewijding, die ze geven konden, onbeweeglijk staande en voelend in hun harten de wijding van deze dag, gedenkend Christus' Geboorte. Ont roerend klonk het lied in de eenzame hut, in het eenzame land, terwijl bo ven hun hoofden de blizzard voort joeg met ontzettend tumult, vernie tiging en vernieling meevoerend, beu kend op de stack in machteloze woe- j Het lied was geëindigd. Zwijgend staarden de mannen voor heen, ge denkend in hun diepste innerlijk de genen, die achterbleven. Zwijgend nog kleedden ze zich, ter wijl Baby de tafel dekte voor het Kerstontbijt, brood en gedroogd vlees, steeds hetzelfde in de lange eender heid der dagen. „Dat was een goede gedachte van je, Baby", zei Tom ernstig, „ik ben je dankbaar voor dit ogenblik". Baby straalde. „Ik zei het je immers, Baby deugt nergens voor, Baby kan niks „Ja, ja", lachte Pat, „zwijg maar, we weten al wat je zeggen wilt. Je hebt een pluim verdiend, al staat er dan ook geen kalkoen op tafel en is de plumpudding ver tc zoeken". (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5