Imam DE LEIDSE BIOSCOPEN? Sfaj Lmm „Betekenis standen en klassen in de maatschappij" interscliolaire Kulturele Ontmoeting '57 Scherp ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 A. K. W. V .-Leiden hield gastavond Prof dr Van Heek sprak voor Soc. Organisaties Ttffl Gisteravond waren nagenoeg alle besturen van alle r.k. sociale- en stancLsorganisaties, aangesloten bij de Raad van Maatschappelijk en Cultu reel Overleg te Leiden, te gast bij de A.K.W.V. sloten dat er geen sociale stijging mogelijk is, zoals bij de kasten-struc- tuur. Sociologen, zo lichtte prof. Van Heek hierbij toe, gaan uit van de uiterste consekwenties, waarop de practische verschijningsvorm afwij kingen vormt. Vervolgens belichtte de spreker de klassenstructuur. Het voornaamste onderscheid met De voorzitter van de Werkgevers- de standen is wel, dat de grondslag vereniging, de heer J. A. E. Aalders, ligt in de arbeidsmarkt. In deze zeide in zijn welkomstwoord dat hetstructuur is ieder juridisch vrij, hoe- organisatieleven te vergelijken is met een trein: de reizigers, die hetzelfde doel hebben, bemerken dit dikwijls tot hun spijt eerst, als ze het eind station bereiken. Als voornaamste doel van de A.K.W.-gastavond zag spr. het leggen van contact met de andere organisaties, waardoor de trein een doorgaande trein wordt en de reizigers door de corridor contact met elkaar kunnen krijgen. In dit verband, prees hij zich ge lukkig, dat thans ook contact gelegd was mét het vaak zo afgezonderde vnivèrsitaire leven in Leiden, als ge volg waarvan hij prof. dr. F. van Heek, hoogleraar in de sociologie, be reid had gevonden een voordracht te houden over „De betekenis van standen en klassen in de maat schappij". Sociale ongelijkwaardigheid In het maatschappelijk leven valt een grote sociale ongelijkwaardigheid le bomerken, aldus prof. dr. Van Heek, die berust op verschillen in ontwikkelingskansen, veroorzaakt door maatschappelijke omstandig heden. Deze ongelijkwaardigheid valt te onderscheiden in groepsongelijkheid, waar het betreft een onderscheid tussen gehele groepen en individuele ongelijkheid, die gebaseerd is op de ongelijkheid van de individuele pres taties. Deze ongelijkheid houdt dus nauw verband met de individuele aanleg. Bij het bestuderen van de groeps- ongelijkwaardigheid onderscheidt men klassen, groepen van verschil lende economische sterkte met te gengestelde economische belangen en standen: groepen van een ver schillend sociaal prestige, dat ont staat door het al dan niet beheer sen van een bepaalde levensstijl. Van deze twee soorten zijn de standen de oudste: men vindt ze te rug bij de meest primitieve volkeren. Ze worden beïnvloed door het maat schappelijk milieu waarbinnen ze cmtstaan. In West-Europa toestaan de standen al meer dan tweeduizend jaar en wat betreft de oudere ge schiedenis zijn geen betrouwbare ge gevens ter beschikking. De klassen daarentegen, zijn niet veel ouder dan honderd jaar en reeds zijn er tekenen aan te wijzen, dat ze weer verdwijnen. Kenmerken Een standenstructuur kenmerkt zich door de verticale rangschikking van de verschillende groepen, waar bij de stijl, aan de top gevormd, door allen wordt aanvaard. De typische opvatting van de stan denstructuur is, dat iedere stand zijn eigen levensstijl heeft, die wordt op gelegd aan elk der leden. De „nieu welingen" worden slechts toegelaten als ze bewezen hébben een bepaalde stijl te beheersen. Dikwijls lukt dit pa6 aan zijn kinderen. Het standenstelsel is niet zo ge- Woningen Stationsplein in augustus ontruimd Dc bewoners van de oude huizen aan het Stationsplein te Leiden heb ben van een ambtenaar van de ge meente de mededeling gekregen, dat zij vóór 1 augustus hun huis moeien verlaten in verband met de nieuw bouw van het Roboco (flats en win kels) tegenover het station. De hui zen in dc buurt van de toren van de L.D.M. (Pieter Huibertshof), die bij het bombardement in 1944 gespaard zijn gebleven, moeten voor deze nieuwbouw ruimte maken. Dc bewoners werd gevraagd hoe veel huur zij menen te kunnen be talen. Wij vernemen, dat de gemeen te in elk geval voor een nieuw on derdak zorg zal dragen. R.K. IIUISVESTINGSCOMITé BREESTRAAT 12. begrepen gedicht naar waarde uiting Wederom zijn enige giften voor de geven, 't Schrijverke van Guido Ge- kinderen uit Oostenrijkse kampen zelle, veel gezegd maar altijd weer zeer ook economisch gebonden. De klassenstructuur is afhankelijk van de tegenstelling tussen verschillende economische belangen. Spr. toonde aan de hand van voor beelden uit de economische geschie denis aan, hoe de klassenstructuur is ontstaan door de liberaal-kapitalis tische maatregelen, staatsonthouding en een teruggaande standenstructuur. Solidariteit en vrijheid. In de klassenstructuur maakte prof. Van Heek vervolgens onder scheid in een toestandsklasse, waar bij de leden volkomen passief blijven zolang hun streven berust op dezelf de belangen. Uit deze verschijning ontwikkelt zich dan, in de tweede helft van de negentiende eeuw de mentaliteits klasse die strijdbaarder is. Klassen en standen groeien hierop uit elkaar en zo ontstaat de klassenstrijd. De mentaliteitsklasse heeft geen levensstijl: de proletariër vraagt slechts solidariteit. Ook hier te kende spr. weer een „sociologisch ideaal-type" in de meest toege spitste vorm. De klassenstructuur is zijn hoogte punt reeds voorbij en is op de terug weg. Weer winnen de standen veld, zelfs in Rusland. Overal zijn de gren zen van de arbeidersklasse vervaagd. Spr. poneerde, dat een samenwer king tussen werkgevers en werkne mers zoals in ons land bestaat in de Stichting van de Arbeid, in een echte standenmaatschappij niet mogelijk is. Teruggrijpend naar de situatie in Rusland, meende hij, dat zelfs aan de opvoedingsmethodes merkbaar was, dat men bezig is, de uit arbei derskringen opgeklommen jeugd te consolideren. Spr. illustreerde zijn veronderstelling met feiten: in 1935 was 50% van de jeugd, die studeren de aan Russische universiteiten af komstig uit arbeidersmillieus. In 1938 bedroeg die categorie nog maar 34%. Toekomstbeeld. Tot slot van zijn lezing wierp prof. Van Heek een blik in de volgens hem zeer nabije toe komst, wanneer de maatschappij noch socialistisch noch kapitalis tisch zal zijn maar „managerial": geheel in handen van de bewind voerders en ondernemers. Hij motiveerde zijn zienswijze door tendenzen in deze richting aan te wijzen, die in de huidige situatie in sterke mate aanwezig zijn. Het spreekt voor zich, dat een in teressant maar moeilijk onderwerp als het onderhavige, op uitgebreide schaal stof bood tot het stellen van vragen. GEM. AANKONDIGING GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Paul Krugerstraat, voor zover gelegen tussen de Joubert- straat en de Transvaalkade, alsmede de St. Aagtenstraat met ingang van 18 februari 1957, voor de duur der aldaar uit te voeren bestratingswer- ken, zullen zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtin gen. Leidse Universiteit f IEFST EENENTWINTIG nummers prijkten op 't programma van de Interscholaire ontmoeting 1957. De commissie tot instandhouding van dit aardig en nuttig instituut met de wethouder van onderwijs,- de heer Van Schaik aan 't hoofd, was in de gehoorzaal aanwezig en de zaal was heel en al bezet met jongelui, meisjes en jongens, die zich interesseerden voor wat andere scholieren op deze avond zouden prerteren. De scholen, die mededongen waren: 't R.K. Ly ceum, de meisjes H.B.S., de gemeen telijke H.B.S., het Chr. Lyceum, de Chr. Kweekschool en 't Sted. Gym. nasium. De onmiddellijke voorberei ding en leiding berustte by de heer Kees Jansen, student aan de Chr. Kweekschool, die zijn sporen wel ver diend heeft. Klokke acht sprak hij het openingswoord waarna het lijvig programma werd ingezet, beginnend met Praeludium en fuga op. 35 no. 1 van Mendelssohn Bartholdy. 't Is on mogelijk de diverse interpretaties te beoordelen of te bespreken. Trouwens de beoordeling berustte bij een jury van twaalf personen, musici en dames en heren leraren, competent om een juist oordeel te vormen. Instrumentaal kwam het klavier 't meest aan bod en waren wij blijde een paar deeltjes uit: For Children van Bartók te horen, waarvan vooral het le stukje wees op beheersing in muzikale zin. De Impromptu in As Schubert toonde aan, dat, wanneer men aanleg en liefde voor de kunst heeft, er ondanks de zware school- studie toch wel wat goeds te bereiken is. Er waren er ook, die wat hoog gegrepen hadden, want 't is altijd nog iets anders thuis iets te spelen dan voor een grote zaal vol mensen. Dan waren er jonge violisten, een paar celli, die in mooi of bevredigend samenspel zich lieten horen. het programma en de vertolksters en vertolkers van de schone dicht kunst gaven van 't beste, dat zij in zich hadden, en dat is niet weinig, hoewel bij gebrek aan voldoende spreektechniek, en een niet goed ge stelde microfoon er veel van de zwaarmoedige, sombere en verbeten woorden van onze eigentijdse dich ters verloren ging in de stadszaal, die nu eenmaal geen flatterende accous- tiek heeft. The greatest show you ever saw, van Michel van der Plas, vond een warm pleitbezorger, en zo waren er meerdere meisjes en jongens met warm voelende harten. Evenwel deels door nervositeit, deels door on voldoende uitspraak slaagden zij niet steeds als zij wel dachten. Net als dagelijks toonladders of études stu deren, moet men, om juist te decla meren, spreekoefeningen maken, ademoefeningen en lipbewegingen. Dan eerst kan men aan 't volkomen maar er ging in de grote ruimte veel verloren. Annie Schmidt's geestige dwaze schets was weer een lichtpunt. Het mooie sprookje van Elsa Beskow had, ondanks een enkele hapering, veel charme. Er was ook een enkele leerlinge, die met succes twee instru menten bespeelde. En na alle voor drachten ging de jury ter bespreking naar de ontvangkamer. Deze ongezel lige tijd van afwachten zou de heer Chr. Hanegraaf (muziekleraar aan 't Chr. Lyceum) gebruiken om met alle aanwezigen een samenzang van oud-Hollandse liederen in te stude ren. Maar deze poging mislukte. De uitspraak van de jury luidde als volgt: De wisselbeker werd gewon nen door de gemeentelijke H.B.S. Ornée de Haas van de meisjes H.B.S. won met haar declamatie, Annie Schmidt's „Het moeilijke haar" de le prijs. Paul de Koning van de gem. H.B.S. kreeg een 2e prijs voor zijn declamatie van The greatest show you' can saw van Michel van der Plas en de nog jonge Mieke van Velsen, gem. H.B.S. werd om haar zeggen van Elsa Beskow's sprookje „De parapluie van Klaas Vaak" extra genoemd. Een avond, die aanmoediging ver dient. J. K. DR KLASENS UIT LEIDEN BIJ OPGRAVINGEN IN EGYPTE. Met financiële steun van de Ne derlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek is dr A. Klasens, conservator aan het Rijks museum voor Oudheden te Leiden, een eigen opgraving begonnen in Egypte en wel in de omgeving van het dorpje Aboe-Roasch, ongeveer tien kilometer ten noorden van de piramiden van Gize aan de rand van de woestijn. By Aboe-Roasch bevindt zich een uitgestrekt grafveld uit de archaïsche periode (eerste tot tweede dynastie: ongeveer 3.000 jaar van Christus). Geslaagd voor het Doet. examen Ned. Recht de heer J. G. A. Wolfs te Leiden. Geslaagd voor het cand. examen Franse taal- en letterkunde de heer A. P. de Boer te Alphen a .d. Rijn en mej. J. Rietveld te Panendrecht. Geslaagd voor het Cand. examen Klassieke taal- en letterkunde mej. H. P. J. Pols te Den Haae en mej. M. J. Broekema te Wassenaar. LEIDSE SMALFILMLIGA VERGADERDE. Gisteren vergaderde De Leidse Smalfilmliga. Na een openingswoord door de voorzitter, de heer H. Klei- brink, werden diverse organisatori sche vraagstukken in de Liga be sproken. Er werden enige belangrijke be sluiten genomen. Wij noemen het be sluit, dat voortaan alle leden verplicht zijn tenminste één maal in de twee jaar een film te maken en deze aan een forum ter beoordeling voor te leggen. Daarnaast besloot men werk avonden te organiseren, waarop de nieuwe films van de leden worden gedraaid en aan een bespreking wor den onderworpen. Men beoogt hier mee de leden in de gelegenheid te stellen elkaar adviezen te geven. De Leidse afdeling verzorgt ook dikwijls filmavonden in andere plaat sen in Nederland. Men heeft besloten een rouleringssysteem in het leven te roepen, opdat niet steeds dezelfde leden voor het verzorgen van deze avonden opdraaien. Tenslotte werd medegedeeld, dat op i maart a.s. op een filmavond een nationaal programma gedraaid zal worden. Burgerij'ke Stand Geboren: Franciscus Cornelis z. van H. Pijnaker en M. Z. M. van Pomeren. Marja Cornelia d. v. D. Ko ning en C. Stam. Hendrik z. van J. Onderwater en M. Barendse. Abran Gerrit z. v. J. Blaauw en A. H. K e- lewijn. Johannes Petrus Marinus z. v. J. P. J. Rosbergen en J. M. A. Bade. Maria Anna dr. v. B. de Bondt er» J. F. Kruis. Jacoba Johanna d. v. R. Vinke en J. van der Lucht. Cornelis Marius z. van A. van Bee- len en G. van Rhee. Overleden: G. Eugster 65 j. man. N. J. J. Goddijn 75 j. man. W. J. Hol- verda 54 man. G. de Wringer 75 j. weduwe v.: I. Jansen. T. Scheer 46 j. man. A. Ciere 85 j. weduwe v.: J. Schoonderw -erd den Bezemer. P. Segaar 76 j. weduwe v.: J. L. A. van Drunick. J. W. A. Groenewegen 19 j. zoon. Ondertrouwd: J. N. van Kins en J. C. van Teylingen. H. Verkuil en J. de Vink. R. W. F. Singerling en E. M. van Nieuwkerk. II. Regeer en C. Beekman. L. P. H. van Es en M. E. Verhoog. C. de Wolf en M. IJzerman. J. H. Driessen en C. J. van den Ak ker. J. H. C. van Diest en E. C. Phi- lipse. F. Pijnnaken en W. H. Neute boom. H. Bronsgeest en M. J. Dreef. P. G. A. Fleur en J. Hartmann. W. v. Weerlee en C. Fallaux. T. A. de Groot en A. C. M. Donders. J. Stok- kel en C. C. M. van Luijt. J. C. Hil- lebrand en P. van den Hoek. J. C. Se- veriens en E. M. C. van Lutsenberg Maas. M. C. J. Nievaart en M. W. C. van Dam. WAT BRENGEN binnengekomen. Het lijstje is klein, maar de inhoud groot! We zijn de milde gevers dankbaar en hopen, dat het sympathieke gebaar om op een feestavond de kinderen niet te ver geten. door velen iu deze vasten avond-tijd zal worden gevolgd. Vorige opgave f 325, N.N. per giro ontvangen 30,— N.N. Zoeterwoude 20,— Collecte feestavond R.K. Ver van Groentehande laren Leiden en omstr. 31,14 426,14 POTLOOD en GEEST Oplossing no. 531. Horizontaal: 1. rob, 3. erg, 5. aar, 7. ma. 9. et, 10. baron, 11. pa, 12. Sm., 14. ink, 16. kan, 17. met. Verticaal: 1. rym, 2. ba, 3. er, 4. gat, 6. Aaron, 8. aba, 9. Ens, 11. pok, 13. mot, 14. in, 15. Km. ccn juweel, was als lafenis na alle akeligheid van zwervende Russische kinderen, en Nyhoff's fraai Tempo di menuetto werd wel goed begrepen, Leidenaars weer naar Oxford Wy vernemen, dat op het moment besprekingen gaande zijn over een sport- en culturele uitwisseling dit jaar tussen Leiden en Oxford. Een gezelschap Leidenaars van honderd personen zal als gevolg hiervan in de laatste volle week van juli de reis naar Engeland ondernemen. De voorbereidingen zijn al in een vergevorderd stadium. In het culturele programma van de Leidenaars zijn onder meer drie con certen begrepen, die zullen worden ten gehore gebracht door het Neder lands Madrigaal Koor o.l.v. Willem Mizée. - Lido. „Schuldig bloed" is inder daad een buitengewoon aangrijpende film, waarin sterk spel in de eerste plaats de aandacht vraagt. Sterk spel van een kind, dat voor een schier onmogelyke opgave geplaatst wordt, een opgave, die een volwassene zelfs te zwaar zou lijken. Sterk spel ook van een vrouw, die moeder is en die in een strijd gewikkeld wordt, zo zwaar als men uit liefde slechts kan voeren. Inderdaad maken we hier kennis met acteurs, die met het ge lijknamige toneelstuk in New York grote successen boekten. Het is een moeilijke, hier en daar zelfs boven menselijke film, waarin verschillen de vraagstukken zich voordoen, die zich in een kort verslag als dit zelfs niet laten bespreken. Het zij genoeg te zeggen, dat het een bijzondere film is, die tot het einde met span ning zal gevolgd worden, met een onderwerp, dat van de ene kant schokkend, van de andere kant be grijpelijk is. Nancy Kelly en Patty McCormach spelen er de hoofdrollen in onder regie van Merryn Le Roy, die er werkelijk voor volwassenen iets bijzonders van heeft weten te maken. Luxor. „Bushalte" is een film, welke gebaseerd is op een verhaal, dat wij 'n jaar of twee geleden ook in een toneelstuk verwerkt zagen. Het gaat om een cowboy, die zyn hele le ven op een afgelegen ranch heeft doorgebracht en geen enkele erva ring met meisjes heeft. Als hy naar een rodeo gaat, ontmoet hij in een café een z.g. animeermeisje, waarin hij een engel ziet. Hij denkt, dat hy een meisje net zo kan behandelen als een paard en haar met een lasso kan vangen en eenvoudig meene men naar huis. Maar dat gaat zo maar niet. De onstuimige cowboy komt pas *ot rede als hij in een vecht partij flink is afgedroogd. Maar dan vindt de „engel" hem toch wel aardig en komt de zaak voor elkaar. Het is een ietwat wild verhaal, maar de verwikkelingen zijn wel amusant, al gaat het er allemaal nogal Ameri kaans naar toe. Volwassenen. Rex. liet Amerikaanse cow boy-leven is een onuitputtelijke bron voor de lopende band van de Holly- woodse filmindustrie. En al is het ge geven van „Moordend lood" al lang niet origineel meer, en al is het film verhaal gebaseerd op een boek, toch is er ditmaal geen sprake van een routine-produkt: de filmische weer gave steekt boven de middelmaat uit. Niet in het minst door het sterke spel van Glenn Ford. In deze rol prent beeldt hij een depressieve win kelier uit, die moreel gebukt gaat on der het besef zijn vader te hebben gedood. Het ging er om, wie van hen beiden de snelste schutter was, en daarbij verloor zijn vader het leven. Ook nu gaat het er weer om, wie van de twee het snelst schiet: een doortrapte schurk, of \innie Harold of de winkelier. De verrassing, die na dit fraai opgenomen duel volgt zullen wj u niet verklappen. Met sterk sprekende close-ups bereikt het stuk een climax, die aan het begin al te vermoeden was, maar die met meesterschap zo lang mogelijk is af gewacht. Boven 14 jaar. Trianon heeft de muziek- er zang-film „High Society" opnieuw ge prolongeerd. Voor 14 jaar. BOUW GEREFORMEERDE SCHOOL TE LEIDEN Behoudens de rijksgoedkeuring is door het architecten bereau Kraan en van Nieuwkoop te Oegstgeest, na mens het bestuur der Gereformeerde Schoolvereniging, het bouwen van 'n L.O. School aan de 5 Meilaan gegund aan de fa. J. van Rhijn en Zn. te Katwijk voor 241.000. „SANCTUS AUGUSTINUS". Het bestuur van de R.K. Studenten vereniging „Sanctus Augustinus" te Leiden heeft zich voor het studiejaar 19571958 als volgt samengesteld: Praeses W. J. Hoobroeckx; vice- praeses C. W. M. Hendriks; ab-actis Ia mej. A. E. A. M. Ros; quaestor G. A. P. de Kort; ab-actis II K. F. P. Langemeijer; assessor W. G. B. Huys- mans. Het nieuwe bestuur treedt 1 maart in functie. Vóór honderd jaar Uit de Leydsthe Courant van 13 Februarij 1857. Italië. Het schijnt, dat de omvang van de dameskleederen te Milaan niet minder is dan te Parijs de z.g. crinolorie-dracht) De Aartsbisschop aldaar heejt er dezer dagen de ondervinding van gehad. Toen hij op de trap van de Dom de Keizerin tegenkwam, is hij in haar kleed blijven haken, en wel zoodanig, dat hij eenige ellen kantwerk medenam, tot groot vermaak van H.M., die te meer in lagchen uitbarstte, naar mate de verlegenheid van den Aartsbisschop toenam. 15 V&tf fleh x f* dk „Minerva" wordt vernieuwd. Door de architect C. Ponsen is na mens het bestuur der sociëteit Mi nerva, het vernieuwen van de door brand verwoeste vleugel van de So ciëteit aan de Breestraat gegund aan de fa L. van Vliet, te Amsterdam De Lakenhal gesloten. In verband met de werkzaamhe den ter vernieuwing van de verwar mingsinstallatie in het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal" te Leiden, zal vanaf maandag 18 februari het mu seum voor het publiek gesloten zijn tot nader bericht. De tentoonstelling „Kees Bol" tot 4 maart, blijft uiter aard toegankelijk. De aangekondig de bijeenkomsten, concerten en ver gaderingen gaan gewoon door. De wederopenstelling zal tijdig worden gemeld. Succes op veiling. Op de in december gehouden vei ling van grafiek in Amsterdam bij de makelaar P. Braylt wist het mu seum beslag te leggen op een be langrijke verzameling Leidse twin tigste eeuw grafiek (van der Windt, van Driesten en anderen). Leidse Agenda ZATERDAG 16 FEBRUARI. K O: Populair concert. Residen tieorkest o.l.v. Ed. Flipse. Solist Theo Olof. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. „Ons Grunnegerlaand", Den Burcht, 8 uur nam. Ver. v. gerepatrieerden voor Lei den en Omstreken. Oud-Hortuszicht, 8 uur nam. „Litteris Sacrum". „Spoken" (Hen- rik Ibsen) Leidse Schouwburg, 8 uur nam. R.K. Instuif Haagweg. Nellie Roe— ters: voordrachten, sneltekenen etc- afgewisseld met dansen. Leonardus- huis Haagweg. 8 uur nam. ZONDAG 17 FEBRUARI R.K. Instuif Herensingel. Dans avond met de „Lucky Stars", Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Nederlands Theaterbureau: „Het Biechtgeheim", Schouwburg. 8 uur nam. Kinderoperette „Doornroosje", Schouwburg, 2.30 uur nam. K.A.B.-wijk Herensingel: Vasten avondfeest. Cabaret waarna bal. Den Burcht, 8 uur. Verbum Dei. H. Mis voor niet-ka- tholieken, waaronder een uitleg wordt gegeven. Zoeterwoudse Singel 34, 9 uur v.m. MAANDAG 18 FEBRUARI. R.K. Emigratiebureau, 't Karrewiel. Steenstraat 55, 7.308.30 nam. „De Natuurvriend" Kleurenfilm avond. Steenschuur 6; 8 uur nam. K O-cursus Moderne Litteratuur. De Lakenhal, 8 uur nam. Hollandse Maatschappij van Land bouw. Kring Rijnland. Den Burcht, 3.30 uur nani. „Margriet"-Modeshow. Stadsge hoorzaal 2.30 uur nam. DINSDAG 19 FEBRUARI. Dienst Welzijnszorg Landmacht. Mary Pos vertelt reisverhalen. Can- tine Doelenkazerne,, 8 uur nam. K.R.O.-revue: „Menu voor Stadsgehoorzaal 8 uur nam. K O: Georgette Hagendoorn. Schouwburg, 8 uur nam. De Lakenhal: Concert Mirelle Zuc- carini, piano, 8 uur nam. WOENSDAG 20 FEBRUARI. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk 7.30 uur nam. „Over Barbaren, Kanibalen en Kaaskoppen". H. H. Frese. Rijksmu seum v. Volkenkunde. 8 uur nam. Ned. R.K. Kruideniersbond. Leden- verg. „Crépepapier-goochelshow Het Gulden Vlies, 8 uur nam. K.A.V.-Herensingel. Toneel: „De voetbalpool", Maria Gyzensteeg 8 u. nam. „Litteris Sacrum", „Spoken" Hen- rik Ibsen. Schouwburg 8 uur nam. Comm. Herdenking Rembrandt Kleurendia's Rembrandt-tentoonstel- ling. De Lakenhal, 8 uur nam. Kon. Ned. Mij v. Tuinb. en Planl- weekje geëngageerd. Voor volwasse- kunde. Ledenvergadering. Gerecht 10, nen. 18 uur nam. Geslaagd. De heer A. M. Blans te Leiden is geslaagd voor het semi-artsexamen aan de stichting klinisch hoger on derwijs te Rotterdam. Verbouwing drukkerij gebouw Groen. Het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgeest heeft namens de N.V. Boek-, courant- en handelsdrukkerij v/h J. J. Groen het verbouwen van het drukkerijge bouw aan de Lange pieterskerkkoor- steeg in regie gegund aan de fa L. Zitman te Leiden. Verbouwing Alb. B. Timmermans, Gistermiddag vond op de Bree straat 90 de heropening plaats van de geheel verbouwde en gemoderni seerde herenmode-, hoeden- en con- fectie-zaak van Alb. B. Timmer mans. De oude étalagekasten zijn uitge broken, dieper gemaakt of tot één geheel verbonden en de verlichting is gemoderniseerd. Ook de confec- tie-afdeling op de eerste verdieping heeft een gedaantewisseling onder gaan; hier werd onder meer een nieuwe paskamer gebouwd. Dienst der apotheken. Zater dag 16 februari zijn geopend des na middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060; Apotheek Oegstgeest. Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag 17 februari is alleen ge opend van 's morgens C uur tot des avonds 12 uur: Apotheek Tot Hulp der Menschheid. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tele foon 24807. Apotheek Tot hulp der Mensch heid, Hooigracht 48, telefoon 21060. Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, telefoon 26274. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. weekend zal de dienst worden waargenomen door: dr 's-Gravesande, Pleiter, Postel, Ver- brugge, De Brvyne. Doktersdienst Oegstgeest: dr. D. Held. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. Algemeen. Over de periode van 4 t/m 9 fe bruari 1957 vertoonde het arnbod (de arbeidsreserve) een vrij belang rijke daling n.l. van 400 tot 330 70). De uitgestelde werken in de bouwsector beginnen nu langzamer hand op gang te komen, terwyl ook in het losse werk c.q. gelegenheids werk zich ruimere plaatsingsmoge lijkheden voordeden. Uit een en an der blijkt dat de in begin januari uitgesproken verwachting, n.l. dat eerst in de loop van de maand fe bruari een aanzienlijke daling van het aanbod te verwachten viel, be waarheid is. Dit jaar trad bet her stel v?n de werk"<de«>enheid in de seizoengevoelige bedrijven met name de bouwsector, eerder in dan vorige jaren. Blijft stren?e kopde vorst' achterwege, dan m^g verwacht worden, dat de arbeidsreserve snel tot een minimum zal inkrmoen. Een analyse van bet aanbod naar vorm van w'1rkloochoid eepft het volgende beeld, waaruit d"'del:ik de afname van writings- en seizoen- \H'erVioo«!beid bl "kt. Wryvin«*s\verkl"oc'he'd 115 (v.o. 1<M); seizoenwerkloosbe'd 140 (v.o. 180); overige normen van werkloos heid 75. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1954, 1955 en 1956 doet zien, dat de arbeidsmarkt een uitermate gunstig karakter blijft behouden. De voordelige verschillen bedragen n.l. resp. 1420, 570 en 105. De vraag naar arbeidskrachten be liep 380 geregistreerde aanvragen, waarvan er 180 betrekking hadden op jeugdigen, 15 t.m. 18 jaar.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2