Met de ten»- de taan uit Een vrouw beziet de dingen anders N„r HUIBERS HET BIECHTGEHEIM „Horeca" gaat niet klagen Voor ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA Ij) Clan de zijde non de (tuigemeeóte ZET U MAAR GERUST dat ik graag zou zien dat bij de voor bereiding van de woningbouw ook advies van de vrouw gevraagd werd", zegt mevrouw Banning uit Leid- schendam. „Een vrouw beziet de din gen nu eenmaal anders". In de tijd dat zij burgemeestersvrouw is heeft ze bemerkt dat bij de nieuwbouw de woninginrichting soms onpraktisch kan zijn. Het is tenslotte de huis vrouw die het grootste deel van haar leven in haar huis doorbrengt en juist zij wordt niet om advies gevraagd. 17AN WEERSELO ging mevrouw Banning in 1940 naar Tubbergen, waar na een half jaar haar echtge noot moest plaats maken voor een NSB-burgemeester. In Leidschendam was juist een vacature ontstaan en hier werd haar man benoemd. Maar de rust werd de eerste zondag al ver stoord door een inwoner die meende dat de nieuwe burgemeester een NSB-er was, en die daarom een ko gel door de ruit schoot. Niemand werd gelukkig geraakt en de man er kende dat hij zich vergist had. Toen burgemeester Banning in 1943 door de Duitsers werd ontslagen en het echtpaar een onderdak vond in Voorburg werden de relaties met Leidschendam niet verbroken. In Voorburg besprak men dikwijls geza menlijk de dingen die in het belang van de gemeente moesten gebeuren, totdat de bezetters ook hier achter kwamen en het echtpaar uit Zuid- Holland weg moest. Na de bevrijding werden zij zeer enthousiast door de inwoners van Leidschendam ontvan gen. Zo zie je, dat narigheid een veel steviger band smeedt als welvaart, vindt onze gastvrouw. Na de oorlog was een van de taken het verenigingsleven weer op gang te Haarlemmerstraat 1 23, Lalden voor Geboorteaankondigingen (Advertentie) brengen. Thans bestaat naast de Ka tholieke en christelijke vrouwenver enigingen de U.V.V. Als overkoepe lend orgaan treedt in Leidschendam de Federatie van Vrouwelijke Vrij willigers op, waarin vertegenwoor digers dei- genoemde verenigingen zitting hebben, onder voorzitterschap van mevrouw Banning. Hebben de da mes klachten, dan kunnen ze die bij de Federatie indienen. Zo is de melk- sanering hier zonder moeilijkheden verlopen. Klachten kunnen bij de vertrouwensraad kenbaar gemaakt worden, „en ik hoor nooit iets", zegt mevrouw Banning. „Inderdaad, de verenigingsavonden slokken hee' wat tijd op, dat mag u gerust zeggen, er schiet soms weinig voor onszelf over. Er is verder de re presentatie. Natuurlijk stel ik ook be lang in het werk van mijn man, wa^over we graag samen praten. Ik vind wel dat het huiselijk leven dik wijls tekort wordt gedaan in een bur gemeestersgezin". VERZENDING Z-HTPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Australië: via Engeland 23 februari; Cadana: s.s. „Maasdam" 18 februari en met m.s. „Westerdam" 21 februari; Chili: via New-York 21 februari; Ned. Antillen: m.s. „Agamemnon" 18 februari; Nieuw Zeeland: via Enge land 23 februari; Suriname: m.s. „Nestor" 25 februari; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. .Arun del Castle" 2G februari. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Wilt U iets weten? Vraag: Toelatingseisen voor de M.T.S. in Haarlem. Invloed op toe lating van eindexamen U.T.S. Antwoord: Toegang tot de eerste klas van de M.T.S. geven: Volledig eindexamen M.U.L.O.-B en bewijs van overgang van derde naar vierde klasse H.B.S. Met een einddiploma H.B.S. kan men in de zgn. „Ster klasse" geplaatst worden en een einddiploma Ambachtsschool plus 1 jaar V.M.T.O. waarna toelatings examen aan de M.T.S. geeft toegang tot de „Schakelklasse". Met een eind diploma U.T.S., waarbij een verkla ring van het hoofd der school, dat er geen bezwaar bestaat tegen ver dere studie, kan men in de eerste klas van de M.T.S. geplaatst worden. LEIDSE SCHOUWBURG Morgen, zondagavond 8 uur Het veelbesproken en meest aangrijpende toneelstuk, met Louise Ruys als de blinde moeder en Hans Polman als de priester. Mag een priester zijn onschuldig ter dood ver oordeelde broer laten terecht stellen, terwijl hij de ware moordenaar kent? Moet hij spreken? Na het veelgelezen boek en de film thans op het toneel! Prijzen 1.50 tot 3. ARTS MAG VIJF JAAR NIET RIJDEN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de 41-jarige vrouwenarts M. S. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. De arts was vijf uur nadat hij een halve fles cognac had j?dronken, met zijn auto gaan rijden. Hij reed een vijfjarig jongetje aan, dat hier door zeer ernstig gewond werd. Wegens zondagsrijverbod Het „Fonds ter behartiging van de belangen der door het zondagsrijver bod getroffen Horeca-ondernemers" heeft afgezien van een procesvoering waarin de Staat een onrechtmatige daad ten laste wordt gelegd. Dit wordt meegedeeld in het vakblad „Horeca". Het fonds is tot dit besluit geko men omdat minister Zijlstra zich be reid verklaard heeft begin maart in overleg met de organisaties van het bedrijfsleven de toestand nader onder ogen te zien. Het fonds meent, dat het >p de weg van het bedrijf schap Horeca ligt, bij de regering een verzoek tot schadevergoeding in te dienen. Dit bedrijfschap zou naar de mening van het fonds de regering kunnen voorstellen het onderzoek naar de geleden schade op te dragen aan de schade-enquéte-commissie Rotterdam, die zowel de oorlogsge weldsdaden als de watersnoodschade heeft onderzocht. Wat daen we teg.en de matten? I^OTTEN! Is dat woord alleen al niet voldoende, om de huisvrouw rillingen over de rug te jagen? Hoeveel schade is ons al niet door die akelige beesten berokkend? Hoe vaak werden ons niet de tranen van spijt en ergernis naar de ogen gedreven, als wij in de herfst ht winter- goed te voorschijn haalden en weer moesten merken, dat het door de motten aangevreten was? Zeker hoort het ook tot de taak van de praktische huis vrouw zich tegen dit euvel te wapenen en haar maatregelen te nemen, om „mottenrampen" te bestrijden of nog liever te voor komen. Want zo èrgens dan geldt hier het motto: „voorkomen is beter dan genezen". Zo zeer is de vrees voor mot ten ons ingeworteld, dat wij in ware paniek raken als wij er gens zo'n gevleugeld mirakel rond zien vliegen en ijlings ijverig op jacht gaan. Immers „dat is er dan weer een min der, die eitjes kan leggen!" De eitjes, daar gaat het om, want de larven, die daaruit ko men, zijn het, die onze kleren vernielen. Zoveel weten wij al! Spaar uw krachten. I AAT MIJ u echter vertellen, dat u uw krachten voor de jacht op vliegende motten rus tig kunt sparen. Dat zijn n.l. de mannetjes-motten. De vrouwtjes zult u zelden zien rondvliegen. Die houden zich lekker gedekt l".op een rustig donker en droog plaatsje, waar ze ongestoord haar eitjes kunnen leggen en waar die eitjes zich onder de gunstige omstandigheden snel tot voorspoedige, veelvratige larven kunnen ontwikkelen. Het eerste en meest praktische dat u dus te doen staat, is er voor te zorgen, dat er zulke Camouflerend „broedplaatsen" in uw huis niet bestaan. Gun de vrouwtjes-mot ten geen rust. Maak haar het le ven onmogelijk door uw kleer kasten en de zich daarin bevin dende garderobe veelvuldig te luchten, te borstelen, te kloppen, te bespuiten enz. Op die manier alleen kunt u de motten belet ten. zich te vermenigvuldigen. Dan nog iets, wat nooit ver geten mag worden. Als u in het voorjaar het wintergoed op gaat bergen voor de jaarlijkse zomer- slaap, leg of hang het dan nooit ongereinigd weg. Alle wollen kleding moet absoluut eerst ge wassen of uitgestoomd worden, want die mottenlarven genieten het meest van vuile plekken. Het is u vast wel eens opgeval len, dat op plaatsen, waar vlek ken zaten, het eerst mottenga- ten ontstaan. Andere middelen. ALS U GEEN TIJD of lust hebt, het opgeborgen goed dellen uit de collectie. He': is dus niet meer nodig, dat de aan staarde moeder zich in een oud» jurk hult, die in het geheel niet geschikt is voor die periode. Geschikte, aardige kleding in deze tijd is voor do vrouw van buitengewoon veel belang. Zij weet dat zij zich, zonder op te vallen, onder dg mensen kan be geven en het is een grote morele steun voor haar. Dat is een van de zeer grote voordelen van deze speciale positiekleding. japonnetje Vraag: Is er een R.K. zangkoor in de stad, buiten het Alma Materkoor? Antwoord: Neen, behalve dan na tuurlijk de zangkoren van de paro chies. SWijjimaag. Wanneer des somers de dagjes mensen en de hengelaars hun boten huren en het vrolijk geroep van stemmen over het water klinkt, lijkt het landschap rond Leiden zoveel vrolijker dan thans. Wat mistroostig liggen de roeiboten aan de kade en nevel hangt als een kille deken over de welden. Doch zonnig of bespie gelend, het water heeft altijd zijn bekoring. Waar Is dit prentje ge schoten en wat stelt het voor? De vorige week Het was toch heus de Hofbrug, die In Alphen aan den Rijn de ver binding vormt tussen de Jnllana- straat en de Prins Hendrikstraat. De foto was gemaakt op het erf van de hulsen langs de Hoflaan, zeker een plaats, waar Iemand, die daar niets te maken heeft, niet elke dag gaat staan. Niettemin werd de plaats door verschillende lezers herkend. Van hen werd winnaar van de waardebon van vijf gulden: H. Slm- merman, Prins Hendrikstraat 74 te Alphen aan den Rijn. De prijs wordt so spoedig mogelijk verstuurd. r\E NEDERLANDSE couturiers trachten zich momenteel een goede naam te verwerven in de wereld met hun speciale model len voor aanstaande moeders. Bij de collectie, die kortgeleden ge showd werd, aanschouwden wij een groot aantal zeer aantrekke lijke modellen, waarvoor ook van de zijde van het buitenland grote belangstelling bestond. Tot voor kort werd de aan staande moeder beslist verwaar loosd in de mode en toch wil zij ook meedoen. Gelukkig beeft men dit ingezien en zijn voor aanstaande mode-ontwerpers eon de slag getogen om ook voor deze categorie vrouwen iets aan trekkelijks te ontwerpen. W'g mogen zeggen, dat zij nier be slist in geslaagd zijn. Kijkt u eens naar het aardige japonnetje op de illustratie. Is het geen snoesje? Gemaakt van grijze dunne wollen stof is het eet soepel vallend jurkje. In rug en taille is elastiek gezet, zodat er behoorlijk rek in zit. Het voor pand is van onder tot biven los uitknoopbaar, hetgeen ook later van nut kan zijn bij het voeden van de baby. Het geheel is zo ontworpen, dat het veel ,camou fleert en de draagster er aardig en correct doet uitzien. Dit is slechts een van do mo- Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de pnzzlere- dactle van onze oourant, welk plekje D in deze foto meent te herkennen- Enverreet U vooral niet Uw brief In te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moellUkhe- 1 den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw Inzending niet meeloot. De Inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. U kunt niet alles weten Uitgezakte knieën in heren- pantalons kunt u voorkomen door aan de binnenkant een stukje zijde te naaien. Zuurkool vraagt om vet, u kunt heel wat vet in de zuurkool verwerken (en dan is ze het lek kerst) zonder dat u er iets van merkt. Voegt u eens melk hg, dan krijgt u een heerlijke stamp pot! Wintervoorraad appels bewa ren. Uw appels, die u voor de winter hebt opgeslagen, kunt u het best bewaren door ze in een fruitkist in de kelder te zetten. Het fruit van bovenaf weghalen en de kist rustig laten staan. Voorzichtig met aluminium pannen. Aluminium pannen moeten nooit met soda schoon gemaakt worden. Het beste kunt u dit doen met azjjn. Vochtige bezems mogen niet op de haren worden neergezet of bij de kachel gedroogd wor den. Zij moeten in een droge ruimte worden opgehangen. Verse vis. Vis is 't smakelijkst, indien ze zo znel mogelijk be reid en gegeten wordt, Indien mogelijk moet men ze kort voor de maaltijd kopen. In elk geval de tijd van overstaan trachten te bekorten. Met yoghurt zijn heerlijke ge rechten te verkrijgen door toe voeging van beschuit en suiker, allerlei soorten vruchten op sap. geraspte rauwe appel. Ook met verse vruchten krijgt men een smakelijk nagerecht of een aan vulling bij de broodmaaltijd. Bewaren van melk. Melk moet men nimmer bewaren in de om geving van levensmidde'en die een sterke geur verspreiden. De melk neemt snel de geuren van andere stoffen over. regelmatig te controleren, te luchten en uit te borstelen, pro beert u het dan tenminste tegen de motten te beveiligen door er kamfer- of naftalineballetjes tussen te leggen. Ik geef toe, ideaal is het niet, want niet al leen worden de mottenlarven door deze geurtjes gedood, maar ze hedhten zich c k dermate aan uw goed, dat het de eerste tijd heus geen pretje is, ermee rond te lopen. Een uitkomst vind ik het, dat er een nieuw motten bestrijdings middel in de handel is gekomen, dat in het spoelwater kan wor den gedaan. Met dit water spoe len, na het wassen, maakt het kledingstuk een jaar lang veilig tegen de motten. Alleen als u het tussentijds nog eens zou wassen, gaat de uitwerking ver loren en moet het opnieuw met dat goedje gespoeld worden. Verder kunt u ook stoffen ko pen, die in de fabriek al „mot- vrij" zijn gemaakt. Goed, ze zijn wat duurder, maar daarvoor be sparen ze ons heel wat zorg en extra moeite. Uiteindelijk beta len ze zichzelf, nietwaar? Uit de keuken geklapt Kaas kan in verschillende vor men als vervangingsmiddel voor vlees, vis of eieren worden op gediend, maar ook in combinatie mej; deze producten tot smake lijke gerechten worden ver werkt. Om een optimaal effect van deze gerechten te mogen verwachten is het in de eerste plaats noodzakelijk de juiste kaassoort te kiezen. Vooral de ouderdom van de kaas is hierbij van het grootste belang. Voor cordon bleu b.v. zal men een kaassoort van 2 a 3 maan den oud nemen, die by verhit ting gemakkelijk tot een smeu- ige massa overgaat. Voor een tomatenkaasragout daarentegen is een meer bele gen soort (5 a 6 maand) te prefe reren, daar de stukjes kaas in de ragout zichtbaar moeten blij ven en dus niet teveel uit mo gen smelten. Zondag: Potage a la minute, cordon bleu, 5|- ruiten, aardap pelen, rödgröd (erwten in de week zetten). Maandag: groene erwten met spek, aardappelpurée, stoofpe ren. Dinsdag: jagerskool met lever en aardappelen, sagoschotel met appelmoes. Woensdag: tomatenkaasragout, rijst, witlofsla, gebakken gries- meel punten. Donderdag: roloens met ge bakken appel, rode kool, aard appelen, rgstomelet. Vrijdag: gebakken visfilets, bieten, gebakken aardappelen, yoghurtvla. Recept: Cordon bleu. Mooie kalfscoteletten in de lengte opensnijden, zodat men 2 platte delen aan het been over houdt. De coteletten vullen met een schijf kaas, welke omgeven is door een plak ham. De cote- lettehelften zouten, weer dicht klappen en göed aandrukken, zonodig met een draadje hech ten. Daarna door losgeklopt ei halen, paneren en op een klein vuur goudgeel bakken. Voor het opdoen het draadje verwijde- Recept: Jagerskool. 1 witte kool, 75 gram boter, 1 ui, peper, zout, dl. wijn azijn, 2 y, dl. water, 50 gram suiker. De schoongemaakte kool fijn l.akken, even in kokend water dompelen en afgieten. In de bo ter de fijngehakte ui gaar frui ten, de kool en de azijn en het water toevoegen, eveneens de suiker, wat zout en wat witte peper. De kool, onder af en toe omschudden, gaar stoven. (In- plaats van met azijn, kan men de kool ook met zure appelen stoven!).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12