S)e ftzidaeSoti/fccmt Rusland wilde „agressie" Amerikaanse bespreken Engeland is voornemens zijn vastelandleger in te krimpen J Kwantitatief minder, kwalitatief beter Amerika wil Israël wel moreel steunen Valentijnbloemenhulde voor mr J, Klaasesz Ulitimatum van Egypte VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14033 V. S. niet bang voor Directeur: C M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.55 p. w. f2.35 p. mnd„ f7.~ p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 ct p mm Telefoontjes f l.r,0 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Frankrijk staat op hetzelfde standpunt Engeland wil het aantal Britse militairen op het Europese vasteland ver- minderen van 77.000 tot 50.000 man. Plannen voor deze beperking en voor de uitrusting van de overgebleven troepen met geleide projectielen zijn gisteren bij de Navo en dc Westeuropese Unie ingediend, zo is in Londen vernomen. m Uitvoering van de plannen zal de vuurkracht van de Britse eenheden op het vasteland op hetzelfde peil handhaven of vergroten, werd gezegd. Er zullen waarschijnlijk voor het einde van het jaar geen troepen uit West-Duitsland worden teruggetrokken. Tegen die tijd zal de Duitse Bondsrepubliek reeds een aanzienlijke strijdmacht op de been hebben. OOK FRANKRIJK. Ook Frankrijk wil zijn troepen sterkte verminderen. Dit heeft de Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, gisteren meegedeeld na in Londen overleg te hebben gepleegd met zijn Franse ambtgenoot Bourges Mannoury. Wij bedreigen de wereldvrede! Het Indonesische parlement heeft vandaag bij acclamatie een resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de leden van de Verenigde Naties om de grootste aan dacht te schenken aan 't geschil tus sen Indonesië en Nederland over Ne derlands Nieuw-Guinea dat de vol gende week door de Algemene Ver gadering der V.N. in behandeling zal worden genomen. In de resolutie wordt "gezegd, dat „het kolonialisme in West-Irian niet alleen de vriendschappelijke betrek, kingen tussen Indoreii* t Neer land in gevaar brengt, doch ook een bedreiging vormt voor de wereld vrede" Hongaarse tegenspraak Het Hongaarse ministerie van bin nenlandse zaken heeft de berichten in het communistische blad „Nepsza- badsag" tegengesproken, dat contra revolutionairen nog steeds de baas zijn in Toemoerkeny, een dorp aan de grens tussen Hongarije en Zuid- Slavië. Een woordvoerder van het minisü ter ie zei: „Voor zover het ons be kend is, nemen contra-revolutionai ren daar en evenmin ergens anders de macht over". Pal Jaska, die in de berichten wordt aangeduid als de voorzitter van de dorpsraad van het dorp in kwestie heeft een westelijke verslag gever telefonisch meegedeeld, dat „enige gedeelten van het verslag (in Nepszabadsag) juist zijn en anders niet". Hij ontkende, dat de collectieve boerderijen met geweld zijn ontbon den. Volgens hem hadden deze boer derijen „zichzelf ontbonden". Hij zei voorts, dat de functies in het dorps leven niet door contra-revolutionai ren worden bekleed. De Franse minister heeft voorge steld een Frans-Britse combinatie van raketdeskundigen samen te stel len met het doe) de ontwikkeling en bouw van raketten te bespoedigen. Twee weken geleden is een soortge lijke Brits-Amerikaanse combinatie in het leven geroepen. Een woordvoerder van het EngeL se ministerie van Defensie heeft ver klaard dat deskundigen v?i de Fran se en de Engelse regering de voor stellen nader zullen uitwerken, en dat Duncan Sandys met het resultaat van dit overleg waarschijnlijk een tegenbezoek aan Bourges Mannoury zal brengen. Vansittart overleden Lord Robert Vansittart, de voor malige Engelse onderminister van Buitenlandse Zaken, is gisteren op 75-jarige leeftijd in zijn woning te Denham overleden. Lord Vansittart is een veelom streden figuur geweest, voornamelijk vanwege zijn verzet tegen de verzoe. nende politiek van premier Chamber lain jegens Hitier en zijn felle arrti- Duitse gezindheid. In dit opzicht be zigde deze diplomaat vaak ondiplo matieke taal. In 1930 werd Vansittart tot perma nente onderminister van Buitenland se Zaken benoemd. De acht daarop volgende jaren was hij in feite Jfie voornaamste diplomatieke adviseur van de regering. In 1938 werd hij aangesteld als „hoofd adviseur in diplomatieke aan- gelegenheden". Dit betekende vol. gens de Engelse pers dat Vansittart was „weggepromoveerd" en dat hij beslist niet meer de voornaamste politieke adviseur was. Vansittarts voorouders waren van Nederlandse afkomst. Meer benzinevrijheid in België In een bijeenkomst van de senaat commissie van economische zaken heeft de Belgische minister van Eco nomische Zaken verklaard, dat het nationaal petroleumcomité hem een parig aangeraden heeft dc bezuinl- gingspolitiek voort te zetten, maar dat hij inzake benzine tot een versoe peling kon overgaan, daar de huidige stand van zaken veroorloofde de maximumsnelheid voor automobielen tot 80 km te verhogen. De minister zou dit vandaag aan de kabinetsraad voorstellen en hoopt, dat dez^ maatregel van de komende week af van toepassing zal zijn. De minister hoopt ook dat vóór Pasen, misschien op het einde van maart reeds volstrekte vrijheid zal gelaten kunr.en worden. UNO voelde er echter niets voor De agendacommissie van de Ver. Naties heeft gisteren het Sowjetvoor- stel verworpen om in d Algemene Vergadering een debat te houden over de Eisenhowerleer voor het Mid den-Oosten ~n andere Amerikaanse „agressieve stappen". Met 8 tegen 6 stemmen wees ~e oommissie het voorstel van de hand, hoewel de V.S. zich tot ten bespre king van de Sowjetklachten bereid verklaard hadden. Voor het Sowjetvoorstel stemden de Ver. Sta'en, Groot-Brittannië, In dia, Egypte, Rusland en Tsjechoslo- wakije. Te^en stemden Italië, Frankrijk, de Dominicaanse republiek, nationalis tisch China, Denemarken, Pe u, Tur kije en El Salvador. Pakistan onthield zich van em ming. De voorzitter van de cor»Jnis- sie, prins Wan Waithayakon van Thailand, stemde niet. Maar niet met geweld De Amerikaanse regering is bereid Israël moreel te steunen in het stre- van van dat land naar vrije vaart in de golf van Akaba maar zal niet uiet geweld ingrijpen. In Kaïro volgde op die Amerikaan se bereidverklaring prompt de mede deling dat een beslissing over de toe komst van de Palestijnse vluchtelin gen voorwaarde zal zijn voor vrije vaart voor Israëlische schepen door die golf. De Amerikaanse verklaring werd donderdag in Washington verstrekt in antwoord op Israëlische vragen om opheldering over de recente Ameri kaanse voorstellen over de ontrui ming van het gebied van Gaza en het Egyptische gebied dat de toegang tot de golf van Akaba beheerst. Na aanvaarding van die voorstellen door Israël zou de Amerikaanse re gering het volgende willen doen: I bekendmaken voortaan de golf van Akaba als vrije waterweg te zullen gebruiken; O een vrachtschip naar Eilath, de Israëlische haven aan die golf, sturen; 3 niet met geweld reageren indien Egypte dat schip zou beschieten maar van het Internationale Hof van Justitie een uitspraak vragen over de vraag of de vaart door de golf vry behoort te zijn. De nieuwe Egyptische voorwaarde werd gesteld door Abd el Kader Ha- tem, de minister van voorlichting na afloop van een onderhoud tussen pre sident Nasser en de pas uit Washing ton teruggekeerde Amerikaanse am bassadeur, Raymond Hare. Die voorwaarde is vermoedelijk het antwoord van Nasser op de Ameri kaanse voorstellen over terugtrek king van de Israëlische troepen van Egyptisch gebied. De commissaris van de koningin voor Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, kreeg donderdagmorgen een bloemenhulde aangeboden tg.v. Valentijndag, voor de daadwerkelijke steun die hij de strijd tegen de kinderverlamming ver leent. Mr. P. Zwahlen, secr. van-de vereniging Ned. Bloemisterij (midden) en de heer W. Amesz (rechts) over handigen de Valentijn-bloemeuhulde. Vóór de stemming had de Ameri kaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge Jr. verklaard, dat hij voor een bespreking van de Russische klacht In de Algemene Vergadering zou stemmen, „omdat elk land het recht heeft, zich belachelijk te maken in dien het dat wenst". Het Sowjetvoorstel was getiteld: „Het vraagstuk van het agressieve optreden der V.S., dat een bedreiging voor de vrede en veiligheid vormt". In een memorandum, dat erbij ge voegd w'as, werden de VS. ook be schuldigd van nieuwe maatregelen „om de voorbereidingen te versnellen voor het ontketenen van eer nieuwe atoom-oorlog". Bjj een toelichting van het memorandum zei de Sowjet- onderminister van Buitenlandse Za ken, Koesnetsow, dat de Ver. Staten een politiek voeren, die bedoeld was om de internationale spanningen te doen toenemen. De Amerikaanse afgevaardigde, Lodge, betoogde, dat het Amerikaan se volk oorlog haat en dat er onder het Amerikaanse staatsbestel geen aanval mogelijk is. Hij zei, dat er geen „heersende kringen" in de V.S. zijn, „tenzij de 62 miljoen bedoeld worden, die bij de laatste verkiezin gen gestemd hebben". „De aan het bewind zijnde perso nen heersen niet, zij zijn openbare dienaren, hetgeen voor de Sowjet- Unie moeilijk te begrijpen is", zei Lodge ironisch. Lodge betoogde, dat de Eisenho werleer bedoeld is om te voorkomen, dat in het Midden-Oosten gebeurt, wat in Litouwen, Estland, Letland, Tsjechoslowakije, Polen, Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Albanië ge beurd is, „om nog niet te spreken van Noord-Korea en Vietnam". Egypte heeft donderdagavond de eis gesteld, dat Israël nog vóór mid dernacht pl. tijd akkoord gaat met de terugtrekking van zijn troepen van Egyptisch grondgebied, aldus is in gewoonlijk betrouwbare kringen van de V. N. vernomen. In deze kringen werd gezegd, dat de Egyptische minister van buiten landse zaken, Mohammed Fawzi, te genover de secretaris-generaal van de V. N. heeft verklaard, dat de Al gemene Vergadering bijeengeroepen moet worden om toepassing van sancties tegen Israël te overwegen, indien Israël niet aan de gestelde eis voldoet. ISRAEL MELDT NIEUWE OVERVALLEN. De plaatsvervangende permanente vertegenwoordiger van Israël bij de Ver. Naties, Kidron, heeft donderdag bij de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, verslag uit gebracht over „herleving van de ac tiviteit van fedajien", aldus heeft een Israëlische woordvoerder don derdag te New York meegedeeld. De aanvallen van de „fedajien" (Arabische commando's) in het ge bied van de Sinai gaan, ondanks de aanwezigheid van troepen van de Ver. Naties in dit gebied door, aldus het Israëlische rapport. De Israëlische woordvoerder zei tot verslaggevers, dat het niet de bedoeling is kritiek te oefenen op het politieleder. Israël wil alleen duidelijk maken, dat de aanwezigheid van deze strijdmacht geen einde heeft gemaakt aan de overvallen. Hatta en Soekarno Het in Djakarta verschijnende na tionalistische dagblad „Merdeka", heeft gisteren gemeld, *at de vroege re vice-president dr. Mohammed Hatta zal worden belast met het eti- Vierde koningskind viert 10de verjaardag Een recente opname van H.K.H. prinses Marijke, die op 18 februari a.s. baar tiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto: Meyboom). muieren van de opbouw in geheel In donesië, in het kader van de „concep tie" van president Soekarno om aan een verdere verslechtering van de toestanden in Indonesië een halt toe te roepen. In het bericht word evenwel niet gemeld, of Hatta hierover is geraad pleegd. In politieke kringen in de In donesisch»'hoofdstad hecht men groot belang aan dit bericht van „Merde ka", in verband met de komende be spreking tussen de president en de regeringspartijen over eet. totale re organisatie van het kabinet, welke mogelijk de voorbode zal zijn van het bekendmaken van d2 veelbesproken, doch nog steeds vrij vage plannen van de president „tot redding van de democratie", in de vorm van een na tionale raad onder leiding van Soe karno zelf. Het opnemen van Hatta in deze plannen, zou een genoegdoening zijn voor de opstandige figuren op Suma tra en de Islamietische politici, die er herhaaldelijk op hebben aangedron gen, dat Hatta aan het hoofd zou worden gesteld van een sterk kabinet, omdat, naar hun mening, zonder Hat ta geen oplossing voor do bestaande moeilijkheden van het land zal kun nen worden gevonden. KOKOS EXPOSITIE. 1957 HAARLEMMERSTRAAT 179 14 DAGEN AFBOORDEN GRATIS Midza-bonnen voor onze cliënten. Kouder weertype Om land bevond zich vandaag mid den in een groot depressiegebied, waarin verschillende lagedrukcentro aanwezig waren. Boven Denemarken lag nog het centrum van het lage. drukgebied, dat in de afgelopen da gen buien heeft gebracht Over Frankrijk trok een van de oceaan afkomstige depressie vergezeld van een flinke regenzone naar het oos ten. De ^rens van deze regenzone lag over Zuid-Limburg. Tussen het lagedrukgebied in onze omgeving en een krachtig hogedruk- gebied boven Groenland staat over een groot deel van de oceaan en de Britse eilanden een krachtige noorde lijke luchtstroming, waarmee koude lucht uit de Poolatreken naar het zui den wordt gevoerd. In deze lucht ko men regen-, hagel, en sneeuwbuien voor. Deze koude lucht breidt zich in de komende 24 uur ook over ons land uit, zodat ook bij ons naast regen buien, enkele natte sneeuwbuien /.ui len kunnen vallen. In de nacht en ochtend zal plaatselijk lichte vorst voorkomen. Het ziet er naar uit. dnt dit koudere weertype verscheidene dagen zal aanhouden. Dit nummer beitaat uit 10 pagina'i HOE wordt het weer (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opg< maakt te 11.15 uur). ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen of natte sneeuwbuien. Zwakke tot mati ge wind in hoofdzaak noordwes telijk. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, morgen middag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 16 Febr. zon op 7.56; onder 17.57; maan op 21.01; onder 8 13. Hoogwaterstanden 17 Febr. v.m. 5.15; n.m. 5.30. Het weer in Europa STOCKHOLM motregen 2 C. OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTFRDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WFNFN INNSBRUCK ROME MALLORCA Korreltje Evenals onze schaduwen worden onze wensen groter naarmate de zon ten ondergang neigt. (Horatius). sneeuw —4 geh. bew. 3 onbew. 0 zwaar bew. 3 geheel bew. 1 mist o regen 4 regen regenbui 8 regen 10 geh. bew. 10 zwaar bew. 4 regen 4 regen 2 regen 3 geh. bew. 9 regen 2 zwaar bew. 2 zwaar bew. 1 M geheel hew. 12 zwaar bew. 17

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1