Onderscheidingen voor trouwe koorzangers te Oegstgeest WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT Het kerkelijk zangkoor van Oegst geest hield een buitengewone ver gadering in de grote zaal van café Knijnenburg. Twee van zijn leden ontvingen „Pro Ecclesia et Pontifice". De leiding dezer vergadering be rustte bij Pastoor Looyaard en de directeur mr. J. v. d. Poel. Na een bestuursverkiezing waarbij de heren Hienkens, Weyermans, Van Cleef en Hooyman werden gekozen of herkozen, hield de directeur en toe spraak over de overleden kerk-mu- sicus Don Lorenzo Perosi. Vervolgens spralk de directeur woorden van gelukwens tot de pas toor bij gelegenheid van zijn onlangs gevierd drievoudig jubileum, waarbij het zangkoor toen alleen met „noten" had bijgedragen. Deze gelegenheid werd aangegre pen, om de pastoor, die voorzitter en beschermheer van 't zangkoor kan worden genoemd, dank te brepgen voor de belangstelling en steun. Namens het zangkoor -werd een boekweric „Het leven van Kardinaal de Jong" aangeboden. Pastoor Looyaard dankte voor deze attentie, die hij zeer op prijs stelde en vroeg aan de leden voortdurende be- LEIDERDORP Gunning. Het archt.- en ing.- bureau J. P. van Brugge, G. Drex- hage, ir. J. P. van Sterkenburg en A. Bodon te Rotterdam heeft namens b. en w. na onderhandse aanbesteding behoudens hogere goedkeuring ge gund aan de laagste inschrijvers; het maken van rioleringswerken in het uitbreidingsplan Zijlkwartier met bij levering van materialen aan A. Th. Stuifzand te Leiden voor 93.785. Het maken van rioleringswerken in het uibreidingsplan Centrum met bij. levering van materialen aan de Ge broeders Schouls te Leiden voor 279.300, en het maken van grond-, riolerings- en bestratingswerken ten noorden van de Fred. Hendriklaan aan A. Th. Stuifzand te Leiden voor 228.200. langstelling en medewerking. Het zangkoor is er ook om de liturgie nog beter tot de mensen te brengen. Pastoor spoorde vervolgens aan tot trouw repetitie-bezoek want het is niet voldoende, dat men over een goede steun beschikt. Verder vestigde Pastoor Looyaard de aandacht er op, dat om goed koor lid te zijn men dikwijls offers moet brengen. Dit weten de heren, die thans hun jubileum vieren maar al te goed. Hulde daarvoor! Wanneer die offers vele jaren voor Keik en Paus zijn gebracht volgt ook de beloning en de pastoor deelde Van links naar rechts: mevr. v. d. Post, de heer v. d. Post, de heer Van Beek en mevr. Van Beek. onder langdurig applaus mede, dat het Z.H. de Paus had behaagd de heer J. W. v. d. Post, die 60 jaar koor zanger is en de heer Th. van Beek Sr., die het 50 jaar is, te begiftigen met het gouden ere-kruis „Pro Eccle sia et Pontifice". Na dankwoorden van de onder scheiden koorzangers bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. In Alphen wordt afdeling opgericht van Kathu textielarbeidersbond Tijdens de dinsdagavond in hotel „Toor" te Alphen a. d. Rijn gehouden jaarvergadering van de pl. afd. der K.A.B. heeft haar voorzitter, de heer A. F. Ruijssenaars, de belangrijke me dedeling gedaan dat in vergevorderd stadium van voorbereiding is de op richting van een Alphense afdeling van de bond van textielarbeiders en -arbeidsters „Sint Lambertus". Blijkens de gehouden bespreking hierover bleek reeds eerder in deze richting het verlangen kenbaar te zijn gemaakt, speciaal door de vele katholieke werkneemsters bij „Hol- landia" en in soortgelijke ateliers in de omgeving. De oprichting, waar mede aan veler wensen tegemoet wordt gekomen, kan binnen afzien bare tijd tegemoet worden gezien, al dus de heer Ruijssenaars. Een andere wetenswaardige mede deling was, dat gestreefd wordt naar de aanschaffing van 'n nieuw vaan del. Het oude is bijna even oud als de afdeling. Getracht zal worden een commissie in het leven te roepen, welke de financiën hiervoor ter tafel zal moeten brengen. Het ligt in de bedoeling, dat het nieuwe vaandel dan in 1959 t.g.v. het 40-jarig bestaan der afdeling, door de leden zal wor den aangeboden. Het voorstel hiertoe is uitgegaan van de heer C. Zonderop HAZERSWOUDE (H.R.) Zilveren organist A. Uljee Gisteren herdacht de heer A, Ul jee het feit, dat- hij 25 jaar geleden, onder pastoor J. C. v. Leeuwen, aan gesteld werd als organist van de pa rochiekerk „St. Michaël" te Hazers- wcxude-Rijndijk. De heer A. Uljee volgde toen zijn vader J. Uljee op in 1932. Dit juibileuim is gevierd op passen de wijze. Gistermorgen werd een ge zongen H. Mis opgedragen tot in tentie van de jubilaris. Hieronder zong het koor, o.l.v. de heer M. Groenendijk als dirigent de 2-stem- mige mis varn Lotti. 's Avonds werd door de jubilaris aan de leden van het zangkoor een avondje gegeven. Bij het binnentreden van de zaal werd de jubilaris toegezongji de antifoon uit de 2e Vespers van St. Cecilia „Gantamtibus organis" en het „Laudate Dominium". Nadat de ju bilaris en z'n echtgenote de felici taties in ontvangst had genomen, werd het Te Deum gezongen. Hierna sprak pastoor C. Koene. Hij sprak over het talent, dat de jubilaris van God had gekregen en dat hij ont wikkeld heeft om de liturgie van de H. Kerk te verrijken. Spreker hoopte nog menig jaar de heer A. Uljee als organist in de parochie te mogen hou den. De pastoor overhandigde als blijk van dank namens het kerkbestuur een geschenk onder couvert. Hierna werd het cadeau van het kerkkoor aangeboden, nL een leun stoel. Als volgende spreker trad naar vo ren de heer J. C. van Leeuwen, oud dirigent van het zangkoor. Hij prees in de organist de goede stijl, welke bij sommige organisten wel eens ont brak. Tot slot sprak de heer N. Groenen dijk, dirigent. Deze dankte, op hu moristische wijze, de hulp welke hij van de organist heeft gekregen. Nadat een toepasselijke canon was gezongen, dankte de jubilaris, mede namens zijn echtgenote, de verschil lende sprekers en het koor voor het mooie cadeau. Daarna was er gezellig samenzijn. Oud-deken Nieuwenhuizen van Alphe n Vliet als secretaris-penningmeester feestelijk ingehaald in huize ,tSt* Joseph'» en overgenomen door het bestuur. Verder zal een mogelijkheid wor den geschapen voor leden van de af deling om een excursie te maken naar het Sanatorium van de K.A.B. ..Berg en Bosch". Hierover volgen nog nadere mededelingen. Wat de financiële positie der afde ling betreft, zou van een gouden tijd gesproken kunnen worden, ware het niet dat enkele belangrijke plannen, o.a. ter herdenking van 't aanstaand jubileum, een belangrijk deel van de baten van nu t.z.t. zullen opeisen. Momenteel is de afdeling in totaal 2165,59 rijk, waarin is begrepen het batig saldo ad 843.52 van het afge lopen jaar. Het was dus prettig voor de penningmeester, de heer C. Th. van Holstein, om met de boeken voor de dag te komen. Hij verantwoordde voorts het financieel overzicht van de onderafdeling „Herwonnen Le venskracht", dat was opgemaakt door de penningmeester van die afdeling, de heer H. van den Heuvel, en dat op enkele guldens na 400.baten be loopt. In de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren C. Klerks en G. v. Egmond. Als bestuurslid werd de heer A. W. G. v. Leeuwen herkozen; in de vaca ture, wegens vertrek van de secr. de heer H. Maas, werd de heer A. v. d. Tol gekozen. Het jaarverslag werd verzorgd door de wrn. secr. de heer N. F. de Heij. Tijdens deze vergadering, welke zich m afwijking van de gewoonte, in een grote belangstelling der leden mocht verheugen, heeft de heer Ruyssenaars dank gebracht aan de vakafdelingen voor de betoonde me dewerking bij de feestelijke intocht van de nieuwe burgemeester en de nieuwe deken, alsmede bij het af scheid van deken Nieuwenhuizen. Voor wat de laatste betreft, dankte de heer Ruys.senaars vooral ook voor de spontane bijdrage in het afscheids cadeau. Voor de intocht van de bur gemeester restten slechts enkele uren om de deelname te organiseren. Hier bij hebben de vakafdelingen op ver rassende wijze hun kunnen en wel willendheid getoond, zei spr. en dat is door het college van b. en w. dubbel op prijs gesteld. De jaarvergadering werd voorts o.m. bijgewoond door de districtsbe stuurder George de Vos en de g.a. ka pelaan J. W. Schrama. De laatste hield een korte geestelijke speech, waarin hij de consequenties naging van het gemeentelijk streven naar in dustrialisatie, hier en in de omgeving en vervolgens belichtte wat de taak van de katholieke werknemersorga nisaties is om alle werknemers, die daarin thuis horen, op te vangen. De feestelijkheden ter herdenking van het 35-jarig bestaan van de Al phense Postduivenvereniging )rDe Blauwband" vonden dinsdagavond haar einde in een welgeslaagde gezel lige bijeenkomst voor de leden en hun huisgenoten. Tevens werd bij deze gelegenheid een bundeltje prijzen uitgereikt, wel ke behaald zijn voor de beste vluch ten en op de duivententoonstelling. Met de expositie, die het jubileum in haar naam droeg, hebben de leden getoond over een prima collectie die ren te beschikken, want er werden zeer vele prijzen in de wacht gesleept. De voorz. der vereniging, de heer C. Lagendijk, reikte allereerst de be- Nauwelijks een week na het har telijk afscheid, dat zijn parochianen hem hebben bereid wegens zijn heen gaan als deken van het dekenaat Al phen a. d. Rijn en als pastoor van de St. Bonifaciusparochie aldaar, beleef de oud deken L. H. M. Nieuwenhui zen dinsdagmiddag zijn allerhartelijk ste intocht in het St. Josephpension te Alphen a. d. Rijn, waar hij een welverdiende rust hoopt te vinden voor herstel van zijn gezondheid en voor een gelukkige levensavond. De bewoners van het St. Joseph pension hebben van hun sympathie dinsdagmiddag op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven. Het was, zij het ook in een kleine gemeenschap, een grandioze intocht. En het leek wel alsof zij hun deken hebben ingehaald. Vele bloemstukken en fraai gerang schikte boeketjes sierden de kamer van de oud-deken, welke kamer in de scherpe lichtbundel van de extra ver lichting veel weg had van een bloe men-expositie. En temidden van al deze kleurrijke en levende herinne ringen van hulde en dank, de bloe men, die op de duur wel zullen ver welken, staat echter een apparaat, dat kers uit, welke als volgt werden ver worven: de wisselbeker der vereni ging, thans het persoonlijk eigendom geworden, werd uitgereikt aan de gebrs. de Wit. De beker, welke door de voorz. wa? beschikbaar gesteld kwam in het bezit van dezelfde vlie gers; de beker van Heinekens kreeg de heer H. W. Martens, die de door hem aangeboden beker naar zijn col lega in de duivensport, de heer E. Egmond zag gaan. Voorts werden de prijzen uitge reikt aan de generaal kampioenen: 1. Gebrs. de Wit (2e. Vitesse, le. jonge duiven); 2. H. v. Vegten (3e. Vitesse, 2e. Fond en 3e. jonge duiven); 3. H. W. Martens (le Fond). In de Vitesse-klasse werd E. van Egmond eerste- in Fond G. v. Klave ren 3e. en in de klasse jonge duiven werd B. Hoogervorst 2e. alle dagen een herinnering zal blij ven aan de tyd die nu voorbij is, na melijk het groot-beeld televisietoe stel, dat de parochianen hebben ge schonken. Bij dit toestel, zo zei kape laan J. v. d. Stap toen, zult u zich wel „thuis en uit" voelen. En voor de ver vulling van de overige voorwaarden dat de deken zich in het pension thuis zal voelen, zullen de zusters en de andere bewoners van dit huis zorg dragen. Dat is hem gisteren meerdere malen verzekerd. „U bent hier van harte welkom want iedereen ziet u graag hier" was de alles bevattende verklaring welke werd afgelegd door emeritus-pastoor J. C. H. M. Schip horst, vele jaren zelf bewoner van het pension, namens allen. Dat deze woorden waarheid bevat ten, bleek ook daadwerkelijk, toen reeds lange tijd voordat de deken kon worden verwacht, de hal, de gangen en de treden van de brede trap, ge vuld en bezet waren van de zusters, bewoners en werkers van het St. Jo sephpension, die allen zich gereed hielden om deken Nieuwenhuizen een hartelijk welkom toe te roepen. Toen het dan zover was en de de ken in gezelschap van zijn familie, t Amsterdam, waar hij enkele dagen had doorgebracht, zijn eerste stap zette in de hal, steeg een spontaan en langdurig applaus op, die pas een einde nam nadat de nieuwe bewoner door de moeder overste was begroet en zich neergezet had in de „dekena le stoel", wolke midden in de hal was geplaatst. Als oudste priester-bewoner van het huis sprak allereerst em. pastoor Schiphorst een welkomstwoord, dat allen uit het hart gegrepen was. Hij wees op het feit, dat een deken en pastoor, na zijn emeritaat in zijn eigen parochie blijft wonen en zich vestigt in het pension waarover hij meer dan i<i jaren .huisbaas" is ge weest. Dit komt in de geschiedenis van Alphen niet voor, maar wellicht is een analoog geval nergens in het land aan te wijzen. In het ene para dijs de katholieke kerk en pastorie staan namelijk op een grondgebied, dat van ouds paradijs wordt genoemd Bij de navlucht werd C. v. Ofwegen eerste, K. Vergunst 2e. en D. v. Ejjk en waaraan de Paradijslaan nog her- de£de- I innert vond vorige week uw „uit- Zg ontvingen allen hermnenngs- vaart" plaats, maar in het andere prijzen van blijvende waarde. j paradus, het huis van Sint Joseph, Ter verhoging van de gezelligheid waar de zusterkens als engelen rond- werden enkele gezelschapsspelen ge daan. Een genoeglijke sfeer werd vooral geschapen door de wedstrijd „Trek aan de bel". Hiervoor werden twee groepen gevormd, een uit de aanwezige dames en een uit de heren De dames kregen allerlei vragen te verwerken over Alphen en de heren moesten blijk geven van hun kennis op het gebied van de duivensport. Bij de eersten won mevr. M. Hooger- vorst-Visser, bij de heren het lid M. Schellingerhout. Maar de finale werd een glansrijke overwinning voor de vertegenwoordiger van het sterke ge slacht, i.e. de heer Schcllingerhout. Ook het ere-lid H. W. Mens woonde met zijn echtgenote tie feestavond bij. Voor de gezellige noot zorgde de heer A. Gerritsen uit Leiden, die pia no- en accordeon muziek ten gehore bracht en de aanwezigen in verwon dering bracht met zijn goochelkun sten. vliegen, halen wij u vandaag graag en blijde in, zei spr. In liefde en ge dienstigheid zullen de zusters u ver zorgen en wij allen zullen u gehoor zamen als ónze deken, opdat uw ge luk hier zo volkomen mogelijk zal zijn, verzekerde em.-pastoor Schip horst. Oud-deken L. H. M. Nieuwenhui zen, omringd door zijn familie uit Amsterdam, door bewoners van het Sint Josephpension en de heipssters in dit huis, aanvaardt de begroeting door een van de oudste mannelijke inwo ners. Tussen beiden ziet glunderend toe Tina van den Eishoudt, het jong ste en kleinste helpstertje van de zus ters van het pension, dat zo juist met een wensjc de bloemen, die de de ken bij zich draagt had aangebo den. van het kerkbestuur en als regent van het St. Josephpension een kort welkomstwoord. Hij herinnerde aan de twaalf achterliggende jaren waar in hü met de oud-deken heeft samen gewerkt om de belangen van het huis te behartigen. Spr. herinnerde aan vele verbeteringen, welke in»die pe riode in het pension werden aange bracht. Nog zijn niet alle plannen, welke u hebt mee helpen voorberei den, gerealiseerd en speciaal ten be hoeve van de zusters wachten nog enkele plannen op goedkeuring van het Bisdom en van de gemeente. Spr. zei te verwachten, dat die sancties zullen afkomen. Nooit heeft de oud deken zijn medewerking geweigerd als het werkelijke verbeteringen gold. Spr. bracht de deken hiervoor dank. Spr. wenste tot slot de oud-deken ve le jaren goede gezondheid opdat hij van nabij getuige moge zijn van de verdere groei en bloei van de Sint Bonifaciusparochie te Alphen. Voordat de heer Van Vliet had ge sproken, hadden de zusters en de me debewoners de deken een welkomst lied toegezongen, o.l.v. zuster Leonie, die tevens het orgel bespeelde. Na hem bood het jongste en tevens klein- meisje Tina van den Eishoudt, mede namens de overige helpsters, in het pension, de deken een wensje en bloemen aan. Toen het „Lang zal hij leven" was verklonken, sprak de deken een kort dankwoord, waarna hij nog een per soonlijke begroeting in ontvangst nam van enkele inwoners, onder wie de oudste mannelijke bewoner, de heer H. J. J. Schmidt (91). „U wördt hier wel honderd jaar" was de overtuiging van de bejaarden. Handen schuddend langs de rij van bewoners die een haag vormden be trad de deken zijn hel verlichte en fraai versierde kamer, ./aar velen hem nog kwamen verwelkomen. Bij deze intocht die een ware hul diging is geworden voor de zeer ver raste deken, waren ook tegenwoordig zijn beide oud-kapelaans J. v. d. Stap en J. W. Schrama, alsmede Nftaltje, zijn huishoudster en haar rechterhan den, de dames Goedhart en Anna Roos. VRACHTAUTO IN DE WETERING. Dinsdagavond is een vrachtauto met lege en met olie gevulde vaten, bestuurd door de heer A. van Eijk te Nieuwveen, die voor zijn patroon, de fa. Uijtterwaal te Nieuwkoop, op weg was naar Alphen a. d. Rijn, in de langs de Ziendeweg lopende wetering gereden. De bestuurder kon zich bevrijden. De auto werd later door een kraan wagen van de firma Boot gelicht. We gens het invallen van de duisternis moest met het opvissen van de vaten tot hedenmorgen uitstellen. De be stuurder bekwam geen noemens waardig letsel. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder uitweek voor een opgraving ten behoeve van werkzaamheden door de gemeentelijke utiliteitsbedrijven en daarbü met het linker voorwiel van de zwaar beladen auto in de berm terecht kwam. Toen de bestuur der door bij te sturen trachtte de wa gen weer op de weg te krijgen, kan telde deze en kwam in de wetering terecht.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7