BOLBLOEMEN-TENTOONSTELLING TE KEULEN MAGGIs verrukkelijke OOUDBOUILLON iO cent VOORDEEL In de Messe-hallen zijn voorbereidingen in volle gang Weduwe geruïneerd door een huwelijkszwendelaar Veel belangstelling verwacht uit Nederland WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 tijdelijk met ZO ZUIVER ALS GOUD Twee doosjes tezamen na slechts 46 cent in plaats van 56 cent Advertentie. De Hilvcrsumse recherche heeft leverden, zouden in de zak van de Ha- een 57-jarige inwoner van den Haag genaar zijn gegleden. Daarbij was gearresteerd en deze vervolgens ter ook een erfdeel van de dochter der beschikking van de officier van justi- j Hilversumse. Het huis werd vervol- tie te Amsterdam gesteld, omdat deze gens in verband met een vertrek man verdacht wordt zich te hebben naar Nice „opgebroken' en dc kcst- schuldig gemaakt aan oplichtingen, tare rpeui-els, die de man zogeraamd waarvan inwoonsters van Den Haag „opsloeg" hij een verhuisinricht'r-g. verdwenen naar.... de woning van de vroegere eca'perote. mn* wie ne man samenleeft. Inderdaad zag de Hilversumse, noc'-d een korre '"s naar Zuid frankrijk in een grote ie. 'ur«telling as £eeindigd, de nar. n.-& maar weinig. Zij had eeatïr cok Hoe zal het gaan met de Bloemlust-show die volgende week in Keulen wordt gehouden?Dat is een vraag die momenteel links en rechts in het bollenvak wordt gesteld en het is volkomen begrijpelijk, dat men met deze tentoonstelling nogal druk bezig is. Immers: de beslissing van het Bloem- lust-bestuur om met de tweede show naar Keulen te gaan, markeert een belangrijk tijdstip in de geschiedenis van deze tentoonstelling. Men gaat volledig overstag: in plaats van de mensen naar de bloemen trachten te halen, gaat het vak met zijn producten nu naar de klanten toe. Daar in Keulen wordt volgende week de koers bepaald, die men in de toekomst zal gaan volgen. Wanneer deze show slaagt, dan staat het vrijwel vast, dat men volgend jaar met Bloemlust 2 opnieuw over de grenzen zal gaan en wel liefst, zo verzekerde men on,s van de zijde van het bestuur, naar een niet gecontingenteerd land als bijv Zweden. ij I c L nen °P zondag en daarmee miste men li€t OCgOTl in uOSSenneim een belangrijk contingent bezoekers en telkens als de organisatoren na De reden, dat men deze show naar afloop balans opmaakten, moest het buitenland brengt, laat zich ge makkelijk raderu In het verleden, toen men de Bloemlust-tentoonstel lingen in dc smalle houten pijpenla in Sassenheim 'hield, kwamen de kos ten er gauw uit. Het was toen trou wens een zuivere vakten toonstelling en van een sierlijk arrangement was geen sprake. Men exposeerde de tul pen, de narcissen en de hyacinten op lange, houten tafels en daarmee uit. Aan belangstelling ontbrak het echter nooit en er werden daar veel zaken gedaan. Het houten tentoon- steLlingsgebouwtje, dat in het laat ste oorlogsjaar in de vaderlandse noodkacheltjes verdween, droeg dan ook de veelzeggende naam van Manie Carlo. Na de oorlog Na de oorlog kreeg het tentoon- stellingsbestuur onderdak in de ge bouwen van de bloem'bollenveiling H.B.G. aan de Graohtweg te Lisse en daar ging men gelijk ook meer aandacht aan (het arrangement beste den. Dat (bracht met zich mee, dat de kosten belangrijk stegen en dat zou nu allemaal miet zo bijster veel ge wicht in de schaal hebben gelegd, wanneer het (bezoekersaantal maar groot genoeg was geweest De belangstelling was echter vrij klein. Men sloot om principiële rede tot de minder vriendelijke conclusie komen, dat er maar weer eens han den vol geld bij moest. Men bracht het aantal tentoonstellingen terug van vier naar drie en van drie op twee, maar het blééf matig óók van de zijde der vakgenoten en ver leden jaar ging dan de kogel door de kerk: zo gaat het niet langer. Er waren eerst nog plannen we est om Bloemlust-shows hier in de grote steden te gaan houden, maar men besloot toen meteen maar bui tenslands te gaan. Men liet het oog vallen op Duitsland en wel op Dus- seldorf. Men ging oostwaarts, omdat Duitsland in enkele jaren tijds een der belangrijkste afnemers van bol len was geworden, ook al omdat de contingentering daar zó is, dat prak tisch van een vrije invoer kan wor den gesproken. In Dusseldorf kon men echter niet terecht en zo werd het na enig zoeken Keulen, waar men de beschikking kon krijgen over de Messe-hallen. Men moet zich dat overbrengen van een show naar het buitenland niet al te kinderachtig voorstellen. Van zeer betrouwbare zijde verna men we, dat de show aan opbouw, zaalhuur e.d. het volwassen kapitaal van 120.000 mark vraagt en dan moet men natuurlijk nog maar afwachten hoeveel er weer terugkomt aan en tree. Alleen aan zaalhuur is men 4)5.000 mark kwijt. Verder moest men van hier uit 50.000 graszoden naar Keulen trans porteren omdat men die in Duits land niet in die hoeveelheden kon krijgen en verder moest men zelfs het hout voor de pergola's van hier uit sturen om nog maar niet te spre ken van de vele heesters en derge lijke, die de afgelopen week al uit Boskoop zijn verzonden. Wat men wel in Duitsland kon ko per. was turfmolm en dat was maar goed ook, want men heeft niet min der dan duizend 'balen nodig! Opbouw in volle gang De juffrouw houdt de klas aan het lijntje De leidster van een kleuterklasje In New York, waar het verkeer al even erote gevaren met rich brengt als in ome grote steden heeft een praetisehe en eenvoudige manier uitgevonden om te voorkomen, dat haar pupillen het trottoir aflopen: ieder kind houdt een lusje vast, dat in een lang touw ge maakt is. Het systeem werkt perfect juist misschien omdat het zo sim pel is! De opbouw is nu reeds in volle gang. Men is er al enige weken be zig en deze week zijn weer vak mensen naar Keulen vertrokken om de (helpende hand te bieden. De bol- •bloemen staan nog in de kassen en men heeft al weer kolderberichten kunnen horen als zou het met de show in Keulen scheef gaan, omdat alle voor deze show te broeien bol gewassen door het mooie weer veel te gauw in bloei zyn gekomen. We zijn eens wezen kijken bij en kele bedrijven waar de tulpen, de narcissen en de hyacinten in bloei worden getrokken en daar moest men om'al die verhalen alleen maar grinniken. We waren o.a. bij Ruig- rok's Blroeiproevenbedrijif in Hdile- gom en daar zei men ons, dat men 'banger is van eventuele vorst die nog komen gaat dan van mooi weer. In de kassen staan de gewassen er schitterend op en een gedeelte heeft men er uit gehaald om op alle mo gelijke dingen voorbereid te zijin. Ben deel heeft men ook in het koelhuis te Hillegom gezet, maar als het woord koelhuis bij U eventueel asso ciaties mocht oproepen met tempe raturen - onder - 'het - vriespunt, dan moeten we U er even op attent ma ken, dat men de 'bolgewassen daar niet op heeft gezet, maar op 40 gr. een gematigde temperatuur, waarop de bloemen dus langzaam kunnen doorgroeien en men alles in de hand heeft. Het betreft voornamelijk tu- lipa Kaufifmaniana en andere tul- penspecies, hyacinten en enkele bij goedartikelen. De heer Rtuigrok ver telde ons, dat alleen van dit bedrijf 1500 potten en kisten met bolgewas sen naar Keulen zullen gaan, onge veer de helft van het 'benodigde aantal. i- De eerste karavaan Vrijdag a.s. zal de eerste karavaan vrachtauto's met bol-bloemen in de H.B.G. worden geladen. Bij de grens zal men geen last hebben, daar het laden in de Bloemlusthal te Lisse onder het keurend oog der douanes gebe urt, die voor deze gelegenheid speciaal naar „het hart van bollen land", zoals'Lisse heet sedert de heer Van Driel van Amstelveen zijn in trede in de bollenstreek deed, ko men. Over het transport gesproken: het Bloemlustbestuur mag van geluk spreken, dat de verenigde expedi teurs hebben aangeboden alle trans porten geheel gratis te verzorgen, want dat betekent uiteraard eén enorme kostenbesparing. De bloemen worden vervoerd in speciaal geïsoleerde wagens om te grote temperatuurschommelingen te voorkomen. Het rijn vrachtauto's waarvan de carosserie een dubbele wand heeft en bovendien zullen de wagens voor dit bloemenvervoer aan de binnenkant nog eens bekleed wor den met viltpapier. Wat het ontwerp der tentoonstel ling aangaat: het wordt heel iets an ders dan men in Lisse gewend was. Men kon in de Bloemlusthal werken met sierlijke slingerpaden en rustie ke bruggetjes en klaterende water vallen. Het gedeelte van de Messe-hallen waarover men nu de beschikking krijgt is om te beginnen al bedui dend groter dan de ruimte die men in Lisse had. De grootste show in Lisse was 2800 m2 en daar in Keulen zal men niet minder dan 9000 m2 met bollbloemen kunnen zetten. Het gebouw heeft een merkwaar dige vorm: zo ongeveer als een maan sikkel. En deze uiteraard wat smalle hal (hij is 32 meter breed) wordt in de volle lengte als het ware nog weer in tweeën gedeeld door 80 betonnen pilaren van 1 meter breed. Het ge bouw heeft wit gepleisterde wanden en alleen een strak, modern ontwerp was hier op zijn plaats. Aan beide uit einden komt een waterpartij, terwijl in het centrum een vlot tuinhuis komt van 4 bij 4 meter. Verder zal men er diverse grote pergola's laten verrijzen. Op deze show zullen de tulpen do mineren, op de tweede plaats komen de narcissen (in hoofdzaak trompet ten) en op de derde de hyacinten. De show wordt woensdagmiddag ge opend Of door de Oberbürgermeister van Keulen óf door de Oberinspek- tor van Keulen. De laatste is een zoon van president Adenauer. Dinsdag middag voor de opening wordt nog een grote persconferentie gehouden, die geleid zal worden door de voor zitter van de groep exporteurs op Duitsland, de heer v. d. Kolk uit Hil legom, terwijl jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden als voor zitter der Kon. Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur en voorzitter van het Centraal Bloembollen Comité een in leiding zal houden. Als de belangstelling voor deze show in Duitsland zo groot is als in de bollenstreek dan wordt de ten toonstelling ongetwijfeld een succes en men kan u op de gemeentehuizen in de bollenstreek sterke verhalen vertellen over de aantallen paspoor ten, die worden aangevraagd i.vun. deze tentoonstelling. en Hilversum de dupe zouden zijn ge worden. De Hagenaar moet geraffi neerd te werk zijn gegaan: Hij be weert zelf dat „hem wettelijk niets kan worden gemaakt". De man, die driemaal gehuwd is ge- weest, leefde de laatste tijd met zijn geen beriilingen meer. laatste echtgenote van wie hij j Onlangs werd de Hilversumse ge- officieel wel gescheiden is samen waarschuwd, dat haar meubels hele- „de handen vry te hebben". Hij maal niet waben opgeslagen. Daarop was „vrij", toen hij in oktober j.L via ging zij na?.r de politie. Deze arres- een advertentie in contact kwam met teerde de Hagenaar, die aanvankelijk een Hilversumse weduwe van middel- als beroep opgaf „smokkelaar in goud bare leeftijd, met wie hij tot huwe- en zilver", maar dit later weer in- lijksplannen kwam. Voordat dit hu- trok. De man blijft nog in arrest, me- welijk (in gertieenschap van goede- de op grond van de aangifte door 'n ren) werd gesloten, zou de man op inwoonster van de residentie, die de schuldbekentenis bedragen van enige Haagse politie kwam vertellen dat tienduizenden guldens hebben ge- I dezelfde man „onder huwelijksbelof- leend voor „zaken", die hij niet bleek ten een bedrag van f 7000 van haar te hebben. j heeft geleend". Na het huwelijk zou hij een werk- kring in Nice hebben verzonnen, j waar het „beter wonen" was. Het zou i BcdrCI0!!!!? 611 op zijn voorstel zyn dat de Hilver sumse villa werd verkocht. De tien duizenden, die deze transactie op- afpersing „Precies 12 uur" Postbode pleegde valsheid in geschrifte Tegen een postbode uit Den Helder heeft de officier van Justitie bij de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank <je b00m staat een bosje en daar ach- „Zorg vanavond precies twaalf uur in het park te zijn aan de Maas, loop aan de hand van onderstaand kaartje het bruggetje recht voor je over, pas seer het standbeeld aan de linker kant, volg het gras met de bocht mee tot de tweede dikke boom. Achter mr. dr. J. Vellinga, gistermiddag we gens valsheid in geschrifte en ver duistering van een bedrag van 50 gul den, acht maanden gevangenisstraf geëist. Verdachte moest een kwitantie in nen van 83 gulden. Waarschijnlijk ten gevolge van een verschrijving stond dit bedrag op de verzamellijst abusievelijk geboekt als 33 gulden. De postbode heeft toen de kwitan tie zelf ook veranderd. In tegenstelling tot de getuigen, die verklaarden, dat er 83 gulden was betaald, beweerde verdachte zelfs ter zitting nog, dat hij maar 33 gul den had ontvangen. Op het postkan toor werd echter een tekort ontdekt van vijftig gulden. De raadsman van verdachte achtte het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd. Daarbij kon volgens Hem van valsheid in ge schrifte geen sprake zijn, daar er op de kwitantie alleen maar het bedrag iïi cijfers was veranderd. Het ge schreven bedrag was niet veranderd; ook de verduistering achtte de raads man niet bewezen, daar er door een debiel jongetje een verklaring was afgelegd, die ernstig in twijfel kon worden getrokken. Verdachte was reeds een maal veroordeeld wegens verduistering in dienstbetrekking bij de P.T.T. De rechtbank doet uitspraak over veertien dagen. ter een stuk betonnen rioolbuis. Kijk eerst goed om je heen en leg het pakje met het geld in die buis". Dit is een gedeelte uit een brief, die de 29-jarige kellner J. L. W. uit Rotterdam geschreven had aan iemand om van hem f 6.000 gulden los te krijgen. Hij stond gistermor gen voor de rechtbank te Rotterdam terecht, verdacht van poging tot af persing met bedreiging van smaad en bedreiging met geweld. Hij had namelijk ook enige onvriendelijkhe den in de brief vermeld en tenslotte geschreven: „Nog een waarschuwing: kom alleen en haal geen gekke din gen in je hoofd, want zoals er een ingesloten zit, heb ik er nog meer". Er zat namelijk een atroon voor een vuurwapen in de brief. W. zei gistermorgen, dat hij tijdig spijt had gekregen en het geld niet was gaan afhalen. De ander had trou wens de politie al ingeschakeld, maar dat wist hij toen nog niet. Hierom vroeg de verdediger, mr. P. J. Mackenbach, vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De officier van Justitie, jhr. mr. F. A. Groeninx van Zoelen, had tien maanden gevangenisstraf geëist met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Het verzoek van de raadsman om W. vast in vrijheid te stellen, wees de rechtbank af. Over veertien dagen volgt de uit spraak. Het bureau voor de Nationale Be devaart deelt mede, dat de 62ste Na tionale Bedevaart naar Lourdes, van 25 april tot en met 6 mei zal worden gehouden. Een deel van de pelgrims zal wor den gevormd door zieke en gebrek kige kinderen, waardoor deze bede vaart tevens het karakter van een kinderbedevaart zal hebben. Zij is daardoor de 50ste kinderbedevaart. Tot 16 maart staat de inschrijving voor gezonden open, doch voor zie ken slechts tot 6 maart. Het bureau van de Nat. Bedevaart rekent ermede, dat 'dit jaar ongeveer 500 zieken het voorrecht zullen heb ben naar Lourdes te gaan. Een deel ervan is onvermogend, zodat zij deels op kosten van donateurs de reis kun nen meemaken. Het bureau deelt voorts mede, dat volgend jaar, wanneer het eeuwfeest van de Verschijning wordt herdacht, drie bedevaarten zullen vertrekken in april en van de Kath. Jeugdbewe ging, in mei een met de KNBTB en in augustus de normale Zomerbede- vaart. Er wordt nu reeds mee gere kend dat ook in Nederland de toe vloed van belangstellenden niet kan worden verwerkt. Lourdes zelf treft maatregelen om het grootste aantal pelgrims te ontvangen dat ooit aan kwam: 5 miljoen. GEARRESTEERDE MAJOOR NOG NIET VOOR KRIJGSRAAD. Het is nog niet bekend of en wan neer de in november van het vorige jaar gearresteerde majoor K. voor de krijgsraad zal worden geleid. Majoor K. is destijds in arrest gesteld, omdat hij ervan werd verdacht in zijn func tie van hoofd van de sectie aankoop buitenland van het directoraat mate riaal van de landmacht steekpennin gen te hebben aangenomen van een Engelse firma. Er wordt in deze kwestie een on derzoek ingesteld zowel van militai re- als burgerzijde, dit laatste voor zover het een aantal burger verdach ten betreft. Ingevolge de militaire wetten, waarbij een verdachte geen contact met een verdediger mag heb ben voordat het bevel tot bijeenroe ping van de krijgsraad is uitgegaan, is nog geen verdediger tot majoor K. toegelaten. In het belang van het on derzoek heeft, op last van de officier commissaris, de echtgenote van de verdachte niet eerder dan deze week haar man mogen bezoeken. Majoor K. blijft ontkennen. 0AaadtooJ vtibovden u.eA.pZttyite>ii in fëlanou-o- De Diaconessen-inrichting Bronovo te Den Haag wordt het eerste zieken huis in Nederland, dat zijn doktoren en hoofdverpleegsters draadloos be richten in het gebouw doorgeeft Het signaal of de mondelinge boodschap is uitsluitend voor het opgeroepen staflid hoorbaar met behulp van een elec- tronische ontvanger in vulpenformaat. Het storend geluid van bel of tele foon kan hierbij achterwege blijven.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6