DE BISSCHOP VAN DEN BOSCH WIJDDE ZIJN OPVOLGER Luisterrijke plechtigheid in de St* Janskathedraal gaf- De narcissen doen het dit seizoen bijzonder goed In de bollenhandel zijn voor spellingen moeilijk te maken DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Bisschoppen van Haarlem en Breda mede-consecrator „Plus, dienaar der dienaren Gods, Onmiddellijk na het binnentreden deze aan de rechterhand van de nieu- begonnen de plechtigheden, die we bisschop met de woorden „Ont- Op zijn eerse vergadering in 1945 heeft het hoofdbestuur van de Alge mene R.K. Ambtenarenvereniging ten aanzien van de binding der A.R.K.A. met de K.A.B. besloten de heer J. A. Middelhuis voorzitter van de K.A.B. te verzoeken de figuur K.A.B. A.R.K.A., zoals hy deze ziet, in een vergadering van het hoofdbestuur na der te willen toelichten. Op de ver gadering ontstonden langdurige en principiële discussies rond deze bin ding met de K.A.B., welke dit jaar de Vereniging „De Tulp openden met het voorlezen van de vang hier de ring, het teken van het bijzondere aandacht van de A.R.K.A. pauselijke lastbrief door de secreta- geloof, opdat gij, zelf toegerust met ris van de consecrator. Vervolgens een onvervalst geloof, de bruid Gods, legde de wijdeling de eed van trouw dat wil zeggen de heilige Kerk Gods, af aan de Paus en werd hij onder- ongerept moogt bewaren", vraagd of hij wilde leven overeen- Tenslotte overhandigde mgr Mut- aan Zijn beminde zoon Wilhelmus j komstig het Evangelie en of hij het saerts de wijdeling het Evangelie-1 als de K.A.B. voort kan spruiten uit Geloof der Kerk aanvaardde. boek. Na de H. Mis, die door de wij- Nadat mgr Bekkers aan het St. I dende bisschop en mgr Bekkers ge- zal vragen. Enerzijds bleek het besef te leven, dat een min om meer stevige bin ding aan een rijk-ontwikkelde en doelbewuste katholieke organisatie Marlnus Bekkers, pastoor te Tilburg, bisschop-coadjutor met recht van opvolging van de bisschop van 's-Hertogenbosch, heil en apostoli sche zegen" Met deze woorden vangt de pau selijke lastbrief aan, waarin Paus Pius XII mgr W. M. Bekkers be Willibrordsaltaar onder de k oepe! aan de Epistelzijde de voormis tot het epistel had gelezen, geschiedde tussen het Epistel en Evangelie de bisschopswijding in het priesterkoor. Tijdens deze ceremoniën fungeer den als presbyter-assistens, mgr M noemt tot bl.whop-coadjutor van de A- Odm«. bisschop van 's-Hertogenbosch en ti tulair bisschop van Thasos. De voorlezing van dit pauselijk schrijven opende heden in de waar de bisschop van 's-Hertogenbosch; als troondiakens, dr J. P. C. M. Teu- lings, proost van het kathedraal ka pittel en pastoor-deken te Veghel en mgr J. J. M. van Susante, kanunnik van het kathedraal kapittel en ple- dig en stijlvol versierde kathedrale j ^an basiliek van St. Jan te 's-Hertogen- £aan - bosch; als diaken van de Mis mgr H. F. Heezemans, kanunnik van het kathedraal kapittel en pastoor-deken bosch de reeks indrukwekkende ce remoniën, toen in tegenwoordigheid van de Nederlandse bisschoppen en van tientallen autoriteiten van Kerk en Staat mgr W. M. Bekkers de bis schopswijding ontving uit handen van zijn bisschop mgr W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch. De bis schop van Haarlem en nestor van het Nederlands Episcopaat, mgr J. P. Huibers, en de bisschop van Bre da, mgr Jos. Baeten, assisteerden bij de bisschopswijding. Op verzoek van mgr Mutsaerts hadden de pastoors en rectoren van het Bossche diocees hedenmorgen voor de aanvang der plechtigheden reeds een H. Mis tot intentie van de wijdeling opgedragen. Om zoveel mogelijk mensen in staat te stellen de plechtigheid van de wijding mede te maken, waren bijzondere voor zieningen getroffen. Zoals ook bij de bisschopswijding van mgr Alfrink, had de K.R.O. in de zijbeuken van de kathedraal tele visie-ontvangapparaten opgesteld, zodat de genodigden, die geen zicht op het altaar hadden, de plechtighe den via het televisiescherm konden volgen. Bovendien zond de K.R.O, de ge hele wijding in haar radio- en tele visieprogramma uit. Vertrek van de stoet Tegen half tien vertrok de stoet, geflankeerd door afgevaardigden van het Federatiebestuur der Brabantse GHden en leden van het St. Joris- gilde te Tilburg, van het bisschoppe lijk paleis aan de Peperstraat naar de kathedrale basiliek. Achter de consecrator, mgr W. Mutsaerts, volg den de wijdeling en de medeconse- cratoren mgr J. P. Hufbers, bisschop van Haarlem, en mgr Jos. Baeten, bisschop van Breda; voorts mgr P. Giobbe, apostolisch nuntius-internun tius te 's-Gravenhage, mgr dr B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrécht; mgr P. A. Nierman, bisschop van Groningen; mgr M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam; mgr dr J. M. J. A. Hanssen, coadjutor van de bis schop van Roermond; mgr C. Kramer O.F.M., bisschop van Luan; mgr M. Brans O.M. Cap., titulair bisschop van Corna; mgr dr J. O. Smit, titu lair bisschop van Paralus; twee rid ders van de Nederlandse afdeling van de Souvereine en Militaire Orde van Malta, jhr R. M. J. F. L. van Grotenhuis te Groesbeek en mr H. L. F. M. baron van Hövell van We- zefeld en Westerflier te Oisterwijk; en twee afgevaardigden van de Ne derlandse afdeling van de OTde van Ridders van het H. Graf te Jerusa lem, staatsraad dr L. N. Deckers te 's-Gravenhage, hoofd van de Neder landse Landscommandorije en prof. dr F. v. d. Ven te Tilburg, Ridder. Tot het ogenblik, dat het kapittel en de assistenten aan de hoofdingang van de basiliek de stoet ontvingen, speelden Piet Horman aan het grote orgel en Joop Felix aan 't kleine or gel: Preludium en Fuga in fis kleine terts van Dietrich Buxtehude; Fan tasia super Komm Heiliger Geist, Herr Gott van Johann Sebastian Bach en Sacerdos et Pontifex van Herman Strategier. „Neem de staf van het Herders- ambt aan, opdat gij by het verbete- w°n€r brengen, ren van ondeugden mild en toch streng zijt, zonder toorn recht spreekt, bij het aanwakkeren van de deugd het hart der hoorders streelt en bii alle gematigdheid nooit afwijkt van de strengheid der tucht". Met deze bede, die bij iedere bisschopswijding immer een diepe indruk maakt, rijk- te de bisschop-consecrator zijn coad jutor de kromstaf over, die de oud- geestelijk adviseur der Noord-Bra bantse Christelijke Boerenbond ter gelegenheid van zijn bisschopswij ding van deze boerenbond mocht ontvangen. Vervolgens zegende mgr Mutsaerts de ring, een geschenk van de klas genoten van mgr Bekkers, en stak Drie-eilanden-plan Onderdelen aanbesteed Vandaag is als onderdeel van het zgn. drie-eilandenplan, te 's-Graven hage aanbesteed het maken van een secundaire dam, een halve kim. ten we sten van Katseveer. de bouw van de zgn. Zandkreeksluis met afsluit dijk tussen de sluis en Noord Beve land, het maken van een oprit in de Jongvrouw An na-po Ir er, het uitbagge ren van de bouwput tot zes en een halve meter beneden N.A.P. en het maken van de toeleidingsdammen naar de toekomstige sluis. de te Eindhoven; als subdiaken yan de Mis, J. P. J. van Loon, erekanunnik van het kathedraal kapittel en pas toor-deken te 's-Hertogenbosch. De handen opgelegd. Na het Epistel wierp de wijdeling zich plat ter aarde en terwijl hij de Litanie van Alle Heiligen bad, strek te mgr Mutsaerts do handen over hem uit en zong: vervolgens een aan roeping uit de litanie. Dan plaatste de consecrator mgr Bekkers het evangelieboek, als een Juk, op de schouders. Onder het gezamenlijk uitspreken van het gebed „Ontvang de H. Geest" legden de drie wijdende bisschoppen de handen op het hoofd van de wijdeling als een herhaling van de handoplegging der Apostelen. Na het wijdingsgebed en de zalvin gen met het II. Chrisma op het hoofd handen van mgr Bekkers, overhandigde mgr Mutsaerts zijn coadjutor het kruis, een geschenk van de parochie van mgr Bekkers, 't Helke te Tilburg. zamenlijk werd opgedragen, plaatste mgr Mutsaerts de mijter op het hoofd van de nieuwe bisschop, liet hem plechtig neerzitten op de zetel, die hij tot dusver had gebruikt, en gaf hem de kromstaf in de hand. Na deze installatie als kerkvorst trad mgr Bekkers naar voren, zodat allen hem konden zien. En terwijl de gehele kathedraal het Gregoriaans „Te Deum" zong, verliet de nieuwe bisschop de kerk, terwijl hij de gelovigen zijn zegen Na afloop van de plechtigheden bracht het St. Jorisgilde de nieuw- gewijde bisschop-coadjutor de eerbe wijzen. De Schola Cantorum der kathedra le basiliek van St Jan „Die Sange- ren Onzer Lieve Vrouwen" voerde onder leiding van de z.e. heer Floris van der Putten, rector-cantus der ba siliek, de gezaneen der bisschops wijding en van de votiefmis ter ere van de Zoete Moeder van Den Bosch uit. Naast de wisselende gezangen werd de mis „La Bataille" van Clé ment Janequin ten gehore gebracht. Tijdens de offerande zon£ het koor „Gaude Virgo, Mater Ohristi" van Josquin des Prés en na de plechtig heid „Christus Vincit" van Mathieu Gascongne. Van één tot half drie recipieerde mgr Bekkers in het Moederhuis der Zusters, Dochters van Maria en Jo seph, aan de Choorstraat te 's-Her togenbosch. Hierna gaf de Staf-fan fare der N.C.B.acte de présence aan mgr Bekkers, oud-geestelijk adviseur van de N.C.B. In de loop van de avond zal 's-Her togenbosch nog een muzikale hulde aan zijn nieuwe bisschoppelijke in een gezamenlijke doelgerichtheid met betrekking tot de sociale orde. Anderzijds achtte men het vooral ook gezien de geldelijke verplichtin gen, niet strikt gewenst zijn ambte lijke belangen te koppelen aan de zienswijze van een zoveel groter li chaam, dat merendeels uit geheel on gelijksoortige sferen gerecruteerd wordt. GRIEP? Eet wat U wilt- Maar wees wel voorbereid als er iets „verkeerd valt" Zorg voor Rennles! Met Digestif Rennies bij de hand geeft zelfs de hevigste zuurbrand U geen zorgen meer. Die blussen Ren nies van de ene minuut op de andere, 'n Wonder die Rennies! En zo een voudig om in te nemen gewoon laten smelten op de tong, zonder wa ter of wat ook. 't Tabletje opgelo"* zuurbrand ge blust. (Advertentie) Haarlemse Bloemenkeuring H Bij de werk7juimheden aan dljkbouw zal *jet bewerkt met i den we Amethyst van Langelaan gebreide schaal worden wwjrkt met Hulsebosch Hillegom met die diepe de zgn. mijnsteen, een aiva steen van de steenkolenmijnen. De dijk zal vl0,ette tint aan de zeezijde een hoogte krijgen van 7.87 boven N.A.P. Voor het voetveer zal een andere steiger moeten worden gebouwd, om dat de huidige steiger in de weg staat. Het gehele werk zal tien maanden na datum van aanvang opgeleverd moeten zijn. De bouwput zal circa vierhonderd meter lang en 140 meter breed wor den. OEWEL HET BOLLENVAK aan heel goed deed was op glaswol zeer slecht, terwijl Roland op zand ook veel beter was. Koranga was echter voortreffelijk op glaswol. Een aardig fonkelend oranje tulpje vonden we House of Orange van A. J. Preijde, Breezand. Een mooie aan winst met slanke spits gevormde bloemen. Remagen, de dikstelige sport uit Van der Eerden werd in pri ma conditie naar voren gebracht door H. Hermans, Voorhout, waarnaast L. v. Berkel, Vogelenzang, een rode verloping uit deze tulp ten tonele bracht. Extra best van vorm en boeiend van kleur vonden we Com mando en Correct van Warnaar Co, Sassenheim en van S. Groot, Broek op Langendijk, was de glanzend rode Trance ook ongemeen mooi. B. de Mooy, Rijnsburg, bracht de beste dubbele gele Caliph of Bagdad naast de rode Diorama en enkele andere variëteiten en John van Grieken, Bennebroek, liet in een fraai opge steld groepje de fonkelend rode dar- winhybriden London, Oxford en Do ver zien. Klaas Hommes, de parkiet- verloping uit Crater werd in prima conditie naar voren gebracht door L. v. Staalduinen jr., 's-Gravenzande, en deze firma toonde tevens de zo apar te Siam en de niet minder opvallen de Gudoshnik met de gele, rose be poederde bloemen. Purple Star van A. v. d. Tang. Noordw.hout, leek ons 'n prima tulp: mooie vorm. goede bladstand, aparte kleur en sterke bloem. Mary Housley is een teer oranje getinte tulp van L. Zandvoort, Breezand en Golden Eddy, een rode, geel gerande sport uit Edith Eddy werd in beste kwaliteit getoond door G'. C. Tromp, Lisse en Gebrs. Van Graven, De Zilk. Best vonden we de zware dubbele gele zaailing no. 1 van J. v. d. Berg, A. P. die ver der nog een kleinbloemige dubbel ro de tulp als „babytulp" voor het voet licht bracht met nog enkele andere zaailingen. Orange Fire van Jac. P. Warmerdam, Noordw.hout, sJoog ook een goed figuur niet in het minst door de levendige kleur. Uitstekend von den we ook de gele. wat rood gete kende darwin-zaailing, die P. J. de Groot, Noord wijk exposeerde. Zo te zien een tulp, die oersterk is en ook qua kleur en stand heel goed is. N. Zandbergen Wzn, Rijnsburg, bracht de vooravond van twee kracht toeren staat: de Westfriese Flora ln Bovenkarspel en de Bloemententoon stelling in Keulen, toonde men bij wijze van voorproef de bezoekers maandag een schat van bolbloemen. Het valt iedere week weer op hoe geweldig best de narcissen dit seizoen zijn. Wij zagen daar bijv. kisten met selectie Golden Harvest van H. van Leeuwen, Noorwijkerhout, staan zo als men ze zelden ziet. Een krachtig gewas met enorm grote bloemen. Heel mooi waren ook de potten met Galway en Brunswick, die Warnaar Co., Sassenheim, naar voren bracht, terwijl we ev°neens bijzonder beste Golden Harvest zagen van de Gebrs. van Eeden uit NoordwijLorhout. Tu ba is een rijkbloeiende trompet van Baartman Koning, Sassenheim en van C. Langeveld, Noord wij kerhout, zagen we een fraaie zachtgele trom pet-zaailing, die sterk de aandacht trok door de mooie kleur en goede vorm. De gr. kr. Decor van J. H. Mes kers, Hillegom deed het ook goed. Prachtige narcissen zagen we van Rijnveld, Hillegom, met verschillen de aanwinsten er tussen, die wat kleur betreft een geheel nieuw genre zijn met rose gerande trompetten, e.d. Hyacinten waren er meer dan we de laatste weken gewend zijn. We noteerden prima kwaliteit Nevada en Delight van P. J. M. van Saase, De Zilk, en M. Veldhuijzen van Zanten, Lisse bracht opnieuw de mooie rose Eros naar voren. Fantastisch beste Arentine Arends^i, Pink Pearl, Jan Bos en Ostara voerde G. W. Vink, Lis se, voor het voetlicht. Apart van tint en zeer voornaam van uiterlijk von- Duizelig bij de tulpen. Bij de tulpen werd men weer dui zelig van de soorten. Veel bekende gezichten uiteraard en die laten we dan opk maar rusten. Interessant was de proef, die G. W. Vink, Lisse had genomen met het in bloei trekken van tulpen op zand en in slakken wol. De ene tulp deed het in het laatste produkt goed en de andere slecht, de forse, typisch purperen bostulp Topscore die het in potten met zand Hesperos. Mijohardt'» Grieppoeder». Doos 50 ct. Kip half jaar onder hooi Een kip uit Uffelte zonderde zich eind juli van het vorig jaar ongewild uit de samenleving af en bracht in ernstige overpeinzing een half jaar in het hooi door. Zonder eten of drin ken. Boer Pekel, in wiens bezit de kip was, had haar verdwijning waar schijnlijk niet eens bemerkt, en de hen sleet hiervan op de hoogte haar sombere dagen, aangroeiend tot weken en maanden, verzonken strenge meditaties over de nietigheid van het individu in de kippenmaat- schappij-van-vandaag. Het scheelde niet veel, of ze was er gebleven tot ze een ons woog, want de landbou wer vond haar een dezer dagen zeer ernstig vermagerd, en haar gewicht bleek teruggelopen te zijn tot drie honderd gram. Een ongeluk schuilt in een klein hoekje. Bijvoorbeeld een plek in het hooi, waar de hen vorig jaar zat met het voornemen, er een nest voor zich en haar toekomstige eieren te ma ken. De hooivoorraad van boer Pe kel was echter groter dan de kip zou vermoeden, en in haar geestelijke af wezigheid tastte men steeds grotere stapels over haar heen. Tot zij er niet meer uit kon. Het dier zat tussen twee hooivakken, en dat was zijn redding, want zodoende kreeg het nog lucht. Jonge uitbrekers sprongen in kanaal Binnen een half uur nadat gister ochtend hun ontvluchting uit de als kamp ingerichte strafgevangenis voor jeugdige delinquenten „Nieuw Vos- semeer" te Vught was gemeld, wer den de drie voortvluchtigen door de politie aangetroffen bij het Dongelens kanaal onder Cromvoirt. De drie lie ten zich echter niet direct vangen; ze sprongen gekleed in het kanaal, maar dat gaf hun niet veel, want voor ze aan de andere kant op de oever hadden kunnen klimmen stond ook daar een agent ze op te wachten. Het drietal is naar het politiebureau te Vught overgebracht De gemeentepolitie van Vught was op zoek naar de vluchtelingen ge gaan, toen haar het bericht bereikte dat twee gedetineerden waren ont snapt. Het bleek echter dat het er drie waren. VERKEER 's-GRAVENHAGE— VLIEGVELD YPENBURG. Met ingang van 18 febr. a.s. zal het voor het verkeer uit 's-Gravenhage bestemd voor het vliegveld Ypen- burg, niet meer mogelijk zijn de wes telijke parrallelweg langs de rijks weg Den HaagRotterdam te ge bruiken. Deze parallelweg is destijds aangelegd om hier en loodrechte kruising met de Rotterdamse weg te verkrijgen. Daar het linksafslaan op deze rijks weg verboden is moet nu het verkeer uit 's-Gravenhage naar Ypenburg naar een andere route geleid wor den. Door middel van wegwijzers zal dit via het viaduct in de Brasserskade over de rijksweg te Delft naar de ry. baan voor het verkeer Rotterdam Den Haag worden geleid, vanwaar het veilig zijn doel kan bereiken. Het verkeer van het vliegveld Ypenburg naar Rotterdam werd al geruime tijd via de onderdoorgang bij de Hoornbrug naar de rijbaan voor het verkeer Den Haag—Rotter dam verwezen. Deze maatregel is door de rijkswa terstaat genomen om de verkeersvei ligheid op deze drukste weg van Ne derland te verhogen. MET WAARSCHUWINGSSCHOTEN SERGEANT DE DOORGANG ONTZEGD. Tot vier maal toe gewaarschuwd, probeerde een sergeant van de Ko ninklijke Luchtmacht vrijdagavond opnieuw de vliegbasis Ypenburg te verlaten door een niet officiële en als dienstuitgang verboden poort. De wacht van het luchtmachtbe wakingskorps, die moest toezien dat geen gebruik werd gemaakt van de betreffende poort, wist door het los sen van twee waarschuwingsschoten de sergeant op het juiste pad te bren. gen. De poort was gelegen aan de druk ke verkeersweg Rotterdam—Den Haag. De vergadering van „De Tulp?" Zij verliep even rustig en vlak zo als de agenda al had doen vermoe den. Wat wonder! Sinds de reorga nisatie van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur is er in het systeem van vergaderen een drasti sche wijziging gekomen. Men kreeg ook voor deze vergadering ruim schoots de tijd om tevoren in de Kringvergadering de sgenda door te spreken en gistermiddag wandelde men in die ach zo sfeervolle scheids- gerechtzaal van het Krelagehuis vry vlot door alle punten heen. Het had echter aan het slot een bijzonder feestelijke geschiedenis kunnen worden, als men ingegaan had op de woorden van de heer P. Philippo, die betoogde, dat men in West-Friesland met het vergaderen tegen de statuten had gehandeld. Het was daar op die kringvergadering in „Bantam" te Hoogkarspel nogal ru moerig geweest en het komt hier op neer, dat men eerst een kringverga dering hield en vervolgens alles nog eens in de afdelingen bracht. En de stemmen uit de aidelingen werden hier in Haarlem naar voren gebracht. De heer Plhildppo maakte daar be zwaren tegen en hij kreeg van de voorzitter der Koninklijke Algemene Ver. v. Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerdjen, gelijk. Wèl had men in West- Friesland de zaken in de afdelingen mogen bespreken en vervolgens in de kring, maar niet andersom. Er had dus maar één man in de vergadering moeten zijn, die naar voren bracht, dat dan ook déze ver gadering geen zin meer had en, dan had men vermoedelijk opnieuw kunnen gaan beginnen. Het was wel even spannend, maar niemand ver hief zich van zijn zetel en even later kon de waarn. voorzitter, de heer G. C. T. Tromp, de vergadering slui ten. In zyn openingswoord zei de heer Tromp, dat het afgelopen jaar dui delijk had laten zien, dat men zidh in het bollenvak liever niet aan prognoses moet wagen. Eerst ver wachtte men een tekort aan bollen, maar na half augustus waren er al heel wat soorten die nauwelijks de minimumprijzen konden halen. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaatsen van de aftredende he ren R. C. Segers, J. Mantel en H. A. van Doorne gekozen de heren W. Sogers, Lisse, W. Rius J.K.zn., Aven- hora, en L. Hoek, 's-Gravenzainde. Het voorstel om de contributie met 50 te verhogen, met het doel om uit de verkregen meer-opbrengst met een praalwagen te kunnen deelne men aan het grote bollencorso, had in de kringen een overweldigende stemmen-meerderheld gekregen en ging zonder slag of stoot onder de hamer door. Iets meer tijd nam het voorstel om het systeem der twee prijsklassen te laten vallen en verder de binnen' landse minimumprijzen op te trekken tot 90 van de kostprijs, een en ander vast te stellen door het L.E.I. De heer D. W. Lefeber merkte op, dat het L.E.I. uiteraard een jaar achterop moet lopen met de prijzen, terwijl de heer Faase meende, dat men te laat is. De binnenlandse mi nimumprijzen hadden gelijk vastge steld moeten worden met de mini- muimexporptryzen. Bovendien bere kent het L.E.I, de prijzen aan de hand van de C.AO.-lonen, terwijl de werkelijke lonen heus een tikkeltje anders liggen. En als men dan nog nagaat, dat de lonen 50 van de produktiekosten uitmaken, dan kan men aan de hand van een heel een voudig rekensommetje aantonen, dat niemand kan telen voor de prijzen die het L.E.I. uitrekent. Het voorstel ging er echter met een grote meer derheid van stemmen tooh door. Twee maal in één nacht gearresteerd Zelfs onder de vaklieden, zijn es niet velen, die er zich op kunnen be roemen, tweemaal in een nacht gear resteerd te zijn. Een negentienjarige jongeman te Nijmegen, heeft deze prestatie gele verd. In de nacht van zaterdag op zon dag probeerde de jongeling binnen te dringen in hotel „Het Witte Huis" te Nijmegen. Door het lawaai dat hij maakte, werden de buren wakker. De politie werd gewaarschuwd. Ze arres teerde de jongen maar stelden hem weer op vrije voeten, toen hij be- w'eerde, dat hij alleen maar bij het achterhuis had geprobeerd een flesje bier te krijgen. Nauwelijks was de jongen losgela ten, of de politie werd gealarmeerd omdat er was ingebroken in de Swift schoenfabrieken te Wychen. Gesteund door de politie uit Nijmegen, die een politiehond meebracht, zette de Wy- chense politie het onderzoek in. Het beest leidde de politiemannen regel recht naar de knaap, die even te vo ren reeds in handen van de politie was geweest. Thans werd hij voor goed opgesloten in het politiebureau te Nijmegen. Hij had een uitgebreid verleden en was reeds tweemaal ver oordeeld geweest wegens diefstal net inbraak. I De petroleumkachel in een slecht geventileerd vertrek van een huis aan de St. Jozefstraat te Oosterhout heeft gistermidag de verstikkingsdood veroorzaakt van de 51-jarige heer Sestig. Zijn echtgenote was er, toen huisgenoten de kamer binnendron gen, reeds zeer ernstig aan toe. Gis teravond hoefde men voor haar le ven niet meer te vrezen. Het punt om de prijs van de twee de kwaliteit bollen, die los in de huid zitten, maar voor het overige nog van prima kwaliteit zijn, ook voor de broei, te stellen om 85 van de netto prijs die geldt voor bollen die aan alle eisen voldoen, ging eveneens vlot onder de hamer door, maar aan dit voorstel zat nog een tweede gekoppeld en wel de in lever ing van abnormaal leverbaar mogelijk te maken tegen betaling van /l.— per kg. Het was de heer Faase die by de behandeling vroeg, wie of dat be talen moest Iitimers: het is van groot belang voor de export, dat het aib- nonmale leverbaar uit de markt wordt genomen. Men heeft dan de zekerheid dat het niet naar België wordt geëxporteerd of in België ge veild en vandaar naar Duitsland ge smokkeld. Betaalt de export hier aan mee? De heer Tromp was het met hem eens en wilde het wel eens pro beren het in deze richting te leiden. Bij de uitslag der stemming bleek, dat de anti's zich geen zorgen had den behoeven te maken, daar het voorstel van de kaart ging met 613 tegen en 484 voor. Geen Kringvergadreingen in spoedgevallen In zeer bijzondere omstandigheden ter beoordeling van het bestuur, zo begon het volgende voorstel, kunnen algemene vergaderingen worden ge houden zonder dat daaraan kring vergaderingen. voorafgaan. De heer Rus kon er alleen mee acooord gaan als bijv. 7'5 vian het bestuur meen de, dat men het zonder kringver gaderingen zou kunnen stellen. Ook de heren Leifeber en Overdevest kon den niet enthousiast over dit voorstel zijn. Vermoedelijk ligt de gang van zaken met de vaststelling der mini mum exportprijzen buiten de belang hebbenden om nog al te vers in het geheugenJhr. Van Nispen wees er echter op, dat men dit voorstel juist op de agenda had geplaatst, opdat de leden in haastkwesties wel gehoord kunnen worden, wat in het verledien niet mogelijk was, maar nu zeggen de leden: „neen". Met 944 voor en 142 tegen werd het voorstel aanvaard. De heer Lefeber pleitte bij de rondvraag voor het instellen van een contactcommissie die een nauw con tact zal onderhouden tussen de be sturen der verenigingen en „Den Haag". Spr. was nl. bevreesd dat „het spel, dat nu gespeeld was, ook verder gespeeld zal worden". We zijn niu te laat gekomen, zo zei hij, laat ons dat geen tweede keer gebeuren. Aan het slot protesteerde de heer Flulippo dian tegen de gang van za ken in West-Friesland, waarover we reeds in de aanvang schreven. Maar Aetherklanken WOENSDAG Televisieprogramma's VARA: 17.00—17.30 Voor de kin deren. NCRV: 20.00 Een goede buur blijspel; 21.55 Dagsluiting. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VAiRA. VARA: 7.00 Nieuws, 7.10 Gymnast,, 7.23 De Ontbijtclub, 8.00 Nieuws, 8.18 De Ontbijtclub, 8.50 Voor de vrouw; (9.35—9.40 Waterstanden); VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.45 Idem; 11.30 Gevarieerd programma, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianotrio, 13.00 Nieuws, 13.15 Ten toonstellingsagenda, 13.18 Dansmuz., 13.50 Medische kroniek, 14.00 Gra mofoonmuziek, 14.30 Voor de jeugd, 16.00 Voor de zieken, 16.30 Gram.- muziek, 17.05 Orgelspel, 17.28 Gra mofoonmuziek, 17.50 Regeringsuit zending: Rijksdeletj Overzee: C. M. Bijleveld: Sport in Nederlands Nw> Guinea, 18.00 Nieuws en commen taar, 18.20 Lichte muziek, 18.40 Act., 18.50 Pianospel, 19.00 Liedjes v. d. jeugd, 19.10 Joods pregr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA": 20.00 Nieuws, 20.05 Tussen de regels .door, causerie; 20.15 Eva Eonheur, hoor spel; 23.CO Nieuws, 23.15 Gramofoon, 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 208 m. 7.00—24.CO NC!RV NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.- 'cc-richten, 7.10 Ge-wijde muziek. 7.46 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberiohten, 8.15 Gramofoon muziek, 8.35 Lichte muziek, 9.00 Vcor de zieken, 9.25 Waar voor uw geld, 9.30 Gramofoonmuziek, 9.35 In strumentaal trio, 10.00 Gramofoon muziek, 10.30 Morgendienst, 11.00 Een uur minister, hoorspel, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Koperkwintet, 12.53 Gram. of actualiteiten, 13.00 Nieuws, 13.15 Met Pit op pad, 13.20 Meisjeskoor, 13.40 Gramofoon, 15.00 Jeugdeonc., 15.45 Grzm., 16.00 Voor de jeugd, 17.20 Gramofoon, 17.40 Beursberich ten, 17.45 Gramofoon, 18.00 Koor zang, 18.20 Kamermuziek, 18.45 Spec trum v. 'h. Chr. organisatie- en ver enigingsleven, 19.00 Nieuws en weer berichten, 19.10 Orgelconcert, 19.30 Buitenlands overzicht, 19.50 Gramo foonmuziek, 20.00 Radiokrant, 20.20 Radiophilharmonisch Orkest en so list, 21.05 De Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie (causerie), 21.25 u. Oude muziek, 21.50 Pianoduo, 22.10 Filmbeschouwing, 22.20 Metropole Ork., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 uur Nieuws, 23.15 Zaalsportuitslagen, 23.20—24.00 Gramofoonmuziek.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6