Boskoop krijgt een nieuw beursgebouw I .R RAI Ir-CP» Veertig-jarig jubileum bij V D te Leiden TELEVISIE Pater Keulaerds sprak voor Expogé over kard. Mindszenty „St. Adelbert" verdedigde de rechten van de vrouw BEDRUPS A UÏOMO BIEL EH Oud-voorzitter W. J. v. d. Laan gehuldigd U. 'D 12 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE DOURANT PAGINA 5 W. P. Akerboom onderscheiden Als bekroning; van een veertigjarige diensttijd bij V. D. mocht heden morgen in de overdekte lunchroom van het warenhuis aan de Aalmarkt de heer W. P. Akerboom uit handen van burgemeester jhr. F. H. van Kin schot de eremedaille in brons ont vangen, behorende by de orde van Oranje Nassau. De burgemeester prees de vakbe kwaamheid van de heer Akerboom, die als maatnemer werkzaam is op de afdeling woningstoffering. Zijn toegewijdheid en het goede hart, dat hij de clientèle toedraagt, hebben in GANGETJE 12 (Advertentie). grote mate bijgedragen tot de goede naam die de afdeling tot ver in de om trek heeft gekregen. De directeur van het Leidse huis van het V. D. concern, deh heer C. A. A. Kerckhoff, was de eerste, die de jubilaris zijn gelukwensen aanbood, nadat burge meester Van Kinschot de feesteling de koninklijke onderscheiding op de bor^t had gespeld. Hij zeide, dat het goede vakman schap van de heer Akerboom en de prima behandeling, die hij zijn klan ten gaf, reden waren voor diens uit verkiezing. Reeds van zijn vader had spr. gehoord, over de plichtsgetrouw heid en het goede voorbeeld van de jubilaris, die in de afgelopen veertig jaar is opgeklommen tot een van de meest bekwame vaklieden in Neder land. De heer Kerckhoff sprak de hoop uit, dat de jubilerende woningstof feerder nog lang behouden moge blijven als kracht in de zaak en als vader in zijn gezin. De heer Akerboom dankte met een kort woord voor de hem gebrachte hulde. Voordat de heer Akerboom zijn onderscheiding mocht ontvangen, was hij eerst, om half negen, door het personeel van het bedrijf gehul digd. De heer G. van Spanje overhan digde hem hierbij, namens het per soneel een radiotoestel en namens de drie afdelingen, die direct met de heer Akerboom samenwerken, over handigde de heer J. Kok de jubilaris een vulpen en sigaren. In een ontvangst in kleine kring op het privé-kantoor, overhandigde de directeur uit naam van de leiding van Het bedrijf aan de heer Aker boom een enveloppe met inhoud. Na een gevangenschap van acht en een beschadigde long". Men ran- Jaren werd Joseph kardinaal Mindszenty in de eerste dagen van de Hongaarse vrijheidsstrijd door zijn eigen volk bevrijd, en kwam hij daardoor opnieuw in het brand punt van de belangstelling te staan: de Hongaren verwachtten van hem de staatkundige en poli tieke leiding, die ze hem als dra ger van het geesteiyk gezag, door een traditie van eeuwen hadden toevertrouwd. Voor de vereniging van ex-poli- tieke gevangenen uit die bezettings tijd, afdeling Leiden, hield! paitef S. Keulaerds gisteravond in „De Har monie" een lezing over het leven van kardinaal Mindszenty en over de door de communisten tegen hem ge voerde provocaties, die eindigden met zijn gevangenneming in 1948. De traditie, die in Hongarije, de heksenketel van Europa, de staat kundige leiding na koning en parle ment toevertrouwt aan het hoogste kerkelijk gezag is gebaseerd op de eeuwenlange strijd tegen de uit het Oosten opdringende machten: de strijd cm de vrijheid van godsdienst. Nadat hij wegens zijn verzet tegen de onwettige, pro-Duitse regering, door de Duitsers gevangen was ge zet, werd hij door de Russen uit de gevangenis „bevrijd". Door zijn hou ding tegenover de Duitsers, zagen de communisten in hem de man die door zijn krachtig optreden grote in vloed had gekregen een gevaar lijke vijand. Het programma, dat de kardinaal •Is geestelijk leider ontvouwde, be helsde geen politieke, maar een gees telijke en morele strijd. Het commu nistische antwoord hierop kon slechts zijn een lastercampagne. De kardi naal, die kon bevroeden wat hem te wachten stond, schreef in een her derlijk schrijven, een maand voordat de Russen hem gevangen namen op beschuldiging van hoogverraad, spio nage, het omverwerpen van de re gering en deviezensmokkel, dat hij nooit een bekervtenis zou afleggen omdat hü niets te bekennen had. Mochten er desondanks „bekentenis sen" gepubliceerd worden, dan zou den die zijn ontstaan „uit menselijke onmacht." Gedwongen Men kreeg kardinaal Mindszenty tot een bekentenis onder invloed van «negen en twintig slapeloze nachten selde hem met rubber-slangen men liet zich voor zijn ogen de meest obscene misdrijven plaatsvinden. Tij dens de rechtszitting echter herriep hij zijn zelfbeschuldiging. Pater Keulaerds beschreef de per soon van de kardinaal temidden van de branding der Rode Terreur, die over Hongarije spoelt De kardinaal leeft in vrijheid op de Amerikaanse Ambassade, maar de Hongaren vech ten nog voort Pater Keualerds be sloot zijn lezing met een gebed voor het vernederde en onderdrukte Hon gaarse volk. De jubilaris met zyn echtgenote en dochters tijdens de ontvangst waarbij hem de koninkiyke onderscheiding werd uitgereikt Nieuwe directeur Leidse gemeentereiniging benoemd In de gistermiddag gehouden zit ting van de Leidse raad, werd het voorstel van b. en w. aanvaard om ter vervulling van de vakature, ont staan door het eervol ontslag van de heer J. H. de Jon* als dlrekteur van de gemeenteiyke Reinigings- en Ontsmettingsdienst, in deze functie te benoemen de heer H. Hoorn, di recteur van de Reinigings- en Ont smettingsdienst te Dordrecht De heer Hoorn werd in 1905 ge boren. Na het voltooien van zijn studie aan de H.B.S. volgde hy te kenstudies, teneinde als tekenleraar bij het middelbaar onderwijs een plaats te verwerven. Het bleek ech ter moeilijk om het gestelde doel te bereiken, daar het tekenonderwijs in de hogere klassen facultatief ge steld werd, reden waarom de heer Hoorn van studierichting veranderde. In 1930 begon hij een studie in de werktuigbouwkunde aan de M.T.S. te Amsterdam, waar hy zijn eind diploma behaalde. Gedurende anderhalf jaar werkte hij aan de vuilverbranding waar mede hij de grondslag legde voor zyn kennis van de vuilverbrandingstech niek. In 1938 werd hij opzichter bij de reinigingsdienst te Dordrecht, speciaal voor de vuilverbrandings- de inrichting van deze gemeente, bij bouw en inrichting waarvan hij lei ding en toezicht heeft gegeven. In juni 1941 werd hü direkteur van de „De man en zijn rib" De vrouwen hebben gisteravond in de inleiders prof. dr. J. C. Groot, moderator en or. W. J. J. Dijesel- bloem, voorzitter, ridderlijke voor vechters voor hun rechten ont moet; en de leden van de St. Adel- bertvereniging, die in „Het Gulden Vlies" verenigd waren, deden daar in de rondvraag nog een schepje óp, ook al bleek wel, dat er over het „vrouwenvraagstuk" veel verschil van inzicht bestaat. Prof. Groot legde in zijn causerie, die de pikante titel „De man en zyn rib" voerde, de nadruk op de tweezaamheid van de mens; onge- ïykheid in het huwelyk betekent nog nie>t ongelijkwaardigheid. Dr. Dijsselbloem op zijn «beurt stel de vast, dat de maatschappij al te mannelijk is ingesteld en dat ide vrouw haar door haar bijzondere kwaliteiten het relief kan geven, dat zy nodig heeft. Merkwaardig genoeg was prof. Groot even tevoren al tot de slot som gekomen, dat de Kerk de invloed van de vrouw behoeft, wil zij niet te eenzijdig mannelijk wor den. Prof. Groot was tot deze conclusie gekomen, nadat hij had uitgeweid over het thema van de vrouwelijke onderdanigheid, dat sinds de schep ping van de mens doorspeelt in de geschiedenis van het oude testament. Het begon al met het verhaal van de schepping: de vrouw gevormd uit een rib van de man. De consequente doorvoering van dit ondergeschikt zijn van de vrouw aan de man heeft tot discriminatie geleid. De vrouw werd gedegradeerd tot pure passi viteit, tot een verlengstuk van de man. Thans zien wij het misverstand in; het Christendom heeft de gelijk waardigheid als basis. Deze gelijk waardigheid is goed te rijmen met de tweezaamheid in het huwelijk. De vrouiw staat van meet af aan naast de man; de mens is alléén in deze elementaire eenheid volwaar dig. Er is slechts sprake van accent verschil: de vrouw is voor het moe derschap bestemd, zij is naar het leven gericht; door de zorg voor man en kinderen sterk persoonlijk gericht en sterk verbonden. De man daarentegen distantieert zich van het leven, is vrijer en daardoor geschikt voor 't leiderschap. Christelijk gezien is het de bedoeling geweest, dat de man een „godsrol" vervult, de vrouw een „Maria"-roL Even geschikt. Dr. Dijsselbloem stelde in het be gin van zijn betoog vast, dat in het maatschappelijk bestel de vrouw ondergeschikt is aan de man. De tra ditie blijkt hier zeer gevaarlijk te zyn. Nog niemand, aldus dr. Dijssel bloem, heeft bewezen, dat de vrouw niet even geschikt is als de msn voor een plaats in de maatschappij. Haar beroepsopleiding moet echter gelyk- waardig zijn aan die van de man. Daaraan ontbreekt nog 'bijna alles, aldus spr. Een meisje kan in deze tijd niet of by na niet voor een baan in de industrie worden opgeleid. Op dit gëbied heeft de overheid nog een veelomvattende taak. Dr. Dijsselbloem besprak vervol gens het vraagstuk van de arbeid door de gehuwde vrouw. Hij betoog de, dat de boeliasing hierover bij de gehuwden zelf ligt, niet bij de over heid. (Het is de vraag of de vrouw in vele gevallen niet genoodzaakt is te gaan werken. Dr. Dijsselbloem ging echter nog verder en guinde de gehuwde vrouw de kans eigen aan leg te volgen. Een vrouw mag niet door haar gezin alléén gebonden worden indien zy de maatschappij op een andere wijze kan dienen. Crè ches en internaten zyn er voor de achtergebleven kinderen. Hij erken de echter, dat deze oplossing niet past in de toestanden van het Neder land van n«u. In een rapport hebben Ameri kaanse psychiaters de vervrouwelij king van de man en de vermanne lijking van de vrouw geconstateerd en in verband hiermee de toename van het getal echtscheidingen. Dit alles overwegend meende de inleider, dat ideaal voor de vrouw is een typisch vrouwelijk beroep, waarin haar vrouwelijke trekken tot O' t wik keling kunnen komen. De ar beid van de vrouw moet in over eenstemming zijn met haar waardig heid. Lang nog debatteerden de leden van St. Adelbert, van wie er enigen vergezeld waren van echtgenote, met de beide inleiders. Reeds lange jaren bestond het plan om te komen tot de bouw van een eigen nieuw beursgebouw. Door de tentoonstellingsvereniging Boskoop zijn in de loop der jaren meerdere plannen ontworpen, doch steeds stuitte men af op onoverko melijke bezwaren. Ook dit laatste plan heeft zeer veel werk gekost, doch onder leiding van de heer A. Vu ij k wist men tenslotte de moeilijkheden te overwinnen. Dank zij de steun van het college van burgemeester en wethouders, de medewerking van hogere colleges in Den Haag, het bedrijfsleven in Bos koop en elders en van verschillende verenigingen en particulieren, kan nu een bouwwerk worden opgetrok ken, waarvan ieder op zijn beurt zal kunnen profiteren en dat, naar de initiatiefnemers hopen, niet alleen zal bijdragen tot grotere ontwikke ling van de handel in boomkwekerij- prodiukten, maar tevens volwassenen en de jeugd zal schenken waaraan rau niet kan worden gedacht. Hier wordt bijv. gedacht aan zaal sporten, waarvoor tot nu toe vol doende gelegenheid ontbrak, demon straties van de middenstand, het hou den van congressen, tentoonstellin gen van bloemen en planten, e.d. Vanzelfsprekend is de opzet een beursgebouw dat voldoende ruimte biedt om de zaken vlotter en pret tiger te doen verlopen, aangezien de ruimte in het veilinggebouw ten enenmale onvoldoende was, doch dit gebouw is ook voor andere doelein den te gebruiken. En nu is het dan eindelijk zover, dat door de firma Van Strien en Van Baren uit Polsbroek met de eerste werkzaamheden, het uitzetten vap de afmetingen, kon worden begonnen. Deze werkzaamheden hébben reeds een vlot verloop, zodat met de hei werkzaamheden kan worden begon nen. Het nieuwe gebouw zal ongeveer 700 m" beursruimte beslaan, hetgeen 2 y, maal de tegenwoordige ruimte betekent, centrale verwarming be vatten, telefooncellen, toilet- en was gelegenheid en buiten het gebouw zal een ruime parkeergelegenheid worden aangelegd voor fietsen, brom fietsen en auto's. Een dergelyke hal is niet te ex ploiteren zonder de nodige accomo- datie, waarom de tentoonstellings vereniging Boskoop ook heeft beslo ten tot de bouw van het voorgebouw, café, restaurant, vergaderzalen enz. De gemeente Boskoop en de bond van pl anten handelaren garanderen de lening vereist voor het stichter van het beursgebouw en de tentoon stellingsvereniging verschaft de mid delen om het geheel te completeren. TENTOONSTELLING 7 tlm 16 FEBRUARI Geopend: werld^en 10.00-17.00 uur 1930-2230 uur Zaterdag 16 februari: 10.00-18 00 uur reinigingsdienst te Dordrecht, welke functie hij tot heden heeft bekleed. Aan deze positie werd per 1 jan. 1946 de taak van commandant van de brandweer toegevoegd. De heer Hoorn was ook hoofd van de brandweer van de B.B. in de A- kring Dordrecht. Naast genoemde functies gaf hij zich ook aan het on derwijs. Als leraar in vaste dienst in de automobieltechniek aan de am bachtsschool te Dordrecht, leidde hij tot op heden de cursisten op voor de diploma's eerste en tweede mon teur. Ook treedt hy op als examina tor voor de genoemde examens. Fotowedstrijd Leidse amateur-fotografen Maandagavond traden de leden van de Leidse Amateurfotografen Ver eniging weer in het strijidperk. By de twintig inzendingen waren vele zeer fraaie foto's. De Jury was samenge steld uit de heren Gompelman, Huls bos en Van Mullem. Op prettige wijze besprak de heer K Hulsbos de foto'a. Hy wist duide lijk toe te lichten, waar de goede en soms ook minder goede punten in de vergrotingen vielen aan te wij zen. Verder werd een besluit geno men om gezamenlijk een collectie foto's te vergaren voor een inzending naar een Poolse fototentoonstelling, georganiseerd door de Wereldbond van Amateurfotografen, de F.I.A.P. Tenslotte werd een Amerikaanse inzending van fotowerk onder da leden uitgedeeld ter bespreking. Hierdoor kwamen een aantal spre kers aan het woord, die men anders tot de zwijgende luisteraars mag re kenen. Het bleek wel dat er goede sprekers onder schuilen en dat de visie op goed fotowerk zeer wel, onder deze sprekers, aanwezig was. Nieuwkoopse middenstand jubileerde In „Het Vliegende Paard" te Nieuwkoop vierde de Katholieke Middens tandsvereniging maandag avond zijn 25-jfcrig bestaan. Alle le den met hun echtgenoten waren wel zo ongeveer present, toen voorzitter L. van Ca pel allen begroette, inzon derheid de geestelijke adviseur pas toor Van Rooyen en de gasten van deze feestavond, de hei er F. de Hos- son, Bondsvoorzitter in de diocesen Haarlem en Rotterdam, Jan Bakker, directeur van de Middenstands Bond en J. v. Zonneveld, Bondspropegam- dist. Hierna geeft de heer v. Capel het woord aan de Bondsvoorzitter, die zegt graag naar deze jubilerende af deling gekomen te zijn. Voor 25 ja ren hebben enige katholieke mid denstanders het initiatief genomen een plaatselijke afdeling op te rich ten en als wij een blik terugwerpen in het verleden, mogen wij consta teren, dat bun pogen resultaat heeft gehad. Deze kleine afdeling heeft veel en goed werk voor onze mid denstand gedaan. Dan ziet de heer De Hosson ook in de toekomst. Het verdergaande leven stelt weer andere eisen. Ook aan de middenstand, zowel in het ambacht als in de detailhandel wor den andere problemen voorgelegd. De problemen vUm de nieuwe tijd moeten worden omgebogen ook tot voordeel van de middenstand. Spre ker beveelt de Vormingskursussen dan ook ten zeerste aan. Eveneens de jiabileumzegels by het aj, feest van de Bond, welke o.a. dienen om onze bisschoppen een geschenk na mens de mididenstand aan te bieden. Dan huldigt hij de heer W. J. van der Laan, die tot eoor kort voorzit ter was en een der oprichters van de afdeling, voor al het werk door hem in zovele jaren gedaan. Het Is voor hem een grote eer, de heer Van der Laan de zilveren medaille van ver dienste te mogen opspelden. Het hartelijk applaus van de aan wezigen is een bewijs, dat allen hem deze onderscheiding zeer zeker gun nen. Met bewogen stem, waarbij de heer Van der Laan ook de mede-oprich ters, de heren P. Kuyf en C. Wilden burg, die ons naar een beter leven zyn voorgegaan herdenkt, bedankt hij het bondsbestuur, alsmede allen, die het hem hebben mogelijk gemaakt Bondsvoorzitter F. de Hosson speldt oud-voorzitter W. J. v. d. Laan de zilveren medaille van verdienste op. al die tyd met zoveel genoegen aan de organisatie te kunnen werken, tot dat zijn gezondheidstoestand hem dwong tot aftreden. Ook van de af daling wordt hem door voorzitter L. v. Capel nog een geschenk overhan digd, alsmede aan de heer P. J. Pauël- sen, een van de mede-oprichters. Dan houdt de heer Bakker nog een geestdriftige toespraak over de nood zaak van organiseren. Wie alleen leeft, leeft eigenlijk niet, aldus spr. De enkeling heeft geen enkele kans om staande te blyven. Dat de mid denstand nu een goed woordje mee spreekt, danken we aan de aktiviteit in de afdelingen. Wij hebben een organisatie, welke anderen ons benij den met pracht van instellingen, in zonderheid Santos, waaraan vastge koppeld het Dr. van Beurden- en het Chris Jansen fonds. Alle leden weten, dat er in moeilijkheden op welk ge bied ook, mensen zijn, die open oog en oor hebben voor hun moeilijk heden. Dat ook zijn woorden insloe gen bewijst wel, de voor Santos ge houden collecte, die geruisloos ver liep en bijna f 50.opbracht. Het laatste woord van het officiële gedeelte is voor pastoor Van Rooyen met een gelukwens by het jubileum. Zondag waren we ook al bijeen in de kerk bij de H. Mis tot intentie van de leden, waarin we God dank hebben gebracht voor zijn gunsten in het ver leden en Hem nieuwe zegen hebben gevraagd voor de toekomst. Aan Gods zegen is immers alles gelegen. Al ons streven is echter slechts middel om datgene te bereiken, waarvoor wij hier op aarde zijn, n.l. ons geluk hier namaals. Wü mogen werken voor stoffelijke zaken, maar wy mogen onze geestelijke belangen zeker niet vergeten. Pastoor hoopt tenslott, dat Gods zegen op de afdeling moge bly ven rusten. Ook wekt hij de ouders op hun grote jongens en meisjes a.s. vrijdag naar de jongeren-avond in het parochie huis te sturen, waar de heer Kleister- lee komt spreken, waarna tot besluit nog wat gedanst zal worden. Nadat de heer v. Capel alle sprekers hartelijk dank heeft gebracht, blijft het hele gezelschap het verdere ge deelte van de avond in prettige feest stemming bijeen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5