3)e Gelelde Sou/tar it Hammarskjoeld waarschuwt tegen sancties Kard. van Roey tegen socialistische regering Boelganin knijpt Gretchen in de wang „Een nieuw conflict zou kunnen ontstaan" Boelganin knipoogt tegen Adenauer Hele volken keren terug uit Siberië n H m Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 DINSDAG 12 FEBRUARI 1D57 48ste JAARGANG No. 14030 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs I 055 p. w f2.35 p. mnd. 11.— p. kwart Franco p. p. fl.40 Advertenties: 11 et p m m Telefoontjes t 1.50 GEEN SANCTIES L generaal van de Verenigde Na ties, heeft in zijn rapport aan de Al gemene Vergadering over de situatie in het Midden-Oosten, gewaarschuwd tegen het nemen van sanctiemaatre gelen tegen Israël. Dit land heeft eenvoudig geweigerd om gehoor te geven aan de herhaalde eis van de Uno om het gebied van Gaza en de strook langs de Golf van Akaba te ontruimen en het logische gevolg zou zijn, dat de Ver. Naties nu zouden overgaan tot het aanbevelen 0 van sancties. „Laten we dat niet doen, zegt de secretaris-generaal, want dan is de kans groot, dat het nog veel erger wordt in het Midden-Oosten". Principieel lijkt dat een standpunt zonder fut en overtuiging, maar het houdt tenminste rekening met de wer. kelijkheid. Rekening houden met de werkelijkheid is iets, wat de Alge mene Vergadering in deze kwestie nog veel te weinig gedaan heeft. De werkelijkheid was, dat Egypte ginds acht jaar voortdurend bezig was het gezag van de Verenigde Na. ties aan zijn laars te lappen. Men zweeg in New York, om de toestand niet nog erger te maken en in de hoop, dat de tijd wel alle wonden helen zou. Maar sinds Nasser aan het bewind kwam en een voortdurend groter bedreiging v: n Israël werd, voelde Israël zich hoe langer hoe meer in het nauw gedreven en het maakte er tenslotte op gewelddadige v/ij ze een eind aan. Zoiets mag niet, toegegeven, maar 't is begrijpelijk. Even begrijpelijk is, dat Israël thans de Gaza-strook» van waar voortdurend moord-comman- do's over de grens worden gestuurd, en de strook langs de Golf van Aka ba, vanwaar de Egyptenaren de toe gang naar de Israëlische haven Elath blokkeerden, niet meer los wil laten, voordat het dp verzekering heeft, dat genoemde vijandelijkheden niet meer zullen voorkomen. De Ver. Naties hadden eerder moe ten inzien, dat zij dat van Israël niet hadden mogen vergen. Nu hebben zij het onderste uit de kan willen' heb ben en het lid op de neus gekregen. Wij wensen de Ver. Naties echter niet toe, dat zij het bij een erken ning van hun onmacht zulle.. moeten laten. Beter is het, als zij besluiten het politie-leger daar in het Midden- Oosten opdracht te geven daar voor lopig te blijven en toe te zien op de naleving van hetgeen de Ver. Naties in het belang van de vrede zullen be sluiten. Israël wenst geen terugkeer tot oorlogstoestand Er zou in het Midden-Oosten aanleiding tot een nieuw conflict kunnen ontstaan, indien de Ver. Naties er op het ogenblik toe zouden overgaan, maatregelen tegen Israël toe te passen. Deze waarschuwing heeft de secre taris-generaal, Dag Hammerskjoeld, gisteren uitgesproken in een buiten gewoon rapport aan de algemene vergadering van de Ver. Naties. Hammerskjoeld zei, dat hij nog geen vorderingen heeft gemaakt bij zijn pogingen Israël ertoe te bewegen zijn troepen inderdaad terug te trekken. Israël is van gevoelen, dat het niet billijk is op ontruiming van Gaza en Akaba aan te dringen, zolang Israël niet weet of Egypte oorlog of vrede wil. Wat betreft het toepassen van maatregelen tegen Israël wees de secre taris-generaal erop, dat de algemene vergadering slechts aanbevelingen kan doen en geen besluiten kan nemen. ISRAëL ANTWOORDDE NIET De pogingen om de resoluties van de algemene vergadering uit te voe ren, zijn volgens Hammerskjoeld be lemmerd door het feit, dat Israël geen antwoord heeft gegeven op de volgende vragen: 1). Ziet Israël in, dat het zijn ad ministratieve en militaire eenheden uit de strook van Gaza moet terug trekken? 2). Gaat Israël akkoord met het stationeren van V.N.-troepen aan zijn kant van de demarcatielijn in El Auja? Hammerskjoeld heeft te kennen gegeven, dat hij pas na ontvangst van een antwoord op deze vragen Egypte zou verzoeken om een verklaring van vredelievendheid in de Golf van Akaba, zoals Israël heeft verzocht. omvang van de strijdkrachten, die tot onze beschikking blijven, dicht bij het minimum ligt, dat wij mogen riskeren", zo zei de generaal. De uitlatingen van de generaal moeten gezien worden tegen de ach tergrond van het plan van de Britse regering om de defensie-uitgaven te beperken. Norstad zei, dat de strategie van de Navo, gericht op'het afschrikken van een eventuele aanvaller, wel licht kostbaar schijnt, maar dat zij het veiligste en goedkoopste middel vormt om de vrede de bewaren. De Britse premier, Macmillan, gaf Norstad in een toespraak de verze kering, dat Engeland hoewel het zijn defensie wil reorganiseren, deze tege lijkertijd doeltreffender wenst te maken. De prijs voor de vrede Generaal Norstad, de opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft maandagavond aan een diner te Londen verklaard, datj de landen van het Atlantische Ver drag wellicht voor een catastrofe zul len komen te staan, als zij zich bij hun strategie alleen door economi sche overwegingen laten leiden. „Ik ben er van overtuigd, dat de EGYPTE SCHOND HANDVEST Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken heeft maandag Egypte beschuldigd van schending van ongeveer 20 artikelen van het Handvest van de V.N. en 18 resolu ties van de V.N. Acht jaar geleden is Egypte aan het hoofd van andere Arabische lan den Israël binnengevallen. Daarna ging Egypte met volslagen veronachtzaming van de beslissingen die in deze acht jaar in gebreke zijn gebleven om maatregelen tegen Egypte te nemen, er op het ogenblik bij Israël op aandringen om de te rugkeer tot deze onrechtmatige staat van oorlog te aanvaarden", aldus de Israëlische verklaring. NASSER: „WIJ GAAN DOOR" President Nasser van Egypte heeft maandag tot een groep Syrische stu denten te Cairo gezegd: „Wij zijn vastbesloten op onze manier door te gaan om te komen tot de overwin ning van het Arabisch nationalisme". Revolutionaire raden te Padang bijeen Overste Achmed Hoessein de rebel van Midden-Sumatra heeft het gezag van Djakarta opnieuw uitgedaagd door een bijeenkomst te organiseren van alle „revolutionaire raden", wel ke in Indonesië naar het voorbeeld van Hoessein's eigen „Bantengraad" werden ingesteld. Volgens overste Hoessein hebben zeven dergelijke raden, die in Zuid van de Verenigde Naties door met de 1 Sumatra, Borneo, Celebes en Bali uitoefening van de rechten van een I werden gevormd, reeds te kennen ge- oorlogvoerend land en leed hierdoorgeven, aan deze gemeenschappelijke Israël grote schade en verliezen. I bijeenkomst, die in Padang zal wor- „De vraag rijst waarom de V.N.den gehouden, te zullen deelnemen. Onrechtvaardige onderwijswet Zondag is in het aartsbisdom Meche- len de jaarlijkse vastenbrief van Kar- dinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen en primaat van België, voorgelezen. Daarin richt hij een on gemeen scherpe aanval op de Bel gische regering. Verwijzend naar Hongarije en de pauselijke brief naar aanleiding van de gebeurtenissen in dat land, zegt de Belgische primaat, dat de les, die daarin schuilt, ook voor België tot waarschuwing dient. „Ook de Belgi sche staatslieden", aldus de primaat, .laten zich door zuiver Marxistische Minnebrief uit Moskou Dezer dagen heeft de Russische pre mier Boelganin een brief laten over handigen aan de Westduitse bonds kanselier Adenauer. Adenauer wilde Bekkers arriveert aan zijn kathedraal de inhoud toen niet bekend maken, maar in Moskou is gisteravond gepu bliceerd wat er instond. Boelganin schreef, niet tevreden te te zijn over de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de Bondsrepu bliek en de Sowjet-Unie sedert de be trekkingen tussen beide landen wer den hervat. Het is van groot belang, dat de betrekkingen van vijandigheid en wantrouwen vervangen worden door betrekkingen van vriendschap en vertrouwen. Zekere krachten i het resten span nen zich echter in, een dergelijke wij ziging te voorkomen door Duitsland het pad ,<m de militarisering op te drijven, aldus de brief. De geschiedenis heeft aangetoond, dat vriendschap en samenwerking tussen beide landen mogelijk zijn. De economie van beide landen sluit in vele opzichten op elkaar in. Nauwere betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek zullen met zich meebrengen, dat de Sowjet-Unie belangrijke orders plaatst bij de Duitse industrie. Bo vendien zullen dergelijke verbeterde betrekkingen bijdragen tot de zaak beginselen leiden. Zij tonen niet de minste eerbied voor de principes van vrijheid, gelijkheid en rechtvaardig heid, ofschoon deze beginselen wel in onze grondwet zijn vastgelegd". „Inzake het onderwijs werd aan het land een onrechtvaardige wet opge drongen, die in strijd is met de prin cipes van gelijkheid onder alle bur gers. Vele miljoenen worden door de staat verspeeld om neutrale scholen op te richten, welke geen ander doel hebben dan *aan het katholieke on derwijs een oneerlijke concurrentie aan te doen en tot enig resultaat heb ben, dat neutralisme en laicisme doordringen in christelijke streken". Na tenslotte te hebben gewezen op de gevaren, die ook in andere secto ren dan alleen van het onderwijs dreigen, roept de kardinaal de gelovi gen op tot waakzaamheid. Hij waar schuwt, dat zy nooit mogen toestaan, dat van België een marxistische staat zou worden gemaakt, zoals „bepaalde van onze bewindvoerders dat schij nen te willen". van de vrede in Europa en tot het be langrijkste probleem van het ^uitse volk, het herstel van de eenheid. De Sov/jet-Unie is bereid mee te werken tot herstel van de eenheid van Duitsland, maar er kunnen geen vor deringen in deze richting v/orden ge maakt, zolang de bondsrepubliek het bestaan van twee Duitse staten niet erkent, aldus Boelganin. Morgen Adenauers antwoord. Bondskanselier Adenauer zal mor gen in een radiorede antwoorden op de boodschap van premier Boelganin. De rede van Adenauer zal worden uitgezonden na een kabinetsraad, die de gehele dag gewijd zal zijn aan de. boodschap. Het besluit van de 81 jaar oude bondskanselier om zich rechtstreeks tot het volle te wenden, is een aan wijzing /an de bezorgdheid in offi- cile Westduitse kringen, dat veel Duitsers geneigd zullen zijn de brief als een aantrekkelijk uitgangspunt te aanvaarden. MgT. Bekkers arriveert voor zijn bisschopswijding aan de kathedrale ba siliek van St. Jan te Den Bosch. Voor verslag: zie pagina zes. (Telefoto). Na jaren vaq. ballingschap Miljoenen Sowjet-burgers, afkom stig uit de Kaukasus en de gebieden aan de Wolga, die tijdens de oorlog door Stalin waren gedeporteerd, mo gen naar hun vaderland terugkeren. Dit besluit werd gisteren genomen door de Opperste Sowjet, het be stuursorgaan dat in het dictatoriale Rusland voor het oog van de wereld als „parlement" moet fungeren. De republieken Kaukasus en Wol- ga worden als gebieden met zelfbe stuur hersteld. De volken die naar hun vroegere woonplaatsen worden gerepatrieerd, zijn de Tsjetsjens, de Ingoesjen, de Balkaren, de Karatsjais, de Karabar- dinjans die allen uit de Kaukasus afkomstig zijn, en de Kalmukktn, die aan de benedenloop van de Wolga waren gevestigd. Stalin liet deze vol ken wegvoeren naar Siberië en Cen- traal-Azië, omdat hij hen verdacht van samenwerking met de Duitsers. Volgens radio-Moskou wil het pre sidium van de Opperste Sowjet „de onrechtvaardigheid tegenover deze volkeren ongedaan maken door hun nationale autonomie te herstellen en op deze wijze de voorwaarden te scheppen voor de algehele ontwikke ling van het economische en culturele leven van deze nationale groepen". De secretaris van het presidium, Gorkin, verklaarde, dat de deporta ties „een grove inbreuk zijn geweest op de leninistische nationaliteiten politiek". De repatriëring moet bin nen twee jaar zijn voltooid, behalve voor de Tsjetsens en Ingoesken. Deze bevolkingsgroepen zijn zo talrijk, dat men voor hun repatriëring vier jaar nodig heeft Over twee gedeporteerde volken werd met geen woord gerept: de Wolga-Duitsers, die in de jaren 1941 1942, en de Tartaren op de Krim, die in 19441945 naar Siberië wer den gedeporteerd. De bisschopswijding van mgr. Bekkers Deze foto geeft een beeld van de plechtige bisschopswijding van mgr. Bekkers, die hedenmorgen ln de kathedraal van St. Jan te Den Bosch plaats vond. Voor verslag: zie pagina zes. (Telefoto). Dorp in Aden verwoest Het dorp Danoeba in West-Aden ls maandag door de Britse luchtmacht met bommen en raketten verwoest na het verstrijken van een ultima tum, dat 48 uur tevoren aan de be woners was gesteld. De Britten ets ten, dat opstandige stamleden aan de autoriteiten zouden worden uitgele verd. Amtenaren te Aden hadden eerder meegedeeld, dat opstandige stam leden Danoeba hadden gebruikt als basis voor overvallen. In het bijzon der zouden de leiders van een aanval op een Britse patrouille, waarbij vo rige week twee militairen omkwa men, in het dorp onderdak hebben gevonden. De R.A.F. had de bewoners vooraf gewaarschuwd, dat het dorp zou wor. den vernietigd en dat het moest wor den ontruimd. Vliegers zeiden zon dag, dat het dorp verlaten leek. In een officieel communiqué werd zondag gezegd, dat het dorp al enige tijd bekend stond als „een centrum van Jemenitlsche intriges". De mees te dorpelingen waren door de Jeme- nitische autoriteiten omgekocht. Zij moesten ongeregeldheden veroorza ken, gericht tegen de emir van Dhala, de wettige heerser van het gebied, aldus de mededeling. Een soortgelijke strafactie werd twee jaar geleden ondernomen tegen een dorp in Wadi Hatib, nadat mili tairen in een hinderlaag waren ge lopen. Zoals bekend is, komen er de laat ste tijd herhaaldelijk incidenten voor aan de grens tussen het koninkrijk Jemen en het Britse protectoraat Aden. Volgens Radlo-Vatlcaan zijn er op het ogenblik in de gehele wereld 464 miljoen katholieken, van wie ruim 224 miljoen in Europa. Er zijn 381.000 pristers, 1.270.000 monniken en nonnen. 400.000 Katholieke ker ken en 200.000 parochies. Onbestendig Op de oceaan is de depresrieactie- viteit nog bijzonder groot. Een ac tief oceaanfront bereikte gistermid dag, vergezeld van een intensieve re genzone ons land. Het werd daarna in zijn beweging vertraagd, doordat zich boven Bretagne een storing ont wikkelde. Als gevolg hiervan regende het maandagnacht vrijwel zonder on derbreking en werden tamelijk gro te hoeveelheden afgetapt. Na het pas seren van het font stroomt een nieu we hoeveelheid oceaanlucht binnen, waarin naast opklaringen ook enkele buien voorkomen. Ten zuidwesten van Ierland nadert met een tamelijk grote snelheid een nieuwe storing. Deze zal de komende 24 uur weer regen veroorzaken. De temperaturen blijven nog steeds enkele graden bo ven normaal. De Hongaarse regering heeft be sloten in Boedapest een gedenkteken voor de „communistische martelaren, die het slachtoffer van de contra revolutie geworden zijn", op te rich ten. Dit nummer beitaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot i woensdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). KOUDERE NACHT. Aanvankelijk enkele opklarin. i gen en hier en daar een bui, j morgen toenemende bewolking j gevolgd door enige regen. Ma tige, later krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind. Koudere nacht, morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. 13 Febr. zon otf> 8.02; onder 17.52; maan op 16.45; onder 6.47. Hoogwaterstanden 13 Febr. v.m. 2.10; n.m. 2.30. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt —0 C. OSLO zwaar bew. —10 KOPENHAGEN sneeuw 1 DUBLIN half bew. 2 LONDEN regen 6 AMSTERDAM regen 6 BRUSSEL regen 7 PARUS onbewolkt 7 BORDEAUX regenbui 6 GRENOBLE geheel bew. 5 NICE zwaar bew. 6 BERLIJN regen 5 FRANKFORT regen 5 MUNCHEN geheel bew. 0 ZURICH geheel bew. 2 LOCARNO licht bew. 0 ROME zwaar bew. 6 MALLORCA licht bew. 9 WENEN onbewolkt 1 INNSBRUCK zwaar bew. —1 Korreltje Al onze ontevredenheid over het geen wij niet hebben scheen mij te ontspruiten aan een tekort van dank baarheid voor hetgeen we wel heb- ben. 1 (Robinson Crusoë).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1