PI' ingschat RIVALEN Ned. Roeibond: wel tegen Russen, maar niet in Rusland zelf De Nederlandse film in hoogte- en dieptepunten VAN HET TAFELTENNISFRONT Boekbesoreking 'e Ringel Aetherklanken MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Tijdens zwemwedstrijden in Paarl 'Kaapprovincie) in Zuid-Afrika heeft da Robben-zwemster Mary Kok op de 200 yards vrije slag gewohnen in 2 min. 28.2 sec., hetgeen een nieuw Zuidafrikaans record betekent. Verleden week heeft het bestuursstandpunt inzake het deelnemen aan wedstrijden, waarop ook Russische roeiers uitkomen. Het bestuursstandpunt luidt: 1. Niet deelnemen aan wedstrij den in de Sovjet Unie. 2. Geen specifieke landenwedstry- den Nederland-Sovjet Unie organise ren. (Hierbij merkte de voorzitter, ir. E. Ruempol, op dat dergelijke wed strijden wel nooit voorkomen in de roeiwereld maar het bestuur had geen enkel risico willen nemen 3. Het bestuur van de NRB zal ploegen uitnodigen deel te nemen aan die Europese kampioenschappen, hoewel het zeker is, dat daar ook Rus sen aan de start verschijnen. 4. Het bestuur zal het deelnemen van Nederlandse ploegen aan inter nationale wedstrijden in het buiten land stimuleren, hoewel daar mogelijk ook Russen komen. 5. Men zal wel internationale wedstrijden in Nederland houden met de verplichting daarvoor ook Russen uit te nodigen, zoals de „code de cour- se" van de FISA voorschrijft. De vereniging „Aegir" en Viking" verklaarden zich tegen elk contact CHARLES FAROUX OVERLEDEN. Te Parys is na een langdurige ziek te op 84-jarige leeftijd Charles Fa- roux overleden, een van de zeer gro te figuren uit de Franse sportwereld. Hij was in zijn jonge jaren een all round sportman, die een uitstekende partij voetbal speelde in een tijd, dat een wedstrijd nog slechts enkele hon derden toeschouwers trok, hij blonk uit in de lichte atletiek, hij kon zijn mannetje staan op degen en floret en hij behaalde als karabijn- en revol- verschutter eerste prijzen bij interna tionale toernooien. Zijn beste pres taties leverde hij wellicht op het groe ne laken, en wanneer men de lysten van de wereldkampioenen biljarten bekijkt komt men zijn naam drie maal tegen: twee keer in het kader 45/2 en in het seizoen 1928/27, toen hij al ver over de vijftig was, in het kader 46/1. Hij was een der oprichters van de internationale federatié, de U1FAB, en I me^ vele jaren lang president zowel plaats Op de zaterdag in Amsterdam ge- met Russische roeiers. De vertegen houden buitengewone algemene ver-1 woordiger van „Naarden" had geen gadering van de Nederlandse Roei- bezwaar tegen het deelnemen aan Mary Kok het Zuidairikaanse record op bond heeft de grote meerderheid van I wedstrijden, waarin ook Russen star- deze afstand reeds teruggebracht tot de aanwezigen zich geschaard achter ten, maar wilde de ceremonie proto- 2, ™in- 28 *ec- ^ls tweede tikte haar colaire afgeschaft zipn nrndat mm clubgenote Greetje Kraan aan. met buna niet vonr ^RnLic^' LTi! 3 meler achterstand. Jeannette Myburgh met voor de Russische vlag en het (Z..Afrlka) «as^erde zich derde met Russische volkslied in de houding wil J ruim 10 m achterstand op onze snelste staan. De Vertegenwoordiger van „De meisjes. Maas" onderstreepte, dat het aan de I Atie Voorbij zegevierde op de 100 Nederlandse roeiers vrij is uitnodi- yard« vlinderslag. De chronometers - wezen voor haar de fraaie tijd aan van 1 min. 8.5 sec. Lenie de Nijs had er 1 min. 15.2 sec. voor nodig, waarmee zij tweede werd. Jeannette Myburgh (Z.-Afr.) moest met de derde plaats tevreden zijn (1 min. 21.1 sec Lenie de Nijs zegevierde op de 100 yards rugslag door 1 min. 8 sec. te zwommen, waarmee zij 3.4 sec. boven het wereldrecord van Geertje Wielema bleef. Dc beide Zuid-Afrikaanse zwem sters J. Lyle en S. Wetton tikten gelijk tijdig aan en klasseerden zich ex aequo tweede. Ir. Ruempol deelde mede, dat over de kwestie van het al dan niet deel nemen aan wedstrijden met Kussen, contact is opgenomen met de FISA, Zwitserland, Westduitsland, Frank rijk en België. Het bestuursstandpunt van de NRB komt in grote lijnen overeen met het standpunt van de FISA en de Westeuropese landen. Het bestuursstandpunt van de Roei bond is al medegedeeld op de pre- BRIDGE siden ten vergadering van het NOC op 28 januari j.l. en zal thans als me ning van de NRB kenbaar worden Tri Agk ?£T„kt h0P Nn ar'SemT, „vergade- ring van het N.O.C. op 11 februari a.s. Groep Zwart: 1. Dames Verboog- Bij de verkiezing van een bestuurs- Brouwer 38' m.p.; 2. v. d. MeerDe lid in de vacature, ontstaan door het T'u' 3«Mw»iVi.^p"X'»Noort overigen van de heer H. J. de Vries j f m.?: "ft! moesten twee stemmingen worden j Kasteleyn-Brouwer jr. en v. Berge Hene- gehouden, omdat van de vier kan- gouwen-Rijnbende 26V-, m.p.; 8. Hr., Mw. didaten bij de eerste stemming geen i Lautenbach 26 m.p. de absolute meerderheid behaalde. Bij O„p,rolp_9r2erl; 1" Ds. Verstraaten-Nagel LEIDSE BRIDGECLUB DDS Onze filmsmaak is niet zo slecht Een sober bericht, dat de Duitse filmindustrie een donkere toekomst tegemoet gaat en dat ook In de Hei- matfilm zwaar de klad zit, brengt ons tot de vraag, hoe het gesteld is metwat men noemt de Neder landse film. Nu en dan duiken be richten over nieuwe pogingen op en over subsidies, die wel of niet zullen worden verleend, maar tot grootse daden wil het nog niet komen. de tweede stemming gold de meer derheid van stemmen en werd de heer D. Willebrand uit Amsterdam gekozen. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND EREKLASSE 47/2 Het kampioenschap van Nederland ereklasse groot biljart 47/2 zal definitief worden gehouden van 16 t. en m. 19 mei a.s. In de Friese club te Leeuwarden. 38' j m.p.; 2. Parmentier-v. d. Voort 38 m.p., 3. Hr., Mw. de la Court 3014 m.p.; 4. v. Leeuwen-Eyndhoven 30m.p.: 5 6. Mw. Becker-Baggen en Ds. v. Ingen Sch.- Rijnbende 30 m.p.; 7. Plouvier sr.-Lange- meyer 26' i m.p.; 8. Dames Visser-v. d. Meer 22 m.p. Groep Rood; 1. Hr., Mw. v. Heusden 3914 m.p.; 2. Dames v. Rooyen-Valk 3314 m.p., 3/4. Mw. den Holder-Mej. Snijders en Hr., Mw. Krul, 31U m.p.; 5. Ds. Gul- demond-Aalbersberg 30 m.p.: 6. Hr.. Mw. Lamel 29 m.p.; 7. Dames Sels-v. Alphen 2714 m.p. 8. Mw. Rec-kers-D. Reekers 26 m.p.; 9. Dames v. Berge H.-Land- zaat 2414 m.p. COMPETITIE NTBB Scylla op de laatste plaats De wedstrijden van het afgelopen weekend zijn voor Leids Scylla verre gelukkig geweest. Zelf verloor de Leidse club met 64 van Povac. maar hekkesluiter Smash versloeg Sparta 2 1 fi liet daardoor de laatste I zorgde F. Schuur voor de Leidenaars. Nedlloyd ver- Beereboom won 2 partijen Programma voor deze week: 13 lebr. Dames: Avanti 2Sparkler 1; 11 febr. Heren: Reflex 3Sparkler 2; 13 febr.: LPSV 2—Sparkler 2; 12 febr.: ATTC 5— Sparkler 3; 16 febr.: BATSparkler. PIT '54. Het le damesteam zette haar opmars onverminderd voort. Nu werd Sparkler het slachtoffer. Weer punten, A. L. v. Klink van dit lichaam als van de Franse j sloeg Sparta 3 met 91 en Quick zege- zorgde voor de volle winst. De beide «t_ rs*■-- 1 "«•«•h» n-> wiiro herenteams deden het minder goed en j moesten in hun tegenstanders hun meer deren erkennen. bond geweest. Als organisator van vierde met 7—3 over Wifra. de meeste grote automobiel prijzen i In de B-afdeling waren de uitslagen: van Frankrijk en van de Rallye Mon- PSV—Batswingers 3—7, Wibo—Blue Star te Carlo had Faroux een grote naam, 8~~2- en als schrijver van reportages en van i JJe competihertanden zUn thans: beschouwingen over automob.Usme I Wtra' en autoraces werd hy door niemand Sparta 3 n—8; Sparta 2 10—7; Smash geëvenaard. i 10—6; Scylla 11—5. Deze oud-leerling van de beroemde Groep B: Sparta 1 10—20; Wibo 1118; polytechnische school, die zoveel Batswingers 12—14; Carbon 10—12; knappe koppen heeft afgeleverd, f;uck Raek 11—11; Vaals 12—9; PSV heeft ook buiten de kringen van de 11 3- Blue star 11 sport opmerkelijke successen behaald in de loop van een carrière, die fan tastisch mag heten. In 1894, toen hij 23 was, en in dienst van de Par ij se omnibusmaatschappij, werd hem op gedragen de vervanging van de paar- dentractie door een mechanische ïollo van Maccabi. De piaats van J* v. d. tractie voor te bereiden en uit te voe- Jl- -'-4 ren, een taak, die hy tot een goed einde bracht. Twee jaar later kreeg hij de Prix-Foumeyron van de aca demie van wetenschappen, bedragen de 25.000 francs, een klein fortuin in die jaren. Hij ging naar Amerika, in stalleerde te Milwaukee een electri- sche tramweg volgens een toen nieuw systeem, en nam enkele jaren later, aangelokt door het avontuur, deel aan de Gold rusc naar Alaska. Het duur de een jaar voor hij er arriveerde, en de fortuin lachte hem in het hoge TREFFERS WON VAN MACCABI MET 10—0 Het bleek wederom een goed week end te zijn geweest voor Treffers. Het eerste team won met niet minder dan Zwet, die niet. meer in wedstrijden uit komt, werd ingenomen door Luc. v. d. Meer. Treffers 2 won in Den Haag van no. 3 der ranglijst, n.l. Batswingers 2 met 7—3. Deze punten werden behaald als volgt: W. v. d. Zwet 3, Nico Heems kerk 3 en Ant. Lami 1. Laatstgenoemde viel iets tegen in deze wedstrijd. De uitslagen der gespeelde wedstrijden zijn: Dames: Treffers 3Slagvaardig 2—8, Treffers 2—MVO 4—6, Treffers—Kitno 3—7. Bij dit eerste team won mevr. Hodes- Heemskerk een party en kwam mej. Jeanne Heemskerk tweemaal tot winst, «i.» Um J M«j' N. Stockmann wist het wel twee noorden met toe. Hy moest terug naar keer tot een beslissende 3e game te de beschaafde wereld zonder ryk te brengen, maar kon het toch niet tot een zyn geworden, werkte enige tijd als I winstpunt brengen. Bij de heren won cowboy op een ranch in Canada, en j Treffers 4 met 9—1 van TVH en Treffers sloot toen een contract met de North j 3 met 64 van st- Hoger. Canadian Review, die zyn reiskosten Voor deze week luidt het programma: naar New York betaalde voor een se rie artikelen. De goudkoorts was uit gewoed, en de loopbaan van Faroux als sportschrijver was Begonnen. In 1900 keerde hij terug naar Frank rijk, waar hij vier jaar later op uit nodiging van Desgrange toetrad tot de redactie van l'Auto. In de eerste wereldoorlog vocht hij bij Verdun en na het sluiten van de vrede her vatte hij zijn journalistieke loopbaan, die hij tot op zeer hoge leeftijd heeft voortgezet. Dames: 11 febr. TreffersWilhelmus; 12 febr. Smash—Treffers 2. Heren: 16 febr.: SettTreffers 3. Deze week alleen maandag en zaterdag trainen. Sparkler. Het eerste damesteam verloor met 64 van PIT '54. Het eerste herenteam behaalde een 100 overwin ning op LPSV, Het derde herenteam be haalde een 82 overwinning op Wils kracht II. De spelers J. Klerks en Joh. v. Amsterdam zorgden ieder voor 3 over winningen. De junioren verloren met 64 van Docos II. Alleen B. v. d. Meer zorgde voor 3 overwinningen. Uitslagen. Dames: PIT '54Sparkler 6-4. Heren: Sportief 6—PIT '54 7—3; HATA 3—PIT '54 2 7—3. Programma. Heren;. PIT '54 2—Wil helmus 7; PIT '54—TNSA 2. De wedstrijden van 21 februari a.s. zijn verzet naar dinsdag 19 febr. De dames worden verzocht hiervan goed notitie te De transistorUitg. van De Muiderkring, Bussum. De transistor is een nieuwe ontdek king, welke in de laatste jaren een grote toepassing heeft gevonden. Eigenlijk is het de herontdekkmg van de bij oudere radio-enthousias ten nog wel bekende kristaldetector, maar met enorm uitgebreide moge lijkheden. Juist omdat de transistor zo weinig plaats inneemt is zij voor alle mogelijke doeleinden geschikt. Wat zo'n transistor nu precies en hoe de werking is, wordt in dit boekje van de Muiderkring, dat een centrum is voor populair-weienschappelijke beoefening der radio-techniek, zo be vattelijk mogelijk uiteen gezet. Eenvoudige belastingkunde. door W. J. Visser. Uitgeverij FED, Amsterdam. Van dit in januari 1956 uitgekomen handige boekje is thans de derde druk verschenen, welke de inmiddels uitgevaardigde wetswijzigingen bevat. Deze „eenvoudige belastingkunde" is daarom zo welkom omdat de hui dige belastingkunnde helemaal niet eenvoudig is. En toch heeft iedere be lastingbetaler er mee te maken en daarom kan iedereen er profijt van hebben. De Algemene Ouderdomswet, door G. A. M. Gussenhoven. Uitg. FED, Amsterdam. Practisch iedereen in Nederland heeft met deze materie, het ouder domspensioen maken, hetzij als pen sioentrekker hetzij als premiebeta ler. Niet iedereen heeft echter een in zicht in deze nieuwe materie. Dit populaire boekje vat voor ieder een de hoofdzaken van de nieuwe wet op eenvoudige wijze samen; het geeft een antwoord op vragen, die bij iede re Nederlander rijzen. Het naslaan wordt vergemakkelijkt door een sche matische inhoudsopgave. Op eerder verschenen boekjes en handleidingen heeft het vóór, dat hierin ook de voornaamste uitvoe ringsbepalingen konden worden opge nomen. Een van de eerste Nederlands-spre kende films, die we ons herinneren, wis de merkwaardige compositie van Jan Theunissen onder de titel „Wil lem van Oranje". De criticus Simon van Collem heeft er destijds het was omstreeks 1934 en waar testimonium paupertatis over gege ven. Close ups van de titelrolspeler, Willem van Oranje waren taboe; dat kon je wel doen met de grote Greta Garbo, maar dat paste niet voor de vader des vaderlands. Maar wat in die rolprent wel mogelijk bleek, dat waren de wegwijzers van de ANWB, die toch wel niet in het landschap van de zestiende eeuw zullen hebben gestaan. De concluaie over die film was een kostelijk grapje: ndet Baltha. zar Gerarts had Willem van Oranje vermoord, maar de cineast Jan Theu nissen. In diezelfde dertiger Jaren werden ongeveer dertig Nederlandse speel films vervaardigd, maar slechts en kele hebben tot eer van de makers gestrekt. We denken aan „Pygma lion" van Ludwig Berger met Eduard Verkade en Wiesje Bouwmeester „Komedie om geld" van Max Ophuis, „Dood water", „Jonge harten" en nog een paar. In die films waren regis seurs aan het werk, die hun vak meester waren en op alle hulp middelen konden rekenen. Het waren echte films, omdat men er een auto nome kunstuiting ln kon herkennen „Malle gevallen". Voor de oorlog werden overigens heel wat „malle gevallen" in elkaar geknutseld en nadien was het door gaans niet veel beter. In de laatste tien jaar zyn er in ons land acht speelfilms gemaakt, ongetwijfeld met „Willem Parel als grootste misluk king. De aardige buitenopnamen, die we er destijds van hebben meege maakt, konden het geval niet redden. Daartegenover stond de verzetsfilm „L.O.-L.K.P." van Max de Haas. ook wel „Ciske de Rat" van de bekende Duitse regisseur Wolfgang Staudte, maar vooral „De dijk is dicht" van Koolhaas. Nooit zagen we bij een voorvertoning voor de pers zulk een uitbundige waardering als voor het geestesproduct van -'eze vaderlandse filmer. Dat in Nederland zo weindg goede speelfilms worden gemaakt, valt te verklaren uit het ontbreken van een gedurige produktie en te geringe gel delijke belangstelling van de over heid. Degenen, die er geld in willen steken, riskeren uiteraard een zo ge ring mogelijke strop. Het argument, dat het afzetgebied in de Nederlands talige landen te gering is, gaat slechts zeer ten dele op, zoals de criticus H. Wieliek in een van de culturele bla den heeft geschreven. Hy herinnert terecht aan het wereldsucces van de Deense fikns „Dite" en „Kinderen van de straat", van de Zweedse pro- fliepuitNu hebben we mm me flink tepikken, 1 Htthebikmmon leventemend telen denken dit tri bsni ktVeuze leuk,zed! ttehe'tkwm hier met Tsntelsm voor jullie en nf vonden ten eem echter det beeld en besloten ru/he eens ftink te foppen teuk.'Mxr net eoedkooplpjL öi zit flecht, menen dm hetjxreker even domtkdwsn'VmdhK dit w33rheiónK3l km vertel den dit vertrek street te avontuur", van de Zwitserse 1 „Achter de wolken", „Een nieuwe morgen" en „De laatste kans", en ook de Griekse rolprent „Stella". Het gaat hier uitsluitend om bekwame filmmakers uit niet veraf gelegen landen met een bescheiden produk tie. Om die reden noemen we niet Frankryk en Italië, waar de laatste jaren filmregisseurs aan het werk zijn, die het met Hollywood kunnen opnemen. Onze filmsmaak. Het ligt heus niet aan de filmsmaak van de Nederlandse bioscoopbezoe ker. Dat blijkt wel. zodra er een do cumentaire wordt gedraaid van eigen makelyk. Het is opvallend en verheu. gend, dat er'met nam? voor de docu mentaire en beschcuwende films be kwame Nederlandse regisseurs wor den gevonden, Dat is althans één van de oorzaken, dat de grote Nederland se films klein zijn, maar de kleine groot. Dat geldt ook oor de reclame filmpjes en de journaals, waarbij we het journaal van de Ned. Televisie- stichting zeker niet willen uitsluiten. Mogen we tenslote uit de chronolo gische volgorde „Malle gevallen", „De ballade van de ho^e hoed", „De slag om Arnhem" afleiden, dat in derdaad onze filmsmaak groeiende is? Dat kan gezegd zijn tot degenen, die met het woord en met de daad kunnen meewerken aan een nood wendige verheffing van de filmpro- duktie in het kleine Nederland. Mis schien, dat daarna Knaurs nieuwe „Buch vom Film" iets méér over de ontwikkeling van de Nederlandse produktie zal weten te vertellen. A. v. OORSCHOT. Televisieprogramma's. KRO: 9.25 Rep. v. d. plechtige bis schopswijding van Zyne Hoogwaar dige Excellentie Mgr. Wilhelmus Marinus Bekkers. VPRO: 20.30 Jouri. en weerber. 20.45 Documentaire film. 21.00 Film programma. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Voor d* vrouw. 9.15 Gramofonplaten. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 RVU: Dr. F. de Rooy: De tweede Andes- expeditie. 11.30 Gram. 12.00 Mil. Ka pel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prome- nade-ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 15.55 Bas en piano. 10.30 Voor de jeugd. 17.20 De Dierenwereld en wij. caus. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nieuws. 18,15 Piano spel. 18.30 RVU: prof. dr. G. J. Blee- ker: Godsdiensten der wereld: Islam. 19.00 Voor de kinderen. 19 05 Paris vous parle. 19.10 Koorconc. 19.45 Film praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De antwoordman. 22 30 Orgelconc. 22.55 Ik geloof, dat.... 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.16 Radiojourn. en New York callirg 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7 45 Morgengebed en lit. kal. 8 00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Voor de huisvr. 9.25 Plechtige bisschopswij ding van Zijne Hoogwaardige Excel lentie mgr. Wilhelmus Marinus Bek kers. 12.15 Voor de boeren. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws on kath. nieuws 13.20 Dansmuz. 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Omr. ork. en solist. 15 45 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksde len Overzee: Dr. J. I. S. Zonneveld: Watervallen en stroomversnellingen in Suriname. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole ork. en solist. 19.00 Nieuws. 10.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen, getuigenis. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23,00 Nieuws. 23,15 24.00 Nieuwe gram. Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR L F. J. GROOTHEDDE. 39). Marion keek hem medelijdend aan. Hoewel ze hem altijd gehaat had, deed het haar toch pijn, hem te moe ten grieven. Maar toch, het moest en haar stem klonk vast, toen ze zei: „Omdat er een ander is, Jim". Jim's ogen werden tot spleten, zijn vuisten balden zich, alles aan hem scheen samen te krampen. Kort knap pend en bruusk kwam dat ene woord: „Wie?" „Hall Pennock", zei Marion zacht en beefde. Een golf van haat sloeg op in Jim. Met overslaande stem schreeuwde hij: „Hall Pennock, toch nog die ver-1 vloekte Hall Pennock?" Dan maakte een onbeheerste woede zich van hem meester, haat, wilde haat bruiste in zijn hart. Het was, of een rood floers i zich voor zyn ogen trok. 1 „Hij zal je niet hebben!", gilde hij plotseling, trok zijn revolver, vuurde vier, vijfmaal op de meisjesgestalte en stortte zich de heuvel af. Een snijdende kreet spleet de lucht. Marion stak haar armen hoog op, wankelde even en zonk langzaam neer. In de doodse stilte, die er op de schoten volgde, bleven de sneeuw vlokken dalen, geruisloos en zwijg zaam. Ze dekten wit de roerloze ge daante, maar kleurde op één plek helrood. HOOFDSTUK XII. DE ONTSNAPPING „Er werd geschoten", zei Bluecorn, die voor het huiskamerraam naar buiten zat te staren. De woorden klonken vreemd in de lege stilte van de kamer en schenen te blijven han gen. Bluecorn keek nadenkend naar de immer vallende sneeuw en sprak in eens, alsof het nu pas tot hem door drong: „Het waren revolverschoten, ginds op de helling. Wie schiet er nu met een revolver in de sneeuw?" De stilte van de kamer gaf hem geen antwoord, die stilte scheen op hem af te sluipen, wilde hem be klemmen. Onwillekeurig keek hij achter zich. De meubels schenen hem vragend aan te kijken of ze spreken wilden, maar niet konden. I „Waar is Marion?", dacht hij op- I eens. Een vaag, onbestemd gevoel van onrust begon hem te bekruipen. Hij I schoof zijn stoel achteruit en riep I krachtig: „Marion!" Geen antwoord. Van de keuken kwam verwijderd gestommel en ge rommel met pannen, verder niets. Hy luisterde, iets voorovergebogen. Waar zou ze zijn? Eigenaardig, dat het meisje haar koppigheid geheel had afgelegd. Ze was vriendelijk en mee gaand en sprak geen kwaad woord Maar toch. zijn oude ogen lieten zich niet zo gemakkelijk bedriegen, toch zag hy in haar onschuldige blauwe kijkers dikwijls een glans, die hem deed vermoeden, dat onder haar ge dweeheid een brand woedde, een fel le, hartstochtelijke brand, die by de minste aanleiding schroeiend zou uit slaan. Waar bleef ze nu toch, Marion? Er was geschoten buiten op de hel ling, met een revolver. „Ik zit te dro men", mompelde hij, „ik word oud". Toch liet dat vreemde gevoel van on rust hem niet los. Hij richtte zich op uit zijn gebogen houding, stond recht midden in de kamer en riep met een stentorstem, dat het daverend tegen de wanden opeloeg: „Marion, Ma rion!" Sloffende stappen werden hoorbaar injie gang. De oude huishoudster stak haar hoofd om de hoek van de deur en zei afkeurend: „U doet een mens schrikken met uw schreeuwen. Marion is een half uur geleden naar buiten gegaan, juist toen het begon te sneeuwen". „Naar buiten?", schrok Bluecorn, „er is geschoten!" „Wat zou dat? Er wordt hier zo dikwijls geschoten. Moet u daar nu zo om schreeuwen?" „Met een revolver!", kreet Blue corn, duwde haar hardhandig opzij, vloog naar buiten en rende de heu vel op, zo snel zyn oude benen hem dragen konden. Niets ziende keek hij verbaasd rond. Dan viel zijn oog op een verhoging en op die verhoging tekende zich een bloedvlek af, waar aan zyn blik in starre ontzetting bleef hangen. Het volgende ogenblik knielde hij er bij neer, groef koortsachtig de sneeuw weg en nam, met een kreet van ontroering, haar in zijn armen, zijn dochter Marion, keek neer op haar doodsbleek gelaat en stapte voorzichtig de berg af. mompelend: „Ik voelde het. Ik wist het. Dat ik niet dadelijk gegaan ben!" Op de ranch aangekomen, liep hij de dodelijk-ootstelde huishoudster zwijgend voorbij en legde Marion zo zacht mogelijk te bed, haalde snel een verbandkistje en trachtte het i bloed te stelpen, dat nog steeds vloei- de uit een wonde aan haar hals. I Vaardig en vlug legde hy een ver band. Inderdaad smaakte hij het ge noegen, dat het bloeden na enige tijd ophield. Hy keek naar haar roerloze gedaante en mompelde; „Waarom ging ik niet direct? Ik wist toch, dat het dit moest zijn! Die revolverschoten waren op haar ge richt, een kogel trof doel". Hij zweeg en keek doelloos om zich heen, niet wetend, wat te doen. Er drong zich nu een vraag aan zyn versufte hersens op, de vraag: „Wie was het, die de schoten los te?", die hem in beweging bracht. Toen hy de deur opende, stond de huishoudster met een behuild gezicht ervoor. Ze green hem Mi de urm en stamelde: ,,'t Is vreselijk, baas. Wat is er ge beurd? Is ze dood?" „Klets niet", Krauwde Bluecorn met ingehouden drift, „stuur een boy naar de stad om de dokter en de po litie". „Dat heb ik al gedaan", snikte ze, „mag ik haar nu even zien?" „Een echte prairievrouw", dacht Bluecorn snel, „om ondanks schrik en verdriet toch te handelen". Hij ging met haar in de kamer terug en ze bleven samen aan het bed zitten, 'nt het geronk van een motor aankon digde. dat de dokter op komst was. Dczé trad even later het vertrek bin nen, groette vluchtig en boog zich aanstonds over het mei* je he^n om haar te onderzoeken. Hij verwijderde het verband, onderzocht nauwkeurig de wond, voelde de hart- slag, legde een nieuw verband aan en wendde zich tot Bluecorn. dre ge spannen en onbeweeglijk had toege keken. De dokter haalde de schou ders op en fluisterde: (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9