De hel brak los in Serawak (Borneo) Klerk TEEKENS GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Regering en volk slaan op hol! Nette Schoonmaaksters ROSELEUR'S Banketbakkerijen ENIGE NETTE SERVEERSTERS MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 GEVESTIGD In de week van SI Jan. I.m. 6 fabr. IfIT M. C. van den Oever-Van de Water en fam., Dijkstraat 17; A. Toering en lam., handlanger acheepat.werf, a.b. Utr. Jaag pad t.o. 50; G. Th. Rothuizen en fam.. predikant. Hoge Rijndijk 87; J. G. WiJ- nandj en fam., timmerman, Haarlemmer straat 8; A. de Graaf, officier LdH, Hooigracht 30; W. Verhaagen. handels- empl., Wasstraat 29; A. Bootamen, ver pleegster, W. Singel 27; A. P. Anspach verpleegster. Witte Singel 27; A. van den Hoek-Groen, verkoopster, Calandatr. 27; H. L. Boerema, loopknecht. Janvosaen- steeg 59; G. H. C. Soeteman, Plantsoen 93 Ch. P. Gerhardt, P. de la Courtstr. 70; H. P. Zweerus-Vink. Oude Singel 18; J. H. C. Ruiter, bloemist, Poclgeeststraat 2; L. M. C. Bouwhuis, huishoudkundige. Mezenstraat 2; A. H. Elbrecht, onderwij zeres. Jan van Hoütkade 28a; G. J. Lug- tigheid, Boerhaavelaan 5; A. W. G. G. Wijers, maatsch. werkster, Johan de Wittstraat 37; R. O. de Jong, kand.notarls Morsweg 30a; P. Westbroek, Drucker- straat 19; J. M. van den Berg-Bijleveld, huishoudster, RUnsburgersingel 11; R. Jeltes, W. Rozenstr. 26: J. Mark. elektr. lasser. Sluisstr. 16; Ch. Lina-Van der Puil, Koningstr. 24a; C. Leget, stukadoor, Magd. Moonsstr. 47; H. L. C. van Rijn- Vogelenzang, Noordeinde 32; W. J. Joris sen. radiomonteur. Uiterstegracht 107a; P. F. van Oyen, Merelstraat 34. VERTROKKEN A. H. Laugs en fam., Garenmarkt 1, Am sterdam. Hudsonatr. 144 hs.; J. N. Munk en fam.. Zoeterw. Singel 102, Groot- Brittannië; M. A. Leewis-Meljer en fam., Rijnsb.weg 99, RJJswljk Z.H., Burg. Elzenln 120; E. J. Veldhuyzen en fam., Oude Vest 237, Oegstgeest, Berllcum- straat 6; M. G. C. Fransaen en fam., Burggravenlaan 77. Venrai), Hoebert- weg 18; Tjien Kie Oei en fam.. Klok- steeg 13a, Oegstgeest, Terweeweg 92; F. A. C. Broekmans en fam.. Kam. Onnes- laan 7, Enschede, Oogstplein 5; P. Henrij en fam.. Stationsweg 23. Voorschoten, Krimkade 53; C. J. P. van den Berg- Van der Kooy en fam., Morsweg 87a. Den Haag. Spijkermakersstr. 79; J. J. Wulms en fam., A. v. Saksenstr. 4b, Bloemen- daal, Bloemendaalseweg 31; W. Lans-De Vos en fam., Melch. Treublaan 70. Gro ningen, E. Y. Soniuspln 4a; C. H. Epker, Pieterskerkchoorstg 12, Middelburg, Dam 16; Ch. A. M. Bernard, Garen- markt 21. Voorburg. Essesteijnstr. 10; J. C. A. Zoete, Witte Singel 58a. Zeist, O. Arnhemseweg 229; M. Semeijn. Hooi gracht 30, Rotterdam, Gordelweg 26d; M. Knoester, Hooigracht 30, Den Haag. Korte Molenstr. 23-25; W. M. Straver, Lusthoflaan lb.. Brummen. Ulinckstr. 4; M. A. van Rhijn, Pieterskerkstr. 12, Zeist, P. v. Wieldrechtlaan 24; I. M. Thingberg Thomsen, Korevaarstraat 11c, Den Haag, Cliviastr. 15; A. A. C. Bossers, Witte Singel 94, Den Haag, Sweellnck- plein 79; H. Z. A. van de Roemer, Haag- weg 7a. Groot-Brlttannië: W. Izeboud, Rijnsburgerweg 10, Den Haag, Hollan- derstr. 89; J. Mak van Waay, Boerhaave laan 40, Dubbeldam,Burg. Jaslaan 46; J. Kersbergen, Mezenstraat 2, Amster dam, Bestevaerstr. 129 hs.; S. J. Heems kerk. Apothekersdijk 29a, Bergambacht, Dijklaan 18; G. B. Noothoven van Goor, Oude Rijn 3. Rotterdam, Westerstr. 46; G. Nolmans, Nieuwe Rijn 46a, Amers foort, Rubensstr. 27; L. Pais, Heemskerk- straat 82, Velsen, L. Nieuwstr. 376; J. C. B. Hupkes, Oude Rijn 3, Rheden Gld., Stationsplein 2; A. A. van Soestbergen, Rapenburg 79, Delft, Koornmarkt 52; M. R. Vitters. Hoge Rijndijk 177, Rotter dam, Rochussenstr. 271a; J. J. Baan, Cobetstr. 10, Delft, Oude Delft 183; Th. H. Hendriks. Zoeterw. Singel 18, Katwijk, Drieplassenweg 17; M. C. Stoutjesdijk, de M. v. Streefkerkstr. 57. Wassenaar, v. Ouden Meulenlaan 18; L. A. Knetsch, Stieltjesstr. 29, Ridderkerk. Schoolstr. 12; A, Mente, Haagweg 52, Den Haag. Crom- vlietplein 4; E. Silvergieter Hoogstad-De Quay, Oegstgeest, Rhijngeesterstr.weg 143 A. J. Maaskant-Driessen, Joh. de Witt- str. 51, Arnhem, Stationsplein 23; E. Kuiper. Oude Singel 144, Oegstgeest, W. de Zwijgerln 32; J. Boot, Lombokstr. 28, iNoordwijk. Henr. Rol. Holststr. 28; G. I Cornells, Margrietstr. 15, Delft, Fr. Hen- drikstr. 88; D. C. Stigter, Hogewoerd 167, Breda, Taxandrialaan 5; N. Landaal, De L. de Kanterstr. 15a, Amsterdam. Von delstraat 20; G. Aalbersberg, Leuven straat 29, Rotterdam. Bergweg 174b; M. I. J. M. van Waesberghe, Witte Singel 55. Voorburg, Park Vronesteijn 15; A. E. J. Wilke, Kagerstr. 12, Ver. Staten van Noord-Amerika; S. M. Wilke, Kager- straat 12, Ver. Staten v. Noord-Amerika; S. van Turenhout, v. Assendelftshof 8, Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 7; J. Brussee Schutterstr. 10a, Rijnsburg. Vliet ZZ 57; E. C. van Zwieten, Oude Vest 89. Zoe terwoude, Hoge Rijndijk 98; H. A. van der Staaij, Botermarkt 28, Oegstgeest, Julianalaan 12; J. J. Ellenbroek, Haren gracht 106, Den Haag. v. Blankenburg straat 61; H. H. Verwer, Temminckstr. 3, Edam. Prinses Irenestr. 13; H. J. Loggers Jac. Catalaan 53, Wassenaar, Santhorst laan 26; W. Buurman, Johan de Witt- str. 50. Rotterdam. 's-GravendiJkwal 99; P. den Hartog, Nachtelaallaan 4, Ver, OEGSTGEEST L.T.B. De afd. hield j.l. donder dag 7 febr. haar zeer goed bezochte jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer H. Kuipers. Uitge bracht werd door de secretaris het jaarverslag, door het bestuur van de L.T.J. een verslag over de gehouden Oogstdankdag, zowel wat betreft af werking program, als financieel. De heer Th. Verhoef van de Centr. Coöp. v. d. L.T.B. hield een inleiding over mechanisatie op de bedrijven. Spreker wees op de noodzaak van mechaniseren, door gebrek aan ar beidskrachten, veroorzaakt door wegzuiging van deze krachten naar de niet-agrarische bedrijven en om te komen tot hogere produktie met zo laag mogelijke produktie-kosten. Door spreker werden verschillende gestelde vragen over het besproken onderwerp beantwoord. Na sluiting van de vergadering, gingen de aanwezigen over tot het houden van een gezellige avond met verloting. Gemeenteraad In de vergade ring van de raad zal woensdag o.m. worden behandeld het verzoek van 't bestuur der Stichting Oegstgeeeter School voor Chr. onderwijs om me dewerking voor het stichten van een kleuterschool in de omgeving Hof dijk. Daar de aanvrage voldoet aan de te stellen eisen, stellen b. en w. voor de medewerking te verlenen en gelden voor de bouw beschikbaar te stellen. Subsidie Oegstgeester Chr. Jeugd- kampen In de vergadering van 14 nov. is besloten aan de Chr. Jeugd kampen mede te delen, dat zij subsi die kunnen krijgen als zij onder een erkende vereniging worden opgeno men. Het bestuur heeft inmiddels b. en w. bericht, dat het thans is aangeslo ten bij de Centrale Hervormde Jeugdraad en door bemiddeling van deze instelling erkend is door de des betreffende afd. van het ministerie van onderwijs. B. en w. stellen voor de subsidie voor de jeugdverenigingen met f 500.te verhogen. Bovengenoemde vereniging zal ongeveer een bedrag van 350.ontvangen, terwijl de an dere jeugdverenigingen door deze verhoging, ook nog enig voordeel hebben. VOORSCHOTEN VIJFTIG JAAR KATH. ONDERWIJS IN VOORSCHOTEN. Vrijdag 8 februari was het 50 jaar geleden, dat de eerste r.-k. lagere school in Voorschoten werd geopend. Het was de jongensschool aan de Leidseweg, thans in gebruik als kleu terschool. De meisjesschool is enkele jaren later gebouwd. Het eerste hoofd van de school was de heer J. J. Smit, thans met pensioen. Op de jongensschool hebben de leerlingen vrijdag j.l. een makkelijke dag gehad. Het jubileum zal verder niet worden gevierd. Kath. Vrouwengilde. In het bondsgebouw gaf het kath. vrouwen gilde haar jaarlijkse feestavond. Ter opluistering van deze feestavond was uitgenodigd het toneelgezelschap „De spelers van St. Vincent" uit Leiden. Hét bleek een goede keus geweest te zijn, want met veel voldoening over het gebodene kon een ieder huis waarts keren. De Spelers van St. Vin cent brachten onder regie van de heer Henk Topper de zeer vrolijke klucht „Schandaal in de Groene Kakatoe" van R. Feenstra. Het is een vermake lijke klucht, die zich afspeelt ten huize van Baron Aristide de Mont- pellier, die, om uit financiële moei lijkheden te geraken, een keer een bezoek bracht aan de nachtclub „De groene Kakatoe" en daardoor juist in de moeilijkheden komt. Uiteindelijk zal blijken, dat dit bezoek hem veel fortuin oplevert, want zijn zoon komt daardoor in aanraking met de zeer rijke Amerikaanse miss Lennox en dat wordt een paar. Zijn dochter krijgt de jonge schrijver Pierre Beaulieu, eerst berooid, maar later gehonoreerd met veel geld voor zijn boek, waarmee hij de adel ontmas kerde. Zelf komt hij in aanmerking voor een ridderorde en tante Valerie zal haar neef in het testament niet vergeten. Maar voordat alles tot het goede einde komt, zijn er heel wat vermakelijke scènes achter de rug. Daarbij komt, dat het stuk kostelijk werd gespeeld en de toeschouwers graag naar de acteurs en actrices keken. Het is niet de bedoeling de acteurs en actrices met name te noe men. Zij speelden het stuk voor een goed doel n.l. voor de St. Vincentius- vereniging van Leiden. Maar stuk voor stuk speelden zij hun rol voor treffelijk en hebben zij de leden van het vrouwengilde en hun echtgenoten laten genieten van een gezellige en vermakelijke klucht. De presidente van het vrouwengilde, mevrouw E. van Gent, opende en sloot de fees telijke bijeenkomst. De actrices wer den na afloop van het geboden spel bedankt met een presentje en de acteurs werd een rokertje in het vooruitzicht gesteld. Een grote ver loting om mooie prijzen ontbrak op de feestavond niet. Toneelgroep „Rococo". Veel be jaarden hebben in de toneelzaal van het Marine Opkomst Centrum ge noten van een toneelstuk, dat werd opgevoerd door de toneelgroep Ro coco, onder regie van de heer D. Vyl- brief. Mevr. A. S. M. de Graaf-Bootsma verwelkomde de talrijke aanwezigen, het bijzonder de burgemeester en de eerste officier van het M.O.C. de overste Steinmetz en zijn adjudant. Rococo voerde op „Waarhen?" een tragedie in drie bedrijven, geschre- door Arie van der Lugt. Het stuk geeft de vaak in-droeve omstandig heden weer waaronder de „ouden van dagen" een veertig jaar geleden hun laatste levensdagen, tot werken niet meer in staat en van de kinderen af hankelijk, moesten slijten. De hoofdrol, de oude horlogemaker, werd uitnemend vertolkt door de heer P. Bos. Een bijzondere prestatie was de manier, waarop bijna onmerk baar, drie rollen door invalsters wer den gespeeld. „Waarheen" is een bijzonder ge voelig stuk, dat door alle spelers met overgave werd gebracht. Hun viel dan ook een welverdiend warm applaus ten deel. Een sympathiek gebaar was het van het toneelgezelschap voor de be jaarden een taart beschikbaar te stellen, die gratis onder hen werd verloot. Burgemeester Van der Hoe ven hield bij de trekking een vlot speechje. Tussen de bedrijven door wekte mevr. Zuiderbaan de bejaarden op tot het bezoeken van de Bejaardensocië teit. Het verre Oosten EEN LOCOMOTIEF ZONDER MA CHINIST..., die nota bene nog een lange sleep v/agons meetrok, beladen met reizigers endynamiet! Zo te kende zien het beeld af van het voor val, dat het begin was van de meest bewogen tijd van mijn leven en dat ik u nier figuurlijk voorstel met een een trein-zonder-enig personeel. De fantastische lotgevallen spelen zich af half december 1941 in Sarawak, het meest onontwikkelde deel van Borneo, langs de onmetelijke rivier de Radjang. Het bestuur van dit enorme district werd uitgeoefend door de districts commandant, die in de centrumstad Siboe resideerde temidden van een Chinese en Maleise bevolking en een groep van ongeveer 75 blanke amb tenaren, handelaars en missionaris sen. Het meest opvallende was, dat het gehele land in een rustige atmos feer verkeerde, daar nog geen en kele Jap bij de Radjangrivier was te zien. Terwijl ik dus op zekere dag mijn dagelijks werk temidden van de bosbevolking v/as begonnen kwam plotseling het ongelofelijke nieuws, dat de distriktscommandant met alle blanken in Siboe zich met have en goed hadden ingescheept op de goevernementsboot en de vlucht hadden genomen naar Neder lands Borneo. De commandant was blijkbaar in een toestand van rade loosheid en vrees, „amok", geraakt door de legio geruchten en had blijk baar ook de gehele blanke bevolking in een epidemie van waanzinnige angst meegesleurd. Het bestuur van dit land met zijn grote bevolking van alombekend wilde Dajaks was over gedragen aan de Maleise notabelen van Siboe. Dus bleef ik alleen in mijn hut met twee knechtjes ergens in Centraal-Borneo achter, medite rend de wijze woorden onzer voor vaderen: „Verbeelding is erger dan de derdedaagse koorts". Marktberichten ROTTERDAM, 11 febr. Vee. Aanvoer 1691; 929 vette koeien. 762 varkens. Vette koeien le kw. 310 324, 2e kw. 286—300. 3e kw. 274— 284; varkens le kw. 186, 2e kw. 184, 3e kw. 182. Vette koeien aanvoer korter, handel redelijk, wat stijver in prijs; varkens aanvoer ruimer, handel traag, met dalende prijzen, enkele prima's boven notering. Wat lezers schrijven Hoogmade, 11 febr. 1957 DE DORPSSTRAAT IN HOOGMADE De situatie van de publieke weg door de kom van ons dorp vraagt een oplossing, daar deze toestand, willen we ons met redelijke veiligheid op straat begeven, toch wel zeer precair is. Eensdeels is dit ontstaan door de ongelukkige kronkelingen en vernau. wingen en van de andere door de ge dane opheffing v.d. maximumsnel heid. Het steeds zwaarder wordende verkeer gevoegd bij de ondiciplinaire v/ijze van rijden van sommige chauf feurs vormen een niet te miskennen gevaar in de kom van het dorp en wel speciaal voor de kinderen en ouderen. Nu m.i. een niet te voorkomen be- schoeiingswerk zal moeten worden uitgevoerd i.v.m. de geleden schade aangericht door de zandtransporten voor de aanleg van rijksweg 4a, zou het toch wel aanbeveling verdienen indien tegelijkertijd een aantal gron dige verbeteringen, zoals bovenbe doeld, zouden worden tot stand ge bracht. Het dorpsschoon zou hierdoor heel wat beter kunnen worden dan de thans minder fraaie „witte paal tjes met plankjes" gepoot op een berm welke deze paaltjes nauwelijks dragen kunnen. Het is duidelijk dat zulks geld en misschien veel geld zal kosten, doch hoe verheugend het ook is, dat het gemeentebestuur een sluitende begro ting kan aanbieden, dit zal toch nim mer ten koste van dergelijke urgente onderhoudswerken, welke een bevei liging voor de bevolking betekenen, mogen gaan. Gaarne zou ik dan ook, en met mij veel dorpsgenoten, een grondige ver betering hierin verkregen willen zien. Hopenlyk zullen de betreffen de instanties de noodzaak willen in zien en stappen ondernemen om tot een daadwerkelijke oplossing te ko men, anders zal ook hier het kalf ver dronken zijn alvorens de put ge dempt wordt. Een maatregel van direct belang zou reeds zijn om een maximumsnel heid in te voeren voor de kom van het dorp. TH. J. v. d. WERELD. Hoogmade. SPORT VOETBAL ZEVENTIEN SPELERS VOOR CENTRALE TRAINING UITGENODIGD. De keuze-commissie van de KNVB heeft zeventien spelers aangewezen voor het volgen van de centrale trai ning voor de wedstrijd Nederland Luxemburg, die woensdag 20 maart in het Feyenoord-stadion te Rotter dam wordt gespeeld. De Nederlands elftalclub zal we derom te Boxtel oefenen en wel op de dinsdagen 12, 19 en 26 februari, alsmede op 5 en 12 maart. De trai ning zal worden geleid door de En gelsman George Hardwick. De volgende spelers maken deel uit van deze groep; Doel: De Munck (Fortuna '54) en Pieters Graafland (Ajax). Achterhoede: Wiersma (PSV), Kuys (NAC) en Veldhoen (Feyenoord). Middenlinie: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortu na '54), Klaassens (VW), Schaap ('t Gooi), en Van Wissen (MW). Voorhoede: Bosselaar (Sparta), Cor van der Gijp (Feyenoord). Appel (Fortuna '54), Voges (Enschede), Moulyn (Feyenoord), Van der Lin den (DOS) en Angenent (Fortuna '54). EEN ZIEDENDE HEKSENKETEL: Nooit beter dan toen leerde ik de vaak vanzelfsprekende zegen waar deren van een hecht en rechtvaar dig regeringsbestel! Want na de laffe vlucht van de distriktscomman dant brak terstond een onbeschrijfe lijke wanorde uit. De „regerings- trein-zonder-machinist" ontspoorde, stortte in de ravijn van de chaos, terwijl de licht ontvlambare bevol king als -;en dynamietvat uiteen barstte. De stad Siboe werd al direkt geter- rariseerd door Maleise nietsnutters, gewapend met goevemementsgewe- ren, terwijl de veel hoger staande Chinezen een represaille-legertje or ganiseerden, bestaande uit minder waardige rasgenoten, toegerust met bamboestokken en ijzeren drietanden, zodat wel onaangename straatbotsin gen moesten ontstaan. Het stadsge- peupel had al spoedig de rijstopslag- plaatsen der regering geforceerd en leeggeplunderd. De Chinese winke- liiers hadden hun winkels geblin deerd en vluchtten naar familie en vrienden op de rubbertuinen van het platteland, hun koopwaar groten deels meevoerend. Maar de paniek verspreidde zich ook als een be smettelijke epidemie onder de Dajak- bevolking der wouden, die gretig hun kans waarnamen en het recht zelf in handen namen om oude veten bloe dig te wreken. Hun natuurlijke drang naar koppensneller^ kwam weer onmiddellijk tot uiting en iede re rechtgeaard Dajak begaf zich op het oorlogspad om de „antiquiteiten verzameling" der voorvaderen weer met een rijke buit nieuwe „kopstuk ken" te verrijken. Rond Kerstmis 1941 zag ik vanuit mijn hut hier en daar dc nachtelijke hemel geïllumineerd door de vlam men van in brand gestoken huizen van omwonende vijanden. Overal suisden de kogels ons om de oren. Mijn twee „boys" waren gevlucht, mijn werk was onmogelijk gewor den en ik besloot my aan te sluiten bjj de Chinese families in een nabij gelegen huis. s HET FORT LOEVESTEIN: Myn ci tadel was een vierkant gebouw met dikke muren, opgetrokken uit plavuizen van klei volgens de trant van de echte Chinese huizen. Het was een winkel en opslagplaats voor dagelijkse benodigdheden voor Da jaks en Chinezen. Wij hokten met ruim honderd Chinezen op de boven verdieping! Bij de vensters was een enorme stapel bakstenen opgetast, welke als projektielen waren bestemd ingeval de snellende Dajaks het huis moch ten aanvallen. Beneden was een prikkeldraadversperring aangebracht en vóór de ingang marcheerden twee mannen, elk toegerust met een speer, om het nodige ontzag in te boezemen. Het verblijf tussen die samenge pakte menigte was ijselijk muf en geestdodend, terwijl er van nachtrust geen sprake kon zijn vanwege het doorlopende gekwek der Chinezen, dat zelfs het oorverdovend gesnater op een eendenfokkerij in Singapore overtrof. Spoedig rijpte bij mij dan ook het plan dit schuiloord maar te verlaten, en na 12 dagen verliet ik mijn „Loevestein", niet als weleer Hugo de Groot in een boekenkist, maar frank en vrij als 'n ridder zon der vrees of blaam. Het was ook noodzakelijk voor minstens een jaar voor drie man proviand te verzame len. want de twee „boys" waren in middels weer teruggekeerd. Een honderdtal lege flessen werden bij eengegaard, met water gevuld en ge mengd met een flinke scheut jo dium, dat een uitstekend preparaat is om strumagezwellen te doen ver dwijnen. Verder had ik een goede dosis san- tonine, het specifieke middel tegen kinderwormen. Zo trok ik als medi cijnman rond om proviand te verza melen. Want vergeet niet, dat alle import van rijst was stopgezet! Dit plan werd moeizaam verwezenlijkt. In myn kwaliteit van „dokter" was ik door de omstandigheden en hoogst primitieve apparaten vaak gedwongen vreemde methoden te volgen. Zo bevrijdde ik bij gebrek aan betera in strumenten een arme dronwndl van 'n aantal grote hagelkorrels met de priem en kurkentrekker van myn zakmes, dat vooraf flink met was zeep en jodiumtinctuur was gedesin fecteerd! Nood breekt wet!!! Inmiddels hadden ook de eenvou dige Chinese landbouwers, die ge legen woonden en daarom vaak wer den bestookt door snellende Dajak- groepen. zich gecombineerd ter zamenlyke verdediging met knup pels en rieken. Een aantal technisch aangelegde mannen moderniseerden deze antieke strijdwijze door het ver vaardigen van primitieve geweren, z.g. „achterladers". Deze wapenen werden uit oude water- of gaspijpen vernuftig gesmeed! Ik kan nu wel verklappen, dat het buskruit werd vervaardigd met sal peter, waarover ik aanvankelijk nog ruim beschikte. Toen deze hoeveel heid was uitgeput, wist de uitgesla pen Chinees weer raad! De aarde in de geitenstallen, welke na jaren ryk urinehoudend was geworden, werd met water gemengd en daarna door matten gezeefd. Dit salpcterhou- dende water werd door de tropenzon verdampt en men verkreeg zodoen de een flinke hoeveelheid salpeter, hetwelk tot kruit bereid, als amen nitie werd gebruikt, zelfs voor hand granaten! Zo speelden de reeds lang geslachte geiten een rol in de poli tiek, een verbluffend feit, dat zelfs de meest onmogelijke Amerikaanse bluf verre overtrof! Was de orkaan van onbeschrijfe lijke wanorde opgestoken in een pe riode van serene rust, even plotseling en wonderlijk luwde dt storm bij de aankomst der Japanners. Het werd de schijnbare rust van de geknechte slaaf en van de vrees voor het ga pende kanon. Want juist nu nam de toestand ernstige afmetingen aan. De inlanders en Chinezen werden vier jaar lang uitgebuit, terwijl de blanke missionarissen de enigen, die op hun post waren gebleven zonder veel kleding op een veeboot werden „geladen" en achter prikkeldraad op gesloten. Over de gezellige uurtjes bij „Ome Jaap uit Tokio" een volgende maal. TOENG SIENG FOE. Wegens GROTE UITBREIDING hebben wij plaats voor: Gehuwd en ongehuwd, gedurende de ochtend en avonduren <0.308.30 en 58 uur). Goed loon, goede sociale voorzieningen, vrije werkkleding en voor personen buiten Leiden wonend, reiskostenvergoeding. Komt U eens met ons praten. Wij verstrekken U gaar ne inlichtingen 's morgens tussen 912 uur en 's mid dags tussen 25.30 uur. N.V. CEMSTO, Papengracht 7c, Leiden ROSELEUR'S WOENSDAG AANBIEDING 200 gram Leldse Moppen en 100 gram Frambozen Bonbons SAMEN 0.79. Haarlemmerstraat 67 Breestraat 54 Lelden Restaurant omgeving Leiden vraagt voor spoedige in diensttreding Jaarbetrekking of in losse dienst. Brieven onder no. 186 aan het bureau van dit blad. Gemeente Oegstgeest Ter secretarie der gemeen te Oegstgeest kan ge plaatst worden een Salaris per maand (bruto) ƒ259.— tot ƒ367.—. Va- cantietoelage 4%. Brieven met uitvoerige in lichtingen aan de Burge meester. Raadhuis. Oegst geest. Gevraagd per 1 maart Flinke Schoenmakers knecht of Halfwas In- of extern J. E. SPIERENBURG Noordeinde 41 Roelofarendsveen Telef. K 1713—381 X SlagerU Pieterse. Dins dag-. woensdag en donder dag: 500 gr gehakt v. 1.70 v. 1.40; onze bekende rookworst 32 ct. p. 100 gr. 75 ct. p. 250 gr. en 1.35 p. 500 gr. Rauwe rookworst 38 ct. p. 100 gr. Heren straat 29. X Iedereen is enthousiast, als wij uw matras over trekken met damast. Een één-pers. vanaf 19.50; twee-pers. vanaf f 26.50. Smit's bedden en tapiiten- magaz. Mare 98. Vrouwen- steeg 9 tel. 23913. TAST TOE 'T IS VAN W/mêê*—mmm Wat een heerlijk malg stuk vlees kan moeder iedere dag weer op tafel brengen. Verrukkelijk vlees, dat door vader en de kinderen erg wordt gewaardeerd. Geen wonderse blijven er sterk en gezond van EXTRA DAGRECLAMES: DINSDAG I WOENSDAG I DONDERDAG .>00 gr. hacheevlees 1.38 '«OO gr. doorr. lappon 1.28 .*>00 gr. verse worst 1.38 K .'>00 gr. doorr. speklap. 0.98 200 gr. huagsc lever» 0.48 200 gram lunchworst 0.55 200 gram bloedworst 0.S5 WEEKRECLAMES: 500 gram mooie doorregen runderlappen 1.35 500 gram karbonade, klein beentje 1.70 500 gram DIK ROOKSPEK1.10 500 gram BAKBLOEDWORST0.88 H..I .1 dit i,kk,r. b(j: TEEKENS' SLAGERIJEN 534ste STAATSLOTERIJ 3.k.as 3778 3955 51U3 3381 3749 «636 8931 7230 7209 7748 7783 7914 HU.30 8204 85'>7 883- 32 95l)8 9010 9718 10078 10309 10397 10398 10808 11448 11517 1134/ 11814 IIH.'M, 12220 .2285 13454 12805 13320 13537 13821 13992 13703 15724 18189 18292 10878 1088O 17088 171U1 PKIJZKN VAN 0.— X Wegens vertrek Erres- radio. klein model 75. Heren sportfiets met hand remmen 75.Dames sportfiets 50.Meisjes- fiets. 12 i. ƒ50.—. Slee- stofzuiger 125 V.. prima zuigend 17.50. Kloksteeg 29. X Van emigrant. Philips radio BX 410 een onder- zetkast met Philips-platen- wisselaar. 3 snelheden, sa men 325.Heren soort- fiets. als nieuw, met trom- melremmen 90.Nieuw wandelwagentje 37.50. Aloëlaan 18 (bii Marediik) na 7 uur. X Ruil gevraagd. Heel vrij bovenhuis aangebo den. centrum stad. kamer en suite, keuken, w.c., 4 slaapkamers, grote zolder. Voor vrii huis met tuin in een der buitenwijken van de stad. of vrij huis te koop met ruil. Brieven bu reau v. d. blad onder no. 3782. 1003 083 085 1)87 088 089 109 138 173 178 188 224 232 234 284 272 283 293 298 299 315 325 344 352 359 377 380 428 427 433 458 528 533 552 593 601 600 644 658 866 883 683 891 713 729 798 797 814 858 857 878 898 901 925 985 989 998 2UU3 013 J35 053 055 065 081 118 154 172 173 211 218 221 250 293 351 356 377 387 445 452 464 480 482 539 574 575 590 506 824 825 638 868 713 718 717 731 752 760 703 795 815 843 899 Oil 917 924 042 943 3027 043 100 104 106 133 195 236 312 346 754 80S 855 902 9U3 909 916 989 998 4030 0-14 127 133 153 158 204 252 261 287 297 315 323 341 351 384 388 418 43n 483 Bil B48 547 550 558 589 531 588 822 699 752 801 813 834 338 839 896 805 973 19103 044 049 088 132 148 180 183 208 20» 242 281 290 301 314 320 330 351 391 397 428 441 400 472 474 481 511 530 557 565 586 397 623 646 688 «93 702 8U4 838 356 867 909 928 93» 960 964 «OOI 024 082 081 110 138 133 197 216 235 251 334 388 408 456 512 533 631 6-IO 689 698 719 787 812 822 870 882 895 897 900 971 990 7014 045 033 061 081 U9B 126 13U 132 133 116 183 178 202 212 254 312 316 334 340 379 383 899 413 433 445 436 463 404 469 516 540 551 552 607 19 721 726 730 738 761 793 849 859 905 90S 97b SOOS 03O 071 077 089 093 096 164 178 186 213 233 247 28» 305 ^38 336 357 382 409 429 431 432 453 475 482 48t 525 533 384 5»u 808 646 849 881 690 07 738 761 772 7»3 797 802 805 810 815 824 828 840 848 872 SS9 907 927 950 953 958 968 9029 094 100 18*. 214 237 243 259 294 331 3.45 348 358 3bo 370 396 398 425 433 470 493 495 513 545 606 0-10 o45 064 677 702 214 729 74B 732 787 85 1 930 966 967 970 9/4 16055 062 006 091 101 130 169 177 237 320 357 376 409 413 478 504 516 563 584 601 605 613 623 <.36 647 «94 769 788 801 8I>4 842 870 907 934 11004 032 083 098 137 193 234 249 277 320 389 401 444 454 459 462 471 813 339 542 549 589 «67 «83 698 /UI 709 722 7*24 741 759 763 802 841 856 912 1J18 925 18011 014 053 063 098 111 131 163 209 222 236 242 280 336 348 373 377 397 415 429 492 537 582 602 «21 829 834 642 673 678 771 816 840 858 878 883 908 916 924 937 989 994 13025 038 086 100 103 18» 262 334 344 384 409 414 439 453 456 467 473 513 539 353 586 585 604 629 633 848 749 768 778 794 864 898 953 957 960 988 U81 14012 020 030 039 063 090 09» 114 144 240 244 323 346 377 401 407 433 48-1 47't 501 509 549 582 391 «28 641 «37 638 0«O 681 676 739 830 882 894 917 93s 949 980 ISOOH 145 180 154 205 220 28-1 327 384 477 480 489 540 546 641 645 65» 711 730 767 827 S?2 839 840 846 948 989 16003 017 029 051 082 083 093 120 129 140 102 100 1 200 203 248 202 2B4 201 018 340 352 401 431 432 436 444 449 437 458 467 498 509 525 528 547 BSO 553 556 579 618 622 631 693 732 752 838 831 »53 879 911 922 947 958 960 17058 084 11» 127 162 187 196 249 283 273 307 832 337 3-13 38» 4<13 427 428 43" 304 506 339 563 591 800 684 686 694 714 139 741 731 752 780 790 793 821 838 860 »31 911 920 18011 018 075 SM 144 171 187 268 328 438 4b& 515 5.17 544 567 568 57» W.3 806 627 680 65» '.:'2 «95 72» 743 791 «06 811 610 I90S2 106 I 18 162 184 216 222 238 322 351 361 37» 404 410 442 467 485 490 3U3 514 538 546 561 621 832 .3» 644 857 670 711 734 748 768 778 7»» »15 840 873 8*7» U»4 Ï0O16 023 033 038 047 1)01 120 149 138 207 235 356 374 381 385 420 428 456 526 543 348 553 566 567 588 571 875 395 907 «10 640 651 858 «bO 881 697 7.1» 746 769 812 831 842 863 888 903 914 918 934 93» 982 II027 03b 013 IM6 047 088 092 122 134 139 201 216 2.19 240 J61 288 802 316 319 322 402 490 515 530 543 556 360 874 97*7 604 632 «82 666 71» HM 75 7 NW 706 <94 Hl» 824 837 841 85y 877 883 921 953 954 969 X Solex Standaard 349.50. p. m. ƒ17.30. So lex de Luxe 395.—. d. m. 20.24. inclusief AU Risk verzekering. Service Sta tion Gebr. Huisman. Ho gewoerd 66—68. tel. 31292. X Skoda, tvpe 1200 1953— '54. In zeer goede staat. Driis 1750.—. Ook gene gen te ruilen. Joh. Will. Frisolaan 45. Verlengde Kon. Wilhelminalaan Voorschoten. X Nieuw is uw bed. als wij het overtrekken met een mooie damast! I-pers. vanaf 22.50; 2-pers van: f f29,75 In één dag gereed! De Kleine Winst. Haarlem merstraat 51. Leiden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3