S)e CéidóeGoti/ïarttt Die barst in de aarde verklaart veel Verwoede gevechten met Algerijnen Oud-regent Hongarije Horthy van overleden 0nze gespleten |MOndermijnen" schijnt onze hobby te zijn MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14029 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p. f740 Advertenties: 17 ct p. m.m. Telefoontjes t 1.50 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Bomaanslagen en doden Minstens duizenden Algerijnse op standelingen zijn de afgelopen veer tien dagen gesneuveld bij verwoede gevechten met Franse veiligheids troepen, is zaterdag in Parijs uit ge zag hebbende bron vernomen. Het aantal Algerijnen dat sinds het begin van de nationalistische opstand op 1 november 1954 is gesneuveld, wordt nu op 18.000 geschat. Aan Franse zijde zijn in die tijd ongeveer 2500 militairen gevallen. Elf personen werden gisteren in Al giers gedood en ten minste 45 ge wond, toen in twee propvolle stadions tijdens voetbalwedstrijden tijdbom men ontploften. Dit is het grootste aantal slachtoffers bij een terroris tische aanval sinds het begin van de opstand. De tijdbommen die uiteenspron- gen in het Ruisseaustadion en in het El Biarstadion ontploften onge veer tegelijkertijd, vlak nadat de voet. balwedstrijden tussen plaatselijke elftallen begonnen waren. In het Biarstadion waren 3000 toeschouwers aanwezig en in het an dere ongeveer het dubbel aantal. De mensen raakten in paniek en afschuwelijke taferelen ontstonden bij de uitgangen, die te nauw waren om alle mensen ineens te verwerken. Ambulances en politieauto's arri veerden slechts enkele minuten na de explosies met gillende sirenes. In het Ruisseaustadion kwamen ze ven Europeanen en drie Mohamme danen om het leven, in het El Biarstadion werd een Europese vrouw gedood. Vele andere personen werden gewond, van wie vijf ernstig. Het was niet onmiddellijk duidelijk waar de bommen geplaatst waren. Vermoedelijk waren tenminste twee ervan onder zitplaatsen gelegd. Koning Saoed in Spanje Koning Saoed van Saoedi-Arabië is zondag uit de Verenigde Staten in Madrid aangekomen voor besprekin gen met het Spaanse staatshoofd ge neraal Franco, en de sultan van Ma- rokko. Hij werd op het vliegveld van Madrid begroet door Franco en het gehele Spaanse kabinet. Sultan Sidi Mohammed Ben Joes- sef van Marokko is zaterdag uit Italië eveneens in Madrid aangekomen. Saoed en Ben Joessef zullen samen besprekingen voeren onder meer over de zogenaamde Eisenhower- leer (de plannen voor een Arabisch anti-communistisch blok), en de kwestie Algerië. In Washington is vernomen, dat Saoedi-Arabië voor vijftig miljoen dollar aan Amerikaanse wapens zal ontvangen in ruil voor het vijf jaar in bruikleen afstaan van de lucht basis Dahran. Koning Saoed zou oor spronkelijk voor 250 miljoen dollar wapens hebben willen ontvangen. De vier te Cairo. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Cairo zal dit week-einde in de Egyptische hoofdstad een top conferentie van de leiders van Egyp te, Syrië, Jordanië en Saoedi-Ara bië worden gehouden. Onder meer zal koning Saoed van Saoedi-Arabië, naar verwacht wordt, president Nasser van Egypte, koning Hoessein van Jordanië en president El Koeatly van Syrië verslag uit brengen van zijn jongste besprekin gen met president Eisenhower. Nenni-socialisten De Italiaanse linkse socialistische partij heeft zich zondagavond te Ve netië met overweldigende meerder heid uitgesproken tegen een politiek bondgenootschap over de gehele linie met de communisten. De leider dezer partij, Nenni, streeft naar een hereniging van zijn volgelingen met de socialisten van Saragat. Deze had als voorwaarde ge steld, dat de Nenni-socialist zouden breken met de communisten. Dit heeft de partij nu officieel gedaan. Het bestuur van de taliaanse soci aal-democratische partij komt zater dag a.s. bijeen ter bespreking van de voorstellen van de links-socialistische partij voor een fusie, aldus is zondag avond te Rome vernomen. Indien een dergelijke samensmelting van de partijen spoedig tot stand komt, zul len de sociaal-democraten zich uit de huidige coalitie terugtrekken. Leidinggevende socialisten hebben zondagavond voorspeld, dat binnen enkele maanden een nieuw coalitie kabinet van socialisten en christen democraten in Italië aan het bewind zal komen. Handgranaat in café. De ontploffingen hadden plaats 24 uur nadat een handgranaat in een café geworpen werd. Hierbij kwa men drie personen om het leven en werden er elf gewond. De politie heeft later een jonge Arabier gearresteerd, die bekend heeft de granaat geworpen te hebben en deelgenomen te hebben aan twee andere aanslagen. Ten gevolge van de bomaanslagen was de toestand in Algiers gister avond zeer gespannen. De razende menigte werd nog maar nauwelijks in bedwang gehouden. De politie was in het Ruisseaustadion niet in staat de dood van twee Algerijnen te voor komen. Het stond niet vast of zij in derdaad de aanslag gepleegd hadden. Ook zij zijn niet veilig De Engelse dagbladen van maan dagmorgen leveren commentaar op de nu al enige dagen in de Ameri kaanse pers circulerende berichten, volgens welke er onenigheid zou zijn tussen koningin Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburg. De liberale „Manchester Guardian" noemt deze geruchten in zijn hoofd artikel belachelijk. Het labourblad „Daily Mirror" verzoekt de hertog, die op het ogenblik te Gibraltar ver toeft, onmiddellijk per vliegtuig naar Londen terug te keren om zodoende een einde aan de geruchten te ma ken. Het merendeel van de bladen pu bliceert een verklaring van Bucking ham-Palace, volgens welke het ver blijf van de hertog op Gibraltar reeds lang bepaald was en door hemzelf was voorbereid. Het labourblad „Dai ly Herald" schrijft, dat men deze ver klaring eerder had moeten uitgeven om dergelijke geruchten tegen te gaan. Een kwart eeuw bestuur Admiraal Nicholaas Horthy, oud regent van Hongarije, is gisteren op 88-jarige leeftijd te Estoril in Portu- gaal overleden, Horthy werd in 1920 door een be noemd parlement gekozen tot regent van Hongarije, dat toen geen koning had. Hij heeft 25 jaar aan het hoofd van een fascistisch getint bestuur ge staan. Hij voelde eerst weinig sympa thie voor Hitier, maar sloot vriend schap met Mussolini. Aanvankelijk probeerde Horthy zijn land buiten de tweede wereldoorlog te houden. Maar hij moest zwichten voor Hitiers eisen en op den duur het Hongaarse leger naar het front in de Sow jet-Unie zenden. De Duitsers waren echter maar ma tig tevreden over Horthy en in 1944 besloot Hitier Hongarije te annex eren. In oktober van dat jaar probeerde de regent nog zijn land te bevrijden. Zijn eigen garde bond in Boedapest Dubbele koers van de zloty Polen wordt voor toeristen goedko per. De Poolse zloty is met ingang van heden ten opzichte van de geld- eenheden van alle landen buiten het gebied van de Sowjet-roebel met 600 procent gedevalueerd, althans voor toeristen en diplomaten. De waarde van de zloty is veran derd van 11 tot 67 zloty per pond ster ling en van vier tot 24 zloty per Ame rikaanse dollar. De nieuwe koers gold reeds enige tijd voor toeristen die uitsluitend in de officiële staatshotels hun Engelse ponden inwisselden. De Poolse natio nale bank zal de nieuwe koersen be rekenen bij de inwisseling van bui tenlandse valuta door toeristen, diplo maten en afgevaardigingen uit andere landen. Voor de buitenlandse handel en de daaruit voortvloeiende betalingen blijft de oude koers van kracht de strijd met de Duitsers aan, terwijl hij de oprukkende Russen om wapen stilstandsvoorwaarden vroeg. De Duit sers onderdrukte» de opstand echter snel en brachten Horthy naar een kas teel in Beieren over, waar hij in mei 1945 door de Amerikanen werd be vrijd. De admiraal werd zeven maanden in voorarrest gehouden, mede omdat hij mogelijk zou kunnen getuigen bij processen tegen oorlogsmisdadigers. Een verzoek van president Tito om Horthy aan Joegoslavië uit te leveren, waar men hem als oorlogsmisdadiger berechten wilde, wezen de Amerika nen van de hand. Horthy was dikwijls het mikpunt van communistische propaganda. Communisten stelden aanhangers van Horthy en „westelijke imperialisten" aanspakelijk voor de oktoberrevolu tie van vorig jaar in Hongarije. Zal Nagy terecht staan In Boedapest houdt men rekening met de mogelijkheid, dat Imre Nagy naar Hongarije teruggebracht zal wor den, teneinde terecht te staan. De aanleding tot dit vermoeden is een interview dat Rudi Pravo heeft gehad met Karoly Kiss, lid van het voorlopig centraal comité der Hon gaarse communistische partij. Kiss heeft verklaard dat „meer en meer mensen in Hongarije eisen dat Imre Nagy terecht zal staan". Radio Boedapest heeft de arresta tie bekendgemaakt van veertien anti communistische opstandelingen in Miskole. De mannen worden beschul digd van een aanval op het hoofd kwartier van de geheime politie in Miskole in de nacht van 26 op 27 ok tober. Zij zouden de commandant en elf andere leden van de geheime po litie gedood hebben. Straf tegen dorp De Engelse luchtmacht zal vandaag het dorpje Danoeba in Aden met bommen van de aardbodem weg vagen. Dit is een strafactie omdat de be volking weigert vier bekende opstan delingenleiders, die in de omgeving verscholen zijn, uit te leveren. Het dorp telt vijftien huizen. 't Weet ió de fiettgeiaat guitóiig gestemd Wat doet U als het weer zich van zo'n gunstige kant Iaat zien als dezer dagen? Terrasje opzoeken, wande ling maken, de toerfiets voor de dag? Natuurlijk en duizend andere dingen kunt U doen, maar de ras-echte hengelaar doet in zo'n geval maar één ding, daar kunt U zeker van zijn; hij zoekt een mooi plekje op en houdt in het milde zonlicht bet oog op de dobber gericht. Deze opname maakte de fotograaf van een paar ras-henge laars in de buurt van het landgoed „De Cloese" te Lochem. Campagne van Djakarta Een aan de Columbia universiteit verbonden geleerde, dr. Maurice Ewing, heeft het bestaan bevestigd van een ononderbroken op de zee bodem verlopende spleet in de aard korst van naar schatting 70.000 kilo meter. In een onlangs verschenen verslag van het geologisch observatorium van de universiteit verklaart dr. Ewing, dat na een onderzoek van vijf jaar is gebleken, dat zich onder de ocea nen een spleet van 30 kilometer breedte en ruim 5 kilometer diepte uitstrekt. Deze spleet loopt door het noordelijk en zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan, buigt om Kaap de Goede Hoop af naar de Indische Oceaan en splitst zich dan in twee takken, waarvan de ene doordringt in de Arabische Zee en de andere tussen Nieuw-Zeeland en het antarc tische vasteland doorloopt en ver volgens in de Stille Oceaan langs het Amerikaanse continent naar het noorden ombuigt. Extra olie voor Nederland De oliecommissie van de Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking (O.E.E.S.), die uit zes tien landen bestaat, heeft zaterdag aan elf leden in totaal 200.000 ton olieprodukten toegewezen uit een speciale reserve-voorraad. Tot de begunstigden behoort Ne derland. De reserve wordt elke tien dagen door de internationale oliemaatschap pijen ter beschikking van de O.E.E.S. gesteld. Zij bestond uit 40.000 ton benzine en 160.000 ton gas-, diesel- en stookolie. JCaning. Sxiaed neemt afócAeid aan Ctm. president De Indonesische regering is zaterdag een campagne begonnen tegen de „verkeerde voorstelling" die door Ne derlanders in het buitenland wordt gegeven van de rechtspraak in Indo nesië. De campagne is begonnen met de publikatie door het Indon. minis terie van Buitenlandse Zaken van een boekje van 95 bladzijden, waarin de „ondermijnende activiteten" van de Nederlanders of de met Nederland sympathiserenden worden vermeld. De secretaris-generaal van het de partement van Buitenlandse Zaken in Djakarta deelde op een persconfe rentie mee dat geen namen worden genoemd, doch het is duidelijk dat de publikatie een reactie is op het tour nee van het echtpaar Bouman door de Verenigde Staten. In het boekje, dat ook foto's bevat, wordt o.a. gezegd dat „een groot aan tal Nederlanders, waaronder perso nen die belangrijke posities innemen in de Nederlandse regering, betrokken zijn in subversieve activiteit". Pogin gen om een chaos te scheppen, zouden DIESBAL VAN HAAGSE STU DENTEN IN „OUD-WASSENAAR" Zaterdagavond heeft de Haagse Studentenvereniging in kasteel Oud Wassenaar een balavond georgani seerd, als onderdeel van de viering van de 28e Dies der HSV In 1929 werd de vereniging opgericht; zij telt thans een 150-tal leden, studenten, die in Delft, Leiden of Rotterdam studeren, maar Den Haag als woon plaats zijn trouw gebleven. Ongeveer half tien werd het bal geopend; de „Lionel Hill Jazzmen" zorgden voor de muziek. Behalve ve le leden van de Haagse Studen tenvereniging namen deputatie? van de Utrechtse studentenvereniging „Prometheus" en van de Groningse zustervereniging „nUitas Studioso- rum Groningana" aan het feest deel. Het bal werd geleid door de heer D. E. Wasscher, een broer van de prae- ses der vereniging. Vier „Willem Kloos-broeders" on der leiding van Rinus Ferdinandussen traden in de pauzes op. Na een gezamenlijk communiqué en het uitwisselen van geschenken heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië afscheid genomen van zijn gastheer, president Eisenhower van de Verenigde Staten. De koning gaat via de Atortn naar Spanje en Egypte en de president gaat met vacantie in «e staat Georgia. Op de trappen van het Witte Huis gaven de beide staatslieden elkaar de afsch eidshand. Tijdelijk regen Tijdens het weekeinde duurde het voor de tijd van het jaar zachte weer voort. De lucht, die werd aangevoerd, kwam van de oceaan en vertoonoe maximum temperaturen variërend tussen 7 en 10 graden. Een storing, die zondag over de Noordzee naar zuid-Zweden trok, I veroorzaakte in ons land van tijo tot j tijd wat regen. De storing werd ge- I volgd door een rug van hoge lucht- j druk, die zondagnacht met opklarin- j gen naar Duitsland trok. I Boven Engeland bevindt zich een oceaanfront, dat met een tamelijk intensieve regenzone naar het oosten opdringt. Deze zal bij ons weer enige regen veroorzaken. Na het passeren van het front zal een nieuwe hoeveel heid zachte oceaanlucht binnenstro men, waarin de temperaturen tot on geveer 10 graden kunnen oplopen. de stabiliteit van de Indonesische re gering in gevaar brengen. In verscheidene landen hebben In donesische diplomaten zaterdag het geschrift aan journalisten uitgereikt De Indon. ambasadeur op de Philip- pijnen verklaarde dat, indien geen oplossing voor de kwestie-Nieuw- Guinea gevonden wordt, „de positie der Nederlanders in Indonesië bijzon der zorgwekkend zal worden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN. Aanvankelijk enige regen, r.iorgen enkele verspreide opkla ringen, maar ook hier en daar een bui. Vrij krachtige tot mati ge wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht weer. 12 Febr. zon op 8.04; onder 17.50; maan op 15.21; onder 6.09. Hoogwaterstanden 12 Febr. v.m. 1.06; n.m. 1.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM sneeuw —1 C. OSLO zwaar bew. —6 KOPENHAGEN zwaar bew. 1 ABERDEEN geheel bew. 2 DUBLIN regenbui 8 LONDEN regen 8 AMSTERDAM mist 3 BRUSSEL zwaar bew. 5 PARIJS geheel bew. 5 tv BORDEAUX zwaar bew. 4 GRENOBLE regenbui 4 »s NICE onbew. 8 BERLIJN zwaar bew. 3 FRANKFORT geheel bew. 5 «t MüNCHEN zwaar bew. 4 zürich regenbui 3 GENèVE zwaar bew. 3 LOCARNO onbew. 5 INNSBRUCK regen 2 WENEN zwaar bew. 7 ROME onbew. 5 MALLORCA onbew. 9 Korreltje „Iedere dag reserveer ik enige tijd voor mijzelf en voor de intimiteit van mUn eigen geestelijk leven. Dat klinkt misschien wat vreemd, maar daaruit tracht ik de kracht te putten, die mij in staat stelt anderen te helpen en een vol dagprogramma af te werken zondre onder de veelheid van bezig heden bedolven te raken". (Mevr. Kolfschoten in een interview).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1