Installatie van deken Paap te Alphen aan den Rijn Vicaris-generaal prees parochie wegens de blijde intocht Pastorie van de St. Lodewijks- kerk bewoond MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA H De nieuwe deken van het dekenaat Alphen aan den Rijn en tevens pas toor der Sint Bonifaciusparochie aldaar, de hoogeerwaarde heer E. A. M. Paap, heeft zaterdagmiddag op feestelijke wijze zijn intocht gedaan. Hij werd begroet met plechtig gebeier der drie bronzen klokken hoog in de spitse toren der kerk. Honderden wapperende vlaggen, versierd met de wit-gele wimpel, wuifden hem toe op de route waar hij langs kwam, begeleid door strak en regelmatig tromgeroffel van de tamboers en vrolijke muziek van de korpsen, alles overgoten met een vriendelijk zonnetje. Hij werd vereerd door een hartelijke begeleiding van zijn familie en van tientallen vrienden uit Den Haag, waar hij tot dusver rector was en die allen verheugd waren om zijn uitverkiezing tot dit hoge ambt. Maar vereerd was hij ook en wellicht getroffen door de enorme belang stelling die betoond werd langs de wegen, bij en in de kerk, door personen uit alle kringen der bevolking, van uiteenlopende levensbeschouwing, van kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, van jong en oud, wier attentie de nog jonge deken, stralend van geluk, vriendelijk knikkend naar alle zijden, in ontvangst nam. Hulde aan deken Nieuwenhuizen Omstreeks halfvijf arriveerde de deken bij „Avifauna", waar het co mité van ontvangst en de leden van het kerk- en armbestuur hem be groetten. Ter hoogte van Oosthoek en Zoon N.V. stelden zich aan het hoofd van de stoet de muziekkorpsen „Door Samenwerking Sterk" uit Aarlan- derveen en „Crescendo" uit Alphen beide met hun tamboericorpsen, alle in keurige uniformen, resp. o.l.v. ka pelmeester A. van Dam uit Ter Aar en voorzitter Th. Feenstra. Zo arriveerde de tientallen auto's lange stoet via de rijksstraatweg bij de Kerkstraat. Hier werd uitgestapt. Het 4H-jarige dochtertje Lia van de koster der parochie, de heer L. v. d. Heuvel, bood bij de eerste officiële schreden van de deken op' zijn gang naar de pastorie en kerk, een boe ketje bloemen aan. Onder het grote gezelschap van de deken bevonden zich o.m. mgr. A. Schaaper, Vicaris van het bisdom Rot terdam, de broer van de deken, pater A. Paap, Kanunnik van St. Augus- tinus te Sluis, in Zeeuws Vlaanderen, zijn oom, emeritus-pastoor A. G. M. van den Oord te Berkel, vele familie leden, de parochiekapelaans J. v. d. Stap (deservitor) en C. J. Heijne, emeritus pastoor J. C. H. M. Schip horst te Alphen en leden van het kerk- en armbestuur. Voorafgegaan door misdienaars en leden van de Schola Cantorum begaf het gezelschap zich tussen een haag van Verkenners, Gidsen, Kabouters, leden van de R.K. Sportvereniging „Wilskracht" en zeer vele belangstel lenden naar de pastorie. Het was een sympathiek gebaar van de nieuwe deken om op deze weg een kleine omweg te maken om de mu ziekkorpsen, welke zich in de pasto- rietuin hadden opgesteld vluchtig te begroeten en de hand te drukken van kapelmeester-directeur A. van Dam van DSS en van de heer Th. Feenstra, voorz. van „Crescendo". Elk der corpsen speelde hierna een feest nummer. Na een kort verblijf in de pastorie voorz. van de katholieke jeugdbewe ging, mr. J. v. d. Vaart, diocesaan commisaris van de kiath. jeugdbe weging en voorts dames en heren functionarissen van de diocesane staf van gidsen, verkenners en van het Gilde. In zijn kort welkomstwoord tot de nieuwe deken wees kapelaan v. d. Stap op de verwelkoming die de pa rochianen aan de deken hebben ge bracht in een mate die voldoende voor zich spreekt. Spr. herinnerde aan de woorden van de deken, waarmee hij verklaarde te willen zijn een her der van de parochianen van Alphen en met hen zijn een Christen. Dit woord is ons allen uit het hart ge grepen, zei kapelaan v. d. Stap. Wij zijn oprecht blij in u een dienaar van de parochie te zien om de Sa- camenten toe te dienen, de zieken te troosten en de armen tot steun te zijn. Spr. wees op de plicht van de paro chianen om de herder in zijn ziel zorg te steunen en zegde die steun toe. Hij hoopte dat de blijdschap van de parochianen om hun nieuwe her der wederkerig is. Hierna las mgr. Schaaper in het Latijn en Nederlands de benoemings brief voor. De nieuw benoemde de ken legde vervolgens, met de hand op het Evangelieboek, de vereiste eden af. Hem werden door mgr. Schaaper de sleutels, het missaal, de kelk en de gewaden aangeboden, waarna de ken Paap door de vicaris naar de preekstoel, de biechtstoel, de doop kapel en de sacristie werd geleid. Weer naar het altaar teruggekeerd verklaarde de vicaris: „Ik stel en be vestig en installeer u in het zakelijk en werkelijk bezit van de Sint Bonifa ciusparochie te Alphen aan den Rijn." Toespraak van mgr. Schaaper. Mgr. Schaaper hield vervolgens een toespraak tot de gelovigen en de de ken. Het is een vreugde op dit voor de Sint Bonifacius-parochie historisch ogenblik van de installatie van de nieuwe deken, die met zoveel eerbe toon door zijn parochianen zo juist werd ontvangen, hem oprecht harte lijk proficiat te wensen. Hij heeft met betrad de deken de geheel bezette plechtige installatie overgenomen kerk waar de parochianen hem een welkomstlied toezongen. Hier vorm den bruidjes in smetteloos wit ge kleed met bloemen in de hand, tot aan het priesterkoor een haag, In de kerk hadden inmiddels in de eerste bank plaats genomen burge meester Z. Bruins Slot, de gemeen te-secretaris A. Veenhuysen en de wethouders C. M. Deerenberg, G. Nij- man, A. J. Dekker en J. v. d. Berg. In het priesterkoor waren de broer en oom van de deken en voorts de nationaal aalmoezenier der kajot- ters in het Bisdom Haarlem A. H. Huijboom, de districtsaalmoezenier van het jeugdwerk te Amsterdam E. J. M. Huppertz, hoofdaalmoezenier van het jeugdwerk in het bisdom Haarlem B. P. M. Schoonebeek te Amsterdam, pater drs. L. Lion m.s.c. te Nijmegen, een neef van de de ken en em. pastoor J. C. H. M. Schip horst. Voorts waren in de voorste ban ken der kerk behalve de familieleden van de deken nog aanwezig zusters van het Heilig Hart van Huize Sint Maria, waar de deken tot dusver Rec tor was, een deputatie dames van het pension der Zusters van het H. Hart, ir. E. Boogaards, nationaal wrn.- het ambt van pastoor en deken van zyn voorganger deken L. H. M. Nieu wenhuizen, dat W/2 jaar lang zo nauwgezet door deze vervuld is. Het is al lang geleden in deze parochie, dat anders dan door de dood afscheid is genomen van haar deken en pastoor. Alle voorgangers van deken Nieuwenhuizen namen door de dood afscheid. Maar ook voor deken Nieuwenhuizen is het afscheid zwaar gevallen. Hij is een man van weinig woorden, die naar zijn aard beschouwd niet opvallend naar voren treedt, maar die in stilte, met zorg en nauwgezetheid, veel voor de pa rochie heeft gedaan. Het past allen hem ook hierna met dankbaarheid te omgeven, temeer daar hij temid den van de kudde zal blijven verke ren, waar hij vele jaren zijn krach ten en gezondheid heeft gegeven. Een jonge, sterke man, in het mid den van zijn krachten, met ijver be zield volgt hem thans op. Ook deken Paap heeft reeds een arbeidzaam le ven achter de rug, dat hij in belang rijke mate voor de katholieke jeugd van Nederland heeft besteed. In hem gaat in alle opzichten een ontwijfel baar goede belofte schuil voor deze parochie. De uiterlijke pracht en praal waarmede hij is ontvangen be wijst dat u hem welwillend tegemoet Voorste rij van links naar rechts: kapelaan J. v. d. Stap, mgr. A. Schaa per, deken E. A. M. Paap, kapelaan J. W. Schrama. Achterste rij zelfde volgorde: ka pelaan C. J. Heijnen (gedeeltelijk zichtbaar) en de leden van het kerk bestuur A. F. Ruijssenaars, P. Bunnik en W. J. de Wit. De foto is gemaakt na de plechtige installatie van deken Paap door mgr. Schaaper, in de ontvangzaal van de Alphense pastorie. eerbied voor de priester. Ontvangt hem, uw nieuwe herder op dezelfde spontane wijze in zijn werk, zei mgr. Schaaper. U vormt met hem één ge meenschap in Jezus Christus. Hij is de door God gezondene. Volgt hem op in zijn raad en zie zijn menselijke te kortkomingen, welke hij als mens evengoed heeft als ieder ander, bè- reidwillig over het hoofd, als hij spreekt en optreedt namens God. Er zullen ook in deze parochie en in dit dekenaat in de loop der tijden ongetwijfeld veranderingen noodza kelijk zijn. Zo zal 't nodig zijn, dat in de naaste toekomst in Alphen een tweede parochie wordt gesticht. Mgr. verzocht de parochianen om de de ken in dat streven bij te staan en te volgen bij de splitsing van de St. Bo nifaciusparochie. Ook op het terrein van het litur gisch leven zal een sterkere beleving van het apostolaat worden bevorderd en een grotere liefde moeten worden beleefd jegens de niet-katholieken. Verder wees mgr. ook op het vereni gingsleven en merkte inzonderheid ten aanzien van de jeugdbeweging op, dat die naar een krachtiger leven geleid zal moeten worden en verzocht de parochianen om de deken dan volgzaam en onderdanig te zijn. Tot de nieuwe deken zei mgr. o.m.: Het gewone hartsverlangen van de priester gaat uit naar het leven en werken in de zielzorg. Het is begrij pelijk, dat u blij bent met deze be noeming. Vervul de u opgedragen taak in liefde en met kracht. Krach tig als het gaat om de zakelijke be slissingen maar liefderijk in de ma nieren en voor de wijzen waarop die beslissing genomen zullen worden. Werk in liefde en kracht van Jezus Christus in wiens Kruis de overwin ning gelegen is. Plechtig Lof. Deken Paap celebreerde een kort plechtig Lof, waarbij hij werd geas sisteerd door mgr. Schaaper als pres byter assistens, kapelaan J. v. d. Stap als diaken, kapelaan J. W. Schrama als sub-diaken en kapelaan C. J. Heij nen als ceremoniarius. Na de zegen met het Allerheiligste werd het Sint Bonifaciuslied ter ere van de patroonheilige der parochie gezongen. De gezangen werden overi gens uitgevoerd door het Schola Can torum o.l.v. de heer Chr. A. v. d. Mark, beurtelings met de gelovigen. Deken Paap, die vele jaren kape laan is geweest van de dekenale pa rochie te Leiden en een vriend van dé Sleutelstad geacht wordt, zal zich er mede wel in verheugen dat hij de scepter zal mogen zwaaien over een dekenaat dat zo nauw en hecht aan dat van Leiden grenst als de ene schakel van de ketting in de andere sluit. Dank voor de ontvangst. Zondagmorgen heeft de nieuwe de ken een plechtige Hoogmis opgedra gen uit dankbaarheid voor zijn be noeming. Tijdens alle H. Missen heeft hü een toespraak gehouden tot de pa rochianen waarbij hü zijn dankbaar heid uitte in de eerste plaats jegens God voor de benoeming en vervol gens jegens allen voor de spontane ontvangst. Hij bracht voorts dank aan zijn voorganger, oud-deken Nieu wenhuizen, die hem het eerste op Al phens grondgebied op zeer hartelijke wijze ontving. Spr. vroeg aller gebed voor hem. Deken Paap verklaarde zijn best te zullen doen voor de parochianen een goede herder en dienaar te zijn. Hij zal trachten iets te zijn van de Goede Herder. Priester zijn betekent, door Hem gezonden te zijn om Zijn liefde uit te beelden. Ik zal ook zijn mede gelovige onder u, zei de deken. Wij zullen elkaar en met z'n allen Chris tus het allermeest nodig hebben. God heeft grote plannen met ons allen in het dagelijks leven. Daarbij rekent Hij op ons aller medewerking. De deken vroeg in het parochie-ge- zin welwillendheid te betonen jegens elkaar. Hij vroeg diezelfde tegemoet komendheid, liefde en begrip ook te tonen jegens hen die de ware Kerk missen maar die toch zoveel goeds in zich hebben. Hij vroeg veel gebed, vooral van de kinderen, de lievelingen van God en ieders medewerking om veel te ma ken van de kerkelijke diensten. Spr. bond allen op het hart buiten dé kerk uitbeelders te zijn van de goede echte christelijke geest. Aan Gods zegen is alles gelegen. Moge zijn zegen ondersteunen het goede zor- gen van u en van mij, aldus besloot de deken zijn eerste toespraak als pastoor en deken. Van de zondagmorgen aan de pas-1 torie geboden gelegenheid om met de nieuwe deken persoonlijk kennis te maken, hebben vrijwel alle vereni gingsbesturen en zeer veel parochia nen gebruik gemaakt Geraniums voor het venster bewijzen, dat deken W. P. M. Haring zijn nieuwe pastorie aan het Steenschuur te Leiden heeft betrokken. Zaterdag middag was de verhuizing van zijn kamers in het St. Liduinahuis aan de Zoeterwoudsesingel naar de nieuwe pastorie naast de St. Lodewijkskerk een feit. Vele bloemstukken verwelkomden de deken, waaronder één van de bis schop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, aan zijn opvolger als deken en pastoor. Het nieuwe adres van de deken is Steenschuur 19. Het telefoonnummer blijft 30700. Agrarisch congres van K.V.P. Maatregelen spoedig te verwachten Aan het slot van het zaterdag te Utrecht gehouden agrarisch congres van de Katholieke Volkspartij, heeft de voorzitter van de Tweede Kamer fractie der KVP, prof. mr. C. P. M. Romme in antwoord op een uit het congres gestelde vraag inzake de kin derbijslagregeling voor zelfstandigen medegedeeld, dat te verwachten is dat het ontwerp voor de uitbreiding van de kinderbijslagwet spoedig zal worden ingediend. PENSIOENGRONDSLAG WAS GRONDSLAG VAN ONENIGHEID PENSIOENRAAD De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft zich uitgesproken be treffende de pensioengrondslag van de administrateur C. H. Landman, die werkzaam is bij het Rijnlandse Lyceum te Wassenaar. Deprocedure werd aanhangig gemaakt door de Vereniging van administratief perso neel bij het VHMO, gevestigd te Den Haag. Het geschil is ontstaan door de bij zondere positie, die de administra teurs by het voorbereidend en mid delbaar onderwijs bekleden in de zin van de pensioenwet. Tot 1935 waren Allten NIVEA bevat Eücerit bet voedingsmiddel voor de huid Advertentie. B. en W. te Heeze kochten gemeentelijke inboedel Klacht van secretarit Ziekenauto met zieke te water Zaterdagavond omstreeks zeven uur is, na een botsing met een perso- j nenauto, een militaire Rode Kruis- auto in het Amsteldiep gereden. Er is bij dit ongeluk niemand ernstig ge wond. Toen de Rode Kruis-auto, die met een patiënt en twee ziekenverplegers van Appingedam op weg was naar een ziekenhuis in Groningen in het water terecht was gekomen, wist de chaffeur zich snel uit de cabine te bevrijden. Het achterdeel van de auto, dat vrijwel boven water was gebleven, kon toen door de chauffeur worden opgemaakt, waarna de pa. tiënt met ziekenverpleger op het droge kon worden gebracht. De vijf inzittenden van de perso nenauto, waarmee de ziekenauto in botsing was gekomen, liepen lichte schaafwonden op. Twee kraanwagens hebben de Rode Kruisauto tegen middernacht op het droge wéten te brengen. PROEFRITJE VOOR ONBEPAALDE TIJD. Op donderdag j.l. heeft een onbe kende man van ongeveer 40-jarige leeftijd door middel van een bekende oplichterstruc in Maastricht een bromfiets bemachtigd. Hij vroeg bij een Maastrichtse rijwiel- en sport zaak of hij 'n proefritje mocht maken. Dit werd toegestaan, doch de man is tot nu toe niet teruggekeerd. Bij de Enige maanden geleden is de ge w meentesecretaris van Heeze (N.Br.)röiitie is aangifte gedaan, gearresteerd, omdat hij fraude had zlj TOlg^ deze wet ajnbtenaren ScP'^egd to d. „me.nte-administra. «toch door wetswijziging is deze «eyInmiddels ver.««deelde secre- tus veranderd. De penjoenraad stel. h«ft zich tot de officier van de vast, dat de pensioengrondslag van lustlt,e «f, Eindhoven gewend met de heer Landnïan eerst inging op 1 aanklacht burgemeester, april 1954, in tegenstelling met de I wethouders en enige raadsleden de- onlangs bekendgemaakte bepaling Ier eeme.nte omdat zij zich ook aan van <te centrale raad, die de grond- onregelmatlgbHlen schuldig zouden De KVP, aldus prof. Romme, zal blijven aandringen op een spoedige invoering van een kinderbijslagrege ling voor zelfstandigen. refhte^di|deVerefslnV0^,deTa&l™ f^nTa^f ffS houw 71*1 nrof rottittip Hat Hp lanH. reeas aeea geiden vanai l epni 194S, op welke datum de heer Land-) man bij- het Rijnlands Lyceum in dienst trad. bouw zei prof. Romme, dat de land bouw nimmer mag worden de sluit post van alles wat er zal moeten ge beuren. Hij deelde in dit opzicht mede, dat een regeringsnota inzake de maatre gelen die de regering wenst te nemen in het kader van de moeilijkheden in de landbouw, binnen veertien dagen ie verwachten is. Door trappenhuis omlaag gevallen Jongetje zwaar-gewond q Zondagmiddag is in Amsterdam de 6-jarige Josef J. K., die met zijn vader naar de zolderverdieping van de woning was gegaan, in het trap- pengat langs drie verdiepingen naar beneden gestort en voor de ogen van zijn moeder op de onderste étage terechtgekomen. Hij werd in ernstig gewonde toestand naar het O.L.V.- Gasthuis gebracht. De familie K. woont in de onderste verdieping van perceel Sarphatistraat 14. Het knaapje opende, voor de va der lopend, de zolderdeur en stapte toen per ongeluk op het lichtraam van het 13 meter diepe trappenga^ Het gevolg was, dat het glas brak eri treedt en dat getuigt van uw alkrhy naar beneden viel. Het onderzoek heeft tot nu toe nog geen enkele overtreding aan het I licht gebracht. Eén van de onderde- len van de klacht is de verkoop van de inboedel van het oude raadhuis. De burgemeester, de wethoudrs en de meeste raadsleden hebben deze inboedel voor zich zelf gekocht, nadat hij getaxeerd was door een van de raadsleden, die handelaar in tweedehands meubelen is. In totaal kocht men voor 500 gul den aan vloerbedekking, haarden, een brandkast, bureaus etc. Dit be- BIJ HOEVELAKEN: 13 (Gewonden) is een ongeluksgetal Zondagavond om half zeven wilde de heer Jaiïbroers uit Amsterdam met I drag is de justitie in de gemeente- zijm personenauto ter hoogte van het kruispunt Hoevelaken aan de rand van de gemeente Amersfoort een an dere auto passeren. Van de tegen overgestelde richting naderde een volkswagenlbusje, waartegen hij in vliegende vaart opbotste. In het busje bevonden zich de heer en mevrouw Meyer uit Heerde met hun drie kin deren. Alle vijf inzittenden beliepen tijdens het ongeluk verwondingen aar. hoofd en benen. De heer Jan- broers en zijn echtgenote kregen eveneens ernstige verwondingen. Gistermorgen sloeg merkwaardig genoeg op hetzelfde punt een Alme lose taxi-chauffeur met zijn wagen over de kop; hij en vijf andere in zittenden moesten in het ziekenhuis „DeLichtenberg" te Amersfoort worden ondergebracht. ïijke boekhouding aan het controle ren. Alles is te goeder trouw gesrh:ed, aldus de burgemeester in zijn ver weer. Enige raadsleden hebben ech ter niet meegedaan. Zij hebben zelfs aantekening gevraagd van het feit, dat deze aankoop wel eens tegen de gemeentewet zou kunnen zijn. De burgemeester voerde aan, dat hij de inboedel niet in het openbaar wilde verkopen, omdat het meubilair in zo'n slechte toestand verkeerde, dat een openbare verkoping een pu bliek schandaal geweest zou zijn. Tijdens het spel klauterde de zevenjarige Daniël vap der Kooy te Achterveld zaterdagmiddag op een gierkar. De wagen kantelde en de jongen kwam er onder. Hij was on middellijk dood. „ABDIJLEVEN", EEN NIEUW TIJDSCHRIFT. De stichting „Vrienden van de Achelse kluis" deed ons een nieuw tijdschriftje toekomen, getiteld „Ab dijleven", dat beoogt gezonde be grippen te vestigen over het kloos terleven, in het bijzonder over dat der Cistercienser monniken van de strenge observatie: de Trappisten. Hiermede beantwoordt het blad aan het verlangen, dat Paus Pius XII in de loop van 't afgelopen jaar uit sprak, en waaraan Zijne Heiligheid morgen te Rome opnieuw in een toe spraak uiting zal geven: het ver spreiden van een juist begrip over het religieus leven. Volgens zijn op zet kan het blad een belangrijk mid del zijn om by te dragen tot het in zicht in de oorspronkelijke opvattin gen en waardering naar zijn juiste waarde, van het Benedictijner Monni kenleven. Tevens wil het een verbinding vor men tussen hen, die de St. Benedictus- abdy te Achel bezoeken of er bijzon dere betrekkingen mee onderhouden. Het is een overzichtelijke en goed verzorgde uitgave, die we van harte kunnen aanbevelen. De abonnementsprijs bedraagt f 3.50 en is te voldoen op giro-rekening 648.400, ten name van „Abdijleven", (postbus 1) te Hoorn (N.-H.). Vijftig kilo koper van spoor staaf-verbindingen werden door de politie in beslag genomen bij twee arbeiders uit Amersfoort, die deze kabel hadden gestolen van de spoor baan UtrechtBaarn. Door het weg halen van de verbindingen konden de treinen onder stroom komen te staan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10