Adenauer gelooft in keerpuntSlechts 100 soldaten van de Russische politiek Adenauer ziet wat in, Moskou Kadar is bang voor de 15e maart De Verenigde Staten geven hun medewerking aan Euratom Algerijnse politiek van Frankrijk in Ver. Naties Israël weigert zijn troepen terug te trekken daevfreCaót, in óitacd aan Mel&infii Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPEN GRACHT 32 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14028 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Kedact<e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.55 p. w, f2.35 p. mnd„ t7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct p mm Telefoontjes t 1.50 £en veviaA&uiyAaanvaC met ataamivapwiA ió. an1uaaK0cfiy.nCy.fi BOELGANIN STUURDE ADENAUER EEN BRIEF De Sowjet-ambassadeur in Bonn, Smirnof, die donderdag uit Moskou naar West-Duitsland is teruggekeerd, heeft vrijdagochtend aan bondskanselier Adenauer een boodschap van premier Boelganin overhandigd. Dit heeft Adenauer vrijdagochtend op een persconferentie in Bonn be kendgemaakt. Nadere bijzonderheden wilde hij niet geven. De bondskanselier zei, dat de Russische buitenlandse politiek, naar hij vast gelooft, een keerpunt nadert. De Sowjet-Unie zal moeten erkennen, dat zij haar grootste krachtsinspanning moet wijden aan verhoging van de levensstandaard. Adenauer achtte het onwaarschijnlijk, dat er ooit een verrassingsaanval met atoomwapens zal worden gedaan. Een dergelijke aanval zal nooit krach tig genoeg kunnen zijn om vernietigende tegenaanvallen te verhinderen. Ook dit is een reden voor wijziging van de Sowjet-politiek, zo meende hij. Voorts is volgens hem in Hongarije en Polen bewezen, dat de vrijheidswil van een volk niet met geweld onderdrukt kan worden. Ook is in Hongarije, Polen en Oost-Duitsland gebleken, dat het communistische stelsel op econo misch gebied niet kan slagen. ganin op verbetering van het geheel der Duits-Russische betrekkingen. Hij voegde hieraan toe, dat men hieron der zou kunnen verstaan het vraag stuk van de repatriëring van Duit sers, die zich nog in de Sowjet-Unie bevinden, en de kwestie van de on dertekening van een handelsovereen komst. Op de persconferentie, die Aden auer na ontvangst van de brief gaf, zei de grijze bondskanselier, dat een keerpunt in de Russische politiek ten opzichte van het Westen in de nabije ioekomst te verwachten is. HANDELSBETREKKINGEN. Naar een woordvoerder van de Rus sische ambassade te Bonn heeft mede gedeeld, slaat de boodschap van Boel- TOPSALARISSEN jl/linister Struycken heeft er bij de behandeling van zijn begroting in de 1< weede Kamer weinig twijfel over laten bestaan, dat hjj de zaak van de verhoging der ambtelijke topsalarissen zeker niet zou hebben aangesneden, indien deze zaak er niet reeds had gelegen vóór zijn optreden als minister. Er was dan ook genoeg tégen om alleen voor de salarisverhoging der topfunctionarissen 10 miljoen gulden op de begroting uit te trekken. Er was vooreerst het wel zeer ern stige bezwaar, dat deze verhoogde uitgave nu juist wordt gedaan in een tijd, waarin alarm wordt geslagen over de Rijksfinanciën, waarin is aangekondigd, dat de bestedingen moeten worden beperkt en de belas tingen moeten worden verhoogd. Het is nogal iets Om juist dan te komen met een salarisverhoging, die tien miljoen gaat kosten en dan nog wel voor de topambtenaren alleen. En dat laatste was het tweede be zwaar. Waarom niet voor de mid delbare en lagere ambtenaren ook? Men was immers van regeringszijde met het argument gekomen, dat er een te groot verloop was onder de topfunctionarissen, dat deze met ho gere salarissen door het bedrijfsle ven worden weggekocht en dat al dus de beste en bekwaamste ambte naren de Rijksdienst zouden verla ten. Wij hebben dit argument nooit zo ernstig genomen. Een ambtenaar, die niet op een be paalde technische en of economische bekwaamheid kan bogen, maar die alleen administratieve en organisa torische bekwaamheden heeft, zal waarlijk niet veel kans krijgen om 's Rijks dienst te verwisselen voor het bedrijfsleven, waarvoor hij meestal ook ongeschikt zal zijn. Het is wel voorgekomen, dat dergelijke ambtenaren door het bedrijfsleven werden aangezocht, maar dan was dat meestens, omdat men meende iemand te kunnen gebruiken, cfie achter de schermen of in de keuken had gezeten. Het zijn vooral de technische ambtenaren, die men in het bedrijfsleven zou kunnen ge bruiken en die zijn er onder de top functionarissen niet zo heel veel en overigens is het naar wij menen te weten alleen maar Op het^inisterie van Financiën of van Economische Zaken voorgekomen, dat bekwame deskundigen door het bedrijfsleven werden aangetrokken. En als het om technische ambte naren gaat. zal men het verloop waarschijnlijk eerder moeten zoeken bij de middelbare ambtenaren dan bij de topfunctionarissen. NTeen, dat was het argument niet, al kan men er begrip voor heb ben, dat minister Struycken, die het in zijn hart ook niet met deze ver hoging eens was, maar deze nu een maal moest verdedigen, alle argu menten, die maar waren aan te voe ren, heeft gebruikt om deze uitgave aanvaard te zien. Het eigenlijke argument voor mi nister Struycken was, dat in de on derhandelingen over de verhoging der topsalarissen, welke al twee jaar hadden geduurd, de regering bepaal de toezeggingen had gedaan, welke nu moesten worden nagekomen. De zaak is eigenlijk aan het rol len gebracht, doordat de regering nu nog bovendien de uitbetaling van deze verhoging had goedgekeurd, vóórdat het parlement deze uitgave had gefiatteerd. Dat is een fout geweest, die mi nister Struycken dan ook onomwon den heeft toegegeven. Maar intussen stond hij nu in deze financiële situatie, nu van het volk j offers worden Adenauer deed een beroep op het Westen om „alles te vermijden wat door de Sowjet-Unie als uitdaging kan worden beschouwd. Wij moeten onder geen voorwaarde de zich ont wikkelende wijziging in de internatio. nale politiek verstoren", aldus Adenauer. Over de mogelijkheden van een nieuwe vier-mogendhedenconferentie zei Adenauer dat hij hierin voor West-Duitsland op dit ogenblik wei nig heil zag. Het Duitse probleem is volgens hem ten nauwste verbonden aan andere internationale problemen waarvan voorlopig nog geen oplos sing te verwachten valt. „Hongarije zou vrij geweest zijn als de Ver. Naties bij het begin van de revolutie in oktober slechts een sym bolische strijdmacht van 100 soldaten naar het land hadden gezonden", al dus heeft een Hongaarse vluchteling vrijdag voor een subcommissie van de Amerikaanse Senaat verklaard. De Hongaar, die zei dat hij namens het ondergrondse Hongaarse parle ment naar Amerika is gestuurd, ver klaarde, dat de Sowjet-Unie in een „zwakke toestand" was toen de revo lutie uitbrak. Maar zo vervolgde hij het Westen deed niets en de Sowjet-Uinie bracht meer soldaten naar Hongarije en begon het Hongaarse volk uit te roeien. Een andere vluchteling zei, dat de Sowjet-soldaten gedemoraliseerd wa ren en niet op de opstandige Hon garen wilden schieten. Fluistercampagne van„ Muk' Het Hongaarse communistische blad „Nepszabadsag" heeft vrijdag gewaarschuwd voor pogingen om op 15 maart, bij de herdenking van de opstand van 1848, de opstand van oktober voort te zetten. Er zijn men sen, aldus het blad, die menen dat er nog niet genoeg doden zijn ge vallen, dat er niet genoeg gevoch ten en gestaakt is. COMMUNIQUÉ VAN DE „WIJZE MANNEN" In een gisteren in Washington uit gegeven communiqué is bevestigd dat de Verenigde Staten volledige mede werking zuUen verlenen aan de op richting van de Westeuropese pool voor atoom-energie, Euratom. In het communiqué, dat gezamen lijk is uitgegeven door het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, de Amerikaanse nationale commissie voor atoomenergie en de drie „wijze mannen" van Euratom, wordt gezegd dat het plan om de ko mende tien jaar tot de productie van 15 miljoen kilowatt aan atoomener gie te komen „uitvoerbaar" is. Ame rika, aldus het communiqué, juicht het stoutmoedige Europese plan toe. De zinsnede in het communiqué dat „de bevoorrading van kembrand- stof geen beperkende factox zal be tekenen" wijst erop dat de Verenigde Staten bereid zullen zijn die brand stof te leveren. Elders wordt in het communiqué gezegd dat de Verenig de Staten verwachten zich actief te associëren met de doeleinden van Eu ratom. Op een persconferentie verklaar den de drie „wijze mannen" te ver wachten dat het Euratom-verdrag deze maand of in maart zal worden getekend en in de zomer zal worden geratificeerd. Zij wezen er op dat er geen sprake kan zijn van verdragen met de Verenigde Staten voor de le- moet dit zien als de défauts de la vering van kernbrandstof, de ver- qualité van de democratie. lkoop van reactor en technische bij- Het goede wat daartegenover staat stand, zolang het Euratom-verdrag is meer de moeite waard. 1 niet is geratificeerd. de regering had na te komen, waar aan hij zelf niet debet was en die hij alleen maar tegen zijn zin had te honoreren. Het was een erfenis van het vorige kabinet, die hij niet kon aanvaarden onder het voorrecht van boedelbeschrijving. De verwijten over dit geval kon men in de kamer dus deze minister niet doen, die alleen maar de belof ten van zijn voorganger moest na komen. Daarom kon de Kamer hem geen échec laten lijden. Maar het is toch wel vervelend, dat men om het prestige van een mi nister, die allerminst schuldig is aan deze zaak, een maatregel moet ver dedigen, waarmee men het in zijn hart eigenlijk niet eens is. En.... dat daarvoor gelden ter beschikking moeten komen, die toch door de belastingbetalers zullen moe ten worden opgebracht. Goed, het kon niet anders. Men Hongaarse woorden „In maart be ginnen we weer") voeren een fluis tercampagne tegen de regering. Zij sturen anonieme opruiende brieven rond, die door de ontvangers over geschreven en verder verspreid moe ten worden, waardoor een soort ket- ting-propaganda ontstaat, aldus het blad. Het voegt hier aan toe, dat de re- gering-Kadar er voor zal zorgen, dat „Muk" niet meer dan een woord zal blijven. Leraren in de schoolbanken. Men heeft alle leraren van een van de grote middelbare scholen in Boedapest ertoe verplicht zaterdag een college te volgen, waarop een politie-functionaris zal doceren, „hoe men het contra-revolutionaire gedrag van leerlingen moet behandelen". Eén van de te behandelen punten zal zijn: „Kinderen, die weigeren Russisch te leren". De Russische taal, die gedurende de opstand van ok tober een poos van. het lesrooster als verplicht vak geschrapt was, moet thans weer door alle kinderen tus sen de tien en twaalf jaar geleerd worden. Kindersteden. Het communistische partijblad „Nepszabadsag" van vrijdag bevatte een artikel, waarin voorgesteld wordt, kinderen van hun ouders te schei den. Volgens de schrijver van het artikel is de verhouding tussen kin deren en hun ouders zeer slecht ge worden en is het daarom aanbeve lenswaardig de kinderen weg te ne men en hen in „kindersteden" op te voeden. Daar, aldus de schrijver, kunnen zij opgroeien in een „gezon de" denksfeer en daar kan men hun socialistische vaderlandsliefde bij brengen en tucht in een overeenkom stige omgeving. Geen meerderheid voor veroordeling Egypte heeft vrijdag In de politie ke commissie van de Ver. Naties de Franse beschuldigingen tegengespro ken, dat het militaire hulp verleent aan de Algerijnse opstandelingen. Volgens de Egyptische vertegenwoor diger in de politieke commissie Loet- fi, is het Algerijnse „nationalisti sche leger" voornamelijk afhankelijk van buitgemaakte Franse wapens. De Franse beschuldigingen noemde hij „volkomen ongegrond". De Belgische afgevaardigde, Fer- nand van Langenhove, ondersteunde het Franse standpunt, dat de Ver enigde Naties de bevoegdheid mis sen zich met het Algerijnse vraag stuk bezig te houden. De vertegenwoordigers van Italië en Turkije gaven uiting aan hun on gerustheid over de gang van zaken in Algerië, doch verklaarden tevens dat elke poging van de Verenigde Naties om de maatregelen voor te schrijven, die h.i. zouden moeten Voor twee is wel plaats op Bermuda In gewoonlijk welingelichte offi ciële kringen te Washington is ge zegd, dat Washington en Londen waarschijnlijk zullen besluiten tot een conferentie tussen Eisenhower en premier Macmillan omstreeks 21 maart op Bermuda. Premier Mollet van Frankrijk zou dan vermoedelijk tegen eind februari of in het begin van maart een bezoek brengen aan Washington. Een ont moeting van de drie westelijke rege ringsleiders gezamenlijk zou evenwel voorlbpig niet overwogen worden. Amerika houdt basis Dahran President Eisenhower en koning Saoed hebben een gezamenlijk com muniqué uitgegeven, waarin zij ver klaren volledige overeenstemming te hebben bereikt over Amerikaanse militaire hulp aan Saoedi-Arabië. De Verenigde Staten mogen daar voor in ruil de luchtmachtbasis Dah ran voor nog vijf jaar blijven ge bruiken. Saoedi-Arabië zal ook conomische bijstand ontvangen om de „proble men van het Midden-Oosten op vre delievende wijze en binnen het hand vest van de UNO te regelen, met krachtig verzet tegen het gebruik van geweld van welke zijde ook". In het 600 woorden tellende com muniqué werd medegedeeld, dat de beide staatshoofden volledige over eenstemming hebben bereikt. Eerst waarborgen De besprekingen tussen de secre taris-generaal der Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, en de Israëlische ver tegenwoordiger bij de wereldorgani- Doordat een vrachtwagen van Russische makelij over belast was, brak de chassisbalk tussen de laadbak en de gevraagd voor het i cabine in tweeën. Op de foto ziet men de wagen als een ezel op zijn staart zitten in een van de straten van feit, dat hij bepaalde beloften van! Helsinki, Finland. Het overleg betrof de waarborgen, die Israël wenst alvorens zijn strijd krachten geheel en al van Egyptisch grondgebied terug te trekken. Dr. Walter Eytan, directeur-gene raal van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft tegenover de pers verklaard dat, niettegenstaan de de geruchten in het buitenland, het Israëlische standpunt niet gewijzigd is. Premier David Ben Goerion van Jsraël heeft vrijdag aan president Eisenhower van de Verenigde Staten een nota gezonden, waarin hij diens verzoek tot terugtrekking der Israëli, s-ohe troepen uit Egyptisch grondge bied van de hand wijst. Nu sancties? De Aziatische en Afrikaanse landen in de Verenigde Naties hebben Ham marskjoeld meegedeeld, dat zij zich erop voorbereiden, de Verenigde Na ties over te halen sancties tegen Is raël te ondernemen. De Israëlische woordvoerder Eytan, heeft verklaard dat Hammiarskjoeld klaarblijkelijk nog niet aan Egypte de Israëlische vraag had overge bracht, of dit land bereid is tot over eenstemming over wederzijdse ont houding van oorlogsdaden. „Zolang Egypte niet bereid is een positief ant woord te geven, blijft Israël met het oog op zijn veiligheid bij zijn stand punt aangaande Gaza en de Golf van Aka/ba", zei de woordvoerder. Eytan zei tevens, dat Israël niet verlangend is de strook van Gaza te annexeren, maar wel zal vasthouden aan het handhaven daar van een bestuur en een politiemacht ten einde een herhaling van de gebeurtenissen van de afgelopen tien jaar te voor komen. Israël hoopt dat de Ver. Na ties in Gaza vertegenwoordigd zullen zijn naast een Israëlisch bestuur (het zij door waarnemers of door 'n toe zichthoudend orgaan), maar zal niet instemmen met de aanwezigheid van troepen van de Ver. Naties. worden genomen om het Algerijnse vraagstuk op te lossen, dit slechts in gewikkelder konden maken. Nadat nog verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd, werd de vergadering verdaagd tot zaterdag middag. Intussen is het wel duidelijk ge worden, dat er in de commissie geen beslissende meerderheid zal worden gevonden voor de resolutie der 18 Afrikaans-Aziatische landen. Er wordt thans gedokterd aan een resolutie van meer gematigd karak ter, waarin bijv. slechts de wens wordt geuit, dat Frankrijk erin zal slagen, een oplossing voor het Alge rijnse vraagstuk te vinden. Hoorbaar geheim Een geheime vergadering van hoge ambtenaren in de gemeente Helsinki was woensdagavond in volle gang, toen opeens de telefoon in de verga derzaal begon te rinkelen. De stem van een politieagent vroeg beleefd: „Houdt u misschien een ge heime vergadering?". „Ja, hoezo?" luidde het verwonderde antwoord. „Waarom zendt u die dan uit?", was de mysterieuze wedervraag. Om kort te gaan, het bleek dat de zendinstallatie in het gebouw aan stond en het (streng vertrouwelijk) besprokene uitzond. Iedere radioluis teraar in de buurt van het raadhuis kon meegenieten. De fout is, zeer tot ongenoegen van de nieuwsgierige burgers, hersteld. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's weer i (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). FRISSE WIND. Aanvankelijk enkele buien, 5 5 later ook opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en S west. Minder zacht. 10 Febr. zon op 8.07; onder 17.46; maan op 12.56; onder 4.28. 11 Febr. zon op 8.05; onder 17.48; maan op 14.04; onder 5.23. Hoogwaterstanden Het weer in Europa STOCKHOLM sneeuw 1 C. OSLO geheel bew. —1 KOPENHAGEN geheel bew. 6 ABERDEEN geheel bew. DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜN1CH1EN ZüRICH GENèVE INO LQ£AR WENEN 'EN INNSBRUCK ROME MALLORCA licht bew. onbew. onbew. geheel bew. regenbui zwaiar bew. regen onbew. regen regen licht bew. regen regen onbew. regen licht bew. licht bew. licht bew. Enkele buien Zaterdagochtend naderde vanuit het zuidwesten een rug van hoge lucht druk, die voor flinke opklaringen zorgde. Boven de Golf van Biseaye bevond zich toen een oceaanstoring, die in noordoostelijke richting trok. De storing zal in de nacht van zater dag op zondag het Noordzeegebied bereiken. In verband daarmee zullen er in het komende etmaal buien val len. De oce^anstoring wordt op haar beurt weer gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die zich in de loop van zondag over onze omgeving zal uitbreiden. Daardoor zal de buiig heid later weer afnemen en zullen opklaringen de overhand krijgen. Aan de achterzijde van de oceaandepres sie zullen vrij krachtige westelijke winden lucht naar ons land voeren, waarin temperaturen iets lager zijn dan die welke tot dusver in ons land geheerst hebben. Het blijft echter nog zacht voor de tijd van het jaar. Korreltje Eerlijkheid is als ijs: begint het eenmaal te smelten, dan is het er mee gedaan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1