PHILIPS, Infraphil' „Verdeeldheid in 4t kabinet voorspelt weinig goeds" Tweede Kamer betwijfelt besluitvaardigheid Bemoedigende ontwikkeling van de Nederlandse mestveestapel Glans en luister op diner in Huis ten Bosch Bejaarde dame bereidde insluiper warm welkom Zware straf geëist tegen Rotterdamse arts DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT RAGINA 8 met dieptewerking Spit Philips „Infraphil" PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tick, verstuikingen, ver wondingen, steenpuis ten, verkoudheid, win terhanden en -voeten. Waar blijft de bestedingsnota? De regeringsmaatregelen tot beper king van het verbruik waren in de Tweede Kamer onderwerp van het gesprek. De Kamerleden maken zich ongerust over de trage gang van zaken bij het opstellen van een nota, waarin de maatregelen tot beste dingsbeperking worden aangekon digd. De heer Jansen (K.V.P.) bijv. gaf als zijn mening te kennen, dat de re gering weinig blijk geeft van be sluitvaardigheid. Dit zou er op kunnen wijzen, dat er in het kabinet onderlinge ver deeldheid bestaat en dat voorspelt niet veel goeds voor de volkshuisvesting. Hij stelde het punt van de efficiëncy aan de orde. Er moet een inventari satie gmaakt worden, zo betoogde hij, van de taken, die na de tweede wereldoorlog door de overheid zijn begonnen. Daartegenover zal men de offers moeten plaatsen, die van het Nederlandse volk worden geëist. Eerst dan zal men een juist inzicht krijgen in het vraagstuk van de be knotting der overheidstaken en in de mogelijkheid van een betere effi ciëncy van het overheidsapparaat. De overheid blijft in dit opzicht ach ter bij het bedrijfsleven. Ook andere sprekers spraken in gelijke geest. „Regeer". De heer Vondeling (P. v. d. A.) vond, dat de gedragsregel „regering regeer" de laatste tijd op een zacht pitje heeft gestaan. De heer Van de Wetering (CH) herinnerde aan de sombere verhalen, die minister Hofstra op 7 november in Kamer over 's rijks financiën „oude paarden" meelopen. Men kan ook niet verwachten, dat de „oudjes" bereid zullen zijn aanzienlijk te ver soberen. Iemand, die acht of tien jaar in het kabinet zit heeft voor dit alles geen oog meer. Herstelbank. De heer Van Leeuwen (WD) vond, dat de periode van herstel nu v/el voorbij is. Het is de vraag of de Nederlandse economie nu nog be hoefte heeft aan de herstelbank. Tenslotte voerden vele sprekers het woord over de achterstand bij het kadaster. De heren Engelbertink (KVP), Ritmeester (VDV), v. Eisden (AR) en Vondeling (P. v. d. A.) klaagden over deze achterstand, die het gevolg is van te weinig personeel en van te lage salariëring. NIET RIJDEN, TOCH BETALEN. De heer L. A. H. Jonkergouw heeft, zoals wij onlangs meldden, de Minis ter van Financiën gevraagd om terug gaaf van de motorrijtuigenbelasting over de zondagen, waarop het zon- dagsrijverbod van kracht was. De minister heeft hem nu doen weten dat de motorrijtuigenbelastingwet geen bepaling bevat, die aanspraak kunnen geven op teruggaaf van belas ting wegens het niet gebruiken van een motorrijtuig voor een periode, korter dan een maand. Zijn verzoek is daarom niet voor inwilliging vat baar. TENTOONSTELLING „WESTFR1ESE FLORA" TE BOVENKARSPEL. Van 19 tot 24 febr. zal te Boven- karspel nabij Enkhudzen, weer de „Westfriese Flora" worden gehouden, een grote expositie van getrokken bolgewassen. De tentoonstellings ruimte zal dit jaar circa 10.000 m2 beslaan, er wordt een bezoek van 50.000 personen verwacht, ook uit het buitenland. Productschap Vee en Vlees Marktsituatie stabiel Aan het einde van 1955 waren 12.395 mestkalveren in ons land, te gen 16.089 aan het einde van 1956. Voor de kleinveemesterij was dit 20.222 respectievelijk 43.314 en voor het overige mestvee 33.653 en 47.055. Biggen waren er eind 1955 879.039 en eind 1956 923.368. Voor de mestvarkens van 25 tot 60 kg waren de cijfers over 1955 en 1956 respectievelijk 686.768 en 687.324, van 60 tot 95 kg 411.082 en 432.325, van 95 kg en zwaarder 124.764 en 130.793. De varkensstapel is met 5 - procent gestegen van 1.222.614 op heeft verteld. Nu echter blijkt, dat er het elnde van 1955 1.250.442 op één miljard méér belastingopbreng.l het einde van 1956. is geweest dan was geraamd. Ook hij trok de homogeniteit van het kabinet in twijfel, waarin zo vele In ziekenhuis opgenomen Kamerlid dr Lucas werd onwel Tijdens de Tweede-Kamerdebatten van gistermiddag werd de financiële specialist, van de KVP-fractie, dr. Lucas, onwel. Het socialistische ka merlid, de heer Lamberts, die tevens arts is, onderzocht de heer Lucas. Het bleek, dat deze een gebroken rib had, waarmee hij reeds enige tijd moet hebben rondgelopen. Per auto van de gemeentelijke geneeskundige dienst werd hij naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo overgebracht, waar hij ter verpleging werd opgeno men. BOETEN Ook boeten worden duurder Het gaat duurder worden als men zonder kaartje of zonder voldoende betaald te hebben wordt gesnapt in trein of tram. Tenminste als de Staten Generaal zich verenigen met een wetsontwerp dat b(j de Tweede Kamer is ingediend en dat voorziet in verdubbeling van de boeten maxima van de spoorweg wet en locaalspoor- en tramwegen- wet. De minister van verkeer en wa terstaat merkt bij dit ontwerp op, dat hij het wenselijk vond in deze kwestie overeenstemming te brengen tussen de in 1954 verhoogde boeten- maxima ingevolge het wetboek van strafrecht en de boeten maxima in de spoorwegenwet en de locaalspoor- en tramwegenwet. Als straks de wet autovervoer personen zal worden her zien, zullen de boeten voor passagiers dde te goedkoop trachten te reizen, worden verhoogd. Busvervoer voor groepen omhoog In verband met de jongste stijging van de benzine-prijs zijn de tarieven voor het groepsvervoer per bus ver hoogd. De staatscourant maakt mel ding van een verhoging van de maxi mum-tarieven. De prijs per kilometer zal worden verhoogd met 2 cent per kilometer voor autobussen tot en met 25 zit plaatsen en met 3 cent per km voor bussen van 26 tot en met 60 zit plaatsen. Deze gegevens werden bekend ge maakt op de gisteren in Utrecht ge houden vergadering van het produkt- schap voor vee en vlees. De voorzitter, de heer Joh. de Veer, zeide, dat de cijfers een beeld geven van een bemoedigende ont wikkeling in de Nederlandse mest veestapel, die daardoor een verlich ting voor onze zuivelpositie bete kent. Te sterke baconexport. De rundvee-marktsituatie werd zeer stabiel genoemd, maar de prij zen zullen over het algemeen iets hoger moeten zijn voor een renda bele exploitatie van de vleesvoorzie ning. De invoer van wekelijks 1400 koeien in de laatste vier weken heeft een kalmerende invloed op het prijspeil. Wat de baconexport betreft, is het produktschap er van overtuigd, dat er door ons te veel bacon naar En geland wordt gestuurd. Door een stijging van onze baconexport in de laatste weken tot boven de duizend ton per week, zijn er op de Engelse markt overschotten ontstaan, met dalende prijzen als gevolg. Langdurig heeft het produktschap gediscussieerd over beperking van de aanvoer, als maatregel tegen dit dalende prijspeil en een te verwach ten nog verdere verlaging van de prijzen. Mond- en klauwzeer. Over een voorstel, om een vermin dering van de baconproduktie te be reiken door een prijsverlaging van 2,37 op 2,32, staakten de stem men (7 tegen 7). Tenslotte werd be sloten de gewichtsgrenzen te ver kleinen van 61 tot 70 kg op 63 tot 70 kg. Bij de laatste zending rundvee uit Hongarije, die in ons land aankwam en waarmee dit handelsverdrag is afgewerkt, is mond- en klauwzeer geconstateerd. Het produktschap zal op korte termijn overleg plegen met de veterinaire dienst over verhoog de waarborgen tegen besmettings gevaar bij de invoer van vee. Diplomatendiner in Huis ten Bosch Koningin Juliana en de prins der Nederlanden hebben gisteravond voor het eerst een diplomatendiner gege ven in de gerestaureerde Oranjezaal van het Huis ten Bosch te Den Haag. Aan dit diner zaten behalve de konin gin, de prins en prinses Beatrix aan, de minister van buitenlandse zaken Luns en zijn echtgenote alsmede de 24 ambassadeurs, gezanten en zaak gelastigden met bun dames. Ook de Pauselijke Internuntius, alsmede de leden van de hofhouding waren op dit diner aanwezig. Hedenavond zal een dergelijk diner worden gegeven waaraan een andere groep diploma ten zal aanzitten. De tafels waren fraai versierd met tulpen in vijf kleuren en met narcis sen. Tijdens het diner, waarvan het menu niet werd bekend gemaakt, bracht een strijkje in de koepel van de Oranjezaal muziek ten gehore. Als servies werd Sèvresporcelein ge bruikt, terwijl het tafellinnen het Ne derlandse wapen van 1878 droeg. De Oranjezaal is twee verdiepingen hoog en wordt bekroond met een achtkantige, uit 1674 daterende koe pel met een diameter van bijna acht Een van de lakeien ontsteekt de kaarsverlichting van de tafels in de Oranjezaal. meter. Langs de wanden bevinden zich panelen met wapens o.a. van het Huis van Oranije en de spreuk „Honi soit qui mal y pense". In het plafond van de koepel ziet men het in 1939 ontdekte jeugdportret van Amalia van Solms. Toen men namelijk in dat jaar uit veiligheidsoverwegingen het wediujweportret van Amalia van Solms verwijderde, vond men daar achter het jeugdportret, dat door Honthorst werd geschilderd. Eerste reis van „Statendam" De nieuwe Statendam is gister middag van Rotterdam gestart voor zijn eerste overtocht naar Amerika. Onder de 870 passagiers is er één, die al eerder op de Statendam ge varen heeft. Dat was op het oude, in 1940 verbrande, schip van de Hol land Amerika Lijn. Het is de heer Fekkes (een bekende hardloper te Rotterdam) die in 1929 als baby van 21 maanden voor enige tijd naar Amerika vertrok. Hij gaat nu in Indianapolis zijn geluk beproeven in de tuinbouw. Hij wordt vergezeld door vrouw en een zoontje van twee jaar. Onder de passagiers bevinden zich voorts de directies van de H.A.L. en Wilton-Feij en oord. TWEE OVERVALLEN OP EEN DAG en pijn weg- wrijven met DAMPO Op twee plaatsen in ons land heb ben gisteren rovers getracht een win kelierster te overvallen, in beide ge vallen echter waren de vrouwen hen te slim af en moesten zij de aftocht blazen, zonder dat ze iets buit had den gemaakt. Beide overvallers zijn nog voort vluchtig. In Tilburg. De zeventig jaar oude vrouw C. Stakenburg, die in de donkere win kel aan de Goirlestraat te Tilburg aan de afwas bezig was, voélde zich plotseling van achteren beetgepakt door iemand, die ongezien de keuken deur moet zijn binnengeslopen. De vrouw stond op het punt een ketel kokend water over te gieten in de af wasbak, toen de overvaller zijn handen voor haar gezicht sloeg. Zon der zich te bedenken, wierp de be jaarde vrouw de ketel over haar hoofd in de richting van haar aan. valler. Het hete water stroomde ook over haar gezicht maar de vreemde ling liet onmiddellijk los en stamelde dat hij alleen maar binnen was ko men lopen om iets te kopen. De oude vrouw liep zo snel zij kon te ver is overschreden. De waarde van naar buiten om de buren te alarme- Onderzoek gaande Leger annuleerde con-{ tracten voor leveranties De Kon. Land- en Luchtmacht heb ben een aantal leveringscontracten, die afgesloten waren met de N.V. „Europa op Wielen" te Den Haag ge annuleerd omdat de leveringstermijn de geannuleerde posten ligt rond de één miljoen gulden. Het betreft de levering van buiten landse dumpgoederen, die niet „twee dehands" wairen doch van een type dat in het buitenland buiten gebruik is gesteld. Voor Nederland waren deze dumpgoederen echter nog goed bruik baar. Naar de Legervoorlichtingsdienst meedeelde wordt een onderzoek inge steld „naar de gedragingen van de fir ma". Naar het ANP verneemt zou dit onderzoek geen betrekking hebben op dubieuze prijskwesties doch eerder om kwesties van kwaliteit van ge leverde goedeten. Volgens het ANP stelt de Kon. Ma rechaussee eveneens een onderzoek in naar de leveranties van andere fir ma's. Na een aanrijding met een zwaari>eladen zand auto op het Oost einde te Vriezenveen is gisteren een 18-jarige bromfietser met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar de jongeman aan de bekomen verwondingen is overleden. ren, doch toen hulp de woning bin nendrong, was de man reeds verdwe nen. Te Deventer. In de sigarenwinkel van de heer Mensink aan de Eerste Weerdsweg te Deventer trachtte gistermorgen om kwart over tien een gemaskerde jongeman van naar schatting twintig jaar een roofoverval te plegen. Toen de man de winkel binnen kwam, was mevrouw Mensink in de kamer, die achter de winkel ligt. Toen ze de kamerdeur opende, stond de jongeman voor haar in een nis, die door een gordijn van de zaak ge scheiden is. Tot tweemaal toe pro beerde hij haar in de kelder te du wen. Hoewel zeer geschrokken, ver loor mevrouw Mensink haar tegen woordigheid van geest niet. Ze riep luidkeels om de aandacht van de omwonenden te trekken en dreigde, hoewel ze geen telefoonaan sluiting heeft, de politie te zullen op bellen. Dat denkbeeld schrikte de aanvaller af. Haastig verliet hij de winkel en verdween op een oude fiets, die hij tegen de gevel had ach tergelaten. i De hevig geschrokken vrouw kon slechts een vaag signalement opge ven. De politie, die de gehele wijk heeft afgezocht, heeft de man niet kunnen vinden. Het is niet uitgeslo ten, dat de dader onder de kennissen of klanten moet worden gezocht: hij scheen de weg in de woning gemak kelijk te kunnen vinden. Margarine twee cent duurder Met ingang van vandaag wordt de prijs van margarine met twee cent per pakje verhoogd. De margarinefabrikanten Ihebben tot deze verhoging besloten na over leg met de minister vain Economische Zaken. De prijsverhoging is een ge volg van de aanzienlijke stijging, die zich gedurende de afgelopen maanden in de prijzen van de verschillende voor de fabricage van margarine be nodigde buitenlandse grondstoffen heeft voorgedaan. Van bevoegde zijde merkt men hier bij op, dat in de zomer van 1956 in overleg tussen de minister van Eco nomische Zaken en de margarinefa- brikanten is besloten, bepaalde be langrijke stijgingen van de prijzen voor grondstoffen die zich in 't begin van 1956 voordeden, niet acn de con sument door te berekenen. De laatste maanden van 1956 zijn evenwel de grondstoffenprijzen opnieuw in die mate gestegen, dat het niet mogelijk is een prijsverhoging nog langer ach terwege te laten. Vanzelfsprekend zal een eventuele daling van de grondstoffenprijzen, welke niet onmogelijk lijkt, in de con sumentenprijs tot uitdrukking wor den gebracht. DRANKMISBRUIK OF NIET: Veroorzaakte ernstig ongeval De procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr. J. Zaaijer, heeft gistermiddag bevesti ging gevraagd van het vonnis in eerste aanleg waarbij een 41-jarige vrouwenarts uit Rotterdam veroor- deéld werd tot een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maanden en ont zegging van de rijbevoegdheid voor een tijd van vijf jaar. Beklaagde was, vijf uur nadat hij een halve fles cognac had gedronken, in zijn auto gestapt en was op de Parallelweg in Rotterdam (een weg met tweegescheiden rijbanen) op de linkerbaan gaan rijden.. Hij had hier een 5-jarig jongetje aangereden, dat hierbij een schedelbasisfractuur op liep. De procureur-generaal wees er op, dat beklaagde in eerste aanleg opge geven heeft, dat dit ongeluk aan over matig drankgebruik is te wijten doch dit thans in hoger beroep ont kent. De verdediger van beklaagde, mr. II. Talsma uit Den Haag, verklaarde in zijn pleidooi dat uit Amerikaanse psychiatrische rapporten blijkt dat meer auto-ongelukken te wijten zijn aan de gevolgen van een slecht hu welijksleven dan aan alcoholmisbruik. Ook in dit geval was hij van oordeel, dat de aanrijding niet het gevolg is geweest van de cognac die de arts vijf uur tevoren had gedronken. Hoe wel beklaagde volgens de politie bij aanhouding tekenen van dronken schap zou hebben getoond, werd deze verklaring tegengesproken door de politie-arts die hem normaal achtte Niet onder invloed? Uit proeven, waartoe de dokter zich in Amsterdam had geleend was ge bleken, zo vertelde verdediger, dat hij zeer goed alcohol in grote hoeveelhe den verdraagt. Toen een viertal per sonen, onder wie de arts, ieder een halve liter jenever hadden gedron ken, was beklaagde de enige onder hen, die geen uiterlijke tekenen van dronkenschap vertoonde. Naar het oordeel van mr. Talsma moet de oor zaak van dit ongeluk dus niet gezocht worden in het gebruik van sterke drank doch in andere factoren, n.l. die welke in het psychiatrische rap port zijn neergelegd. Hij toonde het hof verder foto's waaruit blijkt dat de rechter rijbaan van de Parallel weg in Rotterdam onduidelijk is aan gegeven en een vergissing dus zeer goed verklaarbaar is. De invloed van sterke drank is, aldus raadsman, niet bewezen en de bekentenis in eerste aanleg is toe te schrijven aan de in tellectuele vormelijkheid van de -arts, die gewend is op redeneringen in te gaan. Verdediger zeide tenslotte, dat wel niet te vermijden zal zijn dat het rijbewijs van beklaagde wordt inge trokken. Hij verzocht het hof echter de vrij heidsstraf te beperken tot de vijf en halve maand in preventieve hechtenis doorgebracht, en beklaagde in af wachting van de uitspraak op vrije voeten te stellen. Hierdoor zou de arts spoedig weer zijn werkzaamheden kunnen hervatten. Na raadkamer wees het hof het ver zoek tot in vrijheidstelling van ver dediger af. Het zal op 15 februari ar rest wijzen. Wilt U iets weten? Vraag: Baby-sitter-bureau te Leiden. Antwoord: Stelt u zich in verbin ding met het.Prytaneum: Studenten- werkbureau, Rapenburg 6 te Leiden. Tel. 24890. Vermoedelijk zal ook de parochiële jeugdbeweging baby-sitters kunnen leveren. Vraag: Waar bevint zich de oplei ding tot etaleur? Antwoord: Het beste (kunt u uw in formaties inwinnen bij de Bisschop pelijke Nijverheidsschool St. Gerar- dus Majella te Voorhout, en bij de Akademie voor Beeldende Kunsten, Prinsessegracht 4 te Den Haag. Tel. 01700—113693. Vraag: Adres van het m.s. „Staten dam". Antwoord: Directie „Holland-Ame- rikalijn", Wilhelminalkade 86 te Rot terdam. Vraag: Wanneer heeft het spoortje van Leiden naar Oude-Wetering het laatst passagiers vervoerd? Antwoord: De spoorlijn Leiden Hoofddorp werd volledig opgeheven op 1 januari 1936. Vraag: Inzake gronddeskundigen by het Ned. Olympisch Comité. Antwoord: Inderdaad heeft het NOC thans een dienst, die zich bezig houdt met adviezen inzake de aan leg van sportterreinen. Verschillende deskundigen zijn in deze gronddienst voortdurend bezig met het onder zoeken van de bodemgesteldheid van oude en nieuwe terreinen. U kunt hierover inlichtingen bekomen bij het N.O.C., Surinamestraat 31, Den Haag. Vraag: Betreffende lidmaatschap ge huwde dames bij gymnastiekvereni gingen. Antwoord: Nagenoeg alle katholie ke gymnastiekverenigingen hebben clubs voor gehuwde dames. Dat deze clubs alleen voor dames onder de 25 zijn, kan natuurlijk niet. Infor meer u zelf eens bij: Lenig en Snel, secr. mej. Ruygrok, Kerkstraat 44, Wassenaar, of in Leiden bij: Groen Wit, W. Schimmel, Beyerincklaan 44; Sportief: mej. M. Bergers, Brederode- straat 14, Victorie: mej. Fasel, Gas- straat 11, alle drie te Leiden. Vraag: Mijn zoon wil gaan varen en moet gekeurd worden voor ogen en oren. Moet dat speciaal bij een aparte arts of kan dat gewoon met dc fondskaart gaan. Antwoord: Vermoedelijk is een keu ring door de huisarts wel voldoende. Vraag over verdeling van huis raad na een sterfgeval. Antwoord: De gewoonte is, dat men zulk huisraad verkoopt onder elkaar, de opbrengst dient dan om eventuele onkosten te dekken en de rest wordt in gelijke delen verdeeld. Vraag: Wat is het beste voor een radio: aardleiding of waterleiding? Antwoord: Een waterleiding fun geert altijd als aardleiding, zodat beide even goed zijn. Vraag: Wanneer, hoe laat en op wat voor dagen is het Spoorwegmu seum in Utrecht geopend? Antwoordt: Werkdagen 1017 (1 nov.1 apr. 1016). Zondag ope ning te 13 uur. Toegangsprijs ƒ0.25. Vraag: Over badmintonclubs. Antwoord: Op het ogenblik be staat er nog geen katholieke badmin tonclub. De neutrale verenigingen zijn: Leidse Badmintonclub, secr. r van Kujpers, Melchior Treublaan 24, Badmintonvereniging Roomburg, se cretaris D. Braggaar, Van 't ...off- straat 8A, en Smash, secr. A. Burg graaf, Oude Rijn 146, allen Leiden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8