- - HU VAN NELLE een nieuw dtuk aad&dand Eerste Kamer wenst niet gehaast te worden De Katholieke Bond voor het Gezin te Leiden gaf een kindermiddag DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Toen in de herfst vwn het vorig jaar oostelijk Flevo land droogviel, is in de couranten een foto gepubliceerd van een „polderjongen", die onwillekeurig mef trots zijn blik liet gaan over een troosteloos aandoende vlakte. Drie enorme gemalen, „Lovink" bij Harderwijk, „Wortman" bij Lelystad en „Colijn" aan de monding van het Keteldiep, hadden een aanzienlijke oppervlakte drooggemalen. Droog, voor zover het nieuwe stukje Nederland enigszins begaanbaar werd en ook dat is nog maar een rekbaar begrip, want de persménsen en de cineasten, die dinsdag per jeep op excursie moeizaam en glibberig karwei maakt. De „Sahara-expeditie" begint maar zonder luchtspiegeling op de achtergrond.. Een achterblijvertje is het verkeerde pad opgegaan, voor zover aanwezig. Een paar deskundigen verrichten grondboringen met het oog op de bodemkartering. De Eerste Kamer heeft er opnieuiw bezwaar tegen gemaakt, dat zij wordt genoopt een wetsontwerp in behan deling te nemen zonder dat haar vol doende tijd wordt gelaten om op een behoorlijke wijze van de desbetref fende stukken kennis te nemen. De commissie van rapporteurs uit de Kamer doet dit in haar eindverslag over het wetsontwerp waarin voor zieningen worden getroffen in ver band met het vervallen van het orga- nisatiebesluit voedselvoorziening 1941. In dit eindverslag wordt onder meer gezegd: „Dit wetsontwerp werd bij de Tweede Kamer ingediend bij konink lijke boodschap van 20 december, derhalve op een dag. waarop bekend was, dat dit college het niet meer kon afdoen voor het Kerstreces, en dus kon worden aangenomen, dat die af doening pas aan het einde van januari 1957 zou kunnen geschieden". Men achtte generlei reden aanwe zig, welke een zo late indiening van dit wetsontwerp wettigde. Met leedwezen werd geconstateerd, dat de herhaalde aandrang, uit de Kamer geoefend, om deze niet tel kens in een dwangpositie te plaat sen, op de regering blijkbaar zeer weinig indruk had gemaakt. Gelet op de uiterst onwelwillende houding, van harentwege ook weer in dit geval aangenomen, behield men zioh voor, niet in de afdelingen ter toetse gekomen punten nochtans bij de openbare beraadslaging over dit wetsontwerp ter sprake te brengen. Onverhoeds overstekend van ach ter een geparkeerd staande auto, werd gistermiddag om tien over twee een zes-jarig meisje in de Weimar- straat te Den Haag door een perso nenauto aangereden. Het kind kreeg een sohedelbasisfractuur, ten gevolge waarvan ze is overleden. Een particuliere organisatie be drijfsbelangen heeft gisteravond te Utrecht een vergadering belegd ter bespreking van plannen voor verbe tering van het bezorgingsvraagstuk voor de bakkerij door klantenruil. Van de 135 bakkerspatroons en stijters die in 635 Utrechtse wyken bedienen, waren ongeveer tien bak kerspatroons ter vergadering geto gen. De uitschrijvende instantie, die wil optreden als centrale voor klan tenruil, zal voor nadere uitwerking van haar plannen en voor meer be langstelling voor het bezorgvraag- stuk nu samenwerking zoeken met de werkgeversorganisaties in het bak kersbedrijf. Een krachtige explosie vond gis ternacht plaats in een brood- en ban ketbakkerij in Den Ha3g. De vermoe delijke oorzaak was de verstopping in de watertoevoer van een warm watertank in een oven. Door de ont ploffing stortte een buitenmuur over een lengte van drie tot vier mejer in. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Plaatsgebrek op middelbare scholen Leerlingen worden afgewezen In de komende zomer zullen de middelbare scholen leerlingen moe ten afwijzen, die toch voor het toe latingsexamen geslaagd zijn. Plaatsgebrek noopt de scholen tot deze stap over te raan. Dit werd gisteren bekend op de vergadering van de katholieke Rec toren-Vereniging, afdeling middel bare meisjesschool, die in Den Bosch werd gehouden. De leerlingen, die afgewezen moe ten worden, kunnen helaas ook niet op een andere school worden toe gelaten. De rectoren zullen in dit geval aan de ouders bericht zenden, dat het kind wel geschikt is om het middelbaar onderwijs te volgen, maar niet geplaatst kan worden. Verwacht wordt, dat het getal gedu peerden vrij groot is. Men heeft zich afgevraagd, wel ke leerlingen afgewezen moeten worden. Sommigen waren van me ning, dat kinderen van buiten voor rang moeten hebben, omdat stads kinderen elders in eigen gemeente nog wel eens kunnen slagen. Ande ren zullen juist een tegenoverge stelde gedragslijn volgen. Minister Klompé zoekt oplossing voor bejaardentehuizen Minister Klompé kan geen regeling in het vooruitzicht stellen ter oplos sing van de financiële moeilijkheden, waarin de bejaardentehuizen zijn ge raakt als gevolg van de stijging der kosten. Zij onderzoekt wel een be paalde mogelijkheid, maar de hele zaak maakt nog omstandig en rijp beraad nodig, waarbij mede gelet dient te worden op de toestand van 's rijks financiën. De minister zegt dit in haar memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer over de begroting van Maat schappelijk werk. Zij zet tevens uit een welke mogelijkheid haar voor ogen zweeft. Zij gaat hierbij uit van de gedachte, dat door de bejaarden tehuizen een verzorgingsprijs wordt vastgesteld, welke redelijk is voor 'n sluitende exploitatie. De instanties, die geldelijke uitkeringen ten behoeve van het levensonderhoud vertrekken, zouden dan de bejaarden, die zelf onvoldoende in staat zijn de verzor gingsprijs in een tehuis te betalen, de nodige aanvullende uitKpringen moeten verlenen. De minister gaat na in hoeverre het mogelijk is tijdelijk tegemoetkomin gen te verlenen in deze aanvullende uitkeringen. RIJKSWEGENBOUW- LABORATORIUM NAAR DELFT. Het nieuwe rijkswegenbouwlabo- ratorium, dat in de plaats moet ko men van het huidige laboratorium aan de Badhuiskade in Den Haag zal in Delft worden gebouwd. Dit zal ge schieden in samenwerking met de technische hogeschool aldaar en als plaats van vestiging is dan ook geko- ken de nieuwe T.H.-wyk aan de Rot- terdamseweg te Delft. Het laborato rium zal daar verrijzen als onderdeel van het complex voor de civiele tech niek, waarin reeds het laboratorium voor grondmechanica en het vorige maand geopende Stevinlaboratorium zich bevinden. De nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooraan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (langeVirginia tabak rolt gemakkelijk. U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag 2SË2S* (Advertentie). Belastingambtenaren zelf ontevreden Op een in Utrecht gehouden bui tengewone algemene vergadering van de „Bond van personeel bij 's rijks belastingen" hebben de leden van deze bond hun grote ontevreden heid geuit over de salarispositie van de belastingambtenaren. De voorzitter, de heer J. H. van der Meer, somde de grieven van de belas tingambtenaar op. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen waarin wordt geconstateerd, dat de salaris sen van de lagere en middelbare Spit in de rug Flink unrijven met Klooster- balsem; de warmteopwekkende l stoffen verjagen snel de pijn. Kloosterbalsem "geen goud zo goed" J Advertentie. ambtenaren aanzienlijk ten achter liggen bij het vrije bedrijf. Aan hogere ambtenaren, aldus de motie, is reeds tegemoet gekomen door nieuwe rangen en incidentele salarisverhogingen en daarenboven nog een nieuwe incidentele verho ging, zodat de afstand tussen de ver schillende groepen van het rijksper- I soneel verwijd wordt. In de lagere publieke organen wordt voor wat de promotiekansen betreft een soepele politiek gevolgd, terwijl, volgens deze motie, in de rijksdienst een grote terughoudend heid aan de dag wordt gelegd. In de motie spreken de leden van de bond hun diepe verontwaardiging uit over de wijze van handelen welke als onsociaal en conservatief wordt aangemerkt. In de motie wordt de ambtenaren- centrale en het ambtenarencentrum verzocht de regering van deze scheef getrokken verhouding op de hoogte te stellen en een diepgaand onderzoek te doen instellen naar de werkelijke verhoudingen. Voorts wordt de amb- tenarecentrale en het ambtenaren- centrum verzocht alle geeigende mid delen te beramen welke kunnen lei den tot verhoging van de salarissen van lagere en middelbare ambtena ren. Driehonderd blijde kinderen genoten Het was een echt gezellige woens dagmiddag, die gisteren aan dite- honc'Jerd kinderen werd aangeboden door de Katholieke Bond voor het Gezin. In twee groepen werden ze ontvangen in de dansschool van Evert Castelein aan de Hooglandse Kerk- graclit. Een beetje onder de indruk van de zaal met z'n mooie betimmering, de ge zellige verlichting en de gladde vloer zochten verschillende kleuters toena dering bij elkaar, in afwachting van de dingen die komen gingen. Toen de miuziek zweeg en pater R. van Sasse van Usselt o.f.m. de film ging draaien vain Het Rode Kippetje, raakten ze op bun gemak en viel er een aandachtige stilte, die alleen werd onderbroken door uitroepen van me deleven en kreten van aanmoediging en instemming. Knipperend met de ogen tegen het plotselinge licht en met een kleur van opwinding deelden de kinderen hun mening aan elkaar mee, om zich dan met een zucht van genot weer te laten meevoeren in Andersens sprookje van Het Lelijke Jonge Eend je. Prachtige, natuurlijke kleurenop namen hielpen de kleinen, bun ver beelding to bepalen tot de tragiek van de parabel, die by het invallen van de lente omslaat in de grote triomf als het lelijke eendje een mooie zwaan blijkt te zijn geworden. In de pauze roezemoesden de kin deren onder elkaar. Ze waren zo ver trouwd met hun omgeving, dat enkele het waagden, baantje te gaan glijden op de gladde vloer. Anderen deinden mee op het rhytmhe van bekende plaatjes en hier en daar zat een kleine droomster in zichzelf te genie ten van de heerlijke wereld om baar heen. Ook Hongaartjes. De dames en heren, die toezicht bielden op de woelige schare, hadden druk werk met het uitdelen van sprits en limonade. Meisjes waakten moederlijk over bun kleine zusjes, die „naar achteren" moesten en toon den zioh vol zorg om de oude plaats weer terug te krijgen. Onder de klei nen waren ook 2 van de Hongaarse kinderen, die gisteren irn Leiden aan kwamen. Bim, het ezeltje, waarvan de avon turen in de laatste film werden ver toond, vond een plaatsje in alle har ten en in het donker van de zaal kon men kreten van angst en afgrijzen horen jegens het rijke Arabiertje, dat Bim plaagde, en leedvermaak school in het lachsalvo, dat weerklonk, toen het onsympathieke jooh in het water viel. Gelukkig liep alles goed af en vertederd droomden de kleuters nog wat na toen bet licht weer aan knipte. Onder de aanwezigen zagen we de medisch adviseur van de bond dr. W. Simons, de vice-voorzittcr, de heer W. J. de Grood en de secretaris, de heer J. C. Rergaarde. De laatste sprak een woor,j van dank aan pater Sasse van IJssclt en aan de heer Evert Castelein, die de heerlijke mid dag verzorgd had.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7