fsmaSj' Sbj imasaD k UIT DE OMGEVING Blijf meester unstleven in Leiöen „Les Solistes de Zagreb" voor Toonkunst Meer vertrek dan vestiging Leidse studenten speelden Shaw DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 l/t KA Q „SANCTA VERONICA". Vanmiddag, eerste donderdag van de maand, hield „Sancta Veronica" zitting in de „Vroolijcke Arke". De eerste magazijnmeesteresse, mevr. A. JongmanWeenink vierde dezer da gen in de kring van het bestuur het feit, dat zij reeds 25 jaar de functie van eerste magazijnmeestêresse van „Sancta Veronica" heeft vervuld. Vanmiddag werd zij door de trouwe medewerksters gecomplimenteerd met dit jubileum met de wens, dat zij het mooie aharitatieve werk hulp bieden aan de stille armen nog in reefks van jaren zal kunnen voortzet ten. Spaarbank. In de maand januari 1957 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.609.448,99 en terugbetaald 1.211.054,53. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 556 en het aantal af betaalde boekjes 271. Op 6.241 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd 140.236.250 bijgeschreven. Er werden 937 spaarbusjes ter le- Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex Ned. Recht mej. M. Moussault te Heem stede en de heren H. Molijn te Lei den en A. E. J. Bol te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „A pilot project of residual insecti cide spraying in Netherlands New Guinea, contribution to the know ledge of holo-endemic malaria", heer D. Metsedlaar, geboren te Rot terdam en thans wonende te Noord- wijk. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Psychische aspecten van de insuline- coma-therapie", de heer M. L. J. Vaessen, geboren te Beek (L.) en thans wonende te Heiloo. Burgerlijke Stand Geboren: Arenda d. v. C. G. Krom. hout en A. Zandbergen. Pieter Wil lem Joost z. v. P. R. Locher en J. Steinz. Pieter z. v. P. de Jager en M. de Vries. Cornelis z. v. C. van der Zwart en G. /an der Niet. Erik z. van C. van der Zwart en G. van der Niet. Jacoba Petronella d. v. J. van Iley- ningen enC. van Ingen Schenau. Wil- helmina Cornelia d. v. L. de Visser en H. A. de Gunst. Andreas Hendri- kus Jacobus z. v. A. H. Slierings en A. Monfils. Catharina Maria d. v. I. Guldemon en T. Merbis. Eelco Abra ham z. van S. H. van der Wal en A. M. de Vos, Theodorus Johannes z. van A. van Rijn en A. van Iperen. Erica d. v. J. C. Harteveld en J. Arenlsen. Wilhelmina Aletta Gerda d. v. G. Hogewoning en H. W. A. Budding. Eva Petronella d. v. A. F. van der Weijden en M. A. Hogenes. Overleden: M. de Voogd van der Straaten 8 dagen z. J. H. Stammers 66 jaar man. Scheep POTLOOD en GEEST diging aangeboden met een geza menlijke inhoud van 24.356,45. Het tegoed der 39.959 inleggers be droeg aan het einde der maand ƒ27.471.827.52. Geslaagd voor costumière. Bij de door de H.C.V. gehouden examens op 5 en 6 febr. te Den Haag zijn geslaagd voor costumière de da mes W. Favier en M. Oostendorp. VAN WIE IS DEZE KOFFER? Een van de kinderen van het transport OostenrijkLeiden heeft waarschijnlijk de koffer vergeten of een verkeerde koffer meegenomen. Bij mevr. W. J. Turnhout, Spoorlaan IJ' te Voorhout bevindt zich een bruine koffer zonder adres met de volgende inhoud: Wat onderkleding, zwarte jurk en een twee-kleurige jurk, zakdoeken, rode doek, tandenborstel. De koffer is waarschijnlijk van een meisje van 10 a 12 jaar; vermoedelijk bij vergissing meegenomen van het perron te Leiden. Inlichtingen kan men inwinnen bij bovengenoemd adres. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwlableiten Zij schenken de rust tot herstel (Advertentie) /^NDER LEIDING VAN Antonio samenklank. Zó voortreffelijk werd Janigro, die tevens als violoncel-1 't werk gerealiseerd, dat op aller list zou concerteren, gaf het strijk- aandringen het Presto gebisseerd ensemble „Les Solistes de Zagreb" i werd. Ten slotte werd een grote z'n fraai gespeeld middagconcert voor verrassing de toehoorders aangebo- de jeugd". Hiertoe uitgenodigd door den in de velerlei poëtisch aange- het bestuur van de Maatschappij wende nuancen en fijn-besnaarde vi- voor Toonkunst. De goede faam van sies in het Menuet van Bocckerini deze concerten is in Leiden en buurt- Grote waardering en bewondering in schap bekend, en de jeugd, die des- de geheel gevulde gehoorzaal. Horizontaal: 1. lichaamsdeel, 4. ze kere hond, 6. dorp in N. Brab., 7. voorzetsel, 9. vergissingen voorbe houden (afk. Lat.), 10. hoofdstad van Victoria op Nw. Holland, 15. jongensnaam, 16. buitenhaven, 17. vruchtenijs, 20. water in Friesland, t m -• 21. voorzetsel. 22L dorp tussen Alme- ^Sonate strijkers in C gr. t. moge dan al niet kundig wordt ingeleid in de geheimen van de schone kunst (in grote getale opgekomen), luisterde met inspan ning en waardering naar het vele, dat het gezelschap „Les Solistes de Zagreb" zo indrukwekkend vertolkte. De mondelinge toelichting werd ge geven door de heer Loek Stevens, die jammer genoeg, geen geluidsverster ker te zijner beschikking had; te meer jammer omdat zijn spreekstem een klein volume heeft. Nadat de zeven violisten, de drie alten, de twee cellisten en de (enige) kontra- bas hun plaatsen hadden ingenomen wees de inleider op de betekenis van elke medespeler van 't ensemble waarvan elkeen een meester op z'n instrument is. Wat al spoedig gecon stateerd kon worden, toen Antonio Janigro (de eigenlijke dirigent) het Celloconcert D gr. t. van Vivaldi speelde, een omwerking van een vioolconcert. Het was fantastisch van klank, samenspel en diepgang. Na een inleiding over Rossini speelde het ensemble, diens 3e Sonate in D gr. t. voor strijkers-muziek, een vrij wel onbekend werk dat veel bekoring heeft; mooie melodie en prikkelende rhythmiek. Daar deze muziek geen problemen biedt, werd er ruim schoots van genoten. Zwaarder eisen werden aan de toehoorders gesteld bij de „Trauer- musik", die Paul Hindemith schreef bij de dood van Koning George V van Engeland in 1936. In één dag tijds componeerde hij deze treurmu ziek, voor altviool geschreven, en solieerde hij persoonlijk als altist voor de B.B.C. daags na de begrafe nis van de koning. Ditmaal werd de doorwrochte klaagzang gespeeld door Stefano Passagio, die de stijl van deze componist geheel in zijn macht heeft en met souverein meesterschap zijn prachtig instrument beheerst. De bewondering was groot en groots en na enige ruggespraak werd men onthaald op een Scherzo (hoorden wij goed) van Lotka; een werk van Tsjechische afkomst en van eigen tijd. Een écht Scherzo, folkloristisch en sterk rhythmisch geaccentueerd. Het waarlijk exquis en met grote in strumentale charme en spontane mu zikaliteit gespeelde Scherzo lokte tot stormen van applaus. A. I. Jeugdconcert ÏN AANSLUITING op het Jeugd- concert van gistermiddag het 3e abonnementsconcert dat Toonkunst haar leden gisteravond bood met de zelfde kunstenaars aan 't woord, met dezelfde dirigent, dezelfde solisten, in een enigszins gewijzigd program ma, dat niet minder prachtig werd vertolkt. In een volmaakt ensemble met de begeleidende strijkers speel de de dirigent-solist Antonio Janigro opnieuw het Celloconcert in D gr. t. van Vivaldi in een sublieme repro ductie met virtuositeit en kunstzin. Trouwens daaraan mankeerde 't ner gens. Van de eenvoudige zuiverheid van melodie en de expressiviteit in Corelli's driedelige Suite was de uit voering buitengewoon fraai. Met een enkel geacheveerd handbewegen lo en Hengelo, 24. rund, 25. kleef- middel. Verticaal: 1. vet der melk, 2. voor naamwoord, 3. rivier in Italië, 4. lid woord, 5. soort van antilope, 8. Vlaams dorp ten Z.O. van Gent, 9. erwtensoep, 11. jongensnaam, 12. vaartuig voor de haringvisserij, 13. Zwitsers kanton, 14. soort van hert, 17. Nederl. dichter uit de 19de eeuw, 18. stad in Zwitserland, 19. droog oven tot het roosten van graankore reis, 22. afkorting van berylium, 23. maanstand. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 521. Horizontaal: 1. Po, 3. esp, 6. do, 7. tornado, 11. spons, 13. ra, 15. Aa, 16. odol, 17. gaar, 18. na, 20. in, 21. toros, 25. tor ment, 27. re, 28. kei, 29. gr. Verticaal: 2. Ot, 3. Erp, 4. snor, 5. pan, 6. do, 8. os, 9. D.S., 10. grond, 12. Marne. 14. Ada. 15. aai, 19. ar me, 21. To, 22. ork, 23. oei, 24. Sn, 25. te, 26. tg. op zo 'hoog niveau staan (als werk), het was toch bijzonder brillant, met hier en daar het optredende obligaat voor contra-bas. Verdere details van deze prachtige avond memorerend noemen wij Hin- demith's Trauermusik, door de altist Stefano Passagio. Hindemith, de mo- dere onder de Duitse componisten, schreef vier aaneengestrengelde de len; een klaagzang, een stuk sneller van emotie overgaand in een Satz, Opstandig van karakter om te ein digen in een oud-Duits choraal, een vorm, welke de componist gaarne gebruikt en op zeer persoonlijke wijze verwerkt. Bovendien: welke prachtige instrumenten hebben de beide solisten in de hand. Het werk van Kelemen verviel. Mozart evenwel was weer echt iets voor de fijne hand van de dirigent en zijn ensemble. Het Divertimento in D gr. t. drie delen, die bij hun verscheidenheid gemeen hebben een voorkeur voor de lichte doorzichtige Bevolking te Leiden in 1956 In liet jaar 1956 gaf de loop der bevolking tc Leiden het volgende beeld: m. vr. totaal Bevolking op 31 december 1955 46135 48167 94302 Vermeerdering door: m. vr. totaal A. Geboorte 931 359 1799 B. Vestiging 1838 2073 3911 2769 2932 5701 Vermindering door: m. A. Overlijden 376 B. Vertrek 2140 2516 2595 Verschil tussen vermeerdering en vermindering Bevolking op 31 december 1956 Aantal voltrokken huwelijken 751 (v. j. 756). Aantal ingeschreven echtscheidingen 67 (v. j. 52). Teruggang. tjit deze staat blijkt, dat er ook dit jaar te Leiden weer een vertrek-over- schot is. Het bedraagt 531 personen. Toch is de bevolking uitgebreid met 590 zielen, dank zij het geboorte overschot, dat 1121 nieuwe Leidse burgers telt. Leiden wijkt in de achteruitgang van het getal vestigingen niet af van andere grote steden in het westen van Nederland. In het algemeen wordt een geringe teruggang van de bevolking in de grote stad geconstateerd ten gunste van de kleinere randsteden. Woningnodo kan men aanvoeren als één van de oorzaken. r\E SPELERS VAN DE Toneelclub van Vrouwelijke Studenten en het Leidsch Studententoneel zijn gis teravond in de Schouwburg na de op voering van „The Philanderer" („De Flirt") van G. B. Shaw door een opgetogen zaal minutenlang toege juicht en zy verdienden het. Het was een opvoering naar aan leiding van Dies 1957 van de Leidse Universiteit. Alvorens wij de prestaties van de spelers ontleden om vast te kunnen stellen, waaraan het succes te dan ken was, moeten 'wij aandacht be steden aan de stimulerende rol, die het civïtaspubliek in dit stuk heeft gespeeld. Tonelisten van professie zouden zeggen „een schattig publiek", dat gevat reageerde op de vele ge slaagde farces, die de tekst yerleven- ddgden; dat de spelers over dode pun ten hééndroeg en de moed gaf meer dan het volle pond te geven. Er was een verrukkelijk, jolig sa menspel tussen de partijen aan 'beide zijden van het voetlicht en dat was Leidse Agenda DONDERDAG 7 FEBRUARI Soc. Char. Centrum: G. W. J. Hol landers over „De Huidige Welvaart" „Het Gulden Vlies", 8 uur nam. Diësviering Leiden. Toneelopvoe ring „The Philanderer", Schouwburg, 8 uur. Kath. Nat. Bond voor EHBO afd. Leiden. Vervolgcursus 8 uur. R.K. Lyceum. VRIJDAG 8 FEBRUARI Diësviering Leiden. Redevoering door Rector Magn. prof. dr. P. A. H. de Boer. Stadsgehoorzaal, 2 uur nam. „Levend Geloof", Rector G. A. Beek. „In de Vrolycke Arke", 8 uur nam. L.P.K.V. Provinciale kampioens tentoonstelling, Oud Hortuszicht, 8 uur nam. ZATERDAG 9 FEBRUARI K.V.V. Volksdans weekend. Roma- nuszaal, zes uur nam. Diësviering Leiden. Toneelopvoe ring „The Philanderer", Schouwburg 8 uur. Diësviering Leiden. Rijksmuseum v. Volkenkunde: Demonstraties mo dern museumwerk 1617.30 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (Garenmarkt lb). Tentoonstel ling geologie in Nederland. Op werk dagen van 1012 en 24 uur 's Zon dags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling van Japanse pren ten 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Tentoonstelling „Het leven van Boeddha". 10 uur v.m. tot 4 uur nam. (t.e.m. 14 febr.). Academiegebouw (Ac. Hist. Mu seum): Tentoonstelling van kunst zinnig werk van hoogleraren, stafle den en studenten, (t.m. 14 febr.). Lakenhal: Schilderijententoonstel ling Kees Bol (tot 4 maart). De avond, en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Apotheek Zuider Lammenschansweg 4, tel 23553; Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274, Oegst geest. BIOSCOPEN. Casino: „Les enfants du Paradis", volwassenen. Lido: „De schat van Afrika", 14 jaar. Luxor: „The king and I", alle leef tijden. Trianon: „Kruispunt Bhowani", 14 jaar. Rex; „Godzilla", volwassenen. Ook in het stuk „The Philanderer" toont Shaw, dat hij een groot toneel- schrijver, maar géén dramaturg was. Zijn dialogen zijn sprankelend van vernuft, met verrassende wendingen en goede typeringen. De opzet van dit stuk is echter, ondanks een vaak zeer juiste, meer algemene typering, te weinig volkomen menselijk. Dit alles maakt, dat de spelers niet met al te ernstige problemen werden geconfronteerd. Zij voelden niet op de schouders de loodzware last steeds „de kefn van de zaak" te moeten raken. Vooral voor de bijrollen was de afwezigheid van problemen zicht baar een verademing. voor de ras-actrice Elsbeth Gos lings, die de ongetwijfeld vermoeiend ste, maar niet moeilijkste, rol van Julia moest spelen, diepe bewonde ring hebben. Zij oogstte het grootste succes van de avond door de grap pige eigenzinnige wijze, waarop zij iedere situatie in elke scène wist te beheersen. H. Hillebrand als Charteris chargeerde de „charmeur" naar onze smaak iets te ver naar het kluchtig parmantige. Het was echter een stijl, die het bij de trouwe supporters voortreffelijk deed en ook wij heb ben van zijn eigenwijze gebaren en zenuwachtige dribbelpasjes genoten. Een zeer moeilijke opgave vervulde Carla van den Berg als Grace; moeilijk omdat zij in dit stuk door een ons inziens verkeerde regie opvatting niet op de juiste wijze ge plaatst was. Grace stond n.l. als de „niet-vrouwelijke" vrouw tegenover de meer dan vrouwelijke Sylvia. De charmes van de „hyper-mannelijke" Charteris hoe uniform hij ook naar de „Ibsenclub-opvatting wil zijn konden haar niet raken. In de versie van gisteravond raakten zij haar wél en dat plaatste haar voor moeilijk heden, die zij echter moedig te boven wist te komen. Nu wij het over de regie hébben: terecht overigens werd de jonge regisseur, acteur van het Rotterdams toneel, Peter Holland, nadrukkelijk in de hulde betrokken. Eens te meer leverde hij het bewijs, hoevéél van amateurtoneel te maken is onder de intelligente leiding van een nian van het vak. Over de bijrollen mogen wij kort zijn. De kolonel, Cuthberson en dr. Paramore speelden nuttig spel; zij hadden wat moeite met de taal, met het gebaar en met een vloeiencN „mise en scène". Bea Hugas en Marijke van Aarem mioigen vermeld worden als de ver tolksters van het hooggestemde „Ibsenlied". Een woord van lof voor het gees tige werk van de drie vertalers en „bewerkers" van dit toneelspel. De rector-magnificus prof. dr. P. A. H. de Boer feliciteerde tenslotte de to nelisten met het succes. Het regende bloemen voor de dames. EERSTE NEDERLANDSE DIRECTEUR BIJ ROYAL TYPE WRITERS LEIDEN. Tot directeur van de Nederlandse sohrijfmachinefabriek „Royal type- writèrs Holland" N.V. te Leiden is met ingang van 1 febr. j.l. benoemd mr. G. F. Rijnders. Mr. Rijnders is de opvolger van mr. A. W. Wilbur, een Amerikaan, die sinds de vestiging van het be drijf in Nederland, in 1953, aan het hoofd van het bedrijf heeft gestaan. Aanvankelijk had de heer Wilbur een vrij aanzienlijke staf van/Ame rikaanse medewerkers tot zijn be schikking, doch in de loop der jaren werden te Leiden steeds meer Neder landers in hun functies benoemd. Dit beleid is thans voltooid door de benoeming van mr. Rijnders. In de twee bedrijven van Royal Type writers, te Leiden en te Cuyk, ziijn ongeveer 1000 mensen werkzaam. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. BOSKOOP Schaken. De competitie-wed strijd voor de Leidse Schaakbond van Inter Nos I tegen Philidor I is weer in een nederlaag voor de Boskopers geëindigd. Hierdoor is het gevaar voor degradatie weer groter gewor den. De volledige uitslagen waren: Inter Nos IPhilidor I. N. Cok A. Barkema 01; W. TrapmanD. van Gelder YiYi\ A. BonefaasE. Ketting 01; W. DonkerH. J. W. Elemans 10; S. J. van WijkW. F. Schuss 01; P. van VeenP. J. v. Preénen 01; A. Sytzema sr.J. Beij (res.) YzYz, J. A. LoefP. Selier 01; P. Broer (res.)J. Padding 01 J. C. Bulk—J. Koet Vz—Vi- Totaal 2M-7M. Laatste Berichten LIJDENSMEDITATIES VOOR DE K.R.O. De lijdensmeditaties voor de K.R.O. zuilen dit jaar gehouden worden door pater Gilbertus Lohuis o.f.m., te Nieuwe Niedorp. Pater Gilbertus Lo huis heeft reeds eerder de radio-lij densmeditaties verzorgd. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 6 Februarij 1857. Italië. Al de berigten uit (het koninkrijk) Napels komen daarin overeen, dat de toestand van het rijk uiterst hagchelijk is, en gewichtige gebeurtenissen doen voorzien. De gevangenne mingen duren voort. De Koning is niet zonder vrees voor zijn persoon, en in zijn verblijf in Caserta worden ongehoorde voor zorgsmaatregelen gènomen. De straten van Napels zijn des avonds na 9 ure stil en verlaten, en het toezigt van de policie strekt zich zoo verre uit, dat men zich in de Koffijhuizen van geene puntige messen mag bedienen; zij moeten allen afgerond zijn. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Een vrachtwagen, geladen met bouwmaterialen er. bestuurd door de heer L. W. uit Vroomshoop is vanmor gen door de trein, die om negen mi nuten over half acht uit Vroomshoop vertrok op de overweg voor de brug over het Zwolsekanaal gegrepen. De wagen verd ongeveer 90 meter meegesleurd en \erwrongen tot t <i ve- splinterde massa van staal en hout. De trein had de auto even Ti- ter de cabine gegrepen, waardoor deze nog enigszins intact bleef, zodat de heer W. slechts met enige lichte verwondingen uit zijn benarde toe stand kon worden bevrijd. Hij was even tevoren met zijn auto door de trein over de spoorbrug geschoven, om daarna voorbij het tweede brug- gehoofd bevrijd te kunnen worden. De berm van de spoorbaan en de brug lag bezaaid met bouwma terialen. Het voorste treinstel is voorbij de brug ontspoord en had daarbij aan het baanvak Ier plaatse grote schade aangericht. Het t ein- veifceer is nog gestremd. De oorzaak van het ongeluk zou gezocht moeten worden in onoplet tendheid van de bestuurder van de auto, die ter plaats goed bekend is. De trein moet een snelheid hebben gehad van veertig kilometer per uur. JOHNNY JORDAAN WORDT GEOPEREEP**. Johnny Jordaan, woonachtig in Zandvoort, heeft zich vanmiddag voor het ondergaan van een maag operatie naar het St. Elisabethgast- huis te Haarlem begeven. Hij gevoel de zich de laatste dagen niet gezond, hoewel hij tot gisteren toe zijn nor male werkzaamheden heeft voortge zet. Een medisch onderzoek v/ees uit, dat de zanger een maagoperatie moest ondergaan. Daartoe is hij thans in het Haarlemse ziekenhuis opgenomen. HIILEG0M INWIJDING ST. JOANNESSCHOOL In aansluiting op hetgeen wij gis teren over de St. Jcannesschool heb ben vermeld, melden wij thans de plechtige inwijding en openstelling van dit gebouw, met welks voltooiing het scholencomplex ten dienste van de jeugd van de St. Mai'tinus-parochie haar bekroning vond. Woensdagmorgen om 10 uur woei dan ook het vaderlandse dundoek fier uit en de geel-witte wimpel maakte duidelijk dat het hier een gebeurtenis betrof die in het bijzon der het katholieke deel der gemeen te Hillegom aanging en dat is wel zeer zeker het geval als het de ope ning van een nieuwe school betreft. In de massieve hal was overvloed van plaats voor de talrijke genodig den. Toen de pastoor der St. Marti- nusparochie, de zeereerw. heer J. M. J. van Houten, de aanwezigen wel kom heette, deed hij dit in het bij zonder de burgemeester van Hille gom, jhr mr dr O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, de wethouders W. F. van Dam en P. van de Boer, N00RDWIJKERH0UT „J.A.J.A. SPEELT ORIGINEEL BLIJSPEL". Het zwarte schaap van de familie is een dankbaar object voor toneel schrijvers, vooral voor hen, die hun stuk schrijven voor het amateurto neel. De amateurs van de R.K. Toneel vereniging J.A.J.A. hebben hun do- nateui-s maandagavond echter ver rast met „Het witte schaap van de familie" en als het schaap wit is, kan het niet anders of de familie moet zv/art zijn. De vondst om nu eens, in plaats van de brave familie met het ene lid, dat niet deugt, een allesbe halve brave familie op de planken te brengen met slechts één lid, dat een poging doet om fatsoenlijk te gaan leven, is van de schrijvers L. du Garde en Ian Hay, wier originele blij spel werd vertaald door Alfred Plei ter. De familie Winter is met recht een zwarte familie, Pa is de beste inbre ker van Engeland, mama een geraffi neerde winkeldievegge, dochter Pat de jongedame met enorm vlugge vin- de gemeente-secretaris de heer J. I gers, die iedereen in haar nabijheid Th. M. Punt, de inspecteur van hetalles weet te ontfutselen, wat daar- 1 .o., de heer J. Machielsen,_de dis- voor vatbaar is en tenslotte is er nog tricts-schoolarts, de heer D. Reijkers, alle leden van de r.k. raadsfractie, bijna alle hoofden van de Hillegom- se scholen, het r.k. kerk- en school bestuur van de St. Martinusparochie, pastoor P. Theissen van de St. Jo- seph-parochie met de kapelaans van de beide parochies, vele personen die bij de bouw van de school betrokken waren, w.o. de heer K. Barnhoorn, van het architectenbureau Paarde- kooper en Barnhoorn, te Lisse, de aannemer, de heer G. van der Wiel uit Noordwijk, met zijn onderaanne- mers, gemeente-ambtenaren en de heer A. Olvers, het hoofd van de St. Joannesschool met zijn personeel. Het gehele scholencomplex in ogen schouw nemende, dat hier tot stand is gekomen, aldus vervolgde pastoor Van Houten, doe ik dat als neutraal toeschouwer, ik heb daar part nog deel aan. Hulde en dank verdiende de bur gemeester voor het grote aandeel dat hij had in het tot stand komen van de school. De omstandigheden waar onder dit bouwwerk tot stand kwam, het bouwen van de nieu we school en het tegelijkertijd slo pen van de oude school, hadden de uiterste bekwaamheid van de archi tect en aannemers gevraagd en de wijze waarop zij dit werk tot stand hadden gebracht, verdiende alle lof. Verder dankte spr. allen die er het hunne toe hadden bijgedragen om dit werk tot stand te brengen en ging hij daarna over tot de inwijding der school. de zoon Peter, de beste bankbiljetten- vervalser van het Verenigd Konink rijk, die gedurende korte tijd het wit te schaap in de familie is, omdat hij omwille van de allerliefste dochter van een commissaris van Scotland Yard probeert fatsoenlijk te leven als eerzaam kantoorbediende. Janet, het dienstmeisje, dochter van een dief en zelf kleptomane, wordt door de dominee met de beste bedoe lingen irx het uiterlijk zo-keurig nette gezin Winter geplaatst en is daar in derdaad prima op haar plaats, doch in andere zin dan de dominee denkt. Maar het witte schaap keert vol ledig in de familiekring terug als blijkt, dat het voorwerp zijner liefde papa Winter nog in vakbekwaamheid bij het openen van safes overtreft en zij eigenlijk prachtig in de zwarte fa milie past. De weer op hun manier gelukkig herenigde familie vermt het originele slot van dit blijspel, doch papa Winter verdwijnt niet van het toneel dan na de hoop te hebben uitgesproken, dat de toeschouwers ook van dit stuk, evenals van elk ander stuk, iets zul len „aannemen". Wie het blijspel gezien heeft zal er zich niet over verbazen, dat het enig jaren op het repertoire van het beroepstoneel gestaan heeft en zal het met ons eens zijn, dat de dames en heren van J.A.J.A. dit zotte spel de vertolking hebben gegeven, die het verdient.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2