Janos Kadar valt kardinaai Mindszenty aan Statendam „Vreedzaamheid" is niet altijd goed WEGENS SCHORSING VAN „VREDESPRIESTERS" Rome stelt zich achter de kardinaal Algerië voor Verenigde Naties DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redact'e 20015, Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p. p. f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 Het Hongaarse communistische partijblad „Nepszabadsag", heeft woens dag kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, ervan beschuldigd, dat hij vanuit het gebouw van de Amerikaanse legatie in Boedapest, waar hij een toevlucht heeft gezocht, dreigementen het land instuurt. Hij geeft aan bezoekers van de legatie boodschappen mee, waarin hij met bepaalde maatregelen dreigt als zijn instructies niet opgevolgd worden, aldus het blad. De bisschoppen van Szekesfehervar en Vac in West-Hon- garije, hebben door zijn voorbeeld aangemoedigd, vele democratische en vooruitstrevende geestelijken ontslagen zo voegt het hieraan toe. Hieruit blijkt, waar het om gaat, n.l. om de positie van die gèestelijken, welke met het communisme denken te Runnen aanpappen. leidende functionarissen van de vre desbeweging der geestelijken, in dis krediet te brengen of opzij te schui ven. Het blad verwees natarde brief van de katholieke bisschoppen van vorig jaar mei, waarin samenwer king met de regering werd beloofd. „Dat is alles wat wij van hen ver wachten", aldus het blad. Kardinaal. Mindszenty werd tijdens de opstand in oktober door de opstan delingen in triomf naar zijn paleis in Boedapest teruggebracht. Toen de Bussen op 4 november begonnen met 'het onderdrukken van de opstand, nam 'hij de wijk naar de Amerikaanse legatie. Dat Rome zich in deze kwestie van de Hongaarse „vredes-geestelijken" verklaart, dat de kardinaal geen enkele wettelijke sta tus heeft. In ieder geval is het nog niet duidelijk of hij eenzijdig het huis arrest, dat hem was opgelegd, ge schonden en openlijk de contrarevo lutie gesteund heeft. Niettemin meent hij nu het recht te hebben de ..trou we van 't land en de kerk", o.w. zonen De bestedingsbeperking In de huidiige hoogconjunctuur dreigt een angst-psychose te ontstaan. We weten het nu. De handelsbalans is in ons nadeel uit het evenwicht geraakt. Wij zijn te royaal in onze uitgaven. De rem moet weer op onze wei- va artsgenietingen. Nauwelijks zijn we wat gewend aan de welvaart of de buikriem dient op nieuw zachtjes te worden aangehaald. De sociaal-econoimische raad heeft op 28 november in een advies aan de re gering vastgesteld, dat er een beper king in onze bestedingen dient te komen van zevenhonderd miljoen gulden, terwijl onze minister van fi nanciën als zijn oordeel uitsprak dat dit bedrag nog te rooskleurig is vast gesteld. De wijze waarop een en ander wordt voorgedragen, geeft wel enigs- zins de indruk, dat 't geheel wat wordt overdreven. Laten we vooropstellen dat er zich thans zeker verschijnse len voordoen in onze internationale economische betrekkingen, die zor gen oproepen. Maar er moet in deze tijd, waarin de hoogconjunctuur nog steeds voortduurt, geen paniekstem ming worden gekweekt. Daar is nie mand by gebaat. Niettegenstaande de nog steeds toe nemende productie komen we tekort op onze uitvoer naar het buitenland. Wij moeten dus of meer goederen pro duceren voor de uitvoer of wij zul len zelf minder producten moeten afnemen, zodat daardoor meer kan worden uitgevoerd en minder behoeft te worden ingevoerd. Dit laatste wordt mu beoogd bij een gedwongen beperking van de bestedingen. De economie is echter niet te van gen in een wiskundige formule, zodat men vooraf het verloop daarvan in de hand kan nemen. We zien het. Enige jaren geleden werden bij een aan groeiende deviezenreserve verschil lende maatregelen getroffen om de investeringen in de bedrijven te be vorderen. Wij denken hier aan -facili teiten op fiscaal gebied. Door middel van vervroegde afschrijvingen kon de ondernemer op nieuwe bedrijfsmid delen een derde deel willekeurig ver vroegd afschrijven en ten laste van de winst brengen, terwijl ook de in vesteringsaftrek zijn intrede deed waardoor in totaal twintig procent van de aanschaffiingskosten in vijf achtereenvolgende jaren op de netto winst in mindering gebracht kon wor den. Hierdoor ontstond een sterke sti mulans tot uitbreiding en moderni sering van de outillage van de onder nemingen die én de werkgelegenheid én de productie omhoog drukte. En meer productie betekent ook meer goederen voor uitvoer! Het is echter iets anders gelopen Wij zijn te royaal geworden. Im mers, ondanks de opvoering van de productie, is er in ons land aan geld tc>oh nog meer geïnvesteerd en meer besteed dan er goederen worden ge produceerd. En het gevolg hiervan is: of de prijzen stijgen of het tekort aan goederen uit het buitenland betrek ken (of allebei). Invoer kost echter deviezen. In het laatst van 1955 werden reeds de eerste verschijnselen waargeno men dat de invoer te veel toenam in verhouding tot de uitvoer en werden toen reeds enkele maatregelen geno men om de rem iets aan te halen. In de eerste plaats werd de mogelijkheid van vervroegde afschrijvingen be perkt tot tien procent per jaar, ter wijl ook de voorlopige aanslagen voor de vennootschapsbelasting en de in vordering daarvan werd versneld. Ook het kopen op huurkoop of af betaling werd bemoeilijkt. Deze hebben echter niet het ge wenste gevolg gehad, zodat de rege ring thans opnieuw ingrijpt. De ac cijnzen op de benzine en gedistil leerd zijn reeds belangrijk verhoogd en subsidies worden geleidelijk afge schaft. Ook zal de investeringsaftrek, met terugwerkende kracht tqt ncrv. 1956, voor een zeer groot gedeelte ver- achter kardinaal Mindszenty schaart, blijkt uit de publicatie van een de creet van. het Vatic aan, waarin de Hongaarse priesters, die niet naar hun eigen parochies of instellingen terug keren, of van wie gebleken is, dat zij de kerkelijke wet overtreden, wor den gewaarschuwd, dat zij zich aan excommunicatie blootstellen. Het decreet vermeldt met name de excommunicatie van Ricard Horvath, een Cisterciënser monnik in Honga rije, wegens handelingen tegen de wettige kerkelijke autoriteiten en wegens pogingen om hen uit te scha kelen. Het decreet, dat woensdag is gepu bliceerd, is getekend door, de prefect van de H. Congregatie van het Con cilie, kardinaal Pietro Ciriaci. Zó graag wilden ze terug De Hongaarse repatriëringscommis- sie is gisteren in Oostenrijk met een regen van stenen begroet, toen zij trachtte een Hongaars vluchtelingen kamp te betreden om vluchtelingen die naar huis wensen terug te keren, te horen. Het gebeurde in het vluchtelingen kamp in Mödling, ongeveer 122 km. ten zuiden van Wenen. Toen de Oostenrijkse politie tracht, te voor de commissie een weg naar de ingang vrij te maken, begonnen de Hongaren stenen naar de com missieleden te werpen. Tenslotte keerde die commissie onverrichter- zake naar Wenen terug. 3teuzen-*up& eiöte dtie huizen api z'yn daatteehl Het langste transport dat ooit in Europa heeft plaatsgevonden, vindt op het ogenblik plaats in Frankrijk, waar een cilinder van ruim dertig meter van de fabriek in Parijs onderweg is naar de atoomcentrale in Marcoule. Het zestig meter lange convooi, dat maar liefst 190 ton weest, doet drie weken over de 1200 km. lange reis. Drie huizen moesten afgebroken worden om doortocht te verlenen. Op de foto een van de spannenste toeren? een bocht. Binnenlandse aangelegenheid De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties heeft woensdag haar bespre king van het Algerijnse vraagstuk voortgezet. Aan de orde was een door achttien Aziatische en Afrikaanse landen in gediende resolutie, waarin Frankrijk wordt verzocht „gehoor te geven aan de wens van het Algerijnse volk, om zijn recht tot zelfbeschikking uit te oefenen". In de resolutie worden Frankrijk en het Algerijnse volk uitgenodigd rechtstreekse onderhandelingen aan te vangen, om een einde aan de vijan delijkheden te maken en te pogen een vreedzame regeling voor het Alge rijnse probleem te vinden. Voorts wordt secretaris-generaal Hammarskjoeld in de resolutie ver zocht partijen zijn goede diensten bij besprekingen te verlenen en in de volgende zitting van de Algemene Vergadering verslag over de stand van zaken uit te brengen. Engeland tegen. De Britse vertegenw:ordiger, mi nister van staat Allan Noble, schaar de zich aan de zijde van Frankrijk, door 'te verklaren, dat de Verenigde Naties geen enkel recht bezaten zich met het Algrijnse vraagstuk in te laten, daar dit een louter binnen landse aangelegenheid van Frank rijk was. Minister Noble beschuldigde „l paalde landen" er van niet met schone handen ter vergadering te zijn gekomen, daar zij in hun streven, om de politieke toekomst van Algerië te bepalen, een open oog hebben voor hun eigen belang, dat zij denken te bevorderen door u:tbreiding van hun invloed in Noord-Afrika. Frankrijk heeft een uiterst liberaal ontwikkelingsprogramma voor Alge rië opgesteld, doch het wordt dit land moeilijk gemaakt, dit uit te voeren, en wel speciaal door de hiervoor genoemde landen, die er geen geheim dwijnen. In de loop van deze week zal minister Hofstra in een nota verdere wetsontwerpen voor nog verdere be stedingsbeperkingen bij de volksver tegenwoordiging indienen. Wij zijn benieuwd. Wij leven nu in een tijd dat het overheidsoptreden op allerlei gebied enorm is toegenomen, maar daarmede ook de geldelijke ge volgen. Men heeft ontdekt, dat het belastingapparaiat prachtig kan die nen de uitgavenpolitiek te beïnvloe den. Maar dit brengt ook een veel grotere verantwoordelijkheid voor de overheid mee dan in de vooroorlogse tijd, toen het alleen maar ging om met het huishoudboekje van de Staat rond te komen en om de touwtjes elk jaar aan elkaar te knopen. De overheid dient nu dan ook wel het voorbeeld te geven in het beper ken van haar uitgaven voor haar steeds omvangrijker wordende appa raat. Gebleken is wel dat juist haar uitgaven telkens weer tot een record hoogte stijgen. De minister van Financiën heeft vo rig jaar de formidabele som van 7.6 miljard aan belasting geïnd. Elf procent meer dan de raming deed vermoeden. En hoe groot zal straks het tekort van de overheid blijken te zijn? Bestedingsbeperking! Maar dan ook waar dit het eerst noodzakelijk is! F. D. van maken, dat zij geheel andere ver langens aangaande de toekomst der Algerijnen koesteren, en dat zelfs de Verenigde Naties verklaren. Engeland is het eens met de stel ling van de Franse minister van bui tenlandse zaken, dat de politieke commissie niet behoort te stemmen over enige resolutie m.b.t. Algerië. Amerika eveneens. g Ook de Amerikaanse vertegenwoör- diger Cabot jodge, verklaarde „dat zijn land tegen de Afrikaans-Aziati- sche resolutie is, omdat het er tegen gekant is, dat de Vernigde Naties zich met de binnenlandse aangele genheden van leden-staten inlaten." Nenni breekt met communisten De leider der links-socialisten in Italië, Nenni, heeft tijdens het con gres van zijn partij in Venetië duide lijk verklaard, dat de breuk tussen de links-socialisten en de communis ten in Italië definitief is. Nenni, eens de winnaar van de Stalinprijs, keerde zich scherp tegen het communisme, waarvan hij het stalinisme een logisch gevolg noem de, dat niet aan één m^n te wijten is. Nenni deed een beroep op de so ciaal-democraten van Saragat, om uit de regering te treden en te komen tot een herenigde socialistische par tij, die mogelijk krachtig genoeg zou blijken te zijn om aan het bewind te komen. De sociaal-democraten vor men op het ogenblik een regerings coalitie met de christen-democraten, de republikeinen en de liberalen. „Spionage zonder weerga" Een woordvoeder van het Russi sche ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Amerika beschuldigd van spionage „zonder weerga in vredes tijd" en „grove inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van sou- vereine landen". L. F. Ilyitsjev, hoofd van de pers afdeling van het ministerie, had een speciale persconferentie bijeengeroe pen om de beschuldiging bekend te maken, dat Amerika een massale on dermijnende campagne fegen de Sowjet-Unie voert. Hy zei, dat deze campagne neer komt op een geheime oorlog tegen de Sov*jet-Unie en de andere socia listische staten, tegen alle souverei- ne en onafhankelijke landen. Deze verklaring volgt op een reeks beschuldigingen van spionage tussen Washington en Moskou. De afgelopen tien dagen zijn twee Amerikaanse vertegenwoordigers uit Moskou gezet en twee Russische diplomaten uitge- wezen uit Amerika. Ten bewijze werd aan de perscon-1 ferentie een viertal Russen voorge- steld, die door de Amerikaanse ge-1 heime dienèt tot spionnen opgeleid heetten te zijn. Zij zouden in Rus- land met parachutes zijn neergela ten. Er werd ook een lceurcollectie sabotagewerktuigen getoond, Jordanië anti-communistisch j De Jordaanse regering heeft de veiligheidsstrijdkrachten woensdag opdracht gegeven alle communisti sche propagandapublikaties en Russi-j sche bladen in de boekwinkels in te I nemen. Er mogen voorts geen Rus sische films meer worden vertoond in de bioscopen in Amman. Dinsdag werd gemeld, dat een in Damascus gedrukt dagelijks bulletin van het Sowjet-persbureau Tass niet meer in Jordanië wordt toegelaten. Berlijn weer hoofdstad BOnYChOT V„AN ™m/n "adrid. De bevolking van Madrid is don derdagochtend, uit solidariteit met de Met zeer grote meerderheid heeft het Westduitse parlement woensdag Berlijn tot hoofdstad van Duitsland verklaard. De bouw van een parlementsge bouw in Berlijn zou onverwijld ter hand genomen worden. Het besluit is met slechts vier stemmen tegen genomen. Bovendien heeft het parlement de Bondsregering aanbevolen, zo spoe dig mogelijk met de verplaatsing van ministeries en bureaus naar Berlijn te beginnen. Tenslotte zouden gebou. wen voor de hoge overheid in de Bondsrepubliek niet meer in Bonn maar in Berlijn moeten verrijzen. Van de buitenkant bekeken: Een mooi, machtig zeekasteel; Groot en groots en indrukwekkend, Toch een elegant geheel. En van binnen is 't een sprookje, Dat hier tot écht leven kwam; Ook het zwaar verzilverd SOLA Vaart mee met de Statendam. Dertig duizend lepels, vorken, Waar de Statendam mee eet! Twintig duizend stuks serviesgoed, Zwaar verzilverd SOLA pleet! Véél fabrieken dongen mede, Tot men de beslissing nam: SOLA past bet allerbeste In 't milieu der Statendam. CLINGE DOORENBOS inwoners van Barcelona, begonnen met een boycot van de tram. Vooral in de arbeiderswijken was de staking vrijwel algemeen. De trams reden vanochtend, zonder bij wagens, met slechts enkele passa giers, terwijl de trottoirs overvol men sen waren die naar hun werk liepen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Advertentie). „JluchUamp" tat heit aan iand- en tuindauia (Geldig tot vrijdagavond. Op- gemaakt donderdagmorgen te 11.15 uur). ZACHT WEER Zwaar bewolkt met plaatselijk x wat regen, maar later ook opkla- ringen. Matige, nu en dan krach- g tige zuidelijke wind. Zacht voor j de tijd van het jaar. I 8 Febr. zon op 8.11; onder 17.42; maan op 11.16; onder 2.19. 00.23 E.K. Hoogwa terstanden 8 Febr. v.m. 8.2i5; n.m. 8.55. Het weer in Europa STOCKHOLM motregen 3 OSLO nevel 1 KOPENHAGEN zwaar bew. 4 ABERDEEN onbew. 0 DUBLIN regen 8 LONDEIN geheel bew. 7 AMSTERDAM geheel bew. 5 BRUSSEL onbew. 3 PARUS geheel bew. 5 BORDEAUX onbew. 6 GRENOBLE onibew. 1 NICE licht bew. 5 BERLIJN half bew. 6 FRANKFORT licht bew. 3 MüNCKEN half bew. 4 ZüRICH mist 4 GENèVE mist 1 LOCARNO mist 3 WENEN regen 1 INNSBRUCK regen 2 ROME zwaar bew. 7 Oogenschijnlijk heeft deze foto het beeld van een in brand geraakt vliegtuig maar gelukkig is dit maar een een zeer onschuldige wolk. Het vliegtuig is een „Auster Agricola", die speeiaal bestemd is voor landbouw doeleinden, zoals zaaien, kunstmest uitstrooien en der gelijks. De „Agricola" kan starten cn landen op een baan van ongeveer 50 meter en vliegt met een snelheid van ongeveer 560 km. per uur. De boeren in het heuvelland van New Zacland vinden het een ideaal vliegtuig ook al omdat het gebruik ongeveer 60 a 70 gul. en per uur kost en zij hebben dan ook enkele bestellingen gedaan. Op de foto ziet men het vliegtuig terwijl het chemi- calieen verstuift. Zuidelijke wind Op de Atlantische Oceaan ten noor den van de Azoren bevindt zich het centrum van een diepe depressie, die maar weinig van plaats verandert. Aan de achterzijde ervan voeren noorder stormen koude' Poollucht in de richting van de Azoren. Hierdoor wordt de subtropische lucht uit de zuidelijke delen van de Atlantische Oceaan verdreven. Een zuidelijke luchtstroming voert deze warme lucht naar West-Europa. Een nieuwe hoe veelheid van deze subtropische lucht j is vannacht boven de Golf van Bis- I caye aangekomen en het ziet er naar uit, dat zij in het komende etmaal ook I ons land zal bereiken. Daarom zal de temperatuur in de nacht iets omhoog gaan. De zuidelijke wind blijft door staan. Korreltje De hoogste beloning voor al ons ge zwoeg in deze wereld, is niet wat we er door krijgen, maar wat wij er door worden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1