Schoorsteenvegers door de eeuwen heen 250 Alkmaarse huurders kregen de huur opgezegd ingaande 3 mrt a,s. Diefstallen van benzine op het vliegveld Valkenburg DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 EXPOSITIE Wie wat meer over het eeuwen oude beroep van de schoorsteenveger en de historie daarvan te weten wil komen kan tot 8 febr. a.s. zijn licht opsteken in een der zalen van het Van Nispenhuis in Amsterdam, wa?r de algemene Schoorsteenvegers Pa troonsbond een tentoonstelling heeft ingericht. Allerlei soorten bezems, rollen touw, stukken schoorsteen, veegbij- tels, sommige nog daterend uit het be gin van de 18e eeuw en vele andere schoorsteenvegerswerktuigen liggen uitgestald naast de modernste appa raten, soms heel simpel van makelij, die het werk van de tegenwoordige schoorsteenvegers heel wat verge makkelijken. Door een geregeld con tact met collega's uit het buitenland zoals Zweden, Zwitserland, Italië, Oostenrijk en West-Duitsland vindt er een voortdurende uitwisse ling plaats van de nieuwste vindingen op het gebied van schoorseenvegers- attributen. Statistieken wijzen uit, dat van 1951 tot en met 1955 in ons land 17.855 schoorsteenbranden hebben gewoed. Sedert 1954 schijnt het aantal bran den af te nemen dank zij een door de bond ondernomen actie om iedereen, die bij zijn leden om advies komt, met raad en daad terzijde te staan. Beunhazen. Door middel van affiches en het tentoonstellen van zakken roet, „uit schoorstenen gehaald, die door beun hazen waren geveegd" wordt de be zoeker gewaarschuwd om „toch voor al voorzichtig te zijn bij het kiezen van een schoorsteenveger". Het schoorsteenvegersvak is namelijk geen beschermd beroep. In Nederland zijn thans 560 door de bond erkende schoorsteenvegers werkzaam Daar naast oefenen echter nog duizenden z.g. beunhazen dit oude ambacht uit, waarvan de opleiding volgens de des kundigen vijf jaar in beslag neemt. In opdracht van de bond wordt op het Ogenblik in Italië een documen taire over het schoorsteenvegen en al les wat daarmee samenhangt ge maakt, waarin de voornaamste rol len door Nederlanders worden ge speeld. Deze film zal te zijner tijd in Nederland in roulatie worden ge bracht. De openingsplechtigheid geschiedde door het doorsteken van een schoor steen door de voorzitter van de alge mene schoorsteenvegers patroons bond, de heer P. W. Vitali, die hierbij werd geassisteerd door een in werk kledij gestoken schoorsteenveger, die bovendien net als zijn Deense colle gae een hoge hoed droeg. A'DAMS BOUWBEDRIJF MET NIEUW CONTRACT Televisie-antenne op 't dak (De minister van O., K. W. heeft een voorlopige subsidie verleend aan de stichting „Gooisch Natuurreser vaat", gevestigd te Haarlem, als te gemoetkoming in de kosten van aan koop van het natuurgebied „Victoria" en van enige andere in de gemeente Naarden gelegen objecten. De aange kochte terreinen zijn van bijzondere recreatieve waarde. Vorig jaar heeft de N.V. Bouwbe drijf H. van Saane te Amsterdam, dat een in de oorlogsjaren in Alk maar-noord gebouwd woningcomplex bezit, een geruchtmakend proces ge voerd. Dit proces voerde de N.V. te gen een der bewoners van het com plex, die een televisie-antenne op zijn dak had geplaatst. Omdat er geen schriftelijke huurovereenkomst be stond waarin de kwestie geregeld is, stelde de kantonrechter daarop de verhuurder in het ongelijk. Eén dezer dagen ontvingen de ge rustgestelde bewoners echter een briefje, waarin het bouwbedrijf hen meedeelde, dat de huur normaal zou gelden tot 3 maart a.s.; als zij daarna in him huizen wilden blijven wonen waren zij verplicht om een nieuw huurcontract te tekenen. Hierin is o.m. bepaald, dat de vroeger gestorte waarborgsom van 10 of 25 gulden ver hoogd zal worden tot 100.en dat een bedrag aan zegelkosten op even eens 100.is bepaald. De verhoging van deze garantie som is volgens het bouwbedrijf hier uit te verklaren, dat de herstelkos- ten van het huis, dat in de loop der jaren door de eventueel binnenkort vertrekkende bewoners werd aange bracht, tot nog toe te gering zijn ge weest. Deze week nog moeten zij de verklaring ondertekend aan het bouwbedrijf terugzenden. tP.tel.'ie.-liiféen it >io-tncititUch in het Zuideïp-atA De Haagse arts, dokter C. G. van Wijk, amateur-sterrenkundige, heeft op zijn nieuw gebouwde huis aan de Loevesteinlaan een sterrewacht-koepel laten bouwen. Daar het huis aan de rand van het Zuiderpark ligt, leent het punt zich goed voor de observatie, men heeft hier geen last van stadsver- lichting e.d. „Niet akkoord". De 250 bewoners zijn zoals te be grijpen was niet akkoord gegaan met de bepalingen van het invulformu- lier. Er is een actie-comité gevormd met een vertrouwensman uit iedere straat. Gisteren hebben de huurders het formulier met de woorden „niet akkoord" erop weer ingeleverd bij het actie-comité. Voor een eventueel proces, aanhangig gemaakt door het bouwbedrijf, betaalt ieder gezin 5. mee om de onkosten tegen te gaan. De huurders-met-pech verwachten 'n gunstige afloop, omdat het Huurbe- schermingsbesluit van 1941 inhoudt, dat men ontruiming van de woningen niet kan vorderen. KORTE golf H.K.H. prinses Marijke is giste ren voor enkele dagen opgenomen in het Ooglijdersgasthuis te Utrecht voor een kleine nabehandeling. H.M. de Koningin heeft het pre dikaat Hofleverancier verleend aan het levensmiddelenbedrijf J. Zijlstra Hz. NV. te Amsterdam ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan als naamloze vennootschap. De 57-jarige gehuwde arbeider S. van de Veer is te Hengelo tijdens werkzaamheden op het terrein van de IJssel-centrale om het leven geko men, doordat hij bekneld raakte tus sen de buffers van een rangeerloco motief en een wagon. Het bijna 7-jarig zoontje Piet van de familie H. uit Middelburg is maandagmiddag bij het spelen houten klompen langs het water van de Turfkade te Middelburg te water geraakt en verdronken, 's Avonds om half tien is het ontzielde lichaampje aan de oppervlakte gebracht. Ver moedelijk was het ventje door de koude bevangen toen het in het water viel, zodat het niet meer om hulp heeft kunnen roepen. De overstromingen in de Ame rikaanse staten Georgia, Mississippi, Alabama, Kentucky en Virginie heb ben vijftien mensenlevens geëist. Er zijn 15.000 mensen dakloos geworden en de schade wordt geschat 75.000.000 dollar. Een Fransman, een Deen en een Brit hebben zes dagen op een vlot op de door stormen geteisterde Mid dellandse Zee rondgedreven, nadat hun jacht voor de kust van Noord- Afrika was gezonken. De mannen hebben geleefd op zout water. Zij zijn zondag opgepikt door een Italiaans schip. In de Verenigde Staten vervaar digt men thans aorta's (de grote boekbespreking Ap Nacht, neem mij op. Door iet pu j0han Henry. Uitg. Z.-H. Uitgevers Mij., Den Haag. tuur-serie van de Z.-H. Uitgevers Mij të Den Haag het sombere verhaal van gén (ér dood veroordeelde vrouw, die in haar cel haar berechting afwacht. Het zyn de laatste veertien dagen van dit wachten op de dood, waarbij de schrijver de lezer een blik doet slaan in djaze vrouwenbiecht. Op zich zei e„en triest onderwerp ongetwijfeld, n^aar de auteur weet er toch iets bij zonders van te maken. Het feit n.l., dat deze terdood veroordeelde vrouw in zich een wezenlijk goed mens was en dje vermoorde een slechte vrouw, doet ons het harde lot van deze on gelukkige vrouw met andere ogen zien.. Dit verhaal plaatst de lezer te genover het zware probleem recht spraak en doodstraf en daarmee te vens, tegenover de diepste roerselen van de menselijke ziel. De Galei. Door Bruno E. Werner. Uitg. Z.-H. Uit gevers Mij, Den Haag. Eveneens in de vertaling van Hans de Vries verscheen in deze Gultuur- serië een verhaal over de kruisgang van een volk uit de laatste wereld oorlog. Er zijn reeds tal van verha len over de gruwelen van de Duitse aanvalsoorlog verschenen en zij heb ben diepe afschuw teweeggebracht. Djt boek evenwel geeft een beeld van de situatie van binnenuit, gezien van de gezichtshoek van de Duitser, die het niet eens was met de gruwelijke dictatuur van een Hitler, die behal ve de hem omringende landen ook zijn eigen volk in stervensnood bracht. Het is daardoor een geniale roman geworden met een uiterst tref. fende karakterisering van allerlei mensen, die het al of niet eens zijn met het regiem. De beschrijving van de luchtaanvallen der geallieerden in de laatste oorlogsjaren is werkelijk realistisch. „Juno, de trouwe wolfshond" door West Lathrop. Uitgave Spectrum, Utrecht. Een spannend jongensboek over avonturen in Alaska en de vriend schap tussen een jongen en 'n wolfs hond. De jongen vond de hond in de straten van New York en nam hem mee naar huis. Deze vriendendienst wordt beloond als hij tijdens een va- cantie in het barre Alaska zijn vader kwijt raakt en helemaal alleen de ontberingen en gevaren moet trotse ren. Helemaal, alleen.Nee toch niet. Juno helpt hem. „De dreigende heuvels" door Leon M. Uris. Uitgave van N.V. Hollandia te Baarn. Een spionnage-roman voor rijpere lezers. Geen verheerlijking van „de helden van de spionnagedienst", maar de geschiedenis van iemand, die te gen zijn wil in verzeild raakt in een spionnage-affaire. De schrijver geeft een boeiend beeld van dit bedrijf en beschrijft ook meesterlijk de tragedie van het Griekse volk tijdens de Duit se overheersing. Een boek zonder franje. „De trouwe vrouw" door Si- grid Undset. P.ismareeks. Uitgave van het Spectrum, Utrecht. Dit werk schreef de bekende Scan dinavische schrijfster, die de Nobel prijs voor litteratuur verwierf, op de helft van haar loopbaan. Het is een merkwaardige roman over het huwe lijk. De geschiedenis speelt zich af in een Noors stadje, maar is zo mense lijk en universeel, dat plaats en tijd eigenlijk weinig ter zake doen. Zesr subtiel beschrijft Sigrid Undset een grote liefde, die door bittere ontgoo- lichaamsslagader) van nylon, waar door men met succes de gevolgen van aderverkalking kan tegengaan. Tot nogtoe gebruikte men slech mense lijke aders, die slechts met moeite be waard kunnen worden. Een botsing tussen een volle tram en een rangerende lokomotief eiste maandag in Keulen elf gewon den, van wie enkelen ernstig. Twaalf mensen zijn gewond door een ontploffing die zich gisteren in de drukke Brusselse winkelstraat Rue Neuve heeft voorgedaan. Werk lieden die bezig waren aan een on dergrondse verkeersweg voor de we- reldtentoonstelliing in 1958, hadden, naar gebleken is, per ongeluk gas buizen beschadigd. Officiële kringen in Aden heb ben dinsdag meegedeeld dat twee Schotse Hooglanders gedood en zes gewond zouden zijn, toen een kleine troep soldaten, die op patrouille was, maandag in een hinderlaag bij Dha- la in het westen van het protectoraat Aden viel. Vier gewonden zijn er erg aa$ ,toe. Arrestaties Verdacht van malversaties met rijksbenzine zijn op het vliegveld Valkenburg gearresteerd: een trans portofficier, een onderofficier, enkele militairen van lagere rang en twee burgers. Het gaat om zeer grote hoeveelhe den brandstof, die door particulieren werden gebruikt. Er staan nog meer arrestaties te wachten. De diefstallen konden worden ge pleegd omdat men gebruik maakte van een surplus aan benzinevoorra den voor diensttransporten te land. De rijksbenzine kwam terecht in Advertentie. „Het paard van Sinterklaas is zoek" door C. A. Elink Schuurman. Uitgave N.V. v. Gorcum, Assen. Een toneelstukje voor kinderen van zes tot twaalf jaar. De titel zegt eigenlijk alles. Het beroemde paard van de Sint is zoek en wat daar de gevolgen van zijn, kan men wel ra den. Want niet ieder paard is thuis op het dak en dus is de goede Sint machteloos zodra hét paard zoek is. Een leuk stukje (speelduur een half uur) met een happy end. Soldaten zonder generaal, door Hans Dormann. Uitg. Foreholte, Voorhout. In dit boek wordt een episode weergegeven aan het Russische front in de snikhete dagen van juni 1944. De ellende van de soldaten, in het bijzonder in het verslagen Duitse leger op terugtocht, is een felle aan klacht tegen de verschrikkelijke demoon die oorlog heet en tegen alle oorlogsophitsers. Het is een boek dat van het begin tot het einde boeit en in een adem wordt uitgelezen. Tiet is echter alleen voor volwassen lezers bestemd. „De naakte waarheid over toneel en toneelspelen" door Th. Troll, bewerkt door Har riet Freezer. Uitgave Hollan dia, Baarn. 'n Stukje humoristische toneelge schiedenis met blikken achter de schermen, waar het minder roman tisch is dan men pleegt te veronder stellen. In zekere zin zouden de ont hullingen dus teleurstellingen moeten zijn, maar dat is toch ook niet waar. De humor overheerst alles. Een vlot te bewerking, die men in één adem uitleest. „Bevrozen Zomer" door Sal ly Carrighar. Forum Boe kerij. Uitg. Adm. M. C. Stok, Den Haag. Wanneer in het voorjaar het ijs zijn kille greep op het arctische land schap verslapt, ontluikt een haastig maar intens dieren, en plantenleven. Op pakkende wijze leidt de schrijf ster ons door de mysterieuze pool- wereld. „Geliefde gevangene", door Veronica Henriques. Zuid- holl. Uitg. Mij., Den Haag. Veronica Henriques is een jonge Engelse schrijfster en haar jeugdige frisheid straalt zowel uit de stijl als uit het onderwerp van dit romanne tje. Het is wel een excentriek geval: een jonge journaliste ontmoet toe vallig in een gevangenis een straf- gevangene, op wie zij op staande voet verliefd wordt. De aandoening is we derkerig en wordt onderhouden door spaarzame korte bezoekjes en brief wisseling. Tegen de tijd dat de gestraf te eruit moet komen, slaat hij een ci pier neer en tekent zodoende nog voor 5 jaartjes bij. Een ontvluchtings poging loopt op niets uit; net als het verhaal trouwens. Overigens is het een vlot geschreven ding, dat zich met plezier in één ruk laat uitlezen. Het „slechte" meisje, door Eilif Mortansson. Uitgave Zuid Hollandse Uitgevers Mij. Den Haag (ƒ9.90). Een roman uit „het donkere Noor den" met een „trek-titel", die ech ter een vrij onschuldig boek dekt. De jeugdjaren van een meisje, dat vrouw wordt onder de drukkende last van een gechargeerd zondenbe sef, zijn op niet ongeslaagde wijze beschreven. De sombere stemming in een vissersdorpje, waar de tijd is blij ven stilstaan en de jeugd weinig kans krijgt het leven te leven, is een the ma, dat nog steeds niet uitgeput blijkt. Ontspanningslektuur. Ruimtevaart: fantasie en wer kelijkheid, door Jonathan Northon Leonard. Uitga ve „Spectrum", Utrecht. (Prisma-serie ƒ1.25). De wetenschappelijk redacteur van het weekblad „Time" geeft in dit werk op boeiende wijze een populair- wetenschappelijke uiteenzetting van de toekomstmogelijkheden der ruim tevaart. Deze mogelijkheden baseert hij op experimenten van thans, die hij uitvoerig beschrijft. Daarnaast geeft hij een beeld van de fantasie, die nog verder schiet dan de ruimte vaartuigen. Interessante lektuur over een aktueel onderwerp. Jeroen en de zilveren sleutel, door Daan Zonderland. Uitgave „Spectrum", Utrecht. (Prisma-reeks 1.25). De Prismareeks heeft met dit werkje het land der jeugdlektuur betreden en de eerste keuze is een succes. We twijfelen niet of ook in deze reeks zal het „Spectrum" de beste creaties weten te brengen. Voor jongens en meisjes van 9 tot 12 jaar. Het huis der donkere krui ken, door Gertrud Fusseneg- ger. Uitgave „De Toorts", Haarlem. Een lijvige familie-roman in de stijl van „De klop op de deur". De belevenissen van een Oostenrijks ge slacht aan het begin van deze eeuw onderhoudend geschreven. Voor lan ge winteravonden bij een snorrende kachel. Jongste deelnemer aan ski-afdaling de ta,nks van particuliere auto's, scpoters en bromfietsen van het mili- t^r gn burgerpersoneel. De meeste pèj-soneelsleden brengen hun eigen vervoermiddel mee naar het vlieg veld, maar de onderhoudskosten ble- k«i dikwijls te hoog te liggen. Deze verdüistering is al maanden aan de gang. Vast staat, dat dikwijls clandes tien werd getapt bij de pomp van het iuchtmachtonderdeel, dat op dit ma rinevliegkamp gestationeerd is. Het onderzoek wordt verricht door ripn In de omSevin£ van Ehrwald In Oos-1 ongetwijfeld de vijf maanden oude Friedl de fl|«al blj.de Zeekrijgsraad ln Den tc„rijk vond de 50ste jaarlijkse ski- wilhelm, die op de rug van rijn rader, Haag. De beide burgers worden ver- afdaling plaats. De leeftijden van de Alfred Wilhelm, zijn eerste afdaling volgd door de Haagse officier van jus- i deelnemers varieerden tussen de 6 en maakte. Hier ziet men vader en zoon titie. 78 jaar, maar de jongste deelnemer was voor de afdaling.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8