Transport kinderen uit Oostenrijk vanmiddag in Leiden aangekomen Opnieuw lustrum van een Leidse bejaardensociëteit Ligt voet TELEVISIE „Vrouw kan onderdanig zijn zonder haar persoonlijkheid te verliezen" GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Agenda van de Leidse Raad Leidse honden gaan meer belasting kosten Tranen zullen spoedig gedroogd worden DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 St. Leonardus was nu aan de beurt De bejaarden-sociëteit in de Leo- nardusparochie te Leiden viert van daag als vierde bejaarden-sociëteit te Leiden haar eerste lustrum. Na de H. Mis in de St. Leonardus- kerk, die werd opgedragen door de geestelijk adviseur pater P. Gemke O.F.M., verzamelden de bejaarden zich rond een feestelijk ontbijt, dat klaar stond in het St. Leonardushuis. De stemming was als van ouds. De bejaarden gaven een illustratie van de woorden, die de heer Th. Brouwer, voorzitter van de katholieke bejaar- denbond afd. Leiden, tijdens zijn feestrede uitsprak, n.l. dat de bejaar denbonden te Leiden het aanzien en het bestaan hebben van echte gezin nen. De koesterende moederlijke zor gen komen in dit geval van de dames- bestuursleden. Pater Gemke sprak het openings woord met natuurlijk een hartelijk woord van felicitatie aan het adres van de nog piepjonge bejaardensocië teit. Namens het damescomité sprak mevr. Uphoff-Visser, een overzicht gevend van vijf jaar activiteit in de sociëteit. Galmend klonk het clublied, dat instrumentaal werd ondersteund door het pianospel van mevr. M. Reize- voort, die ook op voortreffelijke wij ze de tafelmuziek verzorgde. De heer C. Streefland wierp nog eens een terugblik in dichtvorm over de afgelopen jaren. De ruimtepro blemen van de biljarters werden in dit geestig gedicht niet vergeten. Foto: „De Leidse Courant). De dames van het bestuur werden verrijkt met een doos bonbons. Het waren de dames v. d. Weyden-Sam- son en v. d. Berg-De Gunst, die de geschenken namens de leden over handigden. De heer v. d. Weyden sprak er een toepasselijk woord bij. Vanavond wordt het feest in het Leonardushuis voortgezet. Het is de parochiële O.K.O., die een en ander aanbiedt. Bij de foto: Aandachtig luisterende dames-leden bij een redevoering. Secretaris van de bisschop besprak huwelijkswet: Avond kring Leiden textiel-detailhandel GANGETJE 12 (Advertentie). De kring Leiden van de Neder landse Katholieke Vakhond voor de textieldetailhandel bood gister avond volgens traditie aan de leden van de N.R.K.M. een avond aan. Ditmaal had men dr. Mattheus J. de Jong, secretaris van mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, bereid gevonden een causerie te houden over de mogelijkheid van overgang van „huwelijk in gemeenschap van goederen naar huwelijk op huwe lijksvoorwaarden". Een positief antwoord op de vraag heeft dr. De Jong niet kunnen en willen geven. GEVESTIGD In de week van 24 t.m. 30 januari 1957. E. Kok en fam., Jac. Catslaan 48; F. de Roos en fam.. Stationsbeambte, Melch. Treublaan 70; H. Borgers en fam., siga renwinkelier, Apothekersdijk 1; J. H. T.' Eleveld en" fam., timmerman, Grote straat 64; C. A. Tjemkes-Waterreus en fam., kant.bed., a/b Utr. Jaagpad t/o 22; J. Willemsen en fam., hoofd ener school, Zoeterwoudseweg 118; A. Kersten-Boer en fam., Boshuizerkade 29; J. de Geus en fam., lakmaker, Kortenaerstraat 79; B. van Es-Van Zessen en fam., Colenbran- derstr. 2; A. Th. Clous, secretaresse, Zoeterwoudse Singel 74; P. Huisman, hulp i. d. huish., Rapenburg 94; J. Ton, bouwk. uitvoerder, Jac. Catslaan 48; H. VERTROKKEN S. Verstraaten en fam., Oude Singel 112 Delft, Choorstr. 37; H. Lagerweij en fam., Nieuwe Rijn 100, Cuyk ca, God- friedstr. 4; A. N. E. Pols en fam., Zonne- veldstr. 3a, Franeker, Burg. Juckema- straat 31; G. v. Laere en fam., Tomaten- straat 35, Groede, Molenstr. A 49; J. B. U. A. Uit den Boogaard en fam., Mors- weg 40, Amsterdam, le Oosterpark straat 218; F. Duijsings en fam., Kraaier- straat 36b, Schiedam, Passage 10; S. M. J. Wijtenburg en fam., De L. de Kanter straat 3, Voorhout, Heerenstr. 45; J. W. H. van Woerden-Scheepstra en fam., Kapteynstr. 58, Zuid-Afrika; A. B. W. C. van den Bergh, diëtiste, Zoeterwoudse j Hendrikse en fam.. Witte Singel 5, Den Singel 106J. H. Heeres, controleur, Sumatrastr. 98a; C. E. Snel, elektr. techn. Hogewoerd 154; A. J. M. Dieben, manne quin, Bloemistenlaan 50; F. D. Busser, Mauritsstr. 5; M. M. Kuilman, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; E. A. Eggermont, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; P. Luïjk- Kooij, Hooigracht 38; G. Datema, labo rante, Cobetstr. 10; P. J. Datema, hoofd ener school. Lage Morsweg 65; A. V. de Vos, Roomburgerlaan 15; M. W. van Dam-Strijk, Rijnsb.weg la; J. Ch. Binne- mans, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; H. L. Antheunisse, wellfarewerkster, Lorentzkade 53; H. A. L. Vijverberg, repetitor, Hogewoerd 126; R. Kleian, mach. bankw., Meerhof 25; M. G. de Ponti, r.-k. priester, Haagweg 13; A. M. R. van Rood-barones van Tuijll van Serooskerken, Morsweg 36; K. H. A. van Suchtelen van de Haare, kant.bed., Sta tionsweg 23; M. C. Vreeburg-Pieck, secretaresse. Stationsweg 23; W. F. K. van Nood, timmerman, Rapenburg 97; C. Slierings, dienstbode, Duizenddraad- steeg 11; J. P. W. Slierings, dienstbode, Duizenddraadsteeg 11; W. Metzelaar, docente, Rijnsb.weg 40; Ch. Sakkers, apoth.ass., Hogewoerd 158a; J. H. van Brugge-Van Haastrecht, Vrouwensteeg 7 S. Sastrowiredjo, Lammenschansweg 71; C N. van Daalen, radiotechn., Rijnsbur- gersingel 2a; J. M. Groen, hoofd van de huish. Mezenstraat 2; M. Jobse, leerl. verpleegster, Rijnsb.weg 10; C. H. Boks- van den Berg. Lange Mare 74; Th. Burg- meijer, expediteur, Alexanderstr. 22; G. Helder, Gouwestr. 22; N. G. H. Vroom- Van Heeringen en fam., Haven 1, Zuid- Af rika; C. G. Struijke en fam., Korte- naerstr. 79, Voorschoten, Langenhorst- straat 9; H. van den Berg, Hof laan 10, Wassenaar, Rijksstr.weg 451; N. W. Sickler, Burgsteeg 1, Oegstgeest, Rhijn- geesterstraatweg 159; G. van Wetten, Hogewoerd 116, Sassenheim, Hortus laan 1H. van der Reijden, Prinsenstr. 50 Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstraat 44; J. W. Prins, Jan Lievensstr. 3, Canada; E. van der Vos, Lindestr. 42a, Delft, Mier- veltlaan 20; M. Bannink, Witte Singel 105 Hengelo O., Ger. Doustr. 28; H. Prins, Rijnsb.weg 10. Rijswijk Z.H., Huis ter Hoornkade 4; C. L. Barentz, Rijnsburger- weg 115a, Den Haag, W. de Zwijger laan lib; A. Pull ter Gunne, Hooi gracht 111, Rotterdam, Breitnersingel 20; K. Henny, Doezastr. 34, Zwolle, Wip- strikkerallee 112; H. J. Warmenhoven, Wasstraat 19. Alphen a. d. Rijn, dr. Lovinklaan 14; J. de Kort, Rijn- en Schiekade 118, Maasland, Doelstr. 44; J. M. J. de Bruyn, Rijn- en Schiekade 48, Gouda, Westhaven 27; F. Walter, Boer- haavelaan 42, Irak; A. B. Schreiner, Van Hogendorpstr. 2, Den Haag, v. Mieris straat 73L. J. Schreuder, Roodenburger- straat 6. Voorschoten, Haagweg 12; A. J. Koenen, Witte Singel 64, Wageningen, Vosselaan 21; J. A. Nagtegaal, Oude Vest 35, Rotterdam, P. Postlaan 66; E. Vrijenhoek, Haarlemmerstr. 119, Rotter dam. W. Sidelinge 264; J. Kraaij-Stolp, Kooilaan 19, Zuid-Afrika. Veel meer heeft hjj terecht zijn heil gezocht in de werkelijke achtergronden van het christèlijk huwelijk. Hij heeft vele behartens- waardige en mooie dingen over het ideale huwelijksleven gezegd. Schijn baar improviserend, wist dr. De Jong immer de kern van de zaak te raken. Dr. De Jong betoogde in het begin van deze bespreking, dat nieuwe wetten altijd duiden op een veran derde mentaliteit. Hoe zakelijk de inhpud van de nieuwe wet betref fende de handelingsbekwaamheid van de vrouw ook is, zij wortelt in wezen in een andere kijk op de positie van de vrouw in het huwelijksleven. De oude wet beantwoordde niet meer aan een feitelijke toestand van het ogenblik. Als een symptoom van inzicht in de noodzaak van de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid, is deze nieuwe wet toe te juichen. Spr. ging na in hoeverre de „onder danigheid aan de.man", uit het epistel van de huwelijksmis, in strijd is met de nieuwe gedachte. Hij duidde echter overtuigend aan, dat de liefde het wezen van een huwelijk bepaalt Bij een waarlijk begrijpende en „koesterende" liefde van de man, is er geen sprake van, dat de vrouw neiging zou gevoelen het gezag van de man over te nemen: het gezag van de man, dat niets uit staande heeft met „de vuist op tafel". Bij werkelijke huwelijksliefde kan de vrouw onderdanig zijn zij wenst dit zelfs zonder iets van haar persoonlijkheid te verliezen. Daarom is de handelingsbekwaam heid, aldus dr. De Jong, vanzélf- sprekend. Een sfeer van liefde en vertrouwen kan de grondslag zijn van de nieuwe wet. - Een levendige gedachtenwisseling volgde op zijn inleiding. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth Irene dr yan W. Pot en B. Alberts; Cornelis Johan nes zn van C. J. de Jong en J. Ch. Maaskant. Paula Johanna Adfiana dr van H. Peet en M. van As. Cafha- rina dr van H. J. F. Wortman en Ch. Rasink. Marus Johannes zn van M. A. Flikweert en A. Vink. Johannes Cornelis Dirk zn van A. de 1'Ecluse en M. J. Laterveer. .11 1 Overleden: J. Zwart 78 jr, man. Ch. M. Mulder 81 jr, wed. van F. Sfikke- lorum. M. P. M. van Nierop, 7 dagèh, dr. A. Broekhof 74 jaar, man. Van den Heuvel 84 jr ongeh. vrouw.- H. H. van Hoek, 1 jr, zn. K. Swanenburg 77 jr, man. D. Leugering 58 jr, man. L. Demmenie, 74 jr. man. p Gehuwd: B. J. Bosch en G. Corne lis. W. H. Seis en M. M. Staffeleu. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand ex. So ciologie mej. G. E. Bosselaar te Den Haag. De opvolging bij Gemeentereiniging Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aan de heer J. H. de Jong verleende eervol ontslag, geven b. en w. van Leiden de vol gende aanbeveling aan ter benoeming van een Directeur van de Gemeen telijke Reinigings- en Ontsmettings- dienst. 1. H. Hoorn, directeur van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst te Dordrecht; 2. J. Th. L. de Hair, hoofd van de afdeling Reiniging van de Dienst van Publieke Werken, te Hel mond. In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een centraal De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 11 februari a.s, te veertien uur. Te behandelen onderwerpen zijn ojn.: Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mejuffrouw F. A. de Gelder uit haar betrekking van tij delijk lerares in de Franse taal en letterkunde aani de Gemeentelijke Hogere Burgerschool voor Meisjes. Benoeming van een directeur van de Gemeentelijke Reinigings» en Ont. smettingsdienst. Benoeming van een tijdelijk leraar in de wiskunde aan het Gymnasium J. R. Zweerus). Benoeming van een tijdelijk lera- magazijn met kantoren e.d., heeft de ir^ f-, er\j-ie^e^ Coöperatieve Vereniging „Eerste 1 i~1" Leidsche Inkoop Combinatie", u.a., gevestigd te Leiden, verzocht van de gemeente te mogen kopen het perceel aan de Gemeentelijke Hogere Bur gerschool voor Meisjes (mevr, A. J. Spijker- Bouwaert). m Preadvies op het verzoek van het bouwterrein gelegen in het uitbrei- bestuur van de Gereformeerde dingsplan „Leiden-Zuidwest" aan de Kuipers Rietbergstraat, ter grootte van plm. 1080 m2. Zoals nog eens is aangegeven in de aan de raad overgelegde nota inzake de budgetaire en financie ringsmoeilijkheden der gemeenten, is het noodzakelijk, dat de gemeen te Leiden pogingen aanwendt om de inkomsten te verhogen. Uit een in verschillende gemeen ten ingesteld onderzoek is gebleken, dat de belasting voor luxe honden elders in het algemeen belangrijk hoger is dan in Leiden. De hogere bedragen variëren in de desbetref fende gemeenten van f 12.tot f 40.—. Op grond hiervan is er aanleiding de belasting op de honden in deze gemeente te herzien, waarbij een verhoging van de belasting voor luxe honden van f 10.tot f 15.billijk is. Voor waakhonden zou de belasting, evenals bij het geldende tarief, be paald dienen te worden op 80 van de belasting voor luxe honden, het geen betekent een verhoging van f 8.- tot f 12.-. Een wijziging van de belas ting voor trekhonden kan, c^aar deze categorie in Leiden bijna uitgestorven is, achterwege blijven. Deze verhoging zal de gemeente een extra opbrengst van pl.m. f 10.000 per jaar opleveren. De personen boven 65 jaar, met een inkomen van minder dan f 1.000 (voor gehuwden minder dan f 1800) per jaar, zullen door de vethoging niet getroffen worden, daar dezen met ingang van het belastingjaar 1956 zijn vrijgesteld van betaling van honden belasting, indien zij niet meer dan één hond houden. Schoolvereniging om medewerking voor het aanschaffen van filmstrook projectoren met scherm ten behoeve van de scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Lusthoflaan 4 en de Driftstraat 49 en van schermen ten behoeve van de scholen voor ge woon lager onderwijs aan de Stad houderslaan lb en de Asserstraat 20 en voor uitgebreid lager onderwijs aan de Hooglandse Kerkgracht 20a. Voorstel inzake verhoging van het bij raadsbesluit van 26 november 1956, no. 360, beschikbaar gestelde krediet voor de bouw en inrichting van een Gereformeerde school voor gewoon lager onderwijs in het zuid westelijk stadsdeel (ƒ43.050). Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging om medewerking voor het aanschaffen van bijbels ten behoeve van de scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Lusthoflaan 4 en de Stadhouderslaan (ƒ864. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen en meubilair en voor gedeeltelijke eer ste inrichting van het vak handen arbeid ten behoeve van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Du Rieustraat. (ƒ2.194). Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewer king voor de Stichting van een kleu terschool in het Haagwegkwartier met drie leslokalen en een speello- kaaL Voorstel tot het intrekken van het raadsbesluit van 6 december 1949, no. 267, inzake het verle nen van een bijdrage uit de ge meentekas ten behoeve van leer lingen van het avond-lyceum en van de avond-M.U.L.O.-cursus- sen en betreffende subsidiëring van het avond-lyceum. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het aanschaffen van een bedienings huisje c.af ten behoeve van de ver keersagent bij de De Gijselaarsbank. (Zie elders). Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein, gelegen in het uitbreidingsplan „Leiden-Zuid west" aan de Kuipers Rietbergstraat. Voorstel inzake verhuring van het fabrieksgebouw c.a. aan de Lange- gracht 113. Voorstel inzake varpachting van wei- en teelland en betreffende de tussentijdse beëindiging van een tweetal pachtovereenkomsten. Voorstel inzake het verstrekken van voorschotten aan Woningbouw verenigingen voor de aanschaffing van gasgeisers en tot het beschikbaar, stellen van gelden ten behoeve van de aankoop van 3 geisers voor wonin. gen in het 6e gemeentelijk plan. Voorstel tot het wijzigen van de begroting der gemeente voor het dienstjaaf 1957 en de begroting voor dat dienstjaar van de Gasfabriek en van de Elektriciteitsfabriek. Voorstel inzake verhoging van het krediet in rekening-courant bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. Van 3J/2 tot 4 1/2 miljoen gulden Voorstel inzake het beschikbaar- stellen van gelden voor de aanschaf fing van een rekenmachine ten be hoeve van de afdeling Sociale, en Personeelszaken der gemeentesecre tarie. (ƒ3.540). Voorstel om Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland mede te delen, dat de Raad zich met het bij hun schrijven d.d. 14/18 januari 1957 gevoegde ontwerp-besluit tot vast stelling van een 3% uitkering over het jaar 1955 aan de Secretarissen en Ontvangers in de provincie Zuid-Hol land ,voor zoveel de gemeente Leiden betreft, kan verenigen. Voorstel om Gedeputeerde Sta ten der provincie Zuid-IIolland mede te delen, dat de Raad zich, voor zo veel de gemeente Leiden betreft, kan verenigen met hun voornemen de bezoldiging van de Secretarissen en Ontvangers met ingang van 1 januari 1957 te herzien. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van die, regelende de heffing en de in vordering van een belasting op de honden in de gemeente Leiden. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende regelen om trent de Gemeentelijke Accoun tantsdienst te Leiden. Nota inzake de budgetaire- en fi nancieringsmoeilijkheden der ge meenten. Interpellatie van de heer J. H. Schüller inzake de promoties van het gemeentepersoneel. Met grote angstige ogen als van verschrikte nachtdiertjes standen de kinderen van het transport Oostenrijk-Leiden vanmiddag om half een op het perron van het Leids station. Het was ook alle maal zo vreemd en onrustig voor deze veelgeplaagde kinderen. De bemoedigende woorden, die door de leidei s en leidsters werden gesproken, konden niet verhin deren dat de immer stromende regen zich dikwijls met de wa terlanders vermengde. Maar dat zal spoedig veranderen als de kinderen de koestering van het Nederlandse gezin ondergaan. Het transport, dat met de trein van tien voor half een uit de richting Den Haag werd aangevoerd telt vol gens de ons verstrekte berichten 170 kinderen. Wij vermoeden echter, dat nog niet alle kinderen gearriv«erd zijn, want het getal kinderen, dat op het station samengroepte leek klei ner. Onder de kleinen, die onder auspi- niet verstonden. ciën van het Huisvestingscomité naar ons land komen, zijn Oostenrijkse, Roemeense, Tsechoslowaakse en Joe goslavische kinderen. Zij worden voor een verblijf van twee maanden ondergebracht bij katholieke gezin nen in Leiden en omgeving. Spraakverwarring. Het kostte veel moeite de kinderen die uiteenlopende talen spreken op de juiste wijze te groeperen. Dank zij het onuitputtelijk geduld van de vriendelijke dames en heren, die zich over de kinderen ontfermden, geluk te dit toch. Sommige kinderen zochten met angstige gezichten n »ar hun koffers, anderen stonden met, bleke gezichten en de vluchriingenkaart in de hand te wachten tot er een vriendelijke dame zou komen om hem of haar bij de juiste groep in te delen. De leider van de ontvangst riep de namen af, maar ook dat leverde wel eens moeilijkheden op, omdat de kleintjes hun eigen naam verminkt Naar de kleine Papesz' bijvoor beeld werd lang gezocht, hoewel het vierjarig jongetje binnen handbereik van de leider stond. Twee uit Hongarije. „Golag Kisios Janos" stak zijn hand op, toen wij vroegen wie van de kinderen Hongaars was. Twee kinderen in' de gehele groep komen uit Hongarije. De berichten van het katholiek huisvestingscomité vermeldden echter, dat 44 Hongaarse vluchtelingetjes bij het transport zou den zijn. aarschijnlijk is het getal Hongaarse kinderen zo gering, om dat de Oostenrijkse regering de uit zending van nieuwe groepe.i Hon gaarse kinderen verbood met het oog op de verplaatsing der ouders. De kinderen worden ondergebracht bij gezinnen in Leiden of omgeving: Alphen a. d. Rijn, Hazerswoudedorp en Rijndijk, Voorhout, Oegstgeest, Warmond, Roelofarendsveen, Leider dorp, Zoeterwoude, Sassenheim, Was senaar en Stomp wijk. Na de moeizame groepering wer den de kinderen naar diverse verza- meladressen overgebracht. In de hal van het Luxortheater kwam de groot ste groep bij elkaar.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5