D IJ IN S TREEK TANDARTS KENDEN Scherp Ned- straaljager neergestort MAANDAG 4 FEBRUARI 19a. DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Nieuwe voorstellen over onderwijzers salarissen De lang verwachte voorstellen van de regering over de herziening van de onderwiyzerssalarissen zijn door de minister van Onderwijs ingediend bij de bijzondere commissie voor geor ganiseerd overleg van onderwijzend personeel bij het lager onderwijs, al dus de „Volkskrant". Vrijdag 8 febr. zullen de nieuwe voorstellen door de commissie worden besproken. Voor de onderwijzersorganisaties is dit overleg nog een moeilijke zaak, daar de minister van Onderwijs bij de begrotingsdelbatten 'heeft meege deeld een en ander door te zulten voeren, ook wanneer de voorstellen worden afgewezen. De vraag is of er over de inhoud en de datum van in gang van de nieuwe voorstellen niet meer te praten zou zijn. Het schijnt, dat de regering ook plannen heeft om de aparte akte-vergoedingen op nieuw in te voeren. Motor botst op kinderwagen Twee zwaargewonden De echtgenote van de beeldhouwer L. Geurtjens uit Berlicum (N.Br.) is zaterdag, toen zij van 's-Hertogen- bosch naar huis wandelde met haar eenjarig dochtertje in de kinderwa gen, in een bocht bij Coudewater aangereden door de motorrijder G. uit Berlicum. in een bocht bij Coudewater aangere den door de motorrijder G. uit Berli cum. De kinderwagen belandde onderaan de dijk, maar het kindje (de vijfdui zendste inwoonster van Berlicum) kreeg geen letsel. Mevrouw Geurtjens en de motor rijder werden beiden zwaar gewond. Zij werden naar het ziekenhuis te '-Hertogenbosch overgebracht. Sulmona in rep en roer Ongeveer honderdvijftig mensen hebben letsel gekregen tijdens ern- stigê ongeregeldheden in de stad Sul mona in Midden-Italië. Zaterdagmiddag was Sulmona in rep en roer. Tientallen opgewonden mannen trachtten het stadhuis en an dere openbare gebouwen te bestor men. De bevolking handelde uit diepe verontwaardiging over de opheffing van het plaatselijke militaire aan meldingsbureau. Die bezuinigings maatregel, zo vreesde men, zou de werkloosheid in Sulmona nog vergro ten. Het was er al een paar dagen on rustig maar toen zaterdag de provin ciale prefect aankwam om even de orde te herstellen brak de hel los. De prefect nam de vlucht en vond on derdak in het stadhuis. Dat werd toen bekogeld met stenen, en vele ruiten sneuvelden. Vijf uren lang belegerden de woe dende Sulmonensers het stadhuis. On derwijl leverden zij hevige strijd met de politie en te hulp geroepen militairen. Het ging, getuige de vele gewon den, hard om hard. Laat in de avond slaagden de die naren van de wet erin de prefect in een pantserauto Sulmona uit te krij gen. De pantserwagen baande zich met moeite een weg door verscheide ne straatversperringen. De Sulmo nensers bekogelden het voertuig woedend met stenen, flesen en mod der. Zondagmiddag is het wederom tot ongeregeldheden gekomen, waarbij veertig mensen min of meer ernstige verwondingen hebben ougelopen. VADER MARTO OVERLEDEN. Manuel Pedro Marto, de vader van de kinderen, die in 1917 bij Fatima in Portugal een verschijning van de M. Maagd hebben gezien, is op 83- jarige leeftijd in Fatima overleden. POTLOOD en GEET No. 519. Horizontaal: 1. soort van hond. 4. vettige rook, 8. voegwoord, 10. maand van het jaar, 11. spil van e enwiel, 12. radio omroep vereniging (afk.), 14. slede, 15. lis, 17. gem. in Groningen, 19. in de richting naar omlaag, 21. voegwoord, 23. voorzet sel. 24. uitroep, 25. voorzetsel, 27. halsdoek, 28. krachteloos (figuurlijk), 29. vinkachtige vogel. Verticaal: 1. op die plaats, 2. stadje in Neder-Silezië, 3. boom, 5. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 6. meis jesnaam. 7. altijd groene heester, 9. schuifbout, 12. gil, 13. beneden, lager dan, 15. voorzetsel, 16. iemand die treitert, 18. bergklip, 20. opgooi, 22. hevig, sterk, 24. scharnier van een hengsel, 26. voorzetsel, 27. muziek noot. Oplossing morgenavond. Vanochtend is, door tot nu toe on bekende oorzaak, 'n Gloster „Meteor" straaljager van de basis Soesterberg van de Koninklijke Luchtmacht ver ongelukt. De vlieger heeft zich, naar wordt aangenomen, door middel vam de schietstoel uit het toestel kunnen begeven. Hij is ten oosten van Marken waargenomen, hangende aan zijn val scherm. Helikopters zijn naar het LJssel- meer gevlogen om de vlieger op te pikken. De vlieger is uit het IJsselmeer op gepikt door een helikopter, nog voor dat twee rtfkspolitieboten, die op het IJsselmeer patrouilleerden, hem had den kunnen bereiken. Hij maakt het goed. DE KRENTENWEGGE VOOR PRINSES GRACE. Prins Rainier van Monaco en prin ses Grace zullen dinsdag de zware Hollandse krentenwegge in ontvangst nemen, welke zal worden aangebo den door bakker J. Beersma van Uit huizen, officieus kampioen van Ne derland, door de heer G. W. Barend- sen, directeur van de vakschool voor Zwolse bakkers en de heer C. Nijland uit Kampen, voorzitter van de cursis tenorganisatie van deze school. Het is een oude gewoonte in som mige gedeelten van ons land om een gelukkige moeder een krentenwegge aan te bieden. Valt het baksel goed of minder goed uit, dan is dat van in vloed op de toekomst van de jongge borene. Natuurlijk is het 35 pond zware krentenbrood van de Uithui- zer bakker goed uitgevallen. Opge wekt verliet de delegatie van elf per sonen, vier dames en zeven heren, vanmorgen met het lijn vlieg oiig van de K.L.M. Schiphol met bestemming Nice. Het brood, waarin niet minder dan 85.000 krenten zijn verwerkt, was keurig opgeborgen in een eikenhou ten kist van 1.50 meter lang. De kist was vers:2rd met het wr.pen van Mo naco en met dat van Uithuizen. Het is de bedoeling, dat de vier da mes bij de ontvangst in het paleis van Monaco verschijnen in folkloristische klederdracht. Bakker Beersma, die nog nooit in zyn leven in 't luchtruim is geweest, had nog deeg over, toen zijn produkt voor het prinselijk paar gereed was. Hij bakte er tien krentenbroden van voor de bemanning van het vliegtuig. DUITSE AUTO SLIPTE OP RIJKSWEG A'DAM—UTRECHT. Nabij het verkeersplein Ouderijn te Utrecht is zondagmiddag een Duitse auto geslipt en drie maal over de kop geslagen. De 30-jarige Duitse postbeambte H. Schiffer uit Eueh- kirchen reed met zijn auto, waarin eveneens zijn echtgenote en nog twee inzittenden, met een snelheid van ongeveer 80 km het verkeersplein op. Door de vrij grote snelheid en het gladde wegdek slipte de wagen en sloeg over de kop. Het ongeval liep betrekkelijk goed af. De automobi list kreeg schaafwonden aan handen en hoofd. Zijn echtgenote, de 28-ja- rige Maria Dorpstadt, liep een been fractuur op en moest naar het Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht wor den vervoerd. De andere twee inzittenden kregen onbeduidende schrammen aan hoofd en handen. De auto werd zwaar ge havend. KATWIJK AAN DEN RIJN DE EERSTE WONING VAN „DE BRITTENBURG" IN GEBRUIK GENOMEN. Een belangrijke gebeurtenis zater dagmiddag jl. voor „De Britten burg", één van de 78 woningen aan de Prinses Irenelaan in „de Koe stal" te Katwijk aan den Rijn werd officieel in gebruik genomen, de eer ste woning van deze Kabwijkse Bouw vereniging. Bij de vele belangstel lenden merkten we o.m. op burge meester H. Duiker, gemeentesecr. D. C. O. Boekhoven, de wethouders D. J. Kleen en D. C. van Leeuwen, de heren W. Scheerens en M. P. Viool, namens het hoofdbestuur van de Na tionale Woningraad, de heren Joosten en Van Niekerk, namens het prov.- bestuur van deze raad, vertegen woordigers van de Katwijkse bouw vereniging en van zusterverenigin gen uit naburige gemeenten, de architect van deze 78 woningen, de heer A, v. d. Heijden en enige ge meenteraadsleden. Voor de officiële ingebruikneming heette de voorzitter der Bouwver., de heer P. Guyt, allen welkom en wees o.m. op de lange weg die afgelegd moest worden eer men zover gekomen is. Spr. dankte niettemin de verschil lende instanties voor de ondervonden medewerking, om dan het woord te geven aan burgemeester H. Duiker voor de officiële ingebruikstelling: het openen van de voordeur voor de eer ste bewoners de heer en mevr. Sneij ders met hun dochtertje. De burge meester wees op de belangrijkheid van deze gebeurtenis. Vóór de oorlog zou men er niet aan gedacht hebben om aan de ingebruikstelling van woonruimte een dergelijke plechtig heid te verbinden. Dit betekent nu echter een feestdag voor de bewoners en voor het gemeentebestuur. Met het overreiken van de huissleutel verbond de burgemeester hieraan de wens, dat de heer Sneijders met zijn gezin nog vele jaren in gezondheid en voorspoed hier zou mogen wonen. De heer Sneijders dankte namens de toe komstige bewoners van het complex de burgemeester en beloofde de pan den op behoorlijke wijze te zullen bewonen. Spr. hoopte, dat „De Brit tenburg" nog vele woningen zou mo gen bouwen tot leniging van de woningnood. Na bezichtiging der wo ning begaf men zich naar de trouw zaal in het gemeentehuis, waar de heren W. Scheerens, K. Zandbergen, Joosten, A. J. Schoneveld en P. J. v. d. Giessen het woord voerden. Bur gemeester Duiker bracht een dronk uit op die voorspoed van de nieuwe bewoners. De heer Van Leeuwen, wethouder van huisvesting, sprak zijn voldoening, uit voor dit werk en ten slotte dankte de heer P. Guyt voor de belangstelling. 0EGS7GEEST Personalia. Voor het candi- dadtsexamen electro-technisch inge nieur is geslaagd de heer J. T. Kneg- tel (met lof). ZIEKENFONDS-SPREEKUUR TE VOORSCHOTEN (Wilhelminalaan 7) DINSDAG en DONDERDAG van 2—3 UUR. Advertentie. VOORSCHOTEN BEGRAFENIS VAN BARON SCHIMIV1ELPENNINCK. De begrafenis van da hoogwelge boren heer W. A. A. J. baron Schim- •melpenninck van der Oye, zal mor genmiddag plaats hebben. De rouw dienst in de hervormde kerk vangt aan te half 3. Daarna heeft de bijzet ting plaats in het familiegraf. Rectificatie. In onze courant van zaterdag j.l. is in het artikel van mr. J. Slagter, dijkgraaf van Rijnland, geschreven bij het overlijden van W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye, een storende fout geslo pen. In de tweede alinea staat, dat de overledene waarnemend dijkgraaf van Rijnland was tussen 1934 en 1946. Hij is dat echter geweest tussen 1943 en 1946. Feestavond K.A.B. De feestavond van de K.A.B. afdeling Voorschoten werd gegeven in het Cultureel Cen trum aan de Pr. Marijkelaan. Voor de viering van de feestavond was uit genodigd het toneelgezelschap „Von- del'ruit Leiden, dat al meerdere avon den, voor de K.A.B. had verzorgd. De heep W. Zonneveld, de voorzitter van de K.A.B., heette het gezelschap van harte welkom, alsook de geestelijken, de vertegenwoordigers en afgevaar digden van de plaatselijke zusterver enigingen en het muziekgezelschap „The Music Crackers" o.l.v. de heer Koek, die voor gezellige muziek zorg den tijdens de pauze en de bedrij ven. Voor de feestavond was de keus gevallen op een blijspel, getiteld „De voetbalpool'" van de Engelse schrij ver Arnold Ridley. Deze schrijver heeft al meer goede stukken op zijn repertoire staan, en ook „De Voetbal pool" is er een, die het goed doet. Het gegeven is vermakelijk met het ge volg, dat er gezellig gelachen kon worden. In het stuk zit van alles ver werkt om eens hartelijk te kunnen lachen en daar is het bij een blij spel om te doen. De spelers en speel sters van het gezelschap Vondel brachten het spel goed. Zij kregen na afloop een hartelijk applaus voor de verzorgde avond. De heer Zonneveld bracht de beide Leidse gezelschappen het toneel en muziekgezelschap har telijk dank voor het welslagen van de avond. Een ieder kon met een glimlach huiswaarts keren. VOORHOUT Muziekuitvoering „St. Caecilia". De jaarlijkse muzikale avond, welke „St. Caecilia" haar donateurs en kunstlievende belangstellenden aan biedt, is een waar succes geworden. Nadat voorzitter P. v. d. Geer al len welkom had geheten, speciaal burgemeester P. Smolders en echtge note, gaf hij een kort overzicht over het afgelopen jaar. Hij dankte allen, die ook in 1956 de vereniging ge steund hadden. 35 Maal was in 1956 naar buiten opgetreden. De deelna me aan het laatste concours was oor zaak, dat de vereniging over is ge gaan naar de ere-afdeling, een succes dat werd toegeschreven aan de ac tieve directeur, de heer Th. Jansen uit Den Haag, die hiervoor dan ook openlijk dank werd gebracht. Hierna werd" een pittige mars in gezet, gevolgd door English Suite van Gerard Boedijn en de Wiener Bürger, een wals van Ziehrer-Mol, de Nachtklange van Ossian, 'n ouver ture van Niels Gade en de huldigings mars van Grieg-Molenaar hadden ook de volle aandacht van het pu bliek, dat het uitgevoerde repertoire met een warm applaus waardeerde. Na de pauze trad een cabaretgezel schap op van het Theaterbureau Luna uit Haarlem. Van dit gezelschap noemen wij al lereerst Geraldini, een man die als komisch manipulator waarlijk be schaafde kunst bracht en de zaal deed schudden van het lachen. Ook als „muzikale kok in zijn keuken" was hij'een ware artiest en wist hij het publiek voor 100 te boeien. Het bewijs was de na afloop ge brachte ovatie. Ook de creatie van Bas van Dalen aan de piano kon, ons bekoren. Dit was echter niet het geval met de rest van het programma. Dat was dikwijls erg goedkoop en onsmake lijk. Wat nog wel interessant was, was de enorme lenigheid van Tonny van Zwol, die a.h.w. op een slangen mens geleek. Alles bij elkaar hebben allen ge noten. Ook voor hedenavond zal de zaal wel weer propvol zijn. WARMOND L.T.M. en L.T.J. De opkomst van de agrarische jongeren was vrijdag avond minder dan bij een vorige ge legenheid. De oorspronkelijke agen da vermeldde een spreekbeurt door een kapelaan uit Hoofddorp over jazz-muziek en rock and roll, maar h(j was verhinderd. Daarom werkte men maar weer met eigen krachten. Voorzitter Van Moorsel achtte het nodig, de vergadering er nog eens op de kunst van het luisteren tijdens dteuuosi-se, om i>n hit viw van het gesprek dus niet door elkaar te praten. Een voornaam agendapunt waren de bezinningsdagen van L.T.M. en L.T.J. Die voor eerstgenoemde zijn inmiddels begonnen, de andere vin den plaats op 12, 13 en 14 febr. in 't Retraitehuis te Noordwijkerhout. Dat is wat nieuws. Onder eigen leiding, in volle vrijheid, geep lange inleidingen. De jongens zullen thuis aangezocht worden om mee te gaan. Deze afdeling boft, dat leden uit haar afdeling zich kunnen aansluiten bij de 3-daagse leidgrsv'ursus te I ei- den, welke overdag tussen de melk tijden zal worden gehouden. Voor de vlag waren reeds een paar ontwerpen binnen gekomen. De meis jes zullen hem zelf trachten te ma ken. Voorts besprak men enkele voor stellen voor de algemene vergadering op 23 febr. Door Theo van de Plas werd een toelichting gegeven op 't programma van de vastenavondvie ring te Zoeterwoude op 8 febr. O.a. tonceh speohes en de declamaties. Zo mogelijk zal de thans rustende zang- klub weer gaan draaien. Maar de moeilijkheid wordt nog gevormd door het ontbreken van een geschik te plaats voor de repetities. Na de koffie las de voorzitter een inleiding voor van kapelaan Loos, die handelde over het hebben van idea len. WASSENAAR Afscheidsgeschenk voor dokter Doel man. Zaterdagmiddag hebben zeer vele oud-patiënten gebruik gemaakt van de gelegenheid om afscheid te ne men van dokter A. Doelman die op 1 januari j.l. zijn praktijk als huisarts heeft beëindigd. Een dertigtal jaren werkte de dokter in Wassenaar en dat er in die jaren nauwe banden zijn gegroeid met de patiënten spreekt wel vanzelf. Hetzelfde comité, dat in 1952 bij 't 25-jarig jubileum van dokter Doel- man's vestiging in Wassenaar een geschenk namens de patiënten aan bood, zorgde zaterdagmiddag voor een afscheidsgeschenk. Dr. J. N. van den Houten trad als woordvoerder van dit comité op. Hij vertelde van de talrijke en vaak ontroerende reacties, die het comité vernomen heeft op haar plan, om een gezamenlijk afscheidscadeau aan te bieder.. Uit al die reacties is duidelijk gebleken welke plaats dok ter Doelman in de gezinnen van zijn patiënten innam. Hij was niet al leen de huisarts, die voor medische zaken te hulp geroepen werd, hij was ook de vriend en raadgever bij andere moeilijkheden. Ook mevrouw Doelman betrok spr. in zijn afscheids- en'dankwoord. Hij bood daarna het cadeau van de pa tiënten aan: een fraai televisie-toe stel en een boeket bloemen voor me vrouw Doelman. De dokter dankte ontroerd voor de blijken van vriendschap. Tot zes uur duurde in zijn woning aan de Wittenburgerweg het drukke komen en gaan van belangstellen den. Bloembollen op scholen. De bloembollen, die door de Floraliaver- eniging en de Kon. Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur in het najaar van 1956 zijn uitgereikt aan de Wassenaarse scholen, zullen op 1 maart a.s. dor een jury worden be oordeeld. Voor de scholen, die bij het trekken van de bollen de beste re sultaten zullen hebben bereikt zijn prijzen beschikbaar gesteld. Vóór honderd jaar Uit de Leydsclie Courant van 4 Februarij 1857. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin heeft gisteren aan het wintervermaak deelgenomen en, gezeten in eene prachtige arre- slede, bespannen met 2 paarden, door de hoofdstraten der stad getoerd. Z.K.H. de Prins van Oranje bestuurde de paarden. Brussel. Vrijdag 1.1. is de groote giraffe van den zoölo- gischen tuin in Antwerpen plot seling overleden, welke zich sedert de maand Mei van 1850 aldaar bevond. Men herinnert zich, dat de plantentuin te Parijs onlangs een dergelijk verlies heeft geleden, terwijl zulks de vorige maand ook te Londen in een dergelijke inrigting het ge val was. Districtswedstrijden kath. E.H.B.O. te Leiden Onder leiding van de afdeling Lei den van de Katholieke Nationale Bond voor Eerste Hulp bij ongeluk ken werd zaterdagmiddag in de r.k. technische school „Don Bosco" aan de Boerhaavelaan de districtswedstrijd Zuid-Holland gehouden en ook nu bestond hiervoor grote belangstel ling. De districtsvoorzitter, de heer H. A. M. G. ten Harkei, bracht dank aan de verschillende doktoren voor hun medewerking, gaf de afdeling Leiden een pluimpje voor de organi satie en wenste de diverse groepen een succesvolle middag toe. Er werd gewerkt met 5 senioren en 4 juniorenploegen en de diverse opdrachten waren lang niet gemak kelijk. Zo zagen wij bij de senioren het volgende ongeval: Een schilder fiet ste met een glasruit onder zijn rech terarm. Op een hoek van een straat wijfeit een O'ude dame met overste ken, met gevolg een aanrijding. De schilder heeft een spuitende wond in de oksel, en een gapende wond aan de rechterwang. De dameligt op straat met een bloedende wond boven het rechter oog, en klaagt over pijn in haar rech ter been, waarvan de voet naar bui ten gedraaid ligt, op 't oog dus een eenvoudige opgave voor de te hulp schietende E.H.B.O.-er, maar, zoals later bleek: er waren voetangels en klemmen. Na felle strijd er konden in 't totaal 150 punten behaald worden speciaal tussen Schipluiden en Lei den (de overige groepen vielen iets tegen), werd de uitslag: 1. Schipluiden 134 pnt.; leider 35 pnt. (wisselbeker en leidersprijs); 2. Leiden 113 pnt.; leider 31 pnt.; 3, Loosduinen 99 pnt.; leider 27 pnt.; 4. Gouda 93 pnt.; leider 29 pnt.; 5. Alphen 88 pnt.; leider 24 pnt. Junioren. Bij de junioren was de opgave: Door de gladheid slipt een auto. De bestuurder en de naast hem zitten de heer worden uit de wagen geslin gerd. De chauffeur reageert nergens op, bloed uit neus en oren. De heer klaagt over pijn in zijn linkerbeen. Boven de knie is een wond, waar een beenpunt uitsteekt. Deze opdracht was door alle groe pen goed begrepen. Bij het vervoer echter werden er nogal foutjes ge maakt. Hier was de uitslag: 1. Delft 118 pnt.; leider 33 pnt. (wisselbeker en leidersprijs); 2. Loos duinen 115 pnt.; leider 31 pnt.; 3. Langeraar 95 pnt.,; leider 29 pnt.; 4. Zoeterwoude 90 pnt.; leider 25 pnt. Dr. H. Keegstra, als voorzitter vdn de jury, besprak beide opdrachten, speciaal de okselknevel en de dijbeen 4- halsbreuk van de senioren. In de opgave voor de junioren werd spe ciaal aandacht besteed aan het feit, dat de chauffeur voorover vervoerd moest worden in verband met stik- kingsgevaar. Tot slot volgden nog vele pre sentjes en de prijsuitreiking, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. SLACHTOFFER BRAND VRIDEMO-FLAT BEGRAVEN. Zaterdagmorgen vond onder grote belangstelling op de begraafplaats „Rhijnhof" de ter aardebestelling plaats van de heer G. F. de Frank, slachtoffer van de brand in het flat gebouw aan de Burggravenlaan. Toen de kist de aula werd binnengedragen speelde de organist, de heer H. de Pree, treurmuziek. Hierna trad als enige spreker naar voren de heer A. Versteegen uit den Haag. Spre ker memoreerde het tragisch ver scheiden van de overledene, die na uit Indonesië te zijn overgekomen ,iog geen vier maanden in Holland woonachtig was. De kist was met vele kransen en bloemstukken be dekt. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doct.ex. Gen. II de heren J. M. M. Huntjens te den Haag, J. D. Lakatua te Oegstgeest, B. de Leeuw te Wassenaar, J. Voogd te Delft en A. v. d. Wouden te Krim pen a. d. Lek; voor het Semi-artsex. de heren W. M. J. van Duyne te den Haag, A. J. R. Koumans te Lochem, R. Meijer te den Haag, A. M. Water man te Delft en D. Weitzner te Am sterdam; voor het Artsexamen de he ren F. Brand te Rijswijk, J. C, Col- lenteur te Voorburg, W. F. J. v. d. Kolk te den Haag en A. Muller te Utrecht. HILLEG0M ZILVEREN JUBILEUM FATHER P. C. VAN DER LANS. Father P. C. van der Lans vierde ln de St. Martinusparochie onder grote belangstelling zijn zilveren Priesterfeest. Bij de plechtige H. Mis, die de ju bilerende priester zondagmorgen in de St. Martinuskerk opdroeg werd hij geassisteerd door de fathers Rev. P. de Graaf en J. Zuidervliet, resp. als diaken en sub-sidaken. De z.e. heer P. Keyer, pastoor te Hoofddorp, was presbyter-ass. De feestpredikatie werd gehouden door de pastoor der parochie, de zeereerw. heer J. M. J. van Houten. Het zangkoor voerde de Missa „Te Deum Laudamus" van Pe- rosi uit. Onder de communie werd gezongen „Quam dilecta" en na de mis „Laudate Dominum" van Ett, on der leiding van de heer v. d. Steen. Tijdens de receptie die des namid dags van 29 uur werd gehouden in hotel „Flora" waren onder de hon derden bezoekers het voltallig kerk bestuur van de St, Martinusparochie, wethouder W. F. van Dam en de heer A. van Rooden, die namens de K.A.B. de beste wensen aan father van der Lans aanbood. Een bijzondere gelukwens moeten wij vermelden, die de heren Nieu- wendijk uit Noordwijkerhout kwamen brengen namens hun meer dan hon derdjarige moeder, die de jubilerende father had gebakerd! Na de receptie voor belangstellen den en vrienden, kwamen er onge veer zeventig nichten en neven van de feesteling hun gelukwensen aanbie den. Het was een groot feest in de St. Martinusparochie, ter ere van fa ther Van der Lans die eerstdaags wederom naar zijn missiegebied te rugkeert. Hij is pastoor van Nagalama in Oeganda en een van zijn naaste buren is de Hillegomse father Lyckla- nia, die een missiestatie verzorgt op een afstand van 32 km. Geboren: Hendrikus Christoffel z. van H. Chr. Mink en A. C. Klin kenberg. Jan z. van H. Spiering en J. L. Achterhes. Jacobus Wilhelmus Cornells z. van J. A, J, Berk en G. J. Warmerdam. Ondertrouwd: J. A, M. Uitendaal en C. J. Heemskerk. Getrouwd: F. Verkerft en E. A. v. Beem. Overleden: E. S. van Aller vr. 75 j. wonende te Haarlem. LISSE ONVERGETELIJKE DAG VOOR PATER MEYE(R. Als pater Meyer in augustus Neder land voor de tweede maal verlaat, om weer naar het missiegebied in Nieuw Guinea te vertrekken, dan zal hij zeer zeker met genoegen terug denken aan zondag 3 febr. Bij gele genheid van zijn koperen priester jubileum werd 'hem een feestelijke dag aangeboden, die in alle opzich ten af was. 's Morgens om half negen droeg pater Meyer een plechtige H. Mis op in de parochiekerk van de HJH. Engelbewaarders. De buitenker kelijke viering stond in het teken van een receptie 's middags om twee uur en voor de gehele parochie een feest avond in het verenigingsgebouw. Op de officiële receptie om twee uur, waarbij het kerk- en armbestuur en vrijwel alle besturen van de paro chiële verenigingen en instellingen aanwezig waren, sprak kap. A. Soers het welkomstwoord. Op kinderlijke v/ijze werd pater Meyer gelukge wenst door kinderen van de kleuter en meisjesschool. Vervolgens kwamen de gidsen aan de 'beurt, die hun ge lukwensen gepaard lieten gaan met do aanbieding van twee ampullen. De meisjesclulb, de VKAJ en de KAJ boden gezamenlijk 40 grote platen, met afbeeldingen uit het oude en nieuwe testament aan. Olympia deed haar gelukwensen vergezeld gaan van enige kandelaars, terwijl de LTJ en de tafeltennisver eniging respectievelijk een reiswek- ker en enige bloemen aanboden. Het jongenskoor zorgde voor de muzikale omlijsting. Uitverkocht gebouw. Toen men om acht uur met de feestelijkheden in het Ver.-gebouw een aanvang maakte was het gebouw tot de laatste plaats bezet. De avond, die door de broeders (dus origineel) georganiseerd was bestond uit korte schetsjes die meestal betrekking had den op het leven van Pater Meijer, rhythmische dans en demonstraties door de gymnastiekveren. Olympia, muziek en zang. Vijf schooljongens leidden de avond in. In een geestig voordrachtje ver telden zij de pater dat deze avond maar een allegaartje zou zijn. Dit al legaartje bleek een goed verzorgde avond te zijn van 17 verschillende nummers, die non-stop afgewerkt werden en waarin de jubilaris het nogal eens moest ontgelden vanwege zijn omvangrijkheid. Aan het einde van de avond sprak Pater Meijer een woord van dank. Hij was bijzonder getroffen dooi de spontaniteit die men bij dit feest getoond had. Als ik in Nieuw Guinea geweest was, was het koperen jubi leum ongemerkt voorbijgegaan. Als missionaris doet het je goed in je eenzame uren te weten dat men thuis aan je denkt en met je mee leeft. Pater Meijer zou het zeer op .prijs stellen als hij vaak brieven uit De Engel mocht ontvangen. Al zijn de schrijvers wildvreemd. Het is een goede ruggesteun en ze krijgen prompt allemaal antwoord terug. Misschien, zei pater Meijer, kan ik bij mijn volgende vacantie mijn zil veren jubileum thuis vieren. Uitvoering Nut en Vermaak. In Mariënburcht gaf de toneelvereniging Nut en Vermaak zondagavond haar donateursuitvoering. De heer A. v. Wicheren, voorzitter, sprak een kort openingswoord. Deze keer zou er nu eens een blijspel op gevoerd worden in 3 bedrijven, ge titeld: Rozenwater en Appelbloesem van W. E. Wout. Het stuk handelt over een hoeden zaak. De hoeden, welke gemaakt wor den, kunnen de ondernemers niet kwijt raken, daar de modellen te oud zijn, en zodoende dreigt de zaak fail liet te gaan. De eigenaars schelden1 elkaar uit als er weer iets mis is, doch kunnen niet buiten elkaar. Uiteinde lijk komt er dan een jongeman en deze vindt een nieuw model hoed uit, waarmee de zaak van de ondergang is gered. Zeer goed spel lieten de compagnons Adr. v. d. Berg en C. Schenk zien. Vooral de uitspraak en de gevatheid van antwoorden was dikwiijils uitstekend. Mej. R. van Graas, was weer als vanouds en zelfs twee bazen te erg als echtgenote van Gerrit Vonk, de reiziger, en later in de dubbelrol van Eva Malheur, een actrice, wist zij zelfs de geliedfe van Josef Rozenwater te worden. Ook de overige speelsters en spelers deden het niet onverdien stelijk en allen kunnen op een zeer geslaagde avond terugzien. De donateurs, die voor zondag a.s. een uitnodiging hebben ontvangen, hebben nog een gezellige lachavond voor de boeg. KATWIJK Ko-Plu-Ko. De Konijnen- en Pluimveevereniging Katwijk en Om streken hield onder leiding van voor zitter L. A. Kreft de jaarvergadering, waar de secretaris de heer J. West hoek Jr. in zijn jaarverslag een over zicht gaf van de activiteiten uit 1956. Spr. memoreerde het deelnemen aan de gehouden Kringtentoonstelling te Hillegom. De penn. de heer H. Ouwe hand, kon tot slot een batig saldo vermelden uit zijn verslag van 1 36. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heren I. Schad- 'de van Doorn. J. Westhoek en P. van der Kwaak met bijna algemene stemmen herkozen en in de vacature J. Rootselaar werd de heer G. J. H. Bosch gekozen. Na uitreiking van de behaalde ereprijzen van de tafel keuring en de Kringtentoonstelling werd de vergadering gesloten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2