S)e CoicbeSou^o/nt Wie is er ziek in Moskou? Spaak kwam eens praten met Luns Brits-Amerikaanse defensie-besprekingen UNO-leger als schild tussen Israël en Egypte Vai&teCiffce Oaa%d had aandacht aan hCeine hijketi Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 4 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14023 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m Telefoontjes f 1.50 Nederland niet ontevreden De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul Henri Spaak, is zaterdagmiddag in Den Haag gearri veerd, waar hij met zijn collega Luns van gedachten heeft gewisseld over de Europese markt en de Euratom. Na afloop zeide minister Luns: „deze besprekingen hebben e«n goed verloop gehad en wij hebben ons nog eens kunnen realiseren hoe parallel onze belangen lopen". Ook minister Spaak onderstreepte, dat de conferentie vruchtbaar was geweest en veel verheldering had gebracht. Hierdoor zou de bijeen komst, die maandag (vandaag), in Brussel op ministerieel niveau wordt gehouden, gemakkelijker verlopen, zo zeide hij. Het moeilijkste, probleem was ech ter, d:at der overzeese gebiedsdelen en Spaak was van oordeel, dat daar voor ook maandag nog niet een vol ledige oplossiinig gevonden zou kun nen wordlen. Wat de gemeenschappelijke tarie ven betreft verklaarde minister MacMillan niet naar Moskou Premier Harold Mcmillan van En geland heeft zijn Russische ambtge noot Boelganin meegedeeld, dat hij in mei geen bezoek aan Moskou zal kun nen brengen. (In juli van het vorige jaar deelde de toenmalige premier Eden in het Lagerhuis mee, dat hij en minister Selwyn Lloyd in mei Moskou zouden bezoeken). Als reden geeft Mcmillan op, dat hij het te druk heeft. Hij heeft de hoop uitgesproken dat er zich een toestand zal ontwikkelen, waarin een bezoek van deze aard zowel voor Boelganin als van internationaal standpunt be zien welkom zal zijn. Onze fotograaf maakte tijdens deze ontvangst bijgaande ongedwongen foto van de beide staatslieden. Links staatssecretaris drs E. H. v. d. Beugel. Spaak, dat dit vraagstuk vrijdagavond nog eens door de delegaties in Brus sel was behandeld, waarbij een voor uitgang geboekt werd. „Wij staan nog voor een berg van moeilijkheden, maar we zullen er zonder twijfel in slagen ons hier langzamerhand door heen te graven", aldus de minister. Minister Luns deelde nog mede, dat op het gebied van het landbouw probleem een grote stap voorwaarts is gedaan en de Nederlandse regering niet ontevreden is over hetgeen za terdagmiddag was bereikt. Bij de besprekingen op ambtelijk niveau, die in Brussel zijn gevoerd, is duidelijk komen vast te staan dat voor Frankrijk een speciale situatie bestaat en de Franse regering niet genegen is deel uit te gaan maken van allerlei Europese gemeenschappen zonder dat hieraan een zekere tijd vooraf gaat, waarin zou moeten wor den getracht de onderlinge verschil len uit de weg te ruimen. De be sprekingen te Brussel zijn voor een groot deel gegaan over de wijize, waarop dit zou moeten gebeuren, over een tijdsduur en over de zgn. ontspanningsclausules. Frankrijk heeft hierbij veel souplesse getoond en men kan niet zeggen, dat Frank rijk aan alle punten van uitgang heeft willen vasthouden, aldus minis ter Luns. Militaire steun voor Saoed? President Eisenhower heeft koning Saoed verzekerd, dat de Verenigde Staten bereid zijn Saoedi-Arabic te helpen bij het versterken en moder niseren van deSaoedi-Arabische strijdkrachten. Dit is zaterdag in Washington vernomen. Tevens ver luidt, dat koning Saoed's kansen op economische hulp kleiner worden. De koning ontvangt jaarlijks 300 miljoen dollar aan royalties van de oliewinning. PROF. HEUSS NAAR AMERIKA. De Westduitse president, prof. Heuss, zal van 6 tot 9 maart een of ficieel bezoek brengen aan de -Ver. Staten, aldus heeft een officiële woordvoerder maandag in Bonn mee gedeeld. Hij zal gaan in gezelschap van de minister van buitenlandse zaken van de Bondsrepubliek, Heinrich von Brentano, en andere functionarissen. Ongeregeldheden op Cyprus Een menigte Turkse Cyprioten heeft zondag brand gesticht en Griek se woningen en auto's in Famagusta met stenen bekogeld. Dit gebeurde na de begrafenis van een Turkse politie agent, die zaterdag bij een bomaan slag het leven verloor. De branden werden snel geblust. Elf Griekse Cyprioten zijn in een ziekenhuis opgenomen. Zij hebben verwondingen opgelopen bij de onge regeldheden. De leider van de Turkse gemeen schap op Cyprus, dr Fadil Koetsjoek, heeft in een telegram aan secretaris generaal Hammarskjoeld van de V.N. geprotesteerd tegen de jongste bom aanslagen en Griekenland recht streeks verantwoordelijk gesteld voor „het terrorisme op Cyprus". Geleide projectielen uit Amerika De Amerikaanse regering heeft er in toegestemd, Engeland geleide pro jectielen te leveren ten einde Enge land in staat te stellen, zijn troepen sterkte te verminderen, zo wordt uit Washington vernomen. Deze wape nen zijn erop berekend, dat er atoomladingen in worden aangebracht die in Engeland vervaardigd zullen worden. Eveneens wordt vernomen, dat de Amerikaanse regering Engeland (en andere landen van de Navo) verzocht heeft, een verlaging van de troepen sterkte uit te stellen tot de Ameri kaanse wapens die tegen zo'n verla ging opwegen beschikbaar zijn. De Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, is gisteren uit Wash ington te Londen teruggekeerd. Kort voor zijn vertrek uit de Ver. Staten zei Sandys dat Engeland nu zijn de fensiebegroting kan besnoeien in de wetenschap dat de Verenigde Staten Voor de zesde maal terugtocht geëist De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft zaterdagavond voor de zesde maal een beroep op Is raël gedaan, zich zonder verwijl uit Egypte terug te trekken. Verder werd een Amerikaans plan goedgekeurd om een vredesleger van dc Verenigde Naties als schild tus sen Israël en Egypte te laten dienen. Het verzoek tot terugtrekking van de Israëliadhe troepen werd gedaan met 74 tegen twee stemmen bij twee onthoudingen. Israël en Frankrijk stemden tegen. Luixemlburg en Ne derland onthielden zioh van de stem ming, terwijl Hongarije en Zudd- Afrika afwezig waren. De Amerikaanse resolutie voor de legering van V.N.-soldaten tussen Is raël en Egypte werd goedgekeurd met 56 tegen nul stemmen bij 22 onthou dingen. Van de stemming onthiel den zioh de landen van de communis- bsche en Arabisicihe blokken alsmede Frankrijk, Nederland en Israël. Israël tegen. Kort voordat tot stemming zou worden overgegaan, verwierp Israël het compromisplan. Het land gaf te verstaan, dat het vastbesloten is in het gebied van Sharm El Sheikh aan de Golf van Akaba en de strook van Gaza te blijven, totdat het hechte waarborgen voor zijn belangen daar heeft verkregen. Egypte aanvaardde 't plan voorwaar delijk. De Egyptische minister Mah- moud Fawzi verklaarde zioh akkoord met de legering van V.N.-soldaten Onvoldoende. De Nederlandse vertegenwoordiger, mr. C. W. A. Schünmann, zed o.m. „De Nederlandse regering is van oordeel, dat de tweede resolutie op het ogen blik niet de betrouwbare waarborgen voor ihet voorkomen van nieuiwe ge schillen inhoudt, die de toestand eist. De Amerikaanse afgevaardigde Ca bot Lodge waarschuwde „ernstig en plechtig", dat hij ndet kon voorspel len wat het gevolg zou kunnen zijn van een aanhoudende Israëlische wei gering om de wil van de algemene vergadering, zoals die in de twee in gediende resoluties tot uitdrukking wordt gébracht, na te leven. „Verkiezingen" in Roemenië Roemenië heeft zondag zijn tweede grote nationale vergadering (parle ment) na de oorlog gekozen. Volgens radio-Boekarest hebben in sommige plaatsen alle kiezers hun stem uitge bracht. In de Roemeense hoofdstad stemde 94 pet. van de kiezers. Voor de 347 zetels waren 437 kan didaten. Deze zijn aangewezen door arbeidersorganisaties onder leiding van de communistische partij. De meeste kandidaten zijn lid van de communistische partij. Er zijn er echter ook enkele onder, die vroeger betrekkingen hebben gehad met an dere partijen en enkele „gerehabili- teerden", die als vijanden van het re gime gevangengezeten hebben. Naar radio-Boekarest meldt, heb ben incidenten zich niet voorgedaan. De (kiezers begaven zich in optocht langs de IsraëlischEgyptische be-naar de stembureaus begeleid door standslijn, maar over hun aanwezig heid in Sharm El Sheikh liet hij zich niet definitief uit. Op zijn thuisreis van Australië, waar hij de olympi sche spelen bijwoonde, heeft de Hertog van Edinbnrgh aan boord van het Britse koninklijke jacht „Britannia" het eiland Ascension aangedaan, dat een bevolking fcfeeft van nog geen tweehonderd zielen. De foto laat zien hoe de nog steeds baardige hertog, toen hij voet aan land zette, werd begroet door de kinderen van het eila nd. De hertog was de eerste koninklijke bezoeker in de historie van het eiland. muziekkorpsen. In vele plaatsen werd voor de stembureaus gedanst. Het aantal kiezers in Roemenië wordt geschat op 10.800.000. Maarschalk von Paulus overleden Veldmaarschalk Friedrich von Pau lus, die in de Tweede Wereldoorlog de aanval van het Duitse leger op Stalingrad heeft geleid, is vrijdag op 67-jarige leeftijd in Dresden overle den. Von Paulus keerde .eind 1953 uit Sowjet-Russische gevangenschap naar Duitsland terug en bleef in de ooste lijke zóne, ofschoon zijn naaste fa milie in West-Duitsland woonde. Zijn vrouw overleed in 1949 in West- Duitsland. Von Paulus was beroepsofficier sinds zijn negentiende jaar. In de Eerste Wereldoorlog bereikte hij de rang vari kapitein. Tijdens de slag om Stalingrad werd hij door Hitier tot generaal-veld- maarschalk bevorderd. Enige ma*en had hij Hitier om verlof verzocht zich met zijn leger terug te trekken, het geen werd geweigerd. Zijn zesde leger werd door de Rus sen bij Stalingrad vernietigd. Een jaar na zijn gevangenneming werd Von Paulus le leider van Het Comité voor een Vrij Duitsland, in 1944 in Moskou opgericht, waarin vele Duitse officieren waren opgeno men die een communistische ..her scholing" hadden ondergaan. Velen van hen hebben later medegewerkt aan de opbouw van het Oostduitse volksleger. De Sowjet^minister van Defensie, maarschalk Sjoekof, heeft zich zon dag in prijzende bewoordingen uitge laten over Von Paulus. Sjoekof noemde Von Paulus een „zeer ervaren generaal". „volledig onze economische en finan ciële positie begrijpen". De minister verklaarde dat er meer is bereikt dan hij verwachtte. In Londen heeft men de indruk dat minister Sandys in Washington te vens regelingen heeft getroffen voor een spoedige ontmoeting tussen pre sident Eisenhower en premier Mac- millan. Studenten hielpen vluchten Zes studenten vier Britten, een Noor en een Amerikaan zijn za terdag door Hongarije uitgewezen. De studenten kwamen zaterdagmiddag bij de grenspost Nickelsdorf in Oos tenrijk aan. Onder hen bevond zich de negen tienjarige Judith Cripps, kleindoch ter van wijlen Sir Stafford Cripps. De vier Britten waren sinds 17 ja nuari door de Hongaarse autoriteiten vastgehouden. De Noor en de Amerikaan vertelden bij hun aankomst in Oostenrijk, dat zij zich hebben beziggehouden met het overzetten van Hongaarse vluch telingen over het Neusieler meer. Volgens radio-Boedapest zijn huis zoekingen gehouden bij studenten, van wie velen wapenen bleken te be zitten. Een aantal studenten is gear resteerd. Een twintigjarig meisje en een le gerofficier zijn zaterdag uit Hongarije opgehangen. Zij werden beschuldigd van het organiseren en leiden van ge wapende groepen tijdens relletjes in Gyolavart, op 17 december. Radio-Boedapest maakte maandag ochtend weer bekend, dat een aantal studenten is gearresteerd wegens contra-revolutionaire activiteit. Bij huiszoekingen heeft de politie een belangrijke hoeveelheid wapens ge vonden. Over twee maanden meer olie? Naar d'e mening van de Amerikaan- se regering zullen de komende 60 da gen een kritieke periode voor de olievoorziening van West-Europa vor men. Daarna zal de situatie beter wor den, voornamelijk als resultaat van een aanzienlijke daling der stookolie behoeften voor verwarmingsdoelein den, zowel in Europa als in de Ver. Staten, en als gevolg van een uit breiding der olieleveranties uit het Nabije Oosten. Deze verwachting houdt rekening met de waarschijn lijkheid, dat over enige weken het verkeer door het Suezkanaal, zij het gedeeltelijk, zal worden hervat. Volgens Hugh Stewart, directeur van de afdeling olie en gas van het Amerikaanse departement van Bin nenlandse Zaken, dde deze mededelin gen op een persconferentie deed, zal president Eisenhower spoedig beslis sen, welke maatregelen hij zal nemen om de Amerikaanse olieleveranties aan West-Europa uit te breiden. Vliegramp in Frankrijk Bij Saint Lo in Normandië zijn za terdagmiddag twee Amerikaanse tankvliegtuigen van het type Kb-29 tijdens een oefenvlucht met elkaar in botsing gekomen en verongelukt. Veertien van de negentien inzittenden zijn om het leven gekomen. Vijf be manningsleden zijn gewond. De brandende wrakstukken zijn over een afstand van verscheidene kilometers in het ogen veld terecht gekomen. Volgens ooggetuigen zijn vier man nen met valschermen uit de toestel len gesprongen. Eén van hen is later dood teruggevonden. De vliegramp in de V.S. Het Amerikaanse passagiersvlieg tuig, dat vrijdagavond bij het New- yorkse vliegveld La Guardia is neer gestort, had volgens de laatste be richten 102 mensen aan boord. Er zijn twintig doden en zestig gewon den. Geen Uno-troepen in Kasjmir Premier Nehroe van India heeft zondag op een verkiezingsbijeenkomst te Nieuw Delhi verklaard, dat India nooit de legering van vreemde troe pen op zijn grondgebied zal dulden. Hij zei dit in een commentaar op het voorstel van Pakistan om een polltie- leger van de V.N. naar Kasjmir te sturen. Volgens Nehroe is het voorstel tot het zenden van een politieleger van de V.N. naar Kasjmir in strijd met het „fundamentele recht van India om troepen in Kasjmir te legeren". „India heeft tot dusver de aanwe- zegheid van e enPakistaanse strijd macht in een deel van Kasjmir slechts geduld in het belang van de vrede", aldus Nehroe, die eraan toe voegde, dat het politieleger van de V.N. naar Egypte was gegaan met toestemming van de Egyptische rege ring. Een zieke in het Kremlin Een Duitse specialist uit Keulen is op verzoek van de Russische ambas sade te Bonn naa" Moskou gereisd om een Russische leider te behandelen. De dokter, een internist, wist niet wie het was, maar volgens zijn mede delingen leek de patiënt niet op Ma lenkof of Sjepilof, van wie bekend is, dat zij ziek zijn. De specialist wilde niet zeggen, waaraan de patiënt leed, doch wel kon hij zeggen, dat deze er ernstig aan toe was. Het Amerikaanse blad „New York Daily News" meent uit kringen van de Amerikaanse geheime dienst te weten, dat de man de Sowjet-vice- premier Kaganowitsj is, die een le vensgevaarlijke schotwond zou heb ben. Het blad schrijft, dat Kaganowitsj, de enige Jood in de Sowjethiërarchie, een vertegenwoordiger is van de „oude, doorgewinterde Stalinisten, die Kroestsjef en Boelganin de macht willen ontnemen". Volgens het be richt zouden Boelganin en Kroestsjef bevolen hebben Kaganowits neer te schieten, maar „er liep iets mis". „Kaganowitsj werd slechts zwaar ge wond bij de aanslag van donderdag avond en wordt nu kennelijk met alle mogelijke zorg omringd", aldus de „Daily News". Aanhoudend zacht Zondag drong een nieuwe hoeveel heid zachte lucht uit het zuiden ge leidelijk ons land binnen. In verband daarmede kwamen in het zuiden van Nederland gisteren maximumtempe raturen voor van 14 graden. In het noorden van het land liep de tempe ratuur niet hoger op dan ongeveer 8 graden. Op de oceaan houdt de depressieac tiviteit aan. Ten zuidwesten van Ierland werd vanmorgen een nieuwe depressie aan getroffen met een luchtdruk in het centrum van 965 mb. Onder invloed van deze storing neemt de wind in onze streken toe uit zuidelijke rich ting, waardoor de aanvoer van zachte lucht voortduurt. Aangezien ons land de komende 24 uur binnen de invloedsfeer van de depressie komt, zal er vrij veel be wolking zyn met later wat regen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL BEWOLKING. Zacht weer met veel bewol- j king en plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tus- sen zuid en zuidwest. i S 5 Febr. zon op 8.16; onder 17.37; maan op 9.49; onder Hoogwaterstanden 5 Febr v.m. 6.30; n.m. 6.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bow. —1 C. OSLO motregen 1 KOPENHAGEN geheel bew. 3 ABERDEEN licht bew. 3 LONDEN motregen 9 AMSTERDAM onbewolkt 7 BRUSSEL onbewolkt 7 PARIJS onbewolkt 6 BORDEAUX onbewolkt 6 GRENOBLE mist 0 NICE regen 9 BERLIJN nevel 5 FRANKFORT mist 4 MüNCHEN geheel bev. 4 ZURICH nevel 2 GENèVE nevel 1 LOCARNO regen 4 WENEN motregen 1 INNSBRUCK geheel bew. 3 ROME geheel bew. 11 MALLORCA onbewolkt 4 Korreltje Luiheid verteert iemand sneller dan arbeid hem doet slijten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1