if Landbouwcongres te Utrecht kreeg met 7000 deelnemers demonstratief karakter Economische toestand sinds jaren scheefgegroeid A'damse middenstands centrale betreurt K.A.B.-actie tegen prijsopdrijving Tweede Kamer aanvaardde de verhoging der topsalarissen Rationeler uitoefenen van de visserij wenselijk Koorddanseres stort naar beneden Er hing geen net BLOEMETJES Ir. Staf legt eerste steen voor woonoord oorlogsinvaliden ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Het agrarisch congres, dat gisteren door het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond te Utrecht was be legd, heeft zoveel belangstelling getrokken, dat de beschikbare Jaarbeurs hallen niet meer de toegestroomde boeren en tuinders konden bevatten, zodat op het laatste moment een deel van de 7.000 belangstellenden in het congresgebouw Tivoli moest worden ondergebracht. Alhoewel het congres demonstratieve tendensen vertoonde er werden spandoeken ontrold met aanmoedigingen om naar Den Haag te gaan is het geheel rustig verlopen. 1: Een redelijke beloning voor de kwekers in het agrarisch bedrijf is niet door de regering mogelijk gemaakt. 2: De regering wordt uitgenodigd op korte termijn de door het Land bouwschap aanbevolen middelen om deze toestand te verbeteren te realiseren. Aangedrongen wordt op speciale voorzieningen tegen wateroverlaat, waarvan vooral het oosten des lands te lijden heeft. 3: GEEN EVENWICHT. De voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw-comité consta teerde, dat in de landbouw de kosten sneller stijgen, dan het bruto-inko- men en dat enige overeenkomst met het inkomen van vergelijkbare groe pen niet aanwezig is. De voorzitter van de Christelijke Boeren -en Tuindersbond noemde als oorzaken, dat de agrarische sector niet van de gestegen welvaart profi teert, o.m. de misoogsten van 1954 en 1956, waarvoor geen reserves aanwe zig waren en het feit, dat in de zui velsector de garantieprijs de werke lijke prijs is geworden. DE FOUT. De toestand, zoals die thans is ge groeid, spruit uit de principe-fout, dat voor grond en gebouwen de gel- 200 Miljoen bestemd voor landbouw Naar de .Volkskrant" verneemt is in het kabinet de beslissing gevallen over het invoeren van een aantal ex tra-maatregelen ten behoeve van de landbouw. Deze maatregelen zullen in totaal een bedrag van 200 miljoen gulden (op jaarbasis) belopen. Voor de landarbeiders is een bedrag van ongeveer 25 miljoen gulden gereser veerd; zij zullen hun tweede drie percent loonsverhoging krijgen en twee percent meer vakantietoeslag zodat deze op 4 percent komt). Het is nog niet bekend hoe de rest van deze 200 miljoen gulden (175 miljoen) verdeeld zal worden over de andere landbouweisen (eigenaarslas- ten, beloning van de boer en belo ning van de handenarbeid van de ge zinsleden). Hetzelfde geldt voor de uit dit alles voortvloeiende lasten voor de consument (doorberekening in de prijzen) en voor de schatkist (de al gemene middelen). Naar het blad verder verneemt, zou de regering van plan zijn, in het ka der van de bestedingsbeperking, de accijns op tabak en tabaksartikelen te verhogen. Dat is dan een van de fis cale maatregelen, die in de beste dingsnota zullen worden voorgesteld. KLEINE AMBACHTSREDRIJVEN IN HAAGSE BINNENSTAD IN EEN GEBOUW. Het ligt in het voornemen van b. en w. van 's-Gravenhage de kleine ambachtsbedrijven die te zijner tijd de te saneren gebieden in de binnen stad zullen moeten verlaten, onder te brengen in een bedrijfsgebouw dat zij zich voorstellen te doen verrijzen op een terrein dat deel uitmaakt van het saneringsplan „Kortenbosch". Het financieringsprobleem zal hierbij een grote rol vervullen. dende pacht is aangehouden en de handenarbeid van de boer niet op de juiste waarde is gewaardeerd, aldus de voorzitter. In 1955 is de noodtoe stand op het boerenbedrijf aan het licht gekomen; toen bleek hoe de af weerkracht van deze sector verzwakt was door het foutieve uitgangspunt. Een herstel ineens achtte de voorzit ter noodzakelijk. Daarom kon de voorzitter zich niet verenigen met het regeringsstand punt, dat per 1 januari 1957 de toe stand in het Nederlandse bedrijfsle ven statuair moest worden gesteld, daar de positie van de landbouw op die datum scheef gegroeid was. De algemene secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond herinnerde aan het schrijven van de minister-president, die op 4 januari gevraagd had onverkort mede te blij ven werken aan de loon- en prijssta- bilisatie, ook wanneer de bestedings beperking verwerkelijkt zal worden. Het tijdstip, waarop de regering de consumenten-subsidies wil afschaf fen, achtte de secretaris ongelukkig gekozen. De voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij gaf als laat ste spreker een beeld van de weinig aantrekkelijke plaats, die de boer in de Nederlandse samenleving inneemt. Hij schilderde de tegenstelling stadplatteland en vroeg technische en sociale verbeteringen voor het platteland om de zuigkracht van de stad te doen afnemen. Informatiesysteem gehekeld De actie tegen ongeoorloofde en men doordat de deskundigen, waar over de K.A.B. beschikt, de ingeko men klachten zal selekteren. In het kader van een medewerking aan het verbeteren der economische positie van de Nederlandse volks- ongemotiveerde prijsstijgingen, die j huishouding, zou de K-A.B. onge- de afdeling Amsterdam van de K. twijfeld een constructieve bijdrage A.B. gaat ondernemen, wordt door de j kunnen en behoren te leveren, door de moeilijkheden waarvoor regering, bedrijfsleven en consumenten zich in noodzakelijke eendracht geplaatst zien in eigen kring duidelijk naar voren te brengen. Haar grote taak van medeverantwoordelijkheid zou zij op deze wijze beter vervullen dan door te pogen de verantwoordelijk heid der regering over te nemen en te bemoeilijken, aldus de A.M.C. Amsterdamse middenstandscentrale ten zeerste betreurd. De A.M.C. staat volledig achter het standpunt van de landelijke middenstandsbonden, die verklaard 'hebben, dat in 's lands belang het prijzenniveau gestabiliseerd dient te worden en die aan de regering hun medewerking bij deze politiek hebben toegezegd. De actie van de K.A.B. wordt volgens de A.M.C. ondernomen zonder overleg met het bedrijfsle ven. De A.M.C. is ten zeerste verwon derd over bedoeld optreden van de K.A.B., omdat deze zich hiermede beweegt op het terrein van de over heid. Een dergelijk streven acht de A. M. C. niet bevorderlijk voor een or delijke samenleving. Slechts wor den op deze wijze onnodig en ten on rechte sociale tegenstellingen opge roepen. Immers inschakeling van de consumenten bij een controle op het prijzenbeleid kan in eerste instantie slechts 'betrekking hebben op de consumptieve sektor. De wijze waar op bovenbedoelde campagne is opge zet kan derhalve aanleiding geven tot verbreiding der gedachte dat de laatste schakel in het productieproces geneigd zou zijn de regeringspoli- tiek met betrekking tot de prijzen- stabilisatie te negeren, aldus de Am sterdamse Middenstandscentrale. Bovendien vraagt de A.M.C. zich af hoe men de consumenten in staat denkt te stellen na te gaan of er van „ongeoorloofde" prijsstijging sprake is. Het is een uitermate ongelukkig beleid degenen, die in eerste instantie slechts belang hebben bij prijsda ling en in het algemeen niet de min ste deskundigheid met betrekking tot de „geoorloofde" prijzen kunnen hébben, als informatiebron in te schakelen. Ook hierdoor kunnen alleen maar sociale tegenstellingen worden ge schapen, die niet worden weggeno- Kosten 10 miljoen De Tweede Kamer heeft gister middag de verhoging van de sa larissen van hogere ambtenaren aanvaard. De stemming, die ge houden werd na zeer spannende debatten, kreeg als uitslag 77 te gen 55 stemmen. De zege van minister Struycken werd van een stampvoUe tribune ademloos ge volgd. Ondanks de felle aanval len van de P.v.d^A. heeft de mi nister stand gehouden. Indien straks ook de Eerste Kamer met dit besluit instemt, zal de regering 10 miljoen méér uittrekken om de topsalarissen omhoog te brengen met percen tages van 7.917.6 procent. Het amandement-Blom betreffende de verbetering van de salarissen van het burgerlijk rijkspersoneel werd met 76 tegen 57 stemmen verworpen. Feitelijk is het aanvaarden van dit voorstel het gevolg van de houding van de A.F -fractie. De heer J. Smal- lenbroek, die sprak namens de gehele fractie met uitzondering van mr Roos- jens, zei dat de gedane toezegginen van de bewindsman om enige verbe tering te brengen in de salarissen van de lagere en middelbare ambtenaren, zijn fractie enige genoegdoening had geschonken. Tevreden is men echter nog niet. [De drie Staatkundig Gereformeer den lieten door ds P. Zandt weten, dat men gee nsteun aan een kabinet wilde verlenen, waarvoor men geen verantwoording wenste te dragen. Prof. mr P. J. Oud noemde de hou ding van de P.v.d.A. een frontale aanval van de grootste regeringspar tij. Hij ried de minister aan de por tefeuille-kwestie te stellen. Maar minister Struycken meende, dat het te betreuren zou zijn zulk zwaar geschut in stelling te brengen. Op zakelijke merites poogde hij een meerderheid te krijgen, ondanks de socialistische tegenkanting. Op zijn beurt beschuldigde de heer Blom prof. Oud er van alleen maar voor de belangen van de hogere amb tenaren op te komen. Prof. Oud repliceerde hierop op fel le wijze. Hij wees er op, dat mr van Dijk ook voor de belangen van de an dere ambtenaren gepleit had. Hierop volgde de temming. Vele Kamerleden wensten minister Styuyc- ken geluk met de zwaar bevochten zege. „DE OPMARS" VERNIEUWD. De Kath. Volkspartij heeft haar blad „De Opmars" een vernieuwings- kuur doen ondergaan en onder hoofd redactie gesteld van dr. W. J. Schuyt. Tegelijkertijd is de oplage ver hoogd tot 250.000 exemplaren, die we kelijks aan de K.V.P.-leden-gezins- hoofden worden toegezonden. Het eerste gewijzigde blad behan delt een groot aantal problemen, zo als die van de landbouw en de pool- plannen, en laat de lezers kennisma ken met enige jonge Kamerleden. Dr. Schuyt opent de serie in bevattelijke toon geschreven artikelen met een verantwoording, waarin hij een be roep doet op de leden tot daadwerke lijke medewerking aan het blad. In Uw huisapotheek horen Witte Kruis-poeders tegen de pijntjes van elke dag. Witte Kruispoeders in huis houden de dokter uit huis! PANAMEES SCHIP OP DRIFT IN ROTTERDAMSE HAVEN. De gehele avond zijn gisteren ze ven sleepboten in touw geweest om het 7148 bruto registerton metende losgeslagen stoomschip „Rayo" van de rederij Gaviota Cia de Nav s.a. de Panama weer aan zijn boeien in de Waalhaven te krijgen. Omstreeks zes uur raakte het schip, dat in genoemde haven op sloom lag, door de harde wind los en dreef af in de richting van pier III. Aan deze nog vrij nieuwe pier lig gen tal van binnenschepen en enige ervan werden door het losgeslagen zeeschip geraakt. Het schip maakte schade aan boeien, kraanbalken e.d- terwijl door de schokken ook schade aan de inrichting van de schepen werd toegebracht. Bovendien werd een vlet gekraakt. Tevens ontstond schade aan onderdelen van de pier. Omstreeks tien uur had men het schip weer op zijn plaats en werd het voor de tweede keer afgemeerd. De visserijdagen te Bergen Haringvisserij hoofdprobleem Tijdens de te Bergen gehouden vis serijdagen, die op de volkshogeschool te Bergep een traditie zijn geworden en voor de elfde keer plaats hadden, heeft ir G. L. Lienesch de directeur der visserijen in Nederland, een wel komstwoord gesproken tot de vele aanwezigen die uit het bedrijfsleven, van de vishandel en uit de overheids kringen tegenwoordig waren. De dis cussies die gevoerd werden, sloten aan op de beide inleidingen door de biologen drs L. K. Boerema die een algemene visie gaf en drs J. J. Zijl- gtra, die 'n cespecialiseerde serie op merkingen maakte over de dreigende overbevissing van de Noordzee. Een goede maatstaf, aldus drs. Boe rema, om eventuele overbevissing na te gaan, wordt geleverd door de tota le bevissing te bestuderen en het pro centuele verlies van de visstand als gevolg van de bevissing vast te stel len. Het onderzoek heeft zich zowel nationaal als internationaal de afge lopen jaren sterk uitgebreid en daar door kan het effect van mogelijke Eén luchtnum/mer zullen wij ons in het bijzonder blijven herinneren: dat van „Les deux Geraldos", Made leine en René; het jonge Franse echtpaar dat met ongeëvenaarde vermetelheid en een onzegbare charme aan de vaste trapeze ver bluffende prestaties leverde. Zó hachelijk echter, dat velen het hoofd afwendden. Zij werkten zonder net. Elk moment imeende men de cata strofe te moeten verwachten. Tel kens was het of Madeleine reddeloos weggleed in de diepte. Maar in de onmogelij'kste standen wist altijd weer René met z'n ijzeren greep haar polsen, har enkels te vangen. Op het kritiekste moment haakten tóch weer de voeten van de een om die van de anderéén vlugge lichaamsbeweging was dan voldoen de om hen weer samen te brengen op de trapeze. Toch voorvoelde men dat het eenmaal mis moest gaan. Eén ondeelbaar moment van ver traagde reactie, het wegglijden van een hand of voet langs de door transpiratie natgeworden huid U kent de spanning vóór de scher- ui^en van het circus. Maar die er échterdaar maakt u kennis mee ih het eerste Nederlandse circus- boek, waar dit fragment uit geno men is. „De Bonte Droom van het Circus" vertelt u de boeiende en af wisselende geschiedenis van het cir cus door alle eeuwen heentot vandaag toe! Voor slechts 2.50 koopt u dit nu al befaamde werk van de schrijvers J. v. Do veren en Fred Thomas bij uw roomboterleve- rancier. En u kunt het ook recht streeks bestellen bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag, dan ontvangt u het per om gaand onder rembours, zodat u er al die lange winteravonden van genie ten kunt! Met prachtige kleurenplaten en leu ke tekeningen verlucht, en ruimte voor nóg t eer kleurenplaten en fo- toreprodulcties die u gratis krijgt voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er één aan. (Natuurlijk ook op koelhuisboter) Neem een pakje extra voor de zon dag! Advertentie. TWEE JOY RIDERS GEARRESTEERD TE HAREN. Door de gemeentepolitie te Haren zijn twee jongemannen uit Haren we gens joy-riding, meermalen gepleegd, gearresteerd. Met deze arrestatie zijn waarschijn lijk vele misdrijven van de laatste tijd opgehelderd, want dit tweetal zou zich verder hebben schuldig gemaakt aan inbraak in een fabriekskantoor, diefstallen uit onbeheerd staande auto's, diefstal van een blik benzine en van een pot met haringen, waar van de inhoud in het centrum van Haren in de brievenbussen werd ge deponeerd. De lege glazen pot werd door een slaapkamerraam gegooid. Nieuwe hoogovens aan Maas-monding Studiecommissie ingesteld Te Rotterdam is hedenochtend een stiheting in het leven geroepen, ge naamd „Staal-Studie-Stichting". Deze stichting heeft ten doel de be studering van de mogelijkheden tot vestiging aan de mond van de Nieuwe Waterweg of elders aan de kust in Nederland van een nieuwe hoogoven- en staalindustrie ter vervaardiging van Thomasstaai en daaruit te fabri ceren lichte walsprodukten, zomede de voorbereiding van daartoe strek kende plannen. Er is reeds contact opgenomen met diverse leveranciers van hoogover- staal en walsinstalalties, o.w. Krupp. De stichting staat onder leiding van een curatorium, dat als volgt is samengesteld: mr. K. P. van der Mandele, voorzitter; J. Smith, pen ningmeester; dr. J. F. de Meyer, se cretaris; prof. dr. J. R. N. van den Brink, mr. J. Burgrhout, H. J. van der Esch, dr. C. F. Karsten, R. Ver dam en or. J. de Wit. De stichting heeft haar bureau ge vestigd aan het Lange Voorhout No. 62 te 's-Gravenhage. K.L.M. brengt hoeden aller landen bijeen Enkele honderden, meest vreemd soortige hoofddeksels uit alle delen der wereld zullen binnenkort op een tentoonstelling te New York te be zichtigen zijn. Deze wordt voorbe» reid door de KLM in samenwerking met een groot Amerikaans warenhuis. De hoeden zijn afkomstig uit ver scheidene van de 74 landen, waarop de KLM luchtdiensten onderhoudt. Zuid-Afrilca zond vier traditionele hoofdbedekkingen; Italië zond de zwierige hoed van de Venetiaanse gondelier en een tweetal Sardijnse dameshoeden; Zwitserland presen teert de bekende Vaud-hoed; Frank rijk de Bretonse hoofdtooi en uit Siam arriveerde de eenvoudige ngab een strooien hoed, en de rijk bewerk te haartooi van een Siamese danse res; Indonesië komt met zeventien hoofdtooisels, waaronder de kostbare hoofdbedekking van een Balinese danseres. Voorts zullen er op deze tentoonstelling de panama-hoed, een heksenhoed uit Wales, een pelgrims- hoed uit Guatemala, een Japanse hu welijkspruik en vele andere merk waardige hoeden te zien zijn. Nëderland zelf zal met zes inzen dingen present zijn, o.a. met hoofd deksels uit Volendam, Marken, Fries land, Gelderland en Brabant. Na New York gaat deze unieke tentoonstel ling naar een zestal andere Ameri kaanse steden, naar Canada en ver schalde andere landen. "Ijls AMBONEES BEKENT MOORD OP ECHTGENOTE. 43-jarige Ambonees J. L. M. uit.iSchattenberg bij Westerbork, die verleden week werd aangehouden, oihdèt men vermoedde dat hij zijn vrouw had vergiftigd, heeft nu een volledige bekentenis afgelegd. maatregelen tegen deze overbevissing gemakkelijker worden nagegaan. Hij vestigde er de aandacht op dat de intensivering van de visserij gro ter wordt maar het gewicht geringer. De vergroting van de maas wijdten der netten sorteert al effect, zeide hij. Het is bewezen dat de vangsten bij de huidige intensieve vipserij alleen maar op het huidige lagere niveau blijven. Dit niveau zou echter hoger kun nen zijn, wanneer de visserij ratione ler zou worden uitgevoerd en er dus matiger gevist zou worden. Het hoofdprobleem in deze is op dit ogen blik de haringvisserij. .Drs Zijlstra heeft hierop verder commentaar geleverd en hij kwam onder meer tot de conclusie, dat het wellicht aanbeveling zou verdienen de visserij vloot periodiek en gedeelte lijk binnen te houden, terwijl boven dien ook hier de kwestie van de maas wijdten een uitzicht zou kunnen bieden. Blijkens internationale uit spraken die onlangs nog zijn gedaan door de internationale raad voor het onderzoek van de zee in Kopenhagen, is de overbevissing van de haring wel degelijk een probleem geworden. Hij verwees het feit dat de haring door ziekte en door roof van haring- etende vogels en vissen wordt uitge dund naar het rijk der fabelen, voor zover dit als oorzaak van de snelle haringsterfte wordt genoemd. Intus sen zit dit hele probleem nog vol on duidelijke, maar onmiskenbaar be slissende factoren, doch in elk geval is vastgesteld, dat de overbevissing niet lahger eèn ver in de toekomst liggende dreiging maar een onmid dellijk gevaar boven de Nederlandse visserij is geworden, besloot spreker. KORTE golf Een bedrijfsongeval te Berg- schenhoek heeft gisteren het leven gekost aan een 25-jarige dieselmon teur uit Rotterdam. De man had te- samen met zijn broer werkzaamheden aangenomen aan een scheepje. Hij was bezig de scheepshuid te lassen, toen een zelfgemaakte 'hijsstelling door de wind werd omgeblazen. Het slachtoffer kreeg het gevaarte op het hoofd en was onmiddellijk dood, Een achteruitrijdende vrachtauto heeft gistermiddag in de Lepelstraat te Amsterdam een negenjarige jongen overreden. Het kind, dat vermoede lijk niet heeft gemerkt, dat de wa gen langzaam achteruit reed, werd met zware verwondingen naar het O.L.V.-gasthuis vervoerd, waar het bij aankomst is overleden. Professor dr. Gerard Brom, eme ritus-hoogleraar aan de r.k. univer siteit te Nijmegen en lid van de ko ninklijke Academie van Wetenschap pen zal op 17 april, zijn verjaardag, zijn 50-jarig promotie jubileum vie ren. Prof. Brom maakte levensbe schrijvingen van dr. Ariëns, Alber- dinck Thijm en prof. dr. Sehaepman. uit onze taaltuin Frontbalcon. Dwarsbomen. Miljoenenproject in Doorn Minister Staf zal op vrijdag 15 fe bruari de eerste steen leggen voor een woonoord in Doorn, dat bestemd is voor gedeeltelijk verlamde mili taire oorlogsslachtoffers. Dit woon oord, een kamp van veertien bunga lows, is een miljoenenproject van de bond van Ned. militaire oorlogs slachtoffers, waaraan het rijk voor een groot bedrag deelneemt. Scheepsberichten ALDABI 1/2 te Bremen. ALWAKI 1/2 te Bushire. ATJE RAY'S p 1/2 Wight n H. Roads. BARENTSZ 2/2 te Tj Priok. CORILLA (t) 4/2 Manilla verw. CORY- DA (t) 1/2 v Balik Papan ij Singapore. ERINNA (t) 1/2 v Pladju n Singapore. KHASIELLA (t) 2/2 Larnaca. LAREN- BERG 1/2 te Hamburg. MEERKERK 2/2 te Genua. MONTFERLAND 1/2 nm tc Las Palmas. ORANJEFONTEIN 1/2 te Antw. OVULA (t) 3/2 Balik Papan ver wacht. PRINS WILLEM III 3/2 Le Havre verw. PYGMALION 1/2 nm te Hamburg. STAD SCHIEDAM p 1/2 Gibraltar naar R'dam. STATUE OF LIBERTY (t) p 1/2 Kp Vilano n Las Palmas. VAN WAER- WIJCK 1/2 v Dar es Salaam n Fremantle werkzaamheden, De gedachte aan een behuizing voor de ernstig getroffen oorlogsin validen is uit de bond zelf voortge komen. Deze ernstig getroffenen worden „dwarsleasies" genoemd. Zij moeten zich verplaatsen door mid del van een rolstoel. Architect A. C. Gathier in Oegst- geest heeft nu een bungalow ont worpen, waarin met deze rolstoel rekening is gehouden. De deuren zijn breder, gaan gemakkelijk open en bevatten geen drempels. Scherpe hoeken in het gebouw heeft men voorkomen, opdat de man in de rol stoel niet ergens in moeilijkheden kan komen. De woonkamer is groter dan normaal om ruimte aan de rol stoel te geven. De elektrische scha kelaars en contacten worden alle op hoogte van één meter aangebracht. Omdat vrijwel iedere toekomstige bewoner de beschikking heeft over een auto, zijn bij alle veertien bun galows garages geprojecteerd, waar van de deuren vanuit de auto kun nen worden geopend en weer ge sloten. In de tweede heTt van dit jaar hoopt men de bungalows te kunnen openen. Men is reeds bezig met de

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8