DUINSTREEK Nieuw raadslid vond pak tabak op tafel Strak systeem brengt de goederen van 1t Roode Kruis bij Hongaren weeckelykse CRonycke ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT Gemeenteraad van Leiderdorp Voor de eigenlijke vergadering, ge- houden onder leiding van burgemees ter v. Diepeningen, vond eerst de in stallatie plaats van het nieuwe raads lid, de heer J. W. Boot, die de heer S. v. d. Stoel opvolgt. Met een kort woord bracht de voorz. dank aan de heer v. d. Stoel die vele jaren lid van de raad is ge weest en met grote belangstelling en kennis van zaken, daarbij respecte rende eens anders mening, de belan gen van de gemeente heeft behartigd, niet alleen als raadslid maar ook in de woonruimtecommissie heeft hij altijd naar eer en geweten gehandeld. Voorz. is hem daar zeer erkentelijk en dankbaar voor. Nadat de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid waren onderzocht werd de heer Boot binnengeleid en hem door de voorzitter de eed afge nomen. De voorz. wenst de heer Boot geluk met zijn benoeming en merkt op, dat hij bij zijn intrede in Leider dorp destijds door de vader van het raadslid is geïnstalleerd terwijl hij nu de zoon in de raad inleidt. Na een korte toespraak verzoekt de voorz. de heer Boot plaats te nemen waar deze, bekend staande als een verwoed pijproker, tot grote hilariteit van de overige raadsleden, een groot pak ta bak aantreft Onder de vele medede lingen staat o.a. dat met ingang van 1 februari als typiste ter secretarie is benoemd mej. S. de Bruijn te 's-Gra- venhage. In een uitgebreid overzicht geven b. en w. een verslag van het grondbedrijf waaruit blijkt dat de fi nanciële vooruitzichten door elkaar genomen allerminst ongunstig zijn. Cijfers van de gemeenterekening. De voorlopige rekening over 1955 wordt overeenkomstig het rapport vastgesteld. Evenzo van het woning bedrijf welke rekening een batig sal do vertoont van 9.443.46. De voor lopige gemeenterekening over 1955 heeft aan inkomsten voor de gewo ne dienst 1.504.376.74, aan uitgaven 1.497.727.65, een batig saldo dus van ƒ6.649.09. De kapitaalsdienst geeft aan inkomsten 7.855.052.87, aan uit gaven ƒ8.957.115.64, een nadelig sal do derhalve van ƒ1.102.062.77. Ook deze wordt voorlopig aldus vastge steld. 'In plaats van de heer v. d. Stoel wordt in de woonruimtecommissie gekozen de heer M. Moraal. In snel treinvaart werkt de voorz. de dertig punten tellende agende af. Slechts enkele punten leveren commentaar, dat door de voorz. snel wordt weg gewuifd, wat vooral opviel bij het voorstel tot aankoop van vier wo ningen bestemd voor de sloop. Een aanvullende mededeling kon bij de heer v. Winkel geen voldoening wekken en ook de raad stond min of meer aarzelend tegenover het voor stel zoals het in tweede instantie werd gegeven maar even vlot als bij de overige punten sloeg de voorz. met een snelle zwaai van zijn hamer er de goedkeuring over. Het bouwrijp ma ken van het derde gedeelte van com plex V werd gegund aan de heer A. Th. Stuifzand te Leiden. Aan Stik- voort's bouwbedrijf wordt verkocht 1600 m2 grond voor 26.000.en ge legen langs de M. P. Splinterlaan. De grondaankopen, behandeld in de vorige raadszitting, zijm nu in zo verre tot stand gekomen dat alleen nog geen goedkeuring is verkregen betreffende de aankoop van de heren Van der Velden, Baars en Los. Vastgesteld zijn ook de huren voor de 34 woningen aan de Splinterlaan. De gemiddelde huur zal bedragen 66.40, welke bedrag wordt verhoogd met 2.90 voor water en f 4.voor onderhoud van de gemeenschappe lijke tuinen enz. zodat de totale ge middelde huur komt op 73.30. Voor de 104 woningen in het Zijlkwartier wordt de gemiddelde huur, met inbe. grip van water- en tuinenonderhoud, 11.25 per week. Verweer zal worden gevoerd tegen een dagvaarding, uit gebracht tegen de gemeente Leider dorp door de heer C. J. Hoogendijk te Leiderdorp, waarin deze de Presi dent verzoekt in kort geding het ge meentebestuur te verbieden effect te verlenen aan het besluit vani b. en w. tot vordering van de hem toebe horende woning, Dr. de Bru ij nestraat 24. Ten behoeve van de aanleg van een straat die het huidige complex V verbindt met de Doeslaan en te vens voor het bouwrijp maken van complex VI heeft de gemeente een gedeelte nodig van perceel Doeslaan 61, eigenaar de heer Hanegraaf. Hier toe moet het woonhuis en de werk plaats van de heer Hanegraaf gedeel telijk worden verbouwd en ver plaatst. Aan de hand van een taxatie-rap port is overeengekomen de heer Ha negraaf de benodigde grond om niet afstaat aan de gemeente. Voor door trekking van de Hubrechtstraat naar de Doeslaan is ook nog grond nodig van de erven H. D. Osnabrugge. De benodigde grond zal voor 10.per m2 worden aangekocht. ALPHEN AAN DEN RIJN Vergadering van landbouw-jongercn. Tijidens de vrijdagavond in hotel „Toot", o.1.v. de beer P. Snelder- waard gehouden vergadering van de pl. afd. der LTJ heeft de heer N. G. Groothuyse, insipecteur van politie te Alphen, gesproken over de veelzij dige taak van de .politie, haar functie onder de (burgerij en de wederzijdse verhouding politie en iburger. De poli tie door de burger vaak verkeerd be oordeeld, als ziy optreedt ais hand haver van de wetten, welke dienen ter bescherming van de burger. Niet de politie heeft de wetten gemaakt, maar het rijk, de provincie of de ge meente en de vertegenwoordigers van deze officiële instanties werden ■uiteindelijk door de burger zelf met deze taak belast, zei de heer Groot huyse, om de juiste verhoudingen, duidelijk te maken. De heer Groothuyse pleitte voor wat meer waardering en achting van de politie en medewerking bij haar optreden. Vaak trekt bet publiek ten onrechte partij tegen de pollitie, het geen de beer Groothuyse afkeurens waardig en gevaarlijk noemde. SohoolconcertUitgaande van het ministerie van O., K. en W. worden dit jaar in de kantine van de Tech nische School achter het Bospark drie sohoolconcerten gegeven. Vrijdagmid dag werd dé eerste gegeven, waarbij de heer Johan Patist als spreker op trad over volksliedjes uit vele lan den en de heer Leo ïtommerts met z'n ibas-baritonstem, zichzelf begeleidend met dè gitaar, een serie van derge lijke liedjes vertolkte. De heer Patist verklaarde ter in leiding het ontstaan en de betekenis van volksliederen welke een Luchtig ibytbme helbben waarop volksdan sen worden uitgevoerd en waarin de volksaard vaak tot uitdrukking komt Spr. vestigde om. de aandacht op het wonderlijk vermogen van de mu ziek oan datgene uit te drukken waartoe woorden) vaak tekortschie ten. Hij sprak voorts over Willem Pij per wiens igrote verdienste hij noem de, zijn voortreffelijk werk met be trekking tot modernisering van heel oude volksliederen. Ter „illustratie' van het gesproken woord heeft de heer Rommerts o.m., gezongen het lied van de scharen slijper, de vier wevers, des winters als het regent, en vervolgens een En gels, Schots, Spaans, Frans en een Duits volkslied. Geb.: Jennetje Annigje, d. v. A. M. van Rangelrooij en E. J. Stapper; Cor- nelis Johannes z. v. G. van 't Wout en L. Ramp; Arie Johannes z. v. A. van Doorn en J. Hofmeijer; Marion d. v. C. van Eik en M. Leemburg; Wil- mar z. v. W. Westmaas en M. Pols; Rinske d. v. K. de Jongh en J. Wie- ringa; Martinus Gerardus Maria z. v. A. L. de Roos en M. C. Hijman. Overl.: Matje van Veen, oud 78 jaar; Maria P. Th. van den Berg oud 54 jaar, echtgenote van J. van Kam pen; Johanna Bunnik, oud 83 jaar, echtgenote van Th. Kempen; Matje de Vries, oud 61 jaar, echtgenote van W. Lagerweij; Cornelia Roosenboom, oud 59 jaar; Maria P. Leermans, oud 62 jaar, echtgenote van J. Koelewijn; Margaretha Pijpers,, oud 40 jaar. Ondertr.: Marinus van der Heijden, 64 jaar en Jacoba Mooij, 47 jaar; Ni- colaas Springintveld, 21 jaar en Mag- geltje vah den Elshout, 19 jaar; Jan de Mooij, 30 jaar en Cornelia de I Rooij, 37 jaar; Johannes G. A. Be- zuijen, 22 jaar en Jansje Maurits, 21 jaar. Getr.: Johannes Ooms, 212 jaar en Jantje Kwakkelaar, 20' jaar; Arie Oskamp, 25 jaar en Agnes Voor sluis, 22 jaar; Arie J. P. Verduijn, 24 jaar en Gijsberta van Gaaien, 26 jaar. HAZERSW0UDE ERNSTIGE AANRIJDING Gistermorgen reed de veehouder. R. Zaal, wonende aan de Voorweg alhier, met zijn bromfiets nabij de Puttekade te Boskoop op het rijwiel pad in de richting Boskoop. Ter hoog te van het café Oskam stak hy de weg over, terwijl op hetzelfde moment uit dezelfde richting een personenauto bestuurd door een inwoner van Zoe- terwoude, naderde. Er ontstond een aanrijding, waarbij de heer Zaal de linkerzijde van de auto raakte, en kwam te vallen. Dokter Jongeneel uit Boskoop, die spoedig ter plaatse was, heeft het slachtoffer dat een zware hersenschudding had opgelo pen naar zijn woning laten vervoeren. De bromfiets werd licht beschadigd, terwijl van de auto het linkerportier ontzet en ingedeukt werd. „Samen Sterk'. De r.k. dam ver. „Samen Sterk' hield een onderlinge competitiewedstrijd. De uitslag was als volgt: C. Kerkvliet—C. Slingerland 2—0; C. Kraamw. Verdegaial 0—2; G. Kerk vlietN. Sdhoonderwoerd 0—2; J. Lourier—H. Verdegaal 2—0; A. Stol wijk—J. Wesselingh 2—0; J. Jansen— A.v. d. Meer 2—0; G. v. d. Meer—P. Verdegaad 02. LEIMUIDEN Geboren: Anna Maria Johanna, dr. v. J. J. Straathof en C. IH. G. v. d. Weijd'en; Jacobus Johannes, zn. v. A. A. de Graaf en M. v. Leempt; Mar garetha Wijnanda, dr. v. G. A. Mul- lers en D. Th. Mooyenburg. Ondertrouwd: H. Guldenmond, 26 jr. en A. Dreef, 21 jr.; P. Vis, 26 jr. en L. J. van As, 21 jr. Getrouwd': P. C. Baak en Th. J. v. d. Voort. NIEUWE-WETERING „Door Gunst Verkregen" geeft uit voering". Dp dinsdag 5 en woens dag 6 febr. a.s. geeft „Door Gunst Verkregen" haar jaarlijkse muzielo- en toneeluitvoering. Het programma wordt met een pittig muziekprogram ma geopend, waarna de plaatselijke toneelvereniging het mooie toneel spel „Levens schaduwen" van Joh. van Eekeren voor het voetlicht brengt. Voor de donateurs uit Oude- Wtering en Roelofarendsveen rijdt er op dinsdag 5 febr. een autobus. Ver trek te 7.15 uur vanaf N.E.M. langs Oude-Wetering, Roelofarendsveen, Noordhoek naar het Cultureel cen trum. Voor belangstellenden zijn beide avonden aan de zaal in het Cultureel centrum nog kaarten verkrijgbaar. Voor verdere bijzonderheden zie de advertentie in ons blad van heden. Z0ETERW0UDE St. Barbaravereniging. Gister avond werd de ledenvergadering ge houden van de St. Barbaravereniging. De opkomst bepaalde zich tot 5 be stuursleden, 3 dragers en 3 leden. Pastoor opende met een gebed voor de overledenen. Het jaarverslag ver meldde een achteruitgang van het le dental van 595 tot 592. Dit jaar wer den acht parochianen naar het kerk hof gedragen, terwijl voor twee over leden leden, die lid gebleven in Stompwijk wonend een aldaar wer den begraven de kosten van het dra gen werd vergoed. Uit het financiëel verslag ontlenen wij: ontvangsten 1125.09; uitgaven 763.34; batig saldo 361.75. Dit sal do gevoegd bij het saldo gewone dienst ad 315.87 gaf een eindsaldo van 677.62, waarvan 250.is ge stort in het reservefonds. Het reser vefonds is met de rente gegroeid tot 1841.34. Het kledingfonds, waarin uit de gewone dienst 50.is gestort is nu 876.20. Het totale verenigingsbezit is 3147.16 en in 1957 gestegen met 474.60. De aftredende afgevaardigden in het bestuur van de L.T.B., de heren G. P. v. Leeuwen en C. v. Leeuwen, waren opnieuw afgevaardigd en in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer L. J. v. d. Zon werd door het R.K. Armbestuur afgevaardigd de heer G. J. de Jong. De tarieven en contributies werden ongewijzigd vastgesteld. Er werden enige regelingen getrof fen omtrent het gedeelte, dat de dra gers in de stoet meelopen. Met het oog op het warmlopen van de auto's op lange trajecten werd besloten dat alle dragers van de Kruisherenparo- chie aan het sterfhuis komen, meelo pen naar de kerk en ook in de stoet voorgaan in de straat waarin 't sterf huis ligt. Het overige gedeelte rijden 4 dragers mee, terwijl tijdens de kerkdienst vier dragers per auto naar het kerkhof in de Zuidbuurt zullen gebracht worden. Voor de Weipoort en Gelderswoude is bepaald, dat vier dragers aan het j sterfhuis komen, waarbij bij de kerk1 de overige dragers aansluiten. Een voorstel om ook een lijkauto vanwege de vereniging beschikbaar te stellen, kon geen steun bij het be stuur en de leden vinden. Het bestuur achtte dit onderwerp niet in de opzet van de vereniging te liggen. Bovendien ligt de basis voor deze zaak voor de leden ongelijk, om dat de kosten voor een lijkauto in de Kruisherenparochie hoger liggen en er ook sterfgevallen dichtbij 't kerk hof wonende zijn, waarbij de begra fenis zonder lijkauto geschiedt. Zolang de levering van lijkauto en volgauto's wat de prijs betreft de grens der billijkheid niet overtreft, zal de regelinr blijven bij de bestaan de. Loop van de bevolking in 1956. Zoals reeds in de nieuwjaarsrede in de eerste raadsvergadering is me degedeeld, is het bevolkingscijfer in 1956 met 9 personen achteruitgegaan. Het totaal aantal geborenen was 147, het totaal aantal overledenen 33, zo dat er een geboorteoverschot was van 114. De vestigingen waren 247 en 370 personen vertrokken uit de gemeen te, alzo 123 meer vertrekkenden als vestigingen, waardoor de achteruit gang 9 personen is. Geb.: Johannes Wilhelmus Maria z. v. J. H. van Rijn en P. C. van der (Drift; Alida Hendrika Maria d. v. C. C. C. Rotteveel en C. M. Ammerlaan; Maria Johanna d. v. T. C. van der Meer en H. C. Tyssen; Joseph Leonar- dus Maria z. v. T. W. van Gept en P. H. van der Zon; Petrus Jozef z. v. A. A. de Jong en J. T. W. van' Leeu wen; Jorina Klazina Beatrix z. v. G. J. van Embden en S. Bon. Overl.: Johannes van Benten, oud 84 jaar, echtgenoot van C. W. Brou wer; Eimert Hulsbos, oud 62 jaar, echtgenoot van. S. Marbus. Ondertr.: Theodorus Marinus Maria van Steyn, oud 21 jaar en Judith Ja coba Klinkhamer, oud 23 jaar; Wilhel mus Zandvliet, oud 27 jaar, te Hazers- woude en Cornelia Maria van Bem- melen, oud 23 jaar; Jan Gout, 22 jaar en Lena Juliana Bakkevoll 22 jaar. Getr.: Cornelis Wilhelmus van Vel- zen en Johanna Adriana Verduin; Franciscus Adrianus en Adriana Huls bos; Petrus Nicolaas Ruigrok en Pe- tronella Margaretha Maria van der Poel; Hendrikus van Brugge en Jo hanna Hendrika van Haastrecht; An- tonius Verhagen en Cornelia Catha- rina O ver devest; Gerardus Philippus Maria van der Hoeven en Johanna Maria Vreeswijk. Men kan zeggen, dat één van de zes tien inwoners van Boedapest op het ogenblik profiteert van de levens- middelenvoorziening door het Inter nationale Comité van het Rode Kruis, aldus meldt het hoofdbestuur van de Nederlandse organisatie. Deze levens middelenvoorziening ,die op het ogen blik grotendeels per trein geschiedt werd in het begin uitsluitend uitge voerd door Rode-Kruisconvooien van Zwitsers en Nederlanders. Iedere week vertrekken nog twee of meer Rode-Kruisconvooieu uit Wenen naar Boedapest. Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft de distributie van levensmiddelen in Hongarije in han den volgens de conventie van Genève van 1949. De transporten per auto, trein of per schip geschieden onder verantwoordelijkheid van dit comité; de distributie geschiedt door het Hon gaarse Rode Kruis onder toezicht van het Internationale Comité. Viermaal beroep nodig. Levensmiddelen worden bijvoor beeld in Boedapest verstrekt aan ze ven categorieën personen, die daar toe een aanvraag kunnen indienen bij hun wijk-comité. De stad Boeda pest is verdeeld in 22 wijken en als een aanvraag door het betrokken wijk-comité wordt afgewezen, gaat deze automatisch naar een beroeps instantie. Als ook deze beroepsinstan tie de aanvraag afwijst kan men zich nog wenden tot het hoofdbestuur van het Hongaarse Rode Kruis en, als ook dit afwijzend beschikt, tot het bureau van het Internationale Co mité van het Rode Kruis ter plaatse. Voorts wordt een dekenprogramma en een kleding- en schoeiselprogram ma uitgevoerd, terwijl de ziekenhui zen worden voorzien van kolen, me dicamenten en voedsel. Alle verdelingen geschieden volgens een overeenkomst van 16 november waarbij de Hongaarse regering heeft toegezegd, zich niet met deze verde ling te zullen bemoeien. Tot nog toe is deze overeenkomst van beide zij den nageleefd. HILLEG0M ZILVEREN JUBILEUM FATHER P. C. VAN DER LANS. Zondag a.s. herdenkt de oud-Hille- gommer father P. C. van der Lans (Mill Hill) zijn 25-jarig priesterfeest. Dit feest wordt in Hillegom gevierd. Des morgens om 10 uur draagt de jubilerende priester een plechtige H. Mis op in de St. Martinuskerk. Er is des middags van 2 tot 3 uur recep tie in Ihotel „Flora'. INZEGENING EN OPENING NIEUWE ST. JOANNESSCHOOL. Woensdag 6 febr. a.s. wordt de nieu we r.k. l.o. sdhool toegewijd aan St. Joannes, gelegen in de Prinses Irene, laan, ingezegend) en op feestelijke wijze geopend. Om 8 uur zal er die dag in de St. Martinuskerk een H. Mis worden op gedragen, can de zegen van God te vragen over de school, (het onderwijs en allen die in deze seihool zullen worden onderwezen en er onderwijs zullen igeven. De opening geschiedt om 10 uur. De medische dienst op zondag 3 febr. a.s. wordt waargenomen door: dokter C. M. Wijkmans, Stationsweg 74, tel. 577)1, bij ongeluk of brand telefoon 5555. KATWIJK AAN DEN RIJN Bouwverbod. Onlangs is ver meld, dat het bouwvallige pand in de Bruggestraat zou worden afgebro ken, waarvodr 2 nieuwe woonhuizen zouden verrijzen, hetgeen een .geheel ander aanzien zou geven aan de Brug- gestraat. Thans is bekend geworden, dat op de panden in de Bruggestraat, westzijde, een ibouiwverbod ligt, zo dat deze verbetering niet kan door gaan. De zondagsdienst wordt voor de patiënten van die dloktoren J. Berg man, H. M. Hueting en E. E. van der Laan, te Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg waargenomen door dokter H. M. Hueting, Rijnstraat 33, telefoon 2152. KATWIJK AAN ZEE De doktersdiensten worden ge durende dit weekend waargenomen door dr. C. Hagen, Prinses Juliana- laan 5 te Katwijk aan Zee. LEIDSCHENDAM NOODKERK AFGEBOUWD. Bouwpastoor A. A. J. Buys kan met voldoening terugzien op de voor spoedige wijze waarop de aan de Van Ruysdaellaan gebouwde noodkerk tot stand is gekomen. De nieuwe kerk biedt plaats voor ongeveer 420 zit plaatsen waarvoor de pastoor ge schikte en ruime banken heeft doen plaatsen en welke tevens voorzien zullen worden met knielkussens. De vloer van de kerk is van cement waarover in het middenpad een bre de loper gelegd zal worden. Daar pas toor Buys met het gezicht naar de gelovigen de H. Mis zal opdragen, is in het priesterkoor een altaartafel geplaatst, van een by zonder soort eikenhout evenals de communiebank en het eenvoudige, kleine preek- stoeltje. De sacristie aan de rech terzijde van de kerk is voorzien van de nodige kasten en laden voor een zorgvuldige berging van de paramen ten. Aan de linkerzijde van het al taar is een open ruimte waarin bid- stoelen geplaatst kunnen worden. Deze open ruimte kan door schuif deuren van de kerk afgescheiden worden voor het houden van bijeen komsten en voor ontvangst bij trouw plechtigheden. Volgens de aanvankelijke plannen zou de noodkerk dezer dagen in ge bruik zijn genomen, doch daar de grenzen van de oude en de nieuwe parochie nog niet volledig zijn vast gesteld, is de ingebruikneming vast gesteld op zondag 3 maart a.s. De in- stallatie van bouwpastoor Buys tot pastoor van de door hem gestichte kerk, zal plaats hebben op vrijdag 1 maart door de deken van Zoeter - woude. De noodkerk en de over enige ja ren te bouwen definitieve kerk zal zijn toegewijd aan St. Josef met als ondertitel „patroon van de arbeid". In Alphen aen de Rhyn daer quam een nieuwe deecken wyl d'oude heenen gingh die jaeren langh het saed gestrooyd door leeringhe en preecken in meen'ghe siel van Alphens deeckenaet en heyt. My dunckt het sal wel blyoken een goede ruyl te syn doch Alphens catholycken die vraeghen sich wel af: Wat isser in een naem? Van Paepse stoutichheyd en sal men wel niet weeten maer dat de deecken daer nu juyst E. Paap moet heeten! Hoe komen ambt en naem so wonderwel tesaem? In Roeiofaertndsveen daer is een vroome sangher die bynae driequart eeuw op 't Veensche kerckocksael syn stemme klincken liet. 'k En weet niet of nogh langher hy sulx sal doen maer ick gae toch wel vreesen syn keele sal temet wel wat versieeten wesen. Want wie seventich jaer gesonghen tot syn Heer in 't schoon gregoriaeens van Missen en van Looven en toch niet en versleyt gaet myn verstand te booven! Het Pro Ecclesia sy hem, tot groote eer. |7 n ouwe Gradus dan in 't dorp Noordwyckerhout die drie en tachtich jaer ter Leydsche koeyenmarckt syn beesten heyt verkocht? Ick spreecke niet te boud als 'k segh dat deese baes in heel syn langhe leeven van koe en stier en sohaep heyt 't volle pond gegeeven! Bouwmeester is syn naem en van een oud geslacht, die stoer door 't leeven gingh tevree en met playsiere de koeyen aen de lyn. Hoeveel van sulcke dieren heyt ouwe Gradus wel ter Leydsche marckt gebracht? Sieso, dat isset weer, 'k had niet veel stoff tot praeten, de vastenaevond. sit m'een beetjen in de maegh. Ei, leeser, gaet U oock dat jaerlycks feest weer vieren? Denck niet aen morghen dan maer enckel aen vandaagh. De sotskap op, het glas omhoogh, want drae komt weer de vasten; dan isset met de lust gedaen en komen weer de lasten. WILLEM VAN HORSTENDAEL. VOORHOUT Mevr. Smolders redt jongetje uit moddersloot Mevrouw Smolders, de echtgenote van de burgemeester, heeft een jon getje van 5 jaar, een zoontje uit het gezin StandaertPrins, van een wisse dood gered. Het was ongeveer 5 uur in de mid dag, toen het 5-jarig zoontje van burgemeester Smolders de ouderlij ke woning kwam binnenstormen, met de uitroep: ,Mama, er ligt een kindje in het water". Op de vraag van zijn moeder „waar?", wees hij vanuit de huiskamer de plaats aan. Inderdaad zag mevrouw Smolders op de aangewezen plek twee laarsjes boveni water uitsteken. Zij rende naar buiten, terwijl zij haar dienst bode vroeg de dokter te roepen. Aangezien zij de kleine zo niet kon pakken, bedacht zij zich niet en stapte in de moddersloot. Zij kon toen het kind naar zich toe trekken en wierp het op de wal, omdat zij zich anders zelf niet op het droge kon werken. Gelukkig begon de kleine direkt te huilen. Door dit doortastend optreden van mevr. Smolders is dit jongetje van de verdrinkingsdood gered. Zondag wordt de doktersdienst waargenomen door: dr. H. Kwirat, Sassenlheim, telefoon 7253; dr. A. W. Bots, Voorhout, telefoon 7393. N00RDWIJK Ontwikkelingsavond L.T.B.K.V. O.B. In de. bovenzaal van hotel Royal hield de L.T.B.—K.V.O.B. een uitstekend bezochte ontwikkelings avond onder voorzitterschap van de her Ant. J. v. d. Meer. Na een kort welkom deelde de voorzitter mede, dat de geest. adv. wegens de ver jaardag van deken Brinkman de vergadering niet kon bijwonen. Spr. vond het wel nuttig er eens op te wijzen, dat het lidmaatschap van de L.T.B. wel verplichtingen oplegt, doch dat hieruit ook rechten voort spruiten. Het is vooral van belang, dat men bij eventuele kwesties de instelling van de L.T.B. raadpleegt, welke desgevraagd gaarne de no dige inlichtingen en adviezen zal verstrekken. Maakt men biervan ge bruik, dan zal dit zeker de band met de organisatie verstevigen. Na deze inleiding werd het woord gegeven aan de heer P. G. Tel, die het zeer urgente onderwerp behan delde „De Pachtwetgeving". Aller eerst gaf spr. een definitie van het geen pacht eigenlijk is. Dit kan men beschouwen als een sociaal econo misch verantwoorde overeenkomst, waarbij men als goed katholiek de belangen van de eigenaar zal eer biedigen. Tot 1932 was iedere pacht vastgelegd in het Burgerlijk Wet boek, hetgeen maar een magere re geling was, omdat de belangen van de pachter niet economisch verant woord waren. Nadien kreeg men tot 1937 de z.g. crisuspachtwet, terwijl in 1941 het pachtbesluit tot stand kwam, dat thans nog geldt. Thans is bij de regering in behan deling een nieuwe pachtwet, waarop spr. echter niet kon ingaan. In zijn gemoedelijk praatje over het huidige pachtbesluit bleek allerduidelijkst, dat spr. tot in de finesses met dit besluit op de hoogte was en hij gaf menige nuttige wenk over hetgeen men doen moet bij een pachtover eenkomst. Hij wees er daarbij meer malen op, dat vooral een schriftelijke overeenkomst steeds noodzakelijk is, wil men niet in het gedrang komen. Uit de vele vragen, welke na de pauze gesteld werden, bleek wel, dat het behandelde onderwerp de belangstelling had van allen. Door de concrete voorbeelden en de dui delijke antwoorden van de inleider, kregen wij de indruk, dat de aan wezigen een zeer leer2ame avond hebben gehad, waarvoor de voorzit ter namens allen hartelijk dank bracht aan de heer Tel. Besloten werd op woensdag 20 febr. a.s. een excursie te houden voor leden met eventueel hun dames. Het reisprogram zal zijn een bezoek aan de Bloemenveiling te Aalsmeer, waarna de tocht per touringcar zal worden voortgezet naar Wageningen alwaar de Landbouwhogeschool voor de heren het doel zal zijn, terwijl de dames dan een kijkje kunnen gaan nemen in de Huishoudschool aldaar. Geslaagd. Voor het patroons diploma vakbekwaamheid voor het motorrijwielbedrijf (Bovag) slaagde te Scheveningen de heer Hans Vink. Zaalhandbal. Het programma zaalhandbal voor morgen te Lisse is als volgt; 1.30 uur HVL a—MSV a (jongens); 3 uur MSV a—Concor dia a (meisjes); 4 uur MSV I—van Nispen (dames). Het le elftal MSV (heren) speelt te 4.30 uur tegen HVP II te Kwintsheul. Vertrek met de dienstbus te 2.30 uur Lindeplein. Stille Omgang. De afdeling Noordwijk van de Stille Omgang neemt dit jaar deel aan de bedetocht in de nacht van zaterdag 23 op zon dag 24 maart. De jaarvergadering zal gehouden worden op 8 maart a.s. De intentie voor dit jaar luidt: „Voor vrede en vrijheid voor de kerk dei- stilte". Klaverjaswcdstrijd. De uitslag van de 15e gespeelde competitiewed strijd in café De Beurs, uitgeschre ven door „Ons Genoegen" is als volgt: 1. Fr. Caspers, 2. C. Noorder- meer, 3. Mornhout, 4. L. v. d. Berg, 5 mevr. v. d. Ploeg, 6. P. Eorst, 7. Binksma, 8. Chr. Groenendijk, 9. mevr. v. d. Putten, 10. D. Wijnands. Flora I kampioen B.B.B. De biljartvereniging „Flora" heeft in de competitie wederom een prachtige prestatie geleverd. Het eerste viertal, waarin spelen de heren v. d. Berg, v. d. List, Versteege en v. d. Voort hebben beslag weten te leggen op het kampioenschap eerste klasse Bollenstreek. Woensdag a.s. te half acht zal worden gestart voor de wed strijd om het driebandenkampioen schap van Noordwyk in café-rest. Flora. Zondagsdienst. De zondags dienst zal worden waargenomen door dr Goudriaan. De Duinrand apotheek is geopend van 121 uur en van 45 uur. Voor spoedgevallen doorlopend.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5