DE LEIDSE BIOSCOPEN? BEROEMDE LEIDENAARS Koning Saoed vraagt Amerikaanse wapens Scherp Internationale inbrekers geknipt Opereerden ook in Nederland ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 JAN STEEN. Het zijn niet alleen de rommelige huishoudens, die Jan Steen beroemd hebben gemaakt; de Leidse kunstenaar was ook een voor treffelijk schilder van bijbelse taferelen, landschappen en portretten. Jan Steen was ook niet de zwierige losbol, waarvoor hij gehouden wordt, die zijn geld in de kroegen verbraste en schilderde als hij in financiële nood verkeerde. Hij was een zoon uit de gegoede middenstand. Zijn vader had een gerenommeerde (r.-k.) bier brouwerij aan de Langebrug en wij geloven, dat hij zijn zoon ook een loopbaan over de tonnen schuimend vocht had toegedacht. Jan Steen heeft het iéts anders gedaan, alhoewel wij hem ook een gedeelte van zijn leven in de brouwerij (te Delft) aantreffen en hij later een herberg beheert in het ouderlijk huis aan de Lange brug. De schilderkunst was voor hem n.l. niet winstgevend. Men mag aannemen, dat de Leidse Jan een natuurtalent was. Van langdurige studie onder verschillende leermeesters treffen wij in de geschiedschrijving niets aan. Hij studeerde waarschijnlijk enige jaren aan de Leidse universiteit, letteren, en heeft zeer kort les gehad van Nicolaas Knüpfer te Utrecht. In 1648 was hij weer in Leiden terug; hij richtte het St. Lucasgilde voor schilders op en trok in 1649 naar Den Haag, waar hij in de leer kwam bij de bekende landschapschilder Jan van Goyen. Hij heeft hier gelukkige dagen gekend, trouwde met de dochter des huizes Grietje. Natuurlijk heeft de geniale schoonvader invloed op de Leidse schilder gehad; we kennen enige landschappen van Jan Steen, maar zijn hart trok toch naar de illustratief ver tellende taferelen. Jan Steen was de schilder van het Hollandse leven binnenskamers, hij moet een liefhebber van lawaai geweest zijn, want zijn schilde rijen, hoe stom zij uiteraard ook mogen zijn, galmen van het leven. Het Hollandse leven is echter niet het enige onderwerp, dat hem boeide, later als zijn beminde vrouw gestorven is, stralen zijn werken niet meer die onblusbare levensvreugde uit. Hij legt zich in het bijzonder toe op het schilderen van bijbelse taferelen. Financieel gezien is óók het leven van Jan Steen geen succes geworden. Hij was genoodzaakt in Delft een bierbrouwerij te houden, zijn vader had hem hiervoor het geld verschaft. De brouwerij ging in 1657 op de fles. Wat later treffen wij hem aan, als ingezetene van Warmond, hij woonde in een huis aan de Jan Steenlaan, dat ook nu nog bestaat. In 1661 vestigde hij zich in Haarlem en hier begon zijn produktief- ste periode. Zijn schilderijen tintelden van humor, overal spreekt uit de taferelen een lichte, begrijpende spot. Wij wijzen op het schilderij, dat hij maakte van de Rederijkerskamer „In Liefde bloeiend", waar de ijdelheid van de man, die zijn eigen geesteskind voordraagt, bijna tastbaar is. Sterk ontwikkelde hij ook zijn neiging om spreuken zinnebeeldig voor te stellen: „Soo gewonnen, soo verteert", „In Weelde Siet Toe". Bij alle plezier in het schilderen van drinkgelagen en genieting van het vette der aarde, kan Jan Steen niet nalaten moraliserend de vinger op te heffen. Hij schildert meestal ergens tegen de zoldering een mand, waarin de gesel, de roede, de kruk en de Lazarusklep, symbolen van de armoede, een plaats hebben gekregen. In 1673 keerde Steen terug naar Leiden. Zijn vader had hem als erfenis de bierbrouwerij nagelaten en nu vestigde hij er zich als herbergier. Zijn vrouw is intussen gestorven en hij hertrouwde met de Leidse Maria van Egmond, de weduwe van de boekverkoper Nico- laes Herculens. Uit de twee huwelijken zijn meerdere kinderen ge boren, die wij vele malen geportretteerd vinden in de werken van de meester. Dikwijls ook heeft hij zijn eerste vrouw Grietje ge schilderd als de gelukkige moeder van een grote familie. Jan Steen overleed in 1679 en werd in de Pieterskerk begraven. Schoten langs de bestandslijn Er heeft zich vrijdag aan de de marcatielijn in de Sinai een schietpar- ten afgespeeld tussen Zweedse mili- tairen van de politiemacht van de Verenigde Naties en Israëlische sol daten. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft te Tel Aviv meege deeld, dat troepen van de Verenigde Naties het vuur openden op een Is raëlische patrouille, die bij vergis sing over de demarcatielijn was ge trokken. De Israëliërs beantwoord den het vuur om hun aftocht te dek ken. Aan geen van beide zijden vie len slachtoffers. Een vertegenwoordiger van het Is raëlische leger bood, aldus de woord voerder, een verbindingsofficier van de Verenigde Naties zijn Verontschul digingen aan over de grensschending, maar sprak er zijn verbazing over uit, dat zonder waarschuwing het vuur was geopend. Resoluties in Ver. Naties De Ver. Staten, India en nog vijf landen hebben vrijdag besloten ge zamenlijk bij de algemene vergade ring der Ver. Naties twee resoluties in te dienen, waarin de eis van middellijke terugtrekking, der Israëli sche troepen uit Egypte herhaald wordt. Na de terugtrekking der Is raëliërs zouden de V.N.-troepen langs de bestandsgrenzen van 1940 gelegerd moeten worden. Egypte heeft, naar verluidt, be loofd zich niet tegen de resoluties te zullen verzetten. Een Israëlische reac tie is nog niet bekend. De vijf andere indieners van de resolutie zouden zijn: Noorwegen, In donesië, Joegoslavië, Brazilië en Co lumbia. Canada heeft onverwacht besloten, zich niet bij de resolutie aan te slui ten. Minister Pearson zou van me ning zijn, dat de resolutie duidelijk de legering dient voor te schrijven van V.N.-troepen in de gebieden van Gaza, Sjarm el Sjeikh en langs de demarcatielijn. Ondanks waarschu wingen, dat Egypte zich nimmer bij zo'n krachtig gestelde resolutie zou neerleggen, wenste de Canadese mi nister zich niet van zijn mening te laten afbrengen. Irak neemt ook poolshoogte Koning Saoed van Saoedi-Arabië, die thans op bezoek is bij Eisenho wer, poogt Amerikaanse wapenhulp Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Góedkoper beter en in één dag gereed. MatrassenmakeriJ - SioffeerderiJ Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25.80 K 1710 (Advertentie) POTLOOD en GEEST Oplossing No. 518. Horizontaal: 1. Andel, 5. ach, 8. moot, 10. la, 11. ed.( 13. smak. 15. eb, 17. Paris, 19. slee, 21. kort. 22. piste, 24. ma, 25. tuin, 27. na, 29. of, 31. Irak, 33. rap, 34. epode. Verticaal: 1. are, 2 dm, 3. Eos, 4. lomp, 6. cl., 7. haast, 9. taak, 12. Deli, 14. krom, 16. Best, 18. Iran, 19. spoor, 20. etui, 23. Eire, 26. nap, 28. adé, 30. fa, 32. Ko. ten bedrage van rond 800 miljoen gulden los te krijgen. Ook wil hij Amerikaanse steun voor zijn aanspra. ken op de onder Britse protectie staande oase Boeraimi, waar veel olie onder de grond zit. Eisenhower en Dulles trachten de vorst ervan te overtuigen, dat hij al les te winnen en niets te verliezen heeft bij het aanvaarden van de „Eisenhower-leer". Zij menen dat de koning een matigende invloed op Nasser kan oefenen, maar schijnen niet bereid de steun van de vorst „tot elke prijs" te winnen. Overigens verlopen de besprekingen „hartelijk", Ook Irak zond prins. Intussen is ook kroonprins Abdoel Uah van Irak in New York aange komen op weg naar Washington voor besprekingen met president Eisenho wer over de economische en militaire toestand van Irak. Ook hij zal over wapenhulp praten. Irak is door het Pakt van Bagdad tezamen met Tur kije, Pekistan, Perzië en Engeland, met het westen verbonden. De ver houding tussen Irak en Saoedi-Ara bië is de laatste jaren koel geweest en een ontmoeting tussen de kroon prins en koning Saoed is niet waar schijnlijk. Abdoel zal eerst op 5 fe bruari naar Washington gaan. Saoed is dan waarschijnlijk op rondreis door de Verenigde Staten. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorteaankoiidigingen Wat lezers schrijven Het a.s. K.V.P.-congres te Utrecht Mededelingen in de bladen vertel len dat de K.V.P. op 9 febr. a.s. het reeds lang aangekondigde agrarisch congres gaat houden. De nood in de landbouw, in het bi zonder in de veehouderij, is doorge drongen tot in onze politieke organi satie. De werkelijk zeer onvoldoende bestaansomstandigheden in de land bouw zijn een serieus onderwerp van gesprek. Wordt dit begrepen door de gehele fractie der K.V.P.Het komt mij voor, dat dit te mooi is om waar te zijn. Immers, de aanleiding tot het houden van een congres is de steeds herhaalde pogingen om in het eigen politieke kamp méér begrip te krij gen voor het schriele beleid wat t.a.v. de landbouw is gevoerd in de jaren na de bevrijding. Bovendien heeft hier meegespeeld het reeds jaren ge houden agrarisch congres der P.v.d.A., welke congressen nu reeds voor de 11e maal gehouden zijn. Dit wil na tuurlijk niet zeggen, dat de P.v.d.A. achter de redelijke verlangens van de landbouw stond, het wilde echter wel zeggen, dat de partij de gevoerde landbouwpolitiek dekte. Deze land bouwpolitiek die in de practijk be wezen heeft méér voedselvoorzie- ningspolitiek te zijn geweest heeft de belangen van de consument laten prevaleren wat uiteraard begrij pelijk is n.aar waarbij ten slotte, de landbouw het kind van de reke ning is geworden. Deze beroerde resultaten, op on rustbarende wijze de laatste 3 jaren verslechterd t.w. op geselecteerde be drijven zonder netto winst, steeds verdergaande verslechtering van de likwiditeit, 't ongevraagd nemen van credieten van leveranciers van be- drijfsbenodigdheden, tonen voor insi ders voldoende aan, dat zoals Boer en Tuinder terecht schrijft, het de landbouw is waar de klappen vallen. Uit al deze overwegingen bekeken is het wenselijk, dat de K.V.P. voor het forum van het Nederlandse volk MIJNINSTORTING IN BELGIë. In schacht nummer 2 van de mijn te Fontaine-l'Evègue in België heeft zich een instorting voorgedaan. Aanvankelijk waren zeven mijn werkers hierdoor ingesloten, doch later zijn vijf van de zeven onge deerd uit de mijn gebracht. liet zijn drie Italianen, één Pool en één Li- tauer. Twee der zeven mijnwerkers van de mijn te Fontaine-l'Eveque, in België, die door een instorting waren ingesloten, zijn om het leven geko men. Hün stoffelijke overschotten zijn geborgen. De om het leven gekome- nen hadden resp. de Duitse en de Italiaanse nationaliteit. J)e vijf anderen zijn gered. Twee sinds jaren gezochte interna tionale inbrekers en oplichters, de Duitsers Hans-Dieter Stolz en Her mann Krutschau welke laatste zich uitgaf voor „baron van Rackwitz" die in zeven Europese landen meer dan honderd inbraken hebben ge pleegd, die hun een buit ter waarde van een kleine half miljoen gulden opleverde, zijn door de politie van München gearresteerd. De 39-jarige Krutschau en zijn der tigjarige medeplichtige Stolz hebben in 1955 en 1956 talrijke inbraken in hotels en villa's in Nederland, Oosten rijk, Zwitserland, Italië, Denemar ken, Zweden en Duitsland gepleegd. Hun buit deden zij in hoofdzaak in de Italiaanse plaatsen Venetië en Verona van de hand. Krutschau is in november jl., toen hij de Nederlands-Duitse grens over stak, gearresteerd, terwijl Stolz een maand later in München in hechtenis werd genomen. Hun arrestatie was tot nu toe geheim gehouden. Krutschau werd op zijn rooftoch ten vergezeld door zijn negentienjari ge dochter, die hij gewoonlijk voor zijn vrouw liet doorgaan. Krutschau en Stolz hadden elkan der in de gevangenis leren kennen. In de zomer van 1955 boekten zij zo veel materieel succes met hun reeks inbraken, dat zij zich in internationale hotels als „gewichtige zakenlieden" konden uitgeven. Dure auto's en uitermate vakkundig vervalste passen droegen er toe bij, dat zij deze rol geruime tijd konden spelen. Krut schau en Stolz hadden zich er vooral op toegelegd 's nachts in hotelkamers dóór te dringen, waar zij, zonder zich Boedapest laat Britten los De Hongaarse regering heeft En geland medegedeeld, dat de vier in Hongarije gearresteerde Engelse stu denten zaterdag uit het land zullen worden gezet. Dit zou gebeuren om 13 uur (pl. t.) bij Hegyeshalom— Nickelsdorf aan de Oostenrijkse grens. Volgens een bericht van het Hon gaarse persbureau MTI hebben de studenten bekend schuldig te zijn en spijt betuigd voor hun daden. Derhal ve had de Hongaarse regering be sloten hen vrij te laten. Radio-Boedapest heeft voorts be kend gemaakt, dat ook de Ameri kaanse student Richard Roraback en de Noorse student Einar Roos, die drie weken geleden door 'n Hongaar se grenspatrouille werden aangehou den wegens illegale grensoverschrij ding, uit Hongarije gewezen zullen i worden. om de slapende gasten te bekomme ren, geld, juwelen, fototoestellen en reispassen ontvreemdden. In Denemarken en Zwitserland hadden zij gestolen reischèques met behulp van nagemaakte passen ge- ind, doch dit werd het begin van het einde. De sporen, die de politie toen ging volgen, leidden tot hun uitein delijke arrestatie. Krutschau en dochter waren van plan geweest naar Indonesië uit te wijken en daar een „nieuw leven" te beginnen. een agrarisch congres houdt. De land bouw, het platteland in zijn alge meenheid verwacht van haar politie ke organisatie, dat zij zal tonen achter redelijke verlangens van de land bouw te staan en te durven staan. Op de C.L.O.-dagen „Wetenschap voor Practijk" op 23 en 24 jan. 1.1. te Utrecht gehouden, vrdeg de voorzit ter zich terecht af „Was het maar zó, dat de twee grote partijen achter de redelijke verlangens van de land bouw stonden". Hij meende, dat ge zien de besluitenloosheid van de rege ring bij 't bepalen van haar standpunt t.a.v. de landbouwwensen, het ge schipper met het advies van de S.E. R., haar verzoek aan de Stichting van de Arbeid in deze zaak, het van wei nig eensgezindheid getuigde in deze materie. Ook in de regering kent men de verhoudingen binnen de groto par tijen, m.a.w. men wist, dat het daar t.a.v. de landbouwwensen niet boter de. Daarom deed het zó weldadig aan dat diverse grote dagbladen begrip toonden in de afgelopen weken en ook regionale bladen voor de redelij ke landbouweisen. Zonder het met evenveel woorden te zeggen, stelde men daarin, dat het toch niet opgaat „te leven op andermans zak, perma nent voor eerste levensbehoeften te weinig te betalen". Dit inzicht ging zelfs zover, dat zij de mensen, die meenden de landbouw te moeten wij zen óp onvoldoende sanering, rationa lisatie en mechanisatie, zelfs op on economische wijze te produceren, te recht wezen, door die heren te ver tellen, dat Nederland nog steeds op het punt van productiekosten een goedkoopte-eiland is t.o.v. de ons om ringende landen. Enkele punten van het te houden congres vragen bizondere aandacht. Met 400 personen welke toegang zul len krijgen kan men toch niet spre ken van een congres, het i eerder een heel gewone vergadering met speciale behandeling van landbouw vraagstukken. Dan de sprekers t.w. mr. van Campen, die de voortbren ging, export en belangrijkheid zal be handelen, voor personer in hoofdzaak uit landbouwkringen, die dit alle maal reeds weten. Veel meer moeten anderen hiervan op de hoogte ge bracht worden, of moet „public rela tions" toch de rest doen. Dan het ant woord door Mr. Brouwer van de vraag: „Zijn de belangen van agra riërs bij de K.V.P. veilig?". Dit is m.i. beslist overbodig, wanneer de K.V.P. metterdaad toont redelijke landbouw eisen te helpen realiseren. Daarop wacht het platteland en de landbouwende bevolking in het bi zonder. Roelofarendsveen, 2 febr. 1957. L. J. v. d. POEL. VLAGGEN 's AVONDS BINNEN. Leiden, 1 februari 1957. Geachte Redactie. 31 Januari stond Leiden in het teken van de verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Bea trix. Dit bleek niet alleen uit het feit, dat een gedeelte van het na tionaal radioprogramma vanuit Lei den werd verzorgd, maar ook uit de ontelbare vlaggen en oranjewimpels, die de Leidenaren padden gehesen. Ieder, die het wel meent met het Oranjehuis en wie doet dat nu niet? zal dit medeleven van de stadgenoten van de jarige Prinses met haar verjaardag zéér op prijs ge steld hebben. Maar anders dan ronduit onhebbe lijk kan ik het niet noemen, dat vele Leidenaren hun vlag en wimpel ook 's nachts en de volgende dag laten hangen. Het feit, dat men zijn vlag vergeet binnen te halen, wijst op een totaal gebrek aan eerbied jegens ons Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 2 Februarij 1857. Leyden. De Amst. C. meldt, dat zich te Weesp het zonder linge geval voordoet, dat onder de lotelingen voor de Nationale militie, die in dit jaar zullen moeten opkomen, zich een meisje bevindt, dat bij hare geboorte, door welke omstandigheid is on bekend, in de registers van den Burgerlijken Stand is ingeschre ven als een kind van het manne lijk geslacht, aan hetwelk den naam van Anthonius is gegeven. Te Zierikzee, alwaar eenige dagen geleden de gasverlichting is ingevoerd, is Maandag j.l. de gaskuip gebarsten, zoodat de stad op nieuw met olielampen moet verlicht worden. Is de Staat aansprakelijk? Fonds zondagsschade in horeca-bedrijf Nu het zondagsrijverbod nog slechts ten dele is opgeheven en het horeca bedrijf zijn inkomsten beneden het normale peil ziet gedaald, is een fonds in het leven geroepen, waar uit „slachtoffers van het rijverbod" zullen worden geholpen, aldus melde de Volkskrant. Dit geldt niet alleen voor de ondernemers, maar ook voor personeel dat vaak op garantieloon werkt. De uitgeverij Misset, die het vakblad „Horeca" verzorgt, heeft 2500 gulden in dit fonds gestort. Men meent overigens dat de Staat rech tens aansprakelijk kan worden ge steld voor de schade tengevolge van het rijverbod. Zou op grond van de feiten moeten worden aangenomen, dat er geen dringende noodzaak is geweest om het rijverbod voort te doen duren, dan kan worden gespro ken van een onrechtmatige daad van de overheid. DE HERZIENING VAN DE ONDERWIJZERS SAL ARIS SEN. Bij sdhrijven van 31 jan. 1.1. heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensdhappen het regeringsvoor stel betreffende de herziening van de ondeFwijzerssalarissen bij de bij zondere commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend per soneel bij het lager onderwijs aan hangig gemaakt. De commissie is ver zocht zo spoedig mogelijk adivies aan die regering uit te brengen. In aansluiting aan het bovenstaan de kan nog worden medegedeeld, dat de commissie tegen vrijdag 8 febr. a.s. ter bespreking van de voorstellen is bijeengeroepen vorstenhuis en ons vaderland, waar van de driekleur het symbool is. Ik hoop dan ook, dat zij, die op een feestelijke dag hetzij een verjaar dag van een van de leden van het koninklijk huis, hetzij een andere dag, waarop men pleegt te vlaggen zo zichtbaar willen laten merken mee te leven, de dag na de feestdag de indruk van aanhankelijkheid jegens vorstenhuis en vaderland niet te niet zullen doen door hun vlag de gehele nacht door uit te laten hangen. U. geachte redactie, dankend voor de plaatsruimte, teken ik, Hoogachtend, R. VAN DER TAS. Nieuwe Rijn 7a, Leiden. WAT BRENGEN Casino heeft de grote film „Les enfants du Paradis" van Marcel Carné wederom naar voren gebracht. „Les enfants du Paradis" is de Fran se term voor wat wij zouden noe men: „de engelenbak", doch de fi guren van de film zijn meer de ac teurs die voor het „engelenbak-pu bliek" spelen, n.l. de pantomime spelers van het voormalige bekende Parijse theater „Les Funambules". Eén van hen, een Pierrot-figuur, de dromerige Jean Baptiste, is verliefd op de mooie Garance, een kermis- artiste, doch zoals alle Pierrots is hij ongelukkig in de liefde en dat is de inhoud van dit zeldzame en meer dan 3 uur lange filmverhaal. Het is een meesterlijk uitgebeelde geschie denis, maar niet geschikt voor ieder een- vandaar voorbehoud voor vol wassenen. Lido. „De schat van Afrika", deze week de hoofdfilm in het Lido- theóter, brengt de vinnige strijd te weeg tussen twee groepen goudzoe kers. Ergens op de bodem van de Middellandse Zee moet een goudschat liggen, kisten met geld n.l., dat dien de als soldij voor de Duitse troepen, die in de vorige oorlog in Afrika vochten. Het is daarom de Rommel- schat genaamd. Behalve goud moet- ten er ook belangrijke documenten zijn meegegaan naar de bodem der zee.;: Een ambtenaar van de Ameri kaanse veiligheidsdienst stelt daar naar een onderzoek in en een Duitse diepzeeduiker zoekt naar de schat. Er zijn evenwel ook andere gega digden, die net liefst zonder veel wer'ff in het bezit van het geld willen konden. In deze film nu wordt de strlfd tussen deze twee groepen in beelfl gebracht. En met belangstel ling' ,zal de toeschouwer het werk der diepzee-duikers volgen, terwijl van de opnamen onder zee zeker genoten zal worden. Natuurlijk komt de strijd tot fret goede einde en „zij" en „hij" vincfen elkaar ondanks alle narig heden, die overwonnen moeten wor den. De film is door de K.F.C. voor vol- I wassenen gekeurd. Luxor: „The King and I". In 1861 trok een jonge Engelse officiers weduwe naar Siam, waar zij huis onderwijzeres aan het hof werd. Enkele tientallen jaren geleden ver scheen ook in het Nederlands haar avonturenreeks in romanvorm, ge titeld „Anna en de Koning van Siam". Dit verhaal schetst de dikwijls on mogelijke situaties, waarvoor deze hof-onderwijzeres zich geplaatst zag. In het paleis vond zij een volledige harem en een klas kinderen, die allemaal het predicaat „koninklijk" droegen. Haar Engelse geest verzette zich tegen de sfeer van slavernij, die het gehele hofleven beheerste en doordat zij de koning zo nu en dan gepeperd de waarheid vertelde, kreeg zij grote invloed. Toen de koning stierf en zij na een twist op het punt stond naar Engeland terug te keren, zag zij de vrucht van haar werk in de daden van de troonopvolger en besloot te blijven. Deze geschiedenis heeft tot basis gediend van een charmante film, die historie weet te paren aan spranke lende vondsten. Het moderne show element detoneert niet in deze „klas sieke" geschiedenis. Geslaagde humor verluchtigt het verhaal, dat in zich een diepe strekking heeft: De op komst van een volk, dat in volle overgave zijn plaats poogt te verove ren op een door conventies omgeven wereldbol. Voor alle leeftijden. Rex. Getuige opmerkingen van het publiek als: „Zo'n beestje moesten ze naar Rusland sturen", leent de film „Godzilla, het monster van Odo", die deze week in Rex gaat, zich gemak kelijk om er de politiek in te be trekken. De conclusie: „Blijft men proeven met A- en H-wapens houden, dan ontwaakt misschien wel een nieuw monster, gruwelijker en wreder dan dit", versterkt die mening. Een monster dat, naar men aan nam, nog slechts in de legendes leefde, wordt door de H-bomproeven in de Stille Oceaan gewekt uit zijn sluimer. Het maakt argeloos wande lingetjes over het eiland Odo, waar het mensen, dieren en dingen ver trapt. Verbijsterde lieden houden een klopjacht. Dat wekt de woede van het monster. Geen van de moderne wa pens blijkt iets uit te richten tegen het beest Godzilla, dat als een Le viathan door Tokio stapt, een mo derne stad met de grond gelijk makend. Het beest gaat óp in zijn vernielingen. Aardig om te zien, maar het verveelt gauw en daarom komt, vrij naar Hollywood, de liefde in het spel. De Japanner, die het verhaal heeft verzonnen, bedoelde waarschijnlijk een tendenz-film te maken met een waarschuwende, mogelijk zelfs drei gende strekking. Het is echter een lachsucces geworden, dat eindigt in een hari-kiri partij en dat o.m. daar om voorbehouden is voor volwassenen. Trianon. „Kruispunt Bhowani" is de naam van een belangrijk knoop punt van spoorwegen in het voor malige Brits-Indië, Het filmverhaal speelt zich af in de tijd, dat Engeland bezig was zich uit Brits-Indië terug te trekken, n.l. omstreeks 1947 en er met de Indische Congres-partij al leen maar gekibbeld werd over het tempo van terugtrekking. Er waren echter elementen, die op aansporing van Moskou, onlusten trachtten uit te lokken en deze onrust vormt de spectaculaire achtergrond van het verhaal. Waar het eigenlijk om gaat is de tragedie van de halfbloed, dc chi-ohi, hier een meisje, dat de doch ter is van een Engelse vader en een Indische moeder. Zij wordt heen en weer geslingerd tussen twee werel den, tussen het Oosten en het Wes ten, levend in beide zonder er ooit deel van uit te maken. Geraakt door de vrijheidsstrijd van de Indiërs tracht zij een tijdlang onder te gaan in de Indische sfeer, doch het lukt haar niet en onder de invloed van de Britse commandant te Bhowani kiest zij tenslotte toch het Westen, mits de Brit in Indië blijft wonen, wat voor hem geen offer betekent. Het is een buitengewoon fraaie kleu renfilm, opgenomen in het Voorln- dische landschap en met grootse massa-scènes. Deze massa-scènes doen wat overdadig aan, al tekenen zij de situatie; zij maken de film onrustig, die overigens èn wegens de inhoud èn wegens de opnamen zeer interes sant is. Leeftijd boven 14 jaar.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2