S)e Cclcl6eSoiiAant De bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal Steun voor Mollet's Algerijnse politiek Dooi werd spelbreker te Garmisch Met ptimje faegxeep Qmeiika'A haitelykheid niet W.A.A.J. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye plotseling overleden KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14021 j 't Is me i 't huurtje wel! j Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redact'e 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. 17.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Algerië moet Frans blijven De leiders van de zeven belangrijk ste partijen in de Franse Nationale Vergadering met uitzondering van de communisten en Poujadisten, hebben minister-president Mollet schrifte lijk hun volledige instemming betuigd met de grondbeginselen van zijn poli tiek in Algerië, zoals die op 8 januari door de premier waren uiteengezet. De leiders hebben geantwoord op een brief van Mollet van 23 januari aan 32 parlementsleden, namelijk de fractievoorzitter en alle vroegere pre miers. De premier wenst te komen tot een gemeenschappelijke, niet aan po litieke partijen gebonden politiek in Algerië, in het bijzonder met het oog op het aanstaande debat in de Verenigde Naties. De antwoorden van de leiders zijn bemoedigend in zover de zeven par tijen instemmen met de onderstaande door Mollet opgesomde punten: 1. Algerië is Frans en moet Frans blijven. 2. De Verenigde Naties zijn niet bevoegd of gerechtigd zich met alge rië te bemoeien. 3. Geen vreemd land heeft het recht zich met Algerië in te laten. 4. Een toekomstige status van Al gerië moet gelijke rechten verzekeren voor de Europese en de Mohamme daanse bevolkingsgroep en moet een harmonieuze en eerlijke samenleving van beide groepen waarborgen. ALGERIJNSE STAKING VERLOOPT. Het aantal Mohammedanen, dat donderdag in Algiers en andere Alge rijnse steden weer op het werk is ver schenen, was groter dan op de eerste drie dagen van de Algerijnse staking, welke voor de tijd van acht dagen is uitgeroepen. Soldaten trommelden de arbeiders in de kasbah en andere inheemse wijken van Algiers bij elkaar en be geleidden hen naar het werk. Volgens de militairen waren er meer arbeiders met hen mee gegaan dan de voorafgaande dagen. In par ticuliere bedrijven was ongeveer de helft van de werknemers opgeko men. Het afnemen van de staking is in Kremlin-tweeling naar Finland De Russische premier Boelganin en partijleider Kroestsjef hebben giste ren een uitnodiging aanvaard om een bezoek aan Finland te brengen, waar schijnlijk in april. Zij werden woensdag tijdens een lunch in het Kremlin, voor dit bezoek uitgenodigd door premier Fagerholm van Finland. Oorspronkelijk zouden Boelganin en Kroestsjef dit voorjaar een bezoek aan Zweden, Noorwegen en Dene marken brengen, maar deze reis werd na de Hongaarse opstand op verzoek van de regeringen der te bezoeken landen voor onbepaalde tijd uitge steld. De bekendmaking, dat Boelganin en Kroestsjef het komende voorjaar een bezoek aan Finland zullen bren gen, heeft op drastische wijze een eind gemaakt aan de talrijke geruch ten, dat er wijzigingen op komst zou den zijn in de Russische regering. Franse kringen te Algiers een over winning van de Franse politiek van de harde hand genoemd. Ook beschouwde men in deze krin gen het verlopen van de staking als een bewijs, dat de stelling van de opstandelingen, dat zij de gehele Mo hammedaanse bevolking achter zich hebben, onjuist is. De gespannen sfeer, die al weken lang te Algiers heerst, '3 echter nog niet verdwenen. Brits-Jordaans verdrag Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlr.ndse zaken heeft meegedeeld, dat Engeland ak koord gaat met het voorstel van Jor danië om op 4 februari in Amman de onderhandelingen te ieginnen over beëindiging van het in 1948 gesloten bondgenootschapsverdrag. Op grond van dit verdrag, dat voor 20 jaar was aangegaan, had Engeland militairs bases in het Arabische ko ninkrijk in ruil voor een jaarlijkse subsidie. Saoedi-Arabië, Egypte en Syrië heb ben onlangs besloten Jordanië voor het gemis van deze subsidie schade loos te stellen. Verloop normaal Er gaan geruchten, dat het met de bergingswerkzaamheden in het Suez kanaal plotseling niet naar wens zou gaan, maar volgens doorgaans be voegde Nederlandse kringen is geen enkele aanwijzing, dat niet alles volgens plan zou verlopen. Vermoede lijk, zo neemt men in die kringen aan, komen de berichten, die het tegendeel suggereren, van ondeskundige zijde. Er is tot op heden geen enkele stag natie of andere tegenslag bekend, die het in sommige kringen geuite ver moeden zouden rechtvaardigen, dat het niet naar wens gaat. Alleen poli tieke perikelen zouden kunnen ver hinderen, *clat het eerste deel /an het Suezkanaal eind februari of begin maart voor de scheepvaart vrij zou komen, maar voorzover bekend zijn ook deze perikelen niet voorhanden. Als de meeste moeite gevende ob stakels, die nog op te ruimen zijn, worden oeschouwd de „Edgar Don net", het fregat „Aboekir", een rots breker van de Suezkanaalmaatschap- pij en de „Zamaleb". Cadillacs voor de koning General Motors te Detroit is thans bezig met de uitvoering van een be stelling van meer dan zestig Cadillacs v.oor koning Saoed van Saoedi Ara- bië, die thans een officieel bezoek aan de Verenigde Staten brengt. Dit is in kringen van de automobielindustrie te Detroit meegedeeld. De Cadillacs, die tot de duurste auto's behoren, zijn zeer luxueus in gericht en de gezamenlijke waarde wordt op ongeveer een miljoen dollar geschat. Zij hebben alle in de cata logus voorkomende accessoires en zijn daarenboven met edelstenen ver fraaid. Onder meer zijn er met ro bijnen versierde sigarettenaanstekers in aangebracht. Sommige auto's-zijn gepantserd en uitgerust vor machinegeweren. An dere hebben glas waardoor men niet naar binnen kan zien. Ook zijn sommige geschikt voor jachtpartijen in de woestijn. Het bestuur van het grote Ameri kaanse vakverbond Afl.Cio heeft donderdag in Miami-Beach (Florida) een verklaring uitgegeven, waarin geprotesteerd wordt tegen de -ont vangst van koning Saoed door presi dent Eisenhower. Wij kunnen ons niet verzetten tegen de „slavenbehan- deling van de arbeiders in communis tische landen en tegelijk eer bewij zen aan een Saoedi-Arabische slaven houder", aldus het protest. Plotseling ingevallen dooi was er de oorzaak van dat het onzeker werd of de lang e-afstand-skiwedstrijden van de internationale ski-week te Garmisch wel zouden kunnen doorgaan. Met de hulp van Duitse Alpenjagers, die sneeuw aanvoerden (foto) konden de Noorse nummers nog worden afge werkt, maar het blijft bedenkelijk of de lange-afstand-wedstrijden geheel kunnen doorgaan, de sneeuwlaag is té dun geworden. Aan de lichting van de „Aboekir" zullen duikerswerkzaamheden moe ten voorafgaan. Deze oorlogsbodem ligt onder water, vermoedelijk gekap seisd. Maar de bergers, en zeker de Nederlandse, hebben wel lastiger karweien tot een goed einde ge bracht. Laat kard. Stepinac vrij De conferentie van Joegoslavische bisschoppen heeft de Joegoslavische regering verzocht, aan kardinaal Ste pinac volledige vrijheid te geven, verneemt U.P. van kerkelijke zijde in Belgrado. De negentien aartsbisschoppen en bisschoppen hebben dit verzoek ge daan na hun bijeenkomst in Zagreb, die drie weken geleden plaats had. In dit verband werd verklaard, dat de betrekkingen tussen maarschalk Tito en de Katholieke Kerk de laatste maanden opmerkelijk verbeterd zijn. (Ruim 6 miljoen Joegoslaven zijn ka tholiek). Het vasthouden van Stepinac is een van de achtergronden van de kritiek die in Amerika is geuit op het voor genomen bezoek van Tito aan de Ver. Staten. Zoals men weet, heeft Tito wegens deze kritiek zijn bezoek afge zegd. Meer vluchtelingen in de V. S. President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres gisteren ver zocht wijzigingen te mogen aanbren gen in de immigratieweten, waardoor het gemakkelijker zou worden vluch telingen uit communistische landen in de Verenigde Staten toe te laten. De president heeft ook om goed keuring verzocht voor een algemene herziening van de wet, waardoor per jaar 65.000 immigranten meer de Verenigde Staten zouden kunnen binnenkomen. Op het ogenblik mo gen jaarlijks 154.857 immigranten in de V.S. worden toegelaten. Ook vroeg Eisenhower om herver deling van de immigratie-quota, waardoor meer immigranten uit Europa en uit de landen om de Mid dellandse Zee zich in de V.S. zouden mogen vestigen. Geen animo voor Russisch De Hongaarse schoolkinderen ver kiezen het Duits of andere westerse talen boven het Russisch. Het vakverenigingsblad „Nep Aka- rat" klaagt erover dat negentig pro cent van de kinderen op de lagere scholen de Duitse taal hebben geko zen. Op de middelbare scholen koos ongeveer 60 procent Duits en de rest Engels, Frans of Russisch. Schip vergaan Het 6638 ton metende Pakistaanse vrachtschip „Minocher Cowasjee" is naar men aanneemt met 51 opvaren den vergaan. Het schip was op weg van Djakar ta naar Kaapstad. Woensdag meldde de radiotelegrafis, dat het tengevolge van zwaar weer in groot gevaar was en sindsdien is niets mer van het vaartuig vernomen. Schepen en vliegtuigen hebben te vergeefs naar „Minocher Cowasjee" en eventuele overlevenden gezocht. Bezuiniging in Bulgarije k Volgens een Bulgaars blad is de communistische partij in Bulgarije een grote bezuinigingscampagne be gonnen. Het aantal ministeries zal vam elf tot zeven worden verminderd 'Moor samenvoeging. Een der vica-premier- schappen zal worden opgegeven: In de loop van de komende drie jaar zal het bestuursapparaat met minstens 30 procent worden verminderd. De werkkrachten die daardoor vrij ko men, zullen bij de produktie worden ingeschakeld. Deze foto laat zien hoe de zesjarige prins Mansjoer vanaf de knie van zijn vader, koning Saoed van Saoedi- Arabië groette bij het verlaten van het vliegveld van Washington, waar koning Saoed. na zijn aankomst uit New York, werd afgehaald door president Eisenhower (r) met wie hij de toestand in het Midden-Oosten zal be spreken. De koning zal in totaal vier dagen in Washington vertoeven. De Amerikaanse president had kennelijk plezier in zijn kleine gast. DOOD IN AUTO AANGETROFFEN Gisteravond is in Wassenaar de ka merheer in buitengewone dienst en oud-jagermeester van H.M. de Konin gin, W. A. A. J. baron Schimmel penninck van der Oye uit Voorscho ten, tengevolge van een ongeval om het leven gekomen. Hij was 67 jaar. Vanmorgen vroeg werd hij in zijn auto levenloos aangetroffen in een plantsoen in villapark „de Kievit". De auto was zwaar beschadigd door een botsing tegen een muurtje. Het voorlopig onderzoek van de politie heeft uitgewezen, dat baron Schimmelpenninck van der Oye gis teravond in Wassenaar op bezoek is geweest. Op de terugweg naar huis is hij zo wordt voorlopig aangeno men door een hartaanval getrof-' fen, met het gevolg dat zijn auto met onverminderde snelheid het plant soentje in reed en tegien het muurtje botste. Het onderzoek duurt voort. Baron Schimmelpenninck van der Oye was hoogheemraad van het Hoogheemraadschap Rijnland. Hij was 5 oktober 1889 te Rome geboren. Hij was ambachtsheer van Voorscho ten en later lid van de gemeenteraad van Voorschoten. Baron Schimmelpenninck van der Oye is sedert 1926 kamerheer in bui tengewone dienst van H. M. de Ko ningin geweest. Hij was beheerder van de landgoe deren onder Wassenaar en Voorscho ten van prinses Wilhelmina. Hij is ook dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Rijnland geweest en kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente. Met de heer Schimmelpenninck van der Oye is een sympathieke persoon lijkheid uit het leven heengegaan, met een brede sociale en artistieke belangstelling. Al degenen, die het voorrecht had den met hem kennis te maken, zul len aan hem een prettige en dankbare herinnering bewaren. Minder zacht Een zeer actieve depressie trok gis teren langs de Ierse en Schotse West kust naar het noorden. Onder invloed van de depressie nam de wind bij ons toe, waarbij langs de kust de grens van harde wind werd overschreden. Het front van de depressie bereikte, vergezeld van een intensieve regen zone, gisteravond ons land. Doordat in het front enkele kleine storingen ontstaan zijn, werd de sn?lheid van het front vertraagd en is de regen vrij langdurig. Na het passeren van het front zal morgen minder zachte oceaanlucht binnenstromen, waarin opklaringen voorkomen en de tem peraturen een paar graden lager zul len zijn dan vandaag. De wind blijft aanvankelijk sterk, maar neemt mor gen langzaam in kracht af. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van vrijdagavond tot j zaterdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). MINDER ZACHT. 3 Vanavond en vannacht op de i meeste plaatsen regen, morgen van het westen uit enkele ver- j spreide opklaringen. Overwegend krachtige, later matige wind i tussen zuidwest en west. Mor- j gen minder zacht. 2 Febr. zon op 8.21; onder 17.31; maan op 8.49; onder 20.44. Hoogwaterstanden 2 Febr. v.m. 5.05; n.m. 5.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM motregen 2 C. OSLO sneeuw 0 KOPENHAGEN regen 2 ABERDEEN onbew. 3 DUBLIN geheel bew. 7 LONDEN regen 12 AMSTERDAM regen 11 BRUSSEL geheel bew. 12 PARTJS geheel bew. 12 BORDEAUX onbew. 5 GRENOBLE zwaar bew. 2 NICE zwaar bew. 7 BERLIJN regen 5 FRANKFORT regen 7 MüNCHEN regen 5 ZURICH regen 3 GENEVE nevel 2 LOCARNO niet ontvangen WENEN nevel 0 INNSBRUCK geheel bew. —0 ROME nevel 1 MALLORCA onbew. 1 Korreltje Dat, waarop men zich geregeld toe legt, wordt een karaktertrek.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1