Drie Hongaren-projecten van het r.k. Huisvestingscomité Scherp 6¥@fê®LDeTandpasfa van standing»^ Thames" voer met half schip van Rio naar Bolnes IN MINIMUM VAN TIJD EEN WOONHUIS KANT EN KLAAR Soldaat E. P. v. Klink met militaire eer begraven Tweehonderd gevangenen in opstand in de gevangenis van Palermo DONDERDAG 31 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Groot kinder-tchuis I vestingscomité gedragen, waarmee De voorzitter van het R.K. Huis- eveneens 180.000.gemoeid zal vestingscomité heeft woensdag op zijn. een persconferentie te 's-Hertogen- Vriendendienst. Met de reeds verzonden bedragen mee is thans uit de Nederlandse gif- ten door dit comité voor nntrpvppr 's-Hertogen bosch mededeling gedaan van drie projecten ten behoeve van de in Oos tenrijk verblijvende Hongaarse vluch telingen. Het eerste is de stichting van een 1 ten door dit comité voor ongeveer herscholingstehuis voor leerlingen I f 900.000 naar Oostenrijk ten behoeve van middelbare scholen, dat geves tigd zal worden te Sankt Agid en door het R.K. Huisvestingscomité voor een jaar gefinancierd zal worden, hetgeen een bedrag van f 120.000.vergt. Bejaardenzorg. Het tweede is het project voor de bejaarden en de intellectuelen. Daar toe is in Prein een villa aangekocht, die nog met de bouw van enkele bun galows op het bijbehorende terrein zal worden uitgebreid tot een capa citeit van ongeveer tachtig personen. In tegenstelling tot de aanvankelijke plannen betaalt het R.K. Huisves tingscomité hier niet de exploitatie kosten voor de eerste vijf jaar, maar de kosten voor de aankoop van het gebouw, inrichting ervan en de bouw van de bungalows, hetgeen circa 180.000.zal kosten. De exploita tie kan voor een groot deel worden bestreden uit de ondersteuning, die de betrokken vluchtelingen van de Oostenrijkse regering ontvangen. Tussen 6 en 14 jaar. Het derde thans aangekondigde project omvat een onderdak voor schoolkinderen tussen zes en veer tien jaar. In Retz aan de Tsjechische grens is een grote onderwijsinrich ting beschikbaar, waarin behalve 190 Oostenrijkse voogdijkinderen reeds dertig Hongaarse kinderen zijn onder gebracht en waarvan een thans nog leegstaande vleugel nog eens 190 Hon- gaartjes zou kunnen herbergen. De MOTOREN IN ONDERZOEK Aantal Eindhovense Thunderstreaks mag niet vliegen Naar aanleiding van de ongevallen, die de laatste weken hebben plaats gevonden met enkele vliegtuigen van de vliegbasis Eindhoven, heeft de chef van de luchtmachtstaf bepaald, dat met een aantal vlietuigen van het type Republic F-84-F „Thunderstreak" voorzien van een bepaald type motor, hangende het onderzoek voorshands uit veiligheidsoverwegingen niet zal worden gevlogen. De storingen die zich hebben voor gedaan, zijn van technische aard. Des kundigen van de Koninklijke Lucht macht verwachten de storingen bin nen korte tijd te "kunnen opheffen. De betrokken motoren zijn gebouwd door Buick in opdracht van Wright. Een bericht, waarin sprake zou zijn van nalatigheir van Amerikaanse zij de, als gevolg waarvan de opheffing van deze storingen zou zijn vertraagd, is volgens de voorlichtingsdienst der Kon. Luchtmacht, niet in vereen- stemming met de feiten. De Ameri kaanse autoriteiten verlenen volgens deze dienst alle mogelijke medewer king. Niet alle op Eindhoven gestatio neerde Thunderstreaks mogen voors hands de lucht niet meer in. Het schijnt dat slechts een deel van de Servemotoren een mankement heeft. POTLOOD en GEEST van de Hongaarse vluchtelingen over gemaakt. Tevens heeft het R.K. Huis vestingscomité een pakketactie geor ganiseerd onder het motto: „Voor mijn Hongaarse vriend", waarmee het zich tot de oudere jeugd richt. De pakketten, die door de Neder landse jongeren voor een Hongaarse jongen of meisje worden gereed ge maakt, worden door het huisvestings comité via de „Chartias Wien" aan Hongaarse vluchtelingen in Oosten rijk doorgegeven, die dan zelf kun nen uitmaken wie van hun achterge bleven familieleden in Hongarije voor het betreffende pakketje in aan merking komt en het dan kunnen doorsturen. (Advertentie) Horeca informeert naar opheffing „rijverbod" Het bestuur van het bedrijfschap Horeca heeft tijdens een openbare vergadering de aandacht gevestigd op de directe schade, die de bedrijfs tak door het zondagsrijverbod lijdt. Men wees op het bezoek van de bui tenlandse toeristen in het komende seizoen aan ons land. Vele mogelijk heden dreigen ons te ontgaan, nu men weet, dat Nederland een zondagsrij verbod kent. Afspraken voor een be zoek aan ons land en reserveringen van hotels ontgaan ons, of dreigen ons te ontgaan. Men moet wel den ken, dat Nederland vrijwel het enige land is, dat een dergelijke maatre gel als het zondagsrijverbod kent, zo deelde het bestuur mede. Het bestuur besloot de minister van Economische Zaken te verzoeken een duidelijke uitspraak te doen ten aanzien van het tijdstip van opheffing van het verbod. 5000 Mijl door storm en ontij Intermezzo onder Portugal Schepen vallen iedere dag bij tien tallen de Nieuwe Waterweg binnen. Halve schepen daarentegen komen er niet dikwijLs binnen en het is zelfs de vraag of dit, wat het Rot terdamse havenbedrijf betreft, ooit eerder is voorgekomen. Kapitein L. Westdijk sr. heeft het met de „Tha mes" van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst klaargespeeld om meer dan 5000 mijlen met een wrak stuk want meer was het niet af te leggen, van Rio de Janeiro over de Oceaan, bij storm en ontij en met een onverwacht intermezzo bij Lissabon. Twee maanden geleden begon de reis. Een Franse sleepdienst had voor het karwei bedankt. Het betrof de resten van het vrachtschip „Far- rapo" van de Braziliaanse „Lloyd", dat op de Zuidamerikaanse kust op de rotsen was gelopen en door de elementen vernield. Het halve schip moest naar Euro pa worden gesleept, want al was een deel naar de bodem van de zee ver huisd, het restant werd nog wel een nieuwe andere helft waardig gekeurd. Boele in Bolnes zou er weer een heel schip van moeten maken en daarom werd alles wat nodig was dichtgetimmerd. Men was al onder de kust van No. 517. Horizontaal: 1. plaats in België, 4. afdeling van een stad, 6. opening ener fuik, 7. kom, 9. welaan, 10. viervoetig dier, 11. dam langs een water, 12. boom, 13. oude benaming voor liter, 14. munt in Eng. Indlië, 16. boom, 17. jong varken, 18. gordel, 19. rund, 20. verscheurend dier, 22. gem. in Zeeland, 23. familielid, 24. ru we soda, 25. komt van de schapen. Verticaal: 1. stad in Portugal, 2. meisjesnaam, 3. maanstand, 4. komt van de bijen, 5. waarmerk, 7. hijs werktuig, 8. kroon, 10. over, langs, l'l. rustig, 12. nauw, 13. nauwe opening. 15. holte in een muur, 16. meisjes naam, 18. hoepel, 20. Nederl. schilder uit de 17e eeuw, 21. strookje, 22. voornaamwoord, 23. rivier in Italië. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 516. Horizontaal: 1. kit, 3. geste, 8. A.D., 9. bretel, 10. bal lon, 12. L.S., 13. iet, 14. te. 15. lens, 17. eend, 19. N.T., 20. Ede, 21. eg, 22. agenda. 24. Leiden, 26. ra, 27. klaar, 28. tak. Verticaal: 1. kabel, 2. Ida, 3. grot, 4. een. 5. St., 6. telen, 7. els, 9. bles, 11. lint, 14. teen, 16. engel, 17. eden, 18. draak. 20. Eger, 21. elk, 22. Ada, 23. dra, 25. ia. Minister sprak met landbouw Gistermiddag heeft in Den Haag een conferentie plaats gevonden tussen minister Mansholt en de vertegen woordigers van de georganiseerde landbouw. De bewindsman heeft op deze conferentie geen mededelingen kunnen doen over de beleidsbeslissin gen van het kabinet ten aanzien van de landbouw. Nader verneemt „Parool", dat de nota inzake de bestedingsbeperking en de maatregelen, die de regering in verband hiermee denkt te nemen, volgende week aan de Tweede Ka mer zullen worden toegezonden. Enkele dagen daarna zal de me morie van antwoord van minister Mansholt verschijnen, wanneer het kabinet nog enkele punten met be trekking tot de herziening van het landbouwbeleid zal hebben opgelost. Wederom zijn in twee Maastrichtse kerken schendiinigen en vernielingen gepleegd. In die Sint Hiuibertuskerk werd een roe'hette, dat zich bevond bij de doopkapel, in stukken gescheurd. Het rituaal en enkele medailles wer den meegenomen. Op het aankonidiginigsbord achter in de kerk ontdekte men lasterende opschriften. In totaal in zeven kerken te Maastricht zijn de schendingen en vernielingen geconstateerd. Men ver moedt, dat deze vernielingen uitge voerd worden door een geestelijk-ge stoorde. Weer „melange" (roombo ter-margarine) in de winkels? Het Produktschap voor Zuivel zal een studiecommissie opdracht geven te onderzoeken of het mogelijk en wenselijk is het van 1942 daterende mengverbod op te heffen, waardoor in de Nederlandse winkels weer de zg. melange (een mengsel van roomboter en margarine) verkrijgbaar zou wor den. Een zuivelfirma uit Zoetermeer heeft het Produktschap hierom ge vraagd. Door deze melange weer op de markt toe te laten, zou een moge lijkheid worden geopend om de bin nenlandse roomboterprijs zodanig te verhogen, dat aan de gerechtvaardig de eisen van de veehouderij v/ordt tegemoetgekomen. Volgens de firma uit Zoetermeer zou deze prijsverho- Portugal gekomen, toen kapitein Westdijk een noodsein opving van het Noorse tankschip „Janina", dat in brand stond. Hij legde zijn sleep voor een poosje in de haven van Lissabon neer en stoomde op naar de brandende „Janina". Doch daar aangekomen mocht hij er niet aan te pas komen omdat een Pool reeds had vastgemaakt en zyn „buit" niet wilde afstaan. Niettemin verdween de „Janina" in de diepte en 't wran ge resultaat voor de Pool was dat enige leden van zijn bemanning ver dronken. De halve .Farrapo" is thans op de werf in Bolnes gearriveerd. Nadat de Thames" voor het binnenbrengen in de Nieuwe Waterweg had gezorgd namen havensleepboten de taak over. Het is reeds tweemaal voorgeko men dat sleepboten van L. Smit en Co een half schip op sleeptouw na men en veilig overbrachten. Niette min zal deze reis van twee maanden over ruim 5000 zeemijlen toch lang in de geschiedenis van de zeesleep vaart blijven voortleven. Twee doden op onbewaakte overweg Vanochtend omstreeks half tien is op de onbewaakte overweg onder de gemeente Prinsenbeek bij Breda een personenauto door de elektrische trein BredaRotterdam, gegrepen. De beide inzittenden van de auto wer den gedood. Het waren twee assisten ten van een veearts uit Breda, n.l. de 62-jarige heer Damen uit Breda en de 25-jarige heer Melissen uit Utrecht. De stoffelijke overschotten zyn naar e geneeskundige dienst te Breda overgebracht. De overweg is niet beveiligd door een knipperlichtinstallatie. De rijvergunning aan magnetiseuse Kamerlid heeft bezwaar Met betrekking tot het verlenen van ontheffing van het zondagsrij- verbOfi aan een magnetiseuse, zijn door het Tweede Kamerlid, de heer Lamberts, aan de minister van ver keer en waterstaat de volgende vra gen gesteld: 1). Mag uit het antwoord van de minister van verkeer en waterstaat op de vragen van die heer Koopman betreffende het verlenen van een ontheffing van het zond'agsrij verbod voor een magnetiseuse geconcludeerd worden, dat de minister een magneti seuse, dus iemand, die onbevoegd is om de geneeskunde uit te oefenen, ten deze dezelfde rijbevoegdheid ver lengt als (huisartsen, artsen-specialis ten, verloskundigen e.d.? 2). Indien de vorige vraag beves tigend wordt beantwoord, betekent dit dan, dat de overheid door boven genoemde ontheffing te verlenen in feite het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde sanctioneert en zelfs be vordert? 3). Is de minister niet van mening, dat deze ontheffing niet verleend had moeten worden? PLEEGDE TAXI-CHAUFFEUR OOK ?E DOODSLAG? De taxi-chauffeur uit Sint Joosland, die onlangs, verdacht van verduiste ring van het geld dat behoorde aan de op geheimzinnige wijze omgekomen weduwe F. M. KoddeRoose, werd opgesloten in het huis van bewaring te Middelburg, wordt er thans ook van verdacht de doodslag op de al leenwonende vrouw te hebben ge pleegd. Er zijn verschillende nieuwe gezichtspunten in deze zaak gekomen. De man blijft echter zowel de ver duistering als de doodslag ontkennen, KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gistermiddag is de 84-jarige mevr. J. C. BottemanVeerman in haar wo ning aan de Snaarmanslaan te Alk maar, door lcoolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. Haar 58-jari- ge 'dochter werd ir. bewusteloze toe stand naar het St. Elisabethzieken- ging niet te zwaar drukken op de con- huis vervoerd. Vanmorgen was de sument, omdat deze dan kan over- toestand kritiek. De oorzaak was een gaan van boter op melange. te veel afgesloten kolenhaard. Nieuwe bouw-wijze in Nootdorp PROEFNEMING GESLAAGD Zo op het oog zal men van twee vriendelijke, modern ingerichte tuin derswoningen te Nootdorp niet zeg gen, dat zij grotendeels „in fabriek" gemaakt zijn. Het zijn twee van de twaalf „proefkonijnen" van het B.G.- panelensysteem, die door de techni sche groep van de N.V. Bouwkas Ne derlandse Gemeenten zijn gebouwd. Op het ogenblik staan te Peize, Bor- culo, Zwollerkerspel, Apeldoorn, Koedijk en Nootdorp van dergelijke woningen, waaraan ratiobouw T.N.O. tal van deskundigen en het ministe rie van volkshuisvesting en bouwnij verheid hun goedkeuring en mede werking hebben gegeven. De ontwerpers zien kans, afgezien van grond en fundering, binnen een tot twee dagen zo'n woning glasdicht onder de kap te hebben. Na 15 werk dagen wordt het huis kurkdroog, ge schilderd en behangen opgeleverd. Bij de prijs, die ongeveer op de hoogte van een vergelijkbare tradi tionele woning ligt, zijn een moder ne keuken, complete douchekamer met drukgeyser, plastic-betegelde keuken, gang en trap en plastic be hangen gang en trappenhuis, kasten etc. inbegrepen. Het is nog niet zo, dat deze gepa tenteerde woningen thans reeds kun nen worden geleverd. Nu de proef nemingen naar oordeel van de bouwkas geslaagd zijn, zal industriële voorbereiding nodig zijn. In dit na jaar hoopt men met de aanloop te kunnen beginnen. Verwacht wordt, dat men in 1958 de produktie van 1500 tot 2000 van dergelijke wonin gen aan zal kunnen. Het is de aannemer te Nootdorp gelukt zij. en binnenwanden, dak spanten en dakbeschot in 10 uur tijds op het fundament te plaatsen. Op de tweede dag zaten de pan nen op het huis, waren de ruiten en goten geplaatst en was de uit beton elementen bestaande schoorsteen bo ven het dak. De timmerman was met de gestandaardiseerde binnenbepla- ting bezig, alsook; met het leggen van de houten vloer in de bovenverdie ping. De electricien behoefde slechts geprefabriceerde,' bedrade bijgele verde elektrische leidingen te beves tigen, Op een der volgende dagen worden keuken, sanitair en douche kamer en plafonds geïnstalleerd, waarna binnenshuis schilder en be hanger hun werk kunnen doen. Ondertussen kan de metselaar rus tig aan de buitenboel beginnen. Rondom het gehele huis Wordt name lijk op spouw een halsteens bakste nen muur gebouwd. Is deze gereed, dan heeft het huis een geheel tra ditioneel uiterlijk. Bij de bouw lopen de verschillen de ambachtslieden en hun onge schoolde helpers elkaar niet in de weg, zo netjes is het bouwplan uitge kiend. Omdat, behalve baksteen en pannen, de gehele woning in één zending per vrachtauto wordt gele verd, wordt geen tijd met wachten verknoeid. Vorst en regenverlet spe len bijna geen rollen. Het metselwerk kan desgewenst worden uitgesteld, omdat het huis onder de kap zonden stenen muren reeds volledig bewoonbaar is. Signalement van de vermoorde te Huizen Vrijdag 25 januari j.l. wérd in de bossen te Huizen (N.-H.) ongeveer 400 meter ten noorden van de Tafel berg op een afgelegen plek het stof felijk overschot van een man gevon den. Identiteitsbewijzen werden niet aangetroffen, zodat niet kon worden vastgesteld wie het slachtoffer was. Uit de gehouden sectie is gebleken, dat het slachtoffer ongeveer twee maanden geleden van het leven Is be roofd. Namens de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Am sterdam maakt de corpschef van de femeentepolitie te Huizen het volgen- e signalement bekend: Leeftijd ongeveer 30 jaar, lang 1.70 m., slank postuur, donkerblond vrij kort haar, in bovengebit aanwezig vier snijtanden, linker hoektand, drie linker kiezen, geen vullingen. Kledig: roodbruin lederen motor- vest met ritssluiting van boven tot onder, geen merk; brede halfwollen sjaal overdwars gestreept in kleuren rood, bruin en geel, merk Tommy, katoenen fantasiebroek kleur grauw grijs met visgraat streepje, lengte 93 cjn, effen crèmekleurig katoenen overhemd, bruine glacé handschoenen, tricot gevoerd maat 8, korte zwarte gevoerde leren lf.arzen met ritsslui ting en bovenaan gespsluiting maat 40, onder op beide hakken staat het woord cowboy, nylon sokken z.g. an kiets met zwart-witte zigzagstrepen, korte witte interlock onderbroek met elastieken band, interlook hemd. Aan de linker pols een blank me talen armbandhorloge, vierkant mo del, witte wijzerplaat met in het mid den een blauw gestreept vierkant vlak, waarop in drukletters: Geneva de Luxe. Een ieder, die iets eet van het verdwijnen van iemand, die met het opgegeven signalement overeenkomt, of van het gepleegde misdrijf, wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de corpschef van de gemee - tepolitie Huizen, tel. K 2952 222 of met de politie van zijn woonplaats. Men heeft bakstenen voor het bui tenwerk gekozen, omdat dit het min ste onderhoud vergt. Bij de bouw van een dergelijk tra ditioneel huis zijn ongeveer 2200 manuren nodig. Dit huis vergt slechts 740 man-uren, waarvan veel minder uren van geschoolden plus 250 man uren in de fabriek van ongeschool den. Men kan stellen, dat een aanne mer, dank zij de complete toelevering, driemaal zoveel huizen van dit sys teem kan bouwen, dan traditionele in dezelfde tijd. Daarin komen vol gens de ontwerpers nog de voorde len van ingebouwde leidingen, ver- tikale brandvrijheid en meer dan dubbele warmte-isolatie (volgens T.N.O.-berekening), hetgeen min stens een derde op de verwarmings kosten scheelt. Gezien de thans bereikte resulta ten zal de N.V. Bouwkas Nederland se Gemeenten deze bouw op grote schaal aanpakken. De aannemers, die met dit werk kennis hebben gemaakt, zijn, naar hun zeggen, enthousiast. De belang stelling voor dit systeem is zoda nig, dat men gelooft op den duur per jaar zeker tot een minimale produk tie van 2000 van deze soort woningen te komen. R0EL0FARENDSVEEH Hedenmorgen is het stoffelijk over schot van de dienstplichtige soldaat E. P. van Klink, die bij een ongeval op het terrein van de Alexanderka- zerne te Den Haag om het leven kwam, met militaire eer ter aarde be steld. In de parochiekerk van Maria Pre sentatie werd de H. Mis van Reqiuem opgedragen door aalmoezenier Beter meier uit Den Haag; aalmoezenier Gitmans uit Leiden droeg de H. Mis op aan het zij-altaar. Aan het graf werd gesproken dooi de commandant van de 939 afdeling luchtartillerie, die woorden van troost sprak tot de familie. Spreker zei, dat de overledene een goed sol daat was, die eerlijk en trouw zijn plicht voor het vaderland vervulde. Hij stond ook bekend als een goed kameraad. De absoute werd verricht door aal moezenier Betermeier. OEGSTGEEST 55 Jaar getrouwd Op dinsdag 5 februari a.s. hoopt het echtpaar J. BunnikA. v. d. Post, woonachtig in de Duivenvoordestraat 4a te Oegstgeest zijn vijf en vijftig jarige bruiloft te vieren. De heer Bunnik, die 83 jaar gele den te Bodegraven geboren werd, verliet „het boerenland", toen hij 23 jaar oud was. Nadat hij verschillen de betrekkingen had gehad, kwam hij als rangeerder bij de spoorwegen. Maar zijn boerenafkomst kon hij niet verlooohenen. Hij had de beschik king over een stukje grond langs de baan, waar hij varkens ging houden. Toen 'hij hardhorend werd, kreeg hij pensioen. Hij was toen 54 jaar. „Ze hebben wel een dure aan me", lacht de bruidegom. Hij kon echter niet stil blijven zitten en verdiende wat geld bij met witten, behangen en schilderen. Als amateur leverde de heer Bunnik zulk goed werk, dat de vaklieden èen concurrent in hem moesten zien. De Kamer van Koop handel wilde hem een erkenning geven en daarom heeft de bruidegom zich toen maar teruggetrokken. Vol trots laat hij zijn laatste werkstuk Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 30 Januarij 1857. Parijs. De griep heerst in onze stad wederom zeer sterk. Turkije. Te Konstantinopel is door de politie een Fransch- man gevangen genomen, die rid derorden namaakte. Voor 200 jr. kon men eene ridderorde, hene vens de akte van voorstelling verkrijgen. Advertentie. Bal op Zondag 1 Februarij 1857 in het nieuwe Locaal de KLEINE VINK, des avonds ten half zes ure. Entrée 25 cents voor één Heer met of zonder Dame. Militairen heneden den rang van onder-officier, als mede kinderen, worden tot dit Bal niet toegelaten. W. F. Meyer. zien: een keurig, in heldere tinten behangen en geschilderd 'huis. Zijn enige liefhebberij is thans nog zijn tuintje en ook dat ziet er prach tig uit. „Als je ergens liefhebberij in hebt, dan komt bet wei voor elkaar" glun dert mevr-. Bunnikv. d. Post, die in de glorie van haar man deelt. Zij is 84 jaar en werd te Oegstgeest ge boren. Tot aan haar huwelijk was zij hulp in de huishouding, waarvan ook enige tijd in Leiden. ,.Ze heeft weinig ondervinding, alleen in de huishouding". „En", zegt ze, „dat be tekent heel wat. Maar we hebben er ons doorheen geslagen". Het echtpaar heeft acht kinderen gehad, waarvan er nog vijf in leven zijn. Er zijn 32 kleinkinderen, waar van er nog niet een is getrouwd. Een van de zoons woont in Austra lië. Met spanning kijken de heer en mevrouw Bunnik uit naar de dag, dat ze toestemming zullen krijgen om de reis naar dat verre wereld deel te ondernemen. En die toe stemming krijgen ze zeker wel, want ze zijn beiden nog kerngezond. En dat is hun grootste geluk. „KUNST EN GENOEGEN" GAF GOEDE UITVOERING. In gebouw Irene gaf de toneelver eniging „Kunst en Genoegen" haar eerste voorstelling van dit seizoen. Bij deze gelegenheid was de keuze ge vallen op „De zeefnan ging passagie ren". Hoewel het stuk een betrekke lijk eenvoudige intrige bezit in de vorm van verwikkelingen rond lief desgeschiedenissen, welke bij het einde tot een goede oplossing worden gebracht en vier gelukkige paren te zien gaf, zijn de constructie en de wijze waarop de betrokken personen werden getypeerd, toch van dien aard, dat men met recht van een geslaagd blijspel kan spreken. Het stuk werd op een zodanige wijze ten tonele gebracht, dat Kunst en Genoegen ook op een succesvolle avond kan terugzien. Deze vereniging, die reeds 20 jaar bestaat, had de laatste tijd met moei lijkheden te kampen door gebrek aan werkende leden. Het beroep, dat bij de opening door de heer W. T. J. Smits werd gedaan op de ingezetenen om zich aan te melden als donateur, was een dringend beroep. Zonder twijfel zal deze uitvoering goede resultaten geven. Het was ook verheugend, dat de vereniging thans vele nieuwe leden telt, waarvan er enkelen voor het eerst op de planken stonden. Een woord van lof komt toe aan de regisseur, de heer De la Rivière, die bovengenoemd gunstig resultaat heeft weten te bereiken. Bij het einde was er een langdurig applaus. Burgemeester Du Boeuff, die met mevr. Du Boeuff de uitvoering bij woonde, dankte namens alle aanwe zigen voor het gebodene. Spreker meent te moeten constate ren, dat er onder de nieuwe leden goede krachten schuilen en hoopte, dat Kunst en Genoegen een goede toekomst tegemoet gaat. Voor het kandidaatsexamen ge neeskunde slaagde te Utrecht de heer C. J. Pieterse. Om de Ucciardone-gevangenis in Palermo, waar een tweehonderd ge vangenen in opstand zijn gekomen wegens verscherping der voorschrif ten, is door honderden met karabij nen en traangasbommen jewapende Italiaanse politiemannen, een kordon getrokken. De opstandige gevangenen hebben de afgelopen nacht, ondanks de bijtende wind, op het dak van de gevangenis doorgebracht. Zij staken stro en matrassen in brand, om zich zodoende te verwar men. Ook wierpen zij brandende ma trassen, dakpannen en eetgerei in de gevangenistuin. Bij het aanbreken van de dag werden alle naar de gevangenis lei dende wegen door de politie met prikkeldraadversperringen afgezet. Een afdeling politie bestormde in de nacht van woensdag op donderdag de gevangenisdeur. De opstandige ge vangenen boden weerstand en slaag den er in zich van drie politiemannen meester te maken, die zij in een cel opsloten. Daarop riepjn zij naar be neden de drie als gijzelaars te zul len vasthouden, tot dat de gevange nisdirectie zich bereid verklaard zou hebben een delegatie der oproerigen te ontvangen. Hierop verklaarden de gevangenisautoriteiten donderdag een uit vier gevangenen bestaande dele gatie te zullen ontvangen. Toen de gevangenen allerlei voor werpen naar beneden gingen wei- pen, bouwde de politie met planken schuilplaatsen op, van waarui* de oproerigen met traansgasbommen werden bestookt, terwijl ook licht spoorkogels laag over hun hoofden werden afgevuurd. De politie wist de tweehonderd opstandelingen in een deel der ge vangenis samen te drijven. In het overige gedeelte van de gevangenis werd de bewaking verzwaard. De politie bracht versterkingen, waaronder pantserwagens naar de omgeving van de gevangenis. Zij deel de via luidsprekers mede het vuur te zullen openen, „en deze maal met scherp", indien de gevangenisdirectie geen overeenstemming zou bereiken met de delegatie der in verzet geko men gevangenen. Het verzet der gevangenen richt zich tegen de nieuwe bepaling, dat g3- vangenen slechts eenmaal in de week bezoek nu gen hebben en tegen het in gestelde scherpe toezicht op de ver strekking van bepaalde artikelen bui ten de officieel vastgestelde hoeveel- ip<d om. De gevangenisdirectie heeft de op roerige gevangenen later een ultima tum gesteld, dat de carabinieri te tien uur 's morgens, plaatselijke tijd, het vuur zouden openen, indien zij dan nog zouden weigeren naar hun cellen terug te keren. Doch om tien uur riepen de gevan genen nog steeds uitdagend „Via il direttore!" („Ontsla de directeur"), waarop tien pantserwagtas met ma chinegeweren het vuur openden. Er werd gericht op de daklijst aai. voet van de gevangenen, terwijl ook laag over de hoofden van de oproeri gen werd geschoten. Hierop ochten de gevangenen dekking achter schoorsteenpijpen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2