S>e £oldóe(2oti/fca/nt Eisenhower bereidde Saoed 'n grootse ontvangst 't Midden-Oosten onder de loupe genomen Slavendrijvers Eisenhower krijgt machtiging voor Midden-Oosten DONDERDAG 31 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14020 Directeur: C. M. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015. Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p kwart Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17 ct. p. man Telefoontjes I 1.50 New Yorkse onbeleefdheid gelaakt Koning Saoed van Saoedi-Arabië is woensdag van New York naar Was hington gevlogen en daar begroet door president Eisenhower. Er werden 21 saluutschoten gelost. Het was de eerste maal, dat Eisenhower naar het vliegveld van Washington ging om een buitenlands staatshoofd te begroeten. Koning Saoed zei tegen Eisenhower dat hij hoopte op openhartige bespre kingen, die zullen leiden tot betere betrekkingen tussen beide volken op; basis van „vriendschap en wederzijdse belangen". Koning Saoed zal drie dagen in Washington blijven. ONHOFFELIJKH1ED BETREURD. Kort voordat hij Saoed begroette, had Eisenhower op zijn wekelijkse perscconferentie verklaard, dat hij elke onhoffelijkheid jegens buiten landse leiders, die met hem in Was hington komen confereren, betreurt. Eisenhower zei dit in antwoord op een vraag over de afwijzende hou ding van New York tegen koning Saoeds bezoek en over aanwijzingen, dat president Tito een uitnodiging van Washington zal afslaan. De Ame rikaanse president zei, dat (hij de zaak van de vrede niet kan dienen door alleen met mensen te praten, met wie hij het eens is. De president gaf te kennen, dat hij van plan was een pijnlijke kwestie met koning Saoed te bespreken,, na melijk diens weigering om visa te ver strekken voor Joods-Amerikaanse manschappen, die op het vliegveld Dharan gestationeerd zouden kunnen worden. Eisenhower ontweek de vraag of hij met koning Saoed de in diens land bestaande slavernij en ras sendiscriminatie zou bespreken. Hij WIJ HEBBEN ALLEMAAL wel even gegrinnikt om die eigen wijze burgemeester van New York, die koning Saoed officieel negeerde, ofschoon deze q.q. bij president Eisen hower op bezoek kwam. De burgemeester vond, dat er geen enkele reden was om eer te bewijzen aan een man, die o.a. slavernij in zijn rijk toeliet, de Joden vervolgde, geen katholiek priester toeliet enz. Nu kunnen wij erin komen, dat het iemand tegen de borst stuit om be leefd en vriendelijk te zijn tegen een man, die een regiem vertegenwoor digt dat men verafschuwt. Maar aan de andere kant moet men in het oog houden, dat het in de politiek 0 net zo toe gaat als in de han del: je kunt de mensen met wie je te maken hebt niet uitzoeken. Bo vendien was de houding van de New Yorkse burgemeester zeer onhoffelijk jegens Eisenhower, die wel zijn taak begreep om vriendelijk te doen tegen een heerser, die in het Midden-Oos ten een belangrijke pion kan zijn in het schaakspel. Overigens had de New Yorkse bur gemeester inzoverre gelijk, dat de toestanden in het land van koning Saoed inderdaad abominabel zijn, speciaal op het gebied van de slaver nij. Naar schatting worden er niet minder dan 450.000 slaven gehouden, zodat het geen wonder is, dat Saoedi- Arabië de internationale conventie tegen de slavernij verleden jaar niet heeft getekend. Waar slaven zijn, kan de sociale toestand moeilijk reden tot juichen geven. Saoedi-Arabië is voor 90 woe stijnzand, dat zijn tegenwoordige rijk dom uitsluitend te danken heeft aan de olie, welke er gewonnen wordt. Vóór de oorlog was de bevolking zo arm als de mieren en dat is ze thans nog. De rijkdommen van de olie vloeien in de zakken van het hof en van de hofkliek, alsmede in die van de woestijnsjeiks, die zich ervoor la ten betalen als zij rustig blijven. Men kan dus wel nagaan, wie de slaven houders zijn. De aanvoer van verse slaven geschiedt vaak op een wel originele manier. Zoals men weet ligt de heilige stad der Mohammedanen, Mekka, in Saoedi Arabië. Vele Mek- ka-gangers brengen om geen goud of geld mee te moeten dragen, dat onderweg gestolen kan worden slaven mee, die zij op de markt in Mekka tegen geld omzetten. Deze zijn dus voor de Mekkagangers wat de reischéques voor ons zijn en voor de Arabieren van koning Saoed zijn ze een voorwerp van veel gesjacher en negotie. Wanneer men verder leest, dat de koning aan boord van de „Constitu tion" fooien uitdeelde ter waarde van 'n slordige 80.000 gulden, dan behoeft niemand zich daarover te verbazen. Het hof in dat achterlijke land baadt zich in een ongelooflijke weelde. Er worden luxe auto's bij de vleet be steld, die alleen gebruikt kunnen worden om de koning met heel zijn hofhouding en prinselijke nakome lingschap van het ene paleis naar het andere te brengen. Men heeft zelfs de duurste televisie-apparaten laten ko men, ofschoon er nergens in de verre omtrek een televisiezender te vinden is, zodat men met de ontvang-appara- ten niets kan aanvangen. En intussen eet de Arabier zijn gebakken sprink hanen en vindt het nog lekker ook. „Maar ja", zegt president Eisenho wer, „ik kart mijn vredestaak niet zei dat hij niet zo onbeleefd zou zijn om van te voren te zerren wat hij met zijn hoge bezoeker zou bespre ken. Eerste besprekingen. De ontvangst, die men in Washing ton koning Saoed bereidde en in het bijzonder de tocht van het vlieg veld naar Blairhouse was een van de grootst opgezette ontvangsten, die ooit een staatshoofd ten deel viel. De eerste bespreking van president Eisenhower en koning Saoed heeit meer dan een ujut geduurd. President Eisenhower zou van deze Ouders getuigden van Wilma Mevrouw Maria Montesi, de moe der van de op duistere wijze overle den Wilma Montesi, heeft gisteren in het proces dat over de dood van haar dochter in Venetië wordt gevoerd, verklaard, dat Wilma 'n zeer achtens waardig meisje was van hoog zedelijk gehalte. Zelden ging zij zonder haar zuster uit, en als dat eens een keer mocht voorkomen, dan was dat slechts voor het maken van een wan deling met haar verloofde of om iets vóór haar uitzet te gaan kopen, die zij zorgvuldig opbouwde. Rodolfo Montesi, timmerman van beroep, sloot zich bij de verklaring van zijn vrouw aan. Voor de 9de april 1953 was het nooit eerder ge beurd, dat Wilma er 's avonds bij het eten niet was. Eerst hadden zij aan zelfmoord gedacht, omdat Wilma haar sieraden, identiteitsbewijs en de foto van haar verloofde-politieagent thuis had gelaten; maar later, nadat een onderwijzer had verklaard dat hij in dezelfde trein als Wilma naar Ostia was gereisd, hadden zij zich volledig aangesloten bij de officiële lezing, dat hun dochter een ongeval was over komen, mede omdat zij vroeger ook al last van flauwvallen had gehad. Ook vader Rodolfo sloot de moge lijkheid dat Wilma een meisje met een dubbel leven zou zijn geweest en rendez-vous met onbekende mannen zou hebben gehouden, volkomen uit. Dat type meisje was zij beslist niet geweest. hebben om een openhartige uiteei ting te geven van zijn plannen voer het Midden-Oosten. Zure opmerkingen. Voordat de leden van het Congres president Eisenhowers resolutie over het Midden-Oosten goedkeurden, werd er in het Congres een hartig woordje gesproken over het bezoek van koning Saoed. De democratische je.iator Wayne Hay verklaarde: „Ik ga niet akkoora met 't omkopen van .welke Arabische dictator dan ook". Vo.gens zijn zeg gen heeft koning Saoed l.C'OD Cadillacs waarvan er enkele verguld zijn, 28 ari-conditioned paleizen en 90 broers d'ie uit de staatskas grote salar'ssen krijgen. Hij zei dat koning Saoed geld van Amerika wil, omdat hij meer geld heeft opgenomen dan hij uit oliecon cessies krijgt. De republikeinse senator Fulton protesteerde tegen deze woorden en die van andere senatoren, die hij ken- sohetste als „schimpredes" en „zure opmerkingen". Overstromingen in de Ver. Staten Overstromingen hebben grote ge bieden van de Amerikaanse staten Kentucky, Virginia en Tennessee ge teisterd. Elf personen zijn om het le ven gekomen, terwijl duizenden dak loos werden. De meteorologische dienst heeft gewaarschuwd voor dc mogelijkheid van nieuwe regens, die het overstromingsgevaar nog zouden toenemen. In Kentucky zijn acht personen om het leven gekomen en in West-Vir- gina drie. Hefschroefvliegtuigen van het Amerikaanse leger vervoeren le vensmiddelen, kleren en geneesmid delen, naar de ergst getroffen gebie den in Oost-Kentucky. In de aan de rivier de Kentucky gelegen plaats Hazard zijn honderden personen gestrand in de dikke mod der, die door het overstromingswater is meegevoerd. In de straten van Ha zard staat het water meer dan een meter hoog. Auto's werden als luci fersdoosjes in elkaar gedrukt, en etalageruiten bezweken onder de druk van het water. De stad Williamson, in West-Vir ginia, staat grotendeels onder water. Mijnen en scholen zijn gesloten. Met overweldigende meerderheid Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft woensdag met een overweldigende meerderheid presj- dent Eisenhower gemachtigd Ameri kaanse strijdkrachten en geldmidde len te gebruiken om een eventuele communistische agressie in het Mid den-Oosten een halt toe te roepen. Het Huis nam een resolutie aan, waarin de president de bevoegdheden worden gegeven, waarom hij in zijn speciale boodschap aan het Congres van 5 januari jongstleden had ver zocht. De resolutie werd aangenomen met 355 tegen 61 stemmen. Zij is ter goed keuring naar de Senaat gezonden. De senaatscommissies .voor laf^en- landse betrekkingen en de strijd krachten overwegen een soortgelijke resolutie, die te vergelijken is mqt de bevoegdheid, welke de president twee jaar geleden gegeven is om For mosa te beschermen. Hoewel de resolutie in grote trek ken is goedgekeurd in de door Eisen hower gewenste vorm, heeft het Huis enige amendementen van zijn com missie van buitenlandse zaken over genomen. Eén ervan bepaalt, dat van de machtiging om Amerikaanse troe pen te gebruiken zoveel mogelijk in samenwerking met de Verenigde Na ties gebruik gemaakt moet worden. VMye&iuiketyke miniAt&có.zetei Wat de economische hulp aan het Midden-Oosten aangaat bepaalde het Huis, dat niet meer dan 30 miljoen dollar per land verstrekt mag wor den. De regering dient elk half jaar, in plaats van jaarlijks, verslag aan het Congres uit te brengen. Voorts behoudt het Congres zich het recht voor om de machtiging aan de presi dent in te trekken. Olieleiding naast Suez-kanaal De Griekse scheepvaartkoning Aris- toteles Onassis heeft Egypte aangebo den, langs de oostelijke oever van het Suczkanaal een olieleiding te laten leggen. Dit meldt het Egyptische weekblad Akher Saa. Onassis raamt de kosten op 100 mil joen gulden en' denkt dat de aanleg ongeveer tien maanden zal vergen. Het blad zei dat Onassis het plan heeft voorgelegd aan de Egyptische regering, daar zijn twee tankers van elk 100.000 ton, die nu worden ge bouwd, niet in staat zullen zijn het veertien meter diepe Suezkanaal te passeren. DE OPRUIMINGSWERKZAAM HEDEN. Generaal Wheeler, het hoofd van de bergingsvloot der Verenigde Na ties, heeft woensdag verklaard dat met de verwijdering van de gezonken sleepboot „Edgar Bonnet" het Suez kanaal ten zuiden van Port Said over een lengte van 154 km. weer bevaar baar zal zijn. Er is woensdag een nieuw wrak bij gekomen en wel een ponton. Tenge volge van de hevige wind raakte de Nederlandse baggermolen „Hadik" de ponton, die hierna zonk. Christophor Soames, parlementair secretaris van de Britse admiraliteit, heeft woensdag in het Lagerhuis ver klaard, dat het Suezkanaal waar schijnlijk omstreeks midden-januari en zeker aan het einde van deze week geheel vrijgemaakt zou zijn geweest als de Britse en Franse bergingssche pen met hun opruimingswerkzaam heden bij El Cap hadden kunnen doorgaan. Onveilig Indonesië De verbindingen tussen Medan en Brastagi zijn donderdag praktisch verbroken door de weigering van de buschauffeurs om over dit traject te rijden zolang geen afdoende maatre gelen zijn genomen tot verzekering van hun veiligheid. Volgens hen zijn de bende-activi teiten de laatste dagen toegenomen. Enkele transportondernemingen in Medan hebben zelfs dreigbrieven van benden ontvangen. Tussen Pantjarbatu en Kebandjahe, ten zuiden van Brastagi, werd maan dag j.l. een autobus door een bende aangehouden. Alle passagiers werden van hun bezittingen beroofd, doch hun werd geen letsel toegebracht. ^MaëiUcfi ethAetoon aan „0-e ®.ahjat>ik&>i' Ter gelegenheid van de eerste opvoering te Jeruzalem van het toneelstuk „Het achterhuis", bewerkt naar het dagboek van Anne Frank, door het toneelgezelschap „Habima", werden woensdagmiddag twee kransen gelegd bij het beeld van „de dokwerker" op het Jonas Daniel Meyerplein te Am sterdam. Namens het gemeentebestuur van Jeruzalem legde de heer R. G. G. Intlion, consul van Israël te Amsterdam, een krans en namens dc toneelgroep „Habima" plaatste de directeur van de toneelgroep „Theater", de heer Rob de Vries, de andere krans, beide kransen waren afkomstig uit Israël. Op de loto ziet men het plaatsen van de kransen door de heren R. G. G. Inthoni «met zwarte hoed) en de heer R. de Vries. Namens de gemeente Amsterdam was wethouder G. van 't Huil aanwezig (geheel links). Verder was Karl Guttniann, regisseur van „Het dagboek"( rechts op de rug gezien), aanwezig. Uit Sowjet-Unie gezet Twee Amerikaanse adjunct-mili taire attaché's in Moskou hebben het verzoek ontvangen, de Sowjet-Unie te verlaten zo meldt het Sowjet-Rus- sische persbureau Tass. De Sowjetrussische waarnemende minister van buitenlandse zaken Pa- tolitsjef heeft woensdag de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen, ontboden en hem een nota overhandigd waarin het on middellijke vertrek geëist wordt van de twee attaché's. De minister van sociale zaken, de heer J. G. Snnrhoff, heeft woensdagmidda gezeten in een dragline de eerste grondwerkzaamheden verricht or de plaats, waar eerlang het nieuwe gebouw van het gemeenschappelijk.-admi- Somber weer In een snel tempo dringen oceaan- fronten tot de Britse eilanden en on- ze omgeving door. Dit gaat met tame lijk veel regen gepaard. De depres sies, waarmee deze fronten samen hangen, zwenken bij Ierland naar het noorden af en koersen vervolgens over IJsland naar het zeegebied tus sen Groenland en Spitsbergen. Eén van de depressies, die ten zuidwes ten van Ierland wordt aangetroffen, vertoont een grote activiteit en ver oorzaakt boven de Britse eilanden grote luiabtdrukdalingen. Daardoor zal de wind bij ons de komende 24 uur toenemen en langs de kust moge lijk die grens van harde wind over schrijden. De aanvoer van zachte oce- aanlucht uit de GoM van Biscaye duurt voort, terwijl voorts het weer vervullen als ik uitsluitend praat metnistraiiekantoor zal komen. We zien de minister hier in de machine pp het tamelijk somber blijft met op de menden, met wie ik het eens ben'. 1 bouwterrein in Amsterdam-West. i meeste plaatsen enige regen. De negentiende verjaardag van prinses Beatrix verloopt op het paleis Soestdijk in alle stilte. De prinses is vandaag niet ten paleize aanwezig en zij zal, zoals reeds eerder werd aangekondigd, het feest eerst zater dag aanstaande in de familiekring vieren, tezamen met de verjaardag van prinses Margriet. Geen extra kosten bij giro-overschrijvingen De P.T.T. meende een gedeelte van haar jaarlijks tekort te kunnen weg werken door twee cent per giro-over schrijving te rekenen. De minister van economische zaken voelt echter niet veel voor het plannetje, te meer, daar de tariefsverhogingen, die in april a.s. verwacht worden, al een zeer grote lastcn-verzwaring zal be tekenen. Daarbij vindt de minister, dat de steeds verder-schrijd&ide automati sering van de girodienst de loon post in de komende jaren aanzienlijk zal verlichten, zodat deze twee centen met het verstrijken van de tijd hoe langer boe minder gerechtvaardigd zouden zijn. KORTE golf Officiële onderhandelingen wor den gevoerd over een bezoek, dat president Nasser van Egypte moge lijk in de komende zomer aan Japan zal brengen. De Boliviaan Villegas, die een steen heeft geworpen naar Leonardo da Vinci's portret van Mona Lisa in het Louvre te Parijs, is blijkens een rapport van een psychiater volkomen krankzinnig. De 42-jarige man zal daarom niet worden berecht, maar in een krankzinnigengestifcht worden opgenomen. België heeft aan de piloten van de Navo-luchtmacht verzocht boven Belgisch grondgebied niet de geluids muur te doorbreken, daar de politie iedere keer honderden verschrikte in woners moet geruststellen. De Belgische piloten mogen dit slechts boven een bepaald deel van de Noordzee doen. (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot j vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 j uur). AANHOUDEND ZACHT. Over het algemeen zwaar be- wolkt met af en toe regen. Ma tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig veran- dering in temperatuur. 1 Febr. zon op 8.23, onder 17.29; maan op 8.30; onder 19.39. Hoogwaterstanden 1 Febr. v.m. 4.35; n.m. 4.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur liuiden: STOCKHOLM onbew. 7 C. OSLO half bew. 7 KOPENHAGEN onbew. 0 ABERDEEN regen 6 DUBLIN geheel bew. 3 LONDEN geheel, bew. 9 AMSTERDAM regen 7 BRUSSEL geheel bew. 8 PARIJS regen 7 BORDEAUX half bew. 4 GRENOBLE onibew. 3 NICE half bew. 5 BERLIJN motregen 4 FRANKFORT nevel 2 MÜNCHEN zwaar bew. 1 ZüRICH zwaar bew. 2 GiENèVE mist 4 LOCARNO onibew. 6 WENEN zwaar bew. 4 INNSBRUCK licht bew. 9 ROME nevel 3 MALLORCA onbew. 2 Korreltje Zoals uw oog anderen ziet, zo zien zij U.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1