„Besturen en leiders in de sportvereniging" Het Ned. elftal te Madrid na een onvergetelijke vliegtocht IVIAUUI UUUl Leiderscursus NKS-Sportcentrale DE HEER P. F. S. BIECSTRATEN OVER: Toen de heer A. J. J. Duindam, voorz. lijk te formuleren. Zijn advies was de der Katholieke Sportcentrale, de aam wezigen een woord van welkom toesprak, was hij verheugd over de behoorlijke opkomst van de cursisten. Daarna kreeg de heer Biegstraaten het woord, die. zoals hij beweerde, zich als een beginneling voelde, aangezien hij praktisch onvoorbereid het verzoek kreeg om een inleiding te houden over deze cursus. Een bestuur heeft feitelijk een twee ledige taak. n.l. bestuurs- of commissievergadering te verzetten, want het bestuur moet tijdens de vergaderingen zoveel mogelijk vol ledig zijn. In zijn sluitingswoord dankte de voor zitter de heer Biegstraten voor zijn helder betoog, tijdens hetwelk hij tot de conclusie was gekomen, dat hij als voorz. nog veel gebreken had. Tot slot wekte hij de aanwezigen op volgende week dinsdag 5 februari we- technische taak. Dan komt direct de vraag: Wie moet men als sportleider beschouwen? Meestal een of meer tech nische leiders, want zij zijn direct be trokken bij de praktijk van de sport beoefening. Maar de sport heeft niet alleen een technische, maar ook een op voedkundige zijde. Daarom zijn cursus sen als deze. van zo groot belang al wordt deze waarde dikwijls bij velen niet erkend. Want een cursus voor jeugd leiders vindt men normaal en noodzake lijk. maar voor andere leiders is dat schijnbaar niet nodig. Maar misschien is het voor men een nog hardere noodzaak. Men krijgt vooreerst een beter begrip van het jeugdwerk en ten tweede wordt antwoord gegeven op de zo dikwijls ge stelde vraag; ..Wat is en doet de N.K.S. nu feitelijk? De vormende taak van een leider is onuitputtelijk, er zijn steeds nieuwe problemen, maar dat maakt het werk ook interessant. Aangezien evenwel de vormende taak van de leiders niet het onderwerp van zijn inleiding was, ging spreker over naar het tweede gedeelte van de taak van een bestuurslid, n.l. het technische en wel de organisatie en opbouw van een vereniging en hij gaf met enige voorbeelden aan, hoe men leiding kan geven in het algemeen en hoe men ge kozen kan worden als bestuurslid, maar dat is in vele verenigingen verschillend. Vanzelfsprekend is de vraag of men direct een bekwaam bestuurslid is. Helaas niet altijd. Dat hangt af van de mentaliteit van diegene, die gekozen is. Ook is het dikwijls alleen een ongezonde eerzucht, een z.g. persoonsverheerlijking. Een bestuurslid moet belangstellen in het algemene, door kontakten te zoeken met andere organisaties en verenigingen. Ook de taakverdeling in het bestuur en de resp. commissies is zeer belangrijk. De beste opbouw is, een dagelijks bestuur, daaronder de resp. commissies, met in iedere commissie een bestuursvertegen- woordiging, ook in de clubbladredactie, want het bestuur is uiteindelijk aanspra kelijk voor wat in het clubblad geschre ven wordt. Hoe komt men tot een bestuursvorm ming? De regel is, dat een bestuur, al of niet in functie, door de ledenvergade ring gekozen wordt en dat de resp. com missies benoemd worden. Het ideaal is het als ieder bestuurslid een taak heeft, deze taak naar behoren vervult, door op de vergaderingen verslagen uit te bren gen van het commissiewerk. Daarna be sprak hij de functies van de bestuurs leden afzonderlijk. Zeer belangrijk is het bij het aantrekken van personen voor een bestuursbaantje. dat men eerst on derzoekt of de persoon in kwestie goed katholiek is, wat het predicaat katholiek is een erenaam, die verplichtingen in houdt. Deze naam moet ook een sport vereniging zo waardig dragen, dat haar katholiciteit dadelijk naar buiten blijkt. De traditionele vragen voor de groeps bespreking waren als volgt; Vraag 1. Wat zijn naar uw mening de bevoegdheden van een jeugdbestuur en van een jeugdcommissie? Is daarin schil? Vraag 2. Vindt u het juist, dat het bestuur ingrijpt, als naar haar mening de technische commissie handelt in strijd met de belangen van de vereniging? Vraag 3. Vindt U het noodzakelijk bestuurs- of commissievergadering verzetten, wanneer op dezelfde avond een of meer personen naar een cursus of een vergadering van een overkoepelende organisatie gaan? De antwoorden op de eerste vraag waren praktisch gelijkluidend. Men vond, dat de jeugdcommissies vrijheid van handelen moesten hebben, het geld besteden naar eigen inzicht, straf be voegdheid moesten bezitten, contact on derhouden met de resp. ouders, etc. Op vraag twee was maar één antwoord mogelijk volgens de resp. groepen: het bestuur had te allen tijde het recht om in te grijpen. Bij vraag drie waren de meningen enigszins verdeeld. Eén groep vond. dat zulks van de omstandigheden afhing. Wat het belangrijkst was had voorrang. Een andere groep: de bestuurs- of com missievergadering te allen tijde door laten gaan. Het hing van de persoonlijk heid af. die naar die bewuste cursus of vergadering moest of men die bestuurs- of commissievergadering zou uitstellen. De inleider wilde, voordat hij ant woordde. een verzuim herstellen, hij had namelijk bij het vragenstellen vergeten er op te wijzen, dat hij met jeugdbestuur bedoelde, een bestuur, samengesteld uit junioren. Een jeugdcommissie heeft niet alleen technisch een taak, maar moet tevens vormend werken. Bij de tweede vraag had hij gemist, wat men zou doen als een speler zich onsportief had gedragen, nog niet door de bond was geschorst en des ondanks door de techn. commissie was vormende en een derom aanwezig te zijn en om, indien mogelijk, uit hun vereniging nog iemand mee te brengen. Spreker is de heer A. A. C. Dusée. met als onderwerp: „Sport en Sportiviteit". Gerrit Schulte zal waarschijnlijk in de Ronde van Nederland, die van 6 tot en niet 13 mei wordt gehouden, fungeren als leider van een ploeg jeugdige ren ners. Een extra-Sportief merk zal deze ploeg steunen. Schulte, die hieromtrent met de orga nisatoren van de Ronde een principieel akkoord heeft bereikt, zal zijn renners zeil' kiezen en hij heeft tot opdracht een ploeg te formeren van jonge profs (en eventueel onafhankelijken), die in de toekomst mogelijk tot de prominente Nederlandse renners kunnen gaan be horen. on 5 elft dl in Spanje Na een schitterende vliegtocht, waarin een kort oponthoud te Biarritz om benzine te tanken een welkome afleiding was omdat de temperatuur in de Franse badplaats noodde tot een zonnebad, is het Nederlandse elftal gistermiddag om kwart voor twee op het vliegveld Barajas bij Madrid aangekomen. Vooral de vlucht over de besneeuwde berg ketens van de Pyreneeën is onvergetelijk geweest. Kort na de aankomst in de Spaanse hoofdstad trainden de spelers en reserves onder leiding van Donnefeld op de "drassige grasmat in het stadion „Bernabeu". dat vroeger „Chamartin" heette, terwijl de Spaanse ploeg met argus-ogen toekeek. Het was slechts een lichte training, meer bedoeld om de spelers aan dit reusachtige stadion, dat plaats biedt aan 125.000 toeschouwers, te doen wennen. Na de Nederlanders was het de beurt aan de Spanjaarden, waarbij top-figuren als de vroegere Hongaar Kubala en de ex-Argentijn Di Stefano, die tezamen met Faas Wilkes op een plaatje gingen, in het geweer kwamen. Het Spaanse publiek loopt nog niet erg warm voor de ontmoeting. De Span jaarden vinden de competitie en de wed strijden om de Europa-beker eigenlijk veel belangrijker dan de strijd tegen de Nederlanders, vooral omdat men vrij zeker een overwinning van Spanje ver wacht. al worden de Nederlanders niet onderschat. Om de belangstelling te sti muleren zyn de entree-prijzen gehal veerd in vergelijking tot andere wed strijden. Zij variëren nu van ongeveer 4.5 gulden tot ongeveer 10 gulden, maar desondanks verwacht men geen uitver kocht huis. Dat kan overigens toch wel meevallen, want de Spanjaard wacht graag tot het laatste moment alvorens een besluit te nemen. Bovendien werken de weersomstandigheden erg mee. Nadat het bijna een week lang gesneeuwd en geregend had. straalde gisteren een heerlijk zonnetje uit een wolkenloze hemel. Voor Spanje is de wedstrijd toch niet zo onbelangrijk als het Spaanse publiek wel denkt. In de eerste plaats beuren de spelers van het elftal bij een overwin ning 5000 peseta's, terwijl zij voor elk doelpunt meer dan het winnende doel punt de man 1000 peseta's krijgen. Zouden zij b.v. met 41 winnen, dan bedraagt de gage 7000 peseta's per man. dat is altijd nog ruim 500 gulden. De clubs zien zulk een reclame in het mee spelen in de nationale ploeg, dat zij be sloten hebben het uiteindelijke bedrag te verdubbelen. Voor Meana, de coach van de Spaanse ploeg, staat er echter nog meer op het spel. Hij heeft onlangs voor het eerst de taak gekregen een elftal te formeren, dat kan winnen. Het merk waardige feit doet zich namelijk voor. dat de Spanjaarden de laatste tijd vrij wel geen interlandwedstrijd in winst hebben kunnen omzetten, terwijl de club elftallen in het Europese voetbal succes op succes behalen. Slaagt de heer Meana niet, dan kan hij zijn biezen wel pakken, want in dat opzicht zijn de Spanjaarden onverbiddelijk. SKIëN SONJA ED6TROEM WON TF GARMISCH-PARTENK1BCHEN Te Garmisch-Partenkirchen is gisteren een internationale wintersportweek ge opend met een 10 km-wedstrijd voor dames. Winnares werd de Zweedse Sonja Edstroem, die op de olympische spelen te Cortina een bronzen medaille heeft gewonnen. Zij legde de afstand af in 38 minuten en 46 seconden, slechts een gering aantal seconden sneller dan de Finse Anja Porkka (38 min. 49 sec.), die tweede werd. Pirkkao Korkee, eveneens uit Finland, klasseerde zich met 39 min. 54 sec. als derde. worden. De olympische kampioen Veikke Hakulinen won de wedstrijd voor zijn landgenoten Alatalo, Kistinen en Tolsa. De Zweed Sune Larssen klasseerde zich als vijfde. De tijd van Hakulinen was 57 min. en 7 sec. Aan de strijd werd deelgenomen door 105 skiërs uit elf landen. AUTOMOBILISME VILLORESI UIT DE WEDSTRIJDSPORT De bekende Italiaanse coureur Luigi Villoresi heeft bekend gemaakt, dat hij niet meer aan autoraces zal deelnemen. HU heeft ook thans nog last van de verwondingen, welke hij in het voorjaar van 1956 tUdens de Grote Prys van grote triomf voor de Finse skiërs ge- Rome heeft opgelopen. Onze Damrubriek ONZE PROBLEMEN Ons probleeragedeelte wijden wij deze week aan werk van de heer J. Dubbelde- man. Het eerste is een bewerking op een motief van Belinfante; en het volgende berust op een slotstand van de vroegere groot-problemist Noordhuis. Probleem no. 620 Probleem no. 621 Auteur: J. Dubbeldeman, Leiden. Ie publicatie Stand in cijfers: Zwart: 4. 7, 8. 10, 20/22, 26. 27 en 36. Wit: 16, 23. 32, 34, 37, 38 en 40/43. Voor beide geldt: wit speelt en wint. OPLOSWEDSTRIJD ..LEMMERS' (10e serie) Voor wU tot de vraagstukken o gaan. eerst nog een tweetal mededelin gen betreffende de wedstrUd. Ten eerste, dat op de deelnemerslUst ook de heer J. Smeets (18 punten) vermeld dient te worden. Ten tweede, dat wU tot onze spijt van de heer J. v. d. Laan uit Nieuwkoop een mededeling hebben ont vangen, dat hij wegens werkzaam heden van verdere deelname af moet zien. Inderdaad jammer, doch wU danken hem niettemin voor zUn medewerking aan deze wedstrUd. En nu de problemen. Het zUn dit keer eens echte vraagstukken om op verhaal te komen, doch niettemin liggen de oplossingen niet voor het grUpen. Probleem no. 29 Stand in cUfers: Zwart: 6. 8. 9, 13/15, 18. 19. 26. 35. 36. 40. 41. Wit: 16. 24. 25. 27, 28, 30. 32. 38. 39. 42/44. 47. Probleem no. ?0 m «ja» m v. B m m m 9 O I 'O,'*# 9 «o m 9 9 S 9 Si i Zwart: 7. 8. 14. 16, 17, 23. 24. 29. 33. 35. 36. Wit: 26. 27, 34, 37, 38, 40/42, 44, 45. 47. Voor alle drie geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen dienen binnen 3 weken inge zonden te zUn aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30. Nieuw-Vennep. PARTIJ-COMBINATIES Hieronder volgen enkele staaltjes uit de partU: waaruit blUkt. hoe het partij- spel met de problematiek in nauw vcr- banu staat. I. Zwart: 3, 4, 7, 8. 10. 11, 13/16, 18/20, 24/26. Wit: 27/29, 31/33, 35, 36. 38/40, 42, 43. 45. 47. 48. Wit won hier op een problematische wU*c door: 292 <29x) 30. 24 (22) 9 (28) 2 (13) 37 gew. II. Zwart: 2. 3. 13/16. 18. 19. 23. 24. 26. Wit: 17, 25. 27, 30. 32. 33, 35. 37/39, 49. In bovenstaande stand speelde wit 39—34?, waarna Zwart zich van de winst verzekerde door: 338, 20, 7, 40 en 41 en wil gaf op. III. Zwart: 3. 5. 8. 12/18. 23 en 24. Wit: 25/27. 32. 35. 42, 44/46. 48 en 49 In deze stand was Zwart aan zet en won a.v.: 20. 30. 29. 139 en 18x47. Het zetje van Weiss. IV. Zwart: 14. 15, 17/19, 23. 24 en 26. Wit: 25, 27, 28. 30, 32. 35. 36 en 38. Het spel verliep a.v.: 272, 12, 8 (49) 3 (20) 361, 8 (27) 12 (371) 23, 10 (46> 14 (4) 350. (304). 9 (36) 4 (283) 15 (36-47 en Zwart heeft gewonnen. Het is interes sant na te gaan waar Wit de remise verzuimde. CORRESPONDENTIE J. v. d. L, te N. Wel Jammer! J. S. te N. Zoals U ziet, is dit hersteld. G. M. L. te V. U had gelijk. CRICKET DE DERDE TESTMATCH ZUID-AFRIKA—ENGELAND Na de vierde dag van de derde test match tussen Zuid-Afrika en Engeland staan de Engelsen in hun tweede innings op 192 voor 6. Hevige regenbuien maak ten, dat in de morgenuren niet kon wor den gespeeld en dat de pitch de Zuid- afrikaanse spinbowlers alle gelegenheid gaf het de batslieden Uiterst moeilijk te maken. Toch bleef Douglas Insole met 77 runs not out. In de eerste innings scoorde Engeland 218 runs; Zuid-Afrika antwoordde met 283. De gasten hebben dus een voor sprong van 127 runs. SCHAATSENRIJDEN Vier Nederlanders bij eerste vijf te Honefos De Nederlandse hardrijders, die gister middag om 12 uur het bericht kregen, dat zij toch aan de Europese kampioen schappen mogen deelnemen, hebben hun vreugde hierover geuit in de wedstrUden, welke zij in de avond te Honefos reden. Na de 500 en 3000 meter bezette het Nederlandse viertal de 2e tot en met de opgesteld. Het was zijn mening, dat vyfde plaats in het eindklassement achter zulks in strijd was met de belangen van de vereniging en daarom is het bestuur verplicht toch in te grijpen en deze speler zelf te schorsen. By vraag drie stelde hy de vraag: wat is of wie is belangrijk. Dat is zeer moei- De GERBERINK NAAR PSV reserve-doelman van Enschede, Flip Gerberink, zal het volgend seizoen waarschynlyk voor PSV (Eindhoven) uitkomen. Tussen beide verenigingen is reeds overeenstemming bereikt over de grootte van de transfer-som. Gerberink is enkele jaren geleden naar Münster verhuisd, waar ,hy voor de Duitse ober-ligaclub „Preussen-Münster". ging spelen. In de zomer van 1956 is hij weer lid geworden van zyn oude vereni ging Enschede. Volgens een bericht in een te Boedapest verschijnend sportblad zal de Hongaarse voetbalbond „wettelijke stappen" onder nemen tegen de Braziliaanse clubs, die wedstryden hebben gespeeld tegen „de gemengde Hongaarse ploeg, die de naam Boedapest-Honved gebruikte". Het blad weet in dit verband te mel den, dat de Hongaarse voetbalbond, in een brief aan de Braziliaanse federatie, de hoop heeft uitgesproken, dat de tra ditionele vriendschap tussen beide bon den gehandhaafd zal blijven. Roald Aas. Overdag was het kwik tot 10 graden boven nul gestegen, maar in de loop van de avond zakte het tot ongeveer 2 graden onder het vriespunt. Vooral op de 3000 meter werden goede prestaties geleverd. Aas, die het Noorse record wilde verbeteren, slaagde daar niet in en kwam op 4.55.8. Wim de Graaff en Kees Broekman, die na hem startten, bleven beiden iets daarboven, maar Jeen an den Berg wist later de tijd van Aas nog te verbeteren. Met 4.54.1 werd hij winnaar. Tenslotte plaatste Pesman zich nog vóór Broekman en De Graaff. In verband met de weersomstandig heden in Noorwegen, zyn de wedstrijden te Halden. welke morgen zouden worden gereden, afgelast, zodat de rijders direct doorgaan naar Oslo. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Hodt 43.7 sec.; 2. Soefte- land 43.8 sec.; 3. Hauer 44.1 sec.. 4. Ruud 45.2 sec.; 5. Soerensen 45.2 sec.; 6. Hickey 45.2 sec.; 7. Aas 45.3 sec.; 8. De Graaff 45.8 sec.; 9. Haugli 46.2 sec.; 10. Broek man 46.2 sec.; 11. Tangen 46.3 sec.; 12. Van den Berg 46.3 sec.; 13. Pesman 46.5. 3000 meter: 1. Van den Berg 4.54.1 (nieuw baanrecord); 2. Aas 4.55.8; 3. Pesman 4.56.6; 4. Broekman 4.56.8; 5. De Graaff 4.58.7; 6. Haugli 5.00.0; 7. Ruud 5.04.6; 8. Tangen 5.04.8: 9. Eminger 5.07.2. Het eindklassement luidde: 1. Aas 94.600 2. Van den Berg 95.217; 3. De Graaff 95.533; 4. Broekman 95.667; 5. Pesman 95.933; 6. Ruud 95.967; 7. Haugli 96.200. Maggi Land is onmetelijk groot en Alice weet geen raad met al die afstanden Maar dan gebeurt er een wonder: Een zacht briesje tilt haar op en zet haar even later weer neer, midden in de Tuin van de Groene Erwten. „Gunst, 't lijkt wel of daar iets knapt", meent Alice. En waarempel, daar ziet ze uit een dop 8 knapen van erwten brutaal naar buiten gluren. „Kunnen jullie niet wachten tot je gedopt wordt vraagt Alice nieuwsgierig. „Neem ons niet kwalijk", klinkt het uit 8 kristalheldere erwtenkeeltjes tegelijk, „we dachten, daar komt iemand voor de pluk en ongezien krijg je geen kans om in die lekkere Maggi Erwtensoep te komen!" Maggi bereidt zijn heerlijke erwtensoep van louter gave erwten. En ook alle verdere ingrediënten in deze stevige, tadcrlandse winterkost zijn zonder uitzondering eerste klasl voor 4 diepe borden WOENSDAG 30 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7