ROBOTS veroveren de wereld KNIPPERBOLLEN OP 1 MEI a,s. IN WERKING KNAC oaf automobilisten instructies dntaangat op Spaant# CLmAa&tade Watei watdt inyefrtikt Aantal jonge boeren met een derde verminderd DINSDAG 29 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Knip-ogende bollen knikken voetgangers toe Op 1 mei a.s. zullen naar de KNAC ons meedeelt, de nieuwe voorschriften voor de beschermde voetgangers- oversteekplaatsen van kracht wor den. De nieuwe bepalingen betreffen uitsluitend de zebra-oversteekplaat sen, die aan beide zijden van de weg uitgerust zullen worden met oranje knipperbollen op zwart-wit geringde palen. Het rijverkeer zal verplicht zijn aan de voetgangers voorrang te verlenen, maar alleen als de knipper- bollen in werking zijn. De knipperbollen moeten slechts op die punten komen, waar ze noodza kelijk zijn, aldus de richtlijnen, en waar de gewenste beveiliging met andere middelen niet is te bereiken. Deze middelen zijn o.m.: eenrich tingsverkeer, verkeerslichten (ook de lichten, die door de voetgangers zelf worden bediend), vluchtheuvels, of zelfs de aanleg van ongelijkvloerse kruisingen. Alleen in bebouwde kom. De knipperbollen zullen als regel alleen binnen de bebouwde kom ver- Mr D. SPITZEN t 1 schijnen met een sneller rijverkeer, zoals hoofdwegen, invals- of ringwe gen en traversen; krijgen de knipper- bellen bij voorkeur niet, zulks met het oog op de veiligheid van de voet gangers en het rijverkeer. De voet gangers zullen deze wegen op de „ge. regelde" kruispunten moeten over steken. Sommige punten, die op bepaalde tijdstippen van de dag (scholen e.d.) en tijdens een bepaald gedeelte van de week (markt) of het jaar (bad plaats), drukker zijn dan anders, krij gen knipperbollen, die slechts tijdens die drukte in werking zullen zijn. Die oversteekplaatsen zijn in de stillere perioden dus niet beschermd. De KNAC heeft voor de automobi listen een instructie opgesteld en deze reeds aan houders van rijscholen toe gezonden. Autoloze zondagen zonder wegenwacht De ANWB heeft het besluit geno men, met ingang van 3 februari a.s. de zondagsdienst van de wegenwacht stop te zetten op die zondagen, waar op het rijverbod van kracht blijft. Het verkeer, dat vergunning heeft op die dagen te rijden, blijkt in de| praktijk zo gering te zijn, dat het de' ANWB, gezien de noodzaak tot ben zinebesparing, niet gerechtvaardigd lijkt, deze zondagsdienst langer te handhaven. Op zondag 10 februari, op welke dag ontheffing van het zon dagsrijverbod is verleend, zal men d€ wegenwachten wel in normale zon dagsbezetting op de wegen zien. Ten gevolge van de gladheid slipte gistermorgen op de rijksweg VenloNijmegen een personenauto. Met grote snelheid kwam de wagen tegen een boom, waardoor de bestuur der, afkomstig uit Venlo, op slag werd gedood. Een nog jeugdige medein- zattende werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Venlo over gebracht. Zaterdagavond is in zijn woning te Wassenaar geheel onverwacht in de leeftijd van 60 jaar overleden mr. D. Machines beslissen in moeilijke zaken Na de automatisering van de tele foon en van de telegraaf, wordt bij de PTT thans gewerkt aan de automate sering van de girodienst, zo heeft prof dr ir R. M. M. Oberman, buiten gewoon hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft gistermiddag ver klaard. Met een verwijzing naar de auto matisering van de telefoon zei prof. Oberman, dat het opvallend is, dat nimmer een telefoniste ontijdig werd ontslagen: Er ontstond een zodanige toeneming in het telefonisch verkeer, dat in een bepaalde periode het aan tal telefonisten nog moest worden uitgebreid. Bovendien ontstond er een belangrijke groep van technisch personeel, dat hoogwaardiger werk dan voorheen te verrichten kreeg. 100.000 Jaar in 48 uur. Tijdens de tweede wereldoorlog, zei spreker vervolgens, werden in Ame rika en Engeland uit militaire nood zaak grote rekenmachines ontwik keld op elektronische grondslag, die in 48 uren het werk konden doen waar honderd rekenaars een jaar voor nodig zouden hebben. Dit was nog maar een „eenvoudig" begin, want voor de wetenschap van de kernfysica zijn thans rekenmachines nodig, die duizendmaal sneller wer ken. Deze verbluffende capaciteit is Spitzen, staatssecretaris van het W K orde komen, binnen het bestek van De beer Spitzen heeft als minister van Verkeer en Waterstaat van 1948 tot 1951 zitting gehad in 'het kabinet DreesVan Schalk en keerde na zijn regeringsperiode weer terug naar zijn oude functie van staatssecretaris. De overledene genoot grote bekend heid in culturele kringen; hij was een voortreffelijk pianist en verzorgde dikwijls avonden voor de personeels vereniging van zijn departement. Op uitdrukkelijk verzoek van de overledene heeft de begrafenis heden in alle stilte plaats gehad. een mensenleeftijd op te lossen. Vertaalmachines. Overal ter wereld wordt hard ge werkt aan automaten, die lectuur van de ene taal in een andere kunnen overzetten. De technische problemen, die daarbij aan de orde komen, zijn al opgelost en met de toepassing van de vertaalautomaten is men thans in het vertalen van het Engels in het Russisch en omgekeerd het verst ge vorderd. Ook op het gebied van de automatisering van het opsporen van mogelijkheden is men al ver, zeide hij. Zelfs verwacht men onder de knie te krijgen dat de automaat in bepaalde gevallen een keus zal maken uit twee mo gelijkheden en daaruit de beste zal kiezen. In Amerika heeft men al een auto matische piloot geconstrueerd, die een gevechtsvliegtuig niet alleen kan starten en besturen, doch ook op het juiste moment het vuur opent op vijandelijke vliegtuigen. Spreker zei tenslotte, dat hij van de automatisering geen blijvende werkloosheid verwacht, doch eerder een kortere werkweek en verthoging van de welvaart. Omscholing van vak lieden zal echter niet kunnen uitblij ven, meende hij. TWEEDE TRANSPORT HONGAARSE VLUCHTELINGEN IN BUD EL. Gistermiddag zijn in de legerplaats Budel weer 630 Hongaren aangeko men, de tweede groep van de 2.000 vluchtelingen, die tijdelijk in ons land worden opgenomen, voordat zij in het voorjaar naar hun nieuwe va derland, Canada, zullen vertrekken. De aankomst in Weert was even indrukwekkend als die van het eer ste transport. Er zijn nu meer famir liegroepen met zeer veel kinderen, en het Weerter Rode Kruis dat de ver zorging van de groep op zich had ge nomen, had voor bloemen ir. de ont vangstzaal gezorgd. De jongste vluchteling in dit trans port is pas vijf weken oud; er is één familie bij, die uit dertien personen bestaat. De Spaanse ambassadeur in ons land, de hertog van Baena Jose Ruiz de Arana Y. Bauer heeft gisteravond de Nederlandse voetballers, die morgen onze kleuren in Madrid zullen verdedigen, ontvangen. Tijdens deze ontvangst werd deze opname gemaakt: we zien hier v.l.n.r.: Wiersma, v .d. Linden, trainer Donnefeld (in licht costume), de hertog van Baena, Wilkes, Pieters Graafland, Notermans, achter deze Bossenaar, Klaassens, De Munck, en Kruyver, lid T.C. Straaljager viel naast legerkamp Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is een „Thunderstreak" van de Koninklijke Luchtmacht neergestort in de omgeving van het legerkamp Oirschot. De piloot, reserve luitenant 2e klasse A. M. E. de Vries, heeft zich met zijn valscherm kunnen redden cn bleef ongedeerd. Het vliegtuig, dat geheel werd ver nield, 'heeft geen verdere schade aan gericht. Het hoorde thuis op de vlieg basis Eindhoven. Het toestel is neer gestort, nadat de vlieger door tot nu toe onbekendè moeilijkbeden zijn toe stel moest verlaten. Er is een com missie van onderzoek benoemd. Volgens ooggetuigen stopte de mo tor van het toestel, toen het boven de legerplaats OirsChot vloog. Er zou een vlam zjjn uitgeschoten. Het vlieg tuig kwam ongeveer vijftig meter buiten het hek van de legerplaats op de, grond, de schietstoel kwam tegen de i hoofdingangspoort aan, op vier meier afstand van de schildwacht. De piloot kwam anderhalve kilo meter van de legerplaats met zijn valscherm op de grond. Het jonge boeren vraagstuk is niet zo erg als verondersteld wordt, al dus ir. J. Wellen, secretaris van de N.C.B. op de jaarvergadering van de R.K. Jonge Boerenstand, die maan dag te Tilburg gehouden werd. Ir. Wellen constateerde dat er een grote overgang te merken is van jon ge boeren en tuinders naar andere beroepen. Uit de landbouwtelling van 1956 blijkt, dat dit vooral gebeurt op de boerdrijen, die minder dan 5 ha grond bezitten. In 8 jaar tijds zijn er in Nederland 8000 a 9000 boerderijen verdwenen. Het aantal boerenzoons boven de Een beginnende hoest Een beginnende hoest l is voor mij al het sein !^pm keel en luchtwegen te zuiveren met ABDIJSIROOP^ (Advertentie) SPORT VOETBAL SCHAAP NIET NAAR MADRID Klaassens vervangt hem Schaap van het Gooi zal wegens een voetblessure niet in de wedstrijd Spanje- Nederland, die morgen in Madrid wordt gespeeld, kunnen uitkomen. In zijn plaats is Klaassens van WV als linkshalf op gesteld. Wiersma zal nu als aanvoerder fungeren, terwijl als reserve is toege voegd Van Wissen van MVV, Maastricht. Terwijl tientallen gasten genoten -van een keur van spijzen moesten de leden van het Nederlands elftal genoegen nemen met een flesje yoghurt op de receptie, die de Spaanse ambassadeur, de hertog van Baena, gisteravond in Den Haag hield ter gelegenheid van de wed strijd SpanjeNederland jn Madrid. Die yoghurt was geen vondst van de char mante Spaanse gastheer, maar was voor geschreven door de leider van de ploeg. De ambassadeur onderhield zich ge- K.A.B. in Amsterdam tegen prijsopdrijving De afdeling Amsterdam van de KAB gaat onder het motto „stop met die prijzen" een actie ondernemen tegen ongeoorloofde en ongemotiveerde prijsstijgingen. Zij zal in de hoofdstad 50.000 pam fletten onder de bevolking versprei den met de opwekking dit soort prijs stijgingen aan te brengen. Gevraagd wordt de oude en de nieuwe prijs en de zaak waar het artikel verkocht wordt schriftelijk op te geven. De eerste pamflettenzijn gister avond uitgedeeld op een kaderverga dering van de K.A.B. in het Van Nis- penhuis. Van de actie werd gezegd, dat degenen die er aan meedoen geen verraad plegen doch handelen in het landsbelang. De landelijke verbondsvoorzitter van de K.A.B.de heer J. A. Middel huis, gaf op deze bijeenkomst, die een actie voor de grote -teden inluid- ^jêt" te~ bebouwen? 25 jaar bedroeg in 1947 35.823 en inruime tijd met de spelers en otficials, Een en ander vindt zijn oorzaak vooral in beroepskeuze en emigratie van de jonge boeren. Conclusie: er is een grote kentering merkbaar sinds 1947, maar het is niet in ongunstige zin. In de N.C.B. is er een commissie aan het werk, die een en ander in onder zoek heeft, onder meer de uitbetalin gen aan boerenzoons volgens land- bouwmaatstaven, de verdeling van de bedrijven en de bevoorrechting va de oudste zoon e.d. Tevens kon ir. Wellen mededelen, dat de opleiding aan de lagere landbouwcursus voorb aan slechts drie jaar in beslag zal nV men. Tijdens de vergadering nam mgr. Bekkers, die het congres ge opend had met een H. Mis, afscheid van de jonge boerenstand met een speech, waarin hij wees op de roeping van de jonge boeren. S. Koopmans, voorzitter van de R.K. Jonge Boeren stand, besprak verschillende activitei ten van de vereniging en de noodza kelijke contributie-verhoging. Eindhoven breekt vijf nieuwe woningen af Noodgedwongen Ten onrechte heeft de gemeente Eindhoven 240 bungalows gepland in een recreatiegebied bij die gemeente. De gevolgen bleven niet uit: Gede puteerde Staten van Brabant hebben het gemeentebestuur verzocht om een stuk grond van 35 meter breed en 250 meter lang, gelegen langs de rijksweg van Eindhoven naar Leende De Amerikaanse burgerlijke verdediging heeft een proef genomen met ingeblikt water. Wanneer deze proef gunstig uitvalt, zullen er grote hoeveel heden fris water worden ingeblikt, om dienst te doen in geval van nood, wanneer het voorhanden zijnde water niet meer geschikt is voor con sumptie (bijvoorbeeld door radio-actieve besmetting). de, een uiteenzetting over het pro bleem van de bestedingsbc--rking. Hij betoogde, dat de K.A.B. er begrip voor heeft dat „Nederland het tijde lijk wat kalmer aan moet doen om te voorkomen, dat het in een nieuwe cri sis belandt, 'et is ons aller plicht dit offer te brengen en verder genoegen te nemen met een niet "gehele com pensatie van de aftrek voor de alge mene ouderdomswet." In dit verband waarschuwde hij voor „spontane loonacties", die. naar hij meende te weten, met de E.V.C. op de achtergrond, o.m. in de Amster damse haven binnenkort ontketend zullen worden. Ook zogenaamde „spontane stakingen" worden momen teel weer voorbereid, zo zeide hij. „Indien zij doorgang Vinden bete kent dit voor de Nederlandse arbei derswereld de weg terug", aldus de heer Middelhuis. Dit houdt in, dat vijf onlangs klaar gekomen bungalows, behorende tot een groep van 27, afgebroken moeten worden. Ofschoon de bungalows zijn opge trokken volgens het montage-bouw principe, en dus elders weer opge bouwd kunnen worden, heeft het ge val in Eindhoven grote ontstemming verwekt. Niet alleen is door gebrek aan 'overleg een bedrag van 50 a ÏOO.CBO gulden verloren gegaan, maar de woningnood in de lichtstad is door het febeurde onnodig even groot ge bleven. De resterende 22 andere woningen langs de rijksweg zullen elders wor den opgetrokken. Voor een deel waren de fundamenten ervan al gestort of het grondwerk verricht. De gemeente zal een gewijzigd bouwplan opstellen om toestemming voor de bouw van de overige 213 woningen te krijgen. CRICKET Op de derde dag van de derde test match Zuid-AfrikaEngeland kwam Zuid-Afrika met 65 runs in de eerste innings voor te staan. Voor een belang rijk deel was dat te danken aan een century van Roy McLean, die zaterdag met 35 not out was gestopt en gisteren de 100 vol maakte. Hij was vier uur 18 minuten aan bat. Overigens vielen de Zuidafrikaanse wickets snel. De res terende 7 wickets leverden slechts 143 runs op tegen zaterdag 140 voor 3. Engeland stond bij het trekken van de stumps op 48 voor 1 in de tweede innings en was daarmede nog steeds 17 runs achter. De score van de eerste innings was: Engeland 218, Zuid-Afrika 283. BRIDGE Bridgeclub Sans Atout. De uitslagen der viertallencompetitie zijn: Zwart: Team Tielkemeijer wint met 65 m.p. van team Vogel; team v. d. Staaij wint met 26 m.p. van team Ginjaar; team Aenmeij wint met 15 m.p. van team Vissers. Rood: Team Werter wint met 24 m.p. van team Weber; team Weber degradeert. SCHAAKRUBRIEK Bijna een jaar geleden (27 maart 1956) begon het kandidatentoernooi te Amster dam. In welk een „rustige" tijd leefden we toen nog, als we bedenken, dat we destijds verheugd waren door het deelnemen van niet minder dan zes Russische grootmeesters! Uit dit toernooi is deze partijstelling (uit de partij SpasskyBronstein). Bronstein had zijn waarbij Faas Wilkes de taak van tolk vervulde, en liet zich met hen ver eeuwigen. Ir. H. Hopster, voorzitter van de KNVB, was wel aanwezig op de receptie, maar moest tot zijn spijt mededelen, dat h(j de reis wegens beroepsbezigheden toch niet kon meemaken, zoals aanvanke lijk was vastgesteld. In zijn plaats gaat nu de heer D. Nijs, lid van het hoofd bestuur van de KNVB mee naar Madrid. WIELRENNEN Swift-Combinatie. Hedenavond aan vang 8 uur worden in de zaal van Koperen, Vrouwensteeg 6. hometrain- wedstrijden gereden. De afstand voor de senioren is 2 x 1 km, voor de junioren 2 x 500 m. SKIëN GEBREK AAN SNEEUW IN GARMISCH Gebrek aan sneeuw is oorzaak, dat de organisatoren op de eerste dag van de internationale wintersportweek, die gis teren in Garmisch Partenkirchen is be gonnen, alle wedstrijden moesten afge lasten. Weliswaar is in de nacht van zondag op maandag 2 cm sneeuw ge vallen. maar in de morgenuren van maandag had de zon de sneeuw weer doen smelten. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van de internationale win tersportweek van Garmisch, dat wed strijden niet konden doorgaan. WATERPOLO DVZ 5—LGB 2 2—S. De LGB- reserves wonnen niet zonder moeite. DVZ had bij de rust met 20 de leiding. In de tweede helft scoorden Rosdorff, Prins en Aalders, zodat de Leidenaars toch nog TAFELTENNIS Steeds Vooruit. De uitslagen van de afgelopen week waren: Dames: Treffers 2Steeds Vooruit 82. Heren: Steeds VooruitEN 55. St. Vooruit 3Scylla 5 46, TOV 2Steeds Vooruit 2 55. Programma voor de komende week luidt: Heren. Vrijdag te Den Haag: St. Hoger 6St. Vooruit. De overige heren- j teams hebben rust. Ook de junioren zijn nu gestart met hun competitie. Vanaf zaterdag 2 februari hebben de junioren een eigen speelavond vanaf 7 uur tot 10 uur in het gymnastieklokaal. Ook de junioren thuiswedstrijden worden ge speeld op de zaterdagavond vanaf 7 uur. Er kunnen dus weer nieuwe junioren worden aangenomen. Scylla. De uitslagen hadden geen onverdeeld gunstige resultaten. Het damesteam mocht al met 91 winnen van Unitas, de heren konden het in de hoofdklas niet bolwerken tegen Sparta 2. Scylla 2 en 3 bleven resp. DVS en Olympus de baas. Het vijfde team won met 64 van St. Vooruit, maar het zesde verloor de kampioenswedstrijd tegen TSB 2 met 64. Zaterdag speelt Scylla in Amsterdam tegen Sparta 3 een wedstrijd, die zeer belangrijk kan zijn voor het continueren van het hoofd klasseschap. Aanvang half acht. I i i 11 i li m n? 'li i r - a lg 'pf b q d F G H dame geruild tegen twee lopers en twee pionnen. Dat het hem niet is gelukt, deze ongewone ruil te rechtvaardigen, kwam wel doordat hij in deze diagram stelling verzuimde gebruik te maken van een ogenschijnlijk- ongevaarlijke ruil. Wit speelde n.L 20. e4xf5, met de bedoeling veld e4 te kunnen betreden. Zwart ant woordde met 20Ld7xf5. En pas later ontdekte Bronstein zelf. dat hij hier zijn kans had gemist. Hij had de volgen- Inplaats van 20Lxf5 had 20Pc8e7! gekund. 21. f5xg6, Pe7—f5!; 22. g6xh7t. Kg8—h8; 23. Dg3— el (niet naar f2 wegens Pd3!), toch nu ook 23. Pb4d3; 24. Del—d2, Pf5h4t en dan: a. 25. Khl, Pf2 mat; b. 25. Kg3, Tg8t; 26. hxg8Dt, Txg8t; enz. c. 25. Kfl, Lh3t; 26. Tg2, Lxg2t; 27. Kgl. Pxf3 enz. Dat is alweer schaken, niet schuiven. Wit had op 20Pe7 de storm kunnen omzeilen door 21. Khl. Pxf5; 22. Dh3 maar? 't is de vraag of deze stelling voor wit houdbaar was geweest. TER OPLOSSING Wit aan zet, houdt remise.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8