De Ringelmgschat De regering verdedigt loongrens f 6900 Volle Haarlemse keuringzaal met heel weinig nieuwtjes Dit jaar worden twaalf diamanten huwelijken in Apeldoorn verwacht Ouderdomswet en huispersoneel DINSDAG 29 JANUARI 1957 J5E_^TDSE_COURANT^ Voor alle sociale verzekeringen Staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn verdedigt in een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer de door hem voorgestelde verhoging der loongrenzen van 6000 tot 6900 voor de sociale verzekeringswetten. In het bijzonder legt hij er de na druk op, dat de kosten van medische behandeling aanzienlijk gestegen zijn ten gevolge van het toepassen van kostbaarder hulpmiddelen. Een parti culiere verzekering biedt volgens hem nimmer een volledige dekking en daardoor moeten dikwijls aan zienlijke bedragen worden bijbetaald. Degenen, wier loon bij de jaarwisse ling boven de 6000 is gestegen, heb ben behoefte aan een verzekerings- vorm met geen of veel minder bijbe talingen dan bij een ziektekostenver zekering. De bewindsman verklaart gaarne te willen overwegen in hoeverre het gewenst is, het bedrijfsleven te raad plegen over de vraag of verplicht ver zekerden, wier loon een bepaalde grens te boven gaat, in staat dienen te worden gesteld hetzij de verzeke ring vrijwillig voor te zetten, hetzij zelfstandig te beslissen, of zij als fondspatiënt dan wel tegen bijbeta ling als particulier patiënt behandeld zullen worden. Staatssecretaris Van Rhijn deelt nog mede, dat hij het premateur acht reeds thans, vóór de behandeling van Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.1 Gym. 7.23 De Ontbijtklub. 8.0 Nieuws. 8.18 De Ontbijtklub. 8.50 Voor de vrouw. VPRO. 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.30 Ge var. programma. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.38 Pianotroi. 13.00 Nfteuws. 13.15 Tentoonstellingsaigendia. 13.18 Hawadianmuziek en solist. 13.50 Me dische kroniek. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.15 Lichte muz. 17.40 Piano spel. 17.50 Regeringsiuitzenddng: Mr. W. H. van HeLsdingen: „Het statuut in de praktijk". 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Act. 18.30 RVU: Prof. dr. G. L. Smit Sibinga: „De ijs- tij dien in de aardgeschiedenis". ÏO.OO Liedjes voor de jeugd. 19.10 Toe spraak. 10.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 „De Muiterij op Caine", hoorspel. 20.20 Ritmische muziek. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50-24.00 Socialistisch nws. in Esperanto. HILVERSUM IT, 208 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer- 'ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Waar voor uw geld. 9.30 Gram. 9.35 Kamermiuz. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Com- pie neemt de leiding, hoorspel. 12.10 Zang. 12.30 Land- en tuinlbouwmeded. 12.33 Gram. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Promenadeorkest en soliste. 14.00 Gram. 15.00 Jeugdconoert. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Kamermuz. 18.45 Spectrum van het Chr. Organi satie en Verenigingsleven, caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Raddokrant. 20.20 Mil. orkest. 20.50 Weg en werk der kerk hervormers, caus. 21.10 Strijkkwar tet. 21.35 Lichte muz. 22.05 Filmbe schouwing. 22.15 Bariton en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuislagen. 23.20—24.00 Nieuwe gram. Televisieprogramma's. VPRO: 17.00—17.30 Voor de kinde ren. AVRO: 20.0022.0-0 Als 't kindje binnenkomt, blijspel. het te verwachten ontwerp-zieken- fondswet, zich uit te spreken over de vraag, of de ziektewet en het zieken- fondsenbesluit ontkoppeld zullen wor. den, met andere woorden of de uni ficatie van de loongrenzen daarbij zal verdwijnen. Niet mogelijk. De Sociale Verzekeringsraad, zo onthult de staatssecretaris, heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat de ver vanging van de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering door een inkomensgrens bij de huidi ge wijze van premie-inning niet mo gelijk is. Immers zouden dan de werknemers van al hun inkomsten steeds kennis moeten geven aali hun werkgever, ten einde deze in staat te stellen uit te maken, of de betrok kene al dan niet de gestelde inko mensgrens zou overschrijden. Ten slotte verdedigt de bewindsman zich tegen het algemene misnoegen der Tweede Kamer over de late in diening van het wetsontwerp en de reeds door de uitvoeringsorganen gé- nomen maatregelen, alsof het wets ontwerp reeds op 1 januari j.l. in werking is getreden, de moeilijke po sitie van de regering en het voorstel, om de loonsverhoging terugwerken de kracht te geven tot 1 januari j.l. Als excuus voert hij aan dat er an ders een administratieve chaos zou zijn ontstaan en dat de tijd gelegen tussen het uitbrengen van het SER- advies op 28 november en de inwer kingtreding van de Algemene Ouder domswet op 1 januari te kort geweest is, om een wetswijziging tot stand te brengen. Van Gend en Loos ruimt op Bijna vierhonderd paarden verlaten de dienst De sedert 1796 bestaande Neder landse transport- en expeditie onder neming Van Gend en Loos, heeft gis teren te Maastricht met sober cere monieel 15 nieuwe autobestelwagens in gebruik genomen. Maastricht had de eer van deze plechtigheid omdat het kantoor Maastricht het eerste was, dat gereed kwam om in aanmerking te komen voor de vernieuwing van het vervoer en de omscholing van koetsiers tot chauffeurs. Bij Van Gend en Loos zullen van 1957 tot en met 1960 385 paarden (waarvan 200 in 't westen des lands), verdeeld over 39 plaatsen, worden opgeruimd. 34-0 koetsiers moesten worden omgeschakeld tot chauffeur en 303 paardewagens zullen worden afgeschaft. Van de paarden gaan de beste die ren voorlopig over naar kantoren van Van Gend en Loos, waar nog paar- dentractie wordt gehandhaafd, de oudere en minder bruikbare, komen niet in de handel maar gaan recht streeks naar een slachthuis. In Am sterdam, Den Haag, Groningen en Utrecht zijn respectievelijk nog 93, 56, 36 en 18 paarden in gebruik. Zij zullen vooralsnog in functie blijven. Dit jaar wordt de paardetractie bij de onderneming definitief afgeschaft in Maastricht, Nijmegen, Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Arnhem, Tilburg, Leiden, Alkmaar en Zwolle. De directie heeft de overgang van paardentractie naar motoren inge voerd om verkeerstechnische redenen en in het belang van de verladers. De omscholing van koetsiers naar chauffeurs geschiedt vlot. Zelfs voor hen, die deze omscholing niet wilden aanvaarden om overwegingen van gehechtheid aan de paardentractie zal het bedrijf een bestaan blijven bie den. Uitbreiding Kamer kost drie miljoen Belangrijke verbeteringen aan het Tweede-Kamergebouw o.a. het aan brengen van een nieuwe vleugel aan de zijde van de Hofweg en betere outillage wegens de uitbreiding van het ledental tot 150, zullen in totaal ƒ3.068.000 kosten. Met de uitvoering van het geheel werk zal naar schat ting zeker drie jaar gemoeid zijn. De huishoudelijke commissie der Tweede Kamer stelt onze volksver tegenwoordiging voor een beginselbe sluit te nemen over de wenselijkheid van uitbreiding en om, zodra de re gering met de commissie van oordeel is, dat het streven naar de beperking van de bestedingen zich niet langer tegen die uitvoering verzet, daarme de een aanvang te maken. Uit de plannen voor de verbouwing van het Kamergebouw blijkt, dat er enige eetzalen zullen komen, een lift- installatie, nieuwe spreekkamers en Zowel de tulpen- als de narcissen- liefhebbers konden dit keer weer vol op aan hun trek komen. Massa's pot ten van deze bolgewassen prijkten in de keuringszaal: de narcissen voor het merendeel prima, de tulpen daarentegen konden voor een belang rijk deel niet op de kwalificatie „best" aanspraak maken. Hyacinten waren er weer heel weinig. Veel nieuws was er natuurlijk ook niet De nieuwe soorten-stortvloed klatert niet zo onstuimig meer als enkele jaren geleden. De trompet City of Haarlem van Gebrs. van Graven, De Zilk, zag er goed uit. Een sterke niet te lange steel, een narcis, die flink bloemen geeft en een behoorlij ke stand. Over de kleur zijn de me ningen verdeeld. De geel-witte trom pet Tuba zagen we dit seizoen voor grotere fractiekamers en dat tevens het eerst. Inzenders: Baartman de ruimten voor de bibliotheek be- r Koning, Sasscnheim. Golden Top is langrijk zullen worden uitgebreid een warm gele trompet van C. A. met brandvrije zolders. I Verdegaal, Noordw.hout en J. A. Volgende maand begint schittering Zestig jaar geleden schreef ambtenaar van de Apeldoornse bur gerlijke stand een bijzonder groot aantal huwelijksaangiften in zijn an nalen en twintig van deze huwelijken zullen dit jaar waarschijnlijk met het diamant gesierd worden. Op 6 februari a.s. begint de serie met drie diamanten bruiloften tege lijk. In de buurtschap „De Beemte" her denkt op dinsdag het echtpaar Hen- Premiebetaling DAT ER MOEILIJKHEDEN zouden ontstaan 'bij de premiebetaling en verder met alles wat er vast zit aan compensatie e.d. ten opzichte van het huispersoneel, ligt voor de hand. Vele werkgeefsters zitten min of meer in de knoop. Wij zullen e.e.a. eens nader onder de loupe nemen en eens kij ken wat er al zo aan de hand is. Het gaat hier dus om de vraag of de werkgever premie moet inhouden en compensatie moet geven. Hoe zit het verder met het inwonend personeel, over welk bedrag moet premie wor den ingehouden? VOOROP stellen wij dat onder huispersoneel moet worden verstaan personeel in dienst van particulieren voor het verrichten van huishoude lijke of andere zeer persoonlijke dien sten. Dit personeel moet nu (na 1 ja nuari 1957 dus) evengoed premie be talen als alle andere personen tussen 15 en 65 jaar. Als een werkgever in de regel niet meer dan 2 dagen per week een huis houdelijke hulp heeft, behoeft hij geen loonbelasting in te houden, dit is reeds lang bekend, nu echter heeft hij in dit geval geen premie voor de algemene ouderdomswet in te houden. Dit wil nu ook weer niet zeggen, dat dit huispersoneel geen belasting en geen premie zou behoeven te betalen, het wil slechts zeggen dat de betaling niet geschiedt door middel van inhou ding op het loon, maar door een afzonderlijke aanslag. Deze werkers dienen er dus rekening mee te hou den, dat zij later een aanslag in de inkomstenbelasting zullen ontvangen, maar bovendien ook nog een premie- aanslag voor de ouderdomswet. Be treft het een gehuwde vrouw, dan zal de man t.z.t. deze aanslag ontvangen. Meer dan twee dagen. WANNEER een werkgever in de re gel wèl meer dan twee dagen een huishoudelijke hulp heeft, dan moet hij loonbelasting inhouden en nu voortaan ook premie voor de ouder domswet. Die premie wordt dan ook berekend over kost en inwoning. Het is niet nodig, dat men ingewikkelde berekeningen gaat maken, v/ant men kan bij de inspectie der belastingen gratis tabellen krijgen voor de inhou ding van loonbelasting en premie huispersoneel, zowel wat be'.reft huis houdelijk personeel met als zonder kost en inwoning. Men leest daarop b.v. in de tabel voor inwonend personeel, dat een loon geniet (in geld) van b.v. 100, per maand, dat betrokkene verschul digd is voor premie 10.40 per maand en voor loonbelasting 4.68 per maand. Over een vol half jaar moet dus worden afgedragen ean premie 62.40 en aan loonbelasting 28.08. Premieheffing en compensatie. HET COLLEGE van Rijks'bemidde- laars heeft een beschikking uitgevaar digd, dat de werkgever verplicht is, in verband met de premieheffing, een toeslag op het loon te geven van 5.6 pet. Deze beschikking geldt echter niet voor het huispersoneel, omdat.... dit college niet bevoegd is voor dit personeel regels vast te stellen. Dat wil dus zeggen, dat de werkgever van huispersoneel niet verplicht is deze toeslag (compensatie) te betalen. Het wil echter ook zeggen, dat die werk gever helemaal niet in overtreding is, als hij die compensatie wel betaalt. Voor deze groep personeel geldt geen loonstop! Indien echter een werkgever pre mie en loonbelasting voor eigen re kening neemt, dus indien deze werk gever het overeengekomen loon ten volle uitbetaald, ligt het-voor de hand, dat hij ook uit moreel oogpunt bekeken, geen compensatie behoeft te geven, want deze compensatie is uit sluitend een tegemoetkoming voor de te betalen premie van de ouderdoms wet en als het personeel deze premie niet betaalt, bestaat er ook geen re den die uitgave te compenseren, dit zou een dubbele tegëmoetkoming zijn! drik Jan van der Haar-Aaltje ter Ma ten zijn diamanten huwelijksfeest. Bruid en bruidegom zyn nu respec tievelijk 86 en 87 jaar oud en genie ten een grote bekendheid, omdat de man van zijn 12de tot 85ste jaar bak ker is geweest. Op dezelfde dag is er diamanten bruiloft aan de Ordermolenweg 123. Daar woont het echtpaar Aalt Vos- Aaltje Kluin, die beiden de leeftijd van 82 jaar hebben bereikt. Aalt Vos bracht het van fabrieksarbeider tot makelaar en taxateur. Het derde diamanten huwelijks feest wordt gevierd door Arend Jan Karman en Hendrikje Albers, die aan de Vosselmanstraat 33 wonen. Arend Karman is talrijke jaren werkzaam geweest als sigarensorteerder; eerst in Oisterwijk en later in Apeldoorn. De bx-uid is 78 jaar en de bruidegom 85 jaar oud. In tegenstelling tot vorige jaren zullen deze zomer de Nijmeegse par ken en plantsoenen stil en donker blijven. De reeds tot over de grenzen befaamd geworden feestverlichting, die anders in de zomermaanden tien duizenden bezoekers trok, gaat dit jaar namelijk niet door. Die verlichting kostte dc gemeente elk jaar een lieve duit (die door het vreemdelingenbezoek weliswaar in andere zakken gedeeltelijk terug kwam). Het gemeentebestuur wil, in verband met de huidige financierings moeilijkheden en de noodzaak tot be perking van de overheidsuitgaven, bezuinigen en daarom geen dure feest verlichting laten aanbrengen. 03) Heemskerk, Hlllegom, liet de poetaz La Fiancée zien. Mooie kwaliteit van de bekende Rembrandt bracht J. H. Meskers. HlUegom en van G. Entho ven, Nw. Vennep, noteerden we o.m. extra best op kleur zijnde Aflame, de grappig gevormde Rapollo, de witte trompet Mount Hood en California. Agathon is een nieuwe narcis van Grullemans, Lisse, met best gevorm de gele bloemen, die flink van stuk zijn. Het type houdt het midden tus sen een grootkronige en een trom pet. De gele trompet Golden Sunbeam van P. Pouw. Koelofarcndsveen, stip ten we verleden week ook reeds aan en uit dezelfde plaats kwam C. A. v. d. Wereld met de k.kr. Bella Maria, wit dekblad met roodachtig kroontje. Een aardig narcisje. Van de forse gr. krl. zaailing no. 16, die N. v. Reewijk Abbenes, ten toon stelde, verwachten we het een en ander. Een mooie aan winst met zeer grote bloemen die een sneeuwwit dekblad hebben met grote oranjegele kroon. Walt Disney is een mooie, goed gebouwde gr.gr. Van G. v. Parijs jr. Lisse. Verder zagen we Yellow Sun van diverse inzenders, die onderling nog wel wat in bloem- grootte verschillen, Quirinus, Unsur passable, Jules Verne, Gloria, enz. Wat de hyacinten betreft: M. Veld huizen van Zanten en Zn. Lisse, éta- leerde naast de mooie blauwe Perfec- zion een nieuwe zaailing: 89. Een aanwinst met grote, regelmatig ge bouwde ti*os en een prachtig diep paarse kleur. Een variëteit, die we dit seizoen vermoedelijk nog wel eens meer zullen zien. P. J. M. van Haas ter, De Zilk, was present met de fraaie rose Delight en de zaailing van Gebrs. Rotteveel, Sasscnheim die een mooie diep-blauwe kleur heeft, zien we vermoedelijk oog nog wel terug. Bij de tulpen was het gedrang wel het grootst. De kwaliteit was echter lang niet overal even best. Wel goed was de fraaie rode dai-winhybride London van A. Overdevest, Wasse naar. Piet Nijssen, Santpoort, bracht wederom een flinke collectie zaailin gen, waarvan we Rosaria al bijzonder best vinden. Zowel qua kleur als stand een tulp om in de gaten te hou den. De tint is zuiver rose. De dub bele rode Dorval is wel groter van bloem en mooi van kleur, maar de vorm is niet bijster mooi. Honstry toonde men nu op volle grootte. No. 264 is een glanzend rode tuLp met goudgele rand. Een mooie aanwinst. H. Duin Zn. Beverwijk, etaleerde de fraaie Dreaming Maid, die echter nog niet in volle glorie was. Red Fox van G. C. Tromp, Lisse, lijkt ens een prima rode bloeitulp. Naast deze variëteit stond de crèmegele Sulphur Victory van A. J. Preijdc, Breezand. Een extra mooie rode tulp vonden we Bing Crosby van Gebrs. v. d. Tang, Voorhout. Fred. Singer, Wijde- nes, toonde zijn bekende Murillo Re cord in prima kwaliteit en Ant. Nijs sen, Santpoort, was weer present met een aantal nieuwigheden. De rood witte 2 S was een heel aardig tulpje. De dubbel gele aanwinst met de veel zeggende naam van Monte Carlo heb ben we wel eens beter gezien. De bloemen waren niet voldubbel. Ver der zagen we van deze inzendier de nieuweling Beeckesteijn met een war me glanzend rode kleur, wat rode- met-gele-rand-aanwinsten, enz. Hoek Vos, 's-Gravezande, brachten de vrij kleine dubbele rode Red Glow, de kloeke rode broedtulp Diorama en een zaailing no. 2, die een mooie oran jerode tint had. White Grace, een witte sport uit Her Grace, werd door Gebrs. Eggink, Voorschoten, in goede conditie voor het voetlicht gebracht. P. Arisz, Santpoort, bracht weer een zaailing naar voren, een dieprode met witte rond, die nu in veel betere con ditie was als verleden week. Galway is een heerlijk geurend oranje tulpje van C. Alkemade Czn. Noordwijk. De bloem was echter niet groot, in aan merking genomen, dat er zware twaalven opgeplant waren. Stylemas- ter, een stevige rode darwin, zagen we van W. van Oosten, Breezand, ter wijl P. Bakker, Enkhuizen, een nieuw geel tulpje naar voren bracht. Haast onwezenlijk mooi was Transe in de kwaliteit, die Jac. Tol, St. Pancras, exposeerde. Van J. Groot, Wester blokker, was er de dubbele gele Thunderbolt en voor de rest heel wat bekende gezichten: Pax, Roland, Royal Beauty, Dt. Plesman, Topscore, Sulphur Cloud, Beauty of Volendam, Promonnence, Golden Show, Prelu dium, enz. Oorspronkelijke Nederlandse Roman DOOR I. F. J. GROOTHEDDE. 28). „Ik zou het je niet kunnen zeggen' zei Bluecorn, nu met meer belang- eerst een paar uur later weg. Nog ver moedden de boys niets, maar hij kon goed en wel een paar minuten weg zijn, toen aan alle kanten de vlam men uit het huis sloegen. Volgens mij lijkt het dus brandstichting en het zou niet geheel onmogelijk zijn, dat Pennock er meer van wist, temeer nu stelling, „weet jij er soms iets van?" i ik hoor, dat hij ontslagen is. Iemand „Ek zal u zeggen, wat ik weet. Er I met wraakzuchtige gevoelens is tot wordt gefluisterd, dat de brand ge- alles in staat". sticht moet zijn. Ik hoorde zeggen, Marion stond als aan de grond ge- dat de verzekeringsmaatschappij wel nageld. Het gehoorde vervulde haar niet zou uitbetalen, maar daar weet natuurlijk niemand nog iets van. Nu verklaren een paar van mijn boys, die op de helling lagen te praten, dat ze vanaf schemerdonker iemand om het huis hebben zien sluipen. Ze kon den niet zien, wie het was, maar ze verklaren, dat hij dezelfde gestalte met ontzetting. Die Jim was de dui vel in eigen persoon. Zij begreep di rect, dat Hall op deze bewijzen veroordeeld zou worden. Jim had gelijk, dat hij beter speelde en Hall groot gelijk, dat Jim vals speel de, zo ontzettend vals, dat Marion er van rilde. Snelbesloten liep ze het had als de redder van Marion. Ze veld in, floot haar merrie, die ogen- sloegen eerst geen acht op hem, maar t blikkelijk aan kwam draven, sprong de man bleef rondsluipen en reed op haar ongezadelde rug en reed, zo snel ze kon, naar „The Rancher's Joy". De waard keek vreemd op bij haar vex-schijning, maar toen hij zag, hoe geagiteerd ze was, haastte hij zich aan haar verzoek te voldoen en Hall te roepen. Het duurde enige tijd, voor hij hem gewekt had en nog langer, voor hij hem had overtuigd, dat zijn komst dringend noodzakelijk was. Inmiddels keek Marion naar de lich te gloed aan de hemel, die langzaam minder werd en luisterde beangst naar ieder geluid, dat de stilte ver stoorde. Het leek een eeuwigheid toe, voor Hall verscheen. Ieder ogenblik verwachtte ze de hoefslagen te horen van de ruiters, die hem kwamen ha len, om naar de gevangenis te slepen. Toen Hall naar buiten trad vloog ze hem met een lichten kreet otn de hals en fluisterde gejaagd. „Jij hebt my gered Hall, ik kom jou redden. Haal vlug je paard en kom mee het veld in". Hall zag, dat ze erg opgewonden was en deed, wat ze hem vroeg. Sa-i men reden ze weg en niet voor ze een mijl gereden hadden, vertelde Marion, wat ze gehoord had van het gesprek, tussen Jim en Pavlick en haar vader. „Zo'n ploert", riep Hall uit, „hij wil met mij dezelfde lage streek uit halen, als zijn vader tegenover de mijnen. Het beroerdste is, dat ik wer kelijk om jullie huis gezworven heb en de brand is inderdaad kort na mijn vertrek uitgebroken. Ik wilde jou voor het laatst spreken, Marion, om uit jouw mond te vernemen, dat jij niet aan mijn schuld geloofde. Ik floot, maar je kwam niet". „Daar heb ik nog niet aan gedacht", schrok Marion, „ik hoorde je, maar vader hoorde je ook en verbood mij, naar buiten te gaan. Hij weet dus, dat jij er geweest bent en hij heeft ge zegd, dat hij je niet voor de tweede maal sparen zou. O, Hall, het is ver schrikkelijk. Ze zullen je uitlachen, als je zegt, dat je onschuldig bent. Niemand zal je geloven en je zult de gevangenis in moeten". „Ze hebben me nog niet", gromde Hall. „Neen, Hall, ze hebben je nog niet, daarom kwam ik je waai-schuwen. Je moet vluchten, of je verborgen hou den. Wacht het niet af, je vader werd veroordeeld, jou zullen ze ook ver oordelen. Vlucht, Hall, terwille van mij!" „Als ik dat doe, beken ik schuld". „Als je het niet doet, verklaren ze je schuldig. Heus, Hall, je moet vluch ten, het kan niet anders. Ik heb al een plan. Verberg je in het hol in de heuvel. Stelt vader geen rechtsver volging tegen je in, dan kan je je weer vertonen. Doet hij het wel, dan zullen we wel verder zien. Ik zal wel zorgen, dat het je niet aan voedsel en drinken ontbreekt". ,,'t Is goed, Marion, ik zal gaan, nu direct. Maar bewijs me dan nog een dienst. Ga naar de herberg en stuur Joe Blackburn naar mij toe. Laat hem wachten bij de populier. Hij moet papier, pen en inkt bij zich hebben. Wil je dat nog voor mij doen?" Ze sprongen van hun paarden, om helsden elkaar lang en innig en ver trokken dan in tegenovergestelde richting. HOOFDSTUK IX DE VLUCHT. Hall zette zijn paard in draf, reed in een grote boog om Pavlick's bezit tingen heen en bereikte ongezien het hol in de heuvel. Hij kluisterde zijn heng6t en sloot de deur zorgvul dig achter zich dicht. Hij liet zich op de kist zinken, zuchtte en steunde zijn hoofd in de handen. Een eigenaardige gewaarwording doortril de zijn ziel, nu hij zich op dezelfde plaats bevond, waar hy zijn eerste vertrouwelijke gesprek met Marion had gehad en waar de eerste grond slag van hun liefde gelegd was. Alle gebeurtenissen sedert dat ge sprek passeerden zijn geest. Steeds was het Marion, waaromheen alles zich afspeelde, maar ook steeds doemde naast haar lieflijke gestalte de figuur van Jim Pavlick op, die bestemd scheen te zijn, telkens hun geluk te verstoren. Hij was er van overtuigd, dat Jim ook in dit laatste geval de hand weer had gehad. Hij of een van zijn handlangers had natuurlijk de brand gesticht, met het doel,'hem ervan te beschuldigen. „Je hebt een goede slag gedaan", gromde hij, „maar toch zul je het nooit winnen, omdat ik Marion op mijn hand heb. Zij zal wel zorgen, dat jij met al je vals spelen nooit iets bereiken zult. Eens komt de dag der vergelding, Jim en dan zul je boeten voor alles, wat je nu aan ons misdreven hebt". Een zacht fluitsignaal deed hem op springen. Voorzichtig opende h(j de deur en sloop naar de populier. Bij het zwakke sterrenlicht zag hij een ruiterfiguur onder de eenzame boom staan. Het was Joe Blackburn. Hij floot zacht terug. Joe wendde zich in zijn richting en kwam langzaam aangereden, naar alle kanten uitkij kend. (wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7