Duitse gasten trachtten 'n Noord- wijkse hotelhouder te misleiden Huizer moord blijft mysterie Begroting van Voorhout sluitend gemaakt met f 12388,67 uit reserve DINSDAG 29 JANUARI 1957 DU LEIDSE COURANT PAGINA 6 Val» telegram over »terfgeval In de zomer lieten twee ia Aken woonachtige Duitse dames door tussenkomst- van een fami- lle-lid te Noordwijk aan Zee in een badhotel pension bespreken. Zij betaalden 100.vooruit en zouden een maand in Noordwijk verblijven. Enkele dagen na hun verblijf in het Noordwijkse hotel ontvingen zij een telegram uit Duitsland. Daarin werd bericht dat een familie-lid door een ern stig ongeval was getroffen en dat terugkomst van de dames naar Aken noodzakelijk was. On der deze droevige omstandig heid hield de hotelhouder zich niet aan de overeenkomst en nam lilj genoegen met betaling van het aantal dagen, dat beide gas ten in zijn liotel had doorge bracht. Achteraf bleek echter, dat de dames het telegram listig hadden geënsceneerd en dat zij elders in Noordwijk aan Zee goedkoper een kamer zonder pension by een particulier had den gehuurd. De hotelier was hierover niet ge sticht en liet met verlof van de Kan tonrechter te Leiden even voor het definitieve vertrek van het Akense tweetal naar huis beslag op haar gar derobe leggen. Eerst toen tot de waarde van het inbeslaggenomene zekerheid was gesteld, mochten zij met medeneming van deze gardero be naar Duitsland vertrekken. Hier mede was de zaak niet opgelost, want de hotelhouder eiste betaling van 65 pet. van de pension-prijs. Bij monde van de rechtskundige Th. J. van der Heijden stelde de hotelhouder een schade-eis van 422.50 voor het Leid- se Kantongerecht in. Vonnis bevestigd. De Kantonrechter verwierp alle juridische verweren van de Duitse dames en gelastte bij tussenvonnis de hotelier onder meer door getuigen te bewijzen hetgeen hen omtrent zijn schade had aangevoerd. De Duitsen waren over deze voor lopige uitspraak van het Leidse Kan tongerecht niet tevreden en kwamen in beroep bij de Haagse Rechtbank. De Rechtbank heeft thans het vonnis van het Leidse Kantongerecht beves tigd. PROF. P. DE WOLFF DIRECTEUR CENTRAAL PLANBUREAU. Per 1 maart zal prof. dr. Fred. L. Polak zijn functie als directeur van het Centraal Planbureau neer leggen. Ter opvolging van prof. Po lak kan de benoeming worden ver wacht van prof. P. de Wolff, thans directeur van het gemeentelijk bu reau voor de statistiek te Amsterdam. In de sedert het vertrek van dr. W. Drees jr. bestaande vacature van een der beide posten van adjunct-direc teur van het Centraal-Planbureau is nog niet voorzien. Prof. dr. P. J. Ver doorn blijft zijn functie van adjunct- directeur vervullen. Een nauwgezet onedrzoek op 't lijk, dat enkele oagen geleden op de Ta felberg bij Hiudzen gevonden is, heeft de politie geen enkele aanwijzing verschaft die tot oplossing van het mysterie zou kunnen leiden. Men weet ruu, dat het een vrij jonge man is', dlie gekleed is in kleren, welke men in iedere Nederlandse winkel kan kopen. Ook het polshorloge is overal in Nederland verkrijgbaar. Zelfs over de nationaliteit bestaat Wéér d»t schroeiend, brandend maagzuur. Tüd foor pur Ronnioil Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't ver keerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillenTotdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddel lijk! 'n Wonder die Rennies - U ge bruikt ze toch ook? In iedere apo theek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. (Advertentie). SUFT DE EIGENAAR VAN SUSLOT? De hoofdprijs in de derde ronde van de SUS-loterij is nog door nie mand opgevraagd. Zaterdagavond bleek op lot nr. E 306761 een heel huis te liggen, maar de eigenaar van het lot heeft zich nog niet gemeld. Postboot vastgelopen voor Schiermonnikoog Door de stormwind van gisteren is de postboot naar Schiermonnikoog een paar honderd meter voor het eiland gisteravond te half zeven uit de koers gedreven en aan de grond gelopen. Een uur later vertrok vanaf Oost- mahorn een kleinere postboot, die niet door het steeds aflopend getij ge hinderd werd, en heeft de 80 opva renden van de vastgelopen boot afge haald en naar het eiland gebracht. Onmiddellijk vertrok de kleinere boot vervolgens weer van het eiland met aan boord rond 60 passagiers, die naar Oostmahorn moesten. De bemanning van de vastgelopen boot is aan boord gebleven en zal po gen bij vloed de boot vlot te krijgen. De Ruyter-herdenking Jeugd-uitgaven Onder auspiciën van het Nationaal Comité de Ruyter-herdenking 1957, zullen twee officiële herdenkings boekjes worden uitgegeven. De zee man-journalist G. Borstlap verzorgt een verhaal over het leven van de admiraal voor de schooljeugd van 6 t/m 11 jaar. Age Scheffer schrijft een boekje voor de jongeren van 12 t/m 17 jaar. Het ligt in de bedoeling bei de uitgaven nog tijdig voor de lande lijke herdenking op 22 maart a.s. te laten verschijnen. Zeven papegaaien gestolen uit „Artis" Zeven zeldzame, kostbare pape gaaien, samen een waarde vertegen woordigend van ongeveer 2000, zijn in de nacht van zaterdag op zondag uit het vogelhuis van Artis aan de Plantage Doklaan in Amsterdam ge stolen. De dieven hebben een paneel van een deur moeten forceren om binnen te kunnen komen. In het vogelhuis bevinden zich nog talrijke exempla ren van andere kostbare vogelsoorten. Waarom de dieven nu juist deze pa pegaaien, waarvoor ze vijf kooien hebben moeten openbreken, hebben meegenomen, is de directie van „Ar tis" een raadsel. Door deze diefstal is „Artis" echter niet papegaailoos geworden, want er zijn cr, ook van het soort der ont vreemde vogels, nog verscheidene. Jonge familie heeft weinig plankenkoorts Niet van 't toneel weg te «laan Reeds gedurende twee maanden woont in Mijnsheerenland de fam. J. Bol, man vrouw en drie kinderen, op het toneel vam het verenigingsgebouw „Irene". Op 26 nov. van het vorig jaar werd het gezin hier tijdelijk on dergebracht, omidat de woning, waar in het tot dusver verbleef, vrijwel in elkaar gezakt was. Op aandrang van de locoburgemeester van Mijnshee- renland stond de pachter van het !V verenigingsgebouw de fam. Bol toe met aanhangende vuurmond), die op voor een enkele nacht op zijn toneel te 7 maart 1955 op het Weteringcircuit bivakkeren. De locoburgemeester was Amsterdam een wielrijdster over- van mening, dat het echtpaar de vol- ree(j. d6 dame overleed de dag na gende dag wel tevreden zou^zijn met ongeval. De chauffeur was door BIJDRAGEN VOOR DE VERLET- BESTRI JDING. Op de ongeveer zestig werken, die in aanmerking komen voor een rijks bijdrage ter financiering van de ge troffen extra maatregelen voor het doorwerken bij minder gunstig weer, zijn bijna 3600 arbieders werkzaam. De werken liggen over het gehele land verspreid en zijn voor het me rendeel woningbouwobjecten, die te zamen rond 5.500 woningen omvat ten. Aan nagenoeg alle opdrachtgevers van die zestig werken is thans defi nitief een bijdrage in de extra voor zieningen toegekend. Deze bijdrage moet gezien worden als een toeslag op de bouwkosten; zij wordt bere kend naar het aantal gewerkte uren op de bouwplaats. De weersomstan digheden, waaronder is gewerkt, zijn mede van invloed op de grootte van de bijdrage. Dame overreden door kanon Nu vrijspraak geëist tegen bestuurder De procureur-generaal by het Am sterdamse gerechtshof heeft gisteren vrijspraak geëist tegen de 56-jarige F. V. te L i s s e, de bestuurder van een rijdend kanon (6-wielige auto een ter beschikking zijnde onbewoon baar verklaarde woning. De fam. Bol dacht er echter niet over dat huisje te betrekken en ook een andere on bewoonbaar verklaarde woning viel niet in de termen. Tijdens een zitting van de Dordtse rechtbank trad gasteren namens ge daagde op mr. Roodzand Vissers uit Mijnsheerenland, die zich onder meer beriep op het huurcontract van het verenigingsgebouw, dat voorschrijft, dat de gemeente voorrang heeft bij het pachten van de zaal en dus ook in dit geval beslag kan leggen op de door de fam. Bol ingenomen ruimte. Mr. W. P. Bijleveld uit Dordrecht, die voor de pachter pleitte, zeide, dat alleen de gemeente en niet de heer Bol zich op deze bepaling zou Jcunnen beroepen. Hij eiste dat het gebouw vóór het einde van deze week ont ruimd zal worden, omdat zijn cliënt, de heer Derksen, ernstig in zijn broodwinning wordt geschaad door dat hij de zaal niet kan verhuren. de rechtbank veroordeeld tot 14 da gen voorwaardelyk wegens achteloos en ondeskundig rijden. De chauffeur was in hoger beroep gekomen, omdat hy zich niet schuldig achtte. Hij stond op de bewuste dag dicht langs het trottoir voor een stop licht en reed langzaam weg, toen het licht groen werd. Daarbij kwam de wielrijdster onder het rechter achter wiel. Volgens getuigen was zij later ko men aanrijden en was tussen de lan ge wagen en het trottoir gaan staan, hoewel daar nauwelijks ruimte voor was. Niet kwam vast te staan, dat de wagen bij de flauwe bocht naar rechts, die de weg ter plaatse na het stoplicht maakt, het achterwiel van de vuurmond over het trottoir zou hebben getrokken. De procureur meende wel, dat de chauffeur onvoldoende ruimte heeft gelaten, maar dit was niet ten laste Morgenochtend zal de president I gelegd. Het hof zal op 11 februari 1 uitspraak doen. geen zekerheid. Mogelijk is het een zeeman geweest, die tijdens wal-ver- lof getroffen is; mogelijk is het een Ambonnees, diie in een Nederlands kamp vertoefd heeft. Dit laatste is niet geheel onmoge lijk, d'aar vooral de jonge Ambonne- zen nogal eens rondzwerven, zonder dat de kampleiding precies weet waar zij zijn. Vertegenwoordigers van het in mei van het vorig jaar in Amsterdam op gerichte Algemene Nederlandse In validen wagen fonds (Hanif) zullen woensdagmiddag a.s. aan het paleis Noordeinde te 's Gravenhage een voor prinses Beatrix bestemde chocolade Paashaas ter hoogte van ongeveer een halve meter, aanbieden. Dit zal dan door het fonds als het begin worden beschouwd van een actie, die het in de komende weken wil voeren om in ieder gezin van Nederland een klei nere, niet in eetbaar materiaal uit gevoerde Paashaas te doen belan den, (die men tegen een prijs van 0.85 van het fonds kan kopen). De opbrengst van deze Paashazenactie zal worden bestemd voor de aankoop van invalidenwagens. „Iedere inva lide een eigen wagen" is de leus van de stichting, die beoogt het zonder vergoeding in bruikleen of in eigen- dam verstrekken van invaliden wa gens of het geven van financiële bij dragen daarvoor. Er zullen 5000 wa gens, waarvan de kosten op ongeveer twee miljoen gulden worden ge raamd, nodig zijn om dit doel te kun nen verwezenlijken. Tot nu toe is slechts een gerimg deel daarvan bijeengebracht. In de raadsvergadering, die woens dag 30 jan. 's avonds om half acht te Voorhout wordt gehouden zal de gemeentebegroting welke door bij zondere omstandigheden zeer laat in behandeling komt, worden aangebo den. Uit de Memorie van Toelichting vernemen wij, dat in vergelijking met de begroting voor 1956 de ra mingen van ontvangsten en uitgaven over het algemeen een belangrijke stijging vertonen. In 1956 kon de begroting worden vastgesteld met een overschot van 37.500.de thans aangeboden be groting kan slechts sluitend worden gemaakt door te beschikken over een deel van de in vorice jaren gevorm de reserve tot een bedrag van 12.388.67. Woningbouw. Wat de woningbouw betreft zijn b. en w. van mening, dat in 1956 de grondslag is gelegd \oor een belang rijke verbetering in deze sector. Met de aannemer van de thans in aanbouw zijnde negentien woning wetwoningen zijn reeds vergevorder de onderhandelingen gevoerd over een nieuw bouwplan van pl.m. 25 wo ningwetwoningen waarmede moet worden begonnen, wanneer het com plex van negentien woningen zyn voltooiing nadert. Helaas is de woningnood in de ge meente nog groot. In het afgelopen jaar kwam de verbreding van de Leidsevaart tot stand. In 1957 zullen tegelijk met de aanleg van de Beatrixstraat, de Ju- lianastraat en Prins Bernhardstraat geheel worden hersteld, terwijl de voorbereiding van het plan tot ver breding van de Jacoba v. Beierenweg zal worden voortgezet en dit jaar worden voltooid. Riolering. De riolering in de Herenstraat van af Prins Bernhardstraat tot dé Dins dagse Wetering vereist verbetering. Ook de Boerhaavestraat, Willem Botsstraat en Ter Heer Romenystraat zullen van een vereiste riolering worden voorzien. Autobus ramde groep wielrijders Vanochtend omstreeks kwart voor zeven is, doordat de remmen weiger den, een autobus op het kruispunt PleinwegWolphaertsbocht te Rot terdam ingereden op een daar voor een stoplicht wachtende groep wiel rijders, tengevolge waarvan één der wachtenden werd gedood, twee zwaar en twee licht werden gewond. Voor het stoplicht stonden auto's te wachten en rechts daarvan wielrij ders. Een autobus, die bouwvakarbei ders uit Noord-Brabant naar Rotter dam vervoerde, naderde het kruis punt en de chauffeur wilde de bus achter de auto's doen stoppen. Hij bemerkte, dat de remmen wei gerden, zag rechts van de auto's vóór hem nog ruimte om uit te wijken en stuurde de autobus die kant op. Daar stond echter een gToepje wielrijders, dat hij niet kon ontwijken. Er ontstond door het ongeluk een grote verkeersstagnatie. Twee doden. Naar later is gebleken zijn twee doden te betreuren bij het ongeluk. Het zijn de 55-jarige havenbedien- de M. Sponselee uit de Wieringer- straat te Rotterdam en de 45-jarige timmerman Jan Meerkerk van de Schuilenburg te Rotterdam. Drie an dere slachtofers werden gewond naar het Zuiderziekenhuis gebracht. ALTAAR VAN „STATENDAM" GEWIJD De bisschop van Rotterdam, mgr. Jansen, heeft vanmorgen het altaar van de „Statendam" gewijd. Na door een van de directeuren van de Hol landAmerika Lijn, de heer W. H. de Monchy, op het schip ontvangen te zijn, droeg de bisschop in de kapel een H. Mis op. De wijding geschiedde in drie fazen: de zegening van de plaats, de zegening van het schip en de zegening van het kruisbeeld. Bij de wijding waren o.m. aanwe zig deken Niekel en de vicaris mgr. Schaaper. Gemeentereiniging. In verband met de aankoop van een vrachtauto-vuilniswagen, zal er een voorstel komen betreffende de heffing van reinigingsrechten. Sportvelden en wandelpark. Voor het onderhoud in 1957 van de sportterreinen en het wandelpark is een bedrag van 14.00.geraamd. In de slotbeschouwing wordt gecon stateerd dat er in het algelopen jaar een goede en prettige samenwerking was tussen de raad en het college van b. en w. en dat er veel vruchtdragend werk voor de dorpsgemeenschap is verricht. R0EL0FARENDSVEEN Soldaat onder kanon gedood Op de hoek Van Alkemadelaan Oude Waalsdorperweg bij de Nieuwe Alexanderkazerne in Den Haag is gistermiddag omstreeks half vier de twintigjarige, uit Roelof arendsveen (Westeinde) afkomstige dienstplich tige soldaat E. P. van Klink onder een omslaand kanon geraakt en om het leven gekomen. Van Klink, die dien de bij de 939 afdeling lichte luchtdoel artillerie territoriaal, zat op het door een autotrekker voortgetrokken ka non, waarop hij de functie van rich ter moest vervullen. In de bocht sloeg het kanon om. De omgekomene was ongehuwd. JAARVERGADERING HKW. In café „De Haven" kwam de bond van handelskantoren en winkelbe dienden „St Framcisous van Assis- sië" in jaarvergadering bijeen. Voorz. C. T. de Koning mocht dit keer met enige vrougde een grote opkomst een welkom toeroepen en besprak daarna het belang van het in eigen plaats georganiseerd te kun nen zijn. Medegedeeld werd er o.a. dat de gehouden feestavond bijzonder goed geslaagd is, waarbij er in de rondvraag verzocht werd om in de toekomst meer van deze avonden te houden. In zijn financieel verslag ver meldde penningm. L. v. d. Hoorn een batig saldo van 158.98. Namens de kascommissie bracht J. Oomen een gunstig verslag uit In deze commissie werd benoemd Jac. Rietbroek. Als ge bruikelijk bracht seor. W. Wessum een keurig verzorgd jaarverslag uit. Bij de bestuursverkiezing zagen de heren C. T. J. de Koning en J. Th. de Jeu zich herkozen. TER AAR JAARVERGADERING KVP EN POLITIEK FORUM. De jaarvergadering van de KVP in het parochiehuis was vrij goed be zocht. Ongetwijfeld heeft hiertoe het politiek forum veel bijgedragen. Het forum werd gevormd door de katho lieke gemeenteraadsleden en men kreeg dus een gemakkelijke gelegen heid vragen inzake de gemeente politiek te stellen en daardoor meer inzicht in diverse vraagstukken. Onder de ingekomen stukken be vond zich een circulaire van het kringbestuur inzake een agrarisch congres op 9 februari a.s. in Utrecht. Men kan zich hiervoor opgeven bij de secretaris. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Zwiers, was als altijd keurig verzorgd. Het ledental be draagt ruim 850. De heer F. Sassen, penningmeester, bracht het financiële verslag uit. Er kon worden beschikt over een «flink batig saldo. Namens de controle commissie rapporteerde de heer C. Egberts zeer gunstig. Hierna vermeldde de agenda be stuursverkiezing daar statuair het gehele bestuur aftredend was. Allen waren herkiesbaar met uitzondering van de heer W. Touw. De aftredende leden werden bij enkele kandidaat stelling herkozen. In de vacature W. Touw werd eveneens bij enkele kan didaatstelling de heer J. J. Hooger- vorst gekozen. De heer H. A. Volge- ring werd onder applaus bij acclama tie herkozen als voorzitter. Het be stuur ziet er nu als volgt uit: H. A. Volgering, voorz.; J. Zwiers, secr.; F. Sassen, penningm.; H. Kroft, M. Kleijn, B. Splinter, J. Sassen, T. Hoogervorst en J. J. Hoogervorst. Aan het scheidende bestuurslid W. Touw, bracht de voorz. dank voor zyn arbeid in het belang van de KVP. Tot afgevaardigde voor Kamer en Statenkring werden gekozen de heren J. Zwirs, J. Sassen, T. Hooger vorst en J. J. Hoogervorst. De vaststelling van de contributie vergde wat meer tijd. Het bestuur was n.l. genoopt te komen met een voorstel tot contributieverhoging van f 1.75 op f2.50. Enkele leden spraken de vrees uit, dat de verhoging zou leiden tot ledenverlies. De voorz. wist echter duidelijk te maken, dat aan verhoging niet viel te ontkomen. Hij hoopte, dat men begrip zou hebben voor de noodzaak en niet voor het wat zwaardere geldelijke offer de KVP zou verlaten. Hierna was de beurt aan het Poli tieke Forum. Op het forum zijn tal van vragen afgevuurd, maar steeds had een der raadsleden en soms wel meerdere een antwoord klaar. Voor de goede gang van zaken waren een vijftal regels vastgesteld, die zeer soepel werden toegepast. Dit heeft echter niet geleid tot ontsporingen. Over sommige vragen ontstond een interessante kijk op de zaken door de raadsleden, want zij gaven hun per soonlijke mening. Over de eerste vraag, gesteld door de heer C. Egberts betreffende een verbindingsweg te vens verkeersweg Langeraar-Kor- teraar lieten verschillende leden hun licht schijnen. Niet ieder dacht er op dezelfde wijze over, maar wij konden wel concluderen, dat dit niet zo gauw klaar zou komen. Financiën, pro vinciale wegenplannen, ruilverkave ling, enz. komen erbij te pas. Er volgden nog vele vragen o.a. over keurlonen voor vee en vlees, over gezinsverzorging in de gemeente, over een plaats in de Bloemenstraat waar auto's kunnen keren, over de Korteraarseweg, het stichten van een r.-k. lagere school aan Papenveer, verlichting van de wijzerplaten aan de toren van de r.-k. kerk e.d. En zo is er ook op deze avond veel wat onduidelijk was duidelijk geworden. Het was een nuttige, leerzame en interessante avond. De voorz. dankte de stellers van de vragen, en de forumleden voor het beantwoorden ervan. JE MOET MAAR PECH HEBBEN. Een dezer dagen zou de heer L. P. P. Wetter zijn vrouw even helpen met het boenen van de muur'van het boenhok, welke muur langs de sloot kant staat. In het begin ging alles best, maar toen hij zich iets te ver voorover boog, om ook het uiterste eind van de muur te kunnen boenen, gleed de tegel, waar de hulpvaardige echtgenoot op stond, naar beneden met als gevolg een hevige plons. Hij verdween kopje onder in het slootje. Zijn vrouw, die het geval zag gebeu ren, kon haar echtgenoot nog net bij de benen pakken en wist hem weer op het droge te trekken. Vanwege de onaangename reuk en het vocht, dat er uit zijn kleren kwam, kon hij zijn natte plunje in het boenhok uittrek ken en droge kleren aan trekken, waarna de drenkeling bij de kachel pas weer wat op het verhaal kwam. Z0ETERW0UDE ACTIE IN DE HANZE. Een middag winkelsluiting. Ontmoedigd door het slechte be zoek van de ledenvergaderingen, heeft het bestuur geen enkele maal in 1956 de leden bijeengeroepen. De gisteravond gehouden vergadering was niet alleen goed bezocht, doch wist ook een ongekende activiteit op te brengen. De voorz., de heer A. Jac. van Ben- nekom, gaf in zijn openingswoord een onverbloemd overzicht van de „dooie boel" in de Hanze. Niettemin is het bestuur doorgegaan en zijn de lopen de zaken, de plichtplegingen en con tacten met andere organisaties en bij voorkomende feestelijkheden goed doorgegaan. Nog eenmaal heeft het bestuur voor deze avond een poging gedaan de le den niet alleen bijeen te krijgen, doch ook tot activiteitte te animeren. Het verheugt de voorzitter dat de hoogeerw. heer deken P. Juffermans tot geestelijk adviseur benoemd is en het is het bestuur een groot genoe gen de deken aan de bestuurstafel te mogen begroeten. Overgaande tot de installatie van de nieuwe geestelijk adviseur gewaagt de voorzitter van het voordeel een geestelijk adviseur te hebben die be kleedt is met het herderlijk gezag doch ook voor langere tijd de Hanze kan helpen besturen en geestelijk lei den. In de nu bijna 40 jarige geschie denis van De Hanze waren het steeds kapelaans die door de korte tijd dat zij hier werkzaam, alweer vertrekken als zij in de zaken zijn ingewijd. Spr. is deken Juffermans zeer erkentelijk het adviseurschap' van De Hanze te hebben willen aanvaarden en hoopt dat zijn steun en leiding tot bloei van de vereniging zal bijdragen. De voorzitter leidt nu een bespre king in wat gedaan kan worden om de Hanze uit de impasse te halen. Het bestuur is zelfs bereid af te treden. Er moet deze avond eens alles op al les gezet worden om nieuw leven in te blazen. De algemene mening van de verga dering is dat de middenstandvereni ging, evenals in het verre verleden wel tot bloei is te brengen. Als er ge sproken wordt over een reorganisatie commissie wordt deze gedachte ver worpen omdat de organisatie op zich nog goed werkt. Het ontbreekt alleen aan activiteit zodat besloten wordt een comité van actie samen te stellen. Na lange besprekingen wordt de aanvulling van de vacatures in het bestuur uitgesteld totdat alles in actie zal zijn om dan als,.hopelijk, ook het ledental naar het te bereiken maxi mum zal gebracht zijn een goede keuze te maken voor bestuursleden. Het comité van actie wordt ge vormd door de heren H. J. C. Paarde- kooper, C. Jansan, C. van Leeuwen, J. Ammerlaan en C. P. J. Paardekoo- per sr. Er wordt nu niet bepaald vergadert, maar zeer vele middenstandsproble men worden zeer geanimeerd bespro- ken. De penningmeester G. P. van der Krogt geeft een financieel overzicht waaruit blykt dat bij het uitblijven van acties geld is gespaard; per 31 dec. '56 was het bezit 737.38. Op 27 febr. zal een vastenavond viering voor de leden en huisgenoten boven 16 jaar georganiseerd worden waartoe een goed bekendstaand mu ziek- en variété gezelschap uit Bos koop zal optreden. Voorlopende op de actie wordt een krachtige ledenwerving in verband met het Gouden Bondsfeest voor de feestgave „Duizend" (nieuwe leden) op touw gezet. De ledenwinst begon al op deze vergadering. Er wordt vooral de nadruk gelegd op de noodzaak tot het aankweken van het standsbewustzijn. Dit begrip is bij vele middenstanders gedaald en alleen door de standgenoten met hun ne families te samen te brengen kan die eenheid weer hersteld worden. Daartoe zijn de feestavonden zo goed en nutig om de verwijdering die door de concurrentie zo gemakkelijk kan ontstaan, weer op te heffen. Er worden twee krachtige besluiten genomen. Eerstens zal aan het ge meentebestuur de wettelijke invoe ring van een middag winkelsluiting aangevraagd worden. Hiertoe wordt de woensdagmiddag als de meest ge schikte middag gekozen. Een zeer lange bespreking wordt gevoerd over het geven van geschen ken aan liefdadige doeleinden, bazars, verlotingen enz. Deze zaak heeft een zo grote omvang aangenomen dat het de winkeliers te zwaar drukt, weshal ve wordt besloten aan alle instellin gen die tot dusver om geschenken kwamen vragen te berichten dat de ze niet meer zullen worden gegeven. Er worden ook zeer belangrijke huishoudelijke zaken besproken. Op het einde van de vergadering sprak deken Juffermans de leden toe. Met een bang hart ben ik naar deze vergadering gegaan omdat mij be kend was, dat de middenstandsver eniging weinig activiteit heeft; de geest van deze vergadering was ech ter zeer goed en kan als een gisting werken tot meerdere actie waarvan Êpr. goede verwachtingen heeft. De middenstanders moeten weten dat zij bij elkaar horen, ondanks concurren tie één stand zijn en te samen tot grote, goede dingen in staat te zijn. J. M. v. Leeuwen slaagde aan de universiteit te Utrecht voor het candidaatsexamen diergeneeskunde. RECHTZAKEN CHAUFFEUR REED DOOR. Een boete van 75 of 16 dagen, een week voorwaardelijke gevange nisstraf met drie jaar proeftijd en or.tzegiging van de "rijbevoegdheid voor zes maanden vorderde de offi cier van Justitie bij de Haagse Poli tierechter tegen een 24-jarige Chauf feur uit Nieuwkoop. Deze was te Lei den op 31 juli j.l. met zijn vracht auto met aanhangwagen op de Nieu we Beestenmarkt juist voor 't markt- kanitoortje tegen een personenauto gebotst en hij was weggereden zon der zijn identiteit bekend te maken. Het was 's avonds al vrij laat, toen verdachte met zijn wagen wilde weg rijden. Om dit te kunnen doen moest hij een paar maal achteruit rijden en beide malen was hij tegen de achter hem staande auto opgereden. De ver dachte zelf beweerde hier niets van gehoord te hebben. Een 26-jarige schilder uit Leiden had de eerste maal gekraak gehoord en de tweede maal, toen de motor kap van de auto opengewrongen was, een vrij harde klap. By meende dat verdachte dit ook gehoord moest heb ben. Verdachte was weggereden en had kort daarna de lichten gedoofd. De getuige had het nummer toen eahter al genoteerd. Zijn lezing werd door een andere getuige bevestigd. De verdachte bleef ontkennen dat hij de lichten had gedoofd. De eigenaar van de personenauto, een aannemer uit Leiden, legde pa pieren over, waaruit bleek dat de schade 228.50 was geweest. Ook werd als getuige gehoord een los-ar- beider uit Nieuwkoop, die met ver dachte op de bewuste avond was mee gereden. Hij vertelde niets van de botsing te hebben gemerkt omdat hij juist naar een paar meisjes floot. De officier van Justitie vond dat verdachte zich laakbaar had gedra gen, een gedraging die maar al te vaak voorkomt. De rechter achtte be wezen dat verdachte de aanrijding gemerkt moet hebben en hij veroor deelde hem tot -7'5 boete of 16 da gen, een week gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd, zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met drie jaar proeftijd en betaling van de civiele vordering van 228.50. INWONING SRUZIE. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse Politierechter een 32- jarige vertegenwoordiger uit Voor hout tot 15 boete onvoorwaardelijk, 16 boete voorwaardelijk en betaling van een civiele vordering van 27.55. Het betrof hier een inwoningsruzie, waarbij de verhuurster van het huis de waterleiding had afgesloten om dat zij met water zou zijn gegooid. Hierop had verdachte de keukendeur geramd. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER A Kruising voorrange- weg met een weg welke geen voorrang

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6