Over drie jaar: - Schiphol-Tokio in 20 uur Na vijf jaar woningnood kreeg het Sociologisch Instituut eigen huis Schaf de subsidie af en verhoog de melkprijs Productie van metselstenen werd in 1956 iets opgevoerd HK.L.M. NEEMT HOGE VLUCHT: JVieuute ua(fd& in het oude nest Viooluitbreiding vraagt ingrijpende veranderingen Jn een loodlijn op de utalllen DINSDAG 29 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Universiteit uitgebreid met Rapenburg 59 Na een moeilijke jeugd van vijf jaren is het Sociologisch Instituut van de Leidse Universiteit gistermiddag officieel tot volwassenheid gekomen door de opening van het gebouw Rapenburg 59, waar de mogelijkheid tot groter wasdom ruimschoots aanwezig is. Toen in 1948 de leerstoel in de sociologie te Leiden werd ingesteld, werd de in het na-oorlogse Nederland zo bekende strijd om een onderdak ook het deel der sociologen. Het in 1951 opgerichte Sociologisch instituut kwam via „inwoning" bij de juridische faculteit, terecht op een zolder van het Pryta- neura, maar de faculteit groeide sneller dan de woonruimte en omstreeks 1953 was een lange verblijf op de zolderverdieping „sociaal niet langer verantwoord". Niet alleen het college van curatoren, maar ook de overheidsinstanties kregen een steeds groeiend begrip voor de noodtoestand en het was de voorzitter van het college van curatoren, dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk gistermiddag dan ook een zichtbaar genoegen, toen hij het ruim en helder ingerichte gebouw aan de faculteit kon overdragen. Bolwerk van onafhankelijk onderzoek De heer Det Vos van Steenwijk schet ste in zijn toespraak de groei van de sociologische faculteit in Leiden en de lange weg, die afgelegd moest wor den, voordat men deze faculteit aan passende huisvesting geholpen had. Erkentelijk toonde spreker zich ten opzichte van de min. van Onderwijs en Financiën, benevens de Rijksge bouwendienst, die 'eenmaal gealar meerd hun volle medewerking hebben verleend om tot een oplossing te geraken. Sprekend over de aard van de fa culteit, meende de heer De Vos van Steenwijk, dat de sociologie een brug vormt tussen vele wetenschappen, en sprak hij de wens uit, dat het nieuwe gebouw een trefcentrum van weten schap en wetenschapsbeoefenaren zal mogen worden. DRIE FACTOREN. Professor dr. R. van Heek, hoogle raar-directeur der sociologische facul teit, was vervuld van dank voor het nieuwe gebouw en prees de soepel heid van zijn wetenschappelijke staf, die in de letterlijk benarde omstan digheden zo onversaagd voortgewerkt had. De hoogleraar vroeg zich af, waar om juist in Nederland na de oorlog de belangstelling voor de sociologie1 zo sterk gegroeid was. Spr. zag hier voor drie oorzaken: de Nederlandse bevolkingsproblemen; de principiële instelling van ons volk t.a.v. wereld beschouwelijke vraagstukken en ie herinnering aan de maatschappelijke crises van rond 1930 en 1940, die bij ons volkt leeft. Onafhankelijkheid. Het nieuv/e gebouw, zo sprak de hoogleraar, zal dienen voor onderwijs en onderzoek, waarbij het laatste niet tenachter gesteld mag worden bij het eerste, wil Nederland de we reld-ontwikkelingen kunnen blijven volgen. Ook voor het praktische on derzoek-werk achtte prof. Van Heek het instituut van groot belang, om dat het beter dan een buiten-univer sitaire instelling een onderzoek zui ver wetenschappelijk kan voeren. Dit komt door de wetenschappelijke onafhankelijkheid en het enthousias me van jonge onderzoekers, aldus de hoogleraar. Niet zelden wordt door belangen groepen gepoogd een onderzoek in een zekere richting te buigen en meer den een niet-universitaire in stelling, dan een zuiver weten schappelijk instituut dan van zijn onafhankelijkheid doen blijken. Na een voorzichtige blik in de toe komst, aanvaardde prof. Van Heek het nieuwe gebouw. Nadat nog prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar toegepaste sociologie, drs E. V. W. Vercruysse namens de we tenschappelijke staf en de heer Ch. v. Zuivelproduktschap over melkprijs Het bestuur van het produktschap voor zuivel wil de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening adviseren de verrekenprijs voor con- sumptlemelk voor het lopende melk prijsjaar op niet meer dan ongeveer 2 cent per kg boven de garantieprijs te stellen. Met betrekking tot de sub sidie op consumptiemelk staat het produktschap een algehele afschaf fing van de subsidiëring voor en doorvoering in een keer van de hier uit voortvloeiende prijsverhoging van de consumptiemelk. Dit blijkt uit het concept-advies aan de Minister van Landbouw, dat op de openbare vergadering van het produktschap voor zuivel, op woens dag 30 januari behandeld zal worden. Voorts wordt in het concept-advies aanbevolen bij het verlenen van zui- velwaardetoeslagen op de consump tiemelk de tot dusverre gevolgde werkwijze voor het lopende melk prijsjaar te handhaven, met het oog op een regelmatig en ongestoord ver loop van de consumptiemelkvoorzie- ning. De prijsstijging van de consumptie melk zal, meent het bestuur van het produktschap, van een ongekende omvang zijn, als deze stijging zowel de te verwachten verhoging v. d. ver rekenprijs omvat, als ook het afschaf fen van de subsidie. rYch moet deze prijsstijging in één keer geëffectueerd worden, aldus het concept-advies, want een etappegewijze doorvoering van de vereiste prijsverhoging zal iedere keer een omzetvermindering tot gevolg hebben, waardoor steeds een herziening van de desbetreffende kostenmarges noodzakelijk zal zijn. Dit draagt in versterkte mate bij tot een instabiel prijsniveau, waarbij de afzet van consumptiemelk, aldus de concept-brief aan de minister, zeer zeker niet is gebaat Het bestuur meent, dat prijsverho ging zal dienen te geschieden om streeks 1 juli a.s., tegen welke da tum de regering voornemens is maat regelen te treffen, o.a. met betrekking tot een huurverhoging, waarbij naar het bestuur aanneemt, looncompen- satie eveneens aan de orde zal ko men. Bij algehele afschaffing van de subsidie, vervolgt het concept-advies, dient ook de extra-subsidie van 75 cent per 100 liter consumptiemelk voor 't westen van Nederland te ver vallen. Ditzelfde geldt-voor de extra subsidie van gemiddeld f 5.per 100 liter consumptiemelk in de volle-melk gebieden in Zeeland en op Goeree- Overflakkee. Het is redelijk, aldus het bestuur, dat de consument het meerdere melkvet ook betaalt. Het bestuur deelt tenslotte mede, zich er van bewust te zijn, dat een zo aanzienlijke prijsverhoging tot een grote daling van het verbruik zal kun- i nen leiden. De foto toont de aandachtig luiste rende zaal tijdens de plechtige over dracht van het Sociologisch Instituut, Rapenburg 59. V.l.n.r.: professor dr. F. van Heek, hoogleraar-directeur, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, da burgemeester en prof. dr. P. A. T*. de boer, rector-magnificus van de universiteit. Bemmelen, namens de studenten het woord gevoerd hadden de heer Van Bemmelen bood een schilder stuk aan bezichtigden de aanwezi gen, onder wie zich vele hoogleraren, leden van de wetenschappelijke sta ven, studenten en regeringsvertegen woordigers bevonden, het nieuwe ge bouw. Nog géén goedkope koelhuisboter Woensdag en donderdag kunnen winkeliers weer koelhuisboter ver wachten, die zij buiten de inschrij ving om voor ƒ2665 gekocht hebben. De prijs hiervoor zal 75 a 80 <^nt bedragen. De in het vooruitzicht ge stelde „droomprijs" van 70 cent zal eerst weer bereikt worden als de grossiers er in slagen ook een partij in de open inschrijving te bemachti gen. Zij zouden dan moeten inschrij ven voor een bedrag van ongeveer 2.30. Deze week wordt 2 miljoen kilo geveild. De inschrijving hiervoor wordt donderdagmiddag gesloten. Het is echter de vraag of ook nu weer niet de exporteurs met de partij gaan strijken. In de kringen der gros siers is groot misnoegen over het feit, dat de boter voor omstreeks 1.90 naar het buitenland gaat. Men vindt het onredelijk, dat bij de huidige lage prijzen de exportpremie gehandhaafd blijft. De textiel is duur betaald! De Maastrichtse rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in zake een reeks diefstallen te Kerkrade, waar bij in de afgelopen zomer uit de ma gazijnen van een confectie-atelier voor een waarde van 36.000 aan tex- tielgoederen was weggenomen door, een 15-jarige magazijnbediende. De 24-jarige broer van deze jonge man, een mijnwerker uit Kerkrade, werd veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf wegens medeplichtig heid aan diefstal en wegens heling. Een 37-jarige koopman uit Kerkrade die de grootste afnemer was van de gestolen goederen en ongeveer 1500 meter stof kocht, kreeg zes maan den; een 431-jarige kleermaker uit Kerkrade, die 150 meter stof voor een prikje had gekocht, moest dit twij felachtige koopje betalen met een geldboete van 300, De vrouw van de mijnwerker hoor de zich tot 25 of tien dagen veroor delen. GRIEP? Mijnhardt's Gricppoeders. Doos 50 ct. (Advertentie). De Nederlandse baksteenindustrie produceerde in het afgelopen jaar in totaal 1498,8 miljoen metselstenen, tegen 1450,0 miljoen in het gehele jaar 1955. Alleen in de maand decem ber werden 128.9 (v.m. 131,3; v.j. 132.2) miljoen metselstenen geprodu ceerd, aldus het C.B.S. Door producenten werden in 1956 1492,3 (v.j. 1448,4) miljoen metsel stenen afgeleverd. Met de aflevering in december waren 119,0 (130,4; 125,6) miljoen metselstenen gemoeid. De eindvoorraad metselstenen bij producenten beliep per uit. decem ber j.l. 40,6 miljoen, tegen 30,7 mil joen per uit. november en 34,0 mil joen per uit. december 1955. In het afgelopen jaar werd een hoeveelheid straatklinkers van 535,4 (v.j. 526,9) miljoen stuks geprodu ceerd. In december alleen bedroeg de produktie 40,4 (46,0; 45,2) miljoen stuks. Door producenten werden in 1956 532,7 (v.j. 528,6) miljoen straat- 50 JAAR VERKENNEN 100 Jaar geleden werd Baden Powell geboren Herdenking te Utrecht Ter gelegenheid van het feit, dat de stichter van de padvindersbeweging, lord Baden-Powell honderd jaar ge leden werd geboren, en het spel van verkennen vijftig jaar bestaat, zal op zaterdag 23 februari een herdenking worden gehouden in de Domkerk te Utrecht; 1200 leidsters en leiders zijn uitgenodigd deze samenkomst bij te wonen. In de herdenkingsbij eenkomst zal onder meer gesproken worden dooi de ere-presidente van de afdeling Utrecht van 't Nederlandse Padvind- sters-gilde, mevrouw A. J. de Ranitz- De Brauw, de hoofdaalmoezenier van de verkenners van de katholieke jeugdbeweging en mr. J. Klaasesz, lid van de raad der vereniging „De Nederlandse Padvinders". Bij het oversteken van de En schedesestraait geraakte gisteravond om half zeven een 42-jarige bramfiet ser uit Veldmaat (Haaksbergen) on der een personenauto. Het slachtof fer overleed ter plaatse. klinkers afgeleverd en in december 38,4 (46,1; 35,5) miljoen stuks. JDe eindvoorraad bij producenten kwam eind 1956 uit op 17,4 miljoen stuks, tegen 15,4 miljoen per eind november en 14,7 miljoen per eind december 1955. De produktie van rauwe stenen bedroeg in het afgelopen jaar 2073,9 (v.j. 2107,2) miljoen stuks. In decem ber werden 44,5 (51,3; 35,8) miljoen rauwe stenen geproduceerd. De eind voorraad rauwe stenen per uit. 1956 beliep (incl. de inhoud van do ovens) 614,0 miljoen stuks, tegen 744,0 mil joen stuks per uit. november en 644,2 miljoen stuks per eind december 1955. AMSTERDAMSE VERKEERSAGENTEN zitten er warmpjes bij De Amsterdamse verkeers agenten, die dag in, dag uit in weer en wind ijverig pogen de verkeerschaos in de hoofdstede lijke binnenstad binnen zekere perken te houden en die daar door zo'n goede naam hebben bij de weggebruikers, zijn vandaag „warm" onthaald. Een ondernemende kaashande laar uit Tuinstad-S lotermeer heeft een „warme worstexpres" in het leven geroepen en voor ziet daarmee de verkeersagenten gratis van een warme hap in dit koude jaargetijde. Hij put uit een grote emmer in zijn auto, die voorzien is van een complete hooikist. Deze personenauto vermeldt op grote borden, dat de warme worstexpres in aantocht is. Luid getoeter kondigt zijn komst aan. Door het geopende raampje krij gen de „oottls agenten" de niet te versmaden versnapering, keu rig verpakt in een zakje. Ze laten de lekkernij snel in hun binnenzak glijden. Als de ver keersstroom het even toelaat, nemen ze tijdens het verwisselen van hun stopborden snel een stevige hap. In België krijgen de agenten kacheltjes, in Italië ieder jaar geschenken, waarom m Neder land dan geen warme worst? De eerste Douglas DC-7c („Seven Seas") van de tien die de KLM heelt besteld, wordt in april xs. op Schiphol verwacht. Het ligt in de bedoeling dat alle tien nieuwe tóestellen vóór augustus de gemeentelijke luchthaven van Am sterdam hebben bereikt. De eerste twee toestellen worden aanvankelijk gebruikt, om de bemanningen prak tisch op hun taak voor te bereiden, die deze toestellen over de gehele wereld moeten brengen. De DC-7c zial op die Noordatlanti- scue dienst woraien ingezet In de tweede helft van cie zomerdienst vlie gen zie ook naar Zuidafrika en met de winterdiemst gaan ze bovendien naar Zuidamerika. De vliegtuigen, die thans op deze lijnen vliegen worden elders in het oearijf ingezet. Een andere nieuwe vogel zal in april op het KLM-nest neerstrijken, liet is cue Viokers „Viscount", een toe stel met vier schroeiturbinemotoren. Ten dele zal dit voor de KLM geheel nieuwe tyipe, nog in de zomerdienst van dat jaar op de Eiuropese lijnen vliegen.: De oudere Convairs zullen dan uit de vaart genomen worden. Andere Convairs blijven, na moderni sering in eigen bedrijf, in dienst bin nen juuropa. De verouderde Douglas-toestellen blijven als vrachtvliegtuigen in ge bruik. In 195(8 krijgt de KLM de twee door haar bestelde Fokker „Friend ship"-vliegtuigen, die vermoedelijk in de plaats komen van enige DC-3en. De „Friendship" js, evenals de „Vis count 803" met schroef turbines uitge rust De DC-7c-machines zullen waar schijnlijk wel de laatste verkeers vliegtuigen met zuigermotoren zijn die de KLM in gebruik neemt. In 1959 komen er weer nieuwe vliegtuigen, n.l. Lockheed „Elektra's", die vier schxoeftirrbirves hebben en in 1960 komt er een geheel nieuw type, de DC-8 straaltverkeersmachines. Straalvliegtuigen. Het is de bedoeling, dat de Douglas DC-8 straal verkeerJ /liegtu igen met de zomerdienst van 1960 op het KLM- net zullen verschijnen. De Lockheed „Elektra"-toestellen zijn dan al enige maanden in gebruik. Deze „Elektra's" ziullen, met bun snelheid van ongeveer 650 km. per uur, als „boemeltjes" fungeren op de iroutes van de DC-8 „sneltreinen". De DC-8 zal in twintig uur vart Schiphol naar Tokio kunnen vliegen, eveneens in twintig uur naar, Syd ney, in ruim veertien uur naar Éue- nos Aires, in ruim elf uur naar Johan nesburg en in ruim zeven uur naar New York. Het is niet gezegd, dat zij in 1960 ook inderdaad naar deze steden zul len vliegen, maar men krijgt uit de opsomming van de tijden een indruk van de nieuwe ontwikkeling van de ■burgerluchtvaart, die omstreeks 1960 begint Men is alom bezig zich voor te be reiden op het in georuik nemen van verkeersvliegtuigen met straalmoto ren in de burgerluchtvaart. Voorzorgen. Het in gebruik nemen van straal- verkeersvliegtuigen heelt tot gevolg, dat verscheidene vliegvelden, die tot dusverre ruimschoots aain, de gestelde eisen hebben voldaan, langere en in sommige gevallen ook stevige lan dings- en startbanen moeten krijgen. Uit economische overwegingen zul- lei. de straalvliegtuigen zo min mo gelijk op hun landingsbeurt moeten wachten. Dit houdt in dat de lan dingsprocedure moet worden her zien, terwijl ook aan de werkzaam heden van het grondpersoneel spe ciale eisen zullen woraen gesteld. Met het oog op de toekomstige vlootvernieuwing van de KLM is een „Interieurencommissie" benoemd, die tot taak heeft het beleid en de plan nen ten aanzien van de aan de nieu we KLM-vliegtuiigen te stellen eisen, speciaal wat Detreft het interieur, te oenandelen. Strijd tegen lawaai. Als maatregel ter /bestrijding van het lawaai, cuat de straalviaegiuigen zullen maken, heelt men besloten, dat de landende en startende toestellen niet over Amsterdam zullen vliegen. Daartoe heelt men nieuwe landings banen geprojecteerd, die een raaklijn zullen vormen aan groot-Amster dam". Het taxi/en van oe vliegtuigen levert nog een punt ter betudering. Men beseft, dat de groei van de KLM en het verwezenlijken van de vijfjarenplannen waarmee deze lucht vaartmaatschappij werkt, behalve van de verleende concessies ook in sterke mate afhankelijk is van de politieke toestand. Het is dus mogelijk, dat de voor ge. nomen uitorekung van een aantal diensten niet geheel zal worden ge rechtvaardigd door het vervoersaan bod. De KLM heeft bijvoorbeeld ook in de periode van het tijdelijk verleggen van de lijnen op het Verre Oosten (over Turkije en Irak enerzijds en over Soedan anderzijds) juist zeer veel vervoer gehad. Hieruit moge blij ken, dat bij een plotseling optreden de politieke siuatie, een groot deel van het toeristenpubliek zijn voorkeur laat uitgaan naar een andere dan de voorgenomen luchtlijn. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de KLM reeds geruime tijd bezrg is met voorbereidingen voor het in Het personeel Het cockpit-personeel, thans rond twaalfhonderd man vliegers, boordwerktuigkundigen en telegrafis ten sterk zal in 19591960 rond veertienhonderd man omvatten. Voor het vliegen van deze straal- verkeersvliegtuigen komen liefist oudere, ervaren vliegers in aanmer king. De keuze van dit personeel zal naar alle waarschijnlijkheid het beste resultaat geven, wanneer de hulp wordt ingeroepen van geneeskundi gen, die ook psychologie hebben ge studeerd. Bovendien zal in de toestellen, die meer passagiers kunnen vervoeren, ook meer cabinepersoneel (stewards en stewardessen) nodig zijn, ze ker in de luxe en eerste klassen. Er zijn dus vraagstukken te over wasr alle luchtvaartmaatschappijen zich intens mee bezig houden en elk dier maatschappijen spant zich in om de andere de loef af te steken. De concurrentie in de burgerluchtvaart is groot en men laat zich daarom veel al niet te positief uit over de voor bereidingen. De straaljager Gloster Javelin F(AW) 4" ls geconstrueerd om op grote hoogte met hoge snelheid door het luchtruim te klieven cn haalt by een duikvlucht naar lagere regionen, zoals op deze foto uitgebeeld, een duize lingwekkende vaart. Het vereist uiteraard een toppunt aan vlieg-technivhe kwaliteiten en zelfbeheersing om de machine horizontaal te leggen zodra de aarde wat meer in sicht komt, teneinde een landing uit te voeren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5