Eclatant toneelsucces leerlingen r.k. Lyceum „St. Bonaventura" Rijnlandsch Borgstellingsfonds wees in 1956 50,000 gulden toe Hongaarse intellectuelen onder druk Scherp Een maan voor de misdeelden1 DINSDAG 29 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „De Verrader" van atoomgeheimen Met vaart gespeeld Gisteravond speelde in het Anto- niuselubhuis de elk jaar wisselende toneelgroep van het St. Bonaventura- lyceum aan de Mariënpoelstraat te Leiden de thriller in vier bedrijven „De Verrader" van de Amerikaanse toneelschrijver Herman Wouk. Het sterke stuk behandelt het prijsgeven van atoomgeheimen aan de Russen door een Amerikaanse professor, die hiermee beoogde, de gevoelens van haat en dreiging tussen Rusland en het Westen weg te nemen, door het communisme de allesvernietigende kracht van dit ogenblik in handen te geven: de atoombom. De tot de laatste plaats bezette zaal heeft de weder waardigheden van deze professor met ademloze spanning gevolgd. Actueel. Het stuk is, hoewel niet historisch, zoals het programma vermeldde, wél actueel. Niet alleen het oprollen van een uitgebreide spionagegroep in Amerika tijdens het afgelopen week einde bewijst dit. Maar ook de myste rieuze verdwijningen van Engelse atoomgeleerden als dr. Bruno Ponte- corvo en het duo MacleanBurgess wijzen op een pro-Russische gezind heid bij deze atoomdeskundigen. Waren zij in een verraderlijke val kuil gelopen én verdwenen zy op straffe van moord? Werd hun een grote som gelds beloofd? Of waren zij idealistische communisten gewor den en trachtten zij een machts evenwicht tussen de beide groot machten te scheppen? Deze laatste overtuiging was ook die van dr. Carr, de hoofdpersoon uit Wouk's „De Verrader". De kern van het stuk komt hierop neer, dat het kostbare (atoom)geheim van een hele mogendheid niet door een enkeling mag worden prijsgegeven zelfs niet, als hij ervan overtuigd is, dat alleen hij, in zijn eentje, een wereld vrede kan creëren. Professor als reddende engel. Maar kan men op die manier le vijandelijke legers wel het zwijgen la ten behouden? Gesteld, dat slechts Amerika de bom bezat, dan zou die exclusiviteit inhouden, dat Rusland om een dergelijk gevaar te ontwij ken nooit aan een oorlog zou begin nen. Gesteld, dat ook Rusland in het bezit was van die bom dan zou „de een voor de ander niet durven". Maar een machtsevenwicht sluit niet uit, dat ook Rusland eens, op een on gezegend ogenblik, op de knop drukt. Dr. Carr, de hoofdfiguur, beoogde slechts wereldvrede, en meende een der weinigen tezijn die een „af grijselijke oorlog, als gevolg van speldeprikken van het Westen" kon voorkomen. Het stuk werd op boeiende wijze voor het voetlicht gebracht. Er werd keurig, en na een ietwat houvastloos begin, ook duidelijk gesproken. Dr. Allan Carr, diens assistent en zijn se cretaresse speelden trefzeker samen temidden van een verzorgd podium, waarin de overige spelers voortreffe pen, zijn straf te verzachten. De ra- dio-actievi plaat zal worden opge haald door de leider van het hele complot, ene Baker. De plaat, die hij in 's professors kamer verwacht te kry gen, is daar niet hij ligt elders, in een kluis. Weliswaar schiet de boef de professor neer, maar de eerste wordt eveneens gegrepen en de professor „die een vreselijke vergis sing beging, gaf zijn leven om het goed te maken" en gaf daarbij de bendeleider cadeau. Min of meer dus toch nog een happy-ending. De spelers. Jaap van de Oever gaf als dr. Carr een gave vertolking van de on begrepen geleerde. Zijn jeugdig fi guur verschafte zijn, bij wijlen streng, sarcastisch en cynisch stemgeluid het beeld van een jonge professor, di^ „verder keek dan de grenzen van zijn eigen land". Samen met Laurens Zwetsloot als diens assistent Emma nuel die de gestalte kreeg van een wijze heer op leeftijd, die bedacht zaam zijn jongere collega en supe- lijk pasten. Na enige jaren echtereen I rieur gadeslaat een blijspel gegeven te hebben, heeft de eminente regisseur, pater Ray- mund van Sasse van Ysselt o.f.m, met dit stuk niet te hoog gegrepen. Als beroepsacteurs een geslaagde televi sie-uitvoering tot stand vermogen te brengen met hetzelfde stuk, dan is een gelijk succes van amateurs zeker niet gegarandeerd, vooral niet als zij nog in de banken van een middelbare school zitten. Al zal de Macbeth van Shakespeare wiens schim op de school heeft rondgelopen, maar daar vandaan jammer genoeg weer ver dween wel nooit over de Bonaven- tura-planken lopen, de verrichtingen in het Antoniusclubhuis van gister avond straalden van acteerlust, mis schien zelfs wel van acteertalent. Korte inhoud. Alvorens die verrichtingen nader te preciseren volge een korte inhoud van het stuk. Zonder dat zijn assistent, mr. To bias Emmanuel, er van op de hoogte is, houdt dr. Allan Carr in zijn bureau een radio-actief geladen thorium- plaat. De secretaresse van die assis tent, mejuffrouw Jane Lailey, maakt een foto van Emmanuel, maar het negatief wordt door de straling be dorven. Zij heeft een neef, It. Hender son, die behalve neef, ook lid van de geheime dienst van de marine is. Hij vermoedt, dat het negatief wel eens door radio-actieve straling beïnvloed zou kunnen zyn. Een stilzwijgende beantwoording van enige vragen, voorkomende op de vragenlijst van haar neef, werpt een verdacht ma kend licht op de gedragingen van de professor. De mening, dat die gedra gingen eerder misdragingen zijn, komt een Geiger-apparaat helpen versterken; de geheime dienst is in geschakeld. Een in de kamer verbor gen dictafoon licht haar in omtrent de ware bedoelingen van de profes sor. Marine en politieke verrader staan tenslotte oog in oog met elkaar één ding alleen kan hem nog hel- resse speelde vlot en kwiek de ver loofde van de professor. Zij zegde drukking bracht. gaaf genuanceerd haar rol. Lt Hen derson van Louk Voermans als de onaandoenlijk aristocratische en Captain Gallacher (Hans van Zijl) als de meer lachwekkende, maar des ondanks fors in de hand gehouden, marie-officier (beiden in fraai uni form), gaven aan het geheel een ex tra eigentijds cachet. Anke Topper, als Eva Mckeon, handlangster van de leider van het complot, en Trees Vlaming als de huishoudster van de professor, pasten fraai in het geheel en wisten aan hun rollen grote levensechtheid te verlenen. De agent Fislinger tekende raak de gemoedelijke verdediger van een fel anti-communistische houding. Dezelf de speler vertolkte in een dubbelrol de Clay, die als namaak-Baker de thorium-plaat in eigen handen wilde spelen. Wim Duseé, Piet Jansen en Ton Kooien fungeerden op passende wijze ails ondergeschikte marine leden van Captain Gallacher. Een apart woord van lof past de sluwe Baker, voor het voetlicht gebracht door een sinds zeer korte tijd als zo danig ingeschreven leerling van „St. Bónaventura" (Barend van Schijn- diel), die op fraaie wijze de geslepen heid van de complot-leider tot uit- Gisteren hield de Stichting Rijn- j welk ten behoeve van de Midden- landsch Borgstellingsfonds in de ver- stand wordt verricht, ten kantore van gaderzaal van de Kamer van Koop-1 het Fonds nadere inlichtingen kun- handel en Fabrieken voor Rijnland alhier haar eerste vergadering van het algemeen bestuur in dit jaar. De districtscommissaris deelde me de, dat alhoewel alle gegevens over het afgelopen jaar nog niet ver werkt zijn thans reeds kon worden geconstateerd, dat 1956 voor 't Fonds niet onbevredigend genoemd mag worden. Het aantal aanvragen was wel even groot als in het voorafgaande jaar, doch een belangrijke omstandigheid was de verbetering in het gehalte der aanvragen, hetgeen tot uiting kwam in het percentage kredieten, dat toe gewezen werd. Dit bedroeg 30 pro cent, tegen 21 procent in 1955. Toe gewezen werd voor een bedrag van bijna 50.000, Jammer is het zo merkte de dis trictscommissaris op dat over het algemeen het Fonds nog teveel wordt gezien als een krediet-verlenende in stantie. Het geven van adviezen en het verlenen van bemiddeling acht hy nl. één der belangrijkste taken van het Fonds. Voorts had bespreking plaats van de begroting voor 1957. Deze werd vastgesteld op een eindbedrag van' 15.525,met een nadelig saldo van 13.950,hetwelk als gewoonlijk wordt gedekt door bijdragen van Ge meenten, Kamer van Koophandel, Provincie en Rijk. Van de zijde der Stichting verzocht men ons mede te delen, dat degenen, die belangstellen in het mooie en be langrijke werk van het Fonds, het- Wetenschap in 't rood Hongaarse vluchtelingen, die in Wenen zijn aangekomen hebben ver klaard dat de afgelopen weken alle niet-communistische hoogleraren zijn ontslagen. De antecedenten van alle studenten worden op het ogenblik door de geheime politie onderzocht. De minister van Staat, Gyoergy Marosan, heeft op een bijeenkomst te Pees een scherpe aanival gedaan op „bepaalde groepen" studenten. Hij noemde de eis dier studenten voor zelfstandigheid van de Hongaarse universiteiten „niet noodzakelijk" en zei dat de regering alles in het werk stelt om de goede gang van zaken op de scholen te bevorderen. De vege- POTLOOD en GEEST No 515. Horizontaal: 1. dag der week, 6. orgaan van het gehoor, 7. kleding stuk, 9. staat meestal boven druk werk, 10. oude benaming voor liter, 12. familielid, 13. voertugi, 15. hoog hartig. 16. dikwijls, 17. kweker. 19. maanstand (afk.), 21. pret, 22. lid woord. 23. doortochtgeld, 25. kookvat, 2fc' schoeisel. Verticaal: 1. opschik, 2. titel (afk.), 3 klap, 4. slede, 5. kleefmiddel, 6. dikhuidig zoogdier, 8. hoenderachtige vogel, 10. jongensnaam, 11. mist, 13. vaste regel, 14. zot, 18. metaalsoort, 20 bedektbloeiende plant, 22. laag vlakte, 24. muzieknoot, 25. familie lid. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 514. Horizontaal: 1. os, 3. dank, 7. teer, 9. aak, 11. lap, 12. mank, 14. eden, 16. es, 18. nona 20. tent, 22. go, 23. Asen, 25. rest, 27. dal, 29. ode, 30. ere, 32. melk, 33. te. Verticaal: 2. sta, 3. de, 4. arme, 5. kan, 6. ik, 8. Epen, 10. Aken, 11. long. 13. ante, 15. daas, 17. stal, 19. oord. 21. ende, 24. stel, 26. Eem, 28. ant, 29. Ot, 31. R.K ring is vastbesloten onder alle om standigheden de orde en discipline op de Hongaarse universiteiten te hand haven, aldus Ma-rosan. Zich wendend 'tot de Hongaarse schrijvers en journalisten zei Maro san, dat elke tegenstand zonder con sideratie zal worden gebroken. De Hongaarse regering garandeert slechts die schrijvers en journalisten vrijheid en bescherming, die in de geest van het socialisme en op basis van onze volksdemocratie werken, zo besloot hij. Arbeidersraad opgeheven. De regering-Kadar heeft een einde gemaakt aan de activiteit ven de ar beidersraad van de Hongaarse spoor wegen. Kadar verklaarde, dat de ar beidersraad zich meer met militaire problemen bezig hield dan met de celangen van de spoorweg arbeider. Staking in Algiers De Mohammedaanse bevolking van Algiers, ongeveer de helft van de 500.000 zielen tellende bevolking van de stad, is gisteren een algemene sta king begonnen. De staking zal een week duren en dient om extra nadruk te leggen op het debat in de Verenig de Naties over de Algerijnse kwestie. In dit debat wil Frankrijk de erken ning krijgen dat de opstand in Alge rije een binnenlandse kwestie is, waarin de V.N. zich niet mogen men gen. In Constantine, die hoofdstad van oostelijk Algerije, was de staking vrij wel algemeen, alsook in Philippeville. In Oran was de situatie echter nor maal. In Parijs staakten 900 van de 3400 Algerijnen bij de Renault fabrie ken, en 350 van de 750 bij de Citroën- fabrieken. Volgens een bericht van de New York Times uit Algiers zouden leiders van de Algerijnse onafhankelijkheid- beweging en Franse regeringsautori teiten mogelijk van plan zijn, in Tu nis bijeen te komen om besprekingen te houden. Het doel van een dergelyk contact zou zijn het bespreken van een rege ling voor de Algerijnse rebellie, ver moedelijk op basis van de recente verklaring over de Algerijnse politiek van premier Mollet van Frankrijk. De Drie op Bermuda Uit gezaghebbende bron te Was hington is vernomen, dat Bermuda naar verwachting de plaats zal zijn, waar de voorgenomen besprekingen tussen president Eisenhower en de premiers van Engeland en Frankrijk zullen plaatsvinden. Hou maar, zegt Moskou De Sovjet-regering heeft besloten Egypte al het materieel te schenken, dat de Sovjet-Unie heeft gezonden naar een industriële tentoonstelling, die op het ogenblik te Cairo wordt gehouden. Dit materiaal omvat, aldus heeft de correspondent van het Belgische persbureau Belga maandag uit Cairo gemeld, onder meer verscheidene hef- schroefvliegtuigen, trekkers, land bouwmachines en medische appara tuur. De waarde wordt op ongeveer 5.000.000 gulden geschat. Zij hielden van sensatie De twee zwakzinnigen die ruim een week geleden de bevolking van een deel van Engeland de angst om het hart joegen, door na uit een gesticht te zijn ontvlucht, in twee huizen door te dringen en de bewoners te be dreigen, hebben gisteren in een rechtszaal opnieuw voor sensatie ge zorgd. De 27-jarige Samuel Mitchell er de 19-jarige Richard Moskil werden geboeid aan agenten de zaal binnen geleid waar hun meegedeeld werd dat zij in hechtenis zouden blijven, be schuldigd van inbraak en poging tot moord. Op dat moment sprong Mitchell, de aan hem geklonken agent meesleurend, naar voren en smeet de zware eiken tafel, waaraan de rech ters zaten, omver. Maskill snelde hem onmiddellijk te hulp. Twaalf agenten waren er nodig om de wilde mannen onder de duim te krijgen. De rechters werden niet gewond, maar er werd een aantal zetels ver nield en de gerechtelijke documenten dwarrelden her en der door de rechts zaal. IN AMERIKA OVERLEDEN De hoofdingenieur van de P.T.T ir. H. Kuiper uit 'j Gravenhage is gisteren in de Amerikaanse stad De troit overleden. Hij is uit het raam van zijn hotelkamer gevallen. Ir. Kuiper, die 38 jaar is geworden, was op 6 januari voor de tijd van drie maanden naar de Verenigde Sta ten vertrokken om dr Amerikaanse P.T.T. van advies te dienen bij de mechanisatie van het postbedrijf. Hij was hiertoe door de Amerikaanse autoriteiten uitgenodigd naar aan leiding van de resultaten, die op dit terrein in Nederland zijn bereikt en waarin ir. Kuiper, die werkzaam was op het dr. Neherlaboratorium in Leidschendam, een groot aandeel heeft gehad. De heer Kuiper was gehuwd en had twee kinderen. nen verkrijgen. Middenstanders! Indien U moeilijk heden hebt, wacht dan niet tot die moeilijkheden hun hoogtepunt heb ben bereikt, doch wendt U zich bij tijds tot het Fonds. Het Fonds werkt slechts met een beperkte personeels bezetting en de aanvragen worden in tijdsorde van ontvangst behandeld. Het bureau van het Fonds is ge vestigd: Stationsweg 43 te Leiden, al waar U zich kunt wenden tot de dis trictscommissaris, de heer F. Molkenboer, telefoon no. K 1710 20465. De „Club de Limetz" maakte kennis met de Javaanse cultuur Met eerlijke bewondering en stij gende verwondering heeft gister avond in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde de „Club de Limetz" geno ten van een lezing, gehouden door dr. G. D. van Wengen, over twee aspec ten van de Javaanse cultuur, die on verbrekelijk met elkaar verbonden zijn: Gamelan en Wajang. Op het eerste gezicht leken de mo gelijkheden, die de in de hal opge stelde muziekinstrumenten in zich hadden, nogal beperkt. Het verschil tussen het orkest, zo als wij dat kennen en het gamelan orkest, aldus dr. Van Wengen, komt voort uit het verschil in mentaliteit tussen Europeaan en Aziaat. De muziek-zelf is op geheel andere basis opgebouwd. De verdeling van het oktaaf in vijf intervallen en een totaal andere indeling van de toon schaal, kenmerken de muziektechni- sche verschillen. Het verschil in „klankkleur" wordt veroorzaakt door het overwegend bezigen van (bronzen en koperen) slaginstrumenten, waar wij strijkers en blazers gebruiken. Achtereenvolgens ging spreker op de taak van de trommelslager als dirigent en op de functie van de on derscheidene instrumenten, waar bij enige clubleden onder grote bijval practische medewerking mochten verlenen. Na de pauze vertoonde dr. Van Wengen het wajangspel van de held Ardjuno, die de dochter van koning Kreshno verdedigt tegen de boze ko ning, die haar een aanzoek had ge daan. De overwinning van het goede op het kwaad bracht het „happy end" en vormde tevens het eind van deze in teressante „Limetz-avond". Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Klas sieke taal- en letterkunde de heer J. M Ch. A. Rotteveel te Den Haag. Donderdag 31 januari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. G. A. W. ter Pelkwijk, geboien te Eist en thans wonende te Doorn, aan de Leid se Universiteit promoveerde tot doc tor in de Rechtswetenschap. Fijne avond voor jeugd van „Docos" In de tot de uiterste hoeken bezette zaal van het Sint Leonardushuis aan de Haagweg hield de voetbalvereni ging Docos gisteravond een feest avond voor haar junioren beneden de 16 jaar, adspiranten en pupillen. Tot ruim 160 jeugdige voetballers iprak de heer Wanst, voorzitter van ie jeugdcommissie, het openings woord, waarin hij alle aanwezigen van harte welkom heette, speciaal de nieuwe geestelijk adviseur, pater Moons O.F.M., die een belangrijk ge deelte van de avond voor zyn reke ning nam, door vertoning van enige films. Na de eerste film „De Autofinale" >n dolle klucht, volgde een hersen gymnastiek, voor de pupillen groep en voor de oudere adspiranten. Ble ven de ondervraagden op het podium in gebreke, dan souffleerden de aan wezigen in de zaal wel het antwoord, vaak „tot ongenoegen" van de jury. Vervolgens kwam de hoofdfilm „De Witte Hengst" aan de beurt, die de strijd toonde van de mens tegen het dier, waarbij de mens tenslotte als overwinnaar uit de strijd komt. Een korte pauze met tractatie leid de het 2e gedeelte van de avond in. De laatste film deed de jeugd de adem inhouden. Nu en dan ontlaadde zich het enthousiasme bij de achter volging en schietpartijen in de cow boyfilm „De jacht op de geldkist". Hierna volgde de sluiting met een Vóór honderd jaar Uit de „Leijdsche Courant"' van 28 Januarij 1857. Madrid. De Koningin is voornemens Andalusie te bezoe ken. H.M. is ligtelijk aangetast geweest door de mazelen. Turkije. Men verwacht eerstdaags de uitvaardiging van een besluit, houdende uitdrukke lijk verbod van den handel in negerslaven, met name in Egypte, in Syrië, in de regentschappen Tunis en Ttipoli enz. In dat be sluit zal van de blanke slaven geene sprake zijn, om reden dat zij in de Mohammedaansche huis gezinnen meer als aangenomen kinderen dan als slaven behan deld worden en dus elke veran dering hem thans eer nadeel dan lotsverbetering zou aanbrengen. 40-JARIG JUBILEUM BIJ CLOS EN LEEMBRUGGEN Vandaag was het precies 40 jaar geleden, dat de heer A. Pardon, Oranjegracht 97 te Leiden in dienst trad bij de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen. Ter viering van deze heugelijke dag werd de ju bilaris, die was vergezeld door zijn dochter op het directiekantoor toege sproken door de directeur, mr. C. J. Leembruggen, die de lange loopbaan van de jubilaris memoreerde, waarna hem de enveloppe met inhoud werd overhandigd. Daarna sprak nog de heer J. Harteveld Sr. namens het ju- leumfonds. Tot slot dankte de jubi laris voor de hartelijke woorden en loterij, die velen nog verblijdde met I de stoffelijke blijken van belangstel een prys. ling. 19 HET LIJDT GEEN TWIJFEL of het spel van O'Neill „Een maan voor de misdeelden" dat de Haagsche Comedie als vijfde abonnementsvoor stelling in de Leidse Schouwburg bracht bij de toeschouwers heeft ingeslagen. De waardering voor de grandioze prestatie van My ra Ward, Paul Steenbergen en Max Croiset was algemeen en oprecht. Wij geloven, dat het vooral het sublieme spel der to nelisten is geweest, dat de zaal ge- palkt heeft; het krachtige, beheerste en sfeervolle spel van een stuk, dat zich leent voor diepe maar niet scherp omlijnde emoties en stemmingen. Zoals de titel is van het stuk, zo is ook de inhoud; men weet eigenlijk niet precies wat men er aan heeft, noch wat de bedoeling is. De thans overleden Amerikaanse schrijver Eugene O'Neill speelde graag met de noodlotsgedachte; niet in de zin van de oude Griekse tragedies, waarbij de goden het lot van de mens bepaal den, maar in de moderne zin, waarbij men meent zichzelf niet te kunnen ontlopen, 's Mensen karakter en le vensomstandigheden bestemmen hem nu eenmaal voor een bepaald lot en dat ontloopt hij niet, noch door weg te trekken, noch door hulp te zoeken in een liefdevolle verbintenis, noch door weg te duiken in de whiskey- fles. Overal neemt men zichzelf mee en vindt men zichzelf terug. Hier zijn het drie mensen, die door hun levensomstandigheden bij elkaar worden gebracht, doch elkander niet 'kunnen helpen om hun noodlots kring te doorbreken. Er is een boe melaar (James Tyronne) die mis schien van de drank verlost zou zijn als hij de leiding en de verzorging had gekregen van de struise maar ruwhartige boerendochter Josie. Zij heeft hem lief en hij houdt van haar, maar toch kunnen zij elkaar niet krij gen, ondanks de weinig scrupuleuze Marine Sanatorium fonds geeft feest listen van vader Hogan, wien het in laatste instantie meer om het bezit van de boerderij dan om het geluk van zijn dochter te doen is. Zij alle drie zijn misdeelden en hun lcorte maannacht van illusies gaat spoedig voorbij. Aan het eind van het spel zyn wij even ver als aan het begin. O'Neill's psychologie en van de karakters van zijn personages de uitbeelding door de drie bovenge noemde acteurs was van een derge lijk gehalte, dat wij gerust kunnen spreken van een der hoogtepunten van het seizoen. Waarom zullen wij proberen hun spel te analyseren, als dat zodanig is, dat men elke gedachte aan critiek vergeet? Zij zijn erin ge slaagd ons te doen geloven, dat zij zelf de personages waren, welke de auteur had opgeroepen; dank zij hun spel werden de figuren aanvaardbaar, al begrepen wij hun vaak eigenaar dige reactie:, niet altijd. Myra Ward heeft met haar uitbeelding van de v/at onbehouwen, felle maar gezonde boerendochter opnieuw bewezen over een rijk talent te beschikken, terwijl Paul Steenbergen de boemelaar weer gaf met al de fijne nuances, welke zijn spel altijd tot een genot maken. Tegenover hen beiden stond de rau we, harde figuur van vader Hogan, door Max Croiset met krachtige ha len getekend. Te andere twee rollen (van Broes Hartman als broer Mike en van Hep van Delft als de rijke Harder) kwamen weinig aan bod, doch waren op zichzelf goed. De laat ste had tevens het décor ontworpen, dat het in zyn realistische somberte uitstekend deed. Aan het einde van de avond bewees een ovationeel ap plaus hoezeer de toeschouwers het spel hadden gewaardeerd; vooral dat van Myra Ward, die welverdiend met bloemen werd gehuldigd. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN. Gisteravond kwamen de leden van de Leidse Amateur Fotografenvereni ging bijeen om een collectie foto's te bespreken die door zustervereni gingen waren ingezonden voor de Bondswedstrijd 1956. KORTE goit Een secretaris van die Sowjet- amibassade te Washington, Waili Molef, is uitgewezen uit de V.S. Hij vertrok maandagavond met zijn echt genote uit New York. Zijn uitwijzing slaM in verband met de arrestatie (de vorige week) van drie personen, die van spionage ten behoeve van de Sowjet-Unie werden beschuldigd. Het laatste schip van de zestien, die sedert oktober in het Suezkanaal opgesloten hebben gezeten, heeft maandag de haven van Suez bereikt. Het was het Liberiaanse vrachtschip „African Count". Een Pools en Zuid- slavisch schip hebben zondag het kanaal langs dezelfde weg verlaten, do dertien andere zijn het kanaal via de noordelijke ingang uitgevaren. Een 30-jarige arts, die zondag avond in Turijn een dansgelegenheid bezocht ter viering van het feit dat hij als hartspecialist was geslaagd, is tijdens het dansen van een „Rock 'n Roll" gestorven. In de nacht van zondag op maan. dag zyn 35 Hongaren naar Oosten rijk uitgeweken. Negen kinderen van acht tot twaalf jaar zijn maandag te Holzhau- sen in Noord-Hessen gewond door het ontploffen van een luchtdoelgra- naat van 25 millimeter, waarmee zij speelden. Ten bate van het Marine Sanato rium Fonds en Gezinsverzorging zal op zaterdag 2 februari a.s. een feest avond worden georganiseerd in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal, waarbij bekende Nederlandse artisten (waarvan we slecht willen noemen Mieke Telkamp en Lou Bandy) me dewerking zullen verlenen. Voor de muzikale leiding van het de overtuiging dat de prestaties van bal waarmede deze avonu zal worden j «v.r ni», ■besloten, stelde ihet grote dansorkest De foto's, die dóór de heer J. G. Gompelman werden besproken, ston den in het algemeen op een zeer goed peil. Men kwam echter gezamenlijk tot De stichting het „Marine Sanatorium Fonds" werd in 1918 opgericht door het marinepersoneel beneden de rang van officier en stelde zioh ten doel het bestrijden van de tuberculose en, voor zover mogelijk, vergoeding van de onkosten, verbonden aan verple ging of verzorging van aan tbc-lij- dende gezinsleden van marineperso neel. Naderhand werd dit doel uitgebreid met de verzorging van marinegezin- nen, waarin de huisvrouw door ziek te, e.d. tijdelijk haar taak niet kan verrichten. Beide instellingen, „Ma rine Sanatorium Fonds en Gezins verzorging", waren in de laatste tien tallen jaren, zeer vele marinegezin nen van alle gezindten ten zegen. geiddijke en h sjouwwerk dat toen moeüukhedei.,, mede dooi- de ongunst 5erricht moest worden om een loto de Leidse amateurs zeker niet lager behoefden te worden aangeslagen. De heer Gompelman wekte de leden daarom op om hun beste foto's te bewaren voor de Bondswedstrijd van dit jaar, zodat Leiden dan weer minstens met een 2e of wellicht ho gere prijs te voorschijn zou komen, evenals, dit in 1955 het geval was. De heer Hulsbos toonde de leden een interessant foto-instrumentarium, zoals dit omstreeks de eeuw-wisse ling door een van de toenmalige clubleden van de L.A.F.V. werd ge bruikt. Wanneer men de huidige klein- beeldcamera vergelijkt met dit „zwa re materiaal" dan heeft men slechts de grootste bewondering voor het der tijd, doorlopend zorgen, De in Leiden te organiseren feest avond beoogt dan ook, bovenal onder de burgerbevolking in en rond onze Sleutelstad (toevalligerwijs de baker mat van het Marine Sanatorium Fonds!) belangstelling en good-will te kweken. Moge derhalve juist die burgerij van Leiden en naaste omgeving in grote, getale op zaterdag 2 februari te maken. Tot slot werd er nog een collecte gehouden voor twee zeer bgekende Hongaarse amateur-fotografen, die na terugkeer van hun bezoek aan een tentoonstelling in Duitsland, al hun geld en goed bleken te zijn ver loren. De wereld-organisatie van amateur-fotografen, de F.IAP., heeft zich achter hen gesteld en, in het e.k. de Stadsgehoorzaal tot de laatste j gevoel dat alle amateur-fotografen plaats helpen bevolken! over heel de wereld éen zyn, bracht I Leiden een aardig bedrag bijeen, dat De Propaiganda-commissie, door de penningmeester verdubbeld aan de F.I.A.P. zal worden doorge- P. M. DE GOEDEiREN, secr. zonden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2