De gemeenschappelijke markt voor Europa Frankrijk is tevreden over tot dusver bereikte resultaten C'iifant in plaati nan 9 Israël voor de Algemene Vergadering Zo doopt men wdicaal een yefroum IN DE KAART GEKEKEN DINSDAG 29 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14018 Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs (0.55 p. w. 12.35 p. mod. (7- p kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertentie»; 17 et. p. m.m Telefoontjes I 1.50 ADVIES.... |JET ADVIES, dat de regering heeft gevraagd aan de Stichting van de Arbeid, is geen succes geworden. Het was een verzoek om advies over de landbouwpolitiek en de offers, welke in verband daarmee aan het bedrijfs leven zouden moeten worden opge legd. Er is eenvoudig geen advies geko men en erger: de eenheid, welke bin nen de S.E.R. in het door haar uitge brachte advies tussen ondernemers en werknemers was bereikt, dreigt nu via de Stichting van de Arbeid weer verloren te gaan. Het is moeilijk te zeggen, dat de regering dit had kunnen voorzien, maar wel had zij van te voren kun nen bedenken, dat de Stichting van de Arbeid voornamelijk een orgaan was, waar werkgevers en werkne mers met elkaar alleen de sociale vraagstukken der bedrijven bespra ken. Nu werd haar eensklaps een ad- voorbereidende ontmoeting hebben. In het bijzonder zullen dan de vraag- vies gevraagd over kwesties als van stukken van de iandbouw en de opneming der overzeese gebiedsdelen in de VOLGENDE WEEK VERDRAG KLAAR VOOR ONDERTEKENING? „Er zijn zoveel hinderpalen uit de weg geruimd, dat men niet kan inzien waarom de overblijvende niet eveneens overwonnen kunnen worden". Deze optimistische woorden sprak de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, gisteren na afloop van de Brusselse conferentie over een gezamenlijke Europese markt en atoomgemeenschap. De ministers van de zes landen Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de drie Beneluxlanden zullen volgende week maandag opnieuw in Brus sel bijeenkomen. Men verwacht dat het verdrag over de Europese markt dan gereed zal komen. De leiders van de afgevaardigden zullen vrijdag een belastingen, de plaats van de land bouw in het maatschappelijk leven en het is niet onbegrijpelijk, dat de S.E.R., zich dienaangaande van ad vies heeft onthouden. De volgende vraag is dan: waarom heeft de regering'na het advies van de S.E.R. te hebben ingewonnen en daarvan een eenstemmig advies te hebben gekregen, zich toch nog tot de Stichting van de Arbeid gewend? Men kan hiervoor o.i. twee oorza ken aanwijzen. De eerste is, dat bij het S.E.R.-advies nog geen rekening was gehouden met twee belangrijke problemen: namelijk de terugslag van Suez op onze economie, en met de eisen, welke de landbouw heeft ge steld en het tweede was erger dan het eerste. De tweede oorzaak en deze is mede een gevolg van de eer ste is, dat de regering na het S.E. R.-advies, dat zij volgens haar eigen mededeling als uitgangspunt wilde nemen voor de bestedingsbeperking, nog geen beslissing heeft genomen. Men moet vel aannemen, dat er in de boezem der regering geen over eenstemming bestond over de vraag in hoeverre aan de nogal opgeschroefde, maar in wezen toch niet onzedelijke eisen van het Landbouwschap moest worden tegemoet gekomen. DEZE BESLUITELOOSHEID dreigt nu echter funest te worden. Bin nen de S.E.R. waren werkgevers en werknemers zij het met pijn tot overeenstemming gekomen. Deze overeenstemming nu komt, voordat de te verwachten nota van de rege ring openbaar wordt gemaakt, op los se schroeven te staan, tengevolge van het verzoek om advies aan de Stich ting van de Arbeid en de nasleep daarvan. Dat advies is immers uitgebleven, maar de nasleep is deze, dat oriderne-- mers en werknemers zich hebben ge haast daarop hun stellingen te betrek ken. Want na Je afwijzing van de Stich ting van de Arbeid zijn er wel nota's gekomen van de werkgeversvertegen woordigers in de Stichting, van de werknemers en van de Centrale Landbouworganisaties en uit deze no ta's blijkt, dat de in de S.E.R. verkre gen eenheid nu weer te gronde dreigt te gaan. De nota van de regering is er, nu wij dit schrijven, nog niet, al kan zij wel spoedig worden va~wacht en dus weten we nog niet hoe gr^ot de hulp aan de Landbouw zal zijn. Maar de stellingen zijn nu betrok ken en de zaak is dus nu toegespitst. De werknemers hebben zich bereid verklaard an een hulp aan de Land bouw, -/elke bij wijze van voorbeeld is gesteld op 200 millio'en, 35 millioen te doen doorberekenen in de prijzen, wat dan natuurlijk gaat ten koste van de gezinscomsumptie. De vakbewe ging heeft tegelijkertijd ec duidelij- gemeenschappelijke markt ter tafel komen. ke grens gegeven aan de prijsstijgin gen, welke zij aanvaardbaar acht en waarboven looneisen zouden volgen. De ondernemers weten dus dat er grenzen zijn voor prijsverhogingen, die zij beter doen niet te overschrij den, omdat daarna loonsverhogingen zouden worden geëist. De werkgeversorganisaties hebben echter verklaard zich niet te kunnen verenigen met verder gaan der be lastingmaatregelen dan in het rap port van de S.E.R. was voorzien. Da stellingen zijn betrokken en de rege ring heeft nog niet beslist. vraag stellen of het Landbouw schap, dat met zijn eisen de knuppel in het hoenderhok heeft gesmeten, het recht had dit te doen. Bij het ant woord op die vraag moet men zich vooral goed herinneren, dat het de agrarische sector is geweest, welke na de oorlog en de verarming het spit voor ons heeft afgebeten en de milliarden heeft verdiend, waar een groot deel van de in deze sectoi wer kenden zelf nuchter van bleven. Ook in later jaren, ondanks de beloften van de regering. Dat was de reden, dat minister Mansholt er bij de laat ste kabinetsformatie eigenlijk niet veel voor voelde om weer terug te keren, want hij wist, dat het giste in het Landbouwschap en dat nu einde lijk de beloften van de regering zou den moeten worden nagekomen. Hij heeft zich tóch weer laten vinden voor deze functie, maar hij heeft daarbij wel als eis gesteld, dat er nu toch iets voor de landbouw zou moe ten worden gedaan. Maar nauwelijks is het nieuwe ka binet opgetreden of de noodzaak van bezuiniging treedt naar voren. Er is geen slechtere situatie denkbaar dan deze om aan de wensen van het Land bouwschap tegemoet te komen. Maar dat is niet de schuld van de Land bouw alleen. Zij had deze eisen eer der kunnen stellen, maar de regering had haar beloften moeten nakomen in een tijd, die daarvoor méér ge schikt was dan deze. Toch kan men zich daarmee maar niet van dit probleem -'maken. De eisen van het Landbouwschap 350 miljoen mogen op een aan tal punten overtrokken zijn, onge grond zijn zij niet. En de regering zal daaraan voor een deel tegemoet moe ten komen. Daarvoor zal de regering zelf een beslissing moeten nemen in de nota, welke zij heeft toegezegd. Nu de eenstemmigheid van de G.E. R. gevaar dreigt te lopen, zal deze be slissing op korte termijn moeten ko men. En de nota zal moeten aantonen, 1 dat het de regering is, die regeert. SPAAK NAAR DEN HAAG. >e Nederlandse minister Luns heert gistermorgen een lange gedach- tenwisseling met Spaak gehad en zal hem deze week in Den Haag opnieuw ontmoeten. De Nederlandse bezwaren zijn kennelijk nog niet overwonnen. De ministers zijn het volgens Reu ter er over eens geworden alle verla gingen van de douanetarieven en in voerbeperkingen, waarvoor het ont werpverdrag voor de Europese ge meenschappelijke markt voorzienin gen bevat, op gelijke wijze toe te passen op industriële en landbouw- produkten. Gelijktijdig zal men aan elke regering toestaan, gedurende de eerste 8 a 10 jaar van de ontwikke ling van de gemeenschappelijke markt minimumprijzen voor land- bouwprodukten vast te stellen. Dit betekent, dat de concurrentie van de landen met lage prijzen de eerste 8 a 10 jaar op de gemeenschap pelijke markt beperkt zal worden. Overzeese gebiedsdelen. Maandagmorgen is vooral gespro ken over het vraagstuk van de over zeese gebiedsdelen. De Fransen wen sen de grenzen van hun overzeese ge bieden open te stellen voor de andere landen van de gemeenschappelijke markt op voorwaarde dat deze landen een bijdrage zullen leveren tot de aanleg van wegen, de sociale econo mische ontwikkeling enz. Deze bijdrage, die de Fransen in beginsel hadden bepaald op 1 miljard dollar per jaar, meenden zij te mo gen verlangen op grond van de open stelling der grenzen van deze over zeese gebiedsdelen. Nederland is het daarmee echter niet eens. Frankrijk tevreden. Maurice Faure, de Franse staats secretaris voor Buitenlandse Zaken, heeft verklaard: „De Franse delegatie is tevreden gesteld ten aanzien van alle punten, waarvoor zij tegenover de nationale vergadering verplichtin gen op zich had genomen." Faure deelde mee, dat de grootste vorderingen zijn gemaakt ten aanzien van het landbouwvraagstuk. Frank rijk wenste afzetgaranties in de lan den der gemeenschap te verkrijgen, binnen het kader van de behoeften van deze landen. Men is overeengeko men, dat er contracten op lange ter mijn zullen worden gesloten, die uiteraard niet alle behoeften van de vijf andere landen zullen dekken. De hoeveelheden agrarische produk- ten, die zullen worden verkocht, zul len de gemiddelde afzet van de jaren I 1953, 1954 en 1955 overtreffen. Het jaar 1956 wordt buiten beschouwing gelaten wegens de produktiedaling, die zich toen als gevolg van de stren ge vorst heeft voorgedaan. Frankrijk heeft weten te bereiken, dat de rege ringen de uitvoering der contracten waarborgen. Het vraagstuk der prijzen. De prijzen, die bij het aflopen van de overgangsperiode zullen gelden, zullen niet de wereldmarktprijzen zijn maar de prijzen der producerende landen. De ministers zijn het verder eens geworden over de methode, die zal worden toegepast voor het vaststellen van de minimumprijzen, die het mo gelijk zullen maken de nationale pro- duktie der zes landen te beschermen tegen een massale invoer van goed kope produkten. Nederland zou dit stelsel van de minimumprijzen kunnen aanvaarden op voorwaarde dat dit niet langer dan gedurende een periode van vier jaar wordt toegepast en dan nog met ze kere waarborgen. Een langere periode zou nadelige gevolgen voor de Neder landse landbouw kunnen hebben. De Russische minister van defensie, maarschalk Tsjoekof, eefotosrafeerd tijdens een gemoedelijk ritje op een olifant in de tuin van de president van India te New Delhi. Geen terugkeer tot oude toestand De Algemene Vergadering der Ver. Naties is maandag begonnen met het debat over het verslag van secretaris generaal Hammarskjoeld over Egypte. De Soedanese minister van buiten landse zaken, Mahgoeb, pleitte voor krachtige strafmaatregelen tegen Is raël wegens het negeren van de eis der Ver. Naties om Egypte geheel te ontruimen. De Amerikaanse afgevaardigde, Ca bot Lodge, steunde de aanbeveling oim V.N.-troepen naar de gebieden van Gaza, El Audja en de Golf van Akaba te zenden als deze door de Is raëliërs ontruimd zouden zijn. De voorstellen van Hammarskjoeld zijn „eerlijk en praktisch". Israël moet Neen, vergist U zich niet, dit is eens geen beeld van een of ander strijdtoneel, deze foto laat zien hoe men In de Franse stad Avignon, U weet wel, van die brug, met behulp van tanks van het zevende regiment genie van het Franse leger een oud gebouw op de sne'ste manier met de grond gelijk maakte. Het is, dat moet gezegd, wel een radicale methode, welke allerminst iets met de Franse slag heeft te maken. zijn troepen zonder verder uitstel terugtrekken, aldus Lodge. e Amerikaanse afgevaardigde waarschuwde, dat de Algemene Ver. gadering zich niet tevreden mag stel len met terugkeer naar die onbevre digende omstandigheden, welke tot het Israëlische optreden hebben ge leid. Dooh de verzekeringen, diie Is raël wenst, kunnen pas na volledige ontruiming van het Egyptische gebied van kracht worden. De verzekeringen dienen er wel te komen. De Israëlische afgevaardigde, Albba Eban, vroeg om bezetting van het ge bied langs de Golf van Akaba door V.N.-troepen, in afwachting van een internationale overeenkomst, die vrije vaart door de Golf verzekert. Ook wenste hij bezetting van de strook van Gaza door de V.N.-troepen. Het gebied zou echter onder Israëlisch burgerlijk bestuur moeten blijven tot er een definitieve politieke regeling getroffen is, die ook het vluchtelin genvraagstuk regelt. De vergadering is verdaagd tot dins dag. UNO-troepen staan klaar. In betrouwbare kringen in Gairo is maandag vernomen, dat tweederde van de V.N.-troepen in Egypte nu in de 'buiurt van de strook van Gaza zijn gelegerd, in afwachting van een ver der terugtrekken van de Israëliërs. Van der Lubbe blijft voorlopig rusten Ondanks andersluidende berichten zal de eerstkomende tijd geen herzie ning plaatsvinden van het proces te gen de Leidse communist Marinus v. d. Lubbe, die in 1933 in Duitsland werd veroordeeld en terechtgesteld omdat hij het Rijksdaggebouw In brand zou hebben gestoken. Reeds in september 1953 heeft de broer van de terechtgestelde bij de Berlij nse arrondissementsrechtbank een verzoek ingediend, om de on schuld van Marinus van der Lubbe vast te stellen en een schadevergoe ding toe te kennen, maar het verzoek kan nog niet ingewilligd worden. De pogingen van het openbaar ministe rie om het verloop van het proces ook maar enigermate te reconstrueren, zijn tot nu toe mislukt. Zo beschikt men tot nu toe nog niet over de uiterst belangrijke schriftelijke mo tivering van het vonnis. Een verzoek om eerherstel en scha devergoeding zou overigens in beslo ten zitting behandeld moeten wor den. SOMMIGE MENSEN kunnen zich zo leuk iin de kaart laten kijken. Eén van ben is de premier van India, de grote en vredelievende Nehroe. Hij is de man, die zalvende rede voeringen kan afsteken en altijd waarschuwt tegen geweld; als de mensheid maar meer naar hem luis terde, kwam alles in alle redelijkheid en vriendschap in orde. Nu kan Nehroe gemakkelijk 0 praten als het over geschil len gaat, welke zich aan het andere einde van zijn wereld afspe len. Maar als het conflict zich binnen zijn eigen grenzen voordoet, trekt Nehroe toch een ander gezicht. Zo stond India verleden week als beschuldigde terecht voor de Veilig heidsraad, omdat het zich niet gehou den had aan de uitspraak van deze raad, dat een volksstemming in Kasj mir moest uitmaken of dit laatste land zich bij India dan wel bij Pakistan zou aansluiten. De zaak zit zo. Toen het voormalige Brits-Indië onafhankelijk werd yam Engeland, splitste zich het grote rijk in twee delen: in Indlia, waar het Hindoeïsme de boventoon voerde, en in Pakistan, dat Mohammedaans was. Voordien hadden Hindoe's en Moslins daar steeds met elkaar overhoop ge legen. Er was echter een gedeelte van Brits-Indië, dat een gemengde bevol king had, n.1. Kasjmir. Deze land streek stond ondier het bestuur van een Maharadja, die een Hindoe was, alhoewel er viermaal zoveel Moham medanen leefden. Op grond van het feit, dat Kasjmir dus een Mohamme daanse meerderheid had, eiste Pakis tan dit land voor zich op, doch de Maharadja deed het over aan India. Vandaar de twist, waarop de uit spraak van de Veiligheidsraad Luid de: laat de bevolking zelf beslissen. Maar India heeft het in Kasjmir nooit tot een volksstemming laten komen en zaterdag j.l. is het land nu definitief door het van kracht worden van de grondwet naar India overge gaan. Daarbij negeerde India het laatste besluit van de Veiligheidsraad van verleden week, om de toestand nog even te laten zoals zij is en als nog een volksstemming te laten be slissen. India deed nu wat het in anderen sterk zou hebben afgekeurd, het lapte de Veiligheidsraad aan z'n voetzolen. Hetgeen Nehroe straks wel niet zal verhinderen om voor anderen de pas sie te preken. van de wind naar het zuiden weer grotendeels verdreven. Daardoor kwamen vanmorgen weer opklarin gen voor, tijdens welke de tempera tuur hier en daar tot dicht bij het vriespunt daalde. Het eerder genoem de front komt over Engeland nog dichter bij, zodat de kans op wat lichte regeni morgen aanwezig blijft. Het zachte weer zal daarbij aan houden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Aanhoudend zacht Ons land bevond zich de afgelopen 24 uur aan de rand van een hoge- drukgebied, waarvan het centrum zich van Spanje naar de Alpen ver plaatste. Boven Engeland arriveerde het front van een diepe depressie ten Noorden van IJsland. Dit front werd echter belangrijk vertraagd door een storing, die achter het front voor kwam. Gisteravond drong wel vochti ge lucht met wat motregen tot het westen, midden en noorden van het land door, maar in de loop van de nacht werd deze door een draaiing HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.1*5 uur). HET BLUFT ZACHT. Veranderlijke 'bewolking en geen regen van betekenis, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 30 Jan. zon op 8.26; onder 17.26; maan op 7.44; onder 17.29. 30 Januari 22.24 n.m. Hoogwaterstanden 30 Jan. v.m. 3.30; n.m. 3.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur Luiden: STOCKHOLM regen 1 C. OSLO geheel bew. 5 KOPENHAGEN regen 2 ABERDEEN regen 4 DUBLIN geheel bew. 6 LONDEN geheel bew. 7 AMSTERDAM on.be w. 3 BRUSSEL onbew. 2 PARIJS nevel —1 BORDEAUX mist 2 GRENOBLE onbew. —4 NICE onbew. 5 PERLLTN regen 2 IKANKFORT mist —2 MüNCHEN onbew. —2 ZüRICH mist —8 GENèVE nevel 6 LOCARNO onbew. —2 WENEN onbew. —1 INNSBRUCK onbew. —10 ROME ombew. 2 MALLORCA onbew. 3 Korreltje Grote geesten bespreken ideeën, middelmatige gee Jen bespreken ge beurtenissen en kleine geesten be spreken mensen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1