Rector Paap benoemd tot deken van Alphen ad. Rijn Ook als nachtcrème dieseltrein Cnyeiattd 6e\tudee%t aCiettanapatt pet watóteei Boeren in Zoeterwoude triest gestemd over landbouwbeleid Marineschepen in uitverkoop MAANDAG 28 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT Tot opvolger van deken L. H. M. Nieuwenhuizen is benoemd tot deken te Alphen a. d. Rijn rector E. A. M. Paap uit den Haag. Eduard Anton Marie Paap werd geboren te den Haag 21 maart 1908. Na zijn priesterwijding op 21 mei 1932, werd hij benoemd tot kapelaan te De Zilk. Van 1934 tot 1937 was hij vice- praeses der Sint Joseph-Gezellenver eniging te Amsterdam. Van 1937 tot 1945 kapelaan deke nale parochie Maria Hemelvaart en Sint Joseph te Leiden en directeur van het Zangkoor en van de St. Odo- koorknapen. Van 1945 tot 1949 rector Huize St. Aloysius te Amsterdam (jongens-te huis), tevens Districtsaalmoezenier mannelijk jeugdwerk en Jeugdstands- organisaties. Van 1949 tot 1957 rector Huize St. Marie te den Haag, diocesaan aalmoe zenier van het mannelijk en vrouwe lijk jeugdwerk, diocesaan aalmoe zenier van het sociale jeugdzorgwerk, cursuswerk Kinderbescherming, Ge westelijke sociale school der K.A.B., hoofdaalmoezenier der kampen en in ternaten van het departement O.K. W. afd. Jeugdvorming en Volksont wikkeling, bisschoppelijk Commissa ris van het Don Boscohuis te Sche- veningen en lid van de Raad van Jeugdvorming van het departement O.K.W. De installatie van de nieuwe deken zal waarschijnlijk plaats hebben vrij dagavond 8 februari door de vicaris- generaal, mgr. A. C. Schaaper. De nieuwe deken van Alphen a. d. Rijn, die ons hedenmorgen ontving in het pension St. Marie te den Haag, waarvan hij rector is en waar ook zijn moeder verblijf houdt, toonde zich zeer verheugd over zijn benoe ming. Hoewel het hem speet het Jeugd werk te moeten vaarwel zeggen, trok de gewone zielzorg hem bizonder aan. Voor het Jeugdwerk dat hij voorlopig niet geheel zal vaarwel zeggen, omdat voor zijn funct'a als hoofdaalmoezenier der kampen en internaten nog geen opvolger is aan gewezen voor dat Jeugdwerk ziet deken Paap een grote toekomst weg- Sterkis er de laatste jaren op ge werkt de mogelijkheden voor het Jeugdwerk te verkennen, door aan de jeugd te vragen, wat de jeugd „Beeldenstorm" in Zuid-Limburg Werk van waanzinnige? Dit een verguld schrijn in de rec- toraats-koepelkerk van het Heilig Harte te Maastricht werd een zeld zame relikwie van $t. Gerardus door onbekenden weggenomen. Het schrijn zelf vond men geopend op het al taar in de kapel. In de kerk van St. Anrtonius te Scharn (gemeente Heer) werd een beeld van Onze Lieve Vrouwe van Fatima ernstig beschadigd. De ogen van het beeld werden naar binnen gedrukt en de gevouwen handen wa ren afgesneden; de zilveren kroon van het beeld is verdwenen. Enkele dagen geleden werden uit de kerk van Amby bij Maastricht twee stola's en een missaal ont vreemd. Later vond men de stola's vernield op de Meersumerhei bij de schietbanen. Het kapot gescheurde missaal werd op een paadje bij de Bergerstraat aangetroffen. In dezelf de kerk werd het hoofd van een was sen beeld van het kerstkindje afge rukt. De rijkspolitie te Heer en Aanby is bezig met het onderzoek. Waar schijnlijk zijn deze vernielingen, die als misdaad worden beschouwd, ge pleegd door een geestelijk gestoord persoon. no^ig heeft en voor die verlangens open te staan. Daarbij hebben zich nieuwe perspectieven geopend, waar bij geheel afgezien wordt van het dicteren van boven-af van een aan gewezen methode. De diocesane lei ding bepaalt zich tot het geven van service aan de plaatselijke leidingen. Deze beleids-richtlijn achtte deken Paap ook voor de parochiële ziel zorg de aangewezene: de parochianen hun mening te vragen, vooral ook de jonge mensen, om te weten, wat zij wensen. De nieuwe deken geloofde, dat in Alphen a. d. Rijn de gedachte levend is van een echte parochiegemeen schap. Te zamen met de parochianen wilde hij bouwen om die gemeen schap steeds hechter te maken. Het is de taak niet van een priester te dictéren maar dienaar te zijn door een uitwisseling van wensen, waarbij deken Paap een woerd van Romano Guardini aanhaalde: „ik ben niet al leen herder vóór u, maar christen mèt u". Voor de parochie van Alphen, met haar sterke industriële ontwikkeling, zag de deken vele mogelijkheden, ook wat betreft de mentaliteitsbeïnvloe ding. Hij heeft veel gelegenheid gehad met de verschillende stromingen ken nis te maken, aangezien hij als dio- cesaan-aalmoezenier en als landelijk hoofdaalmoezenier voor de kampen het bisdom en het gehele land re gelmatig afreisde. C. Buters benoemd te Warmond Tot hoofd r.k. jongensschool De heer C. Buters, onderwijzer aan de r.k. jongensschool aan de Paradijs- laan is met ingang van 11 febr. be noemd tot hoofd van de r.k. school te Warmond. Mej. R. Boonstra, onder wijzeres aan dezelfde school te Al phen is in dezelfde functie benoemd te Hintham. Mej. Boonstra is uit 's Hertogenbosch afkomstig. De 'heer Jack Brokaar, onderwijzer aan de Da Costaschool alhier is mi.v. 1 mei benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nationaal Julianaschool in Am sterdam-west. BOUWKEET MAAKTE EEN LUCHTREISJE. Tengevolge van een krachtige windstoot van de westerstorm is zon dagavond omstreeks zeven utur aan de Van Foreestlaan te Alphen aan den Rijn, in het industrieeenitFum van deze gemeente een bouwkeet, groot plm. 10 bij 15 meter, van de aannemersfirma Gesman en Zoeter- meijer, opgenomen en ongeveer 25 meter verder over de weg, in het land neergesmaikt. Gedeelten van de „in boedel", merendeels gereedschappen, timmermaterialen enz., werden over de weg gezaaid, waardoor 't verkeer werd geblokkeerd. Personeel van ge noemde firma is na ongeveer een uur hard werken erin geslaagd om NOODWEER BOVEN MAASTRICHT Gisteravond tussen 19.45 uur en 20.30 uur heeft zich 'boven Maastricht en Zuid-Limburg een hevig onweer, gepaard gaande met wolkbreuken en hagelbuien gewoed. In de Maastricht se straten werden hagelstenen, zo groot als knikkers gevonden. Op het vliegveld Beek constateerde men tij dens deze buien windstoten met snel heden van rond 80 km. per uur. STRIJD. Een 86-jarige gepensioneerde Rot terdammer, die te zamen met een 46-jairïge stadger>x>t om de liefde van een vrouw streed, heeft deze strijd zaterdag een 'beetje te reëel opgevat door zijn rivaal met een mes te steken. De 46-jarige verdween in bet 'ziekenhuis en d'e 66-jarige in de cel. Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid de weg vrij te maken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, omdat zich toevallig geen personen in de nabijheid op die laan bevonden. Geboren: Barend Pieter z. van P. Snel en M. M. Spelt. Willem Cornelis, zn v. H. de Pater en D. van Leeuwen. Johanna Wilhelmina, dr v. H. Wie man en M. W. van Ewijk. Anna Ma ria, dr v. N. Ruijssenaars en M. C. Verkleij. Cornelis Gerardus, zn van B. E. Haverkamp en J. J. Voorn. Theodorus Bernadus Petrus Jozeph, zn v. C. J. van Hienen en A. M. L. Witteman. Maia Cornelia, dr v. A. M. L. P. Ravelli en C. Bloem. Frans, zn van G. C. van Dolder en J. Verweij. Willem Jacob, zn van J. Groot en J. van der Helm. Margareta Anthonia Maria, dr v. C. T. Commandeur en M. A. van den Berg. Marinus Hubertus, zn v. M. H. Kok en J. M. M. Ver schuur. Jan, zn v. P. H. de Boer en G. B. van der Kraan. Overleden: Hendrika Voorsluis, 80 jr, wed. van J. v. Elk. Clara de Jong, 63 jr echtgenote van N. de Vos. Ondertrouwd: Dirk Boot 58 jr en Adriana W. v. d. Velden 38 jr; Chris- tiaan Penning 21 jr en Hendrika den Hollander 19 jr; Otto de Hollander 22 jr en Elisabeth de Roode 21 jr; Nico- laas Schuller 34 jr en Maria Kramer 25 jr. Getrouwd: H. Verbeek en J. M. de Ridder. F. H. J. Deutekom en A. E. Fase. J. W. L. v. d. Velden en Cl. M. Groen in 't Wout. A. L. Wolswijk en H. Blaauw. Z0ETERW0UDE- LEIDERD0RP KAV. Het bestuur van de KAV heeft aan de ledien met dochters en vele belangstellenden dames een de monstratie-avond aangeboden van de GaLvé-Jabrieken uit DelJt. Bij het binnenkomen kregen de dames al direct een kop poederkoffie aange boden. Na een kort welkomstwoord door de presidente, mevr. Van Vel- zenStraver, werd aan de demonstra- trice, mej. Wolmolen het woord ge geven. Zij vertelde op prettige wijze hoe de dames verschillende recepten moesten klaar maken. Met verbazing zagen de dames hoe of men zonder oven een cake kan maken. In de loop van de avond werden er nog verschil lende versnaperingen aangeboden. Tussen door was er gelegenheid om vragen te stellen. Zodoende was er een heel prettige stemming onder de aanwezige dames. Aan het einde van de avond werden er aen drie dames vragen gesteld met als prijs een mooie mayonnaiselepel beloond. Voorts is er een excursie naar de Van Nelle-fabrieken in Rotterdam gehouden, waaraan rudim 40 dames deelnamen. Voor 20 febr. staat op het program ma een excursie naar de Touwfabrie- ken in Leiderdorp. De leden kunnen zich opgeven voor Leiderdorp bij mevr. v. Basten, Lindelaan 31 en voor de Hoge Rijndijk bij mevr. v. Vel- zen, Hoge Rijndijk 133a. Prof William Hawthorn (r). en zijn collega John Shaw van de Engelse universiteit van Cambridge, menen dat het mogelijk moet zijn, olie uit het Midden-Oosten om Kaap de Goede Hoop naar Europa te vervoeren m een soort enorme plastic-worstvellen, die gevuld met olie over de zeeen zouden moeten worden gesleept. De foto toont de heren bezig een model te testen in een proeftank van de universiteit. Men is, als de proeven lukken, van plan ter opheffing van het wereldtekort aan olietankers, uit flexibel nylon en plastic-vellen van 20« mctcr lengte te maken, welke elk 9.00 ton olie zullen kunnen bevatten. De tankers kunnen per vliegtuig of per boot opgevouwen naar de oliegehieden worden vervoerd. Zaterdagmiddag is de dieseltrein Amsterdam—Enkhui zen ter hoogte van Hoogkarspel uit de rails gelopen. Zoals de foto laat zien werden de rails van dit enkelspo rig baanvak geheel ontzet. De geweldige activiteit van de boe ren, in de laatste vergadering door 'n tiental voorstellen gedemonstreerd, was wel zeer geluwd; het was of alle vertrouwen in de regering was verlo ren, of men alle hoop op wijziging van het landbouwbeleid liet varen. In de openingsrede van de voor zitter, de heer J. J. J. Noordman, aan gekondigd als een resumé van het wel en wee van 1956, sprak alleen het wee, want in de welvaart van het land heeft de boer niet gedeeld. Organisatorisch gezien was het jaar wel bevredigend, maar er is ten deze ook een grote teleurstelling want het gemiddelde van de bijdrage voor het bouwfonds ad 10.per lid is niet bereikt; 104 leden brachten 872. te samen. De slechte bedrijfsuitkomsten van 1956, welke vooral in de winter 1956- '57 tot uiting zullen komen, moesten opgevangen kunnen wórden door een gevormde bedrijfsreserve. Het schrie le prijsbeleid van de regering heeft dit onmogelijk gemaakt. Spr. verwijt de regering hare beloften niet te zijn nagekomen en het publiek niet te hebben voorgelicht dat de melkprijs door subsidies kunstmatig is laag ge houden. Het nieuwe melkjaar is nu drie maanden ingegaan en nog weet de boer niet wat zijn producten zullen opbrengen. Het is niet te aanvaarden dat het publiek prijzen betaalt die de boer slechts 20 ets per kg opbrengen. Spr. overziet de steeds verkeerde tactiek van de regering. Dat de bere keningen van het LEI niet juist zijn is nu erkend. Er moeten lonen boven het CAO gegeven worden en voor de uitbreidingen van de sociale lasten is het bedrijf weer het kind van de re kening. Is het niet treurig, zegt de voorzit ter, dat in een tijd van hoogconjunc tuur er verschillende gevallen zijn dat de leveranciers niet meer willen leveren, dat er veel schetsen van het vee berusten bij de Boerenleenban ken en dat er zelfs fok- en controle- verenigingen opgeheven zijn. De bijeenkomst in de Burcht in Leiden, de oriëntatie-vergadering van de KVP noemt spr. een kijkspulletje. Met alle waardering voor de KAB in leider, vraagt spr., waarom deze ver gadering niet door een agrarieër is ingeleid. Massale demonstraties zijn uitge bleven en het grote landbouwcongres in Utrecht dat op 2 fabr. was aange kondigd is nu weer naar 9 febr. ver daagd. Wacht men tot de garantie prijs bepaald is om dan mosterd na de maaltijd te geven. Laat ons hopen, dat de organisaties de koe op tijd bij de hox-ens zullen vatten; eenmaal vastgesteld, is er aan de garantieprijs niet meer te tornen. Vervolgens spreekt de voorzitter over het dreigende gevaar van ont eigeningen van landbouwgronden, een bedreiging van eigendom en broodwinning. Het bestuur adviseert tijdig deskundige bijstand aan te trek ken van de Grondzaken en Vestigings Dienst van de L.T.B. Parklaan 12, Haarlem. Na een In Memoriam van de voor- ziter over het overleden lid de heer Arn. J. van der Poel, wordt voor diens zielerust gebeden. De penningmeester, de heer W. M. v. d. Salm, geeft het door de fin. com missie goedgekeurde verslag. De ont vangsten waren 1108.66, de uitga ven. waaronder 700 voor de Oogst- dankdag 1155.72, nadelig slot 47.06. Het kapitaal is gedaald van 403.80 naar 356.74. Het jaarverslag van de secretaris de heer N. H. Berg gewaagde van ve le acties. De Oogstdankdag is wel ge slaagd, doch het avondfeest is door de leden zelf niet algemeen meege vierd; hiertoe zal getracht worden verbetering te brengen. De heer Jac. C. v. d. Salm bracht verslag uit van de vergadering van de Vakgroep en van de Bondsverga dering. Tot tweede afgevaardigde wordt benoemd de heer G. J. de Jong. De aftredende bestuurleden G. P. v. d. Krogt en W. de Jong Pz worden herkozen. Door de heer Mr H. M. Munk van het Ass. kantoor van de L.T.B. wordt een inleiding gehouden over het ri sico van wettelijke aansprakelijkheid en de verzekering tegen de de daaruit voortvloeiende schade. Na de gedach- tenwisseling volgde de rondvraag. De heer G. J. Belt bracht de bijdrage van 0.50 per h.a. aan 't Landbouw schap voor de waterschade-gebieden ter sprake. De heer G. P. v. Leeuwen bevestigde dat dit inderdaad een aan slag is. Alleen voor gevallen waarvan minstens 30 van de gewone inkom sten door waterschade is teloor ge gaan wordt uit dit fonds vergoed. Dit fonds is ingesteld om daarnaast ver dere steun van regering mogelijk te maken. Uit een ervaring blijkt dat er al weer een grote administratieve romp slomp aan het geval kleeft. Er komt ook een klacht over het uitblijven van een beslissing op een aanvrage voor verhoogde melkprijs op grond van minder goede weide grond. De voorzitter zal dit onderzoe ken. De heer P. C. Paardekooper vraagt naar de plannen voor ruilverkaveling en naar de samenwerking met de pol ders. De voorzitter meent dat bij de meeste polders geen animo tot deze plannen bestaat. De heer P. Overde- vest verwacht toch geen uitvoering binnen een tijd door ons te beleven. Op Texel zijn de plannen in uitvoe ring gestaakt door het ontbreken van geld. De heer C. v. Leeuwen acht het be ter op de urgentielijst te zijn ge plaatst. De voorzitter zegt dat hiertoe een meerderheid vóór moet zijn. De voorstanders blijven op deze vergade ring in de minderheid zodat hiermede de ruilverkaveling in Zoeterwoude heeft afgedaan. Er wordt ook nog gesproken over een excursie naar de modelstal van de heer W. Hoogendoorn. De uitnodiging hier in cl'uibs van 20 personen zul len door de voorlichtingsdienst van Rijnstreek West gedaan worden. Er wordt nu een felle critiek ge- voêrd op de schadepost door de koel- huisboter-strop aan het Landbouw egalisatiefonds. Men noemt het een slecht resultaat van het onthouden van het melkvetgehalte aan het pu bliek. Vooral wordt algemeen gesproken dat het landbouwegalisatiefonds, in handen van de regering, in slechte handen is. De verkoop van melk zou met een hoger vetgehalte zij het dan tegen hogere prijs, niet dalen is de mening van de vergadering. Sprekende over de monsterneming van de melk wordt geen belangstel ling getoond het laboratorium te gaan bezichtigen. De vergadering die door deken Juf fermans werd bijgewoond werd hier na gesloten. HAZERSWOtlDE (Dorp) Bindingsavond Bescherming Be volking. In het raadhuis te Hazers- wouide-Dorp weid een bindingsavond gehouden in het kader van de Be scherming Bevolking. De heer P. D. C. Kriek, hoofd zelfbescherming van deze gemeente heette alle aanwezi gen welkom en in het bijzonder de heer J. J. van Nbort, plaatsvervan gend kringlhoofd B.B. van de kring Z.H. 3. Spreker wees erop, dat het belangrijkste element in de laatste oorlog is geweest die doelbewuste aanval over de fronten heen. Deze aanvallen waren dan gericht op de economische voorzienings/centra van de strijdende legers in het - achter land en op de burgerbevolking. Hier door was het noodzakelijk dat een burgerlijke verdediging werd inge steld om de gehele burgerbevolking tegen de gevolgen van oorlogsgeweld te beschermen. De heer Kriek was verheugd over het feit dat zovel en in Hazerswoude het belang van een goed functioneren de B.B. inzien, waarvan het resultaat thans is gebleken door de zeer goede opkomst. De heer J. J. van Noort zette in het kort uiteen wat het doel is van de basiscursis, welke door hem in de komende weken gegeven zal worden in het raadhuis. Na beantwoording van diverse door de aanwezigen gestelde vragen werd de film „De Les van Lorden" ge draaid. Deze film gaf te zien dat al hoewel Londen 360 maal zo zwaar ge bombardeerd is geweest dan Rotter dam er, dank zij een goed georgani seerde Bescherming Bevolking, maar 50 maal zoveel doden en gewonden waren. Na de pauze werd de fiLm „Buurmans buurman" getoond. Een onbestuurde raket van de Amerikaanse luchtmacht, een eerste proefexemplaar van het type „Thor" met een reikwijdte van 2400 km, is vrijdag op het proef terrein bij Pa trick (Florida) na slechts geringe hoogte te hebben bereikt neerge stort en uitgebrand. Ongeveer 40 arbeiders, werkzaam bij de bouw van een dam op circa 64 km. afstand van Benares in In dia, zouden aan de cholera gestorven zijn. Op het rijkswerf in Den Helder liggen een negental mijnenvegers die eerstdaags aan particulieren zullen worden verkocht. Op de foto ziet men een van deze schepen, de „Urk".

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6