Vlees hooit erbij DUINSTREEK Vier Britse studenten gevangen in Hongarije Scherp Kath. Muziekgezelschappen in Zuid-Hollanp hielden jaarvergadering in Leiden Middenstandsverenigingen in Lisse protesteren tegen plan N.Z.H.V.M Frankrijk gaat oceaanreus bouwen MAANDAG 28 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HILLEGOM Zware brand bij Hollandia Het achteloos wegwerpen van een lucifer van iemand, die een sigaret cp stak, is aanleiding geworden tot een zware brand in de meubelfabriek „Hollandia" te Hillegom. De brand ontstond op de lakafde- ling, waar de weggeworpen lucifer terecht kwam in zeer brandbaar ma teriaal. Het vuur greep zeer snel om zich heen en werd bestreden door de vrijwillige brandweer, die spoedig met twee motorspuiten ter plaatse was en het vuur bestreed met zes stralen. Men heeft nog getracht enkele machines uit het pand te verwijde ren en hieraan is het te danken, dat de schade nog enigermate beperkt werd. Omdat de wind uit de goede hoek kwam, liep het gebouwencom plex van de Draka geen gevaar. De schade 'beloopt ongeveer 60.000. Het gèbouw en de inventaris was verzekerd tegen brandschade. VIJF AUTO'S BIJ EEN AANRIJDING BETROKKEN. Op de Haarlemmerstraat ter hoog te van de Nieuweweg stond een be stelwagen geparkeerd, toen uit de richting Haarlem een bus van de N.Z.H.V.M. naderde en een daarach ter rijdende vrachtauto beladen met zand bij de halte stilgekomen bus voorbij wilde rijden. Juist kwamen uit de tegenovergestelde richting een vrachtauto en een bestelauto aan en omdat er niet genoeg ruimte over bleef botsten de twee vrachtauto's tegen elkaar, met het gevolg dat toen alle vijf de auto's tegen elkaar bot sten en de één meer en de ander min der schade beliep. Dit gebeurde zaterdag middag. MEISJE UIT LEIMUIDEN AANGEREDEN. Zaterdagavond om 10.15 uur sta ken een tweetal dames ter hoogte van de Haarlemremstraat. ongeveer op dezelfde plaats, waar die dag een bot sing van vijf auto's plaats had, de -ij- weg over. Uit de richting Haarlem na derde een auto, waarvan de bestuur der een weinig links hield om de passerende dames voorbij te rijden. Toen keerde een der dames plotse ling terug en de bestuurder zag geen kans meer om een botsing te voor komen ofschoon hij nog uit week tot op het rijwielpad. Het slachtoffer, de 26 jarige mejuffrouw Boekei uit Lei- muiden, die hier bij familie op bezoek was, kwam te vallen en werd aan het hoofd gewond. Met een hersenschud ding werd zij per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd. Voorschoten heeft ruim vestigings-overschot Aan het jaaroverzicht van de ge meente Voorschoten ontlenen wij de volgende cijfers: De Gemeente Voorschoten telde op 1 januari 1957 12.305 inwoners ter wijl dit aantal per 1 januari 1956 11.688 bedroeg, derhalve een stijging van 617 inwoners. Deze aanwas be staat uit een geboorteoverschot van 201 (tegen 180 normaal) en een ves tigingsoverschot van 416 (tegen een gemiddelde over de laatste 5 jaren van 200). Voor zover kan worden nagegaan (althans zeker na 1923) is dit de grootste stijging van het aantal inwo ners in de geschiedenis van Voorscho ten met uitzondering van het jaar 1944. Huisvesting. Zoals aan de hand van de uitge reikte statistiek per 1 januari 1057 en het daarbij gevoegde vergelijkend overzicht, kan worden geconstateerd dat 1956 ondanks de nog steeds zeer ernstige woningnood ten aan zien van de huisvesting gunstiger is geweest dan het jaar 1955. Per 1 januari 1956 was het aantal ingeschrevenen 449, terwijl perv. 1 januari 1057 dit aantal was terugge bracht tot 441. Het aantal woningzoekenden nam in het jaar 1954 met 65 toe en in 1955 zelfs met 89. Als bijzonderheid kan echter nog worden vermeld dat het aantal nieu we inschrijvingen lager lag dan in 1955 en 1954 n.l. 199 in 1954, 162 in 1955 tegen 123 in 1956. In 1056 werden 71 verzoeken om een bouwvergunning ingediend, 65 bouwvergunningen werden verleend. Br kwamen 197 woningen gereed (in 1055: 77 woningen), waarvan 40 gemeentewoningen, te weten: 18 flats in de Raadhuislaan, 6 onderwij zerswoningen, 16 bejaardenwoningen. Voorts kwamen gereed 2 Ulo-scho len en het Cultureel Centrum. Beschuldigd van spionage Vier Britse studenten, die spoor loos waren verdwenen nadat zij op 15 januari de Joego-Slavisch-Hongaarse grens waren overgestoken, blijken in Hongarije te zijn gearresteerd. Zij zullen wegens „spionnage" terecht staan. Dit heeft de Hongaarse rege ring zaterdag bekend gemaakt. Volgens radio-Boedapest waren 2 van de studenten tijdens de „revo lutie" reeds in Hongarije, zonder gel dige pas. Zij hadden deelgenomen aan „contra-revolutionaire activiteit". Deze studenten zouden lid zijn van de Britse inlichtingendienst. De vier studenten waren volgens de Hongaarse regering in het bezit van valse papieren en hadden ook brieven bij zich, waaruit bleek dat zij contact wilden tot stand brengen tus sen Hongaarse vluchtelingen en leden van het voormalige revolutionaire co mité in Boedapest. Voorts wilden zij gegevens verza melen over de sterkte en de bewape ning van het Russische en het Hon gaarse leger en over de politieke toe- POTLOOD en GEEST No. 514 Horizontaal: 1. rund, 3. be tuiging van erkentelijkheid, 7. zwak, 9. vaartuig, 11. stuk stof, 12. kreu pel, 14. lusthof, 16. boom, 18. slaap ziekte, 20. kraam, 22. ga (Eng.), 23. de 12 machtige goden der Germanen, 25 overschot, 27. laagvlakte. 29. lied, 30. eer. 32. zuivelproduct, 33. voor zetsel. Verticaal: 2. gebod, 3. lidwoord, 4. behoeftig persoon, 5. oude benaming voor liter, 6. pers. voornaamswoord, 8. mooi dorp in Z.Limb., 10 stad in Duitsland. 11. inwendig lichaamsdeel, 13. hoekpyler, 15. paardenvlieg, 17. plaats voor dieren, 19. plaats, plek, 21. einde, 24. bij elkaar behorende voorwerpen, 26. water in Utrecht, 28. voorvoegsel, 29. jongensnaam, 31. godsdienst (afk.). Oplossing morgenavond. NU OUDERWETSE ERWTENSOEP MET HEERLIJKE KLUIF EN WORST Hoe 't ook zij: n de verenigde slagers in Leiden en omstreken stand, aldus de Hongaarse regering. De studenten zijn Judith Cripps (19) een kleindochter van de over leden labourleider Sir Stafford Cripps, Robert Cooper (21), Christo pher Lord (22) en zijn broer Basil Lord (23). Zij kwamen Hongarije op 14 januari binnen met een doorrreis- visum dat 24 uur geldig was. Zij wil den via Hongarije naar Oostenrijk. Amerikaanse vrijgelaten. Een Amerikaanse persfotografe mevr. Georgette Chapelle is zaterdag door de rechtbank te Boedapest tot 50 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het illegaal overschrijden van de Hongaarse grens. Zij werd tege lijk in vrijheid gesteld, daar zij reeds 56 dagen in hechtenis had vertoefd. Mevrouw Chapelle is gisteren per auto van Boedapest naar Wenen ge reisd. Mevr. Chapelle weigerde zich uit te laten over haar ervaringen in Hon garije, omdat zy hierdoor het 'leven en de veiligheid van anderen in ge vaar zou brengen. Vluchtelingen. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn slechts 77 Hongaarse vluch telingen Oostenrijk binnengekomen. Poolse Landdag De samenstelling van de 20 dezer gekozen nieuwe Poolse Landdag Sejm) is als volgt: 237 afgevaardig den vertegenwoordigen de verenigde arbeiderspartijen (de Poolse commu nistische partij). 119 de verenigde boerenpartij en 39 de democratische partij. Er zijn 63 partijloze afgevaar digden, onder hen bevinden zich twaalf R.K. volksvertegenwoordigers aldus meldt „Tribuna Ludu", het of ficiële orgaan der Poolse communis tische partij. Politieke leiders te Warschau over wegen op het ogenblik de vorming van een Tweede Kamer van het par lement, een Kamer, die uitsluitend uit arbeiders zal moeten bestaan. De Sejm vertegenwoordigt het land als geheel, de Tweede Kamer zou al leen toegankelijk zijn voor fabrieks arbeiders, boeren en 'handwerkslieden die zitting hebben in de arbeiders raden. Deze raden worden op het ogenblik overal in Polen gevormd. De arbeiders zouden geen bevoegd heden van de Landdag overnemen, maar in de belangrijkste staatszaken een beslissende stem krijgen. President Cyraukiewioz van Polen heeft een nieuwe economische raad benoemd, die de Poolse regering van ad/vies moet dienen over de wijze waarop het land zijn huidige econo mische moeilijkheden te boven kan komen. Een gewezen Poolse arnbas sadeur in Washington, professor Os kar Lange, is voorzitter van de raad. Uit alle streken van de provincie Zuid-Holland waren afgevaardigden van de bij de r.k. Bond van Muziek gezelschappen, aangesloten Harmo nie- en Fanfarecorpsen naar Leiden gekomen, om de jaarvergadering van deze bond bij te wonen. Een lange agenda werd afgewerkt en dat ging ondanks dat er soms meningsver- M. Scheifes, J. P. Laro en Sj. van Balkom. Bij de rondvraag deed de afd. Hil legom een voorstel om te proberen een muziekschool ter opleiding van muzikanten te stichten. Vanzelfspre kend kon een zo veel omvattend voorstel niet leiden tot een behande ling. Wel beloofde het bestuur de schillen waren in prachtige harmo- mogelijkheden die er zijn te onder nie. Schrille dissonanten werden niet gehoord en de diverse meninguitin gen losten zich steeds op tot een zui ver klinkend accoord. De bondsvoorzitter, de heer C. A. Volgering sprak een inleidend woord waarin hij enkèle belangrijke pun-1 ten op de korrel nam. Allereerst was dit het dilettantenexamen dat in het afgelopen jaar een zeer ruime deel name genoot, maar dat naar de me ning van de voorzitter een te gering percentage geslaagden had opgele verd. Als oorzaak wees hij aan dat de candidaten onvoldoende voorbe reid opgaan. Met klem raadde de voorzitter aan om er voor te zorgen dat de muzikanten goed en ernstig voor de examens worden opgeleid. De voordelen die het behalen der di verse diploma's bieden zijn vooral van belang voor de jongere muzi kanten. Eerstens omdat zij de toe komst zijn van onze verenigingen maar ook is hierdoor voOr menig jong militair de mogelijkheid groter om in een militair corps te worden opgenomen. Bij de concoursen stond de voor zitter vooral stil bij de drumband wedstrijden die verleden jaar bij wijze van proef voor het eerst wer den gehouden. Het was een geslaag de proef, maar er zal toch nog wel enige tijd nodig zijn voordat de de finitieve vorm is gevonden. Het grootste evenement in de kath. muziekorganisatie is de federatieve kampioenswedstrijd die vorig jaar gehouden werd in het Concertge bouw te Amsterdam. De r.k. bond Zuid-Holland werd hier vertegen woordigd door Excelsior uit Noord - wijk, die in deze geweldige kamp een behoorlijk resultaat wist te be halen. Tenslotte besprak de voorz. de overheidssteun aan onze corpsen die veel is verbeterd, maar toch nog niet zo dat iedere vereniging behoor lijk wordt gesubsidieerd. De oprichting van het bisdom Rot terdam heeft, wat de geest, adviseur betreft, voor de bond consequenties gehad. Deken P. L. v. d. Meer uit Hoorn heeft ontheffing verkregen van het geest, adviseurschap van de bond Z.H. Als zijn opvolger werd benoemd rector C. de Wit te Wasse naar. Nadat de voorzitter dank en waardering had uitgesproken jegens de scheidende geest, adv., met wie op de meest aangename wijze in groot onderling vertrouwen was samenge werkt, richtte hij een welkomst woord tot de nieuwe geest, adviseur. Tijdens de vergadering heeft rec tor de Wit deze installatie beant woord met een dankwoord voor de vriendelijke inleiding. Door de voorz. werd een kort woord gewijd aan de nagedachtenis van twee overledenen, n.l. aan de heer J. C. Bisschop in leven secr.- penningm. van de Groene Hazelie- ren te Hazerswoude en de heer W. de Boer, oud-voorzitter van Triumph te Oegstgeest. Voor hun zielerust werd gebeden. De bondssecretaris, de heer J. v. Dijk, las een uitvoerig jaarverslag voor. Hieruit vernamen we dat het afgelopen jaar in het bondsleven verschillende hoogtepunten heeft gehad. De bond telde per 1 januari 1957, 37 aangesloten verenigingen. De bondspenningmeester, de heer J. L. Weijers, had een dankbare taak want zijn verslag toonde aan d<at de financiële positie van de bond kern gezond is. Nadat de heer De Jong uit Roelofarendsveen namens de verifi catiecommissie een gunstig rapport had uitgebracht, werd de jaarreke ning 1956 met algemene stemmen goedgekeurd. Ook de begroting 1957 werd met algemene stemmen goed gekeurd nadat over een onderdeel een toelichting was gegeven. De aftredende bestuursleden J. v. d. Schot te Delft en G. W. Warmen- hoven te Noordwijk werden bij ac clamatie herkozen. De heer J. v. Dijk die een verzoek om ontslag had in gediend, bleek bereid toch nog weer als secretaris aan te blijven. Hierna kwamen bestuursvoorstel len en voorstellen van aangesloten verenigingen aan de orde. De behan deling had tot resultaat dat werd be sloten tot het weder houden van di lettantenexamens. Een reglementaire bepaling inzake delename aan con coursen geldend voor de orkesten, zal ook gelden voor drumbands. Een bepaling werd in het leven geroepen om tegen te gaan dat vreemde krach ten of beroepsmusici medewerking verlenen op concoursen. Om met in gang van 1 jan. 1957 veertig cent contributie te heffen voor leden van drumbands. In de verificatie-commissie 1957 werden benoemd Canite Tuba te Lisse en Triumph te Oegstgeest. Het bondsconcours wordt gehou den te Poeldijk op 30 mei en 2 juni (concert en mars wedstrijd) en op 10 juni wedstrijd voor drumbands. Op de twee eerstgenoemde data zul len als jurylid fungeren de heren H. zoeken. Nog diverse punten kwamen ter sprake, zo o.a. de concoursmu ziek. Een vrij uitvoerige behandeling werd nog gewijd aan het drumband concours en het bestuur zegde toe re kening te zullen houden met de ken baar gemaakte wensen. WARMOND GESLAAGD JEUGDTONEEL „ST. MATTHIAS". De zaal van hotel „De Zon" was zondagavond tot in de uiterste hoeken gevuld met kinderen, toen de jeugd- toneelgroep van „St. Matthias" uit voering gaf. De jeugdige spelers, on der leiding van mej. C. Schakenbos, kwamen voor het voetlicht met „De glazen bol en de toverappel". Het stuk, dat verhaalt hoe drie sol daten elk van een toverkabouter een geschenk kregen, waarmede zij hun verdere leven gelukkig zouden zijn, werd door de spelers op aantrekke lijke wijze opgevoerd. De heer P. de Vette opende de mid dag met een woord van welkom tot alle aanwezigen. Hij zei dat het de bedoeling was met deze opvoeringen propaganda te maken onder de jeugd voor „St. Matthias", en hij hoopie dat hij alle kinderen later als „Mat-» thias"-vrienden weer bijeen zou zien. De drie soldaten werden met hun mooie geschenken nogal naar het leven gestaan door een prinses die meende ook te kunnen toveren. Zij zag kans de geschenken in handen te krijgen en dit ontlokte heel wat afkeurende reacties van de zaal. UTn eindelijk zagen de jeugdige aanwezi gen dat de prinses aan het kortste eindje trok en de drie soldaten nun eigendommen weer terug kregen. De jeügdtoneelgroep van „St. Matthias" kan terugzien op een geslaagde mid dag. Kath. Vrouwengilde. Gister avond kwam de kath. Vrouwenbewe ging afd. Warmond bijeen. De pre sidente opende de avond en sprak er haar vreugde over uit zoveel dames bijeen te zien. Daarna gaf zij het woord aan mej. J. Kropman, Vrouwe van Bethanië, die zou spreken over „onze verhouding tot niet-katholie- ken". Spr. sprak over de congregatie van de Vrouwen van Bethanië en haar oprichter prof. dr J. van Gin- neken, die zelf veel conferenties voor niet-katholieken hield. Vroeger was de scheiding tussen katholieken en andersdenkenden vrij streng, doch hierin zien wij in deze tijd een goede doorbraak. Behalve de katho lieken zijn er onnoemelijk velen met een groot Godsgeloof. Bij de ongelo vigen is er een grote honger naar ge loof te constateren. Spr. haalde vele voorbeelden uit de praktijk aan om te doen begrijpen hoe eenzaam een mens is zonder geloof. Wij, die van huis uit katholiek zijn, moeten onze niet-katholieke medechristenen de ongelovigen helpen. Als wij met hen spreken zijn wij dikwijls te bang, dat zij iets zeggen waarop wij niets weten te antwoorden. Dat mag ons er echter niet toe brengen hen af te schepen. Wij moeten onze geloofs kennis verdiepen. De radio kan ons hierin een hulp zijn. Wij kunnen hen, die meer van ons Katholicisme willen weten verwijzen naar Verbum Dei, eens meenemen naar de H. Mis of een lezing. Wij moeten de helpende hand willen zyn voor 'hen die zoe ken. In de pauze vroeg de presidente of er nog leden waren die iets wil den handwerken voor de babykof fer. Zij krijgen dan wol of lapjes goed thuis. De jaarvergadering en vasten avondviering is gesteld op 21 fe bruari. Na de pauze sprak mej. Kropman over gemengde verkering. Met dank aan de spreekster werd deze mooie avond gesloten. Actie Stichting R.K. Parochiehuis. Dat het comité tot stichting r.k. Parochiehuis nog goede plannen in petto heeft blijkt wel uit het feit dat men nu geheel kosteloos kan sparen voor de bouw van het r.k. parochie huis! Een Nederlandse industriële maatschappij is n.l. bereid gevonden de bouw van het parochiehuis te be vorderen! Op een speciaal hiervoor ontworpen spaarkaart waarop de parochianen kunnen plakken, komen de gelden bijeen. Voor elke volge plakte spaarkaart ontvangt het co mité ƒ1, Bescherming Bevolking. De pl. aifd. van de Bescherming Burgerlijke Bevolking organiseerde in hotel De Staid Rome alhier een bindings- avond waartoe tevens waren uitge nodigd de leden van de bedrijfsbe scherming van de Pado v-Panagro- fabrieken. Vele genodigden hadden met hun dames gevolg gegeven aan de uitnodiging deze avond bij te wo nen. Onder de aanwezigen waren o.m de burgemeester met zijn echtgenote, de commandant vam de vrijwillige brandweer alsmede vertegenwoor digers van de rijkspolitie. De heer Brouwer, hoofd van de zelfbescher- Vóór honderd jaar Uit de Leijdsche Courant van 28 Januarij 1857. Brussel. Te Bruyelles He negouwen,I heeft een jong mensch, die den veldtogt in de Krim had mede gemaakt, Zondag 1.1. eene weddingschap aange gaan, om eene kan jenever en eene kan brandewijn uit te drin ken. Bij het laatste glas viel hij dood neer. Londen. Hier te lande is een toestel uitgedacht, dat in den zak kan gedragen worden, ten einde het zakkenrollen onmogelijk te maken. Parijs. Een der 3 giraffen van het Museum voor Natuurlijke Geschiedenis is overleden. De films in de week van 25 jan. 1 febr. zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Luxor: „Gervaise", volwassenen. Trianon: „Don't knock the rock", 14 jaar. Rex: „Haaien van Marseille", 18 jaar. ming in deze gemeente, riep alle aan wezigen een hartelijk welkom toe. Deze avond, aldus spreker, moet ge zien worden als een zuivere contact avond met als enige doelstelling: de onderlinge binding der leden. De -burgemeester richtte zich spe ciaal tot de aanwezige diames en bracht hun dank voor hun welwil lendheid hun mannen gedurende het afgelopen jaar te hebben afgestaan voor het bijwonen van de oefen - avonden en het volgen van de nodige cursuseen voor dit noodzakelijk doel. Steeds, aldus spr., volg ik do verrich tingen van de plaatselijke B.B. met bijzondere 'belangstelling en ik ver trouw er op dat in de toekomst de B.B. met volharding en enthousiasme de haar opgedragen taak zal blijven vervullen. Hierna werden enige in teressante films vertoont waaronder de bekroonde film van Herman van der Horst, getiteld „Het schot is te boord". Hierin wórdt een weergave gegeven van de verrichtingen van onze haringvloot in volle zee. Verder werd de avond gevuld met een gezel lig samenzijn. Het nachtelijk uur had reeds lang geslagen toen men zeer voldaan huiswaarts keerde. Woonruimtecommissie. De woon- ruimtecammis6ie zal niet, zoals oor spronkelijk is vermeld iedere dins dagavond zitting houden, maar iedere eerste dinsdag van de maand, en wel van 7 tot 9.30 uiur ten gemeentehuize. Aangedrongen op êénrich ting verkeer In de raadsvergadering, welke he denavond te Lisse wordt gehouden, komt een voorstel van b. en w. aan de orde, dat de gehele Lissese ge meenschap en in het bijzonder de middenstand, in het geweer heeft ge bracht. Zaterdag meldden wij reeds een protestsch rijven aan het college en de raadsleden van een aantal mid denstanders, die direct de hoofden bijeen hadden gestoken, om de ver plaatsing van de busdiensten van de N.Z.H.V.M. van de dorpskom naar de Randweg te bespreken. Zaterdag avond is de gehele georganiseerde middenstand in een spoedeisende ver gadering bijeen geweest en het re sultaat daarvan was, dat men zon der één uitzondering stelling heeft genomen tegen de voorgestelde nieu we gang van zaken. De Katholieke Middenstandsafde ling „St. Joseph" heeft na de verga dering een protestschrijven gericht aan b. en w. en de raadsleden. In dit schrijven, dat ondertekend werd door de voorzitter, de heer G. A. Ransdorp, en de secretaris, de heer J. Langeveld, deelt de afdeling mede via de pers het ontstellende bericht te hebben vernomen, dat b. en w. aan de raad hebben voorgesteld het bus- verkeer door Lisse in beide richtin gen over de Randweg te gaan leiden. Onze organisatie, aldus het schrij ven, is er voor, om het éénrichting- verkeer ook te laten gelden voor de bussen van de N.Z.H.V.M. De midden, standers vragen zich af, waarom er voor de N.Z.H.V.M.-bussen een uit zondering moet worden gemaakt. De meeste winkels liggen in het dorps centrum en bij gevolg zou de midden, stand zwaar gedupeerd worden als het bus ver keer buiten het dorp om wordt geleid. In het slot van het schrijven wordt een beroep gedaan op college en raad het daarheen te leiden, dat ook voor de bussen in de toekomst een één- richtimgverkeer zal gelden. Ook de andere middenstandsver eniging „Lisse en e.o." heeft een der gelijk schrijven aan b. en w. en de raad gericht. OUDERAVOND VAN JEUGD RKVV LISSE. In een voor jongens vlot gespeeld toneelspel 'hebben de adspiranten, junioren van de r.k. voetbalvereni ging Lisse hun ouders laten zien dat zij buiten de groene grasmat ook nog goede resultaten kunnen boeken. „Peggie Pigmans en Co" heette de klucht die in het KAB-gebouw op de planken gezet werd. De heer P. War merdam, voorzitter van de jeugd1- commissie heette de ouders en leden van harte welkom. Hij vond het zeer belangrijk dat er tussen de ouders vam die jongens en de jeugdleiders een goede samenwerking is. Dit komt de vereniging ten goede. Het toneelstuk, dat onder leiding van de heren J. v. d. Kamp en Jac. v. d. Zwet ingestudeerd was, liet zier. dat twee handige jongelui een veld wachter te slim af waren en zich uit elke benarde situaties wisten te redden. Piggde Pegimans en Peggie Pigmans werden op vlotte wijze resp. vertolkt door Jan Wassenaar en Jan Kaptein. Jan Grimbergen was een was-, ras- en kleurechter agent van politie. „Rechter" Peter van dei- Lans bleek zeer rolvast te zijn. Tij dens de pauze speelde het jongste lid van de vereniging, de 12-jarige Piet Warmerdam op zijn mondharmonica de schlagers van de laatste tijd. Met een daverend applaus werden zijn prestaties beloond. De heer Turenhout, voorzitter van de jeugdcommissie van de Ned. Kath. Sportbond richtte zich in een korte toepraak tot de ouders. Na de periode van 1920 tot 1930 toen de meeste r.k. verenigingen opgericht werden, is men meer en meer tot de conclusie gekomen dat de sport niet louter een vrije tijdbesteding is, doch ook een grote opvoedende waarde bezit. Hij toonde de gevaren aan die er voor de r.k. jeugd in neutrale verenigin gen schuilen. Ook het betaalde voet bal kan voor zeer jeugdige voetbal lers van 17 of 18 jaar funeste gevol gen hebben. De pers hemelt de pres taties van jonge voetbalsterren uiter aard op; hierdoor kan het karakter van zo'n jongen dikwijls ongunstig beïnvloed worden. Hij juichte een nauw contact tussen jeugdleiders en o-uders dan ook van harte toe. Aan het einde van de avond was zoals ge bruikelijk een loterij waarbij diverse fraaie prijzen, waaronder vele prach tige planten. Dit is een model van bet nieuwe luxe-passagiersschip „France", dat zal worden gebouwd om de vergane Franse oceaan-reus „Liberté" op de Noord-Atlantische route te vervangen. Het nieuwe schip, dat 55.000 ton groot wordt en een voorbeeld zal zijn van hedendaagse scheepsbouwkunst, zal een snelheid kunnen halen van 30 knopen. Het zal jaarlijks 75.000 passagiers kunnen vervoeren als men het voorgestelde schema van 46 over tochten per jaar kan aanhouden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2