3)e CöidóeSoivïmit Conferentie van Brussel komt niet gereed ministers te Autootje vermorzeld door bus op Rijksstraatweg onder Wassenaar De gemeenschappelijke markt ontmoet moeilijkheden Engeland moet op defensie bezuinigen Jó jae £n £ai ap ótaatóie&ezaek Amerika biedt Israël garanties aan MAANDAG 28 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14017 Op de Europese markt leert - men de kooplui kennen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs 10.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ 77,— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17 ct. p. mm Teletnnntirs i l-.o De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, heeft zondagavond meegedeeld, dat de zes ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg heden, maandagmiddag, hun besprekingen over de gemeenschappelijke markt en de Europese atoomgemeenschap voorlopig zullen beëindigen en deze vier februari te Brussel zullen voortzetten. Hij was van mening, dat zij dan zover zullen komen, dat zij de ondertekening der verdragen inzake de gemeen schappelijke markt en Euratom zullen kunnen aankondigen. Het zal heel ongelukkig moeten lopen, wil dit mislukken, aldus Spaak na afloop van de besprekingen van zondag. Nederland ontstemd over jaagsysteem NEDERLANDSE BEZWAREN. Spaak, die er zeer vermoeid uitzag, verklaarde, dat het verdrag inzake Euratom thans vrijwel voltooid is. Het verdrag inzake de gemeenschap pelijke markt bevat nog een aantal omstreden punten, die men echter Nieuwe deken in Alphen aan den Rijn Rector E. A. M. Paap Tot deken van Alphen aan den Rijn is benoemd rector E. A, M. Paap uit Den Haag. Voor bijzonderheden zie pag. 6 van dit mummer. hoopt op te lossen, zoals vele proble men in de twee dagen van de huidige conferentie zijn geregeld. To1 deze omstreden kwestie behoort in het bij zonder het probleem van de opne ming der overzeese gebiedsdelen in de gemeenschappelijke markt, dat men de volgende week verder zal be handelen. Volgens Spaak zouden de verdra gen tijdens de huidige zitting voltooid zijn geweest, ware het niet dat van Nederlandse zijde op twee punten be zwaren werden gemaakt. De Neder landse bezwaren richten zich o.m. te gen de stemverdeling in de raad van ministers en tegen het enkelvoudig douanetarief voor landen buiten de gemeenschappelijke markt. De Fran sen wensen een hoog tarief, de Ne derlanders een laag. De ministers zijn het eens gewor den over wat als landbouwprodukten moet worden beschouwd en wat als voedingsmiddelen. Dit was van bete kenis omdat Frankrijk erop aandrong, tijdelijk landbouwprodukten uit te sluiten van een vrij marktgebied, waar goedkope Italiaanse er Neder landse landbouwprodukten Frankrijk zouden kunnen overstromen en de zwaar beschermde Franse boeren te gronde zouden richten. Weer een parlement. Op verzoek van Frankrijk heeft men besloten, voor de Euromarkt en Euratom een nieuw parlement en an dere instellingen in het leven te roe pen en geen gebruik te maken van de organen der Kolen- en Staalge meenschap, waarin dezelfde zes lan den reeds samenwerken. Dit besluit viel ondanks het bezwaar van de an dere deelnemers en ondanks de aan drang van het Europese „parlement" in Straatsburg om dubbel werk te voorkomen. Het nieuwe parlement zal 226 le den krijgen: Frankrijk, Italië en Duitsland elk zestig, België en Neder land elk twintig en Luxemburg vijf. Deze assemblee zou later de assem blee van 78 leden van de Kolen en Staalgemeenschap in zich opnemen. Op verzoek van de vakbonden zijn de ministers van plan een raadgeven de economische en sociale raad in het leven te roepen, die de werknemers, werkgevers en verbruikers zal moe ten vertegenwoordigen. Dit nieuwe lichaam zal wel honderd afgevaardig den kunnen hebben. NEDERLAND NIET TEVREDEN. Het blad „La Libre Belgique' schrijft, dat de Nederlandse vertegen woordigers op de ministersconferentie te Brussel voortdurend blijk geven van ergernis ten aanzien van hetgeen zij zien als een betreurenswaardige afwijking van de oorspronkelijke plannen als gevolg van de Franse en Duitse eisen. Deze ergernis is ver klaarbaar door de omstandigheid, dat Nederland vrijwel niets tastbaars heeft bereikt op het gebld van het landbouw- en transportvraagstuk. Het slechte humeur der Nederlan ders is ook een gevolg van de haast, die men maakt bij het opstellen van de verdragen. Onze Noorderburen zouden liever, en niet zonder reden, gezien hebben dat de teksten nauw keuriger werden opgesteld. De rege ringen wensen de verdragen echter zo snel mogelijk door het Franse en Duitse parlement te laten onderteke nen want Adenauer en Mollet blijven ook niet eeuwig, aldus het blad. De Nederlanders vormen tijdens de debatten in het kasteel „Hertoginne- dal" de oppositie. Zij proberen iets te bereiken op het gebied van de land bouw en het verkeer, zonder daarbij verplichtingen aan te gaan, dic^-rij gevaarlijk achten ten aanzien van de overzeese gebieden. Men is ter con ferentie van oordeel, zo besluit „La Libre Belgique" dat deze schermutse lingen niet voldoende explosief zijn om de ondertekening der verdragen tegen te houden, iets dat de Neder landers zelf zonder twijfel zouden be treuren. Algemene staking in Algerije Het Algerijnse nationale bevrij dingscomité heeft alle mohammeda nen in Algerije er toe opgeroepen vandaag een algemene staking van. acht dagen te beginnen. De staking zal samenvallen met de besprekingen van het Algerijnse vraagstuk voor de algemene vergadering der Verenigde Naties. In Algerije zijn in verband met de staking uitgebreide veiligheidsmaat regelen genomen. Franse soldaten „doorkruisen" in gele jeeps Algiers. Dulles zei weer wat De Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, is zaterdag in New Yok aangekomen voor besprekingen over de militaire toestand. Engeland wenst vooral nauwere samenwerking bij het onderzoek op het gebied van bestuurbare projectielen. Hefschroefvliegtuigen vliegen op ge ringe hoogte boven de stad. Zaterdagavond ontploften in drie druk bezette café's aan de hoofd straat van Algiers enige granaten. Vijf personen werden gedood en vijf tig gewond. Franse strijdkrachten hebben 115 opstandelingen gedood bij operatieste- gen twee goedgewapende benden in het gebied van Oran en Tebessa. Er sneuvelden zes Franse militairen. De premier van communistisch China, Tsjoe En Lal, brengt op het ogen blik een vierdaags staatsiebezoek aan Nepal. Deze foto toont v.Ln.r. Tsjoe En Lai, de eerste minister van Nepal, Tanka Prasad Acharya; en de Chinese vice-premier Maarschalk Mo Lung^ na de aankomst van de Chinese gasten in de stad Kathmandoe. De Chinese leiders dragen om de hals de bloemen slingers die hun bij hun aankomst werden aangeboden. „Het lijdt geen twijfel", zei San dys, „dat wij in Engeland meer aan defensie uitgeven dan wij ons kunnen veroorloven. Er zal moeten worden bezuinigd". Toen. verslaggevers zijn commen taar vroegen op de uitlating van vrij dag van de Amerikaanse minister Dulles, dat hij liever geen Franse en Britse soldaten naast zich had als er in het Midden-Oosten moest worden gevochten, zei de Britse minister: „Ik ben hier om te spreken over toekom stige militaire samenwerking en niet over moeilijkheden in het verleden, maar nu u daar over begint, moet ik zeggen dat Amerika's houding van de laatste maanden jegens ons, de Britten diep heeft geschokt". De geïncrimineerde woorden van minister Dulles volgden op de wens van senator Morse dat de Verenigde Staten „het niet alleen" zouden op knappen in het Midden-Oosten. Dulles antwoordde: „Ik hoop dat u, voor u zich vastlegt op de stelling, dat Britse en Franse soldaten naar het gebied dienen te komen, zich zorgvuldig rekenschap zult geven van de ontvangst, welke die soldaten zou- Twee jonge mensen om het leven gekomen Verloofd paar verongelukt. Op de Rijksstraatweg bij de Eiken horstlaan is zaterdagmiddag kort voor drie uur een kleine personenauto (Renault 4) in botsing gekomen met Betogingen in Pakistan In Lahore (Pakistan) zijn zaterdag betogingen gehouden tegen de nieu we status van Kasjmir, die ondanks bet besluit van de Veiligheidsraad van kracht geworden is. Duizenden mensen namen deel aan de demonstraties, waarop afbeel dingen van premier Neb-roe van India en de premier van het door India beheerste deel van Kasjmir, Baksjmi Gihoelam, verbrand werden. Ook in Haiderabad is gedemon streerd. De politie heeft traangas ge bruikt om de betogers te versprei den. Verscheidene politiemannen zool den verwondingen hebben opgelopen. Uit Dacca in Oost-Pakistan wordt gemeld, dat er zwarte vlagigen zijn uitgestoken en dat er zwarte speldjes worden gedragen met d'e opschrift: „India, blijf van Kasjmir af". KASJMIR VAN INDIA AFGESNEDEN. Een aardversdhiuiiving heeft de nieuwe tunnel door de bergen in de enige weg van Kasjmir naar India geblokkeerd, waardoor dit gebied thans geheel van India is afgesne den. De aardverschuiving heeft vier per sonen het leven gekost. Een gedeelte van de weg en de werkplaats van de Duitse ingenieurs, die de tunnel had den gebouwd, is meegesleurd. een autobus. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De twee inzittenden van de auto, de 21-jarige adspirant-offi- cier van de Marine-reserve G. R. Rie- mersma uit Wassenaar en zijn ver loofde, de 22-jarige mej. J. A. Meyer, eveneens uit Wassenaar, werden op slag gedood. De auto, die aan het meisje toebehoorde en door haar ver loofde werd bestuurd, werd totaal vernield. De verongelukte auto kwam uit de richting Amsterdam; de bestuurder wilde linksaf de Eikenhorstlaan in rijden, op weg naar het ouderlijk huis van het meisje, aan de Raap horstlaan. Aangenomen wordt, dat de auto tegen de wegas stilstond, hoe wel men daarvan niet geheel zeker is. De auto kreeg van achteren een duwtje van een Volkswagen, be stuurd door de 36-jarige hoofdverte genwoordiger A. H. uit Den Haag, en kwam, doordat de wielen naar links gedraaid stonden, op de an dere weghelft, waar op dat moment veel verkeer passeerde. De auto schoof voor een uit de richting Den Haag naderende autobus, die mili taire weekendgangers naar Amster- De wrakstukken van de auto, die door de bus vermor eld werd. (Foto: Eggipk). dam vervoerde en werd door de bus vermorzeld. De inzittenden waren op slag dood. Een juist passerende arts kon slechts de dood van de béide jon ge mensen constateren. De restanten van de auto brok stukken lagen over de weg verspreid zijn naar het politiebureau over gebracht. De Volkswagen die aan do voorzijde was beschadigd werd voor onderzoek in beslag genomen. Ook de autobus was aan de voor kant vr(j ernstig beschadigd en moest worden opgesleept. De verkeerspolitie, die enkele uren na het ongeval getuigen per radio heeft laten oproepen, stelt een onder zoek in naar cle toedracht en de schuldvraag. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's den krijgen als zij naar het Midden- Oosten gingen". „Als ik een Amerikaanse soldaat was, die naar het Midden-Oosten moest om er te vechten, zou ik liever geen Franse en Britse soldaat aan mijn linker- en rechterkant hebben. Ik denk, dat ik me veiliger zou voe len", aldus de minister. Eerst ontruiming van Egypte De Verenigde Staten hebben be kendgemaakt, dat zij tot de landen behoren, die in de Verenigde Naties met een resolutie zullen komen, waarin Israël verzocht wordt, zich uit Egypte terug te trekken. Tegelij kertijd worden waarborgen voor de veiligheid van beide landen gegeven. De algemene vergadering zal van daag gaan spreken over een rapport van secretaris-generaal Dag Ham- merskjoeld, waarin verklaard wordt dat Israël zich onmiddellijk moet'te rugtrekken. In Londen is zaterdag vernomen, dat Groot-Brittannië zich zal verzet ten tegen het nemen van maatrege len tegen Israël, indien dit in de al gemene vergadering der Verenigde Naties zou worden voorgesteld. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft zondag het jongste rapport van secretaris-generaal Hammar- skjoeld „negatief en niet opbouwend" genoemd en gezegd, dat het alleen „een regime (van de wapenstilstands overeenkomst) wil herstellen, dat reeds in een ramp is geëindigd". In gewoonlijk betrouwbare krin gen te Cairo is verklaard, dat de Egyptische regering de V.N. heeft meegedeeld, dat zij bereid is over een meer permanente regeling van de geschillen met Israël te spreken, wanneer dit land zijn strijdkrachten uit Egypte heeft teruggetrokken. Men verklaarde echter, dat het niet waar schijnlijk is, dat Egypte in dit sta dium met een officieel vredesverdrag wil instemmen. Benoemingen in Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam heeft eervol ontslag ver leend, op eigen verzoek, aan de hoog eer w. heer L. H. M. Nieuiwenihuizen als deken van Alphen aan den Rijn en pastoor van de St. Bonifaciusparochie aldaar. De zeereerw. heer E. A. H. Paap, rector van Huize St. Maria, Haviklaan te 's Gravenhage, tevens diocesaan aalmoezenier van de katho lieke jeugdbeweging in de jeugdzorg, is benoemd tot deken van het deke naat Alphen aan den Rijn en pastoor van de St. Bonifaciusparochie te Aiptoen. De weleerw. heer T. M. Bekkers, die kapelaan was te Voorburg (O.L. Vrouw Hemelvaart) is benoemd tot rector van Huize St. Maria te Den Haag en tot diocesaan aalmoezenier van het jeugdwerk voor jongens en meisjes beneden 17 jaar, van de KJB, Gidsembeweging en van het Kath. Meisjesgilde; tevens tot diocesaan- aalmoezenier en bisschoppelijk gedele geerde bij de Kath. Stichting Bijzon der Gezinswerk en Jeugdzorg in het bisdom Rotterdam. HOE wordt het weer? dinsdagavond. 11.16 uur). Opgemaakt te Zachtere lucht Gisteren bevond ons land zich in een krachtige westelijke luchtstro ming, die in stand gehouden werd door een hogedrukgebied boven Span je en een depressie ten noorden van Schotland. Een randstoring van deze diepressie trok gisteren in de middag en avond met aware buien, die met hagel, onweer en hevige windstoten gepaard gingen, over ons land. Op deze storing volgde een rug van hoge druk, die opklaringen en een afneming van de wind bracht. Over de oceaan bewoog zich een nieuwe actieve depressie naar IJsland. Deze veroorzaakte over de Britse eilanden een krachtige zuidwestelijke tot zui delijke luchtstroming, die zich in de komende 24 uur ook over ons land zal uitbreiden, waarmee weer nieu we hoeveelheden zachte lucht zullen worden aangevoerd. ZACHT. Vrij veel bewolking met hier X en daar wat lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid- west en zuid. Zacht weer. X 29 Jan. zon op 8.27; onder 17.24; maan op 7.16; onder 16.25. Hoogwaterstanden 29 Jan. v.m. 2.50; n.m. 3. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbew. 1 C. OSLO licht bew. 5 KOPENHAGEN onbew. 1 ABERDEEN geheel bew. 4 DUBLIN regen 9 LONDEN zwaar bew. 5 AMSTERDAM onbew. 2 BRUSSEL onbew. 2 BORDEAUX mist 6 PARIJS nevel -0 GRENOBLE onbew. —1 NICE onbew. 4 BERLIJN regen 2 FRANKFORT licht bew. —0 MüNCHEN geheel bew. 0 ZüRICH zwaar bew. 9 GENèVE onbew. —1 LOCARNO onbew. 4 WENEN geheel bew. 4 INNSBRUCK sneeuwbui 0 ROME nevel 4 MALLORCA onbew. 4 Korreltje Geduld is de sleutel tot het geluk.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1