BOVAG wil inruil van auto's tegen nieuwe wagen aan reglement binden Gaf bloedproef verkeerde indruk van de toestand van industrieel Touwtrekken om een elfjarig meisje Rechter te Zutfen gelast een onderzoek naar mogelijke uitlokking van 't misdrijf BEROEMDE LEIDENAARS Tegen dronkeman, die de dood van twee mensen veroorzaakte, 2 jaar geëist ZATERDAG 26 JANUARI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Voor- en tegenstanders lil Nederland is het een gevestigd gebruik, dat automobilisten, die ge regeld een nieuwe auto aanschaften, hun oude wagen bij de autohandelaar inwisselen. Dit heeft volgens som mige autohandelaren tot ernstige misbruiken geleid, want dikwijls wordt voor de oude wagen een te hoge inruilprijs gegeven, die dan op de een of andere wijze met de winst van de nieuwe wagen verrekend wordt. Hierdoor, zo menen zij, wordt de autohandel ongezond en dit gaat ten koste van de service en het onder houd van de nieuwe wagen. De Bond van Autohandelaren en Garagehouders (BOVAG) tracht nu een bindende regeling door te voeren, die haar leden verplicht oude wa gens slechts tegen de officiële taxatie, prijs in te ruilen tegen nieuwe auto's, die slechts tegen catalogus-prijs ge leverd mogen worden. Voor iedere geconstateerde over treding wil de BOVAG een boete opleggen van 5.000. Tegenstanders van dit plan zijn van mening, dat een dergelijk besluit de Minister STAF: „Geen bezuiniging op vleesrantsoen" Ook bij de strijdkrachten gaat de bestedingsbeperking zich doen voe len. Bij de Koninklijke Landmacht maakt men thans studio van een be zuiniging op het dagelijks vleesrant soen. Wanneer, zo zegt men, de 165 gram vlees, die de militairen dage lijks ontvangen (waarvan 125 gram bij de warme maaltijd en 40 gram als broodbelegging) met tien gram wordt verminderd, dan zou dit een bezuiniging uitmaken van 8000 gul den per dag of 2 1/2 miljoen per jaar. Door een andere samenstelling van de broodbelegging zou men de concurrentie te-niet zou doen en dat dit de verkoop van duurdere wagens aanzienlijk zou doen dalen. Een derde groep zo verluidt zegt helemaal niets, maar betaalt on verstoord een extra bedrag boven de taxatieprijs aan de kopers uit. PRIMEUR VOOR TILBURG EN VOOR NEDERLAND. Wanneer ir. J. F. L. Krugers, die dezer, dagen met 23 van de 3d stem men tot wethouder van Tilburg werd gekozen, zijn benoeming zal aanvaar den, zal 'hij de eerste PvdA-wethouder in het Tilburgse college van b. en w. zijn, en tevens de eerste wethouder in Nederland zijn, die voortkomt uit de katholieke werkgroep der PvdA. De pijn verdwijnt direct U Witte Kruispoeders inneemt. Afdoende tegen ze nuw- en rheumatische pijnen. (Advertentie). DR. J. H. v. HEEKt In de onderdom van 84 jaar is te 's Herenberg overleden dr. J. H. van Heek, bekend textielindustrieel, maar De heeT Krugers is 56 jaar oud, daarnaast een man, die in stilte veel sinds 1946 raadslid en sinds 1954 lid j belangrijk werk heeft verricht voor van d)e prov. staten van Noord-Bra- het herstel en onderhoud van tal van bant. 1 historische monumenten. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft tegen een 42-jargie industrieel uit 's-Gravenhage vrijspraak van het tenlastgelegde, het besturen van een auto onder invloed van sterke drank, gerequireerd. De industrieel, die door de rechtbank was veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf, had steeds ontkend dronken te zijn geweest. Op zondag 16 september van het vorige jaar had hij 's middags na een spelletje golf twee flesjes bier gedronken en 's avonds bij zijn vrienden nog eens twee flesjes bier en een beetje sodawater. „Zat er geen whisky in dat sodawater?", vroeg de president, gistermorgen aan verdachte. „Neen, ik was absoluut niet dronken". Vrllcnraalr no\7raanr\ had in 26701 kwartier tijds zeven V nj&prddK ycviddyu maatglazen van 55 cc jenever en zes flesjes bier gedronken. De bloedproef De bloedproef had als resultaat op- wees uit dat hij toen een promillage geleverd 2,6 promille en de agent van 2,6 in zijn bloed had, hetzelfde van politie verklaarde, dat verdach- dus als de politie-bloedproef, maar te in een smalle straat in het Benoor- in het instituut was hij zeer dronken denhout in Den Haag tegen het trot- geweest. toir was opgereden en ondanks een De advocaat-generaal zeide, dat er stopteken was doorgereden. 11/3% foutief. veel onverklaarbaarheden waren, hetgeen ten voordele van de verdach te moet gelden. Hij achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Voor een eveneens ten lastegelegde zodanig Als getuige-deskundige werden ge hoord de arts, die verdachte in de be- overtreding, dat verdachte 40 caloriëen, die de soldaat door het i wuste nacht had onderzocht, dr. J. 1 had gereden, dat hij het verkeer in verlies van tien gram vlees tekort K. Pameijer. Deze verklaarde, dat gevaar had gebracht, eiste de advo- komt, weer kunnen compenseren, j hij na onderzoek niet de indruk had caat-generaal een geldboete van 100 Het rantsoen is voor de militairen t gekregen, dat de industrieel dronken subsidiair 10 dagen hechtenis, zeer zorgvuldig vastgesteld. Men be- was. Er was naar zijn mening De verdediger uitte zijn waarde- hoeft derhalve niet te vrezen, dat een verschil tussen het resultaat van ring voor het reguisitoir van de ad- een vermindering met tien gram1 zijn onderzoek en de uitslag van de vocaat-generaal en sloot zich erbij vlees per dag tevens een verlaging I bloedproef. Hij zeide, dat hij het zon- aan: „De uiterlijke schijn was tegen betekent van de voedingswaarde van der twijfel zou hebben gemerkt alsmijn cliënt", zeide hij, „maar het rantsoen. verdachte wèl onder invloed was ge- Bij nadere informatie wordt eoh- weest. Dr. F. H. Glastra van Loon uit Wassenaar, deskundige op het ge bied van de bloedproef, verklaarde, dat iemand met een promillage van 2,6 onmogelijk zijn dronkenschap kan verbergen. Hij meende, dat een fout moet zijn gemaakt. In Zweden is eens gebleken dat bij 15.000 bloedproeven in 200 gevallen fouten waren ge maakt. In 16 van deze 200 gevallen had men achteraf nog vrijspraak voor de betrokkene kunnen verkrij gen, aldus de deskundige. ter vernomen, dat minister Staf geen voorstander is van een dergelijke ver mindering. Hij deelde mede, niet van zins te zijn, ter wille van een bezuini ging aan de verzorging der manschap pen te komen. De dienst, die met betreffend on derzoek bezig is zal in de hoogste re- rionen geen gehoor vinden voor zijn argumenten. Dood in badkamer Gisteren is een Engels echtpaar (42 en 34 jaar), sinds kort in Scheemid'a gevestigd, levenloos aangetroffen in de badkaimer van het huis, dat het beheerde. Men vermoedt dat het echtpaar door gasvergiftiging om het leven is gekomen. Toen de man gis termorgen niet op kantoor kwam, is een van de souschefs van het "be drijf waar de man werkte, naar zijn huis gegaan om een kijkje te nemen; hij vond het echtpaar dood in de bad kamer. Aangezien nog niet vast staat, dat gasvergiftiging de doodsoorzaak is, heeft het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van Justitie de zaak in onderzoek. BROMFIETSERS NA OVERTREDING OP VERKEERSCURS US Geverbaliseerde bromfietsers zul len voortaan door het kantongerecht te Groningen gestraft worden met de verplichting een verkeerscursus te volgen. Deze nieuwe strafmaatregel, een soort „leerplicht", kondigde de voor zitter van de afdeling Groningen van Veilig Verkeer aan in een officiële bijeenkomst, die voorafging aan de eerste les van een cursus, die drie maanden zal duren. werkelijkheid was geheel anders". Het hof zal over 14 dagen arrest wijzen. Middenstand en lastenverdeling Brief aan minister-president De Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond, de Christelijke Mid denstandsbond en de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond hebben in een brief aan de minister-president verklaard van oordeel te zijn, dat bij een beslissing omtrent een eventuele belastingsverhoging ten behoeve van de landbouwsector niet uit het oog mag worden verloren, dat het bedrijfsleven in korte tijd met een drietal lastenverzwaringen is gecon fronteerd, t.w. een beperking van de investeringsaftrek; het niet of niet zonder meer mogen doorberekenen van loonsverhogingen en andere kos tenstijgingen in de binnenlandse prij zen, en tenslotte de verzwaring van de directe belastingen als eventuali teit in het SER-advies genoemd. Voor de sector van het midden- en kleinbedrijf moeten daarbij als bij zondere lastenverzwaringen nog wor den vermeld de a.s. huurverhoging en de premie voor de algemene ouder- aomsverzekerini& waarvefn slechts een deel van de eigen premie mag worden doorberekend. Een opeensdhakeling van fiscale- of verdere loonstaten bij de hierboven genoemde moeilijkheden zou het voor die organisaties bijzond'er moeilijk maken de steun van hun leden te blijven behouden voor het realiseren van de doeleinden van het stabilisa tiebeleid. Aan het slot van de brief spreekt men het vertrouwen uit, dat de mi nister-president de genoemde over wegingen mede bij zijn beslissing zal willen betrekken. Op 30 jan. zal de commissie van techniek en voorlichting der Katho lieke Kleermakerspatroons in Uitgeest een zogenaamde testmiddag en een forumavond houden voor de Noord en Zuidhollandse kleermakerspa troons. Iedere kleermaker uit Noord- en Zuidholland kan aan deze test van zijn werkstukken deelnemen. De he ren Constant Hofifs, Bernhard Poel man en Th. de Jong zullen technische voorlichting geven. Deze experts op kleermakersgebied zullen tevens met de voorzitter en de secretaris van de Kath. Kleermakerspatroonsbond, de heren E. J. F. Uijen en drs. J. P. J. Veuiger, zitting hebben in een forum, dat des avonds wordt gehouden en waaraan de kleermakers schriftelijk vragen kunnen voorleggen, betrek king hebbend op de sociaal-econo mische fen vaktechnische vraagstuk ken, welke in hun branche bestaan. Op deze voorlichtingsdag zullen te vens verscheidene leveranciers aan wezig zijn om zakelijke contacten te leggen. Drinkproef. De vrienden bij wie de industrieel op bezoek was geweest, verklaarden ter zitting dat verdachte geenszins de indruk had gemaakt dronken te zijn geweest. Voorts 'had verdachte in een psychologisch instituut te Am sterdam nog een proef genomen. Hij 40% Gezakt. Voor de schriftelijke examens voor radiotechnicus en radiomonteur die op 8 en 9 oktober j.l. werden gehou den hadden zich 146 kandidaten aan gemeld voor radiotechnicus, 229 voor radiomonteur en een voor televisie- technicus, waarvan 13 kandidaten zich terugtrokken (8 voor radiotech nicus en 5 voor radiomonteur); de enige kandidaat voor hot examen T.V.-techndous werd uitsluitend mon deling geëxamineerd. Geslaagd zijn in totaal 44 kandida ten radiotechnicus en 77 kandidaten radiomonteur. De examencommissie merkt o.m. in haar verslag van de examens op, dat het hoe langer hoe meer blijkt, dat veel kandidaten voor het examen radiotechnicus zeer onvoldoende voor bereid aan het examen deelnemen. KWESTIE VOOR INTERNATIONALE HOF VAN JUSTITIE In Stockholm is bericht ontvangen dat de Nederlandse regering op het punt staat om het geschil over het 11- jarige Nederlandse meisje Marie Eli sabeth Boll voor te leggen aan het internationale Hof van Justitie. De Zweedse regering heeft dit nieuws met instemming begroet. Dit meisje is de dochter van de Ne derlandse zakenman Joh. Boll, die getrouwd was met een Zweedse vrouw. In 1945 schonk zij in Nörr- koping het leven aan marie Elisa beth. De vrouw overleed in 1953 Kort na haar dood lieten de Zweedse grootouders de kleine Maria Elisa beth weghalen uit het ouderlijk huis. Haar vader was toen juist op reis. De grootouders zonde-den het kind af voor de vader, die te horen kreeg dat hij z'n dochter verwaarloosde. Toen begon het geschil, dat zich nu al jaren voortsleept. De heer Boll liet een in Nederland woonachtige voogdes benoemen. 'Ook toen weigerden zijn schoonouders evenwel om het kind terug te geven. Processen werden gevoerd, maar het liep allemaal op niets uit De Neder landse regering heeft stappen onder nomen om deze tragische twist tot een oplossing te brengen. Via diplo matieke kanalen lukte dit echter niet. Een woordvoerder van het Zweed se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat zijn regering steeds op het standpunt heeft gestaan dat deze affaire door het Internationale Hof behandeld moet worden. Hope lijk gaat dit nu binnenkort gebeuren. GUNDEN AMBTENAREN CONSERVATOR ERFENIS NIET? 182 Controles De Nederlandse wet bepaalt, dat sommige vogels „beschermd" zijn, hetgeen wil zeggen, dat men aeze vogels niet zonder vergunning dood of levend in zijn bezit mag hebben. Toen een Haagse conservator, die sinds kort in Eerbeek woont, enkele jaren terug een grote verzameling opgezette vogeis ende, mocht hij deze met benouaen omdat de vergunning niet overdrachtelijk is en een aan vrage algewezen werd. Het gevolg was, dat de vogels naar een museum verhuisden. De conservator hoopte, dat deze afstand slechts tij-cüenjK zou zijn, maar zoals gisteren voor de Zutiense recnroanK gesuggereerd werd hebben ambtenaren zich ingespannen om te voorkomen, dat de man ooit een vergunning zou krijgen. Een vergunning wordt al leen verstrekt, wanneer men twee jaren lang niet wegens een over treding Van de vogeiwet veroor deeld is, en als het juist blijkt te zijn, wat de verdediger beweerde heoDen enkele ambtenaren zeer zonderling gehandeld om deze twee jaren niet smetteloos voorbij te laten gaan. Toen net vorig jaar de conservator van Den Haag naar Eerbeek verhuis de en zijn vrouw nog enkele dagen in het oude huis was achtergeble ven, werd er aan de oude woning in Den Haag door een onbekende man een dode dos uil bezorgd, die onder de groep beschermde vogels valt. De vrouiw nam de vogel mee naar Eerbeek, waar hij door de verhuis druk te verloren raakte. Eindelijk „raak". Nadat de dag daarna de politie was komen informeren „of de iamilie er al was", kwam een ambtenaar van de vogeiwet, die de garage indook, de vogel vond en proces-verbaal op maakte. Dit was het 183ste bezoek, dat de conservator van de controie- amotenaren kreeg en dit laatste be zoek bracht hem enkele maanden voordat de 2 jaar om zouden zijn voor de rechtbank. De Zutfense rechter kwam gister dusdanig onder de indruk van het verhaal van de verdediger, dat hij de In zwaar gewonde toestand werd gisteravond laat op het rangeerem placement te Gouda een 59-jarige rangeerder aangetroffen. Met o.a. een verbrijzeld been werd de man in het St. Josephziekenhuis opgenomen. Het slachtoffer is gehuwd en vader van zes kinderen. Voor zijn leven wordt gevreesd. zaak schorste en 'n nieuw onderzoek gelastte. EZ Nagegaan zal worden of er sprake is van het uitlokken door ambtenaren van een misdrijf. Spoorverbinding voor Noord-oost Veluwe „Geringe rentabiliteit" door ETIG aangevochten Opnieuw is de kwestie van een spoorlijn voor personenvervoer op de Noordoost-Veluwe in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. In het voorjaar van 1956 drongen de gemeentebesturen van Hattem, Heerde, Epe en Apeldoorn er bij Ge deputeerde Staten van Gelderland er op aan te bevorderen, dat 't bekende lokaaltreintje over de noordoost-Ve- luwe, dat in oktober 1950 werd opge heven, weer in dienst zou worden ge steld. Thans is een rapport versche nen van' het economisch technologisch instituut voor Gelderland (E.T.I.G.) waarin opnieuw met klem wordt ge pleit voor de wederinvoering van het personentreintje. De Nederlandse Spoorwegen hebben tot dusver ge weigerd het onrendabele lijntje weer in gebruik te nemen, anders dan voor goederenvervoer, zoals dat nog steeds geschiedt. Het rapport zegt dat er andere overwègingen moeten zijn dan die van rentabiliteit, die de bewoners van de N.O.-Veluwe een spoorlijn onthou den, waardoor de verdere ontwikke ling van de streek wordt belemmerd. Het wijst erop, dat de N.O.-Veluwe een belangrijke industriële ontwikke ling doormaakt en van zeer grote be tekenis is, voor de recreati^van de snel groeiende bevolking. Vooral voor het vreemdelingenverkeer is het ont breken van de spoorverbinding een grote handicap. Voorts wordt gewezen op de over belasting van de bestaande rijksweg ZwolleApeldoorn, op welke weg de autobussen aangewezen zijn. Het zal zeker tien jaar duren voor de nieuwe rijksweg in deze streek, westelijk van de bestaande weg, er zal komen, zo dat de situatie steeds slechter zal worden, niet in de laatste plaats voor het zeer intensieve autobusverkeer. Het rapport stelt, dat een in ere herstelde trein op de N.O.-Veluwe naast een minder frequente busver binding reeds rendabel zal zijn. Van N.S.-zijde is betoogd dat de exploitatie van de spoorlijn na de oorlog volkomen onrendabel was. Het ETIG wijst er op, dat het materiaal en de aansluitingen toen dermate slecht waren, dat het publiek hier door ten zeerste werd afgegchrikt. JANTJE VAN LEIDEN. Ditmaal had er bouen deze rubriek eigenlijk beruchte Lei- denaar" moeten staan. Het ge drag van Jan Beukelsz. of Jan van Leiden is bepaald niet van dien aard, dat het deze stadge noot tot een sieraad van de Sleutelstad heeft gemaakt, maar zijn korte zij het opwindende leven is toch wel de moeite van het memoreren waard. Jan van Leiden was een zoon van Beukei Gerritsz. en Alydgen Jansdr., een keurig echtpaar te Leiden, dat zeker niet bekend is geworden door enig schriklijke daad. Jan echter had een aanleg tot het mystieke, een aanleg, die hij had opgedaan in de kring der Rederijkers, die dikwijls spelen brachten, welke bij de geestelijk heid in een kwade reuk stonden. Hij begon zijn loopbaan als rei zende snijdersgezel, maar ves tigde later een herberg aan het Noordeinde te Leiden op de plaats, waar voorheen Plaats- Royaal gelegen was (hoek Kort Rapenburg). Hij hield zich ook bezig .met de Lakenhandel en kwam op zijn reizen door Europa ook in Munster. In 1533 liet hij zich dopen door Jan Matthijsz. samen met zijn vrouw. En ter stond keerde hij terug naar Mun ster, het „Rome" van die dweep zieke, dikwijls gevaarlijke en anarchistische wederdopers. Hij vormde met genoemde Jan Matthijsz., een bakker uit Haarlem, een groep, die in Munster grote invloed kreeg. De wethouderschap van Munster deed alle mogelijke moeite de bende uit de stad te verjagen, maar de wederdopers kregen steun van het volk in de stad, dat niets te verliezen had, en dus volgens het spreekwoord het gevaarlijkst is. Plunderend, ieder die zich niet liet dopen bedreigend, trokken zij door de stad, de toeloop van de wederdopers werd zo groot, dat hun aantal dat van de burgers overtrof. Wreedheden, ontheiliging van de kerken en aanranding van vrouwen en meisjes behoorden tot de orde van de dag. Zij, die zich niet aansloten, zagen zich gedwongen met vrouw en kinderen de stad te verlaten. De stad werd intussen belegerd door de bisschop van Munster met behulp van enige Duitse vorsten en de hertog van Gelder, maar de belegerden verdedigden zich fanatiek. Jan van Leiden, die zich aan het hoofd van de stad had geplaatst, viel van de ene dwaasheid in de andere. Hij leidde een leven als een Oosters potentaat, reed te paard door de stad met gouden sporen aan de voeten en in een kostbare kledij en hield er tenminste vijftien echt genoten op na. Zijn optreden was evenals de geïmiteerde Oosterse vorsten wreed. Tientallen vielen door beulshanden, hij onthalsde eigenhandig de vrouwen, die niet overeenkomstig zijn wensen handelden. De honger sloop als een bondgenoot van de belegeraars de stad binnen. Honden, katten, later muizen en ratten stonden lange tijd dagelijks op het menu en toen het laatste voedsel was opge bruikt zo vertelt een geschiedschrijver werden zelfs de kin deren als vee geslacht. De voorraden van Jan Beukelsz. echter waren aanzienlijk. Het kostte hem dan ook weinig moeite de moed er in te houden; ieder die over capituleren sprak, liet hij op het stadsplein pijnigen en ombrengen. Gelukkig voor Munster gelukte het de bisschop in juni 1535 de stad te heroveren. Jan's korte heerlijkheid was ten einde. Hij stelde zélf aan de bisschop voor zich in een kooi te laten opsluiten en aan den volke te vertonen. „Want zo rede neerde hij uw stad heeft veel schade geleden en u kunt wel een kleine bijverdienste gebruiken. Laat dus ieder, die de gevreesde wederdoper wil zien „een witte penning" betalen." De slimme Leidenaar verkreeg op deze wijze uitstel van executie. Inderdaad werd hij gekooid door de omliggende landen gevoerd. De geschiedenis vertelt niet of de Leidse burgerij zich aan dit kermis vermaak heeft kunnen vergapen. In ieder geval werd hij op 23 jan. 1536 in Munster op zijn Middeleeuws terechtgesteld. Wij zullen u de details besparen, maar het is een pijnlijke geschiedenis geworden. Na lezing van dit alles zal het wel duidelijk zijn, waarom deze illus tere figuur ook in 'n volksgezegde als „Jantje van Leiden" voortleeft. Ook in Leiden brachten de antibaptisten beroering. Op 24 en 25 jan. deed de stadsregering een inval in de huizen van Jan Beukelsz. in het Noordeinde en de Donkersteeg. Later bleek, dat de dwepers een aanslag op de stad hadden voorbereid, die uit Munster gesteund zou worden. Reeds tweemaal veroordeeld Twee jaar gevangenisstraf en 5 jaar intrekking van het rijbewijs eiste de officier van Justitie te Utrecht giste ren tegen een 42-jarige loodgieters patroon uit De Bilt, die voor de recht bank te Utrecht terechtstond wegens het veroorzaken van een dodelijke aanrijding, onder invloed van sterke drank. De verdachte gaf toe, dat hij enkele borrels had gebruikt op de avond van 10 oktober j.l., al zouden het er vol gens hem geen vier of vijf zijn ge weest, zoals de bloedproef uitwees. Het was die avond zeer mistig ge weest en hij had met een snelheid van 40 a 4'5 km. gereden. Plotseling zag hij enkele personen geheel rechts langs de kant van de berm staan. Hij had willen remmen, maar toen was de aanrijding volgens hem reeds geschied. De gevolgen. De gevolgen waren noodlottig: de 16- jarige Lientje Post uit Westbroek en de 17-jairige Hans Pietersen uit Utrecht kwamen door de botsing in de sloot terecht en verloren tengevol ge hiervan het leven. De 16-jarige 'buurjongen van Hans Pietersen, de machinedrijver Leonard Grijpink uit Utrecht, kreeg een lichte shock. Of schoon Leonard Grijpink de bestuur der van de wagen had verzocht bij te lichten, omdat zijn vriend in de sloot was gevallen, gaf verdachte hieraan geen gehoor. Hij klaagde over zijn lip, die tengevolge van de botsing was verwond en stapte in de wagen, waarmede hij naar een café reed en een borrel bestelde. „Er is een onge luk gebeurd, ga eens kijken", had hij tegen de caféhouder gezegd, waarop deze met zijn zoon zich op weg be gaf en de politie waarschuwde. „Bewijs geleverd". Zowel de officier van Justitie als de president van de rechtbank na men het de verdachte kwalijk, dat hij van zijin vorige twee veroordelingen terzake van het besturen van een auto onder invloed van sterke drank, niets had geleerd. Een over de verdachte uitgebracht rapport van het consultatiebureau voor alcoholisme, vermeldde welis waar, dat verdachte 'het laatste jaar getracht h'ad zijn leven te beteren doch tot geheelonthouding was hij gekomen. De als getuigen gehoorde politie mannen waren eensgezind in hun oor deel, dat verdachte behoorlijk onder invloed van drank verkeerde en be slist niet in staat was een auto te besturen; daarom achtte de officier van Justitie het ten laste gelegde feit bewezen. Hij zag geen enkele reden tot cle mentie en eiste twee jaar gevangenis straf. Verdediging. Verdachte's raadsman voerde aan, dat de man in een overmachtspositie had verkeerd en een aanrijding had gekregen op een plaats waar geen verkeer te verwachten was. Hij merkte nog op, dat de verdachte zijn best had gedaan van de drank af te blijven en meende dat alleen het rij den ondier invloed van sterke drank bewezen kon worden geacht, doch niet dood door schuld, waarvoor hij tot vrijspraak concludeerde. Tevens verzocht hij de onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt, hetgeen werd afgewezen. Uitspraak op 8 februari a.s. Bij een botsing tussen een per sonenauto en een vrachtauto, die gis. termorgen plaats vond te Heerlerhei- de, werd de bestuurder van de perso nenauto, de personeelschef van de cokesfabriek Emma te Beek vrijwel op slag gedood. Na de botsing reed zijn auto tegen een boom. Het slacht offer was gehuwd en vader van drie kinderen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8