Kasjmir thans officieel deel van India m UNO-leger langs hele bestandslijn Goiir POLSHORLOGE Directeur: G M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 ZATERDAG 26 JANUARI 1957 48ste JAARGANG No. 14016 Reikt de sterke arm van de Veiligheidsraad j tot in Kasjmir? Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Kedacrie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.55 p. w, 12.35 p. rnnd. 17.— p kwart. Franco p.p. 17.40 Advertenties: 17 ot. p. m.m Telefoontjes t 1.50 Modern ujanbegrip ste tijd te berde gebracht ter bevordering van het verkeer in de stad Leiden en het gebied van Rijn lands Hoogheemraadschap, nopen ons tot een nadere beschouwing. Gemakkelijk immers zou de mening kunnen postvatten, dat projecten als de demping van Rijn en Rapenburg in de stad Leiden, of het aanleggen van een verkeersweg over de zeedui nen om een paar onderwerpen te noemen, welike nog zeer kortelings werden aangeprezen de alge mene insteming verwierven, omdat geen stem tegen werd vernomen. Ter wille van het moderne verkeer moeten offers worden gebracht luidt de verontschuldiging voor wat bijna ieder Nederlander aanvoelt als vandalisme op tot nog toe onovertrof- ren schaal. Voor het moderne verkeer zijn en worden inderdaad grote offers ge bracht; zij zijn onontkoombaar en ze zijn goed besteed. Iedereen gaat trots op de moderne Nederlandse autoba nen, waarmede het buitenland naar de kroon wordt gestoken. Er moeten dus wel offers worden gebracht maar niet ieder offer. Als het offer te groot is zoals een weg over zeeduinen of door schaarse buitenplaatsen of een dem ping van Rijn of Rapenburg dan moet het verkeer ook maar eens een offer brengen. ER heerst tegenwoordig een dicta tuur van het verkeer, waaraan cultuur en natuur als slaven onder worpen worden geacht. Zoals iedere dictauur een voorbij gaand karakter heeft wegens de te genstrevende 'krachten welke zij op roept, zo is ook de dictatuur van het verkeer, welke stad en land omploegt om het verkeer tot het hoogste tem po op te voeren, van voorbijgaande aard. Achteraf glimlachen wij om des tijds zeer gedurfde projecten als de Leidsevaart van Leiden naar Haar lem voor het snelverkeer met trek schuiten! en kunnen we onze wre vel niet verbijten, dat in de vorige eeuw om wille van het snelverkeer van 1870! bijna alle monumentale stadspoorten in alle steden van het land werden vernield. En hoeveel prijsgegeven spoorbanen liggen er niet, destijds - meestal nog geen halve eeuw geleden als een eis van de moderne tijd aangelegd. Wat toen modern was, is nu al ho peloos ouderwets. Het is nog maar te bezien, of de te genwoordige wijze van verkeer ook dat van de toekomst zal zijn, of het b.v. niet veel practischer dan thans door de lucht zal gaan (ook het privé- en bus-vervoer). Verlaten liggen dan de veel te tal rijke en veel te brede wegen in het geruïneerd land en de geruïneerde steden. Maar al zou, bij thans vergeleken, 't autoverkeer vertienvoudigen, dan nog wettigt zulk een verkeer nooit een culturele misdaad als demping van Rijn of Rapenburg of een auto snelweg langs het strand. Nooit of te nimmer. Wie enigszins thuis is in steden als Londen of Rome weet hoe het enorme verkeer daar slechts zeer langzaam door het centrum van die wereldsteden zich kan wringen, maar het denkbeeld om de Theems of de Tiber te overkluizen zou met afgrij' zen worden ontvangen. Als het verkeer niet vlug genoeg door een stad kan, dan moet het er omheen worden geleid of anders maar wat langzamer. LTET wanbegrip van deze tijd is, dat haast en zich haasten van meer belang en begerenswaardiger wordt geacht dan het leven zelf. Er zal nog een tijd komen, dat men, als de dictatuur van de haast zal zijn overwonnen, ons geslacht voor gek verklaart, in zoverre wij aan de dictatuur ons kostelijk vaderland en het geluk van ons eigen leven ten of fer zouden hebben gebracht. Voorstel van Hammarskjoeld De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, heelt vrijdag voorgesteld het politieleger van de Verenigde Naties langs de ge hele IsraëlischEgyptische bestands linie te leggen met inbegrip van het gebied langs de Golf van Akaba en de strook van Gaza. Dit voorstel is vervat in Ham- Nehroe en Tsjoe zijn het niet eens De Indische premier Nehroe en de premier van communistisch China, Tsjoe En-Lai hebben gisteren drie uur lang besprekingen gehouden die niet bepaald een grote mate van over eenstemming hebben opgeleverd. Er zal ook geen gemeenschappelijk com muniqué worden uitgegeven. Algemeen wordt aangenomen, dat de kwesties Hongarije en het Midden- Oosten aan de orde zijn geweest. Tsjoe's standpunt ten aanzien van de Russische interventie in Hongarije wordt in Nieuw-Delhi weinig gewaar deerd. Voorts zijn de Indiërs bezorgd over het antwoord van Tsjoe en Boelganin op de Eisenhower-leer voor het Midden-Oosten. Onze nieuwjaarsouzzel vond zijn eigenaar 't Is een enorme invasie ge- <j worden! Duizenden Ibrieven heb- >ben in de afgelopen weken de? postbox van de Leidse Courant bevolkt of beter gezegd:. Over- bevolkt! Ons trouwe corps van week- puzzelaars werd versterkt door? enkele divisies gelegenheids- puzzelaars, die de kans op een prachtig gouden polshorloge niet voorbij wilden laten gaan. En wie is de gelukkige? Met enige plechtigheid heeft 5 gistermiddag de trekking plaatst gehad en sindsdien weet de s redactie wèl, maar de heer Th. Kemp nog niet, hoe Iaat het is. Dat zal echter niet lang meer? duren, want hij is degene, dle< voortaan het gouden tikkertje >om de pols zal dragen. Th. KEMP, De Ruijterstraat 7,<i LEIDEN. Deze hoofdprijswinnaar onze hartelijke gelukwensen en niet< v alleen aan hem, maar ook aan degenen, die niet als eerste uit< j> de bus kwam, maar toch nog een buitenkansje hadden. Zij zijn de< gelukkige bezitters geworden van de waardebonnen. Hun namen k treft u elders in dit blad aan. marskjoelds verslag aan de Alge mene Vergadering over de stand van de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Egypte. Volgens het rapport heeft Israël niet volledig gehoor gegeven aan de verzoeken van de algemene verga dering. Het Israëlische plan voor een bur gerlijk bestuur over het gebied van Gaza werd door Hamimarskjoeld van de hand gewezen. Uitvoering van, dit plan zou een verandering betekenen in de huidige bestandsovereenkomst tussen Israël en Egypte. De Algemene Vergadering zal waar. sohijnlijk maandag bijeenkomen .ter bespreking van de toestand, die is ontstaan door de weigering van Israël zich neer te leggen bij het verzoek van de Algemene Vergadering van zaterdag j.l. om algehele terugtrek king uit Egypte. Waarschijnlijk zal de AfrikaansAziatische groep om sancties tegen Israël aan dringen. Alle plannen naar één commissie De westelijke mogendheden en de Sowjet-Unie hebben overeenstem ming bereikt over een gemeenschap pelijke resolutie, volgens welke alle ontwapeningsvoorstellen van de laat ste jaren en president Eisenhowers plan tot wederzijdse luchtverkenning worden verwezen naar de ontwape ningscommissie van de Ver. Naties. Dit is de eerste maal, dat met de Sowjet-Unie overeenstemming is be reikt over een verzoek aan de ontwa peningscommissie om speciale aan dacht te besteden aan president Eisenhowers voorstel tot wederzijdse luchtinspectie, gedaan op de confe renties van regeringsleider in 1-954 te Genève. De Sowjet-Unie heeft voorts in de politieke commissie van de algemene vergadering het voorsetl ingediend, de ontwapeningscommissie uit te breiden met vier leden, n.l. Egypte, India, Polen en een Zuidamerikaans land. De bedoeling van dat voorstel was de betrokken commissie „objectiever en meer omvattend" te maken. De politieke commissie aanvaardde later met algemene stemmen de boven genoemde resolutie, waarin alle ont- v/apeningsplannen en voorstellen van de laatste jaren naar de ontwape ningscommissie der V.N. worden verwezen. 5)e weteid mag in ket prinselijk uiieyje dijken De eerste foto van de troonopvolgster van Monaco is vrijdag voor publikatie vrijgegeven. De foto toont een lachende prinses Gracia bij de huilende baby in de wieg. Besluit van de Veiligheidsraad genegeerd Kasjmir sinds jaren een twistappel De nieuwe grondwet van Kasjmir waarop India en Pakistan aanspraken doen gelden is vrijdag, te middernacht, van kracht geworden, hetgeen i houdt dat dit gebied, krachtens een bepaling in deze constitutie bij India wordt gevoegd. Met het van kracht worden van de grondwet is de grondwetgevende vergadering van Kasjmir ontbonden. De premier van Kasjmir, Bassii Ghoelam Mohammed, verklaarde vrijdag avond: „Onze toekomst zal door onszelf worden bepaald, en niet door tien leden van de Veiligheidsraad". De premier, die dit zei op de laatste, middernachtelijke bijeenkomst van de grondwetgevende vergadering, verklaarde voorts: „De inwoners van Kasj mir zullen zich door geen uitdaging uit het buitenland ervan laten weer houden een democratische orde in hun land te vestigen". Opklaringen Tussen IJsland en Groenland be vindt zich een uitermate diepe de pressie, in het centrum waarvan een luchtdrukwaarde van omstreeks 930 mb voorkomt. Aan de achterzijde ervan voeren noordwesterstormen zeer koude pool- lucht ver naar het zuiden over de Atlantische Oceaan. Daarbij wordt de zachte en vochtige lucht uit de omgeving van de Azoren verdreven. Deze is naar West-Europa gaan stro men en heeft zaterdagochtend onze kust bereikt, hetgeen met een flinke temperatuursstijging gepaard ging. In de nacht van zaterdag op zondag zal de warme lucht weer uit ons land verdreven worden om plaats te ma ken voor wat minder zachte lucht van atlantische oorsprong, waarin naast een enkele bui ook opklaringen zul len voorokmen. DE VOORGESCHIEDENIS. De 205.000 vierkante kilometer be slaande, in het gebied van het Hima- laja-ge'bergte gelegen staat van Kasj mir en Djammoe is, sinds Voor-In- dië in 1947 werd verdeeld in de sta ten India en Pakistan, onafgebroken een bron van wrijving geweest tus sen de beide nieuwe landen. Vier vijfde gedeelte der bevolking bestaat uit Mohammedanen, de twin tig procent Hindoe's wonen over het algemeen in Djammoe. In 1947 werd Kasjmir door een Hindoe-vorst bestuurd, die besloot zijn land tot de Indische Unie te doen toetreden. Hierop trokken Indische troepen het land binnen, naar werd aangevoerd om het te verdedigen tegen léden van stammen uit het noordwestelijke grensgebied. Pakistan erkende het bestuit van de Hindoe-vorst niet en er werden gevechten tussen Indische en Paki staanse troepen geleverd. De Hindoe-maharadja trad af, na zijn bevoegheden te hebben overge dragen aan een regering onder de Mohammedaan sjeik Mohammed Ab- doella. Er ontstond echter strijd tus sen de nieuwe regering en het be stuur van Azad (vrij) Kasjmirn, dat bestond uit Mohammedanen, die ge kant waren tegen inlijving van hun land bij India. Pakistan zond troepen, om de re gering van Azad Kasmir te steunen. In december 1947 verzocht India de Verenigde Naties Pakistan als aan valler te bestempelen. De Veiligheidsraad riep daarop een commissie voor Kasjmir in het leven en in juli 1947, werd overeenstem ming bereikt over een staken van het vuren en een wapenstilstandslinie. Verschillende bemiddelaars hebben sindsdien vergeefs gepoogd het ge schil op te lossen. India en Pakistan hebben ook via rechtstreekse onder handelingen hetzelfde pogen te be reiken, doch dit leverde evenmin re sultaten op. In 1953 werd sjeik Abdoella gear resteerd en vervangen door de hui dige premier, Baksji Ghoelam Mo hammed. In het begin van deze week heeft Pakistan, als gemeld, de Veiligheids raad verzocht maatregelen te treffen, opdat de inwoners van Kasjmir zich er via een volksstemming over kun nen uitspreken, of hun land by In dia of bij Pakistan zal komen. India heeft hierop gereageerd met de verklaring, dat het geen volks stemming wenst en dat Kasjmir deel uitmaakt van de Indische Unie. De Veiligheidsraad heeft, na beide partijen gehoord te hebben donder dagavond j.l. met tien tegen nul stemmen de vertegenwoordigers der Sowjet-Unie onthield zich van stemming een beroep op India en Pakistan gedaan de bestaande toe stand in Kasjmir te handhaven, in af wachting van verdere overweging van het geschil door de raad. Hieraan is geen gevolg gegeven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Achter de schermen WIE THANS IN DE KRANTEN zoekt naar groot nieuws op in- ternationaal-politiek gebied, zoekt te vergeefs. Er gebeurt genoeg, maar overal zijn de gordijnen neergelaten en de deuren op slot. Achter die deuren wordt intens geconfereerd, maar het resultaat er van komt niet in de krant, althans niet volledig. Nemen we maar eens het 0 probleem van het Midden- Oosten. Daaraan wordt ge dokterd door de Verenigde Naties, door Washington apart (de z.g. Eisen hower-doctrine), door Israël, door de z.g. grote Arabische Vier, welke deze week te Cairo bijeen waren, door de staten van het Balkanpact (in Ankara byeen) door Nasser zelf en door Mos kou, niet te vergeten. Wot de buitenwereld er van hoort, komt zo ongeveer hierop neer: De Ver. Naties eisen, dat Israël z'n troe pen terugtrekt tot achter de vroegere demarcatie-lijn; dus dat ook de strook van Gaza en de smalle kuststrook langs de Golf van Akaba worden ont ruimd. Hiermede zijn Egypte en de Arabische staten het gloeiend eens; zelfs Nasser preekt stipte volgzaam heid aan de Ver. Naties. Nasser houdt daarbij een troef achter de hand, n.l. het Suez-kanaal, dat niet eerder open gaat voordat Israël alles ontruimd heeft. Israël is niet op verovering uit en wil al die betwiste gebieden wel ontruimen, als het maar garanties krijgt, dat de onhoudbare toestand van vóór de uitval naar Sinai niet weer wordt hersteld. Met andere woorden: Gaza behoort niet opnieuw een uitvalspoort te worden voor Egyptische moordcommando's en de Israëlische haven van Elath aan de Golf van Akaba behoort niet opnieuw door Egypte te worden afgesloten van de Rode Zee. In het Westen geeft men algemeen toe, dat dit respecta bele eisen zijn en daarom wordt er in de Ver. Naties druk gezocht naar een oplossing. Egypte is evenwel niet bepaald scheutig, het toont zich zelfs vrij on handelbaar; maar dat is meer het in nemen van een zo gunstig mogelijke onderhandelingspositie. Nasser wil er uit slepen wat er maar uit gehaald kan worden. Hij kan n.l. als het een beetje lukken wil, heel wat meer krijgen, dan een pres- tige-succes op Israël. Sinds Amerika zich met een arsenaal van dollars in het wespennest gestoken heeft, ziet Nasser een kansje schoon om ook een flink aandeel van die dollars in de wacht te sleepn. Weliswaar heeft hij te kennen gegeven, dat Egypte en de andere drie Arabische landen niet van de Eisenhower-doctrine gediend zijn, maar met insteming van Nasser is ko ning Saoed van Saoedi-Arabië, thans op weg naar Eisenhower om toch eens even een praajte te maken. En als er met Eisenhower te praten valt, is er misschien wel een gaatje te vinden om het Suez-kanaal toch maar vry te geven en de stroken van Gaza en de Golf van Akaba onder beheer te stellen van de troepen der Ver. Na ties. Wij zijn benieuwd wat er ten slotte uit de bus zal komen. ffiritse wegen niet gaed genaeg wat dit vewaei Vier mannen in een kostuum van een paar eeuwen her hebben in Londen een al even oude draagstoel gedragen van het Savoy hotel/naar hpt „House of Commons" in de Britse parlementsgebouwen. In de draagstoel zat de 20-jarige Shirley Deao**> een model uit het stadje Streatham, die aan een drie man tellende delegatie uit de volksvertegenwoordiging een petitie met 150.000 hand tekeningen aanbood, waarin werd aangedrongen op de verbetering van het Britse wegennet. De „Roads Cam pi^n Council", welke deze stunt organiseerde, ver klaarde deze omslachtige manier van aanbieden te gebruiken om benzine te sparen en omdr-.t een draag stoel nog het beste jast bij de toestand en ouderdom van de Engelse wegen. De foto toont de expeditie op het Embankment. HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 j uur). MINDER ZACHT. Opklaringen, maar ook hier en 5 daar een bui. Overwegend krach- j tige zuidwestelijke wind. Iets minder zacht. 27 Jan. zon op 8.30; onder 17.20; maan op 6.01; onder 14.25. 28 Jan zon op 8.29; onder 17.22; maan op 6.42; onder 15.23. Hoogwaterstanden 27 Jan. v.m. 1.n.m. 1.25. 28 Jan. v.m. 2.n.m. 2.15. Het weer in Europa STOCKHOLM sneeuw 0 C. OSLO sneeuw 0 M KOPENHAGEN nevel 0 ABERDEEN onbewolkt 8 DUBLIN onbewolkt 10 LONDEN zwaar bew. 8 AMSTERDAM motregen 3 BRUSSEL motregen 1 PARIJS nevel 5 BORDEAUX geheel bew. 11 GRENOBLE regen 1 NICE onbewolkt 3 BERLIJN nevel 0 FRANKFORT mist —3 ZURICH mist —7 GENèVE geheel bew, 0 LOCARNO onbewolkt —0 WENEN nevel —4 INNSBRUCK sneeuw —1 ROME regen 5 Korreltje Het geduld is bitter, maar zijn vrucht is zoet.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1