RIJNSTREEK Hugo de Groot wéér in de verdrukking! Uitbreidingsplan Dorp-Zuid en Rhynenburch vastgesteld QxafeCyfï echtpaar ap, fiuweltykweii VRIJDAG 25 JANUARI 1957 DE LETDSE COURANT alphen aan den rijn TWEEDE LUSTRUM „KUNST NA ARBEID". In de burcht van de K.A.J. heb ben leden van de R.K. gemengde to neelvereniging „Kunst na Arbeid" donderdagavond het tienjarig bestaan der vereniging gevierd. De heer P. v. d. Zwet, voorz., rele veerde in zijn korte toespraak, hoe tien jaar geleden de loneelafdeling van de K.A.B. werd opgericht, dank zij de pionierende aktiviteit van de heren P. L. Pols, A. Goedemondt en M. W. v. d. Linden, allen bestuursle den der K.A.B. en mevr. G. de Jong. De drie eersten hebben wegens ver trek naar elders kortere of langere tijd geleden het toneel-podium in Al phen verlaten. Drie leden vierden het tweede lustrum mede als jubila ris. Het zijn de heren P. Boef en A. H. van Gils, die „Kunst na Ar beid" vanaf de oprichting trouw zijn gebleven. Zij werden door de voorzit ter hartelijk toegespróken als steun pilaren der vereniging. Een klein ge schenk dat zij thans ontvingen zal hen hieraan blijven herinneren. De heer v. d. Zwet besprak vervol gens een aantal toneelstukken, welke in de loop van de eerste tien jaren door de jubilerende vereniging voor het voetlicht werden gebracht en een bemoedigend succes waren. „Kunst na Arbeid" zal op 10 en 24 februari in de Sint Josephzeal twee jubileum-uitvoeringen geven. Met een gezellig en tevens nuttig programma heeft men de avond verder doorge bracht. Men heeft aan mastklimmen, raadseloplossen en spraakwaterval ge daan. Een vijftal leden voerde een schets op en de heer P. v. d. Zwet declameerde „Een interview van een illegaal werken". Het zaaltje leende zich wel bijzonder goed voor dit laat ste met een echte „illegale sfeer". Men zat geschaard om de weinig warmte uitstralende kachel, bij schaarse verlichting en veel rook helaas het meeste van de kachel en men bediende zich met meege brachte eigen kop en schotel van op gewarmde koffie en een paar zakjes koek. J. G. Hoogteijling veertig jaar bij N, Samsom N.V. „Wij verenigen ons deze morgen rondom U wegens het zeldzaam feit van uw 40-jarig jubileum aan ons bedrijf". Aldus vin de heer W. Samsom zijn huldi gingsrede jegens de heer J. G. Hoog teijling aan, die gisteren gedurende 40 jaar zijn administratieve taak in het bedrijf uitoefende. Met zijn echt genote en familie werd de jubilaris voor deze huldiging ontvangen in de cantine, waar de directie-leden met hun dames, alsmede een groot deel van het personeel aanwezig was. De heer Samsom memoreerde het entree van de jubilaris in het bedrijf, er verder op wijzende, dat de heer Hoogteijling met niet aflatende ijver al de jaren heeft gewerkt en thans ondanks zijn 67 jaren nog kwiek en vitaal zijn arbeid verricht. Een fraai geschenk en het gouden ere-insigne „Nauta Sequitur Astra" met de dia mant voor 40 jaren trouwe dienst, mocht de jubilaris als stoffelijk blijk van waardering uit handen der direc tie ontvangen. Ook het personeel, waaronder de jubilaris vele vrienden telt, liet zich niet onbetuigd. Bij monde van de heer J. Raatgever werd de jubilaris hulde en dank gebracht op dit feest. De heer H. Verschuur noemde het een voorrecht, dat hij, hoewel tot de gepensionneerden behorend, op deze dag een enkel woord mocht spreken tot deze jubilaris, waarmee hij in de afgelopen jaren op zoveel punten aan raking heeft gehad. Ook de heer Ver. schuur sprak van de interessen, die de jubilaris in zijn vrije tijd aan de dag legde en voorts van zijn werk op het terrein der kerk. De heer Raatgever had het ge schenk van het personeel tevoren reeds aangeboden. De jubilaris sprak hierna een zeer uitvoerig slotwoord. Herwonnen Levenskracht. In de bestuurskamer van de Sint Joseph- zaal hield het pl. comité van „Her wonnen Levenskracht" zijn jaarver gadering onder voorzitterschap van de heer Q. Wortman. De secretaris, de heer P. v. Enge len, heeft in zijn jaarverslag tal van activiteiten van het afgelopen jaar ge memoreerd. Twaalf patiënten von den herstel van gezondheid in vacan- tieikolonies, o.m. te Zeist, Boxtel en Eersel; 10 gezinnen kregen bijstand voor gezinszorg; 3 patiënten (1 KA B-er en 2 niet- KAB-ers) werden uit gezonden naar het sanatorium Berg en Bosch en 3 patiënten werden op kosten van H.L. thuis verpleegd, ter wijl twee moeders de nodige rust mochten vinden in Zonnehaert te Zeist. De voorziter deelde mee, dat H.L. de zorg op zich heeft genomen voor de verpleging van 11 Hongaarse tbc- patiënten, welke in Berg en Bosch zijn opgenomen. De heer H. v. d. Heuvel, penning meester hield een klein batig saldo over. De heer J. v. d. Tol werd benoemd als kas-controleur. De heren H. v. d. Heuvel en Q. Wortman werden her kozen, laatste werd weer met alge mene stemmen tot voorz. geroepen. Klaverjastoernooi. De uitslag van het klaverjastoernooi der plaatselijke bedrijven na de 14e ronde luidt: Nr. 1 koppel Dirkzwagerv. d. Neut ('Boot) 69.51.1 pnt.; 2. koppel 5, Mar tensv. Hemert (Spanbeton) 9.427; 3. koppel 16 WebbellngDuivenbode (PTT) 68.783 4. koppel 80 De Groot —Vroege (Spreij) 68.584; 5. koppel 67 DemoetVerkade (Boot) 68.405 6. koppel 31 ZurkJesse (Samsom) 68.296 7. koppel 39 TreurenDe Kor te (Baronie) 68.000; 8. koppel 53 v. d. Stouwe—Nagel (Boot) 67.957; 9. kop pel De KorteDe Jonig (Boot) 67.634; 10. koppel 78 GoedhartVerkerk (ind.) 67.418. langeraar JAARVERGADERING K.A.B. De K.A.B. heeft in het parochie huis de jaarvergadering gehouden. Voorz. C. Th. Egberts hoopte, dat 1957 een voorspoedig jaar zal mogen worden. Bij de ingekomen stukken was een brief van Herwonnen Le venskracht.. Op 31 januari a.s. zal er een propaganda-avond voor deze instelling worden gehouden. Een spreker zal het belang en de bete kenis van H.L. belichten. Verder deelde de voorzitter mede, dat op 7 maart a.s. een zeer belangrijke kader vergadering gehouden zal worden. Alle kaderleden worden hier ver wacht. De secretaris, de heer C. Borst, bracht een uitvoerig jaarverslag uit waarin het wel en wee der afdeling gedurende 1956 werd gememoreerd. Tijdens de ledenwerfactie werden hier 26 nieuwe leden ingeschreven. Prachtig werk is verricht door de comité's voor Herwonnen Levens kracht en het Kanunnik van Schaik fonds. In een duidelijk en uitgebreid fi nancieel verslag gracht de penning meester de heer W. Touw de leden op de hoogte van de financiële toe stand der vereniging. Er was een ba tig saldo geboekt. Het Kanunnik van Schaik fonds bracht 195.op. Ook Herwonnen Levenskracht bracht een behoorlijk bedrag bijeen. De begroting 1957 werd vastgesteld op een totaalbedrag in inkomsten en uitgaven vein 1464,67. De controlecommissie voor 1957 zal bestaan uit de heren V. Volgering, P. v. d. Vlugt en Guus Bader. De af tredende bestuursleden C. Borst, J. d. Laan en Joh. Versluis werden bij acclamatie herkozen. Hierna volgde de jaarverslagen van enige vakafde lingen. Verslaggevers waren voor St. Deus Dedit de heer G. Otto; voor de bouwvakarbeidersbond St. Jozef, de heer W. Hoogervorst en voor de fa- brieksarbeidersbond de heer J. Hoo gervorst. De twee laatste vakafdlin- gen vermeldde een ledenaanwinst van resp. 17 en 12. Daarna was het woord aan de Gest. Adv. Kapelaan G. Lagerberg. In een kernachtig woordje heeft hij de leden aangespoord tot actief me- Enkele jaren geleden tijdens een muziekfestival stond het standbeeld van Hugo de Groot op het midden van de Delftse Markt een beetje in de weg en daarom werd het terzijde van de Nieuwe Kerk geplaatst. De ge meenteraad bracht echter onmid dellijk haar misnoegen over deze verplaatsing tot uiting en ruim. een jaar geleden werd het plant soen aan de Oude Langendijk per raadsbesluit als definitieve stand plaats van Hugo de Groot aange wezen. Vol verwachting gingen de raadsleden de toen komende tijd naar het plantsoen kijken, doch Hugo de Groot stond nog steeds bij de ingang van de kerk te wachten. Een boze interpellatie in de ge meenteraad heeft de burgemees ter advies doen vragen aan de commissie van openbare werken en financiën. Gisteren heeft de burgemeester dit advies bekend gemaakt: „Laat het standbeeld maar staan, waar het nu staat", vertelde het commissie-advies. Met wat aanplanting van groen zou het ook een heel mooie plaats I kunnen worden.... Hugo de Groot is per slot van rekening wel minder gewend geweest bodegraven KOPEREN PRIESTERFEEST. Zondag a.s. zal het 12 1/2 jaar ge leden zijn, dat pater Boermans de H. Priesterwijding te Leuven ont ving. De hoogmis om 8.45 uur zal door de jubilaris zelf te zijner intentie worden opgedragen, waarna des mid dags gelegenheid wordt geboden om gelukwensen aan te bieden. Dit zal plaats vinden in het parochiehuis, waar ook het parochieel cadeau zal worden overhandigd. Pater Boermans werd geboren op maart 1919 te Nieuwenhagen (Lim burg). Het kleinseminarie doorliep hij te Wijnandsrade. Zijn hogere studies volbracht hij in Leuven (België, waar hij op 27 juli 1944 tot priester werd gewijd, gelijk met 37 anderen. Pater Boermans behoort tot de orde van de Conventuelen. Na zijn pries terwijding was hij in vele plaatsen paterassistent, vooral in het zuiden, tot hij daarna in Amsterdam, Nun- speet en ten slotte in Bodegraven te recht kwam, ook al als „invaller". Reeds 2 jaar staat de jubilaris nu in de parochie van St. Willibrordus, waar hij naast zijn priesterlijke dagtaak o.a. optreedt als geestelijk leider van K.A.B. en jeugdgroepen. Moge het a.s. zondag een mooie feestdag voor hem zijn, te meer, daar overplaatsing niet meer zo veraf schijnt te zijn. Omdat de jonge 'Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige Margriet", is Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! (Advertentie). Gemeenteraad Hazerswoude Wegens afwezigheid van burge meester L. J. den Hollander werd de raadsvergadering van Hazerswoude door de loco-burgemeester C. A. van Dam geleid. De voorzitter opende de eerste ver gadering in het jaar 1957 met allen het beste te wensen voor dit nieuwe jaar. In het jaar 1956 zijn 12 migratie woningen, 16 premie en 6 particuliere woningen gebouwd. Na een kleine stagnatie in het uitbreidingsplan in Groenestein wordt thans gebouwd aan een 17-tal woningen, welke ho- penlijk dit jaar nog zullen worden afgebouwd. Ook op Rhynenburgh zullen langs de rijksweg nog enige blokjes van twee woningen worden gebouwd. In het voorjaar zal o.a. de verbe tering van de Dorpsstraat, Westzijde- weg en Loeteweg ter hand worden genomen. Alhoewel er nog meer plannen voor het jaar 1957 bestaan, zullen deze in geperkt dienen te worden door de hui dige schaarse geldmiddelen. Misschien dat er ten aanzien van de woning bouw een oplossing gevonden kan worden door een geldverstrekking door det verzekeringsmaatschappijen. De heer Slootweg spreekt de wens uit, dat het de loco-burgemeester bij het stijgen van de jaren nog gege ven moge zijn vele raadsvergaderin gen mee te maken. Tevens betuigde spreker de deelneming aan wethou der Kaptein met het verlies van zijn echtgenote. Onder de ingekomen stukken be vonden zich o.a. het verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken om voorlopig geen nieuwe kapitaalswer- ken of bestedingen aan te vragen als deze een vergroting van de kasschul- den tengevolge zullen hebben; de goedkeuring van de begroting 1957 deleven, vooral ter verwezenlijking van geestelijke doelstellingen der stands organisatie. Bij de rondvraag informeerde de heer P. v. d. Vlugt hoe groot het per centage ongeorganiseerden hier is. Dit was niet precies bekend. De heer Ubink stelde een actie voor om hen te overwegen lid te worden. Het be stuur zal aan dit punt de nodige aan dacht schenken. Dhr. J. Hoogervorst wilde de Kath. Arbeiders stimuleren tot een bezoek aan de K.V.P. verga ring op 28 januari a.s. van het Waterleidingsbedrijf en een bericht van Ged. Staten van verda ging van de beslissingen op de ge meentebegroting 1957. Het voorstel van b. en w. om aan het personeel in dienst van de ge meenten een salarisvoorschot uit te betalen i.v.m. de 6 pet. verhoging en de compensatie van 5.6 pet. A.O.W., werd aangenomen. Onrendabele aansluiting. Naar aanleiding van het voorstel om de laagspanningskabel in de West zij deweg niet aan te leggen, aange zien de belanghebbenden niet allen bereid zijn hun aandeel in deze kos ten te dragen, stelde de heer Sloot weg voor het nog eenmaal te probe ren en de belanghebbenden alsnog in de gelegenheid te stellen hun bijdra ge te betalen. Hiermede werd accoord gegaan. Met betrekking tot de in de vorige raadsvergadering vastgestelde leges- verordening waren van Ged. Staten enige opmerkingen ingekomen. Aan deze opmerkingen zal worden tege- miet gekomen, waardoor de verorde ning overeenkomstig zal worden ge wijzigd. Medewerking werd gegeven aan de r.k. school op het Dorp voor een nieu we kleuterschool. Aan het verlangen van Ged. Sta ten om de reinigingsrechten voor het jaar 1957 te stellen van 3,op 4, per jaar wordt voldaan. Alhoewel bij raadsbesluit van juni 1956 werd besloten tot het aan wijzen van verschillende wegen op het Dorp tot B-wegen, waren deze wegen door Ged. Staten nog niet op genomen in de bebouwde kom vol gens de Wegenverkeerswet, zodat dit besluit niet rechtsgeldig was. Nu de wegen wel als bebouwde kom zijn aangewezen wordt besloten onder intrekking van vorengenoemd raadsbesluit opnieuw een zodanig be sluit te nemen. De heer De Boer in formeert naar de mogelijkheid van ont heffing van die verbod. De voorzitter antwoordt, dat door b. en w. onthef fing kan worden verleend. Daarn wordt het voorstel aangenomen. Uitbreidingsplan Dorp-Zuid. Alhoewel alle leden het er over eens zijn, dat het noodzakelijk is dat er gronden voor woningbouw be schikbaar moeten worden gesteld, vindt de heer Rietveld (K.V.P.) dat hazerswoude (H. R.) Opening fancy-fair E.H.B.O. Gistermiddag vond in het parochie huis St Joris aan de Rijndijk Zwaan tje de opening plaats van de door de E.H.B.O. aan de Rijndijk georgani seerde fancy-fair. De voorzitter, de heer Th. Vet me- heer Heijker, een van de betroKkenen, m0reerde de grote verdiensten van De*e foto toont de Belgische graal Everard de Limbourg Stirum met zijn jonge vrouw Helene, de dochter van de graaf van Parijs, met wie hij vorige week te Louveciennes in het huwelijk trad, aan het ontbijt in hotel Bristol te Marseille, waar het jonge paar na de huwelijksvol trekking per auto heen trok. De graaf en zijn vrouw maken hun huwelijksreis in een grote sportwagen. de huur van de woningen op het Dorp erg hoog zijn, zodat er vele mensen van buiten Hazerswoude zich in deze gemeente komen vesti gen. Door dit plan worden de ge meentenaren in de uitoefening van hun beroep belemmerd. Spreker zag liever dat het bouwtempo aan de Rijndijk werd opgevoerd, zodat de zijn percelen grond die nu bij het plan betrokken zijn kan behouden. Hier door behoeft hij zijn bedrijf niet in te krimpen. De voorzitter antwordt, dat de raad zal bepalen wat en waar gebouwd zal worden, zodat dit een vraag van de tweede orde is. Tenslot te moet er eerst grond beschikbaar zijn om huizen te kunnen bouwen. Ook op het Dorp is de woningnood zeer groot, terwijl er geen grond is om te kunnen bouwen. De heer Kaptein (K.V.P.) zou graag willen weten, hoeveel huizen er op de grond van Voets gebouwd kunnen worden. De voorzitter antwoordt, dat dit er ongeveer 70 zullen zijn. Het aantal aanvragen op het Dorp zijn er ruim 90. De raad heeft altijd ge vraagd, waar kunen we nu op het Dorp bouwen en nu is er 'n plan. Er zal altijd iemand zijn die de dupe wordt van een uitbreidingsplan, daardoor toch wordt hij schadeloos gesteld. De heer Van Rijn zegt, dat de heer Heijker enige jaren geleden een be drijfswoning heeft laten bouwen voor zijn zoon met het oog op de toekomst. De heer Kouwenhoven informeert of Heijker met dit plan nog zijn be drijf kan uitbreiden. Hierop wordt door de voorzitter bevestigend beant woord. Tenslotte kunnen alle leden, met uitzondering van de heer Riet veld, zich met het plan verenigen. Uitbreidingsplan Rhynenburch. Aan de ingekomen bezwaren van de Rijkswaterstaat om de sloot langs de rijksweg te laten bestaan en de flat woningen nabij de rijksweg iets meer van de weg af te projecteren in ver band met het uitzicht, wordt door de raad voldaan. Het bezwaarschrift van het bestuur van de Rhynenburcherpolder tegen de lozing van het afvalwater van de te bouwen woningen in de polder wordt in zoverre aanvaardt, dat de raad van oordeel is, dat dit afvalwater eventueel met gebruikmaking van een pompinstallatie rechtstreeks in het boezemwater geloosd kan worden. Door overleg zullen deze bezwaren zeker ondervangen kunnen worden. Aan het bezwaar van de heer A. Dorrepaal om de gronden in hoofd zaak bestemd tot woonwijk in het ontwerp plan te laten vervallen, wordt voldaan, zodat de belangen van reclamant bij deze gronden niet worden geschaad. Tenslotte wordt aan het bezwaar van de heer J. P. Jongerbloed tege moet gekomen. Reclamant kan door het plan van zijn boerderij niet op het achtergelegen land meer komen. Door het maken van een uitweg naar het achtergelegen land wordt ook dit bezwaar opgeheven. Aldus gewijzigd wordt het ontwerp plan Rhynenburch vastgesteld. Nadat nog enige wijzigingen van de begroting 1957 aan de orde zijn ge steld, wordt de vergadering gesloten. boskoop „De zwakke tot steun" 35 jaar. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan gaf de toneelvereniging „De Zwakke tot Steun" een jubileumuit voering. Als jubileumgeschenk was gekozen ..De Martelgang van Kromme Lindert" van A. M. de Jong. De zaal van het r.k. verenigingsgebouw aan de Rozenlaan was tot in alle uithoe ken bezet toen de voorzitter, de heer T. Spijker allen een hartelijk welkom toeriep en de hoop uitsprak dat dit „zware" toneelstuk naar aller genoe gen voor het voetlicht zou worden ge bracht. Dank zij de uitstekende krach ten waarover wordt beschikt is de opvoering inderdaad een succes ge worden. Namens de r.k. toneelvereniging St. Willibrordus sprak de heer S. Overes en bood een enveloppe met inhoud aan. Ook door de harmonie Excelsior en de gymnastiekver. werden geluk wensen aangeboden, welke vergezeld gingen van geschenken. Tenslotte werd dank gebracht aan de regisseur, de heer Jos Imholtz uit Gouda, de heren Van Wijngaarden uit Boskoop, die voor de prachtige décors hadden zorg gedragen en die eveneens geschenken werden aange boden. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door „The Maluku waiians" dat ook voor de dansmuziek zorgde. de heer D. van Niekerk die door het Carnegie-fonds was gedecoreerd, Om dat hij een drenkeling van een wisse dood heeft weten te redden. Deze kennis is de heer van Niekerk niet aan komen waaien. Dit is toch door het bestaan van de E.H.B.O.-vereni- ging mogelijk geworden. Om echter de zo benodigde materialen, waar mede de leden uitgerust dienen te zijn, te kunnen aanschaffen is uiter aard geld nodig. Dit geld nu hopen wij door het welslagen van deze speeldagen bijeen te kunnen krijgen. De officiële opening werd hierna verricht door de loco-burgemeester C. A. van Dam. noorden Oud-koster 85 jaar. Op maan dag 28 januari a.s. zal onze vroegere koster en tuinman van de katholieke kerk, de heer Antoon Noteboom zijn 85e verjaardag vieren. Voor vele parochianen zal dit on getwijfeld een aanleiding zijn van hun sympathie voor onze „oude kos ter" blijk te geven. z0eterw0ude Het roemrijk bestaan van de Sint Jansfanfare is in de laatste tijd zo danig verzwakt, dat de ondergang gevreesd wordt. De repetities worden zeer slecht bezocht en meerdere goede krachten hébben „de lier aan de wil gen gehangen". Gisteravond kwamen de oude ge trouwe leden in vergadering bijeen; jammerlijk waren ook vele leien ver hinderd en anderen niet opgekomen. De vergadering, die onder leiding van de voorzitter, de heer D. A. Muus- sers stond, was gelukkig niet in mineur gestemd; integendeel werden nog opgewekte klanken door de ech te muziekliefhebbers ten gehore ge bracht. Sprekende over de oorzaken van de achteruitgang werden als de moeilijkheden o.a. genoemd het druk bezet zijn van de jonge leden door vaklessen en cursussen. De burgerij wil de fanfare behou den en dankbaar werd geconstateerd dat de financiële steun van overheids wege en van particulieren zeer groot ie. Wel werd geklaagd over te weinig morele steun. Als een concert wordt gegeven, speelt de fanfare voor „de kinderkamer" en enige herriemakers die de goede sfeer voor muzikaal genot voor musicerenden en hoorders bederven. Met de verzekering, dat de orde met de krachtigste maatregelen in den vervolge zal gehandhaafd wor den, zal een beroep op de donateurs gedaan worden blijk te geven de fan fare, als een belangrijke culturele vereniging, hopelijk te waarderen en weer als voorheen zelf de concerten te bezoeken, dus de uitnodiging niet aan de grote kinderen te geven. Hier kan de echte dorpsgemeen schap blijken en de schone beoefe ning van de muziek steunen. Op donderdag 7 febr. zal de eerste repetitie als een opstaan na vallen weer gehouden worden. Het bestuur doet een hartstochte lijk beroep op de vele goede muzi kanten die Zoeterwoude heeft die avond oip tijd acht uur, aanwezig te zijn. Als allen meewerken kan onder de bekwame leiding van directeur Jansen, lid van de Kon. Kapel, de St. Jansfanfare de oude roem, in korte tijd weer ophalen. Er zal ook hard gewerkt worden aan de opleiding van jonge muzikan ten en wel op een speciale repetitie avond. Het is gebleken dat de oplei ding, één uur voor de grote repetitie, niet voldoende is, temeer omdat velen zo vroeg niet aanwezig kunnen zijn. Deze opleiding staat onder leiding van de eerte pistonnist, de heer P. de Boer met de grote verwachting hieruit een jeugdkorps te vormen. De vergadering bad grote verwach tingen van het toetreden van dames leden, zoals dat op vele plaatsen een succes is geworden. Er zijn reeds aan meldingen van dames-leden en de fanfare zal gaarne hoffelijk plaats bieden aan meerdere dames tot musi ceren bereid.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5